טיול בבודפשט – מסע מצולם
מאת: אלי עמר


בודפשט היא עיר הבירה של הונגריה, בה מרוכזים משרדי הממשלה, העסקים וגם התיירים... מתוך עשרה תיירים שמגיעים להונגריה, תשעה לא יוצאים מחוץ לבודפשט.


בכתבה אביא מקצת מאתריה הבולטים של בודפשט, עם הרבה תמונות.

בודפשט
מבט על בניין הפרלמנט מטירת בודה, כדאי לעלות לתצפית גם בשעות היום וגם בלילה  (צילום: Henrique Pinto)
 
 

בודפשט מכנסת בתוכה 13 עיירות קטנות, שהתאחדו בסופו של דבר לעיר אחת. שתי העיירות המרכזיות הן בודה (Buda) ופשט (Pest). בודה בנויה על הגבעות החולשות על נהר הדנובה (Danuba, דונה בשפה המקומית), טובלת בירוק ומעוטרת בפסגות של ארבע מאות מטר מעל פני הים. פשט פרוסה על מישור עצום ומרכזת את העסקים וחיי היום יום של העיר. השילוב בין השתיים הוא שיוצר את הנוף המיוחד והמדהים של העיר. בין שני חלקי העיר מקשרים מספר גשרים ולכל אחד סיפור משלו.


 ברירת מחדלגשר השרשראות (Chain Bridge, בהונגרית: Széchenyi)

הגשר מורכב משני מגדלי אבן וחוליות פלדה (במקום כבלים) המחזיקים את הגשר. הוא הוקם לכבוד אלף שנות שלטון של הממלכה ההונגרית. ניתן לומר כמעט בוודאות שזהו אחד מהסמלים המזוהים ביותר עם העיר הזו. בתחילת הגשר, בצד בודה, ישנה כיכר ולצידה פסל אבן בצורת הספרה אפס. כיכר זו מהווה את נקודת המוצא למדידת המרחקים בהונגריה, מה שמצביע על חשיבות הנקודה.
כתבה על גשרי הדנובה בבודפשט
 
גשר השלשלאות, בודפשy
גשר השלשלאות, מחבר בין בודה לפשט (צילום: Jorge Franganillo)
 

מעלית הזמן (Budavári Sikló)

העלייה מגשר השרשראות לגבעת הטירה (Castle Hill), לארמון ולטירת בודה, אפשרית באמצעות קרון רכבת, שעולה ויורד את ההר. גם רכבת זו ניתנה כמתנה לכבוד שנת האלף.
 

טירת בודה (Budai Vár) והארמון (Királyi Vár)

טירת בודה שוכנת על גבעה החולשת על הנהר מגובה 95 מטר. הטירה מהווה יעד תיירותי מרכזי, גם בשל הנוף המדהים של העיר הנשקף ממנה. הארמון משמש כארמון המגורים לנשיא הונגריה ושוכנים בו גם מוזיאון אומנות וספרייה.
 
הארמון, שנבנה על ידי המלך בלה ה-4 (Béla IV), בשנת 1265, ומהווה את פסגת הרובע הראשון. הארמון שימש את הטורקים ואת המלכים של בית האבסבורג. הוא נהרס ונבנה מחדש שלוש פעמים, כאשר הפעם האחרונה הייתה במלחמת העולם השניה. הארמון שוכן מעל מבוך מערות, אשר שיכן מעל 20 אלף חיילים במלחמת העולם השנייה.
 
בודפשט, גשר השרשרות וטירת בודה
טירת בודה מעל גשר השרשרות (צילום: 
Thomas Landgren)
 

כנסית מאטיאש (Mátyás templom)

הכנסייה שוכנת בשטח טירת בודה. הכנסייה, שנבנתה במשך מאתיים שנה, בין המאה השלוש עשרה למאה החמש עשרה, שימשה ככנסייה המלכותית, אשר בה הוכתרו מלכי הונגריה. בזמן הכיבוש הטורקי שימשה הכנסייה כמסגד. לקראת חגיגות האלף שופצה הכנסייה מהיסוד כולל ציורי פרסקו וחלונות חדשים.
על כנסיית מטיאש בכתבה על הנסיכה סיסי

כנסיית מטיאש, בודפשט
כנסיית מטיאש, כאן הוכתרו מלכי הונגריה (צילום: Thomas Landgren)
 

מצודת הדייגים (Halászbástya)

מסביב לכנסיית מאטיאס הוקמה מצודת הדייגים, הנקראת על שם שוק הדייגים, שהתקיים בשטחה בימים עברו. "המצודה" הוקמה על חומות מימי הביניים ושימשה בעיקר כמסגרת לכנסיית סנט מאטיאש. המצודה משמשת כנקודת תצפית על העיר פשט. היא מסותת מאבן גיר לבנה ויפה וכוללת אלמנטים הקשורים להיסטוריה של השבטים המדיארים. גם המצודה ניתנה לעיר במסגרת חגיגית האלף.
 
בודפשט, מצודת הדייגים
מצודת הדייגים, 
נקודת תצפית על העיר פשט (צילום: ctj71081)
בזיליקת סנט סטפאן (St. Stephen's Basilica)

הבזיליקה, בנין מרשים ביופיו, מהווה אחד מהיעדים הבולטים בפשט. הבניין, שגובהו 96 מטרים (שוב 96), כולל שני מגדלים וכיפה עצומה. הבנייה החלה במחצית המאה התשע עשרה והסתיימה בשנת 1905. בכנסייה מוצגים אומנותיים וכן יד ימינו של המלך סטפאן (כן, כן, יד ימינו). הכניסה לבזיליקה היא בחינם. תמורת תשלום של 600 פורינט, ניתן לעלות לכיפה ולראות נוף מדהים.
 
בזיליקת סנט סטפאן, בודפשט
בזיליקת סנט סטפאן (צילום: כרמית וייס)
 

בניין הפרלמנט (Országház)

אחרי גשר השרשרות, בנין הפרלמנט נחשב לאייקון של העיר. כבר מרחוק ניתן להתרשם מהמבנה בסגנון ניאו גוטי, אולם מקרוב הבניין מרהיב ביופיו. הוא עשוי פיתוחי אבן ואלמנטים המזכירים את מיטב הארכיטקטורה הגוטית. הבניין משמש את הממשלה ואת אסיפת נבחרי העם (האסיפה הלאומית). אורכו של הבניין 268 מטר וכיפתו גובהה 96 מטר (ושוב 96).
 
רוב הצילומים הם מכיוון הדנובה, אך חזית הבניין, הפונה לכיכר קושות (Kossuth), משמשת גם להפגנות קבועות. מומלץ לערוך ביקור בבניין עצמו.
 
בנין הפרלמנט ההונגרי בבודפשט
בנין הפרלמנט, מבט מכיוון טירת בודה (צילום: Thomas Landgren)
 

מרחצאות שצ'ייני (Széchenyi-gyógyfürdő)

מרחצאות מרפא מוכרים כבר מהמאה השנייה, אולם רק לאחר הכיבוש הטורקי התפתחה תרבות המרחץ. בעיר מספר מרחצאות, שהבולטים שבהם הם גלרט וקירלי (מלכותי). מרחצאות שצ'ני הם מהגדולים והמפוארים באירופה. המעיין הגדול והחם ביותר התגלה בשנת 1879. למרחצאות בריכות פנימיות וחיצוניות והן מאוד פופולריות בחורף.
 
מרחצאות שצ'ייני בבודפשט
מרחצאות שצ'ייני, מהגדולים והמפוארים באירופה (צילום: Loizeau)
 

כיכר הגיבורים (Városliget)

שדרת אנדרשי (Andrássy út) מהווה את השדרה המרכזית של העיר, היא מתחילה בכיכר אליזבת' (Erzsébet tér) ומסתיימת ברחבה עצומה  כיכר הגיבורים (או כיכר העיר), אשר הוקמה לכבוד חגיגות האלף. הכיכר בולטת מרחוק, עם עמוד מרכזי, שעליו מוצב פסל המלאך מיכאל ובחזיתו קבר החייל האלמוני. מסביב לכיכר חצי גורן של עמודים, בסגנון יווני, וביניהם כל הדמויות החשובות בפנתאון של האומה ההונגרית. מסביב לכיכר בנינים מפוארים המשמשים מוזיאונים לאומיים.
 
כיכר הגיבורים בבודפשט, הונגריה
כיכר הגיבורים, עמודים בסגנון יווני (צילום: כרמית וייס)
 

בית הכנסת הגדול ברחוב דוהני (Dohány utcai Zsinagóga)

בית הכנסת הגדול ביותר באירופה והשני בגודלו בעולם. כאן התקיים טקס בר המצווה של תיאודור הרצל, שביתו שכן בסמוך. לצד בית הכנסת גם מוזיאון לתולדות יהודי העיר, בית קברות יהודי, ואתר הנצחה ליהודים שנספו בשואה.
 
המוזיאון ממוקם על מגרש בית הולדתו של חוזה המדינה הרצל, והכיכר לפני בית הכנסת נקראת כיכר הרצל. הבניין עשוי לבנים בצבעי קרם ואדום והוא שרד את הכיבוש הנאצי בשל יופיו הרב. הבניין נחשב לאחר מפניני הארכיטקטורה של בודפשט. הוא שוקם בשנות התשעים על ידי יהודים יוצאי הונגריה בעולם, בראשותו של השחקן טוני קרטיס.
 
בית הכנסת ברחוב דוהני, בודפשט
בית הכנסת ברחוב דוהני, השני בגודלו בעולם (צילום: כרמית וייס)
 

יהודים וזיכרון בבודפשט

בחצר בית הכנסת אנדרטת זיכרון עץ החיים. כל ענף בעץ נושא את שמו של אחד הנספים שמישהו הקדיש לו תרומה. בסמוך נמצא גן זיכרון על שם הדיפלומט השוודי וחסיד אומות עולם ראול ולנברג, אשר הציל רבים מהיהודים בבודפשט.
 
הרחובות סביב היו מרכז חיים של יהודים. כיום התושבים היהודים מפוזרים בכל חלקי העיר, ומעריכים את מספרם בסביבות 80,000. ברובע היהודי, לא הרחק, נמצא בית כנסת רומבך והמרכז האורתודוקסי. ברחוב קזינצי נמצא בית כנסת ומסעדה כשרה, ובסמוך עוד מסעדות כשרות. אוכל כשר ניתן להשיג בסופרמרקטים רוטשילד באזורים שונים של העיר.
 
אנדרטת הזיכרון לשואה, בודפשט
אנדרטת הזיכרון ברובע היהודי, ערבה בוכייה שהופכת למנורה בעלת שבעה קנים (צילום: כרמית וייס)
 

אנדרטת נעלי הברזל

עוד אתר חובה לזכר קורבנות השואה  "נעלי הברזל" שעל שפת הדנובה. אלו הם פסלי ברזל, בצורת נעליהם של הקורבנות, שנורו ונדחפו למי הדנובה, ימים ספורים לאחר תום מלחמת העולם השניה. למרבה הצער, במקום אין כל ציון כי מדובר ביהודים.
 
אנדרטת נעלי הברזל על גדת הדנובה, בודפשט
אנדרטת נעלי הברזל על גדת הדנובה, בודפשט (צילום: Thomas Landgren)


בתי מלון מומלצים במרכז בודפשט

מלון ברסלו בודפשט (Barceló Budapest) הוא מלון 4 כוכבים חדיש ומודרני, הממוקם על הגבול בין רובע 7 (הרובע היהודי ואזורי הבילוי והקניות הטרנדיים) לרובע 6 (בניין האופרה, שדרות אנרדאשי, כיכר הגיבורים, מרחצאות סצ׳ני, גן החיות והקרקס). המלון מציע חדרים גדולים וממוזגים, היכולים להתאים לזוגות ומשפחות, מסעדה, בר, חדר כושר וארוחות בוקר טובות.

מלון הסוויטות אמרלד דאון-טאון (Emerald Downtown Suites) הוא מלון של סוויטות ודירות קטנות, הממוקם בין בית הכנסת הגדול שברובע היהודי, לבין רחוב הקניות ואצי אוצה ונהר הדנובה. בחלק מהיחידות יש מטבח (יש לוודא מראש), אבל ניתן לאכול ארוחת בוקר גם במסעדת המלון. החדרים חדישים וממוזגים, יש חדר כושר וסאונה, והניקיון למופת.

מלון מומלץ ברובע היהודי, ליד בית הכנסת בבודפשט
מלון ברסלו בודפשט, מיקום מנצח בין הרובע היהודי לאטרקציות החשובות של בודפשט

מלון דירות בבודפשט
מלון הסוויטות אמרלד דאון-טאון, קרוב לבית הכנסת הגדול, רחוב הקניות ונהר הדנובה


מידע נוסףאלי עמר
 
אודות הכותב
אלי עמראיש שיווק בחברת הייטק, בוגר האוניברסיטה העברית במדעי המדינה ויחסים בינלאומיים, עם התמחות בהיסטוריה של המאה העשרים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר