טיול יום מבודפשט אל ברך הדנובה
מאת: מאיר בלייך


הגענו לעיירה ואץ בעיצומו של החורף, הרחק מעונת התיירות. בלשכת המודיעין המקומית הבטיחו לנו שבקיץ העיירה העתיקה מוצפת במבקרים; בינואר היינו התיירים היחידים. ביקשנו לקנות מפה של חבל הארץ כדי להמשיך לשוטט לגדות נהר הדנובה ולאו דווקא בנסיעה על הכביש המהיר. בלשכה שבכיכר המרכזית יכלו להציע רק מפת מסלולי אופניים ושלחו אותנו לחנות הספרים במרכז הקניות. למגינת ליבן של הזבניות הנחמדות, שבחנו היטב את דוכן המפות, הן לא הצליחו לאתר מפה של ברך הדנובה.


האמת היא, שגם בחודשי האביב והקיץ אין הרבה מטיילים עצמאיים השוכרים רכב לטיול בן יום אל מחוץ לבירת הונגריה. מרבית התיירים שרוצים להתאוורר מאורותיה של בודפשט פוקדים את פניני התיירות שבין בירת הונגריה לגבול סלובקיה – ואץ, וישגראד, אסטרגום וסנטאנדרה – בטיולי יום מאורגנים.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

העיירה אסטרגום על גדת הדנובה (צילום: zm_photo)
מבט אל בזיליקת אסטרגום – הכנסייה הגדולה בהונגריה (צילום: artbejo)
אסטרגום זכתה לכינוי "רומא של הונגריה" (צילום: grafvision)
עיירת האומנים סנטאנדרה פופולרית בזכות האווירה שלה ובשל קרבתה לבירה (צילום: emicristea)
כנסיית הבשורה במרכז סנטאנדרה (צילום: Travel and Still life photography)
מצודת וישגראד משקיפה על הדנובה (צילום: StockLite)
שרידי הארמון המלכותי בווישגראד (צילום: Elamy)
כיכר 15 במארס בעיירה ואץ נחשבת לאחת היפות ביותר בהונגריה (צילום: Stipkovits7)
הקתדרלה המפוארת של ואץ (צילום: titoslack)

מפת אזור בודפשט וברך הדנובה, עם יעדי הטיול המוזכרים בכתבה ו
מלון קאסל גארדן בבודפשט


 ברירת מחדלמבודפשט במעלה הדנובה

לאחר ארוחת בוקר עשירה במלון קאסל גארדן (Hotel Castle Garden, ר' המלצה בסוף הכתבה) שבו התגוררנו בימי שהותנו בבודפשט, המתין לנו במגרש החניה של המלון הרכב ששכרנו ליום הטיול. יצאנו מהעיר על כביש 2 המהיר שממזרח לנהר לעבר ואץ (Vác), תחנתנו הראשונה, המרוחקת כחצי שעה עד שעה נסיעה מהבירה.

עיקולי הדנובה מצפון לבודפשט עד לגבול סלובקיה נמתחים לאורך כ-75 ק"מ, שהם חלק זעיר מן הנהר שאורכו כ-2,860 ק"מ ועובר דרך עשר מדינות וארבע ערי בירה. העיתונאי ניק ת'ורפ הקדיש שנה למסע במעלה הנהר, מן הדלתה שלו לחופי הים השחור ועד למקורותיו ביער השחור שבגרמניה, ופרסם בעקבותיו ספר מומלץ בשם "הדנובה". ת'ורפ מגולל בספרו את סיפורם של האנשים, השבטים והעמים שישבו או פלשו בעבר וחיים בהווה לגדות הנהר.

ואץ, כך עולה מהספר, היא למעשה השתקפותה של הונגריה – מן ההתנחלות המדיארית, דרך הפלישה הטורקית, שלטון האימפריה ההבסבורגית, שתי מלחמות עולם, קומוניזם, דמוקרטיה ממנה היא נסוגה לאוטוקרטיה חד-מפלגתית. העיר היא בת כאלף שנים אך את סיפורה אפשר להתחיל ב-1764 כאשר פרנסיה בנו במבואותיה שער ניצחון כדי לקבל את פני הקיסרית ההבסבורגית, מריה תרזה, שהייתה בדרכה מווינה לבודפשט. לרוע מזלם של בני העיר, שיירת הקיסרית עברה בצידו האחר של הנהר, בגדה המערבית. שער הניצחון (Triumphal Arch of Vác) ניצב עדיין בצפונה של העיר, מרחק 10 דקות הליכה מהכיכר המרכזית של ואץ, הקרויה כיכר 15 במארס (Március 15 tér).
כתבות נוספות על בודפשט וסביבתה


בסרטון: סיור וירטואלי קצר בעיירה ואץ, המרוחקת כ-45 ק"מ מבודפשט
 

כיכר ואץ והבניינים המרשימים בעיירה

כיכר העיירה של ואץ נחשבת על ידי רבים כאחת היפות בהונגריה כולה. המבנים השמורים סביבה הם תערובת של סגנונות הבארוק והרוקוקו ובולטים בהם הכנסייה הלבנה (Church of the Whites) והמנזר שלצידה וכן בית החולים של המנזר ההוספיטלרי. בניינים נוספים בקרבת הכיכר הם הקתדרלה (Assumption Cathedral), בית העירייה (Városháza), ארמון הבישוף (Bishop's Palace), הכנסיות הבפטיסטית והיוונית, וגם בית כנסת שהיה בליבו של הגטו ונהרס בימי מלחמת העולם השנייה. בית התפילה נקנה על ידי העיר ששיקמה אותו.

לאחר ששתינו כוס קפה באחד מבתי הקפה שבכיכר, שמנו פעמינו לגדת הדנובה, לנמל המעבורת. מטרתנו הייתה לחצות את הנהר ולהמשיך לכיוון וישגראד (Visegrád) על כביש 11 הישן, הצמוד לנהר. המעבורת חוצה את הדנובה כל שעה עגולה כך שהיה לנו די והותר זמן לחוות את הרוגע בעודנו מרוחקים אך כמאה מטרים מן הכיכר. הנהר הרחב ומימיו הזורמים במתינות, השמיים האפורים, הדממה הפסטורלית שמופרעת רק בציוצי ציפורים – כל אלה מעלימים כל רמז לתחושה של דחיפות, אותה אנו מכירים מחיי היום-יום. גם הנוסעים האחרים שהתקבצו בהמתנה למעבורת שידרו נינוחות חורפית.
לינה בעיירה ואץ

הקתדרלה של ואץ
הקתדרלה של ואץ, מהמפוארים במבני העיירה (צילום: titoslack)

העיירה ואץ
נמל המעבורת של ואץ על גדת הדנובה (צילום: CC Random photos 1989)
 

וישגראד – להשקיף על הדנובה ממרום המצודה

מן הנסיעה הלא ארוכה לווישגראד למדנו שיש פער ניכר בין בודפשט המודרנית לבין אזורי הכפר, שנדמה שלא חל בהם שינוי רב מאז סילוקם מהונגריה של הפטיש והמגל. מבנים מוזנחים של בתי חרושת ומחסנים, בתי מגורים חרושי קמטים, כלים חקלאיים שידעו ימים טובים יותר, וגם התושבים הבודדים שנראו ברחוב חוו ככל הנראה לא מעט מאורעות ותהפוכות בחייהם.

בווישגראד ובסביבותיה ראינו בתי מלון ופנסיונים לרוב, אות לכך שבאזור זה, המוקף גבעות, יש שפע של מסלולי הליכה. נתיב פופולרי מאוד בקרב המטיילים הוא זה המעפיל אל מצודת וישגראד (Visegrádi Fellegvár), בשביל שתחילתו ליד הטירה התחתית (Lower Castle), שם ניצב מגדל סולומון (Solomon/Salamon Tower), שלפי האגדה המקומית נכלא בו במאה ה-11 מלך ושמו שלמה.

מצודת וישגראד משקיפה מרום של 350 מטרים על עמק הנהר ויישוביו. מטרת המצודה, שבה נשמרו תכשיטי הממלכה לפני הכיבוש הטורקי, הייתה להגן על עמק הדנובה ועל הנתיב בין בודה (לפני שאוחדה עם פשט) לאסטרגום שבמעלה הנהר. התצפית ממעל מבהירה היטב את מיקומה האסטרטגי מעל אחד מעיקולי הדנובה. הטירה לא שוקמה לחלוטין, אולם חומותיה העצומות נותרו על מקומן. באחד האולמות מוצגות דמויות של אבירים בחדרי מגוריהם, סוג של שחזור ילדותי, שמחייב תוספת מחיר לכרטיס כניסה. למרות שמדובר היה בעונת שפל תיירותית, גובה הכספים במגרש החניה הריק ממכוניות לא נטש את משמרתו ורשם קבלה כדת וכדין.

מצודת וישגראד
מצודת וישגראד המשקיפה על עיקול הדנובה (צילום: Nando Lardi)
 

בסרטון: האטרקציות המרכזיות בעיירה וישגראד שעל שפת הדנובה
 

ביקור בארמון מלכותי וארוחה בפונדק עממי

אתר מעניין נוסף בווישגראד הוא הארמון המלכותי (Királyi Palota), שאחד מחשובי המלכים בהונגריה, מתיאש, שחזר במחצית השנייה של המאה ה-15 ועשהו למעון קיץ. ההונגרים מתגאים בכך שהייתה זאת הפעם הראשונה אי פעם (לגרסתם) שארמון נבנה בסגנון הרנסנס מחוץ לגבולות איטליה. לאחר כיבוש הונגריה בידי העות'מאנים, בראשית המאה ה-16, נהרס הארמון. שיקומו החל רק במאה ה-20 וכיום יש שם מוזיאון היסטורי.

בשעת צהריים התמקמנו בפונדק עממי, מעין דיינר בשם "פיקניק" (Piknik Manufaktúra), ששרתה בו רוח צעירה. מרק גולש כבר טעמנו בארוחה הראשונה שסעדנו על אדמת הונגריה, ולכן הסבתי את בחירתי למרק הראגו-בשר: עגל, עוף או מן הסוג הלבן. לצד תכולת הירקות והבשר מאופיין מרק הראגו בתוספי השמנת, מיץ הלימון והטרגון, שמעניקים לו את טעמו ומרקמו הייחודי. המרק שהוגש לנו בווישגראד עמד בציפיות, בעוד מן העבר האחר של השולחן הוגש סלט עם כתיתות גבינה, כאשר את הארוחה משלימות שתי כוסות בירה מקומית.
לינה בעיירה וישגראד
 
שרידי הארמון המלכותי, וישגראד
שרידי הארמון המלכותי בווישגראד, כיום נמצא שם מוזיאון היסטורי (צילום: CC EtelkaCsilla)
אסטרגום – מהעתיקות והחשובות בערי הונגריה

נסיעה של חצי שעה מערבה במעלה הנהר תביא אתכם לאסטרגום (Esztergom) – אחת הערים העתיקות והחשובות בהונגריה, הממוקמת על הדנובה בגבול עם סלובקיה. בהיותה מקום מושבה של הכנסייה הקתולית, רוב האתרים ההיסטוריים והמורשת האדריכלית של העיר הם בעלי אופי דתי. החשובה מבין האתרים הללו היא בזיליקת אסטרגום (Basilica of Esztergom) רבת ההוד וההדר, אשר נוסדה בשנת 972 ומחזיקה בתואר הכנסייה הגדולה ביותר בהונגריה. בעיר זאת, שזכתה לכינוי "רומא של הונגריה", הוכתר המלך ההונגרי הראשון – אישטוואן הראשון (King Saint Stephen) – והיא הייתה בירת הממלכה עד להעברת הכתר לווישגראד וממנה אחר כך לבודה.
לינה בעיירה אסטרגום

העיירה אסטרגום
העיירה אסטרגום – "רומא של הונגריה" (צילום: Starcevic)

בזיליקת אסטרגום
בזיליקת אסטרגום – הכנסייה הגדולה ביותר בהונגריה (צילום: Starcevic)
 

בדרך לבודפשט עוצרים בסנטאנדרה

בדרכנו חזרה לבודפשט, עדיין על דרך 11 הישנה, חלפנו דרך סנטאנדרה (Szentendre), הנמצאת כ-20 ק"מ מצפון לעיר הבירה. בעיירה זו התיישבו אומנים רבים, והיא פופולרית בקרב תיירים בזכות האווירה שלה וגם בשל קרבתה לבירה. יש בה גלריות ומוזיאונים אך גם סדנאות של ציירים, אומני קרמיקה וסריגה. אחת האטרקציות כאן היא מוזיאון המרציפן (Marzipan Museum) שהוקם בידי מפעל המייצר את הממתק מבוסס השקדים. במוזיאון מוצגות דמויות מוכרות מספרי ילדים וכן מקומות ומבנים מפורסמים בהונגריה. כמובן שלצד המוזיאון תמצאו גם את חנות המפעל.
לינה בעיירה סנטאנדרה
עוד על סנטאנדרה בכתבה על טיולי יום צפונה מבודפשט

העיירה סנטנדרה
מרכז סנטאנדרה, עיירת האומנים השוכנת כ-20 ק"מ מצפון לבודפשט (צילום: Haidamac)

מוזיאון המרציפן בעיירה סנטנדרה
במוזיאון המרציפן מוצגות דמויות מספרי ילדים וכן מבנים מפורסמים בהונגריה (צילום: CC steve p2008)


מלון מומלץ בבודפשט

מלון קאסל גארדן (Hotel Castle Garden) ממוקם ברובע הראשון של בודפשט, סמוך לגבעת הטירה (Budai Várnegyed). מלון הבוטיק מדורג ברמת 4 כוכבים ומציע חדרים ממוזגים ונעימים, מרכז ספא קטן עם סאונה וג'קוזי, ומסעדת ביסטרו עם בר ומרפסת מוקפת גינה. חניה פרטית, הסעות מ/אל שדה התעופה ושירותי כביסה וניקוי יבש זמינים תמורת תשלום נוסף.
 
מלון קאסל גארדן, בודפשט
מלון קאסל גארדן  4 כוכבים בסמוך לגבעת הטירה בבודפשט
 

מידע נוסף

כתבות נוספות
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר