הנאות קטנות בבודפשט
כתב וצילם: סטיב אלן


בבוקר ה-2 במאי 2004 התעוררו תושבי הונגריה למציאות חדשה. צירופה של הונגריה לאיחוד האירופי היה עבור רבים מהם, בעיקר הצעירים, חותמת רשמית לסיום ההשתייכות לאפרוריות של מזרח אירופה. המאמץ להתקבל לאיחוד היה אדיר. מאז תום העידן הקומוניסטי, אי שם בסוף שנות ה-80, הייתה הונגריה במרוץ מטורף להשתחרר מחבלי שיטת הממשל הישנה ולשעוט קדימה לעבר המערב והקפיטליזם.


בניין הפרלמנט בבודפשט
בניין הפרלמנט על גדות הדנובה לעת ערב, אולי המראה המפורסם ביותר של בודפשט (צילום: Thomas Landgren)
 
 
בודפשט (Budapest), עיר הבירה, הובילה בראש מורם את המרוץ לעבר הערכים החדשים של שוק חופשי, פלורליזם ותרבות המותגים. במהירות ובנחישות מפלסת בודפשט את דרכה אל רשימת ערי הבירה התוססות של אירופה, עם מרכזי תרבות ואומנות, בתי מלון מפוארים, מועדונים אופנתיים, מרחצאות מפנקים, מסעדות עכשוויות וגם דנובה אחת, שהיא הלב הפועם של העיר.
 

בודה ופשט – כמו זוג נשוי

בודפשט, השוכנת משני עברי נהר הדנובה, הוכרזה רשמית כעיר בשנת 1872, עם מיזוג שלוש הערים בודה (Buda), אובודה (Obuda) ופשט (Pest). למרות החיבור הרשמי והפיזי של העיר, בודה ופשט עדיין שונות זו מזו מכל הבחינות. בודה הררית ופשט מישורית, בודה שקטה ירוקה ורדומה, ופשט תוססת ומהירה. בודה נראית כמו מוזיאון חי ופשט כמו עיר שחושבת רק על הקדמה. יחד הן משלימות זו את זו כמו זוג נשוי.
 
הדנובה היא חלק בלתי נפרד מבודפשט, אבל מקרוב ה"דנובה הכחולה" הרבה יותר אפורה מכחולה. נראה שהדנובה עדיין מלקקת את הפצעים שנגרמו מהתעשייה הכבדה של העידן הקומוניסטי, אולם הנהר העצום והקסום הזה עדיין רומנטי ומרגש, במיוחד בלילה ובמיוחד בבודפשט. העיר מאירה את בנייניה שעל גדות הדנובה בצורה מופלאה ומנצלת את יופיו של הנהר עד הסוף. הקטע הצר ביותר של הדנובה נמצא בבודפשט ולכן לא פחות משמונה גשרים מחברים את שתי גדות הדנובה בעיר.
 
ערים שונות באירופה מציעות למבקרים בהן סיורי הליכה בלתי נשכחים. הפעם הלכתי לאורך שתי הגדות, זו של בודה וזו של פשט, וזהו בהחלט אחד הסיורים המקסימים שחוויתי מעודי.
 
גשר השלשלאות, בודפשy
גשר השלשלאות, הגשר החשוב ביותר בין גשרי הדנובה בבודפשט 
מחבר בין בודה לפשט (צילום: Jorge Franganillo)


 ברירת מחדלהמרחצאות של בודפשט

הצד הרגוע והמרגיע של העיר. המרחצאות של בודפשט התפרסמו באיכותם עוד בתקופת האבן, אך כמובן שהיו אלה הרומאים שהפיקו מהמעיינות החמים את מרב התועלת. תרבות המרחצאות הגיעה לשיאה במאה ה-16, לאחר שהטורקים כבשו את העיר בשנת 1541. בימי השלטון העות'מאני נבנו בבודפשט עשרות חמאמים, אולם רובם נהרסו בידי האוסטרים במאה ה-17. היום יש בעיר יותר מעשרים מרחצאות, בריכות ומעיינות, ורבים מהתושבים משתמשים בהם באופן קבוע.
 
מרחצאות גלרט (Gellert) מעוצבים בסגנון אר-נובו והם המפוארים והיקרים בעיר.
מרחצאות שצ'ניי (Szecheny) הם מאתרי הספא הגדולים באירופה, הכוללים שלוש בריכות, סאונות, עשרות חדרי טיפולים וחדרי אדים.
מרחצאות רודאש (Rudas) מהמרחצאות שנשמרו מהתקופה העות'מאנית ולאחרונה עברו שיפוץ רציני. המרחצאות פתוחים לגברים בלבד אבל הבריכות הן לשימוש גברים ונשים גם יחד.
 
מלון גלרט, בודפשט
מרחצאות גלרט, המפוארים במרחצאות בודפשט (צילום: Thomas Landgren)
 

אומנות שאינה רודפת פרסום

מעינוגי הגוף לעינוגי הנפש. כמו ברוב תחומי החיים בבודפשט גם סצנת האומנות תפסה תאוצה בשנים האחרונות, ובעיר יש שפע של גלריות ומוזיאונים לאומנות. בניגוד לחלק ניכר ממרכזי האומנות במערב, האומנות בהונגריה אינה מסחרית או רודפת פרסום. אני מניח שמצב זה ישתנה בעתיד ולכן כדאי לחוות את האומנות המקומית כל עוד היא נאיבית ומונעת על ידי האומנים עצמם.
 
מקום טוב להתחיל בו הוא מרכז ארטפול לחקר האומנות (Artpool Art Research Center), שהוקם בשנת 1979 על ידי האומן מתנגד המשטר גיורגי גלאנטי. הגלריה מתמחה באומנות מחתרתית מלפני שנת 1989, הבאה לידי ביטוי במוזיקה, בספרות, באומנות פלסטית, בציור ובווידאו.
 
לאחר שהתרשמתי מהעבר הלא-כל-כך רחוק המשכתי לגלריה ACB, המהווה את המרכז העכשווי של סצנת האומנות בבודפשט. גלריה זו היא ההפך הגמור מארטפול ומנסה לשנות את הגישה המסורתית של ההונגרים לאומנות, תוך התמקדות בפן המסחרי. בניגוד למוזיאון הלאומי הגדול שמציג יצירות של אומנים הונגרים, מוזיאון האומנויות היפות (Szepmuveszeti Muzeum) מציג יצירות של אומנים זרים, בעיקר אירופאים.
 
מוזיאון האמנויות היפות, בודפשט
בבודפשט שפע של גלריות ומוזיאונים לאומנות, מוזיאון האומנויות היפות (צילום: Kovacs Daniel)
 

עתיקות מול מותגים

שופינג ובודפשט הן לא בדיוק שתי המילים שהייתם מצפים למצוא באותו משפט, אבל דווקא הבירה ההונגרית מציעה לא מעט בתחום זה. מול המוזיאון הלאומי, למשל, יש שורה של כמה חנויות לספרים עתיקים, כולל קוזפונטי אנטיקוואריום (Kazponti Antikvarium), שם אפשר למצוא מגוון רחב של הדפסים עתיקים ומפות ישנות. ברחוב פלק מיקסה (Falk Miksa) יש יותר מעשרים חנויות יד שנייה.
 
כדאי יותר להגיע לשוק הפשפשים המקומי, הנקרא אקסרי (Ecseri), שהמחירים בו נוחים יותר והמבחר גדול יותר. השוק מתקיים מדי יום ברחוב נאגיקורוסי (Nagykorosi) שאומנם אינו ממוקם במרכז העיר, אולם קל להגיע אליו בחשמלית ובאוטובוס. ברחוב ואצי אוצה (Váci Utca) התיירותי אפשר למצוא את כל המותגים במחירים גבוהים, אולם בהמשך הופך השופינג לכדאי יותר, באזור מילניום אנטיק (Millennium Antik), בו מציעים סוחרי עתיקות מגוון רחב של סחורה מקומית.
 
שוק פשפשים בבודפשט
אקסרי, שוק הפשפשים המקומי והמומלץ (צילום: Andrea Wright)
 

פפריקה ואוכל ההונגרי

לפני שהגעתי להונגריה חשבתי שאת האוכל ההונגרי אפשר לתאר בשלוש מילים: פפריקה, פפריקה ופפריקה. ובכן, לא טעיתי בהרבה, אבל מסתבר שהתבלין הזה מגוון כל כך, עד שלמרות שהוא מהווה מרכיב חשוב בכל המנות, הן לא הופכות לאחידות בטעמן. האוכל ההונגרי הכבד, הכולל מנות גדולות של בשר, תפוחי אדמה וכרוב, פינה את מקומו למנות קטנות וקלילות יותר. אך כמו ב"חוקי הפיזיקה של בגדי הים" (ככל שבגד הים קטן ומסתיר פחות כך מחירו עולה) – כך גם במסעדות השף והפיוז'ן, המנות קטנות והמחיר גבוה.
 
מסעדת גנדל (Gundel) היא אולי המסעדה המפורסמת ביותר בעיר, המגישה אוכל הונגרי. בעבר היא נחשבה לתיירותית מדי עבור המקומיים, אולם בשנים האחרונות עברה המסעדה מתיחת פנים והיום אפשר לפגוש בה לא רק קבוצות תיירים. הבראנץ' של יום ראשון מומלץ במיוחד בגלל מגוון המנות והמחיר הנמוך יחסית. אגב, באזור בו שוכנת המסעדה ניתן למצוא שפע פעילויות לילדים כולל: הקרקס הלאומי, גן החיות, לונה פארק, גן בוטני בן 140 שנה, ומוזיאון התחבורה השני בגודלו באירופה. 
 
מי שמחפש מקום עממי יותר ימצא את מבוקשו במסעדה הממוקמת בקומה השנייה של השוק המרכזי המקורה (Budapest Central Market Hall) המפורסם. המסעדה מציעה ארוחות צהריים נפלאות במחירים סבירים, ומכיוון שהיא ממוקמת בשוק, בו יש הרבה דוכני בשר, כדאי לנסות את מגוון הנקניקים הטריים.
 
השוק המקורה בבודפשט
השוק המרכזי המקורה של בודפשט, כדאי לטעום משלל הנקניקים הטריים (צילום: Thanate Tan)
 קפה, בירה ותמונות

לא ביקרתי בבודפשט בימי השלטון הקומוניסטי, אבל אני בספק אם הישיבה בבתי קפה ובברים הייתה כל כך פופולארית כפי שהיא היום. נראה שהחוויה הקולינרית בעיר שודרגה פלאים מאז השלטון הסובייטי של הבורשט והכרוב. 
 
סול קפה (Sol café) שוכן במבנה שהוקם אי שם בסוף המאה ה-19. הבר מציע רשימת יינות ארוכה ומושקעת. "סול קפה הוא מקום מצוין לשבת בו בשבתות ולאכול חטיפים או סלט", הסביר לי הבחור המזוקן שישב לידי על הבר. הוא העיף מבט במצלמות שעל צווארי ואמר, "אם אתה מתעניין בצילום כדאי לך לנסות את מאי מנו קבייזו (Mai Mano Kavezo). זהו בית קפה וגם גלריית הצילום הטובה ביותר בעיר". אחרי מספר דקות הוא הוסיף, "יש שם אוסף לא רע של בירות, והצילומים נראים מצוין אחרי לגימה של כמה כוסות..."
 
קפה מאי מאנו, גם גלריית צילום (צילום: Hungarian National Tourist Office)
 

לבלות בלי למשכן את הבית

בעיר בה לומדים סטודנטים רבים אפשר לצפות לחיי לילה סוערים, ואכן מועדוני הלילה של בודפשט יכולים להתחרות באלה של כל עיר אירופית אחרת. היתרון הגדול שיש לבודפשט על פני מתחרותיה במערב אירופה, טמון בעובדה שכאן אפשר לצאת לבלות כל הלילה בלי למשכן את הבית.
 
אחד המועדונים המיוחדים ביותר בבודפשט נמצא בספינה, שהיא גם בסיס פעילותה של חברת תקליטים מקומית, בשם Chi Recordings. הספינה עוגנת בדנובה ברציף מספר שמונה והמועדון פתוח כל ערב, אך מומלץ במיוחד לבקר בו בימי חמישי, אז מתארחים בו תקליטנים (DJ) מחו"ל.
 
ספינת מסיבות נוספת, העוגנת באופן קבוע בעיר, היא ספינה A38. הספינה הגיעה מאוקראינה בשנת 2003 והמועדון מתפרס על פני שלושה מפלסים שלה. ההונגרים, ובמיוחד תושבי בודפשט, אוהבים ג'ז ובמיוחד את קפה ג'ז (Jazz Café), שממוקם במרתף ספוג בעשן סיגריות ואור כחול עמום. זהו אחד המועדונים הטובים בעיר המציעים ג'ז איכותי. 
 
פרט למוזיקה עכשווית, נחשבת בודפשט לאחת הערים החשובות בעולם בתחום המוזיקה הקלאסית. בית האופרה המרשים שבמרכז העיר הגיע למקום השלישי בעולם בטיב האקוסטיקה (אחרי בתי האופרה בפריס ובמילנו), ומשמש גם משכנה של להקת הבלט ההונגרי הלאומי. בניין האופרה נבנה בסגנון ניאו-רנסאנס והפרסקאות המעטרות את תקרתו מתארות אלים יוונים, פרי מכחולו של האומן קרולי לוטז. מי שאינו מתעניין באופרה ובלט, אך עדיין רוצה להתפעל מהמבנה המיוחד, מוזמן להצטרף לסיור מודרך הנערך בו בכל יום בשעה 15:00.
בניין האופרה בבודפשט
בית האופרה של בודפשט, לא רק לחובבי אופרה (צילום: Miroslav Petrasko)
 

פסטיבל לכל עונה

בודפשט שופעת פסטיבלים מכל הסוגים, אך פסטיבל האביב, המתקיים בחודשים מארס ואפריל, הוא אירוע התרבות החשוב ביותר בעיר. במשך שבועיים נערכים ברחבי העיר מאות אירועים, הכוללים מוזיקה, מופעי מחול, תיאטרון וקולנוע.
 
בחודש ספטמבר מארחת בודפשט את פסטיבל היין של הונגריה. הונגריה מייצרת יין כבר יותר מאלפיים שנה ויינותיה היו מבוקשים מאוד כבר במאה ה-18. היום מנסה המדינה להשתלב שוב בשוק היין העולמי והפסטיבל מציג לראווה את יינותיה המובחרים. פרט לשתייה כוללים אירועי הפסטיבל תערוכת צילום, ארוחות חגיגיות ומופעי רחוב.
 
פסטיבל חג המולד של בודפשט, הוא אחד הפסטיבלים הגדולים ביותר באירופה בתקופת החורף. במשך שלושת השבועות הראשונים של חודש דצמבר הופכת בודפשט ל"עיר אורות". הפסטיבל משלב מופעי פולקלור מסורתיים, עבודות יד, מופעי מקהלות, אומנות והרבה מאכלים עונתיים מסורתיים, כגון יין חם, עוגות דבש ושטרודל חם.
 
 יריד חג המולד בבודפשט
 

הפסטיבל היהודי של בודפשט

יהודים חיו בבודפשט כבר מהמאה ה-11, והקהילה היהודית הפכה לאחת הגדולות והחשובות באירופה. בתקופת השואה הושמדו כמחצית מתושביה היהודים של העיר וכיום חיים בה עשרות אלפי יהודיים והקהילה היהודית פעילה מאוד. פסטיבל הקיץ היהודי (Zsidó Nyári Fesztivál) הראשון התקיים בבודפשט בשנת 1998 והיום הוא אחד הפסטיבלים היהודיים הגדולים באירופה.

הפסטיבל מתקיים במשך תשעה ימים בסוף הקיץ (סוף אוגוסט ותחילת ספטמבר). במסגרת החגיגות אפשר למצוא פסטיבל ספרים, פסטיבל סרטים, יריד אוכל, סיורים מודרכים, מופעי תיאטרון וכן תערוכות ומוזיקה 
– החל מכליזמרים וכלה באופרה. מרגש לשמוע מוסיקה יהודית מתנגנת שוב בעיר, אחרי שהיא פסקה בצורה כה אכזרית רק לפני כמה עשרות שנים, בידי הנאצים ועוזריהם, בהם גם מקומיים רבים "שהתנדבו" לעזור.
 

הופעה של החזן עזי שוורץ בבית הכנסת הגדול, הפסטיבל היהודי של בודפשט
 
בודפשט היא עיר תוססת, שממהרת להתנתק מהעבר אבל עדיין שומרת על צביונה הייחודי, עיר שמחולקת לשניים אבל ניצבת כאחד, עיר שהכל נראה בה גלוי אבל בעצם רב הנסתר מתחת לפני השטח.מלון ומלון דירות מומלצים במרכז בודפשט

מלון ברסלו בודפשט (Barceló Budapest) הוא מלון 4 כוכבים חדיש ומודרני, הממוקם על הגבול בין רובע 7 (הרובע היהודי ואזורי הבילוי והקניות הטרנדיים) לרובע 6 (בניין האופרה, שדרות אנרדאשי, כיכר הגיבורים, מרחצאות סצ׳ני, גן החיות והקרקס). המלון מציע חדרים גדולים וממוזגים, היכולים להתאים לזוגות ומשפחות, מסעדה, בר, חדר כושר וארוחות בוקר טובות.
 
מלון הדירות 7 סיזנס (7Seasons Apartments Budapest) ממוקם במרכז העיר, במרחק 500 מ' מבית הכנסת הגדול של בודפשט, במיקום נוח להגעה ברגל ובתחבורה הציבורית לכל היעדים בכתבה. הוא מציע דירות סטודיו ודירות עם 1-3 חדרי שינה, ולפיכך מתאים מאד למשפחות עם ילדים ולשומרי כשרות. כל הדירות ממוזגות, עם מטבח (יש סופרמרקט קרוב), אך ניתן להזמין גם ארוחות וליהנות מהמרחב הציבורי.

מלון מומלץ ברובע היהודי, ליד בית הכנסת בבודפשט
מלון ברסלו בודפשט, מיקום מנצח בין הרובע היהודי לאטרקציות החשובות של בודפשט

מלון דירות בבודפשט
מלון הדירות 7 סיזנס - במיקום מצוין, בקרבת אתרי התיירות והרובע היהודי, מתאים למשפחות ולשומרי כשרות


מידע נוסףסטיב אלן
 
אודות הכותב
סטיב אלן, צלם ועיתונאי.
את תמונותיו תוכלו לראות באתר www.stevephotography.comסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר