הונגריה: אופניים באגם בלטון

חופשה חלומית על אופניים
סביב אגם בלטון וגבעות היין
מאת: ג'ורג' אשד


אגם בלטון, הנמצא במערב הונגריה, הוא האגם הגדול ביותר במרכז אירופה. ייחודו במגוון הנופים השלווים שהוא מציע, גבעות של כרמים, יערות ונהרות, אותם חורצים מסלולי אופניים שמתאימים לכל רמת רכיבה. 


שוו בנפשכם ארץ טובה ונינוחה, עצי דובדבנים ותות על שפת האגם, ברבורים משייטים וברווזים, כמו מצוירים, מהלכים בקצותיו, שמש נעימה, מרחבים, ומילים רכות בהונגרית, שמחליפות ביניהן נערות עם צמות. את החוויה הזו תפרשו על פני שבוע של רכיבה בשבילים נוחים, בין גבעות מוריקות, עם שקט ורוגע, שמופרעים רק על ידי ציוץ ציפורים נלהבות, וקיבלתם טיול אופניים מושלם.
 
1 / 5
2 / 5
3 / 5
4 / 5
5 / 5

הפסקת אוכל בטבע (צילום: אורי קדמון)
קרון האופניים הייעודי בהונגריה (צילום: אורי קדמון)
שקיעות מרהיבות על אגם בלטון (צילום: מיכל כרוך שריב)
סיור יקבים בקרבת האגם (צילום: אורי קדמון)
מסלולי רכיבה בשדות ענק, ליד האגם (צילום: מיכל כרוך שריב)

יעדים המוזכרים בכתבה: אגם בלטון (A), טיהני (B), שיופוק (C), מלון פנורמה (D), בודפשט (E)
(להגדלת המפה יש ללחוץ על הפינה השמאלית העליונה)
 

טיולי אופנייםהונגריה - היפהפייה הנרדמת

יפה כמו טוסקנה והגליל גם יחד, שלווה ורוגעת. יש בה ערים עתיקות, יערות, כרמי יין, אנשים טובים, אוכל טוב, וגולת הכותרת: שבילי אופניים בשפע, המתאימים לכל רמות הרכיבה. זו גם הייתה העילה עבורנו, לנסוע לחופשה דווקא כאן, באגם בלטון (Balaton), האגם הגדול ביותר באירופה. אגם זה מהווה אתר קייט ונופש עבור תושבי הונגריה וזוכה לתנועה רבה של תיירים גם מיתר מדינות האזור, גרמניה בפרט.

שבילי האופניים זוכים כאן למקום של כבוד, פרי השקעה עצומה ורבת שנים של האיחוד האירופי. בצד כל כביש ראשי, בין הרים ובין גבעות, מקיפים את האגם ומתפתלים בין הכרמים. בצפון האגם ישנו אזור הררי יותר המתאים לרוכבי השטח, במרכז ניתן למצוא מבנה טופוגרפי נוח, שרובו מישור בין גבעות רכות, המתאים לרוכבים ברמה טכנית נמוכה, בינונית, או גבוהה – המסלול נבחר בהתאם לרמת הרוכב.

התשתית כאן נפלאה. נדמה שכל האזור נבנה במיוחד בשבילנו, רוכבי האופניים. אפשר ליהנות באזור האגם משבילים מיוחדים ורחבים, סלולים מאספלט או כורכר, לאורך מאות קילומטרים. השבילים מקיפים את אגם בלטון, לאורך כ- 220 ק"מ, מתפצלים אל הגבעות והעמקים שסביב, ומאפשרים רכיבה נינוחה ובטוחה, לרוכבי הכביש כמו גם לרוכבי השטח, למקצוענים, לילדים ולחובבים. זוהי רכיבה שכולה כיף, התענגות צרופה על השמש והרוח, על השקט והמרחבים היפהפיים.

 
טיול אופניים בהונגריה, אגם בלטון
הפוגה ברכיבה לצורך תצפית על אגם בלטון (צילום: אורי קדמון)
 

להתעורר בגן עדן הונגרי

התעוררנו אל הבוקר הראשון של טיולנו, וכמעט שהתעלפנו מהדובדבנים הענקיים והמתוקים שהועמסו בקערות מכובדות בארוחת הבוקר, במלון דירות פנורמה (Panoráma Apartmanház), בו התארחנו. המלון נוהג לארח רוכבי אופניים מכל העולם, ולפיכך ערוך לכבודם ומספק את כל הצרכים של הרוכבים: אחסון, ניפוח גלגלים וכו'. החדרים שלנו היו על שפת האגם, מהלך רבע שעה של רכיבה מהחלק העתיק של העיירה טיהני (Tihany), עליה עוד יסופר בהמשך.

החדרים במלון גדולים ובהירים, נקיים ומרוהטים בצניעות. בכל חדר חלונות ענקיים, עטויי וילונות שקופים הפונים אל האגם או אל הגבעות הירוקות שבגדה השנייה. בעלי המקום, שני בחורים צעירים וחביבים, יצאו איתנו לטיולי אופניים בסביבה, מפגינים כושר טוב כאילו היו בגולני, מוליכים אותנו ליקבים הרבים באזור ומגלים לנו מסלולים חדשים. הם נענו בשמחה לכל משאלה שלנו, ועזרו לנו בכל נושא. בין היתר, הם דאגו להשאיל זוגות אופניים לבני הזוג, שחלקם הצטרפו לטיול כמלווים ורצו לטעום מחוויית הרכיבה.
כתבה על נופש סביב אגם בלטון
 
מלון מומלץ, אגם בלטון
מלון דירות פנורמה
 לחופי אגם בלאטון
 

אגם בלטון – רכיבה בכל צבעי הקשת

קשה לתאר את השמחה הילדותית האדירה שמציפה אותך, כשאתה טס במהירות, בשקט, בלי מנוע, בשמש טובה ורוח קלה, בשביל חלק, ארוך ובטוח, בתוך המרחבים העצומים. סביבתו של אגם בלטון בורכה בנופים צבעוניים, שמהווים חגיגה לעיניים. במהלך הרכיבה אתה מוקף בשדות חיטה זהובה, משטחים סגולים של לוונדר, אדומים של פרגים, מרגניות לבנות, עצי זית ירוקים, עצי דובדבן מנוקדים, צפצפות וגפנים משתרגות. בתוך תמונת הנוף הזו משובצות עיירות קטנות, המשקיפות עלינו מן הגבעות, בתיהן המשופעים גגות אדומים, טרקטורים ומכוניות קטנות לצדם.

מדי פעם חולפים אותנו רוכבים נוספים, עם קסדות על הראשים, תרמילים על הגב, בהרכבי קבוצות וגילאים שונים. כולם שוטפים את עיניהם באותם נופים, עיירות, כרמים ואגמים.

כתבה על טיול אופניים בצפון איטליה
 
טיול אופניים בהונגריה, אגם בלטון
סביבת אגם בלטון שופעת מרחבים אדירים וצבעוניים, פרחים, שדות חקלאיים ועשב
(צילום: אורי קדמון)
 

בילוי לילי בשיופוק

חלק מהמסלולים נגישים ברכיבה קלה ולאחרים מגיעים באמצעות רכבת או מעבורת, שערוכות לקבל את פני האופניים שלנו. כך חצינו את אגם בלטון בקלות, אל העיר שיופוק (Siófok) ששוכנת על הגדה הדרומית של האגם. שיופוק היא העיר הגדולה ביותר סביב האגם ופעמים רבות מחשיבים אותה כ"עיר הבירה" של האזור. שמה נודע למרחקים בזכות חופיה הנהדרים וחיי הלילה הפרועים שבה. היא פופולרית מאוד בקרב הנופשים ההונגריים שמדרגים אותה כיעד מספר 1 לחופשות. באופן לא מפתיע, כלכלת העיר מבוססת על תיירות (פנים וחוץ), ובתחום מושקעים משאבים רבים. 
לינה בעיר שיופוק

מלון מומלץ לחופי אגם בלאטון, הונגריה
שקיעה על אגם בלטון ממרפסת 
מלון מאלה גארדן דיזיין בעיר שיופוק
 (Mala Garden Design Hotel

טיהני – סיור בעיר העתיקה

למי שמעדיף בילוי נמרץ פחות, קצר יותר ובכל זאת – כיפי, מעשיר וססגוני, מומלץ לדווש לעיירה טיהני (Tihany), שבצפון אגם בלטון. בעיירה, הנחשבת לעתיקה ביותר בהונגריה, מתקיימים פסטיבלים רבים במהלך השנה. למעשה, כמעט בכל חודש ישנה סיבה למסיבה, כך שמומלץ לברר האם תאריכי הטיול שלכם "נופלים" על אחת החגיגות.

טיהני היא עיר תיירות מובהקת, אליה מגיעים מכל רחבי הארץ, החל ממטיילים עצמאיים וכלה בקבוצות מאורגנות וילדים, המגיעים לכאן במסגרת טיול בית ספר. בקצה גבעה מתנוסס מנזר טיהני (Tihany Abbey מנזר בנדיקטי שנבנה בשנת 1055. המנזר מוקף בגינת ורדים, למרגלותיו האגם ובסביבתו פינות תצפית רבות. בשני רחובותיה הראשיים של טיהני ישנן חנויות ממוסחרות ללא בושה, המציגות את מרכולתן המקסימה: בבושקות, חולצות רקומות, מפות פשתן, קרמיקה עבודת יד, שרשראות פלפלים חריפים, סלסלות קש קלוע, ריבות, פפריקה ונקניקי סאלאמי הונגרי.
לינה בעיירה טיהני

 
טיול אופניים בהונגריה, אגם בלטון
סיור עירוני ברחובות עתיקים (צילום: מיכל כרוך שריב)
 

הרוכבים רוכבים על קיבתם

אחד המרכיבים החשובים בטיול שבו האנרגיה נצרכת ללא הפסק הוא כמובן, האוכל. ועוד איזה אוכל!  פשוט וטעים, לא יצירת אומנות יומרנית, לא מתוחכם מדי, לא מתייפייף, ומגוון. החל מפתיחות מפתיעות  כמו מרק דובדבנים או מרק גבינה, לצד מרק הגולש המפורסם, דרך דגים טריים מהאגם הסמוך, בשר בקר ועוף ברוטב זעפרן וחזיר, תפוחי אדמה על כל תצורות הכנתם, אורז וירקות טריים, וכלה בקינוחים ההורסים, נטולי המצפון.

העוגות לוו כמעט תמיד בהר של קצפת קלה, במתיקות מעודנת, שלא פגמה בטעמי המתוקים שלצידה. התענגנו על עוגות טורט אוורירי, בשלוש שכבות עם פטל ואוכמניות ושזיפים, עוגות פרג, שטרודלים, וגולת הכותרת: הפלצ'ינטה - כמו בלינצ'ס דקיק שמליתו ריבה, שוקולד או גבינה מתוקה. גם כאן, כמובן, לא נשכח הר של קצפת מעל.

כתבה על מסעדות בבודפשט
 
טיול אופניים בהונגריה, אגם בלטון
מי אמר "פלצ'ינטה" ולא קיבל? (צילום: מיכל כרוך שריב)
 

התארגנות לטיול רכיבה באגם בלטון

לפני שיוצאים לטיול רכיבה, חשוב לתאם ציפיות ולהכיר את כל חברי הקבוצה. זה נכון לטיול הנוכחי ולטיולים נוספים. לצורך ההיכרות אנו עורכים פגישת רכיבה מקדימה עם המדריכים הישראלים. לאחריה מגיעה פגישת ההנחיות, בה המטיילים מקבלים את כל המידע הנוגע להתארגנות לטיול. בין המפגשים לטיול אנו שומרים על קשר רציף בין המטיילים למדריכים, וערוץ תקשורת פתוח לכל שאלה או מחשבה. לקראת היציאה אנו נפגשים פעם נוספת, לצורך אריזת זוגות האופניים.

רוב הטיולים, ובפרט הטיול באגם בלטון, מתאימים לבני משפחה ומלווים שאינם רוכבים. באזור יש מסלולי טיול סביב האגם ותמיד אפשר להתענג על החוף המקסים, ביקורים בעיירות קטנות באזור, יין טוב ואוכל.
כתבה כללית על התארגנות לטיול אופניים בחו"ל
 

מידע חיוני לרוכבים באגם בלטון

כמו בכל טיול, כדאי לבנות את מסגרת התקציב טרם היציאה מהארץ, כדי שיישאר קצת עודף לטיול הבא. החדשות הטובות הן, שהמחירים באזור אגם בלטון מאפשרים ליהנות, להתפנק ולהתחמש במתנות צנועות לכל מי שנשארו בארץ, מבלי לשבור את קופת החזיר. ב- 10 אירו, למשל, תוכלו להתענג על מסאז' מצוין. אפילו חנויות התיירים, הידועות לשמצה במחיריהן המופרזים, מציעות מחירים סבירים. אנחנו התפתינו לבבושקה רבת איברים אחת, סלסילת קש קלועה ביד ועטוית בד פרחוני (לאופניים כמובן), שקיות פפריקה מבד, שרשראות פלפלים חריפים מיובשים, יין טוקאי (Tokaj, יין הונגרי מפורסם) ומפת פשתן עבודת יד.  

המטבע המקומי נקרא: פורינט (
Forint), וערכו כ- 50 פורינט לשקל, או כ- 250 פורינט לאירו, שמתקבל גם הוא בברכה  אפילו מטבעות קטנים. השפה המקומית היא הונגרית. היגוייה מתקבל עם הטעמה בהברה הראשונה (מלעיל). מרגיש כמו ואלס כבד, ועם זאת  חינני. המזל הוא שכולם מדברים גם אנגלית בסיסית, וגרמנית.

ההגעה לאגם בלטון פשוטה יחסית. ניתן להגיע בטיסה ישירה ונוחה לשדה התעופה בבודפשט, ומשם, נסיעה של כשעתיים לאתר הקיט, בהסעה שעלותה נכללת במחיר הטיול המאורגן. זוגות האופניים היוצאים איתנו מהארץ ארוזים ממשיכים ברכב עד האגם. אין שום בעיה להטיס אותם וחברות התעופה מורגלות בהתעסקות עם סוג כזה של ציוד, אך בדרך כלל נגבה עבורם סכום של כ- 70 דולר לכל כיוון.

טיול אופניים בהונגריה, אגם בלטון
עבודת צוות קבוצתית ועזרה הדדית הכרחית להצלחת הטיול (צילום: אורי קדמון)


מלון מומלץ לחופי אגם בלטון

מלון ספא קולפינג (Kolping Hotel Spa & Family Resort) הוא מלון 4 כוכבים הממוקם 5 ק"מ מערבית לאגם בלטון ו- 4 ק"מ דרומית לאגם הוויז. המלון נראה כמו כפר נופש, עם בריכות שחיה (חיצונית ומקורה), מרכז ספא, פארק שעשועים לילדים, מסעדה, בר, מגרשי ספורט ואופניים העומדים לרשות האורחים. כל החדרים ממוזגים, וכמה מהם הם חדרים משפחתיים. המלון זוכה לציון אורחים גבוה במיוחד, בזכות המיקום, הניקיון, הארוחות, החדרים, המתקנים והשירות.

מלון ספא קולפינג, אגם בלאטון, הונגריה  מלון ספא קולפינג, אגם בלאטון, הונגריה
מלון ספא קולפינג
, כפר נופש לכל המשפחה לחופי אגם בלטון


התמסרנו אליה, להונגריה  ארץ ייחודית, מקבלת, מפנקת ויפה, המשתמרת בינתיים, כמו סוד כמוס, מחוץ למסלול המטיילים השחוק. במשך שבוע ימים, התענגנו על גילויה, על יופיה הלא ידוע, על האותנטיות ועל הקצב האיטי שלה. רכבנו סביב אגם בלטון המקסים, המייצג את אירופה הישנה  אירופה של יערות עבותים וציפורים, בתים צנועים עם גגות קש ואנשים מאירי פנים. הייתה זו צלילה חופשית לתוך נופים מאגדות הילדים הנושנות. בדרך חזרה לארץ, נשבענו שנשוב אליה במהרה.       


רוצים לצאת לחופשה עם אופניים? לחצו לכל יעדי טיולי האופניים >>

 

מידע נוסף

לינה באזור אגם בלטון
השכרת רכב בהונגריה
הזמנת בתי מלון בהונגריה

כתבות נוספות על טיול בהונגריה

מדריך למטייל בבודפשט
היער המכושף של הרי המטרה
נופש סביב אגם בלאטון

כתבות נוספות על טיולי אופניים

רכיבת אופניים לאורך הדנובה
רכיבה משפחתית לאורך הדנובה
ספרד: ברצלונה על אופניים


גורג אשד
 
אודות הכותב
ג'ורג' אשד, מדריך אופניים מוסמך ופעיל, רוכב שטח נלהב, המלמד רכיבה ומוביל קבוצות רוכבים לטיולים בארץ ובחו"ל. מחזיק בתואר בחינוך ובספורט, מטעם מכון וינגייט, ותואר במשפטים - מטעם אוניברסיטת תל-אביב. עיסוק והתמחות באומנויות לחימה, הם בין תחביביו העיקריים, ואת הזמן שנותר לו הוא משקיע בחנות האופניים "מצמן הרצליה", בה הוא שותף. סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר