נופש סביב אגם בלטון
מאת: זהר מאיר


הידעתם שלהונגריה יש ים, גדול פי שלושה וחצי מהכנרת שלנו? כמו הכנרת שלנו, גם "הים של הונגריה" הוא למעשה אגם... לכינוי המחמיא הוא זכה בזכות היותו האגם הגדול ביותר במרכז אירופה ואולי גם בגלל שלהונגריה, כפי שלמדנו בשעורי הגיאוגרפיה, אין ים אמיתי. כמו כל אגם גדול, גם אגם בלטון הוא מהמובילים שבאתרי התיירות של הונגריה. סביבו פזורים ארמונות מפוארים, טירות עתיקות, מעיינות מרפא, כפרים ציוריים, טובלים בכרמי יין ומוקפים הרים ויערות.


רבים מהתיירים המגיעים להונגריה מסתפקים בביקור בעיר הבירה בודפשט. יופייה של בודפשט אינו מוטל בספק, אך הונגריה האמיתית נמצאת מחוצה לה. הטיול שאציע כאן מיועד למטיילים שכבר ביקרו בבודפשט אך לא יצאו ממנה, למטיילים שכבר ראו את אתרי העיר או לאלו הרוצים להתרענן מעט בטבע.
 
 אגם בלאטון, הונגריה
אגם בלטון, הכנרת של הונגריה ויעד תיירות פופולרי  (צילום: brettie)


שייט נהרות
 

איך מגיעים ולאן לטייל באגם בלטון

הונגריה מחולקת ל- 20 מחוזות, שאחד מהם הוא עיר הבירה בודפשט. שניים מהמחוזות היפים ביותר נמצאים במרחק שעתיים-שלוש שעות נסיעה דרום-מערבה לבודפשט: מחוז ווספרם (Veszprém) ומחוז זאלה (Zala). בשניהם יחד למעלה משמונת אלפים קילומטרים רבועים, המכוסים הרים, אגמים, טירות וארמונות, כפרים ציוריים, הטובלים באלפי דונמים של כרמים, ואווירת נופש נפלאה.
 
בכתבה זו נעשה היכרות עם מספר אתרים בשני המחוזות הללו, שכולם מרוכזים סביב אגם בלטון (Balaton). מומלץ לבקר בעיירות הנופש סביב האגם: בלטון פורד (Balatonfured), שיופוק (Siofok), טיהני (Tihany), וספרם (Veszprém), קסטהיי (Keszthely), ולקנח בטבילה באגם המים התרמיים - אגם הֶוויז (Hévíz).
כתבה על טיול אופניים סביב אגם בלטון
 
הבאים מבודפשט יגיעו עם כביש האגרה 71E/7M לכיוון בלטון. הכביש ממשיך ועושה דרכו מדרום לאגם, בתוואי מישורי, בעוד כביש נוסף, כביש 71, מתפצל ממנו מעט לפני האגם ועושה דרכו מצדו הצפוני, ההררי. שני הכבישים מאפשרים להקיף את האגם ולחוות את הנופים במלוא עוצמתם.
 
בודפשט (A), העיירות סביב אגם בלאטן המוזכרות בכתבה (B-G), 
מלון ספא קולפינג (H), מלון ספא לוטוס תרמה (I) - שניהם בקרבת אגם בלאטון ואגם הוויז


סרטון וידאו קצר בו תוכלו לראות כמה מהיעדים סביב אגם בלטון בהם נבקר בכתבה
 

לטבול במי אגם בלטון

אגם בלטון (Balaton) הוא האגם הגדול ביותר במרכז אירופה ויש המכנים אותו "הים של הונגריה". שטחו של האגם למעלה 592 קמ"ר והוא נפרש לאורכם של 77 קילומטרים. מי האגם מגיעים ברובם עם נהר זאלה (Zala), העושה דרכו מגבול הונגריה עם סלובניה ואוסטריה. חופיו הדרומיים של האגם רדודים וחוליים ואילו חופיו הצפוניים עמוקים יותר ומרוצפים בחלוקי נחל. אם תרצו לטבול באגם, לאורכם של החופים משטחי דשא רבים ומשטחי אבני בזלת. . בחודשי הקיץ מגיעה טמפרטורת המים ל- 25 מעלות, ונעים לשחות במים הרדודים.
 
אזור האגם הוא מהמובילים באתרי התיירות של הונגריה. סביבו מעיינות מרפא רבים, המושכים תיירים מכל קצות אירופה בכל עונות השנה. לחופי האגם כפריים ציוריים רבים, מעוטרים עצים ופרחים, הפורחים החל מחודש אפריל ולאורך כל האביב והקיץ. בחורף הקר, בו יורדות הטמפרטורות עד למינוס 10 מעלות, קופא האגם וניתן להחליק עליו ללא חשש. מצפון חודר לאגם חצי האי טיהני (Tihany), המגיע כמעט עד הגדה הדרומית. הרווח הצר מנוצל לשירות מעבורות, המקשר את שני צדי האגם.
בימי השלטון הקומוניסטי בהונגריה, היו תיירים ממזרח גרמניה נפגשים באזור האגם עם קרוביהם מהמערב, ולכן רוב תושבי האזור דוברים גם גרמנית.
 
לחופי אגם בלאטון, העיר וספרם, הונגריה
העיירה וספרם לחופי אגם בלטון, רומנטיקה במיטבה  (באדיבות: János Korom Dr)
 

מתי לטייל באגם בלטון

האקלים באזור אגם בלטון שונה מעט מהאקלים בשאר המדינה. בשל התהוות עננים מעל האגם יורדים בו יותר גשמים, שביחד עם מזג האוויר המתון והאדמה הפורייה הפכו את האזור לאידיאלי לגידולי גפנים. תעשיית יין משובחת התפתחה במקום כבר בתקופת הרומאים, לפני אלפיים שנה. הזן המיוחד לאזור הוא הגפן השחור Kekfrankos (הידוע גם בשם Blaufränkisch), המכונה "פינו נואר של המזרח".
 
עונת התיירות מתחילה אמנם בתחילת האביב, עם הפשרת השלגים והקרח, אבל את עומסי התיירות הגדולים ניתן להרגיש בחודשים יולי עד ספטמבר. אז מתמלאים כבישי האזור וחופי הרחצה הרבים בתיירים מקומיים ותיירים מכל רחבי אירופה. לאורך האגם אטרקציות רבות לנופשים, כגון, שייט סירות, דייג, סקי מים, פארק מים ועוד
 
לחופי אגם בלאטון, הכפר טיהני, הונגריה
לשוטט בסמטאות הכפר הקטן טיהני   (צילום: Sandor Somkuti)
 

טיול רומנטי בעיר וספרם

אם הגענו לאגם בלטון ולא ביקרנו בעיר וספרם (Veszprém) - פספסנו את העיקר. וספרם היא אחת הערים העתיקות בהונגריה, בירתו של המחוז הנושא את אותו שם, והיא שוכנת 15 קילומטרים צפונה לאגם. העיר בנויה בין על שתי גדותיו של נהר שֶד (Séd), ומרוחקת 110 קילומטרים מעיר הבירה בודפשט.
 
על פי האגדה, הוקמה וספרם על 7 גבעות, אשר שמה של אחת מהן הוא "גבעת ירושלים" (Jeruzsálem-hegy). מהחומה שבקצה העיר העתיקה נשקף נוף מרהיב, המשלב בין העיר העתיקה לנוף הפתוח. כל הרחובות מובילים אל הטירה שבמרכז העיר, שהיא אחת משלש הטירות הראשונות שנבנו בהונגריה מאבן. כדאי לטייל בעיר העתיקה, ברחובותיה השקטים המרוצפים אבן, בין הבתים הגבוהים והכנסיות. בעיר בתים מהמאה ה- 18 וה- 19 אשר נשתמרו להפליא. רחוב קרוצ'י מוביל לכיכר השוק, הנקראת היום כיכר העיר. בכיכר זו, שהיא הכיכר המרכזית, ישנה אוירה מיוחדת והרמונית עם המבנים מסביב. הטיול בעיר העתיקה הוא טיול רומנטי, וגם אם אתם באים בקבוצה, נסו להיפרד וללכת בזוגות.
 
 לחופי אגם בלאטון, העיר וספרם, הונגריה
העיירה וספרם על הגבעות שלחופי אגם בלטון, בהן גם גבעת ירושלים  (באדיבות: János Korom Dr)
טעימות יין מתוצרת מקומית

רוב היקבים מרוכזים בשטח ההררי שמצפון לאגם בלטון. בשטח שבין האגם לעיר ווספרם כרמים רבים ויקבי בוטיק מיוחדים. ניתן למצוא אותם לפי השלטים הפזורים בדרך או לשאול אצל המקומיים. ביקבים ניתן לקנות יינות מסוגים שונים, בבקבוקים או במכלים של 4 ליטר, ולטעום ממבחר היינות של המקום.
בתוך היקב, שכמעט תמיד הוא חצוב בסלע, ניתן לאכול ארוחה טובה מלווה ביין משובח. למי שרוצה לאכול משהו קל, אני ממליץ על מרק עם לחם ושומן אווזים, מעדן המעצים את החוויה המזומנת לכם ביקב.
 

כנסייה ופפריקה בכפר טיהני

טיהני (Tihany) הוא כפר אמנים קטן, השוכן על חצי אי לחופו הצפוני של אגם בלטון. במרכז הכפר מנזר בנדיקטי עם כנסייה יפהפייה, בה ניתן להבחין כבר ממרחק רב. הכנסייה נבנתה מחדש בשנת 1754 והיא מדהימה ביופייה. קרוב לאלף שנה משקיפה הכנסייה על האגם ומזכה את המבקר בה בתצפית היפה ביותר על אגם בלטון.
 
ברחוב המרכזי של הכפר וליד הכנסייה, תוכלו לראות אמנים רבים המוכרים את מרכולתם. אל תפספסו את חנות הפפריקה המפורסמת, המעוטרת כולה באלפי פלפלים מיובשים בצבע אדום עז. זה אמיתי וזה טרי והתיירים קונים וקונים.
 
לחופי אגם בלאטון, העיר טיהני, הונגריה
שדה לבנדר ליד הכפר טיהני, חגיגה סגולה בחדשי הקיץ  (צילום: Víg István)

אגם בלאטון, הונגריה
מנזר בנדיקטי עם כנסייה יפהפייה, נקודת תצפית נהדרת  (צילום: brettie)
 
 

הארמון של קסטהיי

העיירה הציורית קסטהיי (Keszthely) שוכנת לחופו המערבי של אגם בלטון ומתגוררים בה למעלה מ- 21 אלף תושבים. במרכז העיירה ניצב (Festetics) המדהים ביופיו, שנבנה בשנת 1745 על ידי משפחת פשטטיקס. המשפחה נודעה בתרומותיה הנדיבות לקידום האזור, בהן בית חולים, בית ספר ואוניברסיטה.
 
במהלך השנים שופץ הארמון והורחב וכיום הוא הבית השלישי בגודלו בהונגריה. הארמון בנוי משלושה אגפים, אשר באחד מהן ספרייה יפיפייה ועשירה בתוכן. זוהי הספרייה היחידה בהונגריה שהייתה שייכת למעמד האצולה ונשתמרה. הרצפה כולה עשויה מעץ מיוחד, מעשה ידי אומן, ומכוסה בחלקה בשטיח אדום בכדי לשמור עליה. כל תייר הנכנס לארמון חייב לכסות את נעליו בכיסוי ניילון מיוחד, על מנת לשמור על עבודת האמנות הנדירה הזו.
 
אגף אחר של הארמון שימש חדר נשפים מדהים ביופיו, וכיום משמש לקונצרטים ואירועים מיוחדים. גנים מקסימים ורחבי ידיים מקיפים את הארמון, בהם פורחים בקיץ פרחים מרהיבים בשילוב שיחים בגיזום מיוחד וכרי דשא. שלא כמו מבנים אחרים בהונגריה, הארמון לא נפגע במלחמת העולם השניה וניתן לראות את הארכיטקטורה המקורית. הכניסה עולה כסף רק לתיירים המגיעים מחוץ להונגריה.
 
מחוץ לארמון מדרחוב פעיל ותוסס, ומסעדות הונגריות אותנטיות נחבאות ברחובות הצדדיים. אל תפספסו מרק גולש טעים ומחמם.
ארמון פשטטיקס בעיירה קסטהיי, הונגריה

הספרייה בארמון פשטטיקס, הונגריה
ארמון פשטטיקס בעיירה קסטהיי וספריית הארמון   (באדיבות: Hungarian National Tourist Office)
 

טבילה חמה באגם הוויז

אגם הֶוויז (Hévíz) הוא אגם קטנטן הנמצא ליד עיירה באותו שם, צפונית-מערבית לאגם בלטון. העיירה הוויז היא עיירה ציורית ושופעת מסעדות מצוינות, המגישות אוכל הונגרי משובח וכמובן את היינות המצוינים של האזור. חנויות מזכרות רבות מוכרות עבודות יד מקומיות.
האזור כולו מעוטר כפרי דייגים שקטים וציוריים וכרמים, שהקנו לאזור את פרסומו בזכות היינות האיכותיים המיוצרים מהם. הכפרים והיקבים של האזור מעניקים הרגשה כפרית ופסטורלית, אשר ביחד עם היחס מסביר הפנים של התושבים, הופכים את הטיול בהם לחוויה בלתי נשכחת.
 
אגם הוויז הוא אגם המים התרמיים הגדול ביותר באירופה, ששטחו 47,000 מטר רבוע. האגם טבעי לחלוטין והמים מתחלפים בו כל כמה ימים. למים התרמיים, המכילים גופרית, סידן, מגנזים ומינרלים נוספים, סגולות ריפוי רבות ולכן תעשיית הבריאות משגשגת באזור זה. טמפרטורת המים בקיץ 33-36 מעלות צלזיוס ובחורף 23-25 מעלות. בתי המלון משתמשים במי האגם לטיפולים שונים ובבריכות המקורות טמפרטורת המים היא 32 מעלות כל השנה.
העיירה הוויז ואגם המים התרמיים הוויז, הוגנריה
העיירה הוויז ואגם המים התרמיים הוויז   (באדיבות: Hungarian National Tourist Office)
 

בשביל הפרחים המוביל לאגם

אגם הוויז היה ידוע כנראה עוד בתקופת הרומאים. מטבעות מתקופה זו נמצאו בקרבת האגם. בתמונות התלויות על קירות המבנים סביב האגם ניתן לראות ממצאים ארכיאולוגיים וממצאים מצלילות באגם.
משפחת פשטטיקס (נכון, ההם מהארמון) שהבינה את האפשרויות הטמונות באגם, רכשה את האגם כבר באמצע המאה ה- 18. בשנת 1795 נבנו רציף ובית עץ מעל האגם, שדומים להם ניצבים גם היום במרכזו. בשנת 1905 החליף האגם בעלות, למשך 35 שנה, והתפרסם בכל הונגריה. נבנו בתי מלון, מסעדות ומתקני תיירות שונים. בתקופה שבין מלחמות העולם, החליף המקום ידיים רבות, אך כמות המבקרים לא פסקה מלגדול.
 
רבים מגיעים לכאן מבודפשט רק ליום אחד, כדי לטבול באגם. אך אם אתם עוצרים כאן ללילה כדאי ללון באחד מבתי המלון באזור הוויז (ר' המלצה בסוף הכתבה). כדאי להזמין מלון הקרוב לאגם ולא להתפשר על האיכות. בכל מלון תקבלנו חלוק רחצה, עמו תוכלו ללכת אל המעיינות החמים ולבחור בין אין ספור הטיפולים המוצעים.
בתי מלון באזור הוויז - השוואת מחירים
 
לאחר התשלום בכניסה לאגם (הכניסה זולה ויש מלונות הלוקחים על עצמם את התשלום), תצעדו בשביל עטור פרחים עונתיים מדהימים. אם תרצו תוכלו לשכור תא (בפרוטות ), כדי לשים בו את הבגדים, או לשכור אבוב כדי להיכנס עמו למים החמים. מרכז האגם הוא מוקד הנביעה ושם המים החמים ביותר. החלק המרכזי סגור מכל צדדיו, כך שהמים החמים נשארים בלב האגם. כדי להקל על התיירים נבנה גשר מקורה אל מרכז האגם, ממנו ניתן לרדת במדרגות אל המים.
 
אגם הוויז, הונגריה
אגם הוויז, אגם המים התרמיים הגדול באירופה   (באדיבות: Hungarian National Tourist Office)

 

בירה ומוסיקה לחופי אגם בלטון

כל שנה בחודש יולי מתקיים לחופי אגם בלטון פסטיבל המוסיקה  – פסטיבל בלטון סאונד (Balaton Sound Festival). מופעי מוסיקה בסגנונות שונים מתקיימים לחוף האגם, במשך רוב שעות היום והלילה (4 שעות יתנו לכם לישון...). המופעים נערכים במספר מוקדים על חוף שאורכו 3.9 קילומטר, ליד העיירה Zamárdi, על החוף הדרומי של אגם בלטון.
 
בימים רגילים הכניסה לחוף היא בחינם, אך בימי הפסטיבל הכניסה וההשתתפות בכל המופעים עולה 59 אירו ליום שלם (משמונה בבוקר עד אותה שעה למחרת) או 150 אירו, 165 אירו ו- 190 אירו עבור 3, 4 או 5 ימים (בהתאמה).
ניתן להגיע ברכב (כשעה ורבע מבודפשט), ברכבת או באוטובוס.
 

סרטון וידאו מקפיץ של החגיגות בפסטיבל בלטון סאונד, פתחו רמקולים!

 
בתי מלון מומלצים ליד אגם בלטון

מלון ספא קולפינג (Kolping Hotel Spa & Family Resort) הוא מלון 4 כוכבים הממוקם 5 ק"מ מערבית לאגם בלטון ו- 4 ק"מ דרומית לאגם הוויז. המלון נראה כמו כפר נופש, עם בריכות שחיה (חיצונית ומקורה), מרכז ספא, פארק שעשועים לילדים, מסעדה, בר, מגרשי ספורט ואופניים העומדים לרשות האורחים. כל החדרים ממוזגים, וכמה מהם הם חדרים משפחתיים. המלון זוכה לציון אורחים גבוה במיוחד, בזכות המיקום, הניקיון, הארוחות, החדרים, המתקנים והשירות.
מלון קולפינג - השוואת מחירים והזמנות

מלון ספא קולפינג, אגם בלאטון, הונגריה  מלון ספא קולפינג, אגם בלאטון, הונגריה
מלון ספא קולפינג, כפר נופש לכל המשפחה ליד אגם בלטון

למי שרוצה אווירת פינוק ושקט, אנו ממליצים על מלון ספא לוטוס תרמה (Lotus Therme Hotel & Spa). זהו מלון 5 כוכבים, הממוקם בלב של אחוזה ירוקה בשטח של 170 דונם, במרחק קצר מאגם הוויז ואגם בלאטון. מרכז הבריאות של המלון כולל חדר כושר, בריכות פנימיות וחיצוניות, סאונות וספא, המציע מגוון גדול של טיפולי בריאות, פינוק ויופי. החדרים מרווחים ומוזגים, לחלקם יש מרפסת וחלקם נגישים לבעלי מוגבלות. ארוחת הבוקר העשירה והשירות האדיב מזכים את המלון בהמלצות רבות.
מלון ספא לוטוס תרמה – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
 
מלון מומלץ באגם בלטון, הונגריה   מלון מומלץ באגם בלטון, הונגריה
מלון מומלץ באגם בלטון, הונגריה   מלון מומלץ באגם בלטון, הונגריה

מלון ספא לוטוס תרמה - פינוק 5 כוכבים לחופי אגם בלאטון ואגם הוויז
עוד על אגם בלטון

טיול אופניים חלומי סביב אגם בלטון
 

מידע נוסף

לינה סביב אגם בלטון - מחירים והזמנות

כתבות נוספות

היער המכושף של הרי המטרה
מדריך למטייל בבודפשט
הרובע היהודי של בודפשט
בודפשט עם ילדים
שייט על הדנובה

זהר מאיר
 
אודות הכותב
זהר מאיר, התגורר בבודפשט במשך 9 שנים. מלבד הכרות מעמיקה עם העיר, ייסד בהונגריה את "מצעד החיים" לפולין, עבד בסוכנות היהודית, בקהילה היהודית ובארגון הג'ויינט בתפקידים שונים.מספר צפיות: 72643
293930
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר