אוסטריה: אופניים לאורך הדנובה

טיול אופניים רגוע לאורך הדנובה – כל אחד יכול!
מאת: כרמית וייס


נהרות טבעם לזרום לאט. אני אוהבת לטייל לאט. כך חברו לטיול משגע הדנובה, אנוכי ו... האופניים. ולא, אני ממש לא רוכבת מקצועית, מאלו המתנשפים, מיוזעים ומאובקים... אז איך בכל זאת, על כך ועוד בשורות הבאות.


אין כמו אופניים כדי לעבור מרחקים וגם להישאר מחוברים לנוף, ללא זגוגיות. לכן שביל האספלט שלאורך הדנובה, ללא סכנת מכוניות, במסלול מישורי ובנופים מרהיבים, היה עבורי חגיגה. אז למי זה מתאים?

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

חגיגה אביבית בכרמים של עמק ואכאו  (צילום: כרמית וייס)
הכנסייה הכחולה והמלון המפואר בעיירה דורנשטיין  (צילום: Hotel Schloss Dürnstein)
רכיבה בין עיירות וכפרים קטנים  (צילום: כרמית וייס)
גגות העיירה מלק בתצפית מהמנזר (צילום: כרמית וייס)
מדרגות במנזר של מלק  (צילום: כרמית וייס)
נהר הדנובה והכרמים של עמק ואכאו  (צילום: כרמית וייס)
פריחה מקסימה בגנים של טולן  (צילום: כרמית וייס)
סמטאות העיירה הציורית דורנשטיין  (צילום: כרמית וייס)
שומרים על המסורת גם בחנויות  (צילום: כרמית וייס)


נקודות לאורך מסלול הרכיבה מעמק ואכאו לווינה המתוארות בכתבה
להגדלה לחצו למעלה-משמאל
 

מי אמר שאופניים זה רק למקצוענים?

על אופניים חשמליים שמעתם? בטוח שכן. עכשיו תשכחו מכל מה שאתם יודעים על אופניים כאלו בישראל, כי באירופה המנוע החשמלי הוא מנוע עזר, המופעל רק כאשר מדוושים, ומוסיף כוח בהתאם למה שהרוכב צריך.
 
בסיוע הפטנט הנפלא הזה אני מיישרת קו עם החזקים והמהירים בין רוכבי הקבוצה, ולא חוששת להישאר "עם הלשון בחוץ" בסוף היום. בהתאם לרמה האישית והרצון להתאמץ, ניתן להגדיר את המנוע לארבע דרגות – ללא עזרה כלל ועוד שלוש דרגות כוח. אין כאן 24 הילוכים מורכבים לתפעול, כמו באופני הטורינג הרגילים, רק 8 הילוכים פשוטים על ידית ימין, שמסתובבים כמו חמאה. בכלל, באוסטריה  כמו באוסטריה, האופניים ברמה גבוהה ומתוחזקות למשעי. תענוג!
 
קשה, כואב הישבן או סתם נפלה עליכם עצלות? תמיד שמורה לכם הזכות, גם באמצע המסלול, לעלות על הרכבת או על אחת הספינות המשייטות בנהר, ולהגיע היישר אל המלון הבא. כך אכן עשינו בהזדמנות אחת, מסיבה עליה אספר בהמשך.

טיול אופניים לאורך הדנובה, עמק ואכאו
לחלקנו אופניים חשמליים, המחייבות אותנו לדווש אבל משוות את רמת הרוכבים בקבוצה (צילום: כרמית וייס)
 


טיולי אופנייםמי סוחב את הציוד האישי?

אז זהו, שלא סוחבים! וזה חלק גדול מהכיף. בכל בוקר מורידים את המזוודה ללובי, והיא נאספת משם על ידי החברה המארגנת, ביעילות ודייקנות ראויים לציון. אנחנו רק צריכים להדביק את התווית המזהה על המזוודה.
 
את חפצי הערך מאפסנים בתיק קטן, שיחד עם הביגוד שישמש אותנו במהלך היום (שיטת השכבות), חטיפים וכל דבר אחר הדרוש לנו, יאופסן בתיק הצד האטום למים של האופניים. כאשר יוצאים לסיור רגלי, מוזיאון או מסעדה, נועלים את האופניים ולוקחים את התיק הקטן עמנו, אבל במהלך הרכיבה זה רק אנחנו, הנופים והדנובה.

טיול אופניים לאורך הדנובה, עמק ואכאו
רק אנחנו והנוף - הציוד לדרך בתיקי הצד, השאר מחכה לנו במלון הבא (צילום: כרמית וייס)
 

שביל האופניים של הדנובה

רשת שבילי האופניים EuroVelo סלולה לאורכה ולרוחבה של אירופה, מנורווגיה בצפון ועד קפריסין בדרום. 15 שבילים חולפים על פני 70,000 ק"מ ו- 24 מדינות, ועוברים בנופים היפים ביותר. רבים מהם עושים דרכם לאורך חופים ונהרות, וכך זוכים בנופים היפים הללו, ללא עליות מפרכות וירידות מסוכנות.
 
כזה הוא שביל האופניים EV6, המכונה שביל הנהר (River Route) ועושה דרכו לאורך 3,653 ק"מ, המתחילים עם נהר הלואר (Loire), לחופי האטלנטי בצרפת, ומסתיימים בשפך הדנובה אל הים השחור. חלקו העיקרי של המסלול  2,850 ק"מ – מלווה לכל אורכו את נהר הדנובה, המתחיל בגרמניה וזורם דרך אוסטריה, סלובקיה, הונגריה, סרביה, קרואטיה, בולגריה ורומניה.

טיול אופניים לאורך הדנובה, עמק ואכאו
הישר מהדנובה אל הברביקיו, חגיגה מקומית לגדות הנהר (צילום: כרמית וייס)
 

לעקוב אחר השלטים

מסלול האופניים של הדנובה, Donau-Radweg בגרמנית, (Donau=דנובה, Rad=אופניים, Weg=שביל) הוא לא רק החלק הארוך ביותר, אלא גם הפופולרי ביותר, ויש לכך מספר סיבות. שתיים מהן כללנו גם אנו במסלול בן שלושה ימים שלאורכו רכבנו – וינה, שעל יופייה אין צורך להכביר מילים, ועמק ואכאו, אחת הפנינים של אוסטריה, עליו אספר בהמשך.
כתבה על שייט נהרות בעמק ואכאו
 
עכשיו, כשהכול ברור (ומה שלא, מובטח לכם שיתברר בהמשך...) כל שנותר לנו הוא להשאיר את הדאגות בבית, לעלות על האופניים ולעקוב אחר השילוט הבולט EV6, המוצב בכל צומת מועד לטעויות. מפות מפורטות, פירוט המסלול והאטרקציות המחכות לנו בדרך, כמו גם כל הוואוצ'רים לבתי המלון, נמצאים בחוברת המידע המאופסנת בתיק קטן על הכידון. כך ניתן לדעת באיזה צד של הנהר מומלץ לרכוב (השביל סלול משני צדיו), היכן לעצור ומה לראות בדרך.
 
לרשותנו שלושה ימי רכיבה, ויום נוסף, אותו נקדיש לעיר הנהדרת וינה, אך ניתן להתאים את המסלול ליותר ימי רכיבה, במסלול ארוך יותר או נינוח יותר.
כתבה על טיול בחלק אחר לאורך הדנובה

טיול אופניים לאורך הדנובה, סימוני השביל  טיול אופניים לאורך הדנובה, סימוני השביל
האופניים החשמליים וסימון שביל הדנובה  שביל מספר 6 (צילום: כרמית וייס)
 

העיירה מלק  היפהפייה הנרדמת מתעוררת

אל הנקודה המערבית ביותר במסלול, העיירה מלק (Melk), אנו מגיעים עם רכבת משדה התעופה של וינה בשעת ערב מאוחרת. קשה להאמין שהעיירה היפהפייה והמנומנמת היא אחד מיעדי התיירות המובילים של אוסטריה. אבל כשהשמש זורחת נוהרים לכאן אלפי תיירים בכל יום, חלקם "נשפכים" מספינות הנהר, אחרים מגיעים בטיול יום מווינה, המרוחקת רק כ- 80 ק"מ.
כתבות על וינה ומזרח אוסטריה
 
המנזר של מלק, שנבנה במאה ה- 18 על ידי המסדר הבנדיקטיני, חולש העל העיר ובהחלט שווה ביקור. שתי הפנינים שלו הן הספרייה, שבה 10,000 ספרים עתיקים, והכנסייה המרהיבה, שיכולה לתת "פייט" לא רע לזו של הקפלה הסיסטינית בכנסיית הוותיקן ברומא. בהחלט מפתיע למצוא פנינים שכאלו בעיירת שדה קטנה.
בתי מלון בעיירה מלק

טיול אופניים לאורך הדנובה, העיירה מלק
המנזר של מלק לעת ערב, מרשים ובהחלט מצדיק ביקור (צילום: כרמית וייס)
 נפלאות עמק ואכאו

סיבה נוספת להגיע אל העיירה מלק, היא היותה השער המערבי של עמק ואכאו (Wachau) – חגיגה בלתי נגמרת של עיירות עתיקות, כפרים קטנטנים, מבצרים החולשים על הנהר, מנזרים עתיקים, כנסיות, כרמים, יקבים והמון יין משובח. האזור, שזכה להכרה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו, נפרש משני צדי הדנובה לאורך 36 ק"מ, המסתיימים בעיר קרמס (Krems).
 
העיירה שפיץ (Spitz) אשר בצדו הצפוני של הנהר, במרכזו של העמק, היא מקום נפלא להפסקת צהרים וארוחה באחת המסעדות שלגדות הנהר. חציית הנהר נעשית כאן ע"י מעבורת, הקשורה לכבל שלא מאפשר לה להיסחף בזרם, ובמקומות אחרים יש גם גשרים.
 
ממשיכים לרכוב בין הכרמים והטרסות המעטרים את הגבעות משני צדי הנהר, בעיקר זה הצפוני, הנהנה מיותר שעות שמש, וזו פשוט חגיגה לעיניים. החנות הקטנה וויין אנד קרמיק (Wein und Keramik) היא הזדמנות לטעום ולקנות מהיינות המקומיים ושלל עבודות יד מקסימות, כולם מעשה ידיהם של בני משפחה אחת, משפחת שניווייס (Schneeweiss).
 
אחת התמונות המפורסמות של העמק היא הכנסייה הכחולה, השייכת למנזר בעיירה דורנשטיין (Dürnstein), ומתנוססת בגאון לגדות הדנובה. בשער העיר, ליד מלון שלוס דורשטיין (Hotel Schloss Dürnstein) - מלון חמישה כוכבים יחיד בעמק, נכנסים בשערי העיר העתיקה. סמטאות צרות ומקסימות יורדות לעבר הנהר, ועל קירות הבתים ניתן להבחין בסימונים ומדידות של ההצפות שארעו כאן. המבצר החולש על העיירה כמו משלים את הסיפור על חשיבותו של עמק ואכאו.

טיול אופניים לאורך הדנובה, דורנשטיין
הכנסייה הכחולה, המנזר והמלון על שפת הדנובה בעיירה דורנשטיין (צילום: Hotel Schloss Dürnstein)

מלון מומלץ בדורשטיין, לאורך הדנובה, עמק וכאו  מלון מומלץ בדורשטיין, לאורך הדנובה, עמק וכאו
מלון שלוס דורשטיין  מיקום מושלם ומלון היסטורי מיוחד
 

אין מצב שמשקה לא יכול לשפר...

35 הק"מ שרכבנו הם בדיוק הזמן הנכון להגיע למלון הבא שלנו, הממוקם בעיר קרמס, בקצהו הצפון-מזרחי של עמק ואכאו. מלון ארטא (Arte Hotel Krems), כמו העיר עצמה, הוא שילוב מקסים של ישן ומודרני, וממוקם בין העיר החדשה לעיר העתיקה. אם זמנכם בידכם ואתם יכולים להקדיש לרכיבה יום נוסף, הייתי מחלקת את היום הזה ליומיים, כי יש כל כך הרבה מה לראות בעמק ואכאו, ומגיע לו טיול מאד נינוח.
 
מלון מומלץ בקרמס, לאורך הדנובה, עמק וכאו  מלון מומלץ בקרמס, לאורך הדנובה, עמק וכאו
מלון ארטא בעיר קרמס  שילוב של ישן ומודרני בין העיר הישנה והחדשה

 
בבוקר המחרת אנו מגיעים ברכיבה קצרה אל שער העיר העתיקה של קרמס, הבנוי שלושה מגדלים מרשימים, לאחריו אנו יורדים מהאופניים ומוליכים אותם ברחוב הראשי היפהפה. גשם שלא מפסיק לרדת וקור עז מאלצים אותנו להיכנע לאחר 22 ק"מ  כמחצית מהמסלול המתוכנן לאותו יום, ולעלות על הרכבת ליעדנו הבא – העיר טולן (Tulln). כך אנו מתנסים בהעמסת האופניים ונסיעה בקו המאסף, יחד עם ילדי בית הספר השבים הביתה.
 
מלון דיימונד סיטי (Diamond City Hotel Tulln), על חדריו המרווחים ושמיכת הפוך המלטפת, הוא בדיוק הפינוק שאנחנו צריכים כדי להתאושש מהגשם שלא מפסיק לרדת. החנויות ומרכז הקניות הקטן במרכז העיר, מרחק הליכה קצר, הם פיצוי נהדר, וכך גם מסעדת אדלר-בראו (Adlerbräu) על האוכל המסורתי הטעים והבירה תוצרת המקום. שוב אני נוכחת שכאשר מזג האוויר או כל גורם אחר לא לצדנו בטיול, אין מצב שקצת שופינג, אוכל טוב, בירה ויין לא יכולים לתקן...
 
מלון מומלץ בטלן, לאורך הדנובה, עמק וכאו  מלון מומלץ בטלן, לאורך הדנובה, עמק וכאו
מלון דיימונד סיטי בעיר טולן  מלון נוח ומפנק במרכז העיר

טיול אופניים לאורך הדנובה, שניצל וינאי
שניצל וינאי  אין כמוהו לחימום רוכבים קפואים, ואל תגידו שלא הזהרנו... (צילום: כרמית וייס)
 

חגיגת האביב וחגיגה מקומית

השמש שמעירה אותנו למחרת אל שמים כחולים, היא חלום שהתגשם לאחר יומיים אפורים, ואין סימבולי מכך לבוקרו הראשון של האביב האוסטרי. האחד במאי הוא לא סתם יום חופש באוסטריה, אלא חגיגת תחילת האביב, אחרי החורף הקשוח. הגנים של טולן (Die Garten Tulln) גם הם חוגגים את האביב, עם תצוגה של 60 גינות ביתיות פורחות ומעוררות קנאה.
 
מכאן, קצרה הדרך ליער וינה ולעיר הבירה, אך בדרך עוד מזומנות לנו שתי עצירות עם חוויה מקומית. הראשונה היא על סכר גריפנשטיין (Greifenstein), ליד עיירה בעלת שם דומה, המשמש גם כגשר בין גדות הדנובה. למרות שנדמה שהזרימה איטית, כמות המים העוברת בנהר רחב הידיים מייצרת כמות חשמל לא מבוטלת. זו גם ההזדמנות לראות כיצד ספינות הנהר הענקיות עוברות בתאי השייט (לוקים), המעבירים אותן על פני הפרשי הגובה.
 
בהמשך הדרך נקרית על דרכנו חגיגה מקומית על גדות הדנובה, לכבוד האביב, בדיוק בזמן לארוחת צהרים של נקניקיות, דגים ובשר על האש, וכמובן, המון בירה ומצב רוח. יום השמש האביבי וחופשת האחד במאי הביאו לכאן תושבים מקומיים ורבים מרוכבי אופניים, שכמונו עצרו לסעוד על שולחנות וספסלי העץ או להשתרע על הדשא.

טיול אופניים לאורך הדנובה, הגנים של טולן  טיול אופניים לאורך הדנובה, הגנים של טולן
חגיגת אביב בגנים של טולן וחגיגה לצלמים (צילום: כרמית וייס)
 

האביב הגיע לווינה

יער וינה והקרבה לעיר הגדולה, בשילוב האביב שהגיח, הופכים את שבילי האופניים לאוטוסטרדה של ממש. המקצוענים חולפים על פנינו בזלזול משהו, ואם אנו לא מספיק מקפידים על "הימין", גם נועצים בנו מבטי תוכחה. כך אנו נכנסים לעיר הגדולה ופנינו אל מלון הדירות מיי-אפרטמנטס וינה (MyApartments Vienna), שנוח להגיע אליו עם האופניים ויש ממנו תחבורה ציבורית נוחה למרכז העיר (אפשר גם ברגל, לא מאד רחוק). במלון דירות בנות 1-4 חדרי שינה, ממוזגות, נקיות ומאובזרות היטב, והוא ממוקם ליד בית כנסת, בית חב"ד, מסעדות וסופרמרקט כשר, ומתאים מאד לשומרי כשרות.
 
דירות ליד בית הכנסת שלו וינה, דירות לשומרי כשרות בוינה
מלון הדירות מיי-אפרטמנטס וינה - קצת מחוץ למרכז וקרוב למרכז, כך שנוח מאד עם האופניים

 
אבל לא חובבי חגיגות שכמונו יוותרו על עוד חגיגה בשמש האביבית, ואנו מתמגנטים למוסיקה ולצעירים הרבים הגודשים את הגדה הצפונית של הדנובה, מעברו השני של פארק אוגרטן (Augarten). בעיר שאין לה חוף ים לחגוג בו, משמש לכך האי של הדנובה (Donauinsel), המפריד בין הנהר לתעלה שנחפרה במקביל אליו. באווירה מאד אורבנית, עם גרפיטי משגע על החומות המגנות על העיר מהצפות הנהר, אנו תופסים עוד קצת שמש ואווירה, כי המלון יכול לחכות.
 
שלא כמו טיול האופניים הקודם שלי באוסטריה, בו חרשנו את שבילי ההרים מקפיצי האדרנלין של הטירול האוסטרי, הפעם היה זה שילוב של טיול נינוח ונופים רגועים הרבה יותר. טיול שיכול להתאים לכל אחד  מתינוקות בעגלה נגררת, פעוטות במושב על אופני ההורים, ילדים (מגיל 8), נשים, גברים, זוגות ומשפחות.
כתבה על טיול האופניים בטירול

טיול אופניים לאורך הדנובה, וינה
וינה האחרת  גרפיטי על גדות הדנובה, "שפת הים" של וינה (צילום: כרמית וייס)

 
רוצים לצאת לטיול אופניים לאורך הדנובה? לחצו לכל יעדי טיולי האופניים >>

 

מידע נוסף

חופשות וטיולי אופניים – רשימת יעדים
אפשרויות לינה נוספות באוסטריה
 

כתבות נוספות על טיולי אופניים

טיול אופניים עם ילדים לאורך הדנובה
ברצלונה על אופניים על ילדים
טיול אופניים סביב אגם בלאטון (הונגריה)
 

כתבות נוספות על אוסטריה

יעדי טיול בוינה
בספינת נהרות על הדנובה
שייט בעמק ואכאו
 
* הכותבת היתה אורחת חברת איסתא ספורט

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר