נופש סביב אגם בלטון
מאת: זהר מאיר


הידעתם שלהונגריה יש ים, גדול פי שלושה וחצי מהכנרת שלנו? כמו הכנרת שלנו, גם "הים של הונגריה" הוא למעשה אגם... לכינוי המחמיא הוא זכה בזכות היותו האגם הגדול ביותר במרכז אירופה ואולי גם בגלל שלהונגריה, כפי שלמדנו בשיעורי הגיאוגרפיה, אין ים אמיתי. כמו כל אגם גדול, גם אגם בלטון הוא מהמובילים שבאתרי התיירות של הונגריה. סביבו פזורים ארמונות מפוארים, טירות עתיקות, מעיינות מרפא וכפרים ציוריים הטובלים בכרמי יין ומוקפים הרים ויערות.


רבים מהתיירים המגיעים להונגריה מסתפקים בביקור בעיר הבירה בודפשט. יופיה של בודפשט אינו מוטל בספק, אך הונגריה האמיתית נמצאת מחוצה לה. הטיול שאציע כאן מיועד למטיילים שכבר ביקרו בבודפשט אך לא יצאו ממנה, למטיילים שכבר ראו את אתרי העיר או לאלו הרוצים להתרענן מעט בטבע.
 
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

אגם בלטון, "הכנרת של הונגריה" ויעד תיירות פופולרי (צילום: bretti)
העיירה שיופוק לחופי אגם בלטון (צילום: young shanahan)
אגם המים התרמיים הוויז (צילום: Civertan Grafikai Studio)
ארמון פשטטיקס בעיירה קסטהיי (צילום: Dope Masters)
הנמל בעיירה בלטון פורד לחופי האגם (צילום: Benlovas)
מנזר בנדיקטי בכפר האומנים טיהני (צילום: Elek Laszlo)
העיירה וספרם - אחת העתיקות בהונגריה (צילום: Janos Korom Dr)
שקיעה יורדת על אגם בלטון (צילום: Emese Selley)
בודפשט (A), העיירות סביב אגם בלאטן המוזכרות בכתבה (B-H), 
מלון ספא קולפינג (I), מלון ספא לוטוס תרמה (J) - שניהם בקרבת אגם בלאטון ואגם הוויז,
מלון מאלה גארדן דיזיין (K) ומלון מובנפיק באלאלנד ריזורט (L) על הגדה הדרומית של אגם בלטון.


 ברירת מחדלאיך מגיעים ולאן לטייל באגם בלטון

הונגריה מחולקת ל- 20 מחוזות, שאחד מהם הוא עיר הבירה בודפשט. שניים מהמחוזות היפים ביותר נמצאים במרחק שעתיים-שלוש שעות נסיעה דרום-מערבה לבודפשט: מחוז ווספרם (Veszprém) ומחוז זאלה (Zala). בשניהם יחד למעלה מ- 8,000 קילומטרים רבועים, המכוסים הרים, אגמים, טירות וארמונות, כפרים ציוריים, הטובלים באלפי דונמים של כרמים, ואווירת נופש נפלאה.

בכתבה זו נעשה היכרות עם מספר אתרים בשני המחוזות הללו, שכולם מרוכזים סביב אגם בלטון (Balaton). מומלץ לבקר בעיירות הנופש סביב האגם: בלטון פורד (Balatonfured), שיופוק (Siófok), טיהני (Tihany), וספרם (Veszprém), קסטהיי (Keszthely), ולקנח בטבילה באגם המים התרמיים – אגם הֶוויז (Hévíz).

הבאים מבודפשט יגיעו עם כביש האגרה 71E/7M לכיוון בלטון. הכביש ממשיך ועושה דרכו מדרום לאגם, בתוואי מישורי, בעוד כביש נוסף, כביש 71, מתפצל ממנו מעט לפני האגם ועושה דרכו מצדו הצפוני, ההררי. שני הכבישים מאפשרים להקיף את האגם ולחוות את הנופים במלוא עוצמתם.


סרטון וידאו קצר בו תוכלו לראות כמה מהיעדים סביב אגם בלטון בהם נבקר בכתבה
 

לטבול במימי אגם בלטון

אגם בלטון (Balaton) הוא האגם הגדול ביותר במרכז אירופה ויש המכנים אותו "הים של הונגריה". שטחו של האגם למעלה 592 קמ"ר והוא נפרש לאורכם של 77 קילומטרים. מי האגם מגיעים ברובם עם נהר זאלה (Zala), העושה דרכו מגבול הונגריה עם סלובניה ואוסטריה. חופיו הדרומיים של האגם רדודים וחוליים ואילו חופיו הצפוניים עמוקים יותר ומרוצפים בחלוקי נחל. אם תרצו לטבול באגם, לאורכם של החופים משטחי דשא רבים ומשטחי אבני בזלת. בחודשי הקיץ מגיעה טמפרטורת המים ל- 25 מעלות, ונעים לשחות במים הרדודים.

אזור האגם הוא מהמובילים באתרי התיירות של הונגריה. סביבו מעיינות מרפא רבים, המושכים תיירים מכל קצות אירופה בכל עונות השנה. לחופי האגם כפריים ציוריים רבים, מעוטרים עצים ופרחים, הפורחים החל מחודש אפריל ולאורך כל האביב והקיץ. בחורף הקר, בו יורדות הטמפרטורות עד למינוס 10 מעלות, קופא האגם וניתן להחליק עליו ללא חשש. מצפון חודר לאגם חצי האי טיהני (Tihany), המגיע כמעט עד הגדה הדרומית. הרווח הצר מנוצל לשירות מעבורות, המקשר את שני צדי האגם. בימי השלטון הקומוניסטי בהונגריה, היו תיירים ממזרח גרמניה נפגשים באזור האגם עם קרוביהם מהמערב, ולכן רוב תושבי האזור דוברים גם גרמנית.
 
אגם בלטון, הונגריה
העיירה בלטון פורד על חוף האגם (צילום: .CC Jose A)
 

מתי לטייל באגם בלטון

האקלים באזור אגם בלטון שונה מעט מהאקלים בשאר המדינה. בשל התהוות עננים מעל האגם יורדים בו יותר גשמים, שביחד עם מזג האוויר המתון והאדמה הפורייה הפכו את האזור לאידיאלי לגידולי גפנים. תעשיית יין משובחת התפתחה במקום כבר בתקופת הרומאים, לפני אלפיים שנה. הזן המיוחד לאזור הוא הגפן השחור Kekfrankos (הידוע גם בשם Blaufränkisch), המכונה "פינו נואר של המזרח".

עונת התיירות מתחילה אמנם בתחילת האביב, עם הפשרת השלגים והקרח, אבל את עומסי התיירות הגדולים ניתן להרגיש בחודשים יולי עד ספטמבר. אז מתמלאים כבישי האזור וחופי הרחצה הרבים בתיירים מקומיים ותיירים מכל רחבי אירופה. לאורך האגם אטרקציות רבות לנופשים, כגון שייט סירות, דיג, סקי מים, פארק מים ועוד.
 
הכפר טיהני לחופי אגם בלאטון, הונגריה
לשוטט בסמטאות הכפר הקטן טיהני (צילום: CC Sandor Somkuti)
 

טיול רומנטי בעיר וספרם

אם הגענו לאגם בלטון ולא ביקרנו בעיר וספרם (Veszprém) – פספסנו את העיקר. וספרם היא אחת הערים העתיקות בהונגריה, בירתו של המחוז הנושא את אותו שם, והיא שוכנת 15 קילומטרים צפונה לאגם. העיר בנויה על שתי גדותיו של נהר שֶד (Séd), ומרוחקת 110 קילומטרים מעיר הבירה בודפשט.

על פי האגדה, הוקמה וספרם על 7 גבעות, אשר שמה של אחת מהן הוא "גבעת ירושלים" (Jeruzsálem-hegy). מהחומה שבקצה העיר העתיקה נשקף נוף מרהיב, המשלב בין העיר העתיקה לנוף הפתוח. כל הרחובות מובילים אל הטירה שבמרכז העיר, שהיא אחת משלש הטירות הראשונות שנבנו בהונגריה מאבן. כדאי לטייל בעיר העתיקה, ברחובותיה השקטים המרוצפים אבן, בין הבתים הגבוהים והכנסיות. בעיר בתים מהמאה ה- 18 וה- 19 אשר נשתמרו להפליא. רחוב קרוצ'י מוביל לכיכר השוק, הנקראת היום כיכר העיר. בכיכר זו, שהיא הכיכר המרכזית, ישנה אווירה מיוחדת והרמונית עם המבנים מסביב. הטיול בעיר העתיקה הוא טיול רומנטי, וגם אם אתם באים בקבוצה, נסו להיפרד וללכת בזוגות.
 
 העיר וספרם לחופי אגם בלאטון, הונגריה
העיירה וספרם על הגבעות שלחופי אגם בלטון, בהן גם גבעת ירושלים (צילום: .CC János Korom Dr)
 

טעימות יין מתוצרת מקומית

רוב היקבים מרוכזים בשטח ההררי שמצפון לאגם בלטון. בשטח שבין האגם לעיר ווספרם כרמים רבים ויקבי בוטיק מיוחדים. ניתן למצוא אותם לפי השלטים הפזורים בדרך או לשאול את המקומיים. ביקבים ניתן לקנות יינות מסוגים שונים, בבקבוקים או במיכלים של 4 ליטר, ולטעום ממבחר היינות של המקום.

בתוך היקב, שכמעט תמיד הוא חצוב בסלע, ניתן לאכול ארוחה טובה מלווה ביין משובח. למי שרוצה לאכול משהו קל, אני ממליץ על מרק עם לחם ושומן אווזים, מעדן המעצים את החוויה המזומנת לכם ביקב.

יקבים וכרמים סביב אגם בלטון, הונגריה
יקבים וכרמים בשטח ההררי שמצפון לאגם בלטון (צילום: CC kismihok)

כנסייה ופפריקה בכפר טיהני

טיהני (Tihany) הוא כפר אומנים קטן, השוכן על חצי אי לחופו הצפוני של אגם בלטון. במרכז הכפר מנזר בנדיקטי עם כנסייה יפהפייה, בה ניתן להבחין כבר ממרחק רב. הכנסייה נבנתה מחדש בשנת 1754 והיא מדהימה ביופיה. קרוב לאלף שנה משקיפה הכנסייה על האגם ומזכה את המבקר בה בתצפית היפה ביותר על אגם בלטון.
 
ברחוב המרכזי של הכפר וליד הכנסייה, תוכלו לראות אמנים רבים המוכרים את מרכולתם. אל תפספסו את חנות הפפריקה המפורסמת, המעוטרת כולה באלפי פלפלים מיובשים בצבע אדום עז. זה אמיתי וזה טרי והתיירים קונים וקונים.
 
לחופי אגם בלאטון, העיר טיהני, הונגריה
שדה לבנדר ליד הכפר טיהני, חגיגה סגולה בחדשי הקיץ (צילום: Víg István)

אגם בלאטון, הונגריה
מנזר בנדיקטי עם כנסייה יפהפייה, נקודת תצפית נהדרת (צילום: brettie)
 

הארמון של קסטהיי

העיירה הציורית קסטהיי (Keszthely) שוכנת לחופו המערבי של אגם בלטון ומתגוררים בה למעלה מ- 21 אלף תושבים. במרכז העיירה ניצב ארמון פשטטיקס (Festetics) המדהים ביופיו, שנבנה בשנת 1745 על ידי משפחת פשטטיקס. המשפחה נודעה בתרומותיה הנדיבות לקידום האזור, בהן בית חולים, בית ספר ואוניברסיטה.
 
במהלך השנים שופץ הארמון והורחב, וכיום הוא הבית השלישי בגודלו בהונגריה. הארמון בנוי משלושה אגפים, אשר באחד מהן ספריה יפהפייה ועשירה בתוכן. זוהי הספריה היחידה בהונגריה שהייתה שייכת למעמד האצולה ונשתמרה. הרצפה כולה עשויה מעץ מיוחד, מעשה ידי אומן, ומכוסה בחלקה בשטיח אדום בכדי לשמור עליה. כל תייר הנכנס לארמון חייב לכסות את נעליו בכיסוי ניילון מיוחד, על מנת לשמור על עבודת האומנות הנדירה הזו.
 
אגף אחר של הארמון שימש חדר נשפים מדהים ביופיו, וכיום משמש לקונצרטים ואירועים מיוחדים. גנים מקסימים ורחבי ידיים מקיפים את הארמון, בהם פורחים בקיץ פרחים מרהיבים בשילוב שיחים בגיזום מיוחד וכרי דשא. שלא כמו מבנים אחרים בהונגריה, הארמון לא נפגע במלחמת העולם השנייה וניתן לראות את הארכיטקטורה המקורית. הכניסה עולה כסף רק לתיירים המגיעים מחוץ להונגריה.
 
מחוץ לארמון מדרחוב פעיל ותוסס, ומסעדות הונגריות אותנטיות נחבאות ברחובות הצדדיים. אל תפספסו מרק גולש טעים ומחמם.
ארמון פשטטיקס בעיירה קסטהיי, הונגריה
ארמון פשטטיקס בעיירה קסטהיי (צילום: CC Istvan)טבילה חמה באגם הוויז

אגם הֶוויז (Hévíz) הוא אגם קטנטן הנמצא ליד עיירה הנושאת את אותו שם, צפונית-מערבית לאגם בלטון. העיירה הוויז היא עיירה ציורית ושופעת מסעדות מצוינות, המגישות אוכל הונגרי משובח וכמובן את היינות המצוינים של האזור. חנויות מזכרות רבות מוכרות עבודות יד מקומיות. האזור כולו מעוטר כפרי דייגים שקטים וציוריים וכרמים, שהקנו לאזור את פרסומו בזכות היינות האיכותיים המיוצרים מהם. הכפרים והיקבים של האזור מעניקים הרגשה כפרית ופסטורלית, אשר ביחד עם היחס מסביר הפנים של התושבים, הופכים את הטיול בהם לחוויה בלתי נשכחת.
 
אגם הוויז הוא אגם המים התרמיים הגדול ביותר באירופה, ששטחו 47,000 מטר רבוע. האגם טבעי לחלוטין והמים מתחלפים בו כל כמה ימים. למים התרמיים, המכילים גופרית, סידן, מגנזים ומינרלים נוספים, סגולות ריפוי רבות ולכן תעשיית הבריאות משגשגת באזור זה. טמפרטורת המים בקיץ 33-36 מעלות צלזיוס ובחורף 23-25 מעלות. בתי המלון משתמשים במי האגם לטיפולים שונים ובבריכות המקורות טמפרטורת המים היא 32 מעלות כל השנה.
העיירה הוויז ואגם המים התרמיים הוויז, הוגנריה
העיירה הוויז ואגם המים התרמיים במרכזה (צילום: HTME - Hévíz Tourism Marketing Association)
 

בשביל הפרחים המוביל לאגם

אגם הוויז היה ידוע כנראה עוד בתקופת הרומאים. מטבעות מתקופה זו נמצאו בקרבת האגם. בתמונות התלויות על קירות המבנים סביב האגם ניתן לראות ממצאים ארכיאולוגיים וממצאים מצלילות באגם. משפחת פשטטיקס (נכון, ההם מהארמון) שהבינה את האפשרויות הטמונות באגם, רכשה את האגם כבר באמצע המאה ה- 18. בשנת 1795 נבנו רציף ובית עץ מעל האגם, שדומים להם ניצבים גם היום במרכזו. בשנת 1905 החליף האגם בעלות, למשך 35 שנה, והתפרסם בכל הונגריה. נבנו בתי מלון, מסעדות ומתקני תיירות שונים. בתקופה שבין מלחמות העולם, החליף המקום ידיים רבות, אך כמות המבקרים לא פסקה מלגדול.
 
רבים מגיעים לכאן מבודפשט רק ליום אחד, כדי לטבול באגם. אך אם אתם עוצרים כאן ללילה כדאי ללון באחד מבתי המלון באזור הוויז (ר' המלצה בסוף הכתבה). כדאי להזמין מלון הקרוב לאגם ולא להתפשר על האיכות. בכל מלון תקבלנו חלוק רחצה, עמו תוכלו ללכת אל המעיינות החמים ולבחור בין אינספור הטיפולים המוצעים.
 
לאחר התשלום בכניסה לאגם (הכניסה זולה ויש מלונות הלוקחים על עצמם את התשלום), תצעדו בשביל עטור פרחים עונתיים מדהימים. אם תרצו תוכלו לשכור תא (בפרוטות), כדי לשים בו את הבגדים, או לשכור אבוב כדי להיכנס עמו למים החמים. מרכז האגם הוא מוקד הנביעה ושם המים החמים ביותר. החלק המרכזי סגור מכל צדדיו, כך שהמים החמים נשארים בלב האגם. כדי להקל על התיירים נבנה גשר מקורה אל מרכז האגם, ממנו ניתן לרדת במדרגות אל המים.

אגם המים התרמיים הוויז, הוגנריה
מתרחצים באגם המים התרמיים הוויז (צילום: CC Heather Cowper)
 

בתי מלון מומלצים ליד אגם בלטון ואגם הוויז

מלון ספא קולפינג (Kolping Hotel Spa & Family Resort) הוא מלון 4 כוכבים הממוקם 5 ק"מ מערבית לאגם בלטון ו- 4 ק"מ דרומית לאגם הוויז. המלון נראה כמו כפר נופש, עם בריכות שחייה (חיצונית ומקורה), מרכז ספא, פארק שעשועים לילדים, מסעדה, בר, מגרשי ספורט ואופניים העומדים לרשות האורחים. כל החדרים ממוזגים, וכמה מהם הם חדרים משפחתיים. המלון זוכה לציון אורחים גבוה במיוחד, בזכות המיקום, הניקיון, הארוחות, החדרים, המתקנים והשירות.

מלון ספא קולפינג, אגם בלאטון, הונגריה  מלון ספא קולפינג, אגם בלאטון, הונגריה
מלון ספא קולפינג
, כפר נופש לכל המשפחה ליד אגם בלטון

למי שרוצה אווירת פינוק ושקט, אנו ממליצים על מלון ספא לוטוס תרמה (Lotus Therme Hotel & Spa). זהו מלון 5 כוכבים, הממוקם בלב של אחוזה ירוקה בשטח של 170 דונם, במרחק קצר מאגם הוויז ואגם בלאטון. מרכז הבריאות של המלון כולל חדר כושר, בריכות פנימיות וחיצוניות, סאונות וספא, המציע מגוון גדול של טיפולי בריאות, פינוק ויופי. החדרים מרווחים ומוזגים, לחלקם יש מרפסת וחלקם נגישים לבעלי מוגבלות. ארוחת הבוקר העשירה והשירות האדיב מזכים את המלון בהמלצות רבות.
 
מלון מומלץ באגם בלטון, הונגריה  מלון מומלץ באגם בלטון, הונגריה
מלון מומלץ באגם בלטון, הונגריה  מלון מומלץ באגם בלטון, הונגריה

מלון ספא לוטוס תרמה – פינוק 5 כוכבים לחופי אגם בלאטון ואגם הוויז

 

בירה ומוסיקה לחופי אגם בלטון

כל שנה בחודש יולי מתקיים לחופי אגם בלטון פסטיבל המוסיקה בלטון סאונד (Balaton Sound Festival). מופעי מוסיקה בסגנונות שונים מתקיימים לחוף האגם, במשך רוב שעות היום והלילה (4 שעות יתנו לכם לישון...). המופעים נערכים במספר מוקדים על חוף שאורכו 3.9 קילומטר, ליד העיירה Zamárdi, על החוף הדרומי של אגם בלטון.
 
בימים רגילים הכניסה לחוף היא בחינם, אך בימי הפסטיבל הכניסה וההשתתפות בכל המופעים עולה 59 אירו ליום שלם (משמונה בבוקר עד אותה שעה למחרת) או 150 אירו, 165 אירו ו- 190 אירו עבור 3, 4 או 5 ימים (בהתאמה). ניתן להגיע ברכב (כשעה ורבע מבודפשט), ברכבת או באוטובוס.
 

סרטון וידאו מקפיץ של החגיגות בפסטיבל בלטון סאונד, פתחו רמקולים!
 

תאילנד זה כאן - מלון מומלץ על הגדה הדרומית של אגם בלטון

כאשר תגיעו למלון מאלה גארדן דיזיין (Mala Garden Design Hotel) בעיירה שיופוק, על הגדה הדרומית של אגם בלטון, לרגע תחשבו שהגעתם לתאילנד. במסעדת המלון מגישים, אוכל תאילנדי לצד אוכל הונגרי, במרכז הספא תוכלו להתפנק עם מסאג' תאילנדי, וכל העיצוב אומר תאילנד. תוכלו לאכול במסעדה גם אוכל איטלקי, להתחמם בסאונה פינית, ואומרים שהמעצב בכלל התכוון לתת לכם תחושה שאתם באי באלי שבאינדונזיה. לכל החדרים, הסוויטות והדירות יש מרפסת וכולם ממוזגים.

מלון מומלץ לחופי אגם בלאטון, הונגריה
מלון מאלה גארדן דיזיין - תאילנד לחופי אגם בלטון

מלון מומלץ למשפחות על הגדה הדרומית של אגם בלטון

מלון מובנפיק באלאלנד ריזורט לייק בלאטון (Mövenpick Balaland Resort Lake Balaton) הוא גן עדן למשפחות עם ילדים. זהו מלון 5 כוכבים, הממוקם לגדות האגם, וכולל גם בריכה חיצונית ומקורה, עם מגלשות ומתקנים לילדים, חדרים גדולים וסוויטות מפנקות, שלחלק מהן גם מטבחון קטן. המלון נמצא במרחוק קטן מפארק המים בבו (Bebo Aquapark) בעיירה שיופוק.

מלון מובנפיק לחופי אגם בלאטון, מתאים במיוחד למשפחות עם ילדים
מלון מובנפיק באלאלנד ריזורט - גן עדן למשפחות עם ילדים
 
מלון מומלץ לחופי אגם בלאטון, הונגריה
שקיעה על אגם בלטון ממרפסת 
מלון מאלה גארדן דיזיין

מידע נוסף

לינה סביב אגם בלטון
השכרת רכב בהונגריה

כתבות נוספות

היער המכושף של הרי המטרה
מדריך למטייל בבודפשט
בודפשט עם ילדים
שייט על הדנובה

זהר מאיר
 
אודות הכותב
זהר מאיר, התגורר בבודפשט במשך 9 שנים. מלבד הכרות מעמיקה עם העיר, ייסד בהונגריה את "מצעד החיים" לפולין, עבד בסוכנות היהודית, בקהילה היהודית ובארגון הג'ויינט בתפקידים שונים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר