אתר הסקי סנט אנטון:
גן עדן לגלישה אתגרית
מאת: ליאת בן צור 


אתר הסקי סנט אנטון הוא אתר פראי באופיו, בזכות מספר רב של מסלולים שאינם מטופלים על ידי חתולי שלג. מסיבה זו הוא נמצא בראש רשימת האתרים המתאימים לגלישה מתקדמת וגלישת אופ-פיסט (מחוץ למסלולים המסומנים).


כתבה זו מיועדת בעיקר לגולשים מתקדמים, אבל כל גולש יוכל למצוא בסנט אנטון מסלולים לרמתו, ובילוי לאחר הסקי (אפרה סקי) מהשמחים ביותר באוסטריה, ובכלל.
 
אתר הסקי סט אנטון, סקי באוסטריה
נוף עוצר נשימה  מפיסגת  וולוגה (Voluga) בגובה 2,660 מטר  (צילום: ליאת בן צור)
 

סנט אנטון – היכן ואיך מגיעים?

אתר הסקי סנט אנטון (יש הכותבים סן אנטון, אנו העדפנו להיצמד ככל האפשר לשפת המקור), או בשמו המלא – סנט אנטון אם ארלברג (Sankt Anton am Arlberg), נמצא בטירול המערבי. הוא מרוחק 100 ק"מ מהעיר אינסברוק (Innsbruck), בירת חבל טירול (קצת יותר משעה נסיעה על אוטוסטרדה 60E).
 
בחורף פועלות טיסות ישירות מישראל לאינסברוק, שמקילות מאד על ההגעה, וגם שדות התעופה של ציריך (כשעתיים וחצי, אפשר ברכבת) ומינכן (כשלוש וחצי שעות) הם אופציה טובה.
 

אינסברוק (A), עיירת הסקי סנט אנטון (B) והכפרים והעיירות סביבה (להגדלה לחץ למעלה משמאל)
 

טיולי אופנייםסנט אנטון והאחים הקטנים

האתר כולל מסלולי גלישה באורך 340 ק"מ, ועוד אינספור אפשרויות למסלולי אופ-פיסט (גם כאלו שמסומנים כדרך במפה). לא פחות מ- 94 מעליות סקי משרתות את הגולשים העולים להרים.
על אופ-פיסט בכתבה מושגים בסיסיים בסקי
 
האזור הקסום סביב העיירה סנט אנטון (Sankt Anton), כולל מספר אתרי סקי מוכרים יותר ומוכרים פחות. מפת המסלולים של סקי ארלברג (Ski Arlberg) כוללת את העיירות והכפרים: סנט כריסטוף (St. Christoph), שטובן (Stuben) , צורס (Zürs), לך (Lech) ואובר-לך (Oberlech), צוג (Zug), וכפר קטן בשם וארת (Warth).
לכל כפר ועיירה יש סקי-באס חינמי משלה, אך אך אם תרצו לעבור לעיירה אחרת תצטרכו להיפרד מכמה יורו. קו חינמי נוסף הוא האוטובוס שאוסף מסוף מסלול 8 בסנט אנטון ולוקח לעיירה צורס (נשתמש בו בהמשך).
בתי מלון ודירות בסנט אנטון והסביבה
 
אתר הסקי סט אנטון, סקי באוסטריה
הכותבת בין פתיתי השלג בכניסה לבר Mooserwirt בסיום יום הגלישה   (צילום: ליאת בן צור)
 

לגלוש מחוץ למסלול

מפת המסלולים של האזור עודכנה והפכה לידידותית יותר למשתמש, והיא מאפשרת לכל גולש ברמה טובה לטעום מעט מהרגשת הגלישה על שלג פראי ולא מטופל. התוספת החדשה על המפה הן דרכים שנקראות SKI RUTE, המסומנות כקו מקווקו (כחול, אדום או שחור, בהתאם לתלילות המדרון), וזהו בעצם סימון דרך של אופ-פיסט. זוהי אופציה טובה עבור גולשים עצמאים ברמה גבוהה, שרוצים לחוות באופן קל (יחסית) את חווית המסלולים שאינם מעובדים (שלא עברו עליהם עם חתול שלג). למעוניינים לחוות את חווית הגלישה מחוץ למסלולים, אך אינם מעוניינים להיעזר במדריך, המפה האזורית של המסלולים נותנת תשובה הולמת.
 
אם אינכם מנוסים בגלישת אופ-פיסט, היצמדו למפה (שם הדרכים האפשריות עבורכם מופיעות באופן ברור).
להרפתקנים (עם דגש על בטיחות!) הדרך הטובה ביותר היא לחבור למדריך הרים, שייקח אתכם לנקודות שכוחות אל, בהן תרגישו כי "רק אתם נגעתם" או אתם השארתם את הסימנים על השלג הטרי ראשונים באותו יום.
כתבה על גלישה בשלג בתולי
 
אופ פיסט, סט אנטון, סקי באוסטריה, טל ניב
להשאיר את הסימנים הראשונים על השלג, גלישת אופ-פיסט בסנט אנטון (צילום: טל ניב)
 
 

מדריך סקי - זן הולך ונעלם...

בסנט אנטון המקצוע הלוהט הוא מדריך הרים (Mountain Guide). את רוב קבוצות ההדרכה באתר מובילים ידי מדריכי אופ-פיסט או מדריכי הרים – מקצוע שנוצר עקב הביקוש הגדול לסוג זה של גלישה. להבדיל ממדריך סקי, מדריך הרים נדרש לעבור קורסים והכשרות אתגריים יותר, הכוללים לימודים נרחבים וידע רב על התנהגות השלג, וכן חילוץ ואיתור נפגעים ממפולות שלגים. כאן לא מומלץ להקל ראש. יציאה מחוץ למסלול , לשלג עמוק וטרי, היא סיכון גדול שמחייב הצטיידות מתאימה וכמובן ליווי של איש מקצוע. הציוד הנדרש לגלישה מחוץ למסלול מורכב מכמה דברים בסיסיים להישרדות במצבי קיצון: משדר, את חפירה, מדקר ורצוי תיק המכיל ABS - בלון ציפה מתנפח למקרה חירום בו נקלעתם למפולת.
 
מדריך ההרים מכיר את האזור היטב, מתורגל ומיומן לגלוש עם קבוצות מחוץ למסלולים, על שלג עמוק, טרי ולא מעובד. מעבר ליכולות גלישה בשלג עמוק, הוא האחראי על הביטחון שלכם, בעל ידע רב בבחירה נכונה של נתיבי הגלישה, התנהגות השלג בתנאי מזג אוויר משתנים וכמובן חילוץ ממצבי חירום. הוא זה שישמור על חייכם. נקודה.
 
מדריך אופ-פיסט ומדריך הרים תוכלו לשכור בכל אחד מבתי הספר לסקי באזור. אך אם תרצו מדריך משלנו, ממליצה בחום רב על טל ניב, המתגורר באזור. טל חי ונושם כבר שנים את ההרים מקרוב, מדריך הרים מוסמך שידריך אתכם במקצועיות וסבלנות, וכמובן יאבזר אתכם בכל הנדרש כשיוצאים מהמסלול.
 
אופ פיסט, סט אנטון, סקי באוסטריה, טל ניב
טל ניב, מדריך הרים משלנו  (צילום: טל ניב)
 
 

המלצה למסלול סובב סנט אנטון

המסלול עליו אני רוצה להמליץ כאן, הינו מסלול סובב סנט אנטון, המכונה ה"טבעת הלבנה". לאחר היציאה מסנט אנטון גולשים לכיוון סנט כריסטוף (רכבל Galzig), וגולשים במסלול מספר 8 עד לכביש. שם נמצאת תחנת האוטובוס שנוסע לעיירה צורס, והאוטובוס העובר כל 10-15 דק' והוא בחינם. האוטובוס נוסע על הכביש הראשי העובר בעיירה, ומעליות הסקי נמצאות משני צידי הכביש. יורדים בתחנה השנייה ועולים ברכבל הנקרא SEEkpff. לאחר עלייה בשני רכבלים רצופים המשיכו לגלוש לכיוון צוג.
 
הדרך יפהפייה, מאתגרת ועם נוף עוצר נשימה. בנקודה הכי גבוהה באזור ממוקמת מסעדה בשם BALMALP, שלה מרפסת מהממת, התלויה באוויר על צלע ההר. מומלץ לעצור לארוחת צהריים בבקתה המודרנית, המעוצבת בטוב טעם, ומגישה פיצות על לבנים בטעם הורס.
 
בהמשך גולשים לכיוון אובר-לך ומשם לעיירה לך, בה עולים על אוטובוס חזרה לסנט אנטון (כ 15 דק נסיעה).
אם נשאר עודף זמן לפני הירידה ללך, מאובר-לך אפשר לעבור ולטעום מהמדרונות של Warth, שם רוב המדרונות הם צפוניים ולכן איכות השלג נשמרת יותר טוב.
 
אתר הסקי סט אנטון, סקי באוסטריה
כותבת שורות אלו באזור הגלישה של אובר-לך  (צילום: ליאת בן צור)
 

 

מתי מומלץ להגיע לסנט אנטון?

סנט אנטון אינו אתר גבוה במיוחד – העיירה בגובה 1,304 מטר ושיא הגובה באתר 2,811 מטר. לפיכך החודשים שבהם כדאי לגלוש הם ינואר-פברואר, דהיינו, שיא החורף, כשהטמפרטורות נמוכות והשלג באיכות טובה (גלישה מחוץ למסלול מעובד מחייבת שלג טוב, טרי ויבש ככל האפשר). אבל מאחר והחורפים האחרונים לא היו מאד אופייניים ומזג האוויר קצת "השתגע", זהו סוג של הימור.
להרפתקנים, המחפשים אחר השלג האולטימטיבי ותנאי גלישה לאופ-פיסט, כדאי להצטייד בספונטניות, לעקוב אחר מזג האוויר ולקפוץ על הטיסה הראשונה לאחר סופת שלגים.
 
אתר הסקי סט אנטון, סקי באוסטריה
בר Mooserwirt - המקום להיות בו בסוף עוד יום גלישה  (צילום: ליאת בן צור)
 

האפרה סקי האולטימטיבי

בסופו של יום הגלישה, החל מהשעה 16:00, המקום הנכון להיות בו הוא בר Mooserwirt, אליו מגיעים כל הגולשים לשמוח יחד ולחגוג את סופו של עוד יום מוצלח על המדרונות הלבנים. למגיעים בגלישה, הוא נמצא מצידו הימני של מסלול מס' 1, כ- 150 מטר לפני סיום המסלול (למעשה מעל המדרחוב הראשי של סט.אנטון). ניתן להגיע אליו גם מהעיירה, בנסיעה קצרה במונית, שתעלה אתכם במעלה ההר. הבר פתוח, עמוס ושמח מאד, עד השעה 20:00, עם מוסיקה ואלכוהול ללא הפסקה. יש מצב שתמצאו את עצמכם רוקדים על שולחנות עם נעלי סקי/סנובורד (גם אם לא התכוונתם).
 
אין צורך להגיע למזנון של הבר, גם מאחר שזו משימה כמעט בלתי אפשרית... מלצר יגיח החוצה כל 3 דק', נושא מגש עמוס עם משקאות טיפוסים, ויעבור במיומנות מרהיבה בין ההמון השמח. כאן גם תמצאו את הנוסחה השלמה ל"נישנוש אחר צהריים שמח" - אפל שטרודל ושנאפס תאנים.
 
אתר הסקי סט אנטון, סקי באוסטריה  אתר הסקי סט אנטון, סקי באוסטריה
אפל שטרודל ושנאפס תאנים, לא בטוח שבעלי המגלשיים יצליחו לגלוש לעיירה...  (צילום: ליאת בן צור)
 

לינה בסנט אנטון וסביבתה

העיירה סנט אנטון היא עיירת סקי אוסטרית טיפוסית - רחוב ראשי אחד, שברובו הוא מדרחוב, ומשני צידיו חנויות ציוד סקי, מסעדות, ברים, מועדונים, סופר גדול ואחד קטן יותר (בהמשך הרחוב למטה). העיירה עמוסה בתי מלון, בכל הגוונים והרמות, דירות להשכרה ואכסניות. למפונקים שאוהבים להיות בנגישות למרכז העניינים, כדאי למצוא מלון שנמצא ברדיוס הליכה מהמדרחוב של העיירה סנט אנטון.
לינה בסנט אנטון
 
אפשר גם ללון בכפרים ובעיירות באזור, מאחר וגם שם יש רכבלים המעלים לאתר ומקשרים למסלולים הנמצאים מעל מרכז העיירה סנט אנטון. אפשר להוזיל מעט את השהייה וללון בעיירות לצדי הכביש המוביל לסנט אנטון, כמו, סנט ג'ייקוב (St Jakob) או פטנאו (Pettneu am Arlberg), ולהתנייד עם רכב שכור עד מעליות הסקי או אוטובוס הסקי. מעוניינים ב"סקי אין – סקי אאוט" (יציאה וחזרה היישר לדלת המלון), תמצאו מספר מצומצם של בתי מלון כאלו בסנט כריסטוף (Sankt Christoph am Arlberg).
לינה בעיירה פטנאו  |  בתי מלון ודירות בעיירה סנט קריסטוף
 
אתר הסקי סט אנטון, סקי באוסטריה  אתר הסקי סט אנטון, סקי באוסטריה
שווה עצירה וטעימה! חנות ליקרים מדליקה במדרחוב. ניתן לטעום מכל טעם שמוצג על הקיר  (צילום: ליאת בן צור)
 

ציוד סקי מומלץ

הטרנד האופנתי כיום הוא מגלשי הרוקר, מגלשים רחבים, המתאימים לגלישה מחוץ למסלולים. רצוי צבעוניים כמה שיותר, ואם אפשר אז גם טווין טיפ (מעוגלים לשני הכיוונים).
כאשר גולשים בעיקר מחוץ למסלול, כדאי להשכיר מגלש רחב המתאים לאופ פיסט.
כאשר גולשים גם על מסלולים וגם מעט מחוץ להם, המגלש המועדף יהיה מסוג All Around - מגלש דיי גמיש ושיחסית יהיה נוח איתו גם על המסלול וגם מחוצה לו.
 

המלצות וטיפים לגולשים בסנט אנטון

כתבה זו מתייחסת בעיקר לגולשים מתקדמים, העונים להגדרה Advanced Skiers. אך באזור הגלישה NASSARIN נמצא בית הספר לסקי ושם יש איזור לימוד למתחילים.
לגולשים מתחילים מומלץ להיצמד למפות המסלולים ולגלוש רק במסלולים כחולים, ועוד יותר מומלץ לגלוש אחרי מדריך. כך גם לגולשים בינוניים. האיזור שנחשב לגן עדן של מסלולים כחולים, הוא אזור הגלישה של LECH.
מאחר ואזור סנט אנטון אם ארלברג אינו אזור גבוה במיוחד, איכות השלג לעיתים מתקלקלת כשלא מספיק קר ולכן בימים חמים כדאי לחפש את המדרונות הפונים צפונה, שם השלג ישמר במצב טוב יחסית לשאר המדרונות.
מומלץ להצטייד בלוח זמנים של האוטובוסים באזור. עוזר גם במצבים שלא תכננתם. גולשים טובים, הגומעים הרבה קילומטרים ועוברים מאזור לאזור, ועם מעליות שנסגרות בשעה קבועה (סביב 16:30), יתכן שיאלצו לחזור באוטובוס לנקודת ההתחלה, העיירה בה אתם לנים.
מתכננים יום טיול ארוך, העובר על פני מספר אזורים, בידקו לפני העלייה הראשונה את זמינות המעליות בדרך שלכם (פתוח/סגור). בימים בהם מזג האוויר הפכפך, כשמנשבות רוחות, מומלץ לעשות זאת במשך היום בכל נקודת מידע בהר (דברים משתנים).
 

בתי מלון מומלצים בסנט אנטון

הגולשים הישראלים בדרך כלל אוהבים להיות "קרובים למרכז הענינים" – ליד מעליות הסקי, חנויות הציוד, בתי הספר לסקי, מסעדות, חנויות, סופר מרקט, והכי חשוב – האפרה-סקי שאוסטריה מצטיינת בו. שני בתי המלון שנביא כאן – האחד למבוגרים בלבד והשני מתאים למשפחות – נמצאים בדיוק במיקום כזה וזוכים להמלצות חמות.
 
מלון אנתוני'ז לייף אנד סטייל (Anthony's Life&Style Hotel) משלב סגנון טירולי קלאסי ומודרני, ומציע חדרים, סוויטות וחדרי משפחה, אך אינו מקבל משפחות עם ילדים קטנים. יש בו ספא גדול, עם מגוון טיפולי בריאות ויופי, שתי מסעדות, בית קפה ובר, המארח מופעי מוסיקה חיה.
 
מלון הימלהוף (Himmlhof) הוא מלון בוטיק משפחתי, המקבל ילדים בברכה ואף מעניק להם מחירים נוחים. המלון מרוהט בסגנון טירולי, עם הרבה עץ וצבעים חמים, הסוויטות וחדרי המשפחה יכולים להלין עד 4 מבוגרים וניתן להוסיף להם מיטות לילדים. גם כאן יש ספא גדול וארוחת בוקר מצוינת, אבל אין מסעדה (בחורף מוצע כיבוד קל בסיום הגלישה, בקיץ אפשר לסעוד ארוחת בוקר על המרפסת).

המלצה על מלון באתר הסקי סנט אנטון
המלצה על מלון באתר הסקי סנט אנטון
למעלה - מלון אנתוני'ז לייף אנד סטייל - מלון נפלא שאינו מארח ילדים קטנים
למטה - 
מלון הימלהוף - משפחות עם ילדים מתקבלות בברכה וזוכות למחירים נוחים
 

מידע נוסף

השכרת רכב באוסטריה
לינה בסנט אנטון
אתרי סקי באוסטריה

כתבות נוספות

אתר הסקי אישגל
אתר הסקי מאיירהופן

אתר הסקי סרפאוס-פיס-לאדיס
אתר הסקי סקיוולט

אודות הכותבת
ליאת בן צור, חברת הוועדה המקצועית באיגוד מדריכי הסקי והסנובורד בישראל, ומדריכת סקי דרגה 2 (לגולשים מתקדמים). עוסקת בהדרכה מאז שנת 1998, מדריכת Indoor Ski בסקימולטור, מדריכה בקבוצות הדרכה בעברית המאורגנות על ידי משרדי נסיעות שונים. 

ליאת עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר