צל אם זה-קפרון:
סקי בנופים הכי יפים
מאת: כרמית וייס


בסיום יום הגלישה השישי והאחרון לחופשה, אני ניצבת ליד תחנת הרכבל שתוריד אותנו מהקרחון וממאנת להיפרד מהנוף הקסום. אחרי שביקרתי כאן פעמיים בקיץ והתאהבתי בנופים המסעירים, השלווה של הלבן מעצימה את היופי.


הוא לא הגדול וגם לא התוסס ביותר בין אתרי הסקי של אוסטריה, אבל הוא בטוח אחד היפים שבהם, עם נופי האגם שמלווים את הגלישה ותצפיות פנורמיות מהקרחון, שבו גם עונת גלישה ארוכה מאוד.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

אני ניצבת ליד תחנת הרכבל וממאנת להיפרד מהנוף הקסום  (צילום: כרמית וייס)
נקודת צילום פופולרית בפסגת אתר הסקי שמיטנהוה מעל העיירה צל אם זה  (צילום: כרמית וייס)
גם אנחנו רוצים מזכרת מהנוף המשגע הזה  (צילום: כרמית וייס)
כשהשמש נגלית אחרי יומיים אפורים כולם רוצים תמונה  (צילום: כרמית וייס)
נופי האגם מלווים אותנו לאורך הגלישה  (צילום: כרמית וייס)
בקתת ההרים בתחנת ארייט אקספרס צופה לנוף משכר  (צילום: כרמית וייס)
הפסגות הגבוהות ביותר באוסטריה נגלות מבעד לעננים  (צילום: כרמית וייס)
אגם צל ומלון גרנד הוטל משתקף במימיו  (צילום: כרמית וייס)

שני אתרים שחברו יחדיו

90 ק"מ (שעה וחצי נסיעה, שעתיים ברכבת) מפרידים בין בירת המחוז, העיר זלצבורג, לאתר הסקי צל אם זה-קפרון (Zell am See-Kaprun), או 200 ק"מ משדה התעופה של מינכן (3 שעות נסיעה ברכב, 4 שעות ברכבת). שתי עיירות ושני אתרי סקי חברו כאן יחדיו ומציעים מסלולים באורך 138 ק"מ. מי שזה מעט מדי בשבילו, שיישאר איתנו לסוף הכתבה...
 
הסקי-פס כולל שני אתר סקי נפרדים, שיש להתנייד ביניהם עם רכב או עם אוטובוס הסקי:
מעל העיירה צל אם זה (Zell am See) תמצאו את אתר הסקי שמיטנהוה (Schmittenhöhe), הגדול בין השניים.
מעל העיירה קפרון (Kaprun) מתנשא אתר הסקי קיצשטיינהורן (Kitzsteinhorn), הגבוה בין השניים ואחד הגבוהים באירופה כולה.
בתי מלון בעיירה צל אם זה  |  בתי מלון בעיירה קפרון

הקרחון של קפרון, סקי באוסטריה
נראה שאני לא היחידה שמהופנטת לנוף. הקרחון של קפרון (צילום: כרמית וייס)


מפת העיירות, אזורי הגלישה ואטרקציות קיץ של עיירות הסקי 
צל אם זה (A) וקפרון (C)
 
 אתר הסקי של צל אם זה

את "החימום" מומלץ להתחיל באתר הסקי שמעל לעיירה צל אם זה, המציע 28 רכבלים ומסלולים באורך 77 ק"מ. הנקודה הגבוהה ביותר כאן היא פסגת שמיטנהוה (Schmittenhöhe), המתנשאת לגובה 1,965 מ' וממנה אפשר לגלוש עד העיירה, הממוקמת בגובה 750 מ', כאשר מדי פעם מגיח האגם וסוחט קריאות התפעלות.
 
שלוש תחנות רכבל משרתות כאן את הגולשים:
תחנת סיטי-אקספרס (CityXpress) ממוקמת במרחק הליכה קצר ממרכז העיירה ומובילה למספר מסלולים קטן. הירידה אליה היא עם מסלול כחול מס' 5, תוואי מקסים המתפתל בין העצים, אבל צר מאוד וכאשר תנאי השלג גבוליים הוא סובל מקרח ומוגולים (גבשושיות).
 
תחנת אריט-אקספרס (AreitXpress) ממוקמת 3 ק"מ דרומית לעיירה, בסיומם של מסלולים כחולים ואדומים נהדרים, הגולשים את כל הדרך מהפיסגה. לאורכם יש מספר בקתות הרים נחמדות, בהן ניתן לעצור להתרעננות, ועל כך עוד ארחיב.
 
תחנת הרכבל שמיטנהוה (Schmittenhöhebahn) ממוקמת מעל העיירה – נסיעה של 5 דקות ברכב או 20 דקות באוטובוס הסקי. יש כאן שתי גונדולות, המגיעות לגובה 1,965 מ' ולגובה 1,900 מ', ומכאן כל האתר לרשותכם. הירידה אליה היא רק עם מסלול אדום (20) ושני מסלולים שחורים תלולים במיוחד (13 ו- 14).

שמיטנהוה, סקי צל אם זה
ליד תחנת הרכבל שמיטנהוה, פסגת אתר הסקי צל אם זה (צילום: כרמית וייס)

שמיטנהוה, סקי צל אם זה
בירידה מרכבל שמיטנהוה, כולם עוצרים להצטלם (צילום: כרמית וייס)
 

לחובבי האקשן ולחובבי המנוחה

יש כאן שני מסלולים נחמדים לילדים ולילדים בנפשם. בחלק הדרומי של האתר, מסלול A3 כחול (מתפצל ממסלול 3), עם שיפוע מתון, סלאלום, מנהרות, מקפצות ועוד. בצד הצפוני, מסלול 19 אדום, הוא קצת יותר מאתגר וארוך (1.3 ק"מ) והגולשים "עפים" עליו.


מסלול 
Funslope XXL לילדים וילדים בנפשם
 

האתר אינו מצטיין בבקתות סקי רבות, ושלא כמו אתרי הסקי האחרים של אוסטריה, כמעט ואין בהן מוזיקה, אבל שתיים אהבנו במיוחד בזכות הנוף המשגע. תחנת הרכבל AreitXpress 1400, מציעה מסעדה ענקית (AreitLounge) ובית קפה (Areitalm), המגיש שתייה ואוכל קל. בימים יפים מומלץ לשבת בחוץ, על המרפסות הצופות אל הנוף, ולהודות לאלוהים על מזלכם הטוב. הרבה בירה נשפכת כאן ומצב הרוח בהתאם.
 
בקתת ההרים הענקית בפסגת שמיטנהוה (Schmittenhöhebahn top station), הגבוהה ביותר באתר, כוללת מלון, מסעדה, קפה ובר. ביום בהיר נפרשת למרגלותיכם תמונה קסומה של אגם צל וההרים סביבו. אנחנו זכינו בנוף הזה לאחר יומיים אפורים, בהם לא ראינו הרבה מהנוף, וחגגנו את האירוע יחד עם המוני גולשים נרגשים ושמחים. ממול ניצבת קפלה קטנה, מראה לא שכיח באתרי סקי, והסיפור קצת מפתיע, אז בוא ננצל את הפסקת הקפה לסיפור...

צל אם זה, תחנת ארייט אקספרס
המסעדה בתחנת אריט אקספרס, ביום בהיר הנופים פשוט משגעים (צילום: כרמית וייס)

צל אם זה, בקתת שמיטנהוה
כשהערפל מתפזר נגלה לעינינו האגם, בקתת ההרים בפסגת שמיטנהוה (צילום: כרמית וייס)
 

קפה עם נסיכה

קפלת אליזבת (Elisabeth kapelle) מוקדשת לזכרה של אליזבת קיסרית אוסטריה, המוכרת יותר בתור הנסיכה סיסי. באוגוסט 1885 הגיעה הנסיכה לעיירה, שהיתה אז לא יותר מכפר קטן, ושהתה במקום מספר ימים. את העלייה לפסגה היו עושים אז עם כרכרה רתומה לפרדות, אך הנסיכה, כך מספרים, התעקשה לצעוד ברגל והגיעה לפסגה בתוך שעתיים וחצי, מוקדם מספיק כדי לצפות בזריחה. הקפלה נבנתה על ידי בעלי מלון ברגהוטל שמיטנהוה (Berghotel Schmittenhöhe) שעדיין ניצב במקום, ונפתחה בשנת 1908, עשר שנים לאחר מותה הטרגי של סיסי.
כתבה על הנסיכה סיסי
 
המלון המיוחד הוא ברמת 4 כוכבים, וכולל מסעדה מצוינת, ספא, חדרים גדולים ספוני עץ ודירות עם 2-3 חדרי שינה. הגלישה היא ישר למסלולים – סקי אין-אאוט, אבל יש לקחת בחשבון שהרכבלים פועלים בשעות 08:30 עד  16:30ורק כך ניתן לעלות למקום.

צל אם זה סקי, קפלת הנסיכה סיסי
הנסיכה סיסי עלתה לכאן ברגל לצפות בזריחה ולאחר מותה הוקמה הקפלה (צילום: כרמית וייס)

צל אם זה סקי, מלון סקי אין אאוט
מלון ברגהוטל שמיטנהוה
, סקי אין-אאוט וחדרים מפנקים (צילום: Berghotel Schmittenhöhe)
 

גלישה על הקרחון של קפרון

אתר הסקי קיצשטיינהורן (Kitzsteinhorn) קטן מהשכן שמדרום, רק 61 ק"מ של מסלולים – אבל איזה מסלולים! רוב המסלולים רחבים מאד ובזמן הגלישה הנוף נפרש למרגלותיכם עד אינסוף, כי הרי אנחנו בנקודה הגבוהה ביותר באזור זה, שהוא חלק משרשרת ההרים הוהה טאוארן (Hohe Tauern), שפסגתוגרוסגלוקנר (Grossglockner) היא הגבוהה באוסטריה (3,798 מ').
 
השיא הוא ללא ספק הביקור בפסגה, אליה מגיעים עם גונדולה או קרונית שיניים. תור ארוך של גולשים ומבקרים משתרך בדרך לנקודה הכי גבוהה באזור זלצבורג (Top of Salzburg) ואל מרפסת התצפית עם השלט המפורסם 3029m. קשה לתאר עוצמה של 30 פסגות מעל 3,000 מ' הפזורות 360 מעלות סביבנו, עוטות שמיכת שלג צחורה ובוהקת. הארוחה במסעדת הפסגה טעימה שבעתיים בזכות הנוף.

הקרחון של קפרון, קרחונים באוסטריה
כולם רוצים להצטלם ליד השלט 3029m, הפסגה הגבוהה ביותר באזור זלצבורג (צילום: כרמית וייס)

הקרחון של קפרון, קרחון קיצשטיינהורן, גלישת סקי על הקרחון
את כל מה שעלינו צריך גם לרדת. הגברים שמחים לאתגר, אני קצת פחות... (צילום: כרמית וייס)
 

ארוכה (ויפה) הדרך לפסגה

המסלולים על הקרחון מקדימים להיפתח כבר בתחילת באוקטובר, ומאחרים להיסגר, אי שם בתחילת הקיץ. את הדרך אליהם ניתן לעשות עם הרכבלים גליישר-ג'ט (Gletscherjet) ןפנורמה-באן (Panoramabahn), הנמצאים 7 ק"מ דרומית לקפרון ו- 15 ק"מ דרומית לצל אם זה (20 דקות ברכב או 40 דקות עם אוטובוס הסקי).
 
אפשר להגיע לקרחון גם דרך תחנת מייסקוגל (Maiskogel), הנמצאת במרחק הליכה קצר ממרכז קפרון. יש כאן אתר סקי קטן למתחילים וגם מגלשות הרים (Alpine Coaster Kaprun) באורך 1.3 ק"מ, המגיעות למהירות של 40 קמ"ש.

רק מקצוענים יכולים לרדת מהפסגה בגלישה, עם אחד מחמישה מסלולי פרי-רייד. עבורם יש כאן גם חמישה פארקי שלג, כולל מסלול צינור ארוך במיוחד, ומסלול שחור בשם בלאק מאמבה (Black Mamba), עם שיפוע של 63%, הנחשב השני הכי תלול באוסטריה, אחרי מסלול החרקירי של מאיירהופן.
בתי מלון בעיירה קפרון
 
הקרחון של קפרון, מסלול בלאק מאמבה
בלאק מאמבה, מסלול שחור עם שיפוע תלול במיוחד (צילום: כרמית וייס)

הקרחון של קפרון, מסלול בלאק מאמבה
חצי צינור לחובבי הפירואטים והנוף הקסום הנשקף מאתר הסקי שעל הקרחון (צילום: כרמית וייס)
 לגמוע מרחקים – הסקי פס המורחב

אם אתם מאלו שאוהבים לגמוע מרחקים בגלישה, ניתן להרחיב לסקי פס אלפיין קארד (Alpine Card), שמאפשר לגלוש על פני מסלולים באורך 408 ק"מ. בנוסף לצל אם זה-קפרון הוא כולל גם את אתרי הסקי הסמוכים זאלבאך-הינטרגלאם (Saalbach Hinterglemm), ליאוגאנג (Leogang), ופיברברון (Fieberbrunn), כולם במרחק לא רב צפונה.
 
הקישור הוא לא בגלישה, אבל אפשר להגיע אליהם עם אוטובוס הסקי או רכבל Zell am See Express-1 המגיע אל הכפר ויהופן (Viehhofen), המקושר לאתר זאלבאך – הינטרגלאם. בקיץ העיירה זאלבאך (Saalbach) היא גן עדן לרוכבי אופניים.
כתבה על מסלולי אופניים בטירול כולל בעיירה זאלבאך

אתר הסקי זאלבאך, אלפיין סקי
בקתת הרים באתר הסקי זאלבאך-הינטרגלאם, ניתן להגיע עם הסקי פס המורחב (צילום: Saalbach)
 

הבית שלנו בצל אם זה

מחירי המלונות בצל אם זה בחורף גבוהים למדי, כמו בכל אתרי הסקי באירופה, מאחר שזו עיירת סקי. חיפשנו מלון במחיר סביר ובמיקום טוב, שמציע גם דירות וסוויטות, והבחירה הייתה מפתיעה לטובה, שכן המלון ממוקם באזור הולכי הרגל במרכז העיירה, מעל שני ברים וחנות ציוד סקי גדולה, ובמרחק 5 דקות הליכה מרכבל סיטי-אקספרס ואוטובוס הסקי.
 
מלון זום הירשן (Hotel zum Hirschen) הוא מלון משפחתי קטן, המדורג ברמת 4 כוכבים, ארוחת הבוקר עשירה ומגוונת ואת ארוחת הערב ניתן לאכול במסעדת המלון, מסעדה גדולה שרבים מגיעים אליה גם מבחוץ. במלון ספא קטן, חניון מקורה, חדר סקי ושירות אדיב מאוד.
בתי מלון נוספים בצל אם זה

מלון מומלץ צל אם זה
מלון זום הירשן
, מלון משפחתי במיקום מעולה (צילום: Hotel zum Hirschen)
 

מסעדות בצל אם זה

אנחנו העדפנו לאכול פחות במסעדת המלון ולצאת לאכול בחוץ. ממש מול המלון "שלנו", המסעדה של מלון שטיין-וירט (Hotel Steinerwirt) מגישה אוכל אוסטרי מסורתי באווירה מסורתית, וקיבלנו עליה המלצות רבות, אבל בפועל קצת התאכזבנו.
 
מסעדת זום סיזר (Zum Cäsar) היא מסעדת איטלקית וים תיכונית (יש גם פלאפל...) נעימה ומרווחת, עם פיצות נהדרות היישר מהטבון וסלטים מצוינים. מסעדת גוזפה (Pizzeria Giuseppe) גם היא איטלקית, יותר קטנה וצפופה, אבל האווירה חמה והאוכל נהדר. בר-מסעדה וינריה טורה (Vineria Torre) מגיש אוכל קל, קינוחים ומשקאות וגם הוא מומלץ מאוד.

מסעדות בצל אם זה קפרון, אוסטריה
שניצל וינאי וקינוח קייזרשמרן, אוכל אוסטרי מסורתי במסעדת מלון שטיין-וירט (צילום: Hotel Steinerwirt)

מסעדות בצל אם זה קפרון, אוסטריה
מסעדת זום סיזר, אוכל איטלקי קל וטעים (צילום: כרמית וייס)
 

העיירה על אגם צל

מהמלון שלנו במרכז צל אם זה, אנחנו יוצאים לתור את העיר והאגם, שהאורות משתקפים בו בריקוד לילי. מלון גראנד צל אם זי (Grand Hotel Zell am See), הממוקם על לשון יבשה החודרת לאגם, הוא אחד המראות הכי מצולמים של העיירה. זהו מלון מפואר, בדירוג 4 כוכבים סופיריור, שאורחיו זוכים למבט קרוב על האגם.
 
דומה שאת תאורת חג המולד לא מסירים כאן כל החורף, ומספר מיצגים ופסלים מוארים מוסיפים לחגיגה הלילית. שדרת החנויות די נטושה בחורף, אבל המסעדות, הברים והפאבים הומי אדם. רבים יורדים מההר עם ציוד הגלישה לכוסית ראשונה (כוסות, יותר נכון) בברים שבחוץ, מתחממים לאור התנורים, ולאחר מנוחה קצרה חוזרים לפאבים הסגורים לבילוי אל תוך הלילה.

אגם צל ומלון גרנד הוטל, צל אם זה
מלון גראנד צל אם זה משתקף במימי אגם צל, מהמראות המפורסמים של העיירה (צילום: כרמית וייס)

מלון גרנד הוטל, צל אם זה
מלון גראנד צל אם זה, מבט קרוב על האגם באחד מבתי המלון היותר מפוארים בעיירה (צילום: Grand Hotel Zell am See)
 

חגיגה גם בקיץ

בקיץ האזור כולו הופך לחגיגה ענקית, עם שלל פעילויות בעיירה, באגם ובהרים, כי הרי בתי המלון וכל שאר אנשי התיירות צריכים להתפרנס גם בקיץ. חלק מהרכבלים פועלים גם בקיץ ומעלים מטיילים לעשרות שבילי הליכה ואופניים. אזור שמיטנהוה הופך לפארק הרפתקאות לילדים והנועזים יכולים לרחף ממנו במצנחי רחיפה. בתחנת הרכבל areitXpress, ליד מסעדות ההרים הנהדרות, נפתחים מסלולי אופנועים לילדים ומבוגרים. קניון Sigmund-Thun-Klamm הוא מסלול מקסים ורטוב לימים חמים, על שבילים וגשרי עץ שנבנו לאורך הקניון.


כיף של קיץ  מסלולי אופנועים לילדים ומבוגרים בתחנת הרכבל areitXpress
 
 
בקיץ טמפרטורת המים באגם עולה פלאים (כ- 23 מעלות צלזיוס), בשל היותו אגם קטן, ובנוסף להפלגה על האגם, מאחורי מלון גראנד הוטל, יש חוף עם בריכות, מגלשה ומגדל קפיצות. חוף נוסף נמצא בצידו השני (המזרחי) של האגם, בעיירה תומרסבאך (Thumersbach), ובו ניתן לשכור סירות וגלשני סאפ, והחוף בצד הדרומי מציע סירות ג'ט ובריכת מים מחוממים.
 
כמו בחורף, גם בקיץ השיא הוא הקרחון, עם תצפיות נפלאות, מסלולי הליכה ואם יתמזל מזלכם לתנאים מתאימים, אולי אפילו גלישה. מאמצע יוני עד אמצע אוקטובר נפתחת הדרך אל אחד משני האגמים המלאכותיים שמעל קפרון, אגם מוסרבודן (Mooserboden), לביקור בלתי נשכח.
כתבה על קרחונים וסקי קיץ באוסטריה

מלון מומלץ בצל אם זה, טירול אוסטריה
בקיץ הכל נראה אחרת -
בתמונה: פנסיון שמיטנטאל בפאתי זל אם זה ובדרך לרכבלים של אזור 
שמיטנהוה,
מתאים לזוגות ומשפחות ומאפשר יציאה למסלולי הליכה ואופניים רבים

(צילום: Hotel Pension Schmittental)


דקה וחצי מהנופים הקסומים והפעילויות שמזמנים ההרים של צל אם זה-קפרון בקיץ

 

מידע נוסף

בתי מלון בעיירה צל אם זה
בתי מלון בעיירה קפרון
השכרת רכב באוסטריה

כתבות נוספות

אתרי סקי באוסטריה
טיול כוכב בחבל זלצבורג
קיצביל – גן עדן בלב הטירול
טיול אופניים לאורך הדנובה

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר