אתר הסקי סרפאוס-פיס-לאדיס:
כמיטב המסורת האוסטרית
מאת: כרמית וייס 


במערב הטירול, בין שלושה אתרי סקי מהיוקרתיים (והיקרים) שבאוסטריה, נחבא אתר סקי שהוא פנינה אמיתית. למרות גודלו ורמתו הגבוהה – מכל בחינה אפשרית, הוא עדיין כמעט ואינו מוכר לגולשים הישראלים.


זו היתה הסיבה העיקרית שהגענו לכאן, לפני שהעברית תתתחיל להישמע בו מכל עבר. לא שיש לנו משהו נגד עברית, נהפוך הוא, אבל הפעם רצינו חופשה של התנתקות מלאה. וגם הרבה אלכוהול ושמחת חיים  כמיטב המסורת האוסטרית.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

נקודת התצפית Z1  (צילום: כרמית וייס)
מסלולים מתוחזקים להפליא (צילום: כרמית וייס)
בקתות הרים הן תמיד מראה משמח... (צילום: כרמית וייס)
נקודת התצפית P1  (צילום: כרמית וייס)
בקתת הרים שכוסתה בשלג הכבד של הלילה (צילום: כרמית וייס)
קוביית הקריסטל בתצפית Z1 (צילום: כרמית וייס)
גולשים לעיירה סרפאוס בסופו של היום (צילום: כרמית וייס)
בקתת הרים מעל העיירה פיס (צילום: כרמית וייס)
הרבה מוסיקה, אלכוהול ושמחה במועדון פאטשי (צילום: כרמית וייס)
 

הרבה יתרונות וגם חסרון אחד (קטן)

אתר הסקי סרפאוס-פיס-לאדיס (Serfaus-Fiss-Ladis) נקרא על שם שלוש העיירות מעליהן הוא שוכן. עם מסלולים באורך של 212 ק"מ, הוא בהחלט ניצב בשורה הראשונה של אתרי הסקי הגדולים של אוסטריה. מקיפים אותו שלושה מאתרי הסקי היוקרתיים והפופולריים ביותר בטירול האוסטריאישגל (Ischgl), זולדן (Sölden) וסנט אנטון (St. Anton). גובהו של האתר 2,828 מ', ורוב המסלולים הם מעל גובה 2,000 מ', כך שהעונה ארוכה והשלג איכותי.
 
20 מסלולים כחולים, 37 אדומים ו- 16 שחורים, הופכים את האתר מתאים לכל רמות הגלישה. החיבור בין המסלולים מצויין, וכמעט אין צורך ללכת ברגל או לבצע "סקי מישור". המפנה של המדרונות לכיוון דרום-מזרח, מעניק שעות שמש רבות – יתרון לחובבי השמש וחסרון לשלג (חסרון קל, כיום עם החיפוי של תותחי השלג). ניתן לעלות לאתר עם 3 גונדולות מהעיירה סרפאוס ו- 3 גונדולות מהעיירה פיס. הקישור מהכפר לאדיס הוא עם גונדולה לתחנת הרכבל של פיס.
אתרי סקי באוסטריה
 

אתרי סקי במערב הטירול: סרפאוס-פיס-לאדיס (A), זולדן (B), אישגל (C), סנט אנטון (D)  להגדלה לחצו למעלה משמאל


טיולי אופניים

אז מדוע הוא לא כל כך מוכר? אתם בוודאי שואלים. כנראה בגלל שאף חברה ישראלית אינה משווקת אותו, ואת הסיבה לכך אינני יודעת.
מה שבטוח, שהוא בהחלט ברמה גבוהה, הן מבחינת אתר הסקי (מעליות, מסלולים וכו'), הן מבחינת העיירות (בתי מלון, תחבורה, חנויות, בילויים וכו'), והן מבחינת הנופים. על כך הסכימו עמי כל שותפיי לחופשה, שהם גולשים וותיקים.
מה שעוד בטוח - אנחנו נהנינו בטירוף!
בתי מלון באתר הסקי סרפאוס-פיס-לאדיס
 

לא לפספס על המסלולים

נקודת התצפית Z1 היא אחד המקומות שמומלץ להגיע אליו, כדי לזכות בתצפית פנורמית מרהיבה מגובה 2,596 מ'. לצידה ניצבת קוביית קריסטל (Crystal Cube) ענקית, העשויה מראות שמשקפות את ההרים סביב. היא מתגלה כבית קפה ומסעדה ממש לא זולה, אבל התצפית ממנה כנראה שווה את המחיר (יש להזמין לפחות יום קודם +43/5476/6396)
 
נקודת התצפית P1על פסגת Pezid 2770m, היא הנקודה השנייה בגובהה באתר. מפה פנורמית מפרטת כאן את שמותיהן של הפסגות הלבנות, הנפרשות למולנו הרחק מעבר לגבול השוויצרי, ורק הרוח הקרה מבריחה אותנו מהר למטה.
 
19 סימנים של כורסא בצבע כתום על מפת המסלולים, התגלו כפינות מנוחה מגניבות, הפונות לשמש ולתצפיות יפות. לרוע מזלנו השמש לא יותר מידי האירה לנו פנים.
 
סקי סרפאוס-פיס-לאדיס, Crystal Cube
קוביית הקריסטל בנקודת התצפית Z1, בית קפה ומסעדה עם נוף פנורמי  (צילום: כרמית וייס)
 

מסעדות ובארים על ההר

מי שמכיר אותי יודע שזה אחד הצדדים החשובים לי ביותר, פחות בשביל האוכל ויותר בשביל המנוחה... אז מסעדות הרים ממש לא חסרות. הגדולה והמרכזית שבהן היא מסעדת הפנורמה, בתחנת האמצע של רכבל קומפרדל (Komperdell). היא כוללת מספר מסעדות, ואני ממליצה על מסעדת המרקים. המבנה ידידותי לגולשים, עם מעלית ושטיחים נגד החלקה.
 
גם לא מעט בארים פזורים בין מסלולי הגלישה, למי שזקוק לתדלוק אנרגיה. מוסיקה עליזה, כמיטב המסורת האוסטרית, הופכת אותם לחגיגה.
 
סקי סרפאוס-פיס-לאדיס
תופסים שמש באחת ממסעדות ההרים הנפלאות על מסלולי הסקי של סרפאוס-פיס-לאדיס (צילום: כרמית וייס)
 

אתר סקי ידידותי למשפחות

סרפאוס-פיס-לאדיס נחשב אתר ידידותי למשפחות. אזור הלימוד לילדים הגדול ביותר נמצא מעל העיירה סרפאוס, בתחנת האמצע של רכבל קומפרדל (Komperdell). פארק Kinderschneeal משתרע על פני 45 דונם, ומציע מגוון גדול של מתקנים, החל משעשועי שלג וגלישה לקטנטנים ומתחילים, ועד למתקני תרגול לקפיצות סקי וסנובורד. סמלו של הפארק הוא מורמלי (Murmli), דמות חביבה של מרמוט (בגרמנית Murmeltier), המשעשע את הילדים בהפסקות בשירה וריקוד. במקום יש גם מסעדה המותאמת במיוחד לילדים, ואזורי מנוחה ומשחק עבורם.
 
מורמלי הוא גם שמו של פארק קטן יותר, הצמוד לתחנת הרכבל התחתונה של סרפאוס. כאן יכולים קטנטנים להשתעשע ולטעום את השלג (בחינם), בעזרת 2 מסועים וגם תכנית לימוד מיוחדת המוצעת לבני 3-4 (בתשלום). ליד תחנת הרכבל של פיס יש פארק נוסף לילדים.
 
סקי סרפאוס-פיס-לאדיס
אזור הלימוד לילדים מעל סרפאוס  (צילום: כרמית וייס)

 

שלוש עיירות הסקי

שלוש העיירות המקושרות לאתר הסקי, שוכנות על צלע ההר ומשקיפות מגובה 1,200 עד 1,400 מ' על עמק נהר אין (Inn). הנהר הרחב ביותר באזור מגיע לכאן משוויץ, ועושה דרכו לעמק המרכזי של מערב הטירול ולעיר אינסבוק, לפני שהוא עובר לגרמניה ונשפך לנהר הדנובה.
 
העיירה סרפאוס (Serfaus) היא הגדולה בין השלוש, עם 1,100 תושבי קבע ולא פחות מ- 6,400 מיטות לאורחים. את העיירה חוצה הרכבת התחתית הקצרה (1,280 מ') והגבוהה בעולם (כך לטענת המקומיים), המסיעה הולכי רגל, מהכניסה לעיירה ומשתי תחנות במרכזה, אל תחנת הרכבל התחתונה. הרכבת היא בחינם, ומאות גולשים "נשפכים" ממנה בכל בוקר, חלקם אוספים את הציוד שניתן לאחסן בתאי ההשכרה. הנסיעה ברכבים פרטיים בעיירה אסורה, מלבד לצורך כניסה ויציאה.
לינה בעיירה סרפאוס
 
העיירה פיס (Fiss) היא השנייה בגודלה בטרילוגיה, וגם בה יש מקומות לינה בשפע, אך היא מציעה פחות חנויות וחיי לילה. עד שנת 1928, אז נסלל לכאן הכביש הראשון, עוד היו מגיעים עם פרדות בלבד, וכמה מהבתים העתיקים עדיין ניתן לראות במרכז העיירה.
לינה בעיירה פיס
 
לאדיס (Ladis) הוא יותר כפר מאשר עיירה וגם נראה הרבה יותר אותנטי. הוא מתאים למי שמחפש לינה במיקום שקט, אך כדי לעלות לאתר יש לקחת את הגונדולה לפיס. מומלץ להגיע לכאן גם למי שאינו לן בעיירה, לתצפית מרהיבה מהמבצר, הצופה לעבר עמק נהר אין.
לינה בכפר לאדיס
 
סקי סרפאוס-פיס-לאדיס
כנסייה ציורית בעיירה פיס  (צילום: כרמית וייס)
 

חיי לילה כמיטב המסורת האוסטרית

הרחוב המרכזי בעיירה סרפאוס משופע בחנויות, מסעדות ובתי קפה, ובסיום יום הגלישה הוא הומה אדם. מוסיקה עליזה, הבוקעת ממספר מועדונים וברים, משלימה את האווירה העליזה. אנחנו אהבנו את מועדון פאטשי (Patschi), הכולל בר גדול וסוער, שלצדו גם דוכני אוכל רחוב ושולחנות עץ גדולים. הוא נמצא ברחוב שמעל תחנת הרכבל (Dorfbahnstrasse 82), ומרבית המבלים מגיעים היישר מהמדרונות.
 
בכל יום רביעי, בשעה 21:00, מתקיים מופע מרהיב בתחנת האמצע Komperdell, מעל סרפאוס, ליד מסעדת הפנורמה. מדריכי בית הספר לסקי גולשים לצלילי מוסיקה חיה, פעלולנים, רקדנים, אורות וזיקוקים. קר... אבל בהחלט שווה! יש לקחת בחשבון תור לא קטן ברכבל, ואת הדרך חזרה ניתן לעשות בגלישה או במזחלות. מופע דומה מתקיים בימי שלישי בתחנת האמצע Möseralm מעל פיס.
 
 סקי סרפאוס-פיס-לאדיס  סקי סרפאוס-פיס-לאדיס 
סקי סרפאוס-פיס-לאדיס
חיי לילה ערים, המופע הלילי מעל סרפאוס ומועדון פאטשי  (צילום: כרמית וייס)
 

לינה 

העיירות סרפאוס ופיס משופעת בבתי מלון, רובם משפחתיים, אך כמה מהם גדולים ומפוארים. יש גם שפע של דירות אירוח, צימרים והוסטלים. אנחנו שילבנו דירת אירוח בתוך מלון, וכך נהנינו מדירה מרווחת ומארוחות בוקר וערב מצויינות.
 

המלצה על מלון בעיירה סרפאוס

מלון אוניברסו (Hotel Universo) ממוקם במרכז העיירה סרפאוס, ליד אחת מתחנות הרכבת התחתית, עמה ניתן להגיע אל החנייה בכניסה לכפר ואל מעליות הסקי (בהליכה רגלית מדובר על 1 ק"מ ו- 500 מ', בהתאמה). למלון יש חנייה פרטית, שהיא מצרך מאד נדיר בסרפאוס. החדרים והדירות, שלכולם מרפסות או טרסות, יכולים להלין זוגות, משפחות וקבוצות של עד 6 מבוגרים (ניתן להוסיף עריסת תינוק ומיטת ילד בתשלום סמלי). אזור הספא כולל בריכה מקורה, מרחץ אדים וסאונה, ויש גם בר, מסעדה, חדר משחקים לילדים, חדר ציוד סקי ומרפסת שמש. אורחי הקיץ מקבלים בחינם את כרטיס Super Sommer Card, המעניק הטבות רבות באזור, כמו, שימוש חופשי ברכבלים ובאוטובוסים המקומיים.

מלון מומלץ באתר הסקי סרפאוס פיס לאדיס
מלון מומלץ באתר הסקי סרפאוס פיס לאדיס
מלון אוניברסו - מיקום מעולה במרכז העיירה סרפאוס ובקרבת מעליות הסקי

 

הדרכה ששוה כל אירו

התלוליות הרבות (מוגלים) שנוצרו על המסלולים, בעקבות השלג הכבד לו "זכינו", גרמו לי לקושי רב בגלישה. כדי להתמודד עם הבעיה החלטתי להתפנק עם שיעור פרטי. זכיתי למדריך מעולה בשם אירי (Jiri Jerabek), שהגיע לכאן מצ'כיה, דובר אנגלית מצויינת ועובד עם בית הספר לסקי סרפאוס (Ski School Serfaus).
הטיפים והתרגול היו שווים כל אירו, מתוך 180 האירו ששילמתי. אחריהם המוגלים כבר לא נראו לי כה גבוהים והעומס על הברכיים פחת.

 
סקי סרפאוס-פיס-לאדיס
תלוליות שלג וגולשים שלא בדיוק יודעים איך להתמודד איתן...  (צילום: כרמית וייס)
 

איך מגיעים

אתר הסקי סרפאוס-פיס-לאדיס נמצא במרחק 3 שעות נסיעה משדה התעופה של מינכן, על אוטוסטרדות 52E ו- 45E. אנחנו בחרנו לנסוע בדרך מעט יותר ארוכה, דרך מינכן וכביש 95, וכך הרווחנו ביקור בעיירה הגרמנית גארמיש (Garmisch-Partenkirchen) והרבה נופים הרריים (וגם לא מעט פיתולים...). מי שבוחר בדרך זו לא חייב לקנות את מדבקת האוטוסטרדות של אוסטריה, אך שימו לב שיש קטע קטן בו ה- GPS יעלה אתכם על האוטוסטרדה, ויש לבחור בכביש המקביל. אם תפספסו זה עלול לעלות לכם בקנס של 120 אירו.
כתבה על טיולי אופניים באזור גארמיש
 

צפו במופע הלילי המרהיב המתקיים כל שבוע מעל העיירה סרפאוס, סרטון וידאו קצר


מידע נוסף

השכרת רכב באוסטריה
בתי מלון באתר הסקי סרפאוס-פיס-לאדיס
 אתרי סקי באוסטריה

כתבות נוספות

אתר הסקי אישגל
אתר הסקי זולדן
אתר הסקי סנט אנטון

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר