www.goTravel.co.il
 • בתי מלון
 • כפרי נופש
 • טיולים לקהל שוחר תרבות ודעת
 • טיולי משפחות מיוחדים
 • טיולי ג'יפים
 • טיולי GPS
 • טיולי הליכה
 • חופשות אופניים
 • טיולי ספארי צלילה
 • שייט תעלות ויאכטות
 • שייט נהרות
 • הפלגות גיאוגרפיות
 • הפלגות לאנטארקטיקה
 • הפלגות לשפיצברגן
 • קרוזים ושייט תענוגות
 • טיולים לאיטליה
 • טיולים לשוויץ
 • טיולים לבלקן
 • טיולים גאוגרפיים לאירופה
 • טיולים לתאילנד
 • טיולים בארצות הברית
 • טיולים לאלסקה והרוקיס
 • טיולים לאסיה ואוקיאניה
 • טיולים לאמריקה הלטינית
 • טיולים מאורגנים לאפריקה
 • טיולים פרטיים לאפריקה
 • חופשות סקי
הרשמה למגזין GOTRAVEL
מגזין איכותי עם כתבות עומק על יעדי טיול בעולם ישלח בחינם לדואר האלקטרוני שלכם
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

נופש סביב אגם בלטון    


נופש סביב אגם בלטון
מאת: זהר מאיר


הידעתם שלהונגריה יש ים, גדול פי שלושה וחצי מהכנרת שלנו? אז מה אם כמו הכנרת שלנו, גם "הים של הונגריה" הוא למעשה אגם... לכינוי המחמיא זכה אגם בלאטון בזכות היותו האגם הגדול ביותר במרכז אירופה ואולי גם בגלל שלהונגריה, כפי שלמדנו בשעורי הגיאוגרפיה, אין ים אמיתי. כמו כל אגם גדול, גם אגם בלאטון הוא מהמובילים שבאתרי התיירות של הונגריה. סביבו פזורים ארמונות מפוארים, טירות עתיקות, מעיינות מרפא, כפרים ציוריים, טובלים בכרמי יין ומוקפים הרים ויערות.


רבים מהתיירים המגיעים להונגריה מסתפקים בביקור בעיר הבירה בודפשט. יופייה של בודפשט אינו מוטל בספק, אך הונגריה האמיתית נמצאת מחוצה לה. טיול בהונגריה הוא עבורי חוויה בלתי נשכחת, אשר חקוקה בזיכרוני לעד.
הטיול שאציע בכתבה זו מיועד למטיילים שכבר ביקרו בבודפשט אך לא יצאו ממנה, למטיילים שכבר ראו את אתרי העיר או לאלו הרוצים להתרענן מעט בטבע.
 
 אגם בלאטון, הונגריה
אגם בלאטון, יעד תיירות ונופש פופלרי   (באדיבות: Hungarian National Tourist Office)


שונות: שייט תעלות
 
היפים במחוזות הונגריה
הונגריה מחולקת ל- 20 מחוזות, שאחד מהם הוא עיר הבירה בודפשט. שניים מהמחוזות היפים ביותר נמצאים במרחק שעתיים-שלוש שעות נסיעה דרום-מערבה לבודפשט: מחוז ווספרם (Veszprém) ומחוז זאלה (Zala). בשניהם יחד למעלה משמונת אלפים קילומטרים רבועים, המכוסים הרים, אגמים, טירות וארמונות, כפרים ציוריים, הטובלים באלפי דונמים של כרמים, ואווירת נופש נפלאה.
 
בכתבה זו נעשה היכרות עם מספר אתרים בשני המחוזות הללו, שכולם מרוכזים סביב אגם בלאטון (Balaton). מומלץ לבקר בעיירות הנופש סביב האגם: בלאטון פורד (Balatonfured), שיופוק (Siofok), טיהני (Tihany), וספרם (Veszprém), קסטהיי (Keszthely), ולקנח בטבילה באגם המים התרמיים - אגם הֶוויז (Hévíz).
כתבה על טיול אופניים סביב אגם בלטון
 
הבאים מבודפשט יגיעו עם כביש האגרה 71E/7M לכיוון בלאטון. הכביש ממשיך ועושה דרכו מדרום לאגם, בתוואי מישורי, בעוד כביש נוסף, כביש 71, מתפצל ממנו מעט לפני האגם ועושה דרכו מצדו הצפוני, ההררי. שני הכבישים מאפשרים להקיף את האגם ולחוות את הנופים במלוא עוצמתם.
 
בודפשט (A) והעיירות סביב אגם בלאטן
 
לטבול במי אגם בלאטון
אגם בלאטון (Balaton) הוא האגם הגדול ביותר במרכז אירופה ויש המכנים אותו "הים של הונגריה". שטחו של האגם למעלה 592 קמ"ר והוא נפרש לאורכם של 77 קילומטרים. מי האגם מגיעים ברובם עם נהר זאלה (Zala), העושה דרכו מגבול הונגריה עם סלובניה ואוסטריה. חופיו הדרומיים של האגם רדודים וחוליים ואילו חופיו הצפוניים עמוקים יותר ומרוצפים בחלוקי נחל. אם תרצו לטבול באגם, לאורכם של החופים משטחי דשא רבים ומשטחי אבני בזלת. . בחודשי הקיץ מגיעה טמפרטורת המים ל- 25 מעלות, ונעים לשחות במים הרדודים.
 
אזור האגם הוא מהמובילים באתרי התיירות של הונגריה. סביבו מעיינות מרפא רבים, המושכים תיירים מכל קצות אירופה בכל עונות השנה. לחופי האגם כפריים ציוריים רבים, מעוטרים עצים ופרחים, הפורחים החל מחודש אפריל ולאורך כל האביב והקיץ. בחורף הקר, בו יורדות הטמפרטורות עד למינוס 10 מעלות, קופא האגם וניתן להחליק עליו ללא חשש. מצפון חודר לאגם חצי האי טיהני (Tihany), המגיע כמעט עד הגדה הדרומית. הרווח הצר מנוצל לשירות מעבורות, המקשר את שני צדי האגם.
בימי השלטון הקומוניסטי בהונגריה, היו תיירים ממזרח גרמניה נפגשים באזור האגם עם קרוביהם מהמערב, ולכן רוב תושבי האזור דוברים גם גרמנית.
 
לחופי אגם בלאטון, העיר וספרם, הונגריה
לחופי אגם בלאטון, העיר וספרם והטירה שבמרכזה  (באדיבות: Hungarian National Tourist Office)
 
האקלים באזור אגם בלאטון שונה מעט מהאקלים בשאר המדינה. בשל התהוות עננים מעל האגם יורדים בו יותר גשמים, שביחד עם מזג האוויר המתון והאדמה הפורייה הפכו את האזור לאידיאלי לגידולי גפנים. תעשיית יין משובחת התפתחה במקום כבר בתקופת הרומאים, לפני אלפיים שנה. הזן המיוחד לאזור הוא הגפן השחור Kekfrankos (הידוע גם בשם Blaufränkisch), המכונה "פינו נואר של המזרח".
 
עונת התיירות מתחילה אמנם בתחילת האביב, עם הפשרת השלגים והקרח, אבל את עומסי התיירות הגדולים ניתן להרגיש בחודשים יולי עד ספטמבר. אז מתמלאים כבישי האזור וחופי הרחצה הרבים בתיירים מקומיים ותיירים מכל רחבי אירופה. לאורך האגם אטרקציות רבות לנופשים, כגון, שייט סירות, דייג, סקי מים, פארק מים ועוד
 
אגם בלאטון והכפר טיהני, הונגריה
אגם בלאטון והכפר טיהני שעל חצי האי טיהני   (באדיבות: Hungarian National Tourist Office)
 
טיול רומנטי בעיר וספרם
אם הגענו לאגם בלאטון ולא ביקרנו בעיר וספרם (Veszprém) - פספסנו את העיקר. וספרם היא אחת הערים העתיקות בהונגריה, בירתו של המחוז הנושא את אותו שם, והיא שוכנת 15 קילומטרים צפונה לאגם. העיר בנויה בין על שתי גדותיו של נהר שֶד (Séd), ומרוחקת 110 קילומטרים מעיר הבירה בודפשט.
 
על פי האגדה, הוקמה וספרם על 7 גבעות, אשר שמה של אחת מהן הוא "גבעת ירושלים" (Jeruzsálem-hegy). מהחומה שבקצה העיר העתיקה נשקף נוף מרהיב, המשלב בין העיר העתיקה לנוף הפתוח. כל הרחובות מובילים אל הטירה שבמרכז העיר, שהיא אחת משלש הטירות הראשונות שנבנו בהונגריה מאבן. כדאי לטייל בעיר העתיקה, ברחובותיה השקטים המרוצפים אבן, בין הבתים הגבוהים והכנסיות. בעיר בתים מהמאה ה- 18 וה- 19 אשר נשתמרו להפליא. רחוב קרוצ'י מוביל לכיכר השוק, הנקראת היום כיכר העיר. בכיכר זו, שהיא הכיכר המרכזית, ישנה אוירה מיוחדת והרמונית עם המבנים מסביב. הטיול בעיר העתיקה הוא טיול רומנטי, וגם אם אתם באים בקבוצה, נסו להיפרד וללכת בזוגות.
 
 העיר וספרם, הונגריה
העיר וספרם והגבעות העוטרות אותה   (באדיבות: Hungarian National Tourist Office)


טעימות יין מתוצרת מקומית
רוב היקבים מרוכזים בשטח ההררי שמצפון לאגם בלאטון. בשטח שבין האגם לעיר ווספרם כרמים רבים ויקבי בוטיק מיוחדים. ניתן למצוא אותם לפי השלטים הפזורים בדרך או לשאול אצל המקומיים. ביקבים ניתן לקנות יינות מסוגים שונים, בבקבוקים או במכלים של 4 ליטר, ולטעום ממבחר היינות של המקום.
בתוך היקב, שכמעט תמיד הוא חצוב בסלע, ניתן לאכול ארוחה טובה מלווה ביין משובח. למי שרוצה לאכול משהו קל, אני ממליץ על מרק עם לחם ושומן אווזים, מעדן המעצים את החוויה המזומנת לכם ביקב.
 
כנסייה ופפריקה בכפר טיהני
טיהני (Tihany) הוא כפר אמנים קטן, השוכן על חצי אי לחופו הצפוני של אגם בלאטון. במרכז הכפר מנזר בנדיקטי עם כנסייה יפהפייה, בה ניתן להבחין כבר ממרחק רב. הכנסייה נבנתה מחדש בשנת 1754 והיא מדהימה ביופייה. קרוב לאלף שנה משקיפה הכנסייה על האגם ומזכה את המבקר בה בתצפית היפה ביותר על אגם בלאטון.
 
ברחוב המרכזי של הכפר וליד הכנסייה, תוכלו לראות אמנים רבים המוכרים את מרכולתם. אל תפספסו את חנות הפפריקה המפורסמת, המעוטרת כולה באלפי פלפלים מיובשים בצבע אדום עז. זה אמיתי וזה טרי והתיירים קונים וקונים.
 
בטיהני צימרים רבים לצדי הכביש. אין צורך להזמין מראש, כמעט תמיד יהיה אחד פנוי. האירוח לבבי, המחירים סבירים והחדרים ברמה מצוינת.
כנסיית המנזר בטיהני, , הונגריה
כנסיית המנזר בטיהני, תצפית לאגם בלאטון   (באדיבות: Hungarian National Tourist Office)
 
הארמון של קסטהיי
העיירה הציורית קסטהיי (Keszthely) שוכנת לחופו המערבי של אגם בלאטון ומתגוררים בה למעלה מ- 21 אלף תושבים. במרכז העיירה ניצב (Festetics) המדהים ביופיו, שנבנה בשנת 1745 על ידי משפחת פשטטיקס. המשפחה נודעה בתרומותיה הנדיבות לקידום האזור, בהן בית חולים, בית ספר ואוניברסיטה.
 
במהלך השנים שופץ הארמון והורחב וכיום הוא הבית השלישי בגודלו בהונגריה. הארמון בנוי משלושה אגפים, אשר באחד מהן ספרייה יפיפייה ועשירה בתוכן. זוהי הספרייה היחידה בהונגריה שהייתה שייכת למעמד האצולה ונשתמרה. הרצפה כולה עשויה מעץ מיוחד, מעשה ידי אומן, ומכוסה בחלקה בשטיח אדום בכדי לשמור עליה. כל תייר הנכנס לארמון חייב לכסות את נעליו בכיסוי ניילון מיוחד, על מנת לשמור על עבודת האמנות הנדירה הזו.
 
אגף אחר של הארמון שימש חדר נשפים מדהים ביופיו, וכיום משמש לקונצרטים ואירועים מיוחדים. גנים מקסימים ורחבי ידיים מקיפים את הארמון, בהם פורחים בקיץ פרחים מרהיבים בשילוב שיחים בגיזום מיוחד וכרי דשא. שלא כמו מבנים אחרים בהונגריה, הארמון לא נפגע במלחמת העולם השניה וניתן לראות את הארכיטקטורה המקורית. הכניסה עולה כסף רק לתיירים המגיעים מחוץ להונגריה.
 
מחוץ לארמון מדרחוב פעיל ותוסס, ומסעדות הונגריות אותנטיות נחבאות ברחובות הצדדיים. אל תפספסו מרק גולש טעים ומחמם.
ארמון פשטטיקס בעיירה קסטהיי, הונגריה
ארמון פשטטיקס בעיירה קסטהיי   (באדיבות: Hungarian National Tourist Office)
 
הספרייה בארמון פשטטיקס, הונגריה
הספרייה בארמון פשטטיקס   (באדיבות: Hungarian National Tourist Office)
 
טבילה חמה באגם הוויז
אגם הֶוויז (Hévíz) הוא אגם קטנטן הנמצא ליד עיירה באותו שם, צפונית-מערבית לאגם בלאטון. העיירה הוויז היא עיירה ציורית ושופעת מסעדות מצוינות, המגישות אוכל הונגרי משובח וכמובן את היינות המצוינים של האזור. חנויות מזכרות רבות מוכרות עבודות יד מקומיות.
האזור כולו מעוטר כפרי דייגים שקטים וציוריים וכרמים, שהקנו לאזור את פרסומו בזכות היינות האיכותיים המיוצרים מהם. הכפרים והיקבים של האזור מעניקים הרגשה כפרית ופסטורלית, אשר ביחד עם היחס מסביר הפנים של התושבים, הופכים את הטיול בהם לחוויה בלתי נשכחת.
 
אגם הוויז הוא אגם המים התרמיים הגדול ביותר באירופה, ששטחו 47,000 מטר רבוע. האגם טבעי לחלוטין והמים מתחלפים בו כל כמה ימים. למים התרמיים, המכילים גופרית, סידן, מגנזים ומינרלים נוספים, סגולות ריפוי רבות ולכן תעשיית הבריאות משגשגת באזור זה. טמפרטורת המים בקיץ 33-36 מעלות צלזיוס ובחורף 23-25 מעלות. בתי המלון משתמשים במי האגם לטיפולים שונים ובבריכות המקורות טמפרטורת המים היא 32 מעלות כל השנה.
העיירה הוויז ואגם המים התרמיים הוויז, הוגנריה
העיירה הוויז ואגם המים התרמיים הוויז   (באדיבות: Hungarian National Tourist Office)
 
אגם הוויז היה ידוע כנראה עוד בתקופת הרומאים. מטבעות מתקופה זו נמצאו בקרבת האגם. בתמונות התלויות על קירות המבנים סביב האגם ניתן לראות ממצאים ארכיאולוגיים וממצאים מצלילות באגם.
משפחת פשטטיקס (נכון, ההם מהארמון) שהבינה את האפשרויות הטמונות באגם, רכשה את האגם כבר באמצע המאה ה- 18. בשנת 1795 נבנו רציף ובית עץ מעל האגם, שדומים להם ניצבים גם היום במרכזו. בשנת 1905 החליף האגם בעלות, למשך 35 שנה, והתפרסם בכל הונגריה. נבנו בתי מלון, מסעדות ומתקני תיירות שונים. בתקופה שבין מלחמות העולם, החליף המקום ידיים רבות, אך כמות המבקרים לא פסקה מלגדול.
 
רבים מגיעים לכאן מבודפשט רק ליום אחד, כדי לטבול באגם. אך אם אתם עוצרים כאן ללילה כדאי ללון באחד מבתי המלון באזור הוויז. כדאי לקחת מלון הקרוב לאגם ולא להתפשר על האיכות. בכל מלון תקבלנו חלוק רחצה, עמו תוכלו ללכת אל המעיינות החמים ולבחור בין אין ספור הטיפולים המוצעים.
 
לאחר התשלום בכניסה לאגם (הכניסה זולה ויש מלונות הלוקחים על עצמם את התשלום), תצעדו בשביל עטור פרחים עונתיים מדהימים. אם תרצו תוכלו לשכור תא (בפרוטות ), כדי לשים בו את הבגדים, או לשכור אבוב כדי להיכנס עמו למים החמים. מרכז האגם הוא מוקד הנביעה ושם המים החמים ביותר. החלק המרכזי סגור מכל צדדיו, כך שהמים החמים נשארים בלב האגם. כדי להקל על התיירים נבנה גשר מקורה אל מרכז האגם, ממנו ניתן לרדת במדרגות אל המים.
 

אגם הוויז, הונגריה
אגם הוויז, אגם המים התרמיים הגדול באירופה   (באדיבות: Hungarian National Tourist Office)

 

בירה ומוסיקה לחופי אגם בלטון
ביולי 2010 מתקיים זו השנה הרביעית פסטיבל המוסיקה לחופי אגם בלאטון – היינקן בלאטון סאונד (Heineken Balaton Sound Festival). מופעי מוסיקה בסגנונות שונים מתקיימים לחוף האגם, במשך רוב שעות היום והלילה (4 שעות יתנו לכם לישון...). המופעים נערכים במספר מוקדים על חוף שאורכו 3.9 קילומטר, ליד העיירה Zamárdi, על החוף הדרומי של אגם בלאטון.
בימים רגילים הכניסה לחוף היא בחינם, אך בימי הפסטיבל הכניסה וההשתתפות בכל המופעים עולה 55 אירו ליום שלם (משמונה בבוקר עד אותה שעה למחרת) או 130 אירו לכל ארבעת ימי הפסטיבל (הנחה של 5 אירו בקניה מראש).
ניתן להגיע ברכב (כשעה ורבע מבודפשט), ברכבת או באוטובוס.
 
חוגגים בפסטיבל היינקן בלאטון סאונד, הונגריה
חוגגים בפסטיבל היינקן בלאטון סאונד לחופי האגם
מידע נוסף
לינה סביב אגם בלאטון - מחירים והזמנות
לינה בהונגריה - מחירים והזמנות

כתבות נוספות
היער המכושף של הרי המטרה
מדריך למטייל בבודפשט
הרובע היהודי של בודפשט
בודפשט עם ילדים
טיולי יום מזרחה מבודפשט
טיולי יום צפונה מבודפשט
הונגריה בעקבות הנסיכה סיסי
שייט על הדנובה

זהר מאיר
 
אודות הכותב
זהר מאיר, התגורר בבודפשט במשך 9 שנים. מלבד הכרות מעמיקה עם העיר, ייסד בהונגריה את "מצעד החיים" לפולין, עבד בסוכנות היהודית, בקהילה היהודית ובארגון הג'ויינט בתפקידים שונים.

לקריאת כתבות נוספות של זהר.
מספר צפיות: 37244
2322