אתר הסקי זולדן – לגלוש עם אלופים
מאת: ליאת בן צור


תחרויות גלישה בסדר גודל עולמי נערכות באתר הסקי זולדן מידי שנה, בזכות מגוון המסלולים ואיכות השלג הגבוהה, הנשמר בשל הקרחון שהוא חלק מהאתר, ששטחי הגלישה עליו אינסופיים כמעט. 


גם אתם יכולים ליהנות ממסלולי הגלישה של האלופים, גם אם אינכם גולשי סקי מקצוענים. אנסה להמליץ כאן על מסלולים מעניינים במיוחד, מהיכרות של לא מעט חופשות סקי בזולדן, הן כגולשת והן כמדריכה.
 
סקי באוסטריה, זולדן
טיפנבאך-קוגל, אחת משלוש נקודות התצפית הפנורמיות של זולדן  (צילום: nervosa22)
 

זולדן – גן עדן לכל גולש

זולדן (Sölden) היא עיירת סקי איכותית, עם דיפלומה מקצועית, השוכנת בעמק אוצטל (Ötztal), במרחק 80 ק"מ מאינסברוק, בלב חבל הטירול של אוסטריה. הגולש האמריקאי האגדי בודי מילר (Bode Miller), פעמיים אלוף עולם בסקי אלפיני, בחר את זולדן כאתר הבית שלו ודיבר רבות בשבחו: "Great skiing in Sölden".
 
אתר הסקי והעיירה הקסומה, נפרסים לרגליו של קרחון גדול. מגוון המסלולים, באתר ועל הקרחון יחדיו, הוא רחב במיוחד, אך הוא הופך לענק אם מחשיבים גם את אזור הגלישה הוך-זולדן (Hochsölden), הוך-גורגל (Hochgurgl) ואוברגוגל (Obergurgel), שלושה אתרי הסקי נוספים על אותו רכס, הנמצאים במרחק נסיעה של כ-10 דקות.
 
את יופיו ואופיו הייחודי של הקרחון בזולדן, מעניקים לו גודלו, גובהו והמסלולים הרחבים והאינסופיים שעליו. עובדה זו אינה אופיינית לרוב
הקרחונים האחרים עליהם ניתן לגלוש, שהמסלולים עליהם תלולים, צרים ובשל כך גם קשים לגלישה. הקרחון של זולדן מאפשר גלישה לכל רמות הגלישה. בימים יפים של שמש מלטפת ושלג איכותי, המסלולים המעובדים הם גן עדן לכל גולש, גם לגולשים מתחילים.
בתי מלון בזולדן  |  בתי מלון בעמק אוצטל
 

אזורי הגלישה של זולדן (A), הוך-זולדן (B), הוך-גורגל (C) ואוברגוגל (D), במרחק 80 ק"מ מאינסברוק,
בתי מלון מומלצים: 
מלון די ברגה ליייפסטייל | מלון הדירות גארני ויזר | מלון טופ הוכגורגל | מלון אקווה דום טירול תרמה
 

טיולי אופניים 
 

זולדן במספרים

69 ק"מ של מסלולים כחולים.
51 ק"מ של מסלולים אדומים.
28 ק"מ של מסלולים שחורים.
33 מעליות סקי - מעליות T, מעליות כיסא וגונדולות.
הגובה המקסימאלי באתר 3,250 מטר, והוא יורד עד לעמק בגובה 1,350 מטר.
 
המסלולים התלולים ביותר באתר של זולדן, הם :
אזור סקי הלילה - מסלול מספר 3.
מסלול הכסף - מסלול דאונהיל מספר 7.
מסלול מספר 14 - חלקו העליון של המדרון.
מסלול מספר 25 - ליד מעלית Schwarzkogl.
מסלול מספר 31 - המסלול בו התקיימה אליפות העולם. 

המטריה של מרק, זולדן, אוסטריה
מסעדת הרים בזולדן  (צילום: אדוארדו אוקסמן)
 

זולדן למתחילים ולמתקדמים

אזור גיגי-יוך (Giggijoch), האזור הצפוני של האתר (מצד ימין על מפת המסלולים), הוא אזור המתאים לגולשים מתחילים, אך גם גולשים מתקדמים ייהנו בו. אחרי תרגול ראשוני בגלישה בעזרת מעלית ה- T-Bar, יכולים המתחילים לבחור בין ארבע מעליות כיסא ארוכות, שבינהן ארבעה מסלולים ארוכים ורחבים. במסלולים הכחולים 13 ו- 15 יש שני קטעים קצרים, שיכולים להיות קשים למתחילים. מומלץ לקחת הדרכה, גם כדי לדעת מאיזה צד של המסלול לרדת.
גולשים בינוניים יכולים לגלוש בכל אזור גיגי-יוך, חוץ ממסלוליו השחורים. לגולשים מתקדמים מומלץ מסלול 21 אדום, היורד לעיירה, לסיום יום גלישה או בכל זמן אחר, אז ניתן לעלות חזרה בגונדולה. לצדו, מסלול 22 שחור מאתגר במיוחד, שגם עימו אפשר לגלוש לעיירה או לתחנת הרכבל, כדי לתפוס את הגונדולה חזרה למעלה.
 
אזור גייסלאך-קוגל (Gaislachkogel), האזור הדרומי של האתר (משמאל במפת המסלולים), מתאים יותר לגולשים מתקדמים ולמומחים. על פסגת גייסלאך-קוגל יש אוף-פיסט מטורף.

 
בקתת הרים בזולדן, אוסטריה
בקתת הרים בזולדן אחרי לילה מושלג במיוחד  (צילום: ליאת בן צור)
 

הקרחון של זולדן

מעל העיירה זולדן שני קרחונים, הסמוכים זה לזה – טיפנבאך (Tiefenbach) ורטנבאך (Rettenbach). הם יוצרים יחדיו אזור גלישה גדול - 10 מעליות סקי ומסלולים באורך 37 ק"מ, המחובר לשאר האתר עם מעליות סקי ומסלולים. הראשון מסלוליו מתונים יותר, ומתאימים לגולשים בכל הרמות, ואילו השני מסלוליו תלולים ומאתגרים יותר. סבב תחרויות הגביע העולמי בגלישה מתחיל בסוף אוקטובר, בתחרות על הקרחון של זולדן.
 
הגישה לאזור הגלישה שעל הקרחון היא ידידותית, עם רכבלים קטנים (ארבעה כסאות) וגונדולות סגורות, שהקישורים ביניהם נוחים לגולשים בכל הרמות. תחילת העלייה משני הרכבלים המרכזיים בעיירה זולדן, הממוקמים לצדי הכביש הראשי, במרחק של כ- 800 מטר זה מזה. העלייה לקרחון משלבת עלייה ברכבלים וגלישה בינהם, ועורכת 45 דקות עד שעה, בהתאם לעומס הגולשים והתורים במעליות.
 
על הקרחון שמונה מסלולים כחולים נהדרים, שכל גולש בכל רמה יהנה מהם, ולצידם שני מסלולים אדומים ואחד שחור. אם מתעייפים תמיד יש אופציה לחזור בגונדולה חלק גדול מהדרך היורדת מהקרחון, וזה יתרון גדול לגולשים מתחילים, הנוטים להתעייף לקראת סוף היום. ביומם השלישי על השלג, העליתי את חניכיי, שהיו גולשים מתחילים לגמרי, לצילום נוף פנורמי עוצר נשימה על אחת מתוך שלוש הפסגות של הקרחון. הם היו בשמיים, תרתי משמע.

 
חופשת סקי, זולדן, אוסטריה
זולדן - לגלוש עם מקצוענים  (צילום: ליאת בן צור)
 

ראלי שלושת הגדולים

בזולדן שלוש פסגות שגובהן מעל 3,000 מטר. ראלי שלושת הגדולים (Big 3 Rallye) הוא מסלול אתגרי, במהלכו מגיעים בגלישה לשלושת הפסגות הללו, בזמן ממוצע של 4 שעות. עבור גולשים רבים הראלי הוא מעין 'תחרות מבצעית' -  בכמה זמן "כובשים" את שלושת הפסגות. הגולש הטוב יותר יחזיק, כמובן, בזמן הקצר ביותר.
 
הדרך בין הפסגות כוללת 50 קילומטר של גלישה וחוויה אדירה, בה נהנים מנוף פנורמי עוצר נשימה של 360 מעלות.
הפסגה הראשונה שעליה תצפית פנורמית, נמצאת על גייסלאך-קוגל (Gaislachkogel), בגובה 3,058 מ'.
הפסגה השנייה שעלייה תצפית פנורמית, היא טיפנבאך-קוגל (Tiefenbachkogl), שגובהה 3,250 מ'. גשר התצפית על פסגה זו, ממנו נשקפת תצפית פנורמית עוצרת נשימה, הוא יצירה בפני עצמה. גשר המתכת תלוי בין שמיים וארץ, מעל הקרחון, והמעקה העשוי פלטות פרספקט שקופות, נותן תחושה שעומדים על קורה בלבד. החוויה לעמוד בקצה הגשר היא מהממת.
הפסגה השלישית ונקודת התצפית הטבעית שעליה, נמצאת על שוורצה שניידה (Schwarze Schneide), בגובה 3,340 מטר. 

 

ראלי שלושת הגדולים - סרט וידאו קצר. מומלץ!
  
 

לגלוש מהקרחון לעמק

גלישה רציפה של 45 דקות עד שעה, שהיא כייף גדול, אפשרית מהקרחון ועד לעיירה שבעמק. יש כמה אופציות להגעה עד לעיירה בגלישה:
 
מסלול מפסגת שוורצה שניידה (Schwarze Schneide) - תחילתו במסלולים הכחולים 32 או 33 שעל הקרחון, ממשיך במסלול כחול 30, העובר בעמק רטנבאך (Rettenbachtal), עמק משגע למרגלות הקרחון, ומסיים במסלולים האדומים 11 ו- 9, או לחילופין מסלול 7 שחור, המגיעים עד תחנת הרכבל התחתונה של גייסלאך-קוגל (Gaislachkogel tal), הנמצאת לצדי הרחוב המרכזי של העיירה זולדן.
 
לחילופין, אפשר להתחיל מפסגת שוורצה שניידה (Schwarze Schneide), לרדת במסלול כחול 32, ולחזור לפסגת רוטקוגלי-יוך (Rotkogli_joch), הנמצאת מעל גיגי-יוך (Giggijoch). בנקודה זו אפשר להחליט אם לרדת במסלולים האדומים 11 ו-9, או להישאר באזור גיגי-יוך וממנו להמשיך לרדת לעיירה עם מסלול 21 אדום.
 
הגלישה לעיירה מומלצת לגולשים מתקדמים בלבד. יש בה קטעים צרים ותלולים, שבסופו של יום גם "מקושטים" במוגולים (תלוליות שלג) גדולים.

 
פסגת רוטקוגלי-יוך, זולדן, אוסטריה
תצפית מפסגת רוטקוגלי-יוך   (צילום: ליאת בן צור)
 

פלאי הטכנולוגיה של זולדן

זולדן הוא אתר סקי מתקדם טכנולוגית. באתר ובקרחון פזורות כ- 30 מסעדות. בוודאי תשמחו לדעת כי גישה חופשית לאינטרנט אפשרית בלפחות שמונה מהמרכזיות שבהן. במפת האתר מסומן באילו מסעדות על ההר ניתן לקבל WiFi חופשי, עם הקשת סיסמה, אותה תיתן לכם באדיבות הקופאית במסעדה.
 
תחנות מידע יש כמעט בכל פינה, במסעדות המרכזיות, כמו זו של גיגי-יוך (Giggijoch). כל שעליכם לעשות הוא לגהץ/להעביר את הסקי פס בתחנת המידע, ובו במקום תודפס לכם מפה מפורטת, בצורת גרף, עם מסלול הגלישה אותו עברתם, אילו מעליות ואילו גבהים כבשתם. חתימה אולטימטיבית ועדות חיה, שחור על גבי לבן, על ביצועיכם, שבוודאי תרצו לחלוק עם החבר'ה.
 

לטובת הסנובורדיסטים

עבור הסנובורדיסטים אמליץ כאן על פארק השלג אלמדודלר (Almdudler Snowpark), בחסות אלמדודר, המשקה הלאומי של אוסטריה. הפארק ממוקם באזור גיגי-יוך (Giggijoch), לרגלי מעלית Silberbrünnl. הוא תוכנן והוקם על ידי כריסטוף שוף (Christoph Schöpf) והצוות המיומן שלו. הפארק נפתח על בסיס יומי ומתוחזק לאורך כל העונה. בפארק מקפצות בגבהים שונים, ריילים ולאחרונה התווספו לו גם כמה רמקולים וכסאות נוח לרווחת הגולשים והקהל.


פארק השלג אלמדודלר - סרטון וידאו קצר
 
 

העיירה זולדן

העיירה הציורית זולדן, השוכנת בעמק אוצטל (Ötztal), היא עיירה תוססת שתמיד קורה בה משהו מעניין. אם זו תחרות סקי חשובה או אמן מפורסם שמגיע להופיע בארנה (האמפי המקומי), הנמצאת (איך לא?) באמצע הדרך העולה לקרחון. האמפי נקרא גליישר סטאדיום (Gletscher Stadium) והוא נמצא בתחנה שגובהה 2,684 מטר. די.ג'יי גדולים, שהפכו אייקוני תרבות, מגיעים וכובשים את המקום פעם אחר פעם, עונה אחר עונה.
 
בעונה שעברה, בזמן שהותי בזולדן, נערכה מסיבת 
RAVE ON SNOW במשך 3 ימים, כשפסגת הפסטיבל הייתה מסיבת ריקודים עצומה בארנה, בהנחייתו של דייויד גואטה. לאירועים אלו ואחרים, מומלץ לרכוש כרטיסים מראש באינטרנט, כי מגיעים להופעה גם מי שאינם גולשים וכדאי לשריין מקום מראש.
 
מרכז החיים בעיירה סובב סביב הציר המרכזי שלה, שהוא הרחוב הראשי - דורף שטראסה (Dorfstrasse), בו מרוכזים רוב הברים, המסעדות, בתי הקפה, מועדוני הלילה והחנויות. "המטרייה" של מרקו (Marco's) היא אחת הפינות השמחות לבילוי אפרה–סקי, הנמצאת ברחוב הראשי ואי אפשר לפספס אותה.
 
המטריה של מרק, זולדן, אוסטריה
המטריה של מרקו, אפרה סקי עליז במיוחד  (צילום: ליאת בן צור)
 

בילוי לילי בזולדן

לבילוי לילי מומלץ מועדון Ice&Fire, שהוא מקום מפגש גם לאפרה-סקי, עם נעלי הסקי בסיום יום הגלישה, אך כשיורד הערב מתחלף בו הקהל. הבר ממשיך לפעול עד השעות הקטנות של הלילה, אך לא כדאי להגיע לפני -23:00, אז כמות הקהל והאלכוהול עולה ביחס ישר לווליום המוסיקה, הנבחרת על ידי הדי.ג'יי לפי האווירה ו"הראש" של האנשים במקום. האווירה מחשמלת.
 
אם, ורק אם, נשאר לכם מעט זמן פנוי, אתם מוזמנים לפינוק אחר הצהריים במתחם הספא הענק אקווה דום (Aqua Dome). הנמצא 15 דקות נסיעה צפונה מהעיירה זולדן. המעיינות החמים בוקעים מתוך סלעי עמק אוצטל, ולצדם הוקמו מבנים מפוארים של סאונות, בריכות טיפוליות, בריכות זרמים, בריכות חיצוניות ופנימיות, חמות וקרות, אינספור אופציות וכל הוואריאציות האפשריות למה שניתן לעשות עם מים. הנאה מובטחת לכל המשפחה.


מלון ומלון דירות מומלצים באתר הסקי זולדן

מלון די ברגה ליייפסטייל (die berge lifestyle-hotel sölden) ממוקם במרכז העיירה זולדן ומדורג ברמת 4 כוכבים. במלון היפהפה והמפנק יש חדרים זוגיים וסוויטות (עד 4 איש), בריכה וספא עם מגוון סאונות ועיסויים, חדר משחקים לילדים, מסעדה ובר. ההמלצות על המלון מצויינות!
 
המלצה על מלון ודירות באתר הסקי זולדן
מלון די ברגה ליייפסטייל - מלון מקסים ומפנק במרכז זולדן

מלון הדירות גארני ויזר (Apart Hotel Garni Wieser) ממוקם במרחק קילומטר מהמרכז, ליד רכבל גיגייוך (Giggijoch) לאזור הגלישה הוך-זולדן, ומציע חדרים זוגיים ודירות של 1-4 חדרי שינה (עד 10 אורחים), עם מטבח מאובזר, פינת אוכל ופינת ישיבה. לרשות האורחים גם סאונה, ובקיץ (מאי-אמצע אוקטובר) הם מקבלים את כרטיס Ötztal Premium המקנה הנחות והטבות רבות, כולל שימוש חופשי ברכבלים ובאוטובוסים המקומיים.
 
המלצה על מלון ודירות באתר הסקי זולדן
מלון הדירות גארני ויזר - מתאים למשפחות או קבוצות חברים הרוצים לשהות יחד

מלון טופ הוכגורגל (TOP Hotel Hochgurgl) הוא מלון בוטיק ברמת 5 כוכבים, הממוקם בהוך גורגל, עם גישה ישירה למסלולי הסקי. בריכה חיצונית ובריכה פנימית, מרכז ספא, חנייה חינם, חדרים וסוויטות גדולים ומפנקים, היכולים להתאים גם למשפחות, הופכים אותו לאחת הבחירות המועדפות על גולשי סקי ומטיילים הרוצים להתפנק.

מלון ומלץ בזולדן, טירול, אוסטריה
מלון טופ הוכגורגל - לגולשים ומטיילים הרוצים להתפנק ולמשפחות
 

מלון ספא מומלץ בעמק אוצטל

מלון אקווה דום טירול תרמה (Aqua Dome 4 Sterne Superior Hotel & Tirol Therme) ממוקם בעיירה לאנגנפלד (Längenfeld) שבליבו של עמק אוצטל, ובמרחק 13 ק"מ מאתר הסקי זולדן. זהו מלון בדירוג 4 כוכבים סופיריור, עם מעיינות חמים וספא ענק, כולל פארק מים עם מגלשות לילדים (בקיץ). החדרים והסוויטות כולם גדולים מאד, וחלקם מציעים מרפסת לנוף.

מלון מומלץ, עמק אוצטאל, הטירול
מלון אקווה דום טירול תרמה - מעיינות חמים במרחק 15 דקות נסיעה מאתר הסקי זולדן
 צילום: (Aqua Dome 4 Sterne Superior Hotel & Tirol Therme) 

מידע נוסף

השכרת רכב באוסטריה
בתי מלון בזולדן
אתרי סקי באוסטריה

כתבות נוספות

אתר הסקי אישגל
אתר הסקי סרפאוס-פיס-לאדיס
אתר הסקי מאיירהופן

אתר הסקי סנט אנטון
אתר הסקי סקיוולט


אודות הכותבת
ליאת בן צור, חברת הוועדה המקצועית באיגוד מדריכי הסקי והסנובורד בישראל, ומדריכת סקי דרגה 2 (לגולשים מתקדמים). עוסקת בהדרכה מאז שנת 1998, מדריכת Indoor Ski בסקימולטור, מדריכה בקבוצות הדרכה בעברית המאורגנות על ידי משרדי נסיעות שונים. 

ליאת עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר