www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

בודפשט - מסע מצולם     


טיול בבודפשט - מסע מצולם
מאת: אלי עמר


בודפשט היא עיר הבירה של הונגריה, בה מרוכזים משרדי הממשלה, העסקים וגם התיירים... מתוך עשרה תיירים שמגיעים להונגריה תשעה לא יוצאים מחוץ לבודפשט.


בכתבה אביא מקצת מאתריה הבולטים של בודפשט, אך תחילה מומלץ לצפות בסרט, ולו רק בשל המוסיקה הנפלאה.
 

בודפשט בתמונה ובצליל
 
בודפשט מכנסת בתוכה 13 עיירות קטנות, שהתאחדו בסופו של דבר לעיר אחת. שתי העיירות המרכזיות הן בודה (Buda) ופשט (Pest). בודה בנויה על הגבעות החולשות על נהר הדנובה (Danuba, דונה בשפה המקומית), טובלת בירוק ומעוטרת בפסגות של ארבע מאות מטר מעל פני הים. פשט פרוסה על מישור עצום ומרכזת את העסקים וחיי היום יום של העיר. השילוב בין השתיים הוא שיוצר את הנוף המיוחד והמדהים של העיר. בין שני חלקי העיר מקשרים מספר גשרים ולכל אחד סיפור משלו.
כתבה על גשרי הדנובה בבודפשט
 
תצפית מהארמון אל בודפשט
תצפית מהארמון על גשר השרשרות, מלון ארבע העונות ובזיליקת סנט סטפן  (צילום: FlavioSpugna)


שייט נהרות
 
בודפשט והמספר 96
בשנת 896 הוקמה הממלכה ההונגרית, כך שהמספר 96 בא לידי ביטוי פעמים רבות בעיר, במיוחד במתנות הסימבוליות שהעיר קיבלה לרגל חגיגות האלף לממלכה, בשנת 1896.
 
לצורך הכתבה בחרתי צילומים שלי ושל צלמים אחרים, שהביאו לידי ביטוי את יופייה של העיר, בתמונות דרמטיות ולא שגרתיות. לעיר גוונים רבים שמשתנים על פי שעות היום ועל פי עונות השנה - צבע המים וצבע הרקיע משפיע על האווירה של העיר. סקירת המקומות המיוחדים סובבת את העיר במסלול מסודר, שתחילתו בגשר השרשראות וסיומו בגן העיר.
 
גשר השרשראות  (Chain Bridge, בהונגרית: Széchenyi)
הגשר מורכב משני מגדלי אבן וחוליות פלדה (במקום כבלים) המחזיקים את הגשר. הוא הוקם לכבוד אלף שנות שלטון של הממלכה ההונגרית. ניתן לומר כמעט בוודאות שזהו אחד מהסמלים המזוהים ביותר עם העיר הזו. בתחילת הגשר, בצד בודה, ישנה כיכר ולצידה פסל אבן בצורת הספרה אפס. כיכר זו מהווה את נקודת המוצא למדידת המרחקים בהונגריה, מה שמצביע על חשיבות הנקודה.
 
 גשר השרשרות בבודפשט
גשר השרשרות בלילה    (צילום: Flavio Spugna)
 
מעלית הזמן  (Budavári Sikló)
העלייה מגשר השרשראות לגבעת הטירה (Castle Hill), לארמון ולטירת בודה, אפשרית באמצעות קרון רכבת, שעולה ויורד את ההר. גם רכבת זו ניתנה כמתנה לכבוד שנת האלף.
 
טירת בודה (Budai Vár) והארמון (Királyi Vár)
טירת בודה שוכנת על גבעה החולשת על הנהר מגובה 95 מטר. הטירה מהווה יעד תיירותי מרכזי, גם בשל הנוף המדהים של העיר הנשקף ממנה.
הארמון משמש כארמון המגורים לנשיא הונגריה ושוכנים בו גם מוזיאון אומנות וספריה.
הארמון, שנבנה על ידי המלך בלה ה-4 (Béla IV), בשנת 1265, ומהווה את פסגת הרובע הראשון. הארמון שימש את הטורקים ואת המלכים של בית האבסבורג. הוא נהרס ונבנה מחדש שלוש פעמים, כאשר הפעם האחרונה היתה במלחמת העולם השניה. הארמון שוכן מעל מבוך מערות, אשר שיכן מעל 20 אלף חיילים במלחמת העולם השניה.
 
בודפשט, גשר השרשרות והארמון
גשר השרשרות וברקע הארמון    (צילום: Paul Mannix)
 
כנסית מאטיאש  (Mátyás templom)
הכנסייה שוכנת בשטח טירת בודה. הכנסייה, שנבנתה במשך מאתיים שנה, בין המאה השלוש עשרה למאה החמש עשרה, שימשה ככנסייה המלכותית, אשר בה הוכתרו מלכי הונגריה. בזמן הכיבוש הטורקי שימשה הכנסייה כמסגד. לקראת חגיגות האלף שופצה הכנסייה מהיסוד כולל ציורי פרסקו וחלונות חדשים.
על כנסיית מטיאש בכתבה על הנסיכה סיסי
 
מצודת הדייגים  (Halászbástya)
מסביב לכנסיית מאטיאס הוקמה מצודת הדייגים, הנקראת על שם שוק הדייגים, שהתקיים בשטחה בימים עברו. "המצודה" הוקמה על חומות מימי הביניים ושימשה בעיקר כמסגרת לכנסיית סנט מאטיאש. המצודה משמשת כנקודת תצפית על העיר פשט. היא מסותת מאבן גיר לבנה ויפה וכוללת אלמנטים הקשורים להיסטוריה של השבטים המדיארים.
גם המצודה ניתנה לעיר במסגרת חגיגית האלף.
 
בודפשט, מצודת הדייגים
מצודת הדייגים מכיוון מזרח   (צילום: Flavio Spugna)

מצודת הדייגים בבודפשט
מצודת הדייגים מכיוון כנסית סנט מאתיאש ופסלו של סטפאן, המלך שקיבל את הנצרות (צילום: Paul Mannix)

 
בזיליקת סנט סטפאן (St. Stephen's Basilica)
הבזיליקה, בנין מרשים ביופיו, מהווה אחד מהיעדים הבולטים בפשט. הבניין, שגובהו 96 מטרים (שוב 96), כולל שני מגדלים וכיפה עצומה. הבנייה החלה במחצית המאה התשע עשרה והסתיימה בשנת 1905. בכנסייה מוצגים אומנותיים וכן יד ימינו של המלך סטפאן (כן, כן, יד ימינו).
הכניסה לבזיליקה היא בחינם. תמורת תשלום של 600 פורינט, ניתן לעלות לכיפה ולראות נוף מדהים.
 
בזיליקת סנט סטפאן, בודפשט
בזיליקת סנט סטפאן  (צילום: אלי עמר)
 
בנין הפרלמנט   (Országház)
אחרי גשר השרשרות, בנין הפרלמנט נחשב לאייקון של העיר. כבר מרחוק ניתן להתרשם מהמבנה בסגנון ניאו גוטי, אולם מקרוב הבניין מרהיב ביופיו. הוא עשוי פיתוחי אבן ואלמנטים המזכירים את מיטב הארכיטקטורה הגוטית. הבניין משמש את הממשלה ואת אסיפת נבחרי העם (האסיפה הלאומית). אורכו של הבניין 268 מטר וכיפתו גובהה 96 מטר (ושוב 96).
רוב הצילומים הם מכיוון הדנובה, אך חזית הבניין, הפונה לכיכר קושות (Kossuth), משמשת גם להפגנות קבועות.
מומלץ לערוך ביקור בבניין עצמו - מרשים.
 
בנין הפרלמנט ההונגרי בבודפשט
בנין הפרלמנט, מבט מכיוון טירת בודה   (צילום: כרמית וייס)
 
מרחצאות שצ'ייני  (Széchenyi-gyógyfürdő)
מרחצאות מרפא מוכרים כבר מהמאה השנייה, אולם רק לאחר הכיבוש הטורקי התפתחה תרבות המרחץ. בעיר מספר מרחצאות, שהבולטים שבהם הם גלרט וקירלי (מלכותי).
מרחצאות שצ'ני הם מהגדולים והמפוארים באירופה. המעיין הגדול והחם ביותר התגלה בשנת 1879. למרחצאות בריכות פנימיות וחיצוניות והן מאוד פופולריות בחורף.
 
מרחצאות שצ'ייני בבודפשט
מרחצאות שצ'ייני  (צילום: כרמית וייס)
 
כיכר הגיבורים  (Városliget)
שדרת אנדרשי (Andrássy út) מהווה את השדרה המרכזית של העיר, היא מתחילה בכיכר אליזבת' (Erzsébet tér)  ומסתיימת ברחבה עצומה - כיכר הגיבורים (או כיכר העיר), אשר הוקמה לכבוד חגיגות האלף. הכיכר בולטת מרחוק, עם עמוד מרכזי, שעליו מוצב פסל המלאך מיכאל ובחזיתו קבר החייל האלמוני. מסביב לכיכר חצי גורן של עמודים, בסגנון יווני, וביניהם כל הדמויות החשובות בפנתאון של האומה ההונגרית. מסביב לכיכר בנינים מפוארים המשמשים מוזיאונים לאומיים.
 
כיכר הגיבורים בבודפשט
כיכר הגיבורים, עמודים בסגנון יווני   (צילום: Paul Mannix)
 
בית הכנסת הגדול ברחוב דוהני (Dohány utcai Zsinagóga)
בית הכנסת הגדול ביותר באירופה והשני בגודלו בעולם. כאן התקיים טקס בר המצווה של תיאודור הרצל, שביתו שכן בסמוך. לצד בית הכנסת גם מוזיאון לתולדות יהודי העיר, בית קברות יהודי, ואתר הנצחה ליהודים שנספו בשואה.
המוזיאון ממוקם על מגרש בית הולדתו של חוזה המדינה הרצל, והכיכר לפני בית הכנסת נקראת כיכר הרצל. הבניין עשוי לבנים בצבעי קרם ואדום והוא שרד את הכיבוש הנאצי בשל יופיו הרב. הבניין נחשב לאחר מפניני הארכיטקטורה של בודפשט. הוא שוקם בשנות התשעים על ידי יהודים יוצאי הונגריה בעולם, בראשותו של השחקן טוני קרטיס.
 
בית הכנסת ברחוב דוהני, בודפשט
בית הכנסת ברחוב דוהני   (צילום: Aled Betts)
 
יהודים וזיכרון בבודפשט
בחצר בית הכנסת אנדרטת זיכרון עץ החיים. כל ענף בעץ נושא את שמו של אחד הנספים שמישהו הקדיש לו תרומה. בסמוך נמצא גן זיכרון על שם הדיפלומט השוודי וחסיד אומות עולם ראול ולנברג, אשר הציל רבים מהיהודים בבודפשט.
הרחובות סביב היו מרכז חיים של יהודים. כיום התושבים היהודים מפוזרים בכל חלקי העיר, ומעריכים את מספרם בסביבות 80.000.
ברובע היהודי לא הרחק נמצא בית כנסת רומבך והמרכז האורתודוקסי.
ברחוב קזינצי נמצא בית כנסת ומסעדה כשרה, ובסמוך עוד מסעדות כשרות.
אוכל כשר ניתן להשיג בסופרמרקטים רוטשילד באזורים שונים של העיר.
 
אנדרטת הזיכרון עץ החיים, הרובע היהודי בבודפשט
אנדרטת הזיכרון עץ החיים בחצר בית הכנסת ברחוב דוהני, הרובע היהודי  (צילום: Aled Betts)
 
אנדרטת נעלי הברזל
עוד אתר חובה לזכר קורבנות השואה - "נעלי הברזל" שעל שפת הדנובה. אלו הם פסלי ברזל, בצורת נעליהם של הקורבנות, שנורו ונדחפו למי הדנובה, ימים ספורים לאחר תום מלחמת העולם השניה. למרבה הצער, במקום אין כל ציון כי מדובר ביהודים.
 
אנדרטת נעלי הברזל על גדת הדנובה, בודפשט
אנדרטת נעלי הברזל על גדת הדנובה, בודפשט    (צילום: Paul Mannix)
 
 

מלון ומלון דירות מומלצים במרכז בודפשט

מלון מומנטס בודפשט (Hotel Moments Budapest) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם בהממוקם בשדרות אנדרשי (Andrássy út) שבמרכז בודפשט, במרחק הליכה קצר ממרבית האתרים החשובים בעיר. המלון זוכה לציוני אורחים גבוהים ביותר, בעיקר בזכות המיקום, האוכל, הניקיון, החדרים והשירות. השילוב העיצובי של ישן מול חדש והגימור המוקפד מנעימים את השהות, המחיר סביר והתמורה לכסף גבוהה. החדרים מתאימים לזוגות ומשפחות, ממוזגים כולם, ארוחת הבוקר עשירה ובלובי מוגשים שתיה ונישנושים בכל שעות היום.
מלון מונומנט בודפשט - השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

מלון מומנטס בודפשט - במרחק הליכה קצר מרוב אתרי התיירות של בודפשט
 
מלון דירות סנטור אפרטמנטס (Senator Apartments Budapest) ממוקם במרכז בודפשט, עם נגישות מעולה למרבית אתרי העיר ולתחנת המטרו. הוא מציע דירות סטודיו ודירות עם מספר חדרי שינה, מעוצבות ונקיות, עם מיזוג אוויר, מטבח מאובזר, פינת ישיבה, פינת אוכל ובחלקן גם מרפסת. ניתן לאכול ארוחת בוקר במסעדה סמוכה.
מלון הדירות סנטור אפרטמנטס – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

מלון דירות מומלץ בבודפשט   מלון דירות מומלץ בבודפשט
מלון דירות סנטור אפרטמנטס - דירות מעוצבות ומאובזרות במרכז בודפשט
 


אלי עמר
 
אודות הכותב
אלי עמראיש שיווק בחברת הייטק, בוגר האוניברסיטה העברית במדעי המדינה ויחסים בינלאומיים, עם התמחות בהיסטוריה של המאה העשרים.

לקריאת כתבות נוספות של אלי
מספר צפיות: 44829
5501