הזמנות לחופשה שלך

טיול עם ילדים בבודפשט
מאת: זהר מאיר


מי שיאמר לכם שהונגריה כולה ובודפשט בירתה, אינם יעד תיירות מתאים לילדים – טועה טעות גדולה. זו דעה קדומה, שאנסה להפריך בכתבה זו, כשאכיר לכם מספר מוקדים מרכזיים של אטרקציות המתאימות לילדים ולילדים ברוחם בבודפשט ובסביבתה.


לעיתים נדמה לנו שכל מה ששייך לעולם הילדים חייב להיות "צבעוני, רועש ומקושט". תתפלאו מאלו דברים ילדים הכי נהנים, וכמה זמן איכות מגבש ומשותף יכול להיות לנו איתם, כהורים, בפעילויות הללו.

ארמונות בבודפשט
טירת ויידהוניאד והאגם המלאכותי היפהפה - מותיר רושם על בני כל הגילים (צילום: CC Shoot Zürich)


מפת האטרקציות לילדים בבודפשט המתוארות בכתבה  להגדלה יש ללחוץ על הפינה העליונה


משפחות - מדרפט, סנטר, אופנייםחשמלית על הדנובה

נתחיל במשהו הכי פשוט וטריוויאלי – חשמלית. ילד ישראלי ממוצע לא פגש חשמלית מימיו. לא חשוב איזו חשמלית, לא חשוב לאן היא נוסעת... קחו את הילדים לנסיעה בחשמלית. סעו לאן שאתם רוצים, ילדים אוהבים את זה ולא ירצו לרדת.
 
מומלץ לקחת את חשמלית מספר 4-6, מאחר שמסלול הנסיעה שלה ארוך וחוצה פעמיים את נהר הדנובה. כך תוכלו גם אתם ליהנות מנופי העיר. עוד קו מומלץ הוא קו מספר 2, העושה דרכו לאורך הדנובה בצד של בודפשט. חשמלית זו עוברת בתחילה ליד האי מרגיט (Margaret Island), ובהמשך היא עוברת ליד הפרלמנט, מדרחוב ואצי והאקדמיה למדעים, עד שהיא מגיעה לשוק המקורה.
 
אי באמצע הדנובה
האי מגריט שבאמצע הנהר  גם לידו עוברים בסיור עם החשמלית (צילום: CC aimee rivers)
 

רכבת הילדים של בודפשט

רכבת המנוהלת כל כולה על ידי ילדים. כן, הילדים עושים הכול. ילדים בגיל 10-14 מפעילים את הרכבת (בהשגחת מבוגרים, כמובן, לא לדאוג): ילדים ימכרו לכם את הכרטיסים, הם גם הכרטיסנים, הם המכוונים ואפילו הנהגים. הרכבת נוסעת בנופים ירוקים, בין היערות לצדי בודה, ומאפשרת לטייל טיול נינוח בהרים.
 
כדי להגיע לתחנה הראשונה של רכבת הילדים, יש לעלות עם רכבת גלגלי שיניים (Kerek Forgas), שתחנתה הראשונה נמצאת מול מלון "בודפשט" והיא עולה להר. בסמוך לתחנתה האחרונה נמצאת תחנת רכבת הילדים Széchenyi-hegy Station
מדריך למטייל בבודפשט
 
רכבת הילדים  מגדל התצפית על גבעת יאנוש, לטייל עם ילדים בבודפשט
טיול עם "רכבת הילדים" של בודפשט  תחנת גבעת יאנוש (משמאל) (צילום: CC Ted and Jen)
 

רכבת הילדים היא רכבת פתוחה, הנוסעת על גב ההר בתוך יערות מקסימים, בקו שאורכו 11 ק"מ ומשך הנסיעה בו 40 דקות. האזור נקרא גבעת יאנוש (Janos Hegy) והוא המקום השני בגובהו בעיר, שכדאי מאד לטייל בו. תוכלו לעלות לתצפית מרהיבה ממגדל תצפית, משם נשקפת תמונה פנורמית מדהימה על העיר כולה ועל היערות סביבה. בחורף ניתן לגלוש מהגבעה עם מזחלות שלג. בקיץ כדאי לרדת מהגבעה ברכבל דו מושבי פתוח ((libego, הנמצא 500 מ' מהתחנה האחרונה של רכבת הילדים, ויורד לאט ובכיף את כל מה שעליתם ברכבת. 

ניתן לבלות יום שלם במסלול, עם עצירות בפארק החבלים צ'אלנצ'לנד (Challengeland), נקודת תצפית (Normafa), הגבעה הגבוהה בבודפשט (János Hill) וגן החיות ועוד. הנסיעה במסלול מרהיב, מעל צמרות העצים, במשך כעשרים דקות. ההרגשה נפלאה, והמחיר – גרושים!
 

סרטון על רכבת הילדים בבודפשט
 

אינספור אפשרויות בפארק העירוני

בתחומי הפארק העירוני של בודפשט (Városliget) מספר לא מבוטל של אטרקציות לילדים, בהן: קרקס, גן חיות, מוזיאון רכבות, אגמי מים בהם תוכלו לשוט, מגרש החלקה על הקרח, חורשות עצי ערמונים ענקיים וחיות קטנות וחמודות כגון סנאים וציפורים שונות. הפארק נמצא בקרבת מרכז העיר, בסמוך לכיכר הגיבורים (Hősök tere), שהיא אחד מהאתרים המעניינים ביותר בבודפשט. באזור זה תוכלו להעביר יומיים של בילוי
 
הפארק העירוני של בודפסט
טיול בוקר פארק העירוני של בודפשט (צילום: CC Top Budapest)
 להטוטנים וחיות בקרקס של בודפשט

בתחומי הפארק העירוני שוכן הקרקס הוותיק של הונגריה, אשר פועל כל השנה, עם תוכנית המתחלפת מידי עונה. מבנה הקרקס הוא אחד המוסדות הותיקים בעיר, שפועל מאז שנת 1891 בתוך מבנה סגור, ולא בתוך אוהל כפי שאנו רגילים. הקרקס עבר מתיחת פנים וכיום, לאחר שיפוץ שנערך בשנת 1971, הוא מכיל 1,850 מושבים. ליצנים, רוכבי אופניים, להטוטנים, חיות מאולפות והכול במחיר סמלי.

זוהי אחת החוויות היותר מרתקות שיש בבודפשט עבור ילדים. שימו לב, במקום אסור לצלם, גם לא בוידיאו. כדי להגיע לכאן פשוט לוקחים את המטרו הצהוב לכיכר הגיבורים או למרחצאות סצייני.
 
קירקס בודפסט
הקרקס הותיק של הונגריה, בתוך מבנה סגור ולא בתוך אוהל כפי שאנו רגילים (צילום: כרמית וייס)
 

פילים בבית הכנסת של בודפשט

ילדים תמיד אוהבים לבקר בגני חיות (בינינו- מי לא?), וגן החיות של בודפשט (kert  Fővárosi Állat), שהוא בן למעלה ממאה שנה, הוא אחד מגני החיות היפים והעתיקים באירופה. כאן, האריות והנמרים קרובים אליכם מתמיד, תוכלו להאכיל פילים וגמלים או ללטף חיות בפינת הליטוף. בגן, שגם הוא נמצא בפארק העירוני, תוכלו ליהנות גם מהפעלות שונות לילדים. אל תחמיצו את ביתן הפילים, שנבנה בסגנון בית כנסת ספרדי. הכול נקי, יפה ושקט. מבוגרים וילדים כאחד יאהבו את הגן הבוטני, בו חממה ענקית ובה סוגים רבים של צמחים ופרחים, כמו גם סוגים רבים של ציפורים חופשיות המעופפות בה. 
   
    גן החיות של בודפשט  גן החיות של בודפשט
    גן החיות של בודפשט  גן החיות של בודפשט
גן החיות של בודפשט – מהיפים והעתיקים באירופה (צילומים: CC Lennart Tange)
 

מוזיאון הרכבות בבודפשט

מוזיאון הרכבות (Vasúttörténeti Park), שגם הוא נמצא בפארק העירוני, הוא מקום שילדים וילדים ברוחם יחגגו בו. כל מה שרציתם לדעת, לחוות ולחוש בכל הנוגע לקטרי קיטור ופחם, ישנים וחדשים. במקום מודל חשמלי מוקטן של תחנת רכבת, אותה תוכלו להפעיל בעצמכם. תוכלו גם לנסוע על קטרים שונים ומשונים ואפילו על רכבת הנגררת בעזרת... סוסים. לא תרצו לעזוב לפני שנהגתם באחת. ניתן להגיע למוזיאון ברכבת ישנה בעלת קרון אחד, היוצאת מתחנת הרכבת המערבית Nyugati, וזוהי חוויה בפני עצמה.
 
מוזיאון הרכבת של בודפשט
רכבת ישנה במוזיאון הרכבות, לנסוע על רכבות מכל הסוגים (צילום: CC Loco Steve)
 

צעדים ראשונים על הקרח

אם הגעתם לבודפשט בחורף, גם אז פארק העיר הוא מקום בילוי נפלא. בין הפארק לבין כיכר הגיבורים, ליד טירת ויידהוניאד (Vajdahunyad), יש אגם מלאכותי, אשר בחורף משמש כמגרש החלקה לאלפי חובבי החלקה על הקרח. המשטח הענק פתוח לכולם ואלפי מחליקים, גדולים וקטנים, מגיעים עם נעלי החלקה פרטיות, או שוכרים במקום, ויורדים למשטח. השטח העצום מאפשר גם למתחילים להרגיש בטוח בצעדיהם הראשונים על הקרח. המקום מואר גם בערב ומוזיקה טובה מתנגנת לה ברקע.
 
בשטח מגודר בצד ניתן להכניס את הקטנטנים שבחבורה, אשר ילוו על ידי מדריך בצעדיהם הראשונים על הקרח. מומלץ לכל גיל וגם ההורים ייהנו הנאה רבה.
 
החלקרח בבודפשט
האגם המלאכותי שלצד טירת ויידהוניאד – הופך בחורף למשטח החלקה על הקרח (צילום: CC Gabriel Hess)
 

איך אומרים תיאטרון בובות בהונגרית?

תיאטרון בובות בהונגרית אומרים: Bábszínház. אבל גם אם לא ממש תבינו מה אומרות הבובות – בובות הן בובות בכל מקום, וילדים אוהבים בובות. זהו אחד מהתיאטראות הגדולים באירופה ובהחלט שווה להיכנס אליו וליהנות מהחוויה. 
 

מרחצאות סצ'ייני

כדאי לקחת את הילדים למרחצאות סצ'ייני (Szechenyi). אמנם בדרך כלל מרחצאות הם עניין למבוגרים, אך מצאתי לנכון להכניס אותם גם לכאן, משום שבמרחצאות אלו יש אטרקציות מיוחדות לילדים. במרכז אחת הבריכות תמצאו מתקן צנטריפוגה, המסובב כל מי שנמצא בתוכו, כך שזרם המים הוא זה שמסובב אותכם. המכשיר פועל כל 5 דקות, למשך מספר דקות. בנוסף יש בריכות מים חמים, מקורות ולא עמוקות, שיכולות להתאים לילדים.
כתובת: Állatkerti krt. 11
 
המרחצאות של בודפשט
מרחצאות סצ'ייני, בילוי גם עם ילדים (צילום: CC karaian)
 

מרוצי סוסים בבודפשט

ליד תחנת הרכבת המזרחית (Keleti) של בודפשט נמצא אצטדיון מרוצי סוסים. אם תרצו תוכלו גם להמר (אבל אולי זה לא ממש חינוכי...). התחרויות המעניינות ביותר הן אלו בהן מתחרים סוסים רתומים לכרכרות. תחרויות מתקיימות בדרך כלל בכל יום ראשון החל מהשעה 14:00, אך כדאי לבדוק זמנים בלשכות המודיעין.
 

שייט על הדנובה

בבודפשט מספר חברות המציעות שייט על הדנובה, במשך כל שעות היום והערב. היציאות מידי שעה והשייט נמשך כשעה עד שעתיים, תלוי במסלול שתבחרו. ישנן חברות המציעות גם ארוחות צהריים או ערב, ואפילו ערב פולקלור על הספינה. ישנן חברות שיציעו לכם עצירה באי מרגיט, החוצה את הדנובה לשניים, וסיור מודרך באי. לבוגרים שבחבורה אני ממליץ לקחת שייט בחברות המציעות משקה קל או שמפניה, בשעות הערב (לא לשכוח ללבוש משהו חם מפאת הרוח), ולהצטייד באוזניות עם הסברים בעברית על תולדות העיר.
שיט על הדנובה
שייט על הדנובה עם הסברים בעברית על תולדות העיר (צילום: CC Jorge Franganillo)
 

כרישים וחיות מים אחרות

בפרברי בודפשט נמצא האקווריום הגדול ביותר בהונגריה, בתוך מתחם הטרופיקריום (Tropicarium), בו תוכלו לעבור מתחת ומעל לדגים ענקיים, כרישים, וחיות מים אחרות. מחוץ למים תיפגשו חיות נוספות מכל עולם החי. באקוואריום הגדול חיים 8 כרישים שאורכם 2 מטרים, ולצדם דגים אחרים השוחים בשלווה לצד הטורף המפחיד. לצד האקוואריום הגדול, עוד 50 אקוואריומים קטנים יותר, בהם שוחים דגים בשלל צבעים.
הביקור אינו זול, אבל בהחלט שווה את ההוצאה (מחירים מעודכנים באתר האינטרנט).
 

מים - לא רק לדגים

במרחק 30 ק"מ ממרכז בודפשט, בעיירה מוג'ורוד (Mogyorod), נמצא פרק המים הגדול ביותר בהונגריה וללא ספק המיוחד ביותר באירופה, הנקרא אקווה ארנה (Aquarena). בפארק תוכלו לגלוש על 21 מגלשות מים, הנמצאות מעל ומתחת לפני האדמה, באורך כולל של 1.5 קילומטר. בנוסף מציע הפארק תעלות מים, סירות, בריכות שחיה, רפטינג ועוד שלל חוויות רטובות. כמובן שיש גם מסעדות, מדשאות, מסאז'ים ועוד המון פינוקים.
גם כאן מחיר הכניסה אינו זול, אבל שווה כל רגע (מחירים מעודכנים באתר האינטרנט).
 
פארק המים הסמוך לבודפסט
פארק המים הגדול ביותר בהונגריה 30 קילומטרים ממרכז בודפשט (צילום: CC aquarena)


מלון מומלץ במרכז בודפשט

מלון מומנטס בודפשט (Hotel Moments Budapest) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם בהממוקם בשדרות אנדרשי (Andrássy út) שבמרכז בודפשט, במרחק הליכה קצר ממרבית האתרים החשובים בעיר. המלון זוכה לציוני אורחים גבוהים ביותר, בעיקר בזכות המיקום, האוכל, הניקיון, החדרים והשירות. השילוב העיצובי של ישן מול חדש והגימור המוקפד מנעימים את השהות, המחיר סביר והתמורה לכסף גבוהה. החדרים מתאימים לזוגות ומשפחות, ממוזגים כולם, ארוחת הבוקר עשירה ובלובי מוגשים שתיה ונשנושים בכל שעות היום.

מלון מומנטס בודפשט  במרחק הליכה קצר מרוב אתרי התיירות של בודפשטאז עכשיו, לאחר שראינו כמה הרבה אפשרויות יש לטיול עם ילדים בבודפשט, בואו ונאמר: "בודפשט – איגן (כן) לילדים!"

כתבות נוספותזהר מאיר
 
אודות הכותב
זהר מאיר, התגורר בבודפשט במשך 9 שנים. מלבד הכרות מעמיקה עם העיר, ייסד בהונגריה את "מצעד החיים" לפולין, עבד בסוכנות היהודית, בקהילה היהודית ובארגון הג'ויינט בתפקידים שונים.מספר צפיות: 125309
340350
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!