www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

הונגריה: עם ילדים בבודפשט


טיול עם ילדים בבודפשט
מאת: זהר מאיר


מי שיאמר לכם שהונגריה כולה ובודפשט בירתה, אינם יעד תיירות מתאים לילדים, טועה טעות גדולה. זו דעה קדומה, שמקורה בחוסר ידע, שאנסה להפריך בכתבה זו, כשאכיר לכם מספר מוקדים מרכזיים של אטרקציות המתאימות לילדים ולילדים ברוחם בבודפשט ובסביבתה. לעיתים נדמה לנו שכל מה ששייך לעולם הילדים חייב להיות צבעוני, רועש ומקושט. תתפלאו מאילו דברים ילדים הכי נהנים.


 הפארק העירוני של בודפשט, לטייל עם ילדים בהונגריה
הפארק העירוני של בודפשט, אטרקציות רבות לילדים ולא רק  (צילום: כרמית וייס)


מפת האטרקציות לילדים בבודפשט המתוארות בכתבה  להגדלה לחצו למעלה משמאל


משפחות - מדרפט, סנטר, אופניים
 

חשמלית על הדנובה

נתחיל במשהו הכי פשוט וטריוויאלי – חשמלית. ילד ישראלי ממוצע לא פגש חשמלית מימיו. לא חשוב איזו חשמלית, לא חשוב לאן היא נוסעת... קחו את הילדים לנסיעה בחשמלית. סעו לאן שאתם רוצים, ילדים אוהבים את זה ולא ירצו לרדת.
מומלץ לקחת את חשמלית מספר 4-6, מאחר ומסלול הנסיעה שלה ארוך וחוצה פעמיים את נהר הדנובה. כך תוכלו גם אתם ליהנות מנופי העיר. עוד קו מומלץ הוא קו מספר 2, העושה דרכו לאורך הדנובה בצד של פשט. חשמלית זו עוברת בתחילה ליד האי מרגיט, ובהמשך היא עוברת ליד הפרלמנט, מדרחוב ואצי והאקדמיה למדעים, עד שהיא מגיעה לשוק המקורה.
כתבה על גשרי הדנובה בבודפשט
תחנת הרכבת נוגטי, לטייל עם ילדים בבודפשט
החשמלית ליד תחנת הרכבת נוגטי - חוויה לילדים, סיור במראות העיר עבור ההורים
 

רכבת הילדים של בודפשט

רכבת המנוהלת כל כולה על ידי ילדים. כן, הילדים עושים הכל. ילדים בגיל 10-14 מפעילים את הרכבת (בהשגחת מבוגרים, כמובן, לא לדאוג): ילדים ימכרו לכם את הכרטיסים, הם גם הכרטיסנים, הם המכוונים ואפילו הנהגים. הרכבת נוסעת בנופים ירוקים, בין היערות לצדי בודה, ומאפשרת לטייל טיול נינוח בהרים.
כדי להגיע לתחנה הראשונה של רכבת הילדים, יש לעלות עם רכבת גלגלי שיניים (Kerek Forgas), שתחנתה הראשונה נמצאת מול מלון "בודפשט" והיא עולה להר. בסמוך לתחנתה האחרונה נמצאת תחנת רכבת הילדים Széchenyi-hegy Station
 
מגדל התצפית על גבעת יאנוש, לטייל עם ילדים בבודפשט
מגדל התצפית על גבעת יאנוש, טיול עם "רכבת הילדים" של בודפשט
 
רכבת הילדים היא רכבת פתוחה, הנוסעת על גב ההר בתוך יערות מקסימים, בקו שאורכו 11 קילומטרים ומשך הנסיעה בו 40 דקות.
האזור נקרא גבעת יאנוש (Janos Hegy) והוא המקום השני בגובהו בעיר, שכדאי מאד לטייל בו. תוכלו לעלות לתצפית מרהיבה ממגדל תצפית, משם נשקפת תמונה פנורמית מדהימה על העיר כולה ועל היערות סביבה. בחורף ניתן לגלוש מהגבעה עם מזחלות שלג. בקיץ כדאי לרדת מהגבעה ברכבל דו מושבי פתוח ((libego, הנמצא 500 מטר מהתחנה האחרונה של רכבת הילדים, ויורד לאט ובכיף את כל מה שעליתם ברכבת.

ניתן לבלות יום שלם במסלול, עם עצירות בפארק החבלים  צ'אלנצ'לנד (Challengeland), נקודת תצפית (Normafa), הגבעה הגבוהה בבודפשט (János Hill) וגן החיות ועוד. הנסיעה במסלול מדהים, מעל צמרות העצים, במשך כעשרים דקות. ההרגשה נפלאה, והמחיר- גרושים!
 
איך מגיעים: למלון בודפשט ניתן להגיע עם קו 56, שתי תחנות לאחר כיכר מוסקבה (Moszkva tér).

סרטון על רכבת הילדים בבודפשט
 

אינספור אפשרויות בפארק העירוני

בתחומי הפארק העירוני של בודפשט (Városliget) מספר לא מבוטל של אטרקציות לילדים, בהן: קרקס, גן חיות, מוזיאון רכבות, אגמי מים בהם תוכלו לשוט, מגרש החלקה על הקרח, חורשות עצי ערמונים ענקיים וחיות קטנות וחמודות כגון סנאים וציפורים שונות. הפארק נמצא בקרבת מרכז העיר, בסמוך לכיכר הגיבורים (Hősök tere), שהיא אחד מהאתרים המעניינים ביותר בבודפשט. באזור זה תוכלו להעביר יומיים של בילוי בכייף.
הפארק העירוני של בודפשט
צבעי הסתיו בפארק העירוני של בודפשט  (צילום: זוהר מאיר)
 
 

להטוטנים וחיות בקרקס של בודפשט

בתחומי הפארק העירוני שוכן הקרקס הותיק של הונגריה, אשר פועל כל השנה, עם תוכנית המתחלפת מידי עונה. מבנה הקרקס הוא אחד המוסדות הותיקים בעיר, שפועל מאז שנת 1891 בתוך מבנה סגור, ולא בתוך אוהל כפי שאנו רגילים. הקרקס עבר מתיחת פנים וכיום, לאחר שיפוץ שנערך בשנת 1971, הוא מכיל 1,850 מושבים.
ליצנים, רוכבי אופניים, להטוטנים, חיות מאולפות והכל במחיר סמלי. זוהי אחת החוויות היותר מרתקות שיש בבודפשט עבור ילדים. שימו לב, במקום אסור לצלם, גם לא בוידיאו.
כתובת: Állatkerti Krt. 12, District XIV
איך מגיעים: מטרו צהוב לכיכר הגיבורים או למרחצאות סצייני.
 
הקרקס הותיק, לטייל עם ילדים בהונגריה
הקרקס הותיק של הונגריה, בתוך מבנה סגור ולא בתוך אוהל כפי שאנו רגילים  (צילום: כרמית וייס)
 

פילים בבית הכנסת של בודפשט

ילדים תמיד אוהבים לבקר בגני חיות (בינינו- מי לא? 
גן החיות של בודפשט kert  Fővárosi Állat, שהוא בן למעלה ממאה שנה, הוא אחד מגני החיות היפים והעתיקים באירופה. האריות והנמרים קרובים אליכם מתמיד, תוכלו להאכיל פילים וגמלים או ללטף חיות בפינת הליטוף. בגן, שגם הוא נמצא בפארק העירוני, תוכלו ליהנות גם מהפעלות שונות לילדים. אל תחמיצו את ביתן הפילים, שנבנה בסגנון בית כנסת ספרדי. הכל נקי, יפה ושקט.
מבוגרים וילדים כאחד יאהבו את הגן הבוטני, בו חממה ענקית ובה סוגים רבים של צמחים ופרחים, כמו גם סוגים רבים של ציפורים חופשיות המעופפות בה. 
כתובת: Állatkerti krt. 6-12.
איך מגיעים: מטרו לכיכר הגיבורים או מרחצאות סצייני. 
גן החיות של בודפשט, לטייל עם ילדים בהונגריה    גן החיות של בודפשט, לטייל עם ילדים בהונגריה
גן החיות של בודפשט, לטייל עם ילדים בהונגריה    גן החיות של בודפשט, לטייל עם ילדים בהונגריה
גן החיות של בודפשט, מהיפים והעתיקים באירופה   (צילום: .zoobudapest.com)
 

מוזיאון הרכבות בבודפשט

מוזיאון הרכבות (Vasúttörténeti Park), שגם הוא נמצא בפארק העירוני, הוא מקום שילדים וילדים ברוחם יחגגו בו. כל מה שרציתם לדעת, לחוות ולחוש בכל הנוגע לקטרי קיטור ופחם, ישנים וחדשים. במקום מודל חשמלי מוקטן של תחנת רכבת, אותה תוכלו להפעיל בעצמכם. תוכלו גם לנסוע על קטרים שונים ומשונים ואפילו על רכבת הנגררת בעזרת... סוסים. לא תרצו לעזוב לפני שנהגתם באחת.
כתובת: Tatai utca 95, XIV. district
איך מגיעים: ניתן להגיע ברכבת ישנה בעלת קרון אחד, היוצאת מתחנת הרכבת המערבית Nyugati, וזוהי חוויה בפני עצמה.
 
רכבת ישנה במוזיאון הרכבות, לטייל עם ילדים בבודפשט
רכבת ישנה במוזיאון הרכבות, לנסוע על רכבות מכל הסוגים   (באדיבות: Budapest Toursit Office)
 

צעדים ראשונים על הקרח

אם הגעתם לבודפשט בחורף, גם אז פארק העיר הוא מקום בילוי נפלא. בין הפארק לבין כיכר הגיבורים, ליד טירת ויידהוניאד (Vajdahunyad), יש אגם מלאכותי, אשר בחורף משמש כמגרש החלקה לאלפי חובבי החלקה על הקרח. המשטח הענק פתוח לכולם ואלפי מחליקים, גדולים וקטנים, מגיעים עם נעלי החלקה פרטיות, או שוכרים במקום, ויורדים למשטח. השטח העצום מאפשר גם למתחילים להרגיש בטוח בצעדיהם הראשונים על הקרח. המקום מואר גם בערב ומוזיקה טובה מתנגנת לה ברקע.
בשטח מגודר בצד ניתן להכניס את הקטנטנים שבחבורה, אשר ילוו על ידי מדריך בצעדיהם הראשונים על הקרח. מומלץ לכל גיל וגם ההורים ייהנו הנאה רבה.
 
טירת Vajdahunyad, לטייל עם ילדים בבודפשט
טירת ויידהוניאד והאגם המלאכותי שהופך בחורף למשטח החלקה על הקרח 
 

מרחצאות סצ'ייני

כדאי לקחת את הילדים למרחצאות סצ'ייני (Szechenyi). אמנם בדרך כלל מרחצאות הם עניין למבוגרים, אך מצאתי לנכון להכניס אותם גם לכאן, משום שבמרחצאות אלו יש אטרקציות מיוחדות לילדים. במרכז אחת הבריכות תמצאו מתקן צנטריפוגה, המסובב כל מי שנמצא בתוכו, כך שזרם המים הוא זה שמסובב אותכם. המכשיר פועל כל 5 דקות, למשך מספר דקות. בנוסף יש בריכות מים חמים, מקורות ולא עמוקות, שיכולות להתאים לילדים.
כתובת: Állatkerti krt. 11
 
מרחצאות סצ'ייני, בילוי גם עם ילדים
מרחצאות סצ'ייני, בילוי גם עם ילדים  (צילום: כרמית וייס)
 

איך אומרים תיאטרון בובות בהונגרית?

תיאטרון בובות בהונגרית אומרים: Bábszínház. אבל גם אם לא ממש תבינו מה אומרות הבובות - בובות הן בובות בכל מקום, וילדים אוהבים בובות. זהו אחד מתיאטרוני הבובות הגדולים באירופה ובהחלט שווה להיכנס אליו ולחוות את החוויה.
כתובת: Pest VI, Andrassy út 69
איך מגיעים :מטרו צהוב או חשמלית 4-6 לאוקטוגון (Oktogon).
 

מרוצי סוסים בבודפשט

ליד תחנת הרכבת המזרחית (Keleti) של בודפשט נמצא אצטדיון מרוצי סוסים. אם תרצו תוכלו גם להמר (אבל אולי זה לא ממש חינוכי...). התחרויות המעניינות ביותר הן אלו בהן מתחרים סוסים רתומים לכרכרות. תחרויות מתקיימות כל יום ראשון החל המשעה 14:00, אך כדאי לבדוק זמנים בלשכות המודיעין.
 
מרוצי סוסים, לטייל עם ילדים בבודפשט
מרוצי סוסים, תחרויות הסוסים הרתומים לכרכרות הן המעניינות ביותר
 

שייט על הדנובה

בבודפשט מספר חברות המציעות שייט על הדנובה, במשך כל שעות היום והערב. היציאות מידי שעה והשייט נמשך שעה עד שעתיים, תלוי במסלול שתבחרו. ישנן חברות המציעות גם ארוחות צהריים או ערב, ואפילו ערב פולקלור על הספינה. ישנן חברות שיציעו לכם עצירה באי מרגיט, החוצה את הדנובה לשניים, וסיור מודרך באי.
למבוגרים שבחבורה אני ממליץ לקחת שייט בחברות המציעות משקה קל או שמפניה, בשעות הערב (לא לשכוח ללבוש משהו חם מפאת הרוח), ולהצטייד באוזניות עם הסברים בעברית על תולדות העיר.
לג'נדה (Legenda) היא חברה ותיקה, המפליגה מרציף 7 Vigado, ליד מדרחוב ואצי.
פרטים נוספים בסוכנויות על גדת הנהר בפשט. 
שייט על הדנובה, לטייל עם ילדים בבודפשט
שייט על הדנובה עם הסברים בעברית על תולדות העיר   (צילום: כרמית וייס)
 

כרישים וחיות מים אחרות

בפרברי בודפשט נמצא האקווריום הגדול ביותר בהונגריה, בתוך מתחם הטרופיקריום (Tropicarium), בו תוכלו לעבור מתחת ומעל לדגים ענקיים, כרישים, וחיות מים אחרות. מחוץ למים תיפגשו חיות נוספות מכל עולם החי. באקוואריום הגדול חיים 8 כרישים שאורכם 2 מטרים, ולצדם דגים אחרים השוחים בשלווה לצד הטורף המפחיד. לצד האקוואריום הגדול, עוד 50 אקוואריומים קטנים יותר, בהם שוחים דגים בשלל צבעים.
הביקור אינו זול, אבל בהחלט שווה את ההוצאה (מחירים מעודכנים באתר האינטרנט).
כתובת: רובע 22, , Nagytétényi út 37-43 בתוך מרכז הקניות Campona.
איך מגיעים: אוטובוס מספר 3 מכיכר זיגמונד בבודה.
כרישים ודגים בטרופיקריום, לטייל עם ילדים בבודפשט
כרישים ודגים בטרופיקריום   (באדיבות: Budapest Toursit Office)
 

מים לא רק לדגים

במרחק 30 קילומטרים ממרכז בודפשט, בעיירה מוג'ורוד (Mogyorod), נמצא פרק המים הגדול ביותר בהונגריה וללא ספק המיוחד ביותר באירופה, הנקרא אקווה ארנה (Aquarena). בפארק תוכלו לגלוש על 21 מגלשות מים, הנמצאות מעל ומתחת לפני האדמה, באורך כולל של 1.5 קילומטר. בנוסף מציע הפארק תעלות מים, סירות, בריכות שחיה, רפטינג ועוד שלל חוויות רטובות. כמובן שיש גם מסעדות, מדשאות, מסאז'ים ועוד המון פינוקים.
גם כאן מחיר הכניסה אינו זול, אבל שווה כל רגע (מחירים מעודכנים באתר האינטרנט).
פארק המים אקווה ארנה, לטייל עם ילדים בבודפשט
פארק המים הגדול ביותר בהונגריה 30 קילומטרים ממרכז בודפשט (צילום: aquarena.hu)

 

מלון ומלון דירות מומלצים במרכז בודפשט

מלון מומנטס בודפשט (Hotel Moments Budapest) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם בהממוקם בשדרות אנדרשי (Andrássy út) שבמרכז בודפשט, במרחק הליכה קצר ממרבית האתרים החשובים בעיר. המלון זוכה לציוני אורחים גבוהים ביותר, בעיקר בזכות המיקום, האוכל, הניקיון, החדרים והשירות. השילוב העיצובי של ישן מול חדש והגימור המוקפד מנעימים את השהות, המחיר סביר והתמורה לכסף גבוהה. החדרים מתאימים לזוגות ומשפחות, ממוזגים כולם, ארוחת הבוקר עשירה ובלובי מוגשים שתיה ונישנושים בכל שעות היום.
מלון מונומנט בודפשט - השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

מלון מומנטס בודפשט - במרחק הליכה קצר מרוב אתרי התיירות של בודפשט
 
מלון דירות סנטור אפרטמנטס (Senator Apartments Budapest) ממוקם במרכז בודפשט, עם נגישות מעולה למרבית אתרי העיר ולתחנת המטרו. הוא מציע דירות סטודיו ודירות עם מספר חדרי שינה, מעוצבות ונקיות, עם מיזוג אוויר, מטבח מאובזר, פינת ישיבה, פינת אוכל ובחלקן גם מרפסת. ניתן לאכול ארוחת בוקר במסעדה סמוכה.
מלון הדירות סנטור אפרטמנטס – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

מלון דירות מומלץ בבודפשט   מלון דירות מומלץ בבודפשט
מלון דירות סנטור אפרטמנטס - דירות מעוצבות ומאובזרות במרכז בודפשט 
אז עכשיו, לאחר שראינו כמה הרבה אפשרויות יש  לטיול עם ילדים בבודפשט, בואו ונאמר: בודפשט, איגן (כן) לילדים!

כתבות נוספות


זהר מאיר
 
אודות הכותב
זהר מאיר, התגורר בבודפשט במשך 9 שנים. מלבד הכרות מעמיקה עם העיר, ייסד בהונגריה את "מצעד החיים" לפולין, עבד בסוכנות היהודית, בקהילה היהודית ובארגון הג'ויינט בתפקידים שונים.

לקריאת כתבות נוספות של זהר
מספר צפיות: 119193
29118