טיולי יום מזרחה מבודפשט
מאת: כרמית וייס


אם גם אתם כמוני, חייבים לצאת ולנשום קצת אוויר ירוק אחרי יומיים-שלושה בעיר הגדולה, אציע לכם מספר הצעות נפלאות לבילוי באזורים הירוקים של פרברי בודפשט. בסדרה של שתי כתבות נבקר במספר אתרים המרוחקים עד חצי שעה נסיעה מבודפשט ברכב, שאל חלקם ניתן להגיע גם עם רכבת הפרברים או בשייט על הדנובה. כתבה זו, על אתרים ממזרח לבודפשט, תיקח אותנו לאחד הארמונות הגדולים ביותר באירופה – ארמון גרשלקוביץ' בעיר גודולו, ואל חוות סוסים מקסימה לא הרחק משם.


אוטוסטרדה 3M עושה את דרכה המהירה היישר מכביש הטבעת ההיקפי של בודפשט אל מזרח הונגריה. נסיעה קצרה ואנחנו בעולם אחר, עולם של אגדות על רוזנים, מלכים ובעיקר מלכות יפהפיות.
 
חוות הסוסים של לאזאר, חצי שעה מבודפשט
מופע רכיבה מלהיב בחוות הסוסים של לאזאר, חצי שעה מבודפשט  (צילום: כרמית וייס)
 

של מי הארמון בגודולו?

הארמון היפהפה בעיירה גודולו (Gödöllő), המרוחקת 30 קילומטרים צפונית-מזרחית למרכז בודפשט, הוא יעד נפלא לטיולי יום. ארמון גרשלקוביץ' (Grassalkovich Kastély) הוא שמו שובר השיניים של הארמון, אך לרבים הוא ידוע בתור "הארמון של סיסי", היא המלכה אליזבת' (ארזבט) – מלכתם האהובה של ההונגרים. לא רבים המבקרים בהונגריה (ואולי גם ההונגרים עצמם...) היודעים מי היה גרשלקוביץ', אך בוודאי כולם יודעים מי הייתה סיסי, ודמותה נשקפת מכל פינה בארמון.
 
את הארמון הגדול ביותר בהונגריה, ואחד הגדולים באירופה כולה, בנה הרוזן אנטל גרשלקוביץ' הראשון (Antal Grassalkovich I) במאה ה- 18. האורחת החשובה הראשונה בארמון הייתה הקיסרית מריה תרזה, ידידתו הקרובה של הרוזן, עבורה הותאמו במיוחד מספר חדרים בארמון. בהמשך הורחב הארמון על ידי צאצאיו של אותו גרשלקוביץ', והיו בו שמונה אגפים, כנסייה, תיאטרון, מגרשי רכיבה, חממה וגן ענק בסגנון אנגלי המשתרע על פני 260 דונם (נכון יותר לכנותו פארק).

באמצע המאה ה- 19, לאחר מותו של גרשלקוביץ' השלישי, אחרון הצאצאים הזכרים לשושלת, עבר הארמון לידי מספר בעלים ולבסוף נרכש על ידי המדינה. עם הכתרתם של קיסר האימפריה ההבסבורגית פרנץ ג'וזף ואשתו אליזבת כמלך ומלכת הונגריה, הוענק להם הארמון במתנה והוא שימש כארמון הנופש המשפחתי עד שנת 1918.
 
ארמון גרשלקוביץ', חצי שעה מבודפשט
ארמון גרשלקוביץ' בגודולו הידוע יותר בתור ארמונה של סיסי (צילום: כרמית וייס)


 ברירת מחדלמדרגות הסתרים של סיסי

המלכה אליזבת, הידועה לכל בשם החיבה סיסי (1837-1898), אהבה לשהות בארמון עם ילדיה. היא אהבה את העם ההונגרי והעם ההונגרי השיב לה אהבה רבה, כך עד היום. סיסי הרבתה לשהות בהונגריה ואף טרחה ולמדה את השפה ההונגרית. את בתה הרביעית מרי-ולרי (Marie Valerie) היא ילדה בהונגריה.
 
חדרים רבים בארמון גרשלקוביץ' מספרים את סיפורם של פרנץ ג'וזף וסיסי. כמקובל באותה תקופה התגוררו השניים בחדרים נפרדים, ואף באגפים נפרדים של הארמון, אך ארבעת ילדיהם מעידים על כך שהם גם נפגשו לפעמים... קירות חדריו של פרנץ ג'וזף מצופים משי בגווני אפור ואילו חדריה של סיסי מכוסים משי בגווני אדום, הצבעים האהובים עליהם. על הקירות ציורי שמן רבים המספרים את סיפור חייהם, כולל תמונה מאירוע הכתרתם למלכי הונגריה שהתקיים בכנסיית מטיאש בבודפשט, ותמונות נוספות שלהם ושל ילדיהם.
 
החדרים המרתקים ביותר הם אלו המספרים את סיפורה המרתק של סיסי, על אישיותה המורכבת (שלא לומר מתוסבכת), טיפוח הגוף והשיער האובססיבי ואהבתה לרכיבה ולמסעות צייד. בין השאר ניתן לראות את מדרגות הסתרים שנבנו עבורה, על מנת שתוכל לברוח מהארמון ולצאת לטיולי הרכיבה שכה אהבה. לאחר מותה הטרגי של סיסי בידי מתנקש, בשנת 1989, בעלה פרנץ ג'וזף כמעט ולא שב לבקר בארמון.
 
ארמון גרשלקוביץ', חצי שעה מבודפשט
הבמה והתפאורות בתיאטרון של הארמון (צילום: כרמית וייס)
 

תחייתו המחודשת של הארמון

בין שתי מלחמות העולם שימש הארמון כמעון הקיץ של שליט הונגריה מיקלוש הורטי (Miklós Horthy), הידוע לשמצה במעשיו האנטישמיים. שריד יחיד לתקופה זו הוא המקלט נגד הפצצות אוויריות, הנמצא בחלקו הדרומי של הגן. 

בתקופת השלטון הקומוניסטי בהונגריה, שהחל בשנת 1945, שימש הארמון כמעונם של חיילים הונגרים וסובייטים וכמעון לקשישים. באותה תקופה הוזנח הארמון, הרהיטים הושחתו, וכל סממני הפאר וההדר נבזזו. בשנת 1981 החלו בשיפוצו של הארמון, אך רק בשנת 1990 עזבו אותו החיילים הסובייטים ושנה מאוחר יותר הסתיימו השיפוצים הראשונים.
 
כיום משמשים רבים מחדרי הארמון כמוזיאון, המציג את רוח התקופה, הן בימי שושלת גרשלקוביץ' והן בימי היות הארמון בית הנופש של משפחת המלוכה. אך בעיקר שורה על הארמון רוחה של סיסי. כך תוכלו לראות את חדר השינה של סיסי, את חדרי הילדים ואת שמלותיה, שכל אחת מהן שוקלת כמעט פי שניים ממנה.
 
 
גן ארמון גרשלקוביץ', חצי שעה מבודפשט
הגן רחב הידיים של הארמון שהוא פארק של ממש (צילום: כרמית וייס)
 

ריחות הבישול הפריעו לשמירת הגזרה

בתקופתה של שושלת גרשלקוביץ' לא היה תיאטרון לאומי בהונגריה, ותיאטראות הציגו רק בבתיהם של אנשי אצולה עשירים. באגף הדרומי של הארמון בנה גרשלקוביץ' השני תיאטרון, תוך שהוא מחבר שלוש קומות לחלל אחד גדול, בו נבנו גם שני יציעים. זהו התיאטרון היחיד מתקופה זו ששרד בהונגריה. מעניין במיוחד לראות את התפאורות השונות וכיצד שלט בהן צוות גדול של עובדים מהקומה שמתחת לבמה. כיום משמש התיאטרון שוב כאולם מופעים, היכול להכיל 95 איש. הביקור בתיאטרון אפשרי רק כחלק מסיור מודרך.
 
ליד התיאטרון, במבנה נפרד ומרוחק, נמצא מטבח הארמון, ממנו נאלצו המשרתים לסחוב את האוכל מספר פעמיים ביום את כל הדרך הארוכה לארמון. היה זה מכיוון שסיסי שמרה על גזרתה באופן אובססיבי, מה שאולי היום היה מכונה אנורקסיה, ולא יכלה לסבול את ריחות הבישול. וכך, למרות גובהה שהיה 172 סנטימטרים שקלה סיסי רק 50 ק"ג.
 
ארמון גרשלקוביץ', טיולי יום מבודפשט
התיאטרון בארמון גרשלקוביץ' המשמש למופעים גם כיום (צילום: כרמית וייס)
 גודולו  העיירה של הארמון

העיירה גודולו (Gödöllő), שרבים מהתיירים מכירים רק בזכות ארמון גרשלקוביץ', שוכנת במחוז פשט בתחומי המטרופולין של בודפשט. שלושים קילומטרים צפונית-מזרחית למרכז בודפשט, גודולו היא למעשה פרבר של בודפשט ורבים מ- 32 אלף תושביה נוסעים לעבוד שם. חלק ניכר מהבתים בעיר הם בתים נאים בני קומה אחת, אך בתקופה הקומוניסטית נבנו בה גם בניינים מכוערים רבים ברוח התקופה. העיר היא גם משכנה של האוניברסיטה לחקלאות של הונגריה - Szent István Egyetem. אם מעניין אותכם תוכלו לבקר כאן במוזיאון לתולדות המיכון החקלאי.
 
אם תרצו ללכת עם סיפור סיסי עד הסוף, תוכלו ללון במלון המלכה אליזבת בעיירה גודולו או במלון סיסי בבודפשט (Corvin Hotel Budapest Sissi Wing).
מלון קווין אליזבת סופריור (Hotel Queen Elizabeth Superior) ממוקם במרחק 700 מ' מארמון גרשלקוביץ' ומדורג כמלון 3 כוכבים. הוא מציע חדרים ממוזגים, עם מקלחת או אמבטיה, מקרר ומיני בר, מסעדה, בית קפה וחניה חינם.

מלון בעיירה גודלו ליד בודפשט
מלון קווין אליזבת סופריור
 במרכז גודולו, רק 700 מ' מהארמון של סיסי
 
 
ממרכז בודפשט ניתן להגיע לגודולו בחצי שעה של נסיעה על הכביש המהיר 3M, או בנסיעה של 50 דקות ברכבת הפרברים (HÉV) מתחנת Örs vezér tere לתחנת Gödöllő Szabadság tér. גם רכבות רגילות מתחנת קלטי בבודפשט מגיעות לגודלו, אך מתחנת הרכבת קשה יותר להגיע לארמון.

הדרך מבודפשט (A) לארמון גרשלקוביץ בגודולו (B) ולחוות הסוסים של לאזאר (C)
 

חוות הסוסים של האחים לאזאר

האחים וילמוש (Vilmos) וזולטן (Zoltán) לבית לאזאר (Lázár), הם שני רוכבי כרכרות סוסים, מעוטרי מדליות וגביעים רבים מאליפויות עולם. לאחר שפרשו מתחרויות הם מימשו את חלומם והקימו חוות סוסים יפהפייה, שמתגוררים בה דרך קבע כשמונים סוסים. חוות הסוסים של לאזאר – לאזאר לוֹבאשפארק (Lázár Lovaspark) נמצאת בכפר הקטן Domonyvölgy, כתשעה קילומטרים מזרחית לגודולו.
 
המקום משמש בעיקר כגן אירועים וביום בו ביקרנו נערכו בו לא פחות משלוש חתונות בו זמנית. האטרקציה העיקרית, שבשבילה ממש שווה לטרוח ולהגיע למקום, היא תצוגת הרכיבה. רוכבים מיומנים, בתלבושות של אבירים ונסיכות, מפגינים יכולות רכיבה מרשימות במגוון של סגנונות. תצוגות הרכיבה נערכות לקבוצות של מעל 20 איש (בתאום מראש), בכל יום בשעות 11:30 ו- 17:00. מבקרים בודדים יכולים להצטרף גם הם, אך רק בתיאום מראש בטלפון 28576510 או במייל lazarteam@lazarteam.hu
 
חוות הסוסים של לאזאר, טיולי יום מבודפשט  חוות הסוסים של לאזאר, טיולי יום מבודפשט
חוות הסוסים של לאזאר, טיולי יום מבודפשט  חוות הסוסים של לאזאר, טיולי יום מבודפשט
אבירים, נסיכות וכרכרות במופע הרכיבה בחוות הסוסים של לאזאר  (צילום: כרמית וייס)

 
בהיכל התהילה (Világbajnokok terme) של החווה תוכלו לחזות ב-12 מדליות זהב מאליפויות עולם, שבחצי מהן זכה וילמוש ובחצי השני זכה זולטן. כמו כן מוצגים שם גביעים ותעודות רבים, הכרכרות בהן השתמשו האחים וכן סרט קצר המלמד תחרות כרכרות סוסים מהי. מרבית הסוסים שוהים באורוות המטופחות שבקרבת היכל התהילה וזוכים שם לטיפול חמישה כוכבים. אלו שתראו רועים באחו הם סוסים שפרשו מתחרויות ומבלים את ימיהם בנעימים.
 
תוכלו לבקר גם בפינת החי הקטנה של החווה, בה מתגוררות חיות משק הונגריות טיפוסיות, כמו ארנבות, תרנגולות, אווזים, כבשים וחזירי מנגליצ'ה (Mangalitsa). האחרונים נחשבים לבעלי אחוז כולסטרול נמוך בהרבה משל אחיהם חזירי הבית הרגילים, אך הם גם מכוערים במיוחד, ואני בספק אם אחרי שתראו אותם יהיה לכם חשק לטעום מהנקניק שמכינים מהם...
  
חוות הסוסים של לאזאר, טיולי יום מבודפשט  חוות הסוסים של לאזאר, טיולי יום מבודפשט
פינת החי בחוות הסוסים, חיות משק אופייניות להונגריה (צילום: כרמית וייס)
 
80 סוסים ואורוות חמישה כוכבים, זולדן
שמונים סוסים באורוות חמישה כוכבים (צילום: כרמית וייס) 
 

כתבה נוספת בסדרה

מידע נוסף

כתבות נוספות


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר