חופשת סקי באתר סקיוולט:
אוסטריה במיטבה
מאת: כרמית וייס


סקיוולט הוא אתר סקי נפלא, שמשום מה פחות פופולרי בין הגולשים הישראלים. זהו אתר גדול, עם אזור סקי משותף מהגדולים באוסטריה, שיכול להתאים לכל רמות וסגנונות הגלישה, וקרבתו היחסית למינכן גם היא יתרון.


החופשה המשפחתית שלנו תוכננה בארגון עצמי, בתמיכתם ובסיועם של האוסטרים, שענו באדיבות למיילים הרבים שלי. הכל הוזמן לבד דרך האינטרנט.
 
חופשת סקי באתר סקיוולט, אוסטריה
קרוב ל- 80 בקתות הרים פזורות ברחבי האתר, כאן אחת מהם  (צילום: כרמית וייס)
 
בסיומם של ימי הגלישה, את שעות האור הנותרות בילינו בנסיעה בין העיירות הלבנות והמראות הקסומים.
בקיץ העיירות הללו הן חגיגה למטיילים, בעוד חלק מהרכבלים עובדים ועל פסגות ההרים, במקום מסלולי סקי, יש שפע מסלולי הליכה, רכיבת אופניים, פארקי שעשועים לילדים, אגמים קטנים ובקתות הרים עם נוף משגע.
חופשת סקי באתר סקיוולט, אוסטריה   חופשת סקי באתר סקיוולט, אוסטריה
העצים כוסו מעטה כבד של שלג, למחרת סערת השלגים 
 (צילום: כרמית וייס)


טיולי אופניים
 

עולם הסקי של סקיוולט

סקיוולט (SkiWelt) פירושו בגרמנית "עולם הסקי". אכן זהו אזור סקי ענק, הכולל מספר אתרי סקי שחוברו להם יחדיו, עם מסלולים באורך של 280 קילומטרים, רובם מקושרים. 90 מעליות סקי ופוניקולר אחד משרתים את הגולשים. הגלישה במרחב המקושר, שהוא קרוב ל- 90% מהאתר כולו, מתבצעת ברצף ואינה דורשת ירידה לעמק (להוציא מקרה אחד עליו יפורט בהמשך). רוב המסלולים באתר הם אדומים (129 ק"מ) וכחולים (122 ק"מ) וחלקם הקטן שחורים (10 ק"מ). מרבית המסלולים רחבים מאד, כאשר רק הקטעים המקשרים, שהשיפוע בהם מתון, הם צרים יותר.
 
מרחב הגלישה העיקרי של סקיוולט נמצא בין שני עמקים המקיפים אותו מצפון ומדרום.
מצפון - עמק וויילדר קייזר (Wilder Kaiser, הקיסר הפרוע), הקרוי על שמו של רכס ההרים המרשים שמצפון לעמק (שאינו חלק מאזור הגלישה).
מדרום -  עמק בריקסנטל (Brixental), המקושר גם לאתר הסקי קיצביל (Kitzbühel), והוא בחירה טובה למי שמתכוון לגלוש בשני האתרים.
 
מסלולים באתר הסקי סקיוולט, אוסטריה
מפת המסלולים של אתר הסקי סקיוולט, גלישה לעיירות שבשני העמקים
 
סקיוולט הוא אתר נמוך יחסית. פסגתו הגבוהה, פסגת הואה סלבה (Hohe Salve), מגיעה לגובה 1,829 מ'. מסלולים רבים יורדים אל העיירות שבעמק, ואלו יורדים לגבהים נמוכים (700-800 מ'). יחד עם זאת למעלה מ- 70% מהמסלולים באתר מכוסים על ידי תותחי שלג, המייצרים שלג מלאכותי (בתנאי שהטמפרטורות נמוכות מספיק). בחלקים התחתונים של המסלולים הגולשים לעיירות, במיוחד אלו בעלי המפנה הדרומי, כדאי לוודא מה מצב השלג לפני שיורדים. נתקלנו במסלול אחד (המסלול הכחול היורד לשפאו) שממש לא הצלחנו לגלוש עליו מחוסר שלג, הורדנו מגלשיים וצעדנו ברגל. לא נעים בכלל.
 
רוב האתר משובץ בעצים, דבר המוסיף ליופיו. מנקודות רבות ישנה תצפית פנורמית מרהיבה על הרכסים המושלגים סביב ועל העמקים למטה, שלמזלנו גם הם עוד היו צבועים בלבן. ממש חגיגה לעיניים.
אם תביטו צפונה תוכלו לראות את רכס ווילדר קייזר (Wilder Kaiser) בעל המצוקים המרשימים, המגיע לגובה 2,344 מ'. בכיוון דרום-מזרח תוכלו לראות את הרכס של קיצביל וביום בהיר גם את פסגת גרוסגלוקנר, הפסגה הגבוהה ביותר באוסטריה.
חופשת סקי באתר סקיוולט, אוסטריה
תצפית ממפגש הרכבלים 6, 70, 71 (שעוד ידובר בו בהמשך)   (צילום: כרמית וייס)
 

למי שכל זה לא מספיק לו

גולשים מתקדמים, שמסלולים באורך של 280 קילומטרים אינם מספיקים להם, יכולים להרחיב את הסקי פס עם Super Ski Card - סקי פס משותף, הכולל בתוכו 10 אתרי סקי בטירול ובאזור זלצבורג, שאחד מהם הוא אתר הסקי קיצביל. האחרון, כאמור, מקושר לסקיוולט.
כתבות על אתרי הסקי של אוסטריה
 

איך מגיעים

המרחק משדה התעופה ליד מינכן - שעה וחצי בלבד. את רוב 140 הקילומטרים נוסעים על אוטוסטרדות (ההיקפיות של מינכן ואוטוסטרדה E45). בעומסי התנועה של עונת הסקי הנסיעה תיקח מעט יותר (מחוץ לשיא העונה) או הרבה יותר (בשיא העונה, אם תיקלעו לפקקים הידועים לשמצה).
לבאים ממינכן על אוטוסטרדה E45, ונוסעים לעמק וויילדר קייזר, יש לרדת ביציאה Kufstein Süd ולהמשיך עם כביש 173, לכיוון סנט יוהן בטירול (St. Johann in tirol). לנוסעים לעמק בריקסנטל יש לרדת ביציאה Wörgl Ost ולהמשיך בכביש 170, המגיע עד קיצביל.

שימו לב, חובה לרכוש את מדבקת האוטוסטרדות בתחנת הדלק לפני הכניסה לאוסטריה.
 
חופשת סקי באתר סקיוולט, אוסטריה
סקיוולט - מסלולים רחבים לכל רמות הגלישה   (צילום: כרמית וייס)
 

העמקים והעיירות של סקיוולט

את מרחב הסקי העיקרי של סקיוולט מקיפות תשע עיירות, מהן עולים ברכבלים אל ההר. למעשה הן נחלקות לשני עמקים ראשיים: עמק ויילר קייזר מצפון, ועמק בריקסנטאל מדרום.
 
עמק ויילדר קייזר - המפנה הצפוני של המסלולים, מעניק להם שלג באיכות טובה יותר מאשר חבריהם בעלי המפנה הדרומי בעמק בריקסנטל. מספר הגולשים הלנים ועולים במעליות בעמק זה גדול יותר, עובדה ההופכת את העיירות לתוססות וצבעוניות יותר. יחד עם זאת, לא נתקלנו בשום שלב בעומס על המעליות העולות מהעיירות (בשעות 8:30- 9:00, אנחנו חרוצים) וגם לא באף מעלית אחרת באתר!
יש בו ארבע עיירות, שמכולן ניתן לעלות לאתר, ואל כולן גם ניתן לרדת בגלישה. העיירה סול (Soll) היא הגדולה שבהן, ולא הרחק ממנה העיירה שֶפאו (Scheffau), שהעליה ממנה מגיעה למיקום מרכזי באתר. מעליה, על המורדות הצפוניים של רכס ויילדר קייזר, נמצא אגם הינטרשטיינר (Hintersteinersee). בקיץ זהו אזור פופולרי לטיולים רגליים ואילו ובחורף מתכסה האגם בשכבה דקה של קרח, מראה קסום שאסור לפספס.
העיירה אֶלמָאו (Ellmau) היא השניה בגודלה, וממנה עולים אל מרחב הגלישה העיקרי ברכבת כבלים (פוניקולר), ובה מתחם הספא הענק קייזרבאד (Kaiserbad), הכולל גם בריכה מקורה. בהמשך נמצאת העיירה גויִנְג (Going) המקושרת פחות טוב ברכבלים.
לינה בעיירה סול ׀ לינה בעיירה שאפאו (המלצה בסוף) ׀  לינה בעיירה אלמאו
 
בעמק בריקסנטל (Brixental), הנמצא מדרום לאתר, חמש עיירות – שארבע מהן מקושרות למרחב הגלישה. העיירה בריקסֶן (Brixen), על שמה נקרא העמק, היא הגדולה שבהן ומקושרת אל אזור הגלישה המרכזי. העיירה ווֶסְטֶנְדורף (Westendorf) צדדית יותר, אך היא מקשרת את סקיוולט אל קיצביל, בעזרת הגונדולה KiWest. הגונדולה מגיעה למעשה אל המסלולים של קירכברג (Kirchberg), העיירה השלישית בעמק, השייכת לאתר הסקי של קיצביל.
שתי עיירות נוספות, העיירות הופפגארטן (Hopfgarten) ואיטר (Itter), צדדיות יותר אך מקושרות גם הן למרחב הגלישה.
לינה בעיירה בריקסן ׀ לינה בעיירה ווסטנדורף  (המלצה בסוף) ׀  לינה בעיירה קירכברג
 
חופשת סקי באתר סקיוולט, אוסטריה
הפוניקולר מהעיירה אלמאו לאזור הרטקייזר  (צילום: כרמית וייס)
 

תשובה לכל גולש

רוב נותני השירותים באתר דוברי אנגלית טובה. מרבית הגולשים כאן הם גולשים ברמה גבוהה, הטסים להם בקלילות מעוררת קינאה על המסלולים. 15 בתי ספר לסקי, הפזורים בעיירות השונות, יחד עם מסלולים כחולים רבים, נותנים תשובה מצוינת גם לגולשים מתחילים. ההיצע הגדול של בתי ספר יוצר תחרות במחירים ובאיכות השרות, ומאפשר לכל אחד למצוא את הפתרון שהכי מתאים עבורו.
 
גולשי הסנובורד נהנים משלושה Fun parks (מעל שפאו, ווסטנדורף והופגארטן), בהם הם יכולים להפגין ביצועים. את כל העליות והמישורים ניתן לעבור בקלות עם תנופה (מלבד מסלול 100 כחול, עליו ידובר בהמשך), ובמעליות טי-בר ממש לא חייבים להשתמש.
באתר שמונה מסלולים תחרותיים, בהם מתאמנות בעיקר קבוצות מקומיות, אבל גם אתם תוכלו להרגיש כמו אלופי סקי. ארבעה מסלולים מוארים משמשים לגלישת לילה (בריקסן, סול, אלמאו, ווסטנדורף) מספר פעמים, בשבוע ויש גם שני מסלולי מזחלות.
 

לטייל על מגלשיים

סקיוולט הוא אתר מצוין לספארי סקי. אנו גלשנו בשניים מתוך שלושה מסלולי ספארי מסומנים, המאפשרים גלישה במסלול מעגלי. מאד נהנינו מהגלישה בלי הצורך לשבור את הראש "לאן הולכים עכשיו?". שלושת המסלולים הם:
Salven Route - מקיף את פסגת הואה סלבה, מבלי לעלות אליה, אך אם תרצו תוכלו גם להוסיף את העלייה. אנחנו התחלנו את המסלול מבריקסן אך ניתן להתחיל גם מסול, בכיוון ההפוך. המסלולים באזור זה פחות עמוסים, המעליות ברובן ישנות יותר והנוף נפלא.
Kaiser Route - מקיף את חלקו המרכזי והמזרחי של מרחב הגלישה, כולל ירידות לעיירות אלמאו וגויינג. אנחנו התחלנו בשפאו ואפשר להתחיל גם בגויינג ולגלוש בכיוון ההפוך.
מסלול נוסף הוא Westendorf Route, המשלב גלישה באתר של ווסטנדורף ובמרחב הגלישה העיקרי של סקיוולט, אך יש צורך לרדת לעמק.
פרוט המסלולים הללו מופיע על מפת המסלולים, הסימון ברור מאד וגם באתר עצמו, לצדי כל מסלול, מופיע הסמל שלו.
 
חופשת סקי באתר סקיוולט, אוסטריה
Salven Route - מבט אל פסגת הואה סלבה, הפסגה הגבוהה ביותר בסקיוולט  (צילום: כרמית וייס)
 

אהבותינו בסקיוולט

הרשימה ארוכה, קשה לבחור בין כל כך הרבה מסלולים ומקומות נפלאים, וזה מאד סוביקטיבי (בהתאם ליום, לשעה ולמצב העייפות). בכל זאת אציין שני מקומות אליהם אהבנו לחזור שוב ושוב.
הנקודה הראשונה היא Kaiser-Park, פארק שלג הנמצא לצדי מעלית 99, לא הרחק מתחנת הרכבל העליונה של שפאו. הצעיר שבחבורה נהנה לגלוש על הרמפות ולהפגין קפיצות, ואילו אני אהבתי לנוח על הכסאות המפנקים בשמש החורפית ולהתבונן בגולשים הרבים העוברים במקום. האווירה נהדרת, עם מוסיקה קצבית, סנובורדיסטים מטורפים והמוני גולשים על המסלולים סביב.
נקודה נוספת, אליה אהבנו לחזור שוב ושוב, היא מפגש הרכבלים 6, 70 ו- 71. זוהי הנקודה השניה בגובהה באתר, Zinsberg שמה. נשקף ממנה נוף לכל הכיוונים, כולל תצפית נהדרת על רכס קיצביל ועמק בריקסנטל. שלושת הרכבלים פורקים במקום המוני גולשים והמצלמות מתקתקות בלי הרף.
 
חופשת סקי באתר סקיוולט, אוסטריה
מפגש הרכבלים 6, 70, 71 - תצפית לעבר עמק בריקסנטל ורכס קיצביל  (צילום: כרמית וייס)
 

סקי-פס לסקיוולט

שיא העונה מבחינת מחירי הסקי-פס בסקיוולט, תחילתו באמצע דצמבר וסופו באמצע מרץ. תחילת דצמבר, אז נפתחת העונה, וסוף מרץ, עד חג הפסחא, אז מסתיימת העונה, הם התקופה בה מחירי הסקי-פס זולים יותר. בגלל שזהו אתר נמוך ללא קרחון לצדו, התקופה שמחוץ לשיא העונה מתאימה רק לגולשים המסוגלים לצאת בהתראה קצרה כשהם יודעים בוודאות מה מצב השלג.
 
 

ציוד סקי בסקיוולט

סביב סקיוולט תוכלו למצוא 13 בתי ספר ו- 28 חנויות להשכרת ציוד, מספר מכובד בהחלט שמבטיח תחרות באיכות, בשרות ובמחירים. יש פערים גדולים מאד במחירים, וכן דילים של הדרכה וציוד, דילים של לינה+ציוד+הדרכה והנחות למזמינים מראש דרך האינטרנט. השקעת זמן בחיפוש והשוואה מדוקדקים, לפני היציאה לחופשה, עשויה להביא לחסכון של עשרות אירו, ומה שלא פחות חשוב התאמה טובה לצרכים שלכם.
מצאנו פערים גדולים מאד במחירים (עשרות אירו) לאותה רמת ציוד ובעיקר פער גדול מאד במחירים שהוצעו לנו עבור השכרת ציוד לילד (בן 12, גובה 164 ס"מ, גובה ממוצע של אשה, ואכן חלק מהחנויות הציעו מחיר מבוגר וחלק מחיר ילד).
 
בסופו של דבר בחרנו בחנות בשם Snow&Fun, הנמצאת במרכז העיירה סול. קיבלנו מחירים טובים וגם הנחה של 10% להזמנה באינטרנט (אין צורך לשלם, רק לבוא עם המייל). הבחירה הוכיחה את עצמה כמוצלחת ביותר ויש לנו רק מילים חמות לומר על המקום. התאמת הנעליים מקצועית מאד, תוך ניסוי של מספר זוגות עד שנמצא הזוג הנוח ביותר. הכל בחנות ממוחשב עם ברקוד, כך שלמרות התנועה הערה של משכירים הכל התבצע במהירות ויעילות. אם תחליטו לקנות את הציוד עמו גלשתם, יקזזו לכם מהמחיר יומיים השכרה. הוספנו סכום קטן עבור ביטוח (6 אירו למבוגר, 2 אירו לילד), שהוכיח את עצמו כמשתלם, כאשר אחד מזוגות המגלשיים הוחלף בטעות עם אחר. 

חופשת סקי באתר סקיוולט, אוסטריה
הבקתה האהובה עלינו למפגשי הצהריים, שמרו על המגלשיים שלא יוחלפו בטעות!  (צילום: כרמית וייס)
 

שעורי סקי בסקיוולט

בחרנו בבית הספר לסקי של אינגריד סלבנמוסר (Ingrid Salvenmoser), המציע שעורים של שעתיים וחצי בבוקר, בעוד מרבית בתי הספר מאפשרים רק שעורים של יום מלא (שעתיים בבוקר ושעתיים אחה"צ). אפשר להישאר לשעורים גם אחה"צ אבל אנחנו העדפנו לגלוש לבד בשעות אלו. לקחנו הדרכה לארבעה ימים ובשני הימים הנותרים גלשנו לבד. אינגריד, בעלת בית הספר, היא אלופת סקי לשעבר, שהתגלתה כאשה חביבה ואדיבה למדי. היא ענתה אישית לכל שאלותיי במייל.
זהו בית ספר קטן ומשפחתי, היחס אישי וחם והקבוצות קטנות. המדריכים שלנו, מרטין ותומאס, היו פשוט נפלאים. הם דיברו אנגלית ותיקנו כל אחד בסבלנות רבה, תוך שהם שומרים על מורל גבוה בקבוצה והרבה צחוקים, מה שהפך את העסק ממעיק לכייפי.
בית הספר נמצא ליד הרכבל של שפאו ושם גם נפגשות הקבוצות כל בוקר, אך אנו העדפנו לפגוש אותם בתחנת הרכבל העליונה, אחרי שכבר עשינו כמה מסלולים לחימום על הבוקר (חרוצים, כבר אמרנו). כולנו הרגשנו שהתקדמנו ממש יפה. 
 
חופשת סקי באתר סקיוולט, אוסטריה
פארק השלג Kaiser-Park, בתקווה שעוד כמה שעורים וגם אנחנו נפגין כאן ביצועים...  (צילום: skiwelt.at)
 

מה עושים כשהשמש שוקעת?

בעיירות וליד חלק מתחנות הרכבל שבעמק, תמצאו בארים עם מוסיקה עליזה והמוני צעירים "מתודלקים" שמצטופפים בהן עד אפס מקום. ליד תחנות הרכבלים שבעמק החגיגה מתחילה כבר בשעות הצהריים המאוחרות.
 
אם אתם עם רכב, בסוף יום הסקי סעו לטייל עד לשקיעה. הכל כל כך יפה סביב. מומלץ לעלות לאגם הקפוא והמקסים הינטרשטיינר (Hintersteinersee), שמעל שפאו. אפשר לנסוע מזרחה לכיוון סנט יוהן בטירולקיצביל וכל עיירות הסקי הקטנות והמקסימות שהאזור משופע בהן. לא תצטערו.
 המלצה על שני בתי מלון באתר הסקי סקיוולט

מלון לייטנהוף (Hotel Leitenhof SUPERIOR) הוא מלון 4 כוכבים מקסים, בסגנון אלפיני, הממוקם בעיירה שפאו שבעמק ויילדר קייזר, במרחק 2 ק"מ ממעליות הסקי (יש הסעות). כל החדרים והסוויטות מרוהטים בעץ, ממוזגים (חשוב למגיעים בקיץ), עם פינת ישיבה, מרפסת או פאטיו, קומקום ומקרר קטן. בקתות עם 3 חדרי שינה, יכולות להלין משפחות או עד 8 מבוגרים. למלון גן מקסים עם בריכה טבעית, ספסלים ומיטות שיזוף, בריכה מקורה, מרכז בריאות וספא, בר-קפה ומסעדה. למרות שזהו מלון בגודל בינוני, היחס אישי ואדיב וניכרת נכונות לסייע בכל.
 
מלון מומלץ באתר הסקי סקיוולט
מלון לייטנהוף
 - חדרים, סוויטות ודירות בסגנון אלפיני מקסים
 
מלון פיור ריזורט ווסטנדורף (PURE Resort Westendorf) ממוקם בנוף קסום בעיירה ווסטנדורף שבעמק בריקסנטל, המקושר לאתר הסקי סקיוולט וגם לאתר הסקי קיצביל. הוא מציע שתי בריכות שחיה מחוממות - פנימית וחיצונית, ספא (ללא תשלום נוסף), מסעדה, בר, חדרים מרווחים ודירות קטנות, שלכולם מרפסת פרטית ואמצעים להכנת קפה/תה (בדירות גם מטבח ופינת אוכל). 

מלון מומלץ בטירול, סקיוולט, ווסטנדורף
מלון פיור ריזורט ווסטנדורף - נגישות טובה לאתרי סקי ויעדי טיול בטירולמידע נוסף

השכרת רכב באוסטריה
אפשרויות לינה נוספות באוסטריה
אתרי סקי באוסטריה


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר