אישגל – חופשת סקי ללא הפסקה
מאת: ליאת בן צור


אתר הסקי אישגל הינו אחד מהאתרים היוקרתיים והנוצצים באוסטריה, ועומד כיום בראש רשימת אתרי הסקי המתחרים על קטגוריית "האתרים הפופולרים ביותר בקרב קהל הגולשים". את התואר והמעמד הנכסף קיבל אישגל בזכות מיקומו המנצח, תחזוקה ברמה גבוהה ללא מנוחה, גודלו וגם מיתוג נכון שלו.


כמדריכת סקי וכגולשת מושבעת, אני שבה וחוזרת לאתר הסקי אישגל פעם אחר פעם, ובכל פעם עם אנרגיות והתרגשות חדשה בלב. אני תמיד מופתעת לטובה ושמחה לראות כיצד האתר מתפתח ומשתדרג ללא הרף, ולצדו משגשגת העיירה המקסימה אישגל.
 
1 / 5
2 / 5
3 / 5
4 / 5
5 / 5

חיוך אחד שווה אלף מילים (צילום: ליאת בן צור)
בתים כפריים בשולי מרחב הגלישה (צילום: ליאת בן צור)
"אופס" קפצנו לשוויץ! (צילום: ליאת בן צור)
מי צריך רכב כשיש סוס ועגלה? (צילום: ליאת בן צור)
ממשיכים לחגוג באווירה צעירה וכיפית (צילום: ליאת בן צור)


מרחב הגלישה אישגל התחום בין 3 עיירות אוסטריות (A-C) ואחת שוויצרית (D).

שדה התעופה הקרוב ליד אינסברוק (E)
(להגדלת המפה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)


טיולי אופניים
מה הם שלושת הדברים החשובים ביותר לאתר גלישה? מיקום, מיקום ומיקום!

מרחב הגלישה של אישגל (Ischgl) זכה, ובגדול, במיקום שהופך אותו לאטרקטיבי, במיוחד עבור הסקרנים וההרפתקנים שבינינו. האתר נמצא בחבל טירול, על שרשרת  הרי סילוורטה (Silvretta), המשתרעת משוויץ וממשיכה לתחומה של אוסטריה. בזכות מיקומו על הגבול עם שוויץ, מתאפשרת גלישה אל העיירה השוויצרית סמנאון (Samnaun), שנמצאת מעברו השני של הגבול, וחולקת עם העיירה אישגל האוסטרית את מרחב הגלישה. הגישה לסמנאון לגולשים המגיעים מהצד האוסטרי היא במסלול מעגלי מרהיב.

כמה פסגות ורכסים בתחום מרחבי הגלישה של האתר מגיעות לגובה של 2,865 מ' והאזור משופע במשקעים, מה שמבטיח תנאי גלישה אופטימליים, ועונת גלישה ארוכה.

לינה בעיירה אישגל  |  לינה בעיירה סמנאון
 
סקי באישגל
אישגל - עונת גלישה ארוכה באחד האתרים הפופולריים באירופה  (צילום: ליאת בן צור)
 

תחזוקת האתר – בהשתפרות מתמדת

ההשקעה באתר היא בלתי פוסקת, וכך גם בנו הגולשים – שיפור והחלפת מעליות סקי, פיתוח מסלולים מעניינים ועוד שכלולים, מדי עונה או שתיים – משהו מתחדש. מעליות ישנות ואיטיות מוחלפות במעליות סקי מעודכנות וחדישות, שמשנעות אלפי גולשים בדקה – מה שעוזר להפחית את העומסים ומחבר בזרימה את המעברים בין המדרונות ואת אזורי הגלישה. כך יצא שבמשך 12 השנים האחרונות, עבדו באתר על פרויקטים מיוחדים בהקמת הרכבלים הכי מודרניים שיש, ולקחו ברצינות את הפן הטכנולוגי כשווה ערך לפן העיצובי, וכל זה עם חשיבה עלינו הגולשים.

האתר יכול להתפאר בלפחות 3 פרויקטים גרנדיוזיים ומרהיבים בתחום רכבלי הסקי. אחד מהם הוא רכבל בעל 2 קומות שמשנע 180 איש לגובה 2,488 מ', עולה בחזרה מאזור הגלישה השוויצרי בעיירה סמנאון לאזור הגלישה של אישגל, ונקרא "טווינליינר" (Twinliner L1).
על הסנו-פארק של אישגל בכתבה על סנו-פארקים

סקי באישגל
מבט מן הרכבל, בדרך לשיא הגובה  (צילום: ליאת בן צור)
 

לתפוס גונדולה אל ראש ההר

Pardatschgrat  3-S הינו רכבל הגונדולה השני שעולה מהעיירה אישגל למרחב הגלישה (מבין 3 רכבלים שעולים מהעיירה), ובו תאים מפוארים שלא היו מביישים סלון מעוצב בספות עור רכות ונוחות.

גולת הכותרת הוא רכבל יפהפה ומטורף, שמתואר כיצירת אמנות של ממש בעולם הטכני והעיצובי של הרכבלים. הוא מסומן במפה
E5, והוא מעלה בזריזות מדהימה ושקטה כ- 150 גולשים לפסגת ה- Gronda Piz Val בגובה 2,820 מ'. הגונדולה המרהיבה הזו מנחיתה אתכם באלגנטיות בנקודת פתיחה לאזור גלישה מדהים של אוף-פיסט מטורף (רק מסלול גלישה מעובד אחד יורד ממנה - מסלול 42 אדום).

לאחרונה השתדרג האתר גם עם רכבל כיסא מפנק והוא מסומן במפת המסלולים D1. מדובר במעלית כיסא שעולה לפסגה בגובה 2,864 מ' בזריזות יתרה. כל ספסל מיועד ל- 6 גולשים, והוא נוח, מרופד וכמובן גם מחומם ובעל כיפת הגנה מרוחות. לפני כן, זו היתה מעלית כיסא של שניים, פתוחה, ישנה ואיטית.
כתבה הסוקרת את אתרי הסקי באוסטריה

 
סקי באישגל
הדרך למטה - במגוון דרכים, מסלולים שונים ואוף פיסט  (צילום: ליאת בן צור)

 

"אישגל – תירגע. אם אתה יכול"

בימינו, מיתוג נכון זה שם המשחק – הסלוגן החכם שנבחר למתג את העיירה ואת האתר הוא כמו משפט קצר שקורא עליך תיגר: "Ischgl – Relex. If you can"

הסלוגן, בשילוב מגנטי משיכה בתחילת העונה ובסיומה – עם הופעות וקונצרטים של מוסיקה חיה ממיטב תחומי המוסיקה ופרפורמרים ברמה עולמית – הופכים את אישגל לאתר שבאמת קשה להירגע ממנו. מופעי פתיחת וסוף העונה באישגל הפכו לשם דבר בעולם הסקי, כשכל זה קורה על ההר, בגובה של 2,320 מ'! ההופעות מתקיימות במרכז אזור הרכבלים, שהופך ביום ההופעה לארנה פתוחה עם טריבונות סביבה. האירועים יוצרים באז מטורף של אנרגיות טובות באתר עצמו, וכן בכל הרשתות החברתיות.

כתבה על אתר הסקי השכן סרפאוס-פיס-לאדיס

סקי באישגל   סקי באישגל
מדי פעם מניחים את המחלקיים בצד ו... נחים?? לא באישגל, אין פה רגע דל  (צילום: ליאת בן צור)
 

היקף האתר ומרחב הגלישה

מרחב הגלישה של האתר כולל  כ- 240 ק"מ , והוא מכונה אזור Paznaun. אם נוסיף עליו את אזור הגלישה של גלטור (Galtur) – העיירה השכנה (10 דקות נסיעה ברכב/סקיבאס), ואת אזור הגלישה של קפל (Kappl), נגיע לכ- 300 ק"מ. במרחב תמצאו מגוון מסלולים בכל הרמות: מתחילים, בינוניים ומתקדמים.

שלושה רכבלים מעלים את הגולשים בבוקר מהעיירה אישגל לאתר: רכבל ה-Silvretta  שנמצא במרכז העיירה, רכבל ה- Fimba שנמצא בצדה המזרחי של העיירה והרכבל Pardatschgrat שנמצא בהמשך לרכבל ה-Fimba  לכיוון מזרח.
 
הגישה לשני הרכבלים האחרונים היא על מדרכה-נעה, בתוך מנהרה, לנוחיות מרבית של הגולשים. תוך כדי העברת הזמן בעמידה על המסוע, תוכלו ליהנות מתערוכת צילום מעלפת של פוסטרים ענקיים המתעדים את כל ההופעות החיות שנערכו באתר לאורך השנים, החל מ- 1995, השנה בה החלה המסורת הנ"ל. התמונות היסטוריות וייחודיות, מסודרות בסדר כרונולוגי ונותנות תחושה של מסע בזמן. זו הצצה נדירה לאיך נראינו פעם... בון ג'ובי, סטינג (2001), רוד סטיוארט (2000) , פיטר גבריאל (2004), The Scorpions (2012), אלטון ג'ון, אלאניס מוריסט, אלישה קיז, קייטי פרי, קיילי מינוג ועוד רבים וטובים אחרים.

המסלולים בשטח הגלישה הם רבים וכוללים בהם גם הרבה מקום ליצירתיות ומחשבה. שימו לב לא להתבלבל, המסלולים מסומנים במספרים והמעליות מסומנות באותיות לועזיות, כשכל אזור במרחב מקבל אות משלו. לצד מסלולים מאתגרים לגולשים מנוסים (עליהם אפרט בהמשך), יש באתר אזור מיוחד לגולשים מתחילים, שנמצא באזור ה- Idalp וכולל בו מסלולים מהנים וכיפיים לתרגול, בהם מסלול 6 כחול, 8 כחול ו- 2 כחול. הגישה נוחה אליהם ולמרכז בו נמצאות המסעדות למנוחה בזמן הפסקת הצהריים. לגולשים המיומנים יותר מומלץ לחקור את מסלול המבריחים.
כתבה על אתר הסקי השכן מאיירהופן

 
סקי באישגל
אישגל - כ- 300 ק"מ של מרחב גלישה עם אינסוף אפשרויות  (צילום: ליאת בן צור)
מסלול המבריחים - גולשים אל בין דפי ההיסטוריה

מעצם מיקומו של האתר על גבול שוויץ, סיפורי ההברחה שהתחילו בתקופה של לפני מלחמת העולם השנייה, הם חלק בלתי נפרד מההיסטוריה המקומית. מוצרים כמו חמאה, גבינה ופרוות הוברחו מצד אחד של הגבול האוסטרי לצדו השוויצרי, ומהצד השני סחרו בקפה, אורז, טבק, סכרין וגרבי ניילון, שהיו זולים יותר בשוויץ מאשר באוסטריה. פעולת ההברחה לא היתה פשוטה כלל וכלל, הקשיים של הליכה בשלג (לפעמים עמוק מאד), ללא ציוד ולבוש מתאים, כשחוץ מעל המצפן והמזל - לא היה על מי לסמוך כדי להצליח במשימה.

מעניין להיסחף לאותה תקופה ולהיכנס לראשם של המבריחים, לנסות להבין כיצד עברו את הדרך בשטח ההררי והמושלג (ללא אייפונים,
GPS או שבילים מסומנים). נוסף על סכנות הדרך העקלקלה, ההליכה הרגלית על מגלשי עץ עם משקל כבד של סחורות על הגב והתנאים הקיצוניים, היה עליהם להיזהר משוטרי המכס שניסו לתפוס אותם. הליכה כזו מאישגל לסמנאון וחזרה, ארכה כ- 10 שעות ויותר, ונעשתה גם במזג אוויר קשה, עם רוחות, שלגים וערפל.
 
ואיך כל זה קשור אלינו? על רקע ההיסטוריה הספורטיבית הזו קיבלנו שלוש אופציות לבצע סוג של "מסלול המבריחים": מסלול הברונזה, אורכו כ- 20 ק"מ של מסלולים, שהם ברובם כחולים, מסלול הכסף – כ- 25 ק"מ של מסלולים, אדומים ברובם, ומסלול הזהב – כ- 35 ק"מ אורכו, במסלולים אדומים בלבד. שלושת המסלולים מגיעים כמובן לצד השוויצרי וחוזרים חזרה. מומלץ לצאת לכל אחד מהם בשעות הבוקר המוקדמות ולקחת בחשבון כ- 4 שעות גלישה. זהו טיול מקסים ומהנה, עם אופציה לשוקו שוויצרי על הדרך או ביקור קצר בעיירה השוויצרית ובחנויותיה נטולות המכס.

שימו לב – כדי לבצע את המסלולים צריך לרכוש סקי פס מורחב, שמאפשר מעבר בגלישה לעיירה סמנאון.

למפות מדויקות של מסלולי המבריחים יש להוריד אפליקציה של האתר ולהירשם אליו. שם מבטיחים לזכות אתכם בפרסים במידה שעקבתם נכון אחר הסדר ונרשמתם בכל נקודות הציון המופיעות על מפת המסלול שבחרתם.
 
לגולשים מתקדמים, להרפתקנים ולאוהבי האופ-פיסט – לא כדאי לפספס את ה- E5!  מכאן – הגלישה למטה היא יצירתית. צור לך מסלול פרטי משלך.

סקי באישגל
מסלול המבריחים - "עשה זאת בעצמך", וניפגש למטה...  (צילום: ליאת בן צור)
 

העיירה אישגל – הרבה יותר מסתם מקום לישון בו

העיירה הקטנה והתוססת נמצאת בגובה 1,400 מ' מעל פני הים. היא כוללת רחוב ראשי אחד שלאורכו ומשני צדיו בתי מלון מפנקים, מסעדות, ברים, בתי קפה וחנויות ציוד סקי. בלילה הופך הרחוב ל"סטריפ" של בילויים, ובו ברים הומי אדם, מסעדות ומועדוני לילה שמחים. באופן כללי, כדאי לדעת שכיאה למסורת הטירולית, הבירה נמזגת גם בעיירה וגם על ההר בנדיבות, החל משעות אחר הצהריים המוקדמות, ואפשר למשוך את ה- Happy Hour הפרטי שלכם עד מתי שתבחרו, עם הרבה מאד שותפים מסביב.

שימו לב לכך שהביקוש הרב לחופשת סקי באישגל גרם להתייקרות המלונות בעיירה לעומת אתרים אחרים, עובדה שסייעה לשיגשוג עיירות סמוכות כמו גלטור וקפל, המשמשות כבסיס לינה חלופי במחיר סביר. המרחק בין העיירות הוא כ- 10 דקות נסיעה באוטובוס הסקי, שניתן חינם לגולשים. יש להזמין לינה זמן רב מראש, כי בתי המלון והדירות באזור מתמלאים מוקדם.
לינה בעיירה גלטור   |  לינה בעיירה קפל

שדה התעופה הקרוב ביותר (כשעה וחצי) נמצא ליד אינסברוק. שאטל של חברת Four Seasons, שמשנעת גולשים משדות תעופה מקומיים לאתרי הסקי בסביבה, יאסוף אתכם הישר אל האתר. שימו לב שההזמנה לשאטל נעשית אונליין, מבעוד מועד.

 
סקי באישגל   סקי באישגל
מראות קסומים בעיירה אישגל, אווירה של לפני 200 שנה  (צילום: ליאת בן צור)

 

המלצה על מלון ומלון דירות באתר הסקי אישגל

כפי שנכתב למעלה, לא קל למצוא מקומות לינה באישגל, הן בשל מחירם היקר והן בשל העובדה שהם נתפסים הרבה לפני תחילת העונה. רבים מתמקמים בעיירות ובכפרים השכנים, ואנו נציע כאן מלון ודירות הממוקמים בין העיירה קאפל לעיירה אישגל, ונהנים משירותיו של אוטובוס הסקי.

מלון זרו (Hotel Zhero – Ischgl Kappl), הוא מלון 5 כוכבים מעוצב ומפנק, המציע חדרים גדולים וסוויטות, שבחלקן חדרי שינה נפרדים, מסעדה מצוינת, בר ליד האח, מרכז ספא גדול, הכולל בריכה מקורה, סאונות, מרחץ אדים וטיפולי פינוק, בריאות ויופי. למלון חניון מקורה ואוטובוס הסקי עוצר ממש לידו.

מלון דירות שורן דס אלפס (Schooren des Alpes) שוכן אף הוא בין העיירה קאפל לעיירה אישגל, ומתאים למשפחה גדולה, מספר זוגות או קבוצת חברים. הדירות גדולות, מעוצבות בקוו מודרני ומפנקות, בכולן 3 חדרי שינה, פינת ישיבה, פינת אוכל ומטבח מצויד היטב, ולחלקן גם טרסה עם נוף להרים. במתחם הדירות בריכה חיצונית ופנימית וספא, המציע טיפולי עיסוי.

מלון דירות באתר הסקי אישגל
מלון דירות באתר הסקי אישגל
למעלה: מלון זרו - ליד תחנת אוטובוס הסקי של אישגל
למטה: מלון דירות שורן דס אלפס - מתאים למשפחות, מספר זוגות או קבוצת חברים   אז מה היה לנו? גלישה על המדרונות במשך שעות היום, שמתחברת לאפרה-סקי שמח במיוחד על ההר, עד שעות הערב המוקדמות, ולהמשך בילוי ערב בעיירה תוססת, במועדוני לילה, בקזינו מקומי ובברים שוקקי חיים. בנוסף, בשעות הערב נפתח מסלול מיוחד וכייפי של מזחלות שלג, מזחלות סוסים לטיול בעיירה, רחבת החלקה על הקרח ועוד. בהחלט קשה להירגע באישגל, וגם קשה להירגע מעוצמת החוויה, עוד ימים רבים לאחר שחוזרים לשגרה.

מידע נוסף

השכרת רכב באוסטריה
לינה בעיירה אישגל
לינה בעיירה סמנאון
אתרי סקי באוסטריה

כתבות נוספות

אתר הסקי זולדן
אתר הסקי מאיירהופן
אתר הסקי סנט אנטון
אתר הסקי סרפאוס-פיס-לאדיס


אודות הכותבת
ליאת בן צור, חברת הוועדה המקצועית באיגוד מדריכי הסקי והסנובורד בישראל, ומדריכת סקי דרגה 2 (לגולשים מתקדמים). עוסקת בהדרכה מאז שנת 1998, מדריכת Indoor Ski בסקימולטור, מדריכה בקבוצות הדרכה בעברית המאורגנות על ידי משרדי נסיעות שונים. 

ליאת עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר