סנו-פארק: זמן אוויר כלול בסקי-פס
מאת: עודד לביא 


החל מראשית ימי האנושות, רצה האדם ללמוד לעוף. שאלות, כגון, למה ציפורים עפות, או סיפורי עמים בסגנון דדלוס ואיקרוס, רק ממחישים את הסקרנות הטבעית של האדם בשאלה כיצד ניתן להגיע לרקיע. בתחום שלנו, סקי וסנובורד, הפתרון נמצא מזמן, ליתר דיוק בשנת 1924, עם מיסוד אולימפיאדת החורף ותחרות קפיצות הסקי. אולם בעשרים שנה האחרונות הוא רק מתחזק: בנה לך פארק משלג, עם מקפצות ועוד שלל מתקנים, ופשוט תתחיל לעוף.


קפיצה בפארק שלג, סנו-פארק
מאז כניסת הסנובורד לאופנה החלו להקים סנו-פארקים ייעודיים עבור חולי האקסטרים,
וגם גולשי הסקי לא טומנים את ידם בצלחת
   (צילום: Luxcreative) 
 
קפיצות סקי וסנובורד הן ענפים שקיימים החל מתחילת המאה הקודמת, אולם רק מאז כניסת הסנובורד לאופנה החלו להקים סנו-פארקים ייעודיים עבור חולי האקסטרים וזמן האוויר. מאז ועד היום חלה בתחום תמורה עצומה, והיום ניתן למצוא כמעט בכל אתר מתחם ייעודי עבור אלו שתמיד חלמו לעוף. באתרים רבים פרסו חברות שונות את חסותן על הפארקים, והפארקים נקראים בשמו של הספונסר שהשקיע בהם כמות כסף אדירה. רוב הספונסרים באים מתחום חברות הציוד או הביגוד, אך גם חברות אחרות, כגון, חברות סלולר ואלכוהול, מצאו את הנושא מעניין והשקיעו בו רבות.
 
אחד היתרונות הגדולים של הסנו-פארק, וגם חלק מקסמו, הוא שכל עונה הוא שונה ומתחלף, ממש כמו השלג שמרכיב אותו, כך שניתן מידי שנה לחשוב על מתקנים חדשים, קומבינציות חדשות ומקפצות חדשות, ולהוציאם אל הפועל.
 

טיולי אופניים
 

שלושת המתקנים שתמצאו (כמעט) בכל פארק שלג

עבור המכור, להיכנס לתוך סנו-פארק משול לכניסתה של עליסה למאורת הארנב: עולם בו הכל אפשרי, הכל מותר ואף רצוי, וככל שתתפרע יותר, כך תזכה ביותר יוקרה. עם כניסתך למתחם תיתקל בשלושה אלמנטים הכרחיים (שיובאו מעולמות האקסטרים של האופניים והסקייטבורד), שבלעדיהם יהיה קשה לקרוא למתחם סנו-פארק.
 
האלמנט הראשון הוא ה- Kicker (קיקר), שהוא מקפצה, עשויה משלג כבוש (לא כמו כרוב, אלא כמו כביש) ומהודק היטב. המִשתנים החשובים במקפצה הם: זווית העלייה, אורכה, המרחק למשטח הנחיתה וזווית ואורך המדרון עליו נוחתים, כי ליפול בדיוק באמצע זה לא הכי כיף. ניתן גם לעשות מקפצה לבד, וטיפים לכך תמצאו בסוף הכתבה.
 
שיעור מקוצר בקפיצות קיקר, מקפצה העשויה משלג
 
לאחר המפגש הראשון עם הריחוף באוויר, מרבית הסיכויים שתתקלו ב- Rail (רייל) להחליק עליו. באנגלית המילה Rail מתכוונת למעקה של מדרגות. גם סנובורדיסטים רבים היו ועדיין מחליקים על מעקות למיניהם, אולם המושג התרחב והוא כולל כיום מתקנים רבים בצורות שונות ומגוונות, אליהם מגיעים במהירות, קופצים עליהם ופשוט מחליקים (סלייד) לכל אורכם. הנפוצים הם Spine Rail ו-Box Rail, שצורתם עמוד שדרה קמור (לגובה או לצדדים) או ישרים בצורת קופסא שקבורה עמוק בשלג, בהתאמה.
 
שיעור קצת ארוך אבל שווה צפייה בגלישת רייל
 
המתקן השלישי שחייב להיות באתר, והעדרו זה כמו העדר אלכוהול מבירה, הוא ה- Half-Pipe (חצי צינור), מתקן חצוב בשלג בצורה האות U, חצי צינור שקוטרו בסביבות ה-15 מטר וקירותיו גובהם סביב ה-3 מטר ומגיעים אף ל-8 מטר. המטרה כאן היא לגלוש במהירות אל השיפוע שמסתיים בזווית אנכית, לקפוץ לגובה מעל הקצה, לעשות סלטות, סיבובים ועוד מיני פעלולים שמגבירים את האדרנלין, בתקווה לנחות כמו שצריך חזרה ולהמשיך ישר לצד השני, וחוזר חלילה, עד סוף המתקן, שמגיע לעיתים לאורך של 100 מטר ומעלה.
 
חצי צינור ארוך במיוחד ושיעור גלישה שגם הוא קצת ארוך, אבל שווה צפייה
 
אלו שלושת יסודות הסנו-פארק, אולם בכל סנו-פארק תוכלו למצוא אלמנטים שייחודיים רק לו, כגון גזעי עצים בתפקיד Rail, שולחנות פיקניק או מכוניות בתחום שבין המקפצה למדרון הנחיתה, שרק מוסיפים עניין ומוסיפים גם לפוטוגניות הצילום. ברוב הסנו-פארקים לא תמצאו את המתקן כבודד (פרט ל- Half-Pipe), אלא תמצאו סדרה של מספר מתקנים משולבים, כך שבגלישה אחת תבצעו קומבינציה של תרגילים בדרככם לתחתית המתחם.
 
מכיוון שהסנו-פארקים מושכים אליהם גולשים רבים, הן מתחום הסקי והן מהסנובורד והחל להיווצר עומס של גולשים ממתינים, החליטו לפצל את המסלולים לפי רמות קושי, כך יש מסלולי מתחילים, מסלולי בינוניים ומסלולי מקצוענים. 
 הסנו-פארקים המובילים

עכשיו אחרי שהבהרנו את הנושא, ניתן לדבר על הסנו-פארקים עצמם, אז קבלו את הסנו-פארקים המובילים באירופה ואחד בארה"ב:
 

Vans Penken Park - מאיירהופן, אוסטריה

הָסנו-פארק (בהא-הידיעה) של אירופה, נמצא באתר הסקי מאיירהופן (Mayrhofen) באוסטריה, עם 4 מסלולים לרמות שונות. המתחילים יוכלו ליהנות בלי שהמקצוענים ינשפו בעורפם, ולאחרונים יהיה מספיק זמן אוויר בלי שהמתחילים "יתקעו" את המסלול. בתחתית תוכלו לתפוס רכבל, ישירות לפתח המתחם, ובדרך לצפות בתעלוליהם של שאר הגולשים, על גבי 35 המכשולים, הכוללים ריילים, בוקסים, קירות, מקפצות ו-Half-Pipe מהטובים ביותר באירופה.
 
ביצועים מטורפים בפארק השלג שבאזור הגלישה פנקן באתר הסקי מאיירהופן
 

סנו פארק אישגל, אוסטריה

באתר הסקי אישגל (Ischgl) תמצאו את אחד הטובים בעולם, עם כל סוגי הקיקרים והריילים שבנמצא. אבל את זה כבר שמעתם, מה שלא שמעתם זה על מקפצת הקיקר עם המזרון הענק, שמהווה את אזור הנחיתה. כך תוכלו לנסות את הטריקים שרק חלמתם עליהם.
כדי להראות לכולם שהצלחתם לעשות סלטה משולבת 720, תוכלו לקחת מצלמה ולצרוב את הצילומים על DVD, והכל בחינם!! רק אל תשכחו להשאיר את המזרון מחוץ לפריים...
 
ביצועים מרשימים בסנו-פארק של אתר הסקי אישגל, אוסטריה
 

סנו-פארק ליביניו, איטליה

היה היה, ברכס Mottolino, סנו-פארק שאירח את האליפות האירופאית של Burton והעלה לגולשי הסקי את לחץ הדם. גם קרקס תקשורתי וגם מופרעי סנובורד, שהגיעו לעיירת הסקי ליביניו (Livigno) וקפצו בכל מקום, היו ממש יותר מדי. כיום הקרקס עבר למקום אחר, אבל הרוח נשארה.
פארק השלג Mottolino Fun Mountain מחולק לשני חלקים: הראשון, למקצוענים ומתאבדים, עם שלל מתקנים שיפחידו גם את היצ'קוק, והשני, למתחילים שמתעופפים בפעמים הראשונות בחייהם.
 

הסנו-פארק של אתר הסקי ליביניו במבט על
 

Absolut Snow Park, פלכאו, אוסטריה

כשתתחילו לגלוש בקצה הפארק העליון של אתר הסקי פלכאו (Flachau) לא תדעו נפשכם מרב אושר, כאילו הגעתם מערבה בחיפוש אחר זהב, ומצאתם גם נפט.
ריילים משולבים, מקפצות, שולחנות, וכל מכשול אפשרי שניתן להיעזר בו. אחרי קילומטר וחצי של מכשולים תגיעו לצי'ל האוס, שמעוצב בסגנון המערב הפרוע, עם מוסיקה רגועה ואווירה נעימה. כאן תוכלו גם להתאמן על כישורי הסקייטבורד שלכם בסקייט-פארק.
 

מסלול המתחילים ורמת הביניים בפארק השלג של פלכאו

 

Ursus Snow Park, מאדונה די קמפיליו, איטליה

כיאה לאתר ששמו נקשר עם האם הקדושה לנצרות, גם הסנו-פארק של מאדונה די קמפיליו (Madonna di Campiglio) קשור לדת, דת הגלישה וה- Free-Style של FIS (איגוד הסקי הבינלאומי). מדובר באחד הפארקים הטובים באירופה, שמארח באופן קבוע תחרויות בינלאומיות, וזה בהחלט לא מפתיע בהתחשב בכמות הריילים האינסופית, המקפצות, וכמובן ה- Half-Pipe שאורכו 100 מטר!!
כתבה על אתרי הסקי הגדולים באיטליה


סיור בפארק הקפיצות הענק של מדונה די קמפליו במבט על על כל המתקנים
 

Pepsi Snow Park, שפינדלרוב מלין, צ'כיה

באתר הסקי שפינדלרוב מלין (Spindleruv Myln) שבצ'כיה, המכונה בקיצור 'שפינדל', תוכלו ליהנות מזמן אוויר בסנו-פארק, בו יש מתקנים רבים לקפוץ מהם, להחליק עליהם, וצינור, שלא היה מבייש אפרו-אמריקאי בסרט למבוגרים בלבד.
כדאי להגיע בלילה, כאשר כל המתחם מואר, וכך תוכלו להתאמן עליו שעות נוספות, בלי הלחץ שיש בשעות היום.
כתבה על אתר הסקי שפינדלרוב מלין
 

סנו-פארק קצת יותר צנוע באתר הסקי שפינדלרוב מלין
 (צילום: SkiDeal Photo Archive) 
 
 

 פארק סיטי, יוטה, ארה"ב

כאשר מדובר באתר הבית של שון וייט (Shaun White), גולש הסנובורד המעוטר ביותר בתבל, אתם יכולים להסיר דאגה מלבכם. באתר הסקי פארק סיטי (Park City) תמצאו 4 סנו-פארקים ו- Super-Pipe מטורף. שון התעופף, נפל והתרסק בכל אחד מהם, בדרכו אל המקום בו הוא נמצא כיום. פרט לכך שהוא זוכה בכל התחרויות, הוא גם עוזר בבניית הסנו-פארקים המדוברים ומהראשונים שמתנסים בהם.
כתבה על אתר הסקי וייל בקולורדו ארה"ב


שון וייט בביצוע מטורף על החצי-צינור בפארק סיטי
 

סנו-פארק חרמון, ישראל

טוב, אז נכון שאין לנו סנו-פארק בחרמון, אבל בואו נחשוב מה היינו רוצים שיהיה שם: Mini-Pipe, משהו כמו 50 מטר, גובה 3 מטר, ריילים גם על בוקס וגם מעקות, לא משהו רציני, מקפצות יכול להיות נחמד, כמה שולחנות פיקניק וגזעי עצים, ואם אפשר גם לתקוע סוסיתא באמצע זה יהיה מצוין.
שלחו לנו רעיונות שלכם, אולי נצליח לשכנע מישהו שם לעשות את זה.
 

Do It Yourself, כל מקום

טוב, ברמת העיקרון, הכי פשוט זה להשתמש בבורדים כדי לבנות קיר ולערום עליו שלג. כמובן שהזווית הראשונית צריכה להיות ירידה, לא חדה מדי, ויש לדאוג שיהיה משטח נחיתה נעים.
בדקו קודם את חוקי האתר, כי חבל, באמת חבל על הסקי-פס שלכם (יש מקומות בהם אסור לרדת מהמסלולים) וגם חברת הביטוח עלולה להתנער מאחריות.
 
 
הכי חשוב, תמיד לבשו מגיני ידיים וברכיים וקסדה. שימרו על עצמכם.

כתבות נוספות

אודות הכותב:

עודד לביא, גולש סנובורד מזה 6 עונות באתרים ברחבי אירופה. 
 סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר