טיול באירופה בעקבות הנסיכה סיסי
מאת: תמירה צדקיהו-חסון


דומה שהתור לארמון הופבורג בווינה אינו מסתיים. משפחות, בודדים, זוגות צעירים, כולם באים לביקור בדירה המלכותית של נסיכה בווארית, אשת הקיסר הכל יכול פרנץ יוזף, מלכת הונגריה... אישה אומללה. זוהי אליזבת (ארזבט, בהונגרית) הידועה בשם שדבק בה מילדותה, סיסי.


כתבה זו תוביל אותנו בעקבות הנסיכה סיסי על פני ארבע מדינות: גרמניה, אוסטריה, הונגריה ושוויץ, ארמונות רבים, סיפורי אהבה ובגידה. בסופה ננסה לפענח את חידת הנסיכה.

הנסיכה סיסי
הנסיכה סיסי עם שניים מילדיה, שנלקחו ממנה בטענה שאינה אם ראויה


נקודות בחייה של הנסיכה סיסי, על פני ארבע מדינות, עליהן נכתבה בכתבה זו   להגדלה לחץ למעלה משמאל


 ברירת מחדלילדותה של נסיכה והפגישה הרומנטית

סיסי נולדה בליל חג המולד בשנת 1837, למשפחת מלכים ודוכסים מבוואריה שבגרמניה. להוריה לא היו מחויבויות בחצרות המלכות והם גידלו את שבעת ילדיהם, שסיסי הייתה שניה בהם, בחופש ובנעימות בטירת פוסנהופן (Possenhofen) שעל אגם שטאנברג (Starnberg), מעט דרומה ממינכן. הטירה נמצאת היום בבעלות פרטית, אך ניתן לשוטט בגנים שלה ולדמיין את סיסי הצעירה משתובבת בין השיחים.
 
פוסנהופן, גרמניה
ציור של סיסי על רקע טירת פוסנהופן, 1853
 

על המפגש בין סיסי בת ה-16 ופרנץ יוזף בן ה-23, קיסר האימפריה ההבסבורגית מזה 5 שנים, יש תיאוריות רומנטיות שונות. ככל כנראה נפגשו השניים באוגוסט 1853, בעיירת המרפא האוסטרית באד אישל (Bad Ischl). הקיסר לא חיכה הרבה וכבר יום למחרת פגישתם הוא הציע לה נישואין, בטיילת שלאורך הנהר. באד אישל נמצאת 50 קילומטרים מזרחית לזלצבורג והיא נודעת במעיינות המינרלים שלה.
באד אישל, אוסטריה
עיירת המרפא באד אישל, כאן פגשה סיסי בבעלה לעתיד (צילום: CC Aconcagua)
 

איך נפגשו ירום הודו והילדה היפהפייה?

הנסיכה סופי מבוואריה, אמו של פרנץ יוזף, ומריה לודביקה, אמה של סיסי, היו אחיות. למרות שיש הטוענים שאמה של סיסי תכננה "להתקיל" את הקיסר עם בתה הלנה (ננה), שהייתה מבוגרת מסיסי בשנתיים, קשה להאמין שכך היה. בבית הבסבורג לא היו "פגישות מקריות" ולא "חתונות לא מתוכננות". שתי האחיות רקמו תכניות כבר שנים קודם לכן והלנה אף חונכה וגודלה למשימה העתידית, אלא שבחירת הקיסר בסיסי הייתה מפתיעה בהחלט ורומנטית להפליא.
 
פרנץ יוזף הגיע לבדו לבאד-אישל, לחגוג את יום הולדתו בנשף מפואר ולפגוש את הלנה לצורך שיחות על נישואין. אלא שבשנייה שנפלו עיניו על אחותה הצעירה  הוא התאהב! אבל התאהבות לא הייתה בכלל בתוכנית... מסופר שכשהמשפחה ישבה ברצינות הראויה, פרצה סיסי בסערה לחדר. פרצה בסערה ו... עוררה סערה בלב. בו במקום הודיע הקיסר הכל יכול שהוא מבקש לשאתה לאשה. סיסי הייתה רק בת 16, נערת טבע חסרת דאגות, צעירה מדי וכלל לא מוכנה לתפקיד, ועתה הייתה לה חצי שנה בלבד ללמוד דבר או שניים.
 
אגב, פרנץ יוזף (פרנצי) נולד לאחר שאמו עברה סדרת טיפולים במעיינות ובמי מלח בבאד אישל, שהייתה מקום מרפא ונופש לבתי המלוכה ולאצולת גרמניה ואוסטריה. עם הכרזת הארוסים קיבל פרנץ יוזף מאמו מתנה, את ארמון הקיסר (קייזר וילה Kaiser villa) בבאד אישל, שם בילה את ימי הקיץ וכינה את העיר "גן עדן עלי אדמות". ואכן, העיר שבמחוז אוסטריה עילית, באזור האגמים של אוסטריה (Salzkammergut), נחשבת לפנינת תיירות הן בקיץ והן בחורף.
 
באד אישל, אוסטריה
ארמון הקיסר (קייזר וילה) בבאד אישל, מתנה מאמא (צילום: CC Aconcagua)
 

נשואי עושר ולא בהכרח אושר

יום ה-24 לאפריל 1854 היה יום חג בווינה, כרכרה הובילה את הקיסר הצעיר וכלתו היפיפייה אל כנסיית אוגוסטין הקדוש (Augustinerkirche). החגיגות נמשכו שבוע, כל וינה יצאה לרחובות לחזות בקיסרית החדשה וכולם התפעלו מיופיה.
 
בציורי אותה תקופה נראית סיסי בשמלת החתונה ההדורה שלה. אך מהשמלה נשארה רק הגלימה, המוצגת כיום במוזיאון סיסי שבארמון הופבורג (Hofburg) בווינה. אוצרת המוזיאון עשתה מאמצים רבים, כולל פניה לציבור, אלא שמלאכת הבילוש לא העלתה דבר. יתרה מכך, כלל לא ברור איך נראתה השמלה והיכן נתפרה, שהרי איש אינו יכול להבטיח שהציור דומה למציאות. מסתבר, שנושא הלבוש לא היה נושא שעורר עניין כבימינו, ולכן אין תיעוד על בגדים בארכיונים המאד מפורטים של בית המלוכה. "שיגעון סיסי" החל רק בשנות ה-50, עם שלושה סרטי "סיסי" בכיכובה של השחקנית רומי שניידר.
הנסיכה סיסי בארמון הופבורג, אוסטריה
תמונתה של סיסי בשמלת החתונה ההדורה בארמון הופבורג  (צילום: יונית אבני)
 

ארמון נוסף בווינה, המשקף את אורח החיים המלכותי ורסיסי חיים של סיסי, הוא ארמון הופמובילנדפוט (Hofmobiliendepot). בארמון תצוגה מרהיבה של תולדות העיצוב האוסטרי והריהוט של בית הבסבורג. החל משנת 2006 מתקיימת בארמון תערוכה מרתקת אודות "סיסי בסרטים ובמציאות", עם חדרים וסצנות שלמות מהסרטים שנעשו אודות סיסי, לצד האביזרים והריהוט שבאמת שימשו אותה.
 
עד היום ממשיכים מעריציה של הקיסרית לגלות בה עניין, בכתבות ובפורומים המוקדשים לה ועוסקים בה, משל הייתה עדיין בחיים. אולם בחייה לא עוררה סיסי עניין רב. פרט לחגיגות החתונה שנמשכו שבוע, העם היה טרוד בזמנה בעניינים שברומו של עולם, והילדה שהגיעה לארמון ומהר מאד הפכה אומללה, לא ממש עניינה אותו.
 
חדר השינה של סיסי במוזיאון בארמון הופמובילנדפוט
חדר השינה של סיסי במוזיאון בארמון הופמובילנדפוט (צילום: יונית אבני)
 

שירי געגוע

שום דבר בילדותה המאושרת וחסרת הדאגות, לא יכול היה לנבא את ההמשך. לא עברו שבועיים מאז הנישואין וסיסי החלה לכתוב שירי געגועים (תרגום חופשי של הכותבת).
 
בתא כלא אני עתה מקיצה
הידיים הקשורות, פעם היו חופשיות
את הכמיהה הגדלה אי אפשר להרוות
והחופש אכן הפנה פניו ממני.
 
 
היו שלום חדרים שקטים
היי שלום טירה עתיקה
החלומות הראשונים על אהבה
נחים מתחת למי האגם.
 
ומה הפלא? ילדה בת 16, שחיה באושר במשפחה פתוחה ומגוננת, עוברת לחיות בארמון על חוקיו הנוקשים, ועל... חמותה המרושעת, ש"רדפה" אחריה במשך כל שעות היום, כשהבעל הטרי נמצא במשרדו או יוצא מהעיר. על סיסי הומטרו מטחי הערות: הבגדים, הדיבור, ההתנהגות, על היותה פרובינציאלית מדי, לא מחונכת מספיק... והכפפות, הכפפות שיגעו את הצעירה הכפרית  לא נראים בציבור ללא כפפות!
 
הנסיכה סופי מבוואריה, חותנתה של הנסיכה סיסי
הנסיכה סופי מבוואריה, החותנת שמיררה את חייה של סיסי
הדוכסית בוחשת בקדירה

ימי החסד היו מועטים. שנה לאחר שנישאו, נולדה הבת הראשונה שנקראה סופיה, על שם אמו של פרנצי, שנה אחריה נולדה גיזלה ועוד שנה עברה ונולד יורש העצר רודולףהאסון הראשון שנפל על המשפחה הצעירה היה מותה של סופיה בגיל שנתיים. כאן החלה ידה של גברת החצר, הדוכסית האם, לבחוש במרץ רב יותר בקדירה. אין ספק שהיה לה תפקיד רב בעיצוב חייה של הקיסרית הצעירה, ולא לטובה.

הדוכסית סופיה "הפקיעה" את שני הילדים הרכים מאמם, אותה כינתה "אם מטופשת". היא אף האשימה אותה במות התינוקת, מאחר ובזמן מותה (משָנית או טיפוס) נלוותה סיסי לביקור בעלה בבודפשט. מכאן ואילך החלה תקופה של הסתגרויות ומחלות, כולל מה שהיום טוענים כאנורקסיה, שגרמה לאבדן שיניה. סיסי הקדישה את זמנה לרכיבה על סוסים ונסיעות בעולם, הן לצורך הבראה בערי מרפא שונות והן לצורך העניין, למשל נסיעותיה ליוון וטורקיה בעקבות ההתעניינות שגילתה ביוון העתיקה, כולל לימוד השפה.
 
אני משוטטת בודדה בעולם הזה,
ההנאה מהחיים מזה זמן נמנעת (ממני)
ללא איש סוד לחלוק את האני הפנימי,
נשמה תאומה מעולם לא נגלתה.
 
    סיסי ושיערה הארוך, אוסטריה 
סיסי ושיערה הארוך, הקדישה שעות רבות לטיפוח גופה
 

שעות מול המראה

סיסי המעיטה לעמוד לצד בעלה הדואג והאוהב והמעיטה לבקר במוסדות צדקה, כמצופה ממנה. בשלב מאוחר יותר לא רק שהעלימה עין מפרשיות האהבים של בעלה, אלא יש הטוענים שהיא זו שהכירה לו את המאהבת שהייתה לצדו שנים רבות. לאחר שעברה את גיל 30 סירבה סיסי להצטלם והקדישה שעות רבות לטיפוח גופה. שערה שהגיע עד לרצפה דרש 4 שעות של סירוק. למרות שהייתה אישה יפה, גובהה 1.72 מטר, משקלה 50 קילוגרם והיקף מותניה 50 סנטימטר, היא חשה שיופיה פחת. היא סבלה ממבטי הציבור: "חמתי מתעוררת כשהם מביטים בי כך, אני רוצה להזדחל ולמות מזעם".
 
השבר הגדול בחייה היה כשבנה, יורש העצר רודולף, שלח יד בנפשו והתאבד בגיל 31, ביחד עם אהובתו (בת ה-16) בבית הצייד המלכותי בעיירה מיירלינג (Mayerling) שביערות וינה. הנסיך שהיה נשוי שלא באושר, התחנן לאביו שירשה לו להתגרש ולהינשא לאהובתו, מריה ווטסרה (Maria Vetsera), ומשהדבר לא ניתן לו הוא בחר להתאבד עימה. בין סיסי לפרנץ יוזף, המרוסקים מצער, התגלעו חילוקי דעות מה לעשות עם בית הצייד. האב רצה להרוס את הבית עד עפר, סיסי רצתה להקים במקום מנזר. בסופו של דבר הבית נשאר, פרט לחדר השינה, והמקום משמש ככנסייה ומעין מוזיאון קטן. מיירלינג נמצאת על הדרך מוינה מזרחה (30 קילומטרים) לעיר המרחצאות באדן (Baden).
יורש העצר רודולף, אוסטריה  מריה ווטסרה, אוסטריה
יורש העצר רודולף ואהובתו מריה ווטסרה
 

הנשים שבחייו

פרנץ יוזף אהב את סיסי! הוא אהב אותה כל ימי חייה. מעידים על כך מכתביו העורגים, מכתביו לאמו בתחינה שתניח לאשתו הצעירה, בקשותיו שתחזור מנסיעותיה ודאגתו כשנפלה לחולייה הרבים. הוא אהב אותה למרות הקשרים שהיו לו עם נשים אחרות, וכשקיבל את הבשורה על מותה הוא אמר: "אף אחד לא יכול לדעת כמה אהבתי אותה".
 
דיונים ארוכים נמשכים עד עצם היום הזה. המתווכחים, מעריצי הקיסרית סיסי ובעלה פרנץ יוזף, דנים ודשים בסוגיה אם היו או לא היו מאהבות לקיסר, היו או לא היו ילדים מחוץ לנישואין? מצד אחד ידוע על שתי מאהבות, שאת האחת, כך אומרים, הציגה סיסי לבעלה, כנראה מתוך צער על כך שהוא כל הזמן לבד. מצד שני, מזכירים אנשי הפורום השמרנים את ה"קוד האתי הויקטוריאני" ושוללים את האפשרות שהוא מימש את קשריו.

"בשום אופן לא מוכח שהיו לקיסר ילדים לא חוקיים", "נכון, הוא היה בודד ולבד רוב הזמן, נכון הוא היה מוקף בשחקניות וזמרות אופרה, אבל ברור שאמונתו הדתית העמוקה לא אפשרה לו"... וכך, מאה שנים ויותר אחרי שסיסי מתה והקיסר כבר שוכן עפר עשרות בשנים, עוד ממשיכים הוויכוחים.
 
סיסי עם בעלה פרנץ יוזף, אוסטריה
סיסי עם בעלה פרנץ יוזף ושלושת ילדיהם
 

הגברים שבחייה

היו או לא היו לסיסי מאהבים? האם בתה האחרונה מריה ולריה, שנולדה בשנת 1868, הייתה הבת של פרנץ יוזף או שמא של המדינאי ההונגרי, הרוזן גיולא אנדרשי (Gyula Andrássy). בצעירותו היה גיולא מתנגד למשטר, לוחם פטריוט שנשלח לגלות ארוכה מארצו, ומשחזר ב-1857 פעל לפשר בין הקיסר האוסטרי וההונגרים. עם האיחוד בין אוסטריה והונגריה והפיכתה לקיסרות האוסטרו-הונגרית ( 1918-1867), הוא מונה לראש הממשלה ההונגרי ולתפקידי מפתח נוספים.
 
ידוע הקשר האמיץ שפיתחה סיסי להונגרים. יש הטוענים שהיא הזדהתה עם הונגריה בהתקוממות הלאומית של "אביב העמים", שלא באה על פתרונה, ופעלה ללא לאות כדי לעזור להונגרים. היא הרבתה לבקר בהונגריה ולמדה את השפה על בוריה. כאן, שלא כבארצה, היא הייתה דמות פופולארית, ועד היום גאים ההונגרים לספר ולתאר איך הוכתרה סיסי למלכת הונגריה.
 
גיולא אנדרשי, אוסטריה
גיולא אנדרשי, האם הוא אבי בתה של סיסי?
 

מלכי הונגריה

פרנץ יוזף והמלכה האהובה ארזבט, היא סיסי שלנו, הוכתרו למלך ומלכת הונגריה, בכנסיית מטיאש (Mátyás) שבגבעת הדייגים בבודפשט. הדגל תחתיו התקיימה ההכתרה תלוי עד היום בכנסייה בה הוכתרו.
בתי מלון בבודפשט  |  כתבות על בודפשט
 
סיסי
כנסיית מטיאש, טקס ההכתרה של פרנץ יוזף והמלכה ארזבט (סיסי) כמלך ומלכת הונגריה
(ציור: 
Ödön (Edmund) Tull)
 
 
כמתנה קיבל הזוג המלכותי ארמון בקרבת הבירה ההונגרית, בעיירה בשם גודולו (Gödöllő), הנמצאת כ-30 קילומטרים צפונית-מזרחית לבודפשט. המשפחה המלכותית הרבתה לשהות בארמון וסיסי בילתה בו גם לבדה. כיום משמש המקום כאתר חתונות מבוקש, כמובן בלי צוות המשרתים אותם העסיקו בני הזוג.
 
הארמון הברוקי, שהוא אחד הגדולים בהונגריה, זכה לשיפוץ לאחר טלטלות שעבר בתקופה הקומוניסטית. יש בו מוצגים רבים, בחלקם מקוריים, חדרי המלך והמלכה, חדרי הילדים ובעיקר סיפורים לאוהבי ארמונות ולאוהבי סיסי. הארמון פתוח למבקרים בחודשי הקיץ בכל יום פרט לימי שני.
 
גודולו, הונגריה
הארמון המלכותי בגודולו, סיפורים לאוהבי סיסי (צילום: CC Thomas Hackl)
 

אורח או מאהב?

את קפטן מידלטון, רוכב סוסים ומתחרה עטור ניצחונות, פגשה סיסי בביקורה באנגליה, בארמונו של לורד ספנסר. הסייס הצעיר התבקש "להדריך" את סיסי והם בילו יחדיו ברכיבה. מידלטון התארח פעמיים בארמון גודולו, שהיה חביב על סיסי יותר מארמונה שבווינה.
 

מותה של מלכה הולדתה של אגדה

ביום ה-10 בספטמבר 1898, עמדה סיסי על הרציף בז'נבה (Geneva) שבשוויץ. לפני עלותה לספינה לכוון העיר מונטרה (Montreux), בצדו המזרחי של האגם. היא נדקרה בפצירה בלבה, על ידי אנרכיסט בשם לואיג'י לוצ'ני, שבכלל התכוון לרצוח אציל איטלקי, אך כשזה לא הגיע כמתוכנן הוא חיפש "מטרה מלכותית" אחרת. לא מודעת לרצינות פציעתה עלתה סיסי לספינה. מילותיה האחרונות היו: "מה קרה לי?".
 
במלון Beau Rivage בז'נבה, בו לנה סיסי בלילה שלפני מותה, שמורה עד היום הסוויטה על שמה.
 
הסוויטה של סיסי במלון Seau Rivage
הסוויטה במלון Beau Rivage, כאן בילתה סיסי את לילה האחרון (צילום: Hotel Seau Rivage)
 
 
לאחר שהובא ארונה של סיסי לוינה והוצג לקהל הרחב, נקברה הקיסרית בת ה-60 במרתף הכנסיה הקפוצ'ינית (Kapuzinergruft), מקום קבורתם של בני בית המלוכה ההבסבורגי. היא מונחת שם עד היום, לצד בעלה שמת אחריה ובנה רודולף. מעט דמעות הוזלו בעת קבורתה, לב כולם היה עם האלמן שלקה בשבץ.
 
סיסי מתה ועם מותה נולדה האגדה שהפכה אותה לבת אלמוות. פרנץ יוזף, שהאריך שנים אחריה, חזר ואמר פעמים רבות: "היא הייתה כה חשובה לי". על סיסי נכתבו ספרים, על סיסי צולמו סרטים, לסיסי מעריצים רבים, הכותבים עליה עד היום. עם מותה היא הפכה לאגדה.
 
קברה של סיסי בכנסיה הקפוצ'ינית
קברה של סיסי בכנסיה הקפוצ'ינית  (צילום: יונית אבני)
 

חידת הנסיכות

בקיץ 1998 הרביתי לבקר בווינה כמדריכה. תמונתה של סיסי קישטה כל פינה בעיר. לקראת 100 שנים למותה נפתחה בארמון הופבורג תערוכת סיסי. לאחר אחד מטיולי היה עליי להישאר יומיים נוספים בעיר והחלטתי לבקר במוזיאונים רבים ככל האפשר. המוזיאון שזה אך נפתח היה אחד מהם.
 
ייתכן ולולא נהרגה שנה קודם לכן הנסיכה הבריטית דיאנה, לא הייתי מקדישה תשומת לב כה רבה לאומללותה של מי שקדמה לה ב-99 שנים. דמותה של סיסי, אומללותה, השירים שכתבה, מכתבי האהבה והרוך ששלח לה בעלה הקיסר, שהיה אולי "הכל יכול", אך לא יכול היה לגרום לה לאושר.
 
מאחר שציפיתי לבואה של עוד קבוצה, הכנתי חידון ששימש אותי בטיולים רבים במשך השנים:
מי הדמות המסתתרת בין השורות?
¡        נולדה למשפחה מהמעמד העליון.
¡        גדלה הרחק מהעיר וחיה חיים פשוטים ו"עממיים".
¡        אחותה הגדולה הייתה "מקורבת לצלחת".
¡        בגיל צעיר מאד "אותרה" על ידי איש מלוכה שביקש את ידה.
¡        החתונה נערכה ברוב הוד הדר בעיר הבירה.
¡        העיתונים היו מלאים בסיקור החתונה ויופייה של הכלה.
¡        כבר מהימים הראשונים לנישואין נשבו רוחות קרות כלפיה מאם החתן.
¡        כתוצאה מהלחץ החלה לסבול וללקות בבריאותה והיו שאמרו שהיא סובלת מאנורקסיה.
¡        הלחץ והצורך למצוא משמעות דחפו אותה למצוא פעילות משמעותית וגם לרכיבה על סוסים.
¡        הפכה למעורבת ומשפיעה בפעילות לקידום נושא חברתי שעמד ברומו של עולם.
¡        הסתובבה לבדה בעולם, הרחק מבעלה וילדיה.
¡        רכילויות ליחשו שיש לה מאהב.
¡        סופה היה טראגי במיוחד והיא מתה מוות לא טבעי, מחוץ לארצה.
 

תמונות מחייה של הנסיכה סיסי מלוות במוסיקה נהדרת
 

כתבות נוספותתמירה צדקיהו-חסון אודות הכותבת
תמירה צדקיהו-חסון ז"ל, הייתה בעלת תואר ראשון בהיסטוריה ובמזרחנות ותואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית. במשך שנים הייתה גם מדריכת טיולים במקביל לעבודתה, וכתבה רבות על טיוליה, בעיקר לאתר ומגזין GoTravel ולמגזין טבע הדברים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר