היער המכושף של הרי המטרה
מאת: ד"ר חזי שקד


נכון, יבואו הציניקנים ויעקצו בלשונם החדה, יקומו הספקנים וירימו גבה, אבל רבותיי, בהונגריה אכן ישנם כמה רכסי הרים ששווים ביקור. יתכן שרכס הרי בוק (Bukk) הוא הרכס המוכר ביותר, וכבודו במקומו מונח, אבל רכס ההרים המרשים ביותר, הוא ללא ספק רכס הרי מטרה. ברכס הרים זה נמצא גם ההר הגבוה ביותר בהונגריה.


נכון שגובהו בסך הכול 1,014 מטרים, אבל ההר הוא עדיין הנקודה הגבוהה ביותר בהונגריה, והדרך אל פסגתו מרגשת ומדהימה ביופיה. העפלה רגלית לפסגת ההר שווה גם שווה את המאמץ. בל נשכח שגם את הכרמל, הגלבוע והתבור שלנו אנו מכנים בשם "הרים", אז בואו ניתן לפסגת קקש (Kékes) את הכבוד הראוי לה ונתייחס אליה כאל הר.
 
היער על הרי המטרה, הונגריה
היער של הרי המטרה  יערות מכושפים, חיות יער וילדים אבודים (צילום: kismihok)
 

הגג של הונגריה

אל רכס הרי המטרה (Matra) הגענו לטרק בן שלושה ימים. רצינו להכיר, ללמוד ולחקור חלק ממרחבי היער האינסופיים, העמקים, הגאיות, הואדיות, הנחלים והמעיינות עליהם וכמעט לא היה לנו מידע ממקור ראשון, טרם הגעתנו אל הרכס עצמו. ואם אנו כבר שם, אז בוודאי שנעפיל לנקודה הגבוהה ביותר ברכס, שהיא, מה לעשות, גם הנקודה הגבוה ביותר בהונגריה, כחלק מאותו פרויקט אישי ארוך טווח שמטרתו להגיע אל הנקודה הגבוהה בכל אחת ממדינות אירופה.
 
שמו של ההר הוא קקש (Kékes), שמשמעו "כחלחל", רמז למראה צבעו של הרכס ממרחק, בשל העצים והיערות הצפופים. ההונגרים מכנים אותו קקשטטו (Kekesteto), שפירושו "הגג של קקש" או במילים אחרות פסגת קקש. השפה ההונגרית היא בין השפות המוזרות והקשות ביותר להגייה ולהבנה, ולא פעם נתקלנו בניסיונות נואשים להבין את סודותיה וכוונתה. אבל במקרה של קקשטטו, הבנו גם הבנו.
פירות יער בהרי הטטרה, הונגריה  פרחי בר בהרי הטטרה, הונגריה
פירות יער ופרחי בר ביער (צילום: חזי שקד)
 

 ברירת מחדלמהמישור אל ההרים

רכס הרי המטרה משתרע בצפון הונגריה, צפונית מזרחית לבודפשט (Budapest) ובמרחק נסיעה של כשעה וחצי בדרך מהירה. שער הכניסה להרי המטרה היא העיירה דיונדוש (Gyöngyös), שעד אליה הנסיעה היא אכן במישורים הנרחבים של הונגריה. אבל ברגע שעוברים את העיר ופונים צפונה לכיוון העיירה המקסימה מטרהפירד (Matrafured), משתנה הנוף באופן דרמטי. ממישורים שרואים בהם מאופק לאופק, אנו מוצאים את עצמנו בנסיעה על גבי כביש הררי משהו, כאשר הנוף הנשקף מבעד שמשת הרכב הוא נוף של יערות אירופאים מרשימים בצבעם ויופיים.
לינה בעיירה דיונדוש  |  לינה בעיירה מטרהפירד

 
אנו הגענו בתחילת חודש יוני, אז הכול היה כל כך ירוק וכל כך יפה. זוהי התקופה בה היערות האירופאים, היערות הממוזגים, מחדשים את עלוותם, הפריחה בשיאה ועדיין יורדים גשמים. הריאות מתרחבות עם כל נשימה נוכח צלילות האוויר. הלב מתרחב עם כל מבט וכל צליל נוכח הצבעים וקולות ציפורי היער. 
מדריך למטייל בבודפשט
 

בודפשט (A), העיירה דיונדוש (B), העיירה 
מטרהפירד (C), פסגת קקש (D) - הפסגה הגבוהה בהרי המטרה
 

שביל לכל אחד

בעיירה מטרהפירד, השוכנת בגובה של 380 מטרים בלבד, התחלנו להבין לראשונה את עוצמת יופיו של רכס הרי המטרה. כמו כל העיירות הקטנות על הרכס, מטרהפירד היא עיירה ציורית ומקסימה. ירוקה, עטופה ביערות צפופים, מכניסת אורחים, עם בתי האחרה קטנים ואוכל נהדר.
 
ישנן שתי נקודות חשובות ראויות לציון במרכז העיירה הקטנטנה. הראשונה  דוכני אוכל מהיר, בהם מוגש אוכל זול וטעים להפליא. גולת הכותרת שלהם היא הגירוס (Gyros), אותה שווארמה טעימה עם רוטב יוגורט חמצמץ, המוכרת לנו כל כך מנסיעותינו ליוון. אגב, גם פלאפל מוכרים שם.

הנקודה השנייה, והיותר חשובה מבחינתנו, היא נקודת ההתחלה לכמה שבילים שסופם בראש רכס הרי המטרה, בפסגת קקש, המתנשאת 635 מטרים מעל העיירה. למעשה, ארבעה שבילים עיקריים, שאורכם נע בין 6 ל– 8 קילומטרים לכל כיוון. ניתן לעלות באחד, להגיע אל הפסגה ולרדת באחר. השבילים מסומנים היטב, ויותר מכך, גילינו שהרכס מרושת במספר רב של שבילים, כך שניתן לעבור משביל אחד לשני ולתכנן מסלול שעונה על דרישות המטייל וצרכיו, בהתאם לרמת הקושי, הזמן והיכולת.
 
היער על הרי המטרה, הונגריה
יער צפוף בהרי המטרה (צילום: gregoriosz)
 

חיות בר ביער המכושף

כמעט לאורך כל הדרך עוברים השבילים הצרים בתוך יער אירופי צפוף, ממוזג, מלא בעצי אלון, דולב, בוק, דובדבן בר, צפצפה, ארז ועוד. ההליכה בשבילים הצרים היא כמעט מיסטית. יערות אלה, עם עצים בני מאות שנים, עבי גזע וגבוהי קומה, כמעט ולא מאפשרים לקרני השמש לחדור מבעד העלווה אל קרקעית היער. פעמים רבות הילכנו בתוך היער בתחושה שאנו נמצאים בסוף היום, בעוד שלמעשה השעה הייתה רק שעת צהריים. הוסיפה לתחושה זו מעטפת עדינה של עננים שליוותה אותנו לאורך כל ימי הטרק. עם קול פכפוך פלגי המים, השקט ושירת הציפורים, לפעמים הרגשנו בתוך סיפורי מעשיות של האחים גרים, אודות יערות מכושפים, חיות יער וילדים אבודים.
 
במשך שלושת ימי הטרק, בהם טיילנו שעות על גבי שעות בשבילי הרכס, הופתענו בכל פעם מחדש מיתרונו של הטיול בתקופה זו. שלא כמו בימי הקיץ, תקופת שיא התיירות, היו שבילי הרכס בתחילת חודש יוני ריקים מאדם. שני אנשים, משוגעים לדבר, הולכים בשקט בתוך היער, וכך התאפשרה לנו חווית התמזגות אולטימטיבית עם הטבע. שקט, רוגע, אווירה טובה, רגעי מדיטציה ואז, כמו משום מקום, פגישה מרגשת עם בעלי חיים, שלולא השקט והעובדה שהיינו רק שניים, כנראה שלא היינו זוכים לראות.
 
פגשנו במספר איילים, שהתבוננו בנו בפחד, בעוד אנו משותקים ולא יכולים להזיז את רגלינו בל נבריח אותם. וכשאלה כבר בורחים, ריצתם האצילית והיעלמותם במרחבי היער מספקים לנו תמונה בל נשכחת. פגשנו במשפחה של כבשי בר נדירים. היה קשה לזהות ולומר בביטחון שהיו אלה כבשי בר, אלמלא קרניו האדירות והמעוגלות לאחור של הזכר המרשים. הוא גם זה שהזהיר את משפחתו הקטנה בצווחותיו הקולניות, נותן לנקבה ולטלה הקטן לרוץ ראשונים ולהיטמע ביער, בעוד הוא נשאר במקום, מתבונן "באיום" בדמותם של שני אנשים מרוגשים, שלא מפסיקים להודות לרגע, למקום ולסיטואציה. פגשנו בסלמנדרות כתומות, להפתעתנו במרחק מה ממקורות מים. את האחת כמעט ודרסתי ברגליי, בעוד השנייה, ביום אחר, עסוקה לה בציד, לא מבחינה בעובדה שהיא הופכת לאובייקט צילום, והופכת לסופר סלבריטאית.
 
מפעם לפעם צווחה חדה ומשק כנפיים אדיר פילחו את צלילות האוויר. בתוך היער, מתחת לגובה הצמרות, עפו במהירות דורסים גדולים ומרשימים, מנווטים במיומנות רבה בין הענפים הרבים והסבוכים, נדמה שנהנים מלהטוטיהם עצמם. הכול כל כך חוויתי וכל כך יפה.
 
סלמנדרה בהרי הטטרה, הונגריה
סלמנדרה סופר סלבריטאית (צילום: חזי שקד)
 שוקו חם על הפסגה

העלייה לפסגת קקש מהעיירה מטרהפירד אינה קשה כל כך. ישנם קטעים תלולים קצת יותר, וכאלה שהם קצת פחות תלולים. חלקם יבשים וחלקם רטובים, אפילו בוציים. החלק התלול ביותר, ולפיכך הקשה ביותר, הוא דווקא בקטע הסופי, קצת לפני הפסגה, שהיא שטוחה למדי. מכיוון שבסך הכול לא מדובר בגובה רב, הרי שגם כביש צר וציורי מגיע לפסגה.
 
בצד הפסגה עצמה, המסומנת בלוח אבן צבוע בצבעי דגל הלאום, אדום–לבן–ירוק, ניצבת לה אנטנת טלוויזיה אדירת ממדים. למרבה המזל, כיוון ששבילי הרכס מחופים ביער צפוף, הרי שאת האנטנה ניתן לראות רק כאשר מגיעים לפסגה, או רק מרחוק, בכבישים המובילים אל הרכס, ואפילו מהמישורים הנרחבים הרחק מהרכס הכחלחל. מן הפסגה נשקף נוף מדהים, נוף מישורי הונגריה האין סופיים מדרום. כאן ניתן ליהנות משוקו חם ומפנק, מקפה טוב ומהביל, ומכל מה שמסעדה טובה על פסגת הר יכולה להציע.

למרות החום שבלב, הרי היינו צריכים גם לחמם קצת את ידיים, בכל זאת היה שם קריר. כמה דוכנים לממכר מעשי יד ביתיים ואוטנטיים, משלימים את התמונה של עוד אתר תיירות מן השורה. אך מייד עם הירידה באחד מהשבילים, חוזרים ונבלעים המטיילים בתוך היער האפל, וכאילו הכול נשכח, מתחילים את ההתמזגות עם הטבע הבראשיתי מחדש.
 
על פסגת קקש בהרי הטטרה, הונגריה
על פסגת קקש, חלק מהפרויקט האישי לכיבוש פסגות אירופה  (צילום: חזי שקד)
 

תצפית מהמגדל המתנדנד

נקודה נוספת הראויה לציון בשבילי הרכס, ללא קשר לפסגת קקש, היא המגדל של ששטו Sastoi kilato) ). במהלך טיולנו בשבילים הגענו אל אחוריה של עיירה קטנטנה נוספת בשם ששטו (Sástó). מאחורי העיירה נחבא אגם חביב, שבצדו מיתמר לו מגדל מתכת בגובה של 50 מטרים. המגדל ניצב על פיסת אדמה ברום 510 מטרים, מוקף ביערות נרחבים סביב סביב.

עלייה לגובה של 50 מטרים נוספים, כמוה כטיול מעל חופת היער. משם ניתן לצפות על מרחבי היער האינסופיים, על פסגת קקש, על מספר עיירות ואפילו על העיר דיונדוש. איני מחשיב את עצמי כאחד הסובל מפחד גבהים, אבל עליי להודות שגם אני לא הרגשתי ממש בטוח לעמוד בראש מגדל, 50 מטרים מעל היער, כאשר מרגישים בפירוש את ראש המגדל מתנדנד מעוצמת הרוח. אבל הנוף בהחלט שווה את המאמץ. 
 
מעניין לציין כי בשיטוטינו בשבילי הרכס, היינו עדים גם שרידים מתקופות בהם היה הרכס מיושב עמוק אל תוך היער. דרכים עתיקות שבהן עברו פעם כרכרות, נקודות מבוצרות בתוך היער, שהזמן נתן בהן אותותיו ומהן נותרו כיום רק הריסות המעידות על עבר מפואר יותר, והמון בארות מים עתיקות. לצד חלק מהשבילים נובעים עדיין מעיינות טבעיים של מים זכים וטהורים, מי שתייה ב"טעם של פעם", מהם מילאנו בכל פעם מחדש את בקבוקי השתייה שלנו. התמזגות עם הטבע כבר אמרנו?
 
המגדל של ששטו בהרי הטטרה, הונגריה  יערות הרי הטטרה, הונגריה
המגדל של ששטו גבוה מעל עצי היער
 

היכן נמצאת פסגת קקש

רכס המטרה משתרע, כאמור, בצפון הונגריה, והוא מהווה חלק מרצועת הרים הנמצאת בחלקה הצפוני של המדינה, רצועה גיאוגרפית הנקראת ההרים המתונים הצפוניים (Northern Medium Mountains). זוהי רצועה ממקור וולקני מובהק, מלאה בסלעים בזלתיים הפזורים מכל עבר. הרצועה משתייכת לאזור הוולקני הצעיר והגדול ביותר באירופה.
 
רכס הרי המטרה, המשתייך כאמור לרצועה זו, שוכן בין נהר טרנה (Tarna) במזרח, לבין נהר זדווה (Zagyva) במערב, מרחק של 40 קילומטרים. עמוד השדרה של הרכס נמתח לאורך של 14 קילומטרים מדרום לצפון.

ניתן לחלק את הרכס בבירור למספר יחידות מבנה, השונות טופוגרפית זו מזו:
בחלק המערבי שולטת פסגת מוסלה (Muzsla) המתנשאת לגובה של 805 מטרים. השדרה המרכזית מורכבת מרמה הררית, אשר ממנה צצים מספר חרוטים וולקניים, ביניהם ניתן לציין את מיודענו קקשטטו (1,014 מטרים).
החלק המזרחי הוא החלק היותר תלול, שם מתנשאות להן פסגות בגובה של 650 עד 750 מטרים בזו אחר זו. לכיוון דרום משתפל לו הרכס באופן מתון, לאורכם של מספר עמקים מקבילים.
החלק הצפוני של הרכס נקרא מטרהלבה (Matralaba), שפירושו "רגלי המטרה". זהו אזור גבעתי, המכוסה בחרוטים וולקניים קטנים, שגובהם 250 עד 400 מטרים.
 
היער על הרי המטרה, הונגריה
זרימה על הרי המטרה (צילום: gregoriosz)
 

הטבע והמרחבים של הונגריה

המשך הטיול בהונגריה היה שייך גם הוא לטבע. המשכנו בטרק ברכס הרי בוק (Bukk), שמורת טבע מרשימה, שבה מספר גדול מאוד של מיני ציפורים הנמצאות בסכנת הכחדה. סיירנו במערות הנטיפים האדירות באגטלק (Aggtelek), בשמורת הטבע הורטובד (Hortobagy) ובשמורת הטבע של גבעות אגם בלטון (Balaton). גילינו כי להונגריה יש הרבה יותר להציע ממה שחשבנו. לא רק ערים מרשימות, מצודות וקתדרלות, אלא בעיקר טבע ומרחבים מרשימים והכנסת אורחים נעימה ביותר.
 
היער על הרי המטרה, הונגריה
פריחה על הרי המטרה (צילום: gregoriosz)

 

מידע נוסף

כתבות נוספות


חזי שקד אודות הכותב
ד"ר חזי שקדמנכ"ל ובעלים של חברת הטיולים Mouflon. אקולוג ואנתרופולוג, מרצה לקהל הרחב, מטפס הרים ומדריך טיולים ליעדים מגוונים ברחבי העולם. מתמחה בטיולי שטח ובטיולי עומק בדגש היסטורי, דתי, תרבותי, אנתרופולוגי ופולקלוריסטי. אוהב את שעושה ורואה בכך שליחות. 

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר