גלישה בשלג בתולי - "פודרה"
מאת: סתיו אוסטרוברוד 


שלג בתולי הוא שלג טרי, יבש, נראה כמו טלק, לא מטופל, בעומק של 15-20 ס"מ לפחות וכשנמצאים עליו שוקעים. גלישה על כל שלג בעומק של מתחת ל - 15 ס"מ, זהה למעשה לגלישה רגילה. 


גלישה בשלג בתולי, המכונה "פודרה" (Powder), היא חלומם הרטוב של רוב הגולשים, אך למרבה הצער, רובם אינם מצליחים להגשימו. אחרי מספר נפילות וחיפוש ממושך אחר הציוד ש"אבד" בשלג העמוק בזמן הנפילה, יש הנשברים, עוזבים את הרעיון הזה ומשאירים אותו ל"אלופים"... לדעתי, כל גולש שיודע לגלוש ברמה סבירה במקביל ("פרלל") גם בפניות, מסוגל להנות גם מגלישה חופשית בפודרה. כל מה שהוא צריך לדעת זה את טכניקת הגלישה, שהיא שונה מעט מטכניקת גלישה רגילה.

גלישה בשלג פודרה בתולי
גלישה בשלג בתולי - לא חייבים מדרון כל כך אתגרי  (צילום: ZargonDesign)
 
אז... בואו נתחיל!!!
 

לרחף על השלג 

יש להתייחס אל השלג הבתולי כאל נוזל ולא כאל מוצק.
לדוגמא, אם נשים אבן שטוחה על פני המים היא תשקע מייד, אך אם נזרוק אותה קדימה היא תקפוץ מספר פעמים על פני המים לפני שתעלם. כך גם בגלישה בפודרה, ללא תנועה קדימה, במהירות שמאפשרת "לצוף על פני השלג", לא נוכל לשלוט בהגה, שהוא במקרה זה המגלשיים שלנו.
יש קושי רב למצוא איזון, ולהימנע ממצב בו הגוף נזרק קדימה או אחורה מדי. העמידה, שהיא הדבר החשוב ביותר, צריכה להיות מרכזית, על כל כף הרגל.
המטרה בגלישה בשלג בתולי היא לעלות ו"לרחף" על פני השכבות העליונות של השלג. 
כתבות על יעדים לגלישת סקי  |  כתבות על יעדים לסקי קיץ וקרחונים
 
גלישה בשלג פודרה בתולי
לרחף על השלג - גלישה בשלג בתולי מחוץ למסלולים  (צילום: gaspr13)
 

טיולי אופניים
 

הבדלי טכניקה בין גלישת מסלולים לגלישה בשלג בתולי

עמידה - הגוף זקוף, והעמידה חייבת להישאר גבוהה. בניגוד לגלישה במסלולים מסומנים, אני ממליץ לגלוש ברגליים צמודות.
 
משקל ומיקום הרגליים - משקל הגולש צריך להתחלק שווה בין שתי רגליו, אם הגוף יקדים את הרגליים, הגולש ייפול קדימה. מאוד חשוב לשמור שהרגלים יישארו מתחת לגוף, אפילו קצת לפני הגוף. מדובר בסיבוב ולא בעמידה בסיסית, המגלש למעשה נעצר בשלג והגוף ממשיך את התנועה קדימה מכוח האנרציה (בגלל שהמגלשיים מאבדות מהירות הרבה יותר מהר מהגוף).
 
אגן וכתפיים - האגן והכתף מצד הרגל הפנימית (העליונה), צריכים "ליפול" לכיוון מרכז הסיבוב, כמעט ללא כיפוף המותניים ("בננה").
 
תנועות - התנועות צריכות להיות רכות. תנועת הברכיים בהתכופפות וההתרוממות צריכה להיות עמוקה ואיטית יותר. אין גלישה אגרסיבית בשלג בתולי!!!
 
תזמון - הגולש חייב להפעיל כוח פיזי בזמן הסיבוב גם על הרגל הפנימית, אולם על הרגל החיצונית מופעל כוח רב יותר מאשר על הרגל הפנימית, במטרה לשמור על איזון ויציבות על השלג הבתולי. אם לא יעשה כן, תשקע הרגל החיצונית עמוק מתחת לשלג והרגל הפנימית תעלה למעלה.
 
המגלש ותנועתו – בגלישת פאודר עדיף להצטייד במגלש קרווינג שהחרטום והעקב שלו יותר רחבים. הסיבה לכך היא שתוך כדי תנועת הגלישה, מגלש כזה מקבל את ה"קשת" במרכז באופן טבעי יותר. בגלישה בפאודר, החלק הקדמי של המגלש (החרטום) מקבל באופן טבעי תנועה כלפי מעלה מהשלג. היות ומשקלו של האדם הוא במרכז המגלש, גם אזור העקב של המגלש מתרומם כלפי מעלה (דמיינו כאילו המגלש הופך לקייק) ואז סטייה קלה של הגוף למרכז הסיבוב גורמת ל"תחושת הריחוף".
בסיבוב מכופפים את מגלשי הקרווינג לכדי קשת, מה שמקצר את רדיוס הסיבוב. בגלישה בשלג פודרה עמוק, בגלל מיעוט ההתנגדות של השלג, הרבה יותר קשה לעשות זאת ולכן עדיפים מגלשיים רכים ורחבים יותר. מי שגולש במגלשיים רגילים בפאודר ירגיש בכך פחות והמגלש יגיב רק במהירות גבוהה יותר.
 
זכרו! בפודרה אין אפשרות להשתמש בעצירת מחרשת שלג ( snow plow). יש להשתמש בעצירת הוקי (Hockey stop), וכל תנועה חייבת להיות איטית ורכה.
על התנועות להיות איטיות ורכות, כאילו הן נעשות על אגם קפוא, בו הקרח יכול להיסדק ולהישבר בכל רגע...
 

כותב שורות אלו גולש בשלג בתולי עמוק, כל שנותר הוא לקנא...
 

ציוד לגלישה בשלג בתולי

נעליים - צריכות להיות יותר רכות מנעלי גלישה בשלג רגיל.
מגלשיים - מומלץ לגלוש על מגלשיים רכים ורחבים, שאורכם כגובה הגולש, לעומת המגלשיים הקשוחים והמהירים, המאפשרים לנו להרגיש בטוחים ולהגיע למהירויות גבוהות במסלולים מסומנים.
היום, עם מגלשי הקרווינג אין בעיה להגיע למצב בו המגלשיים צפים על השלג.
וקס - שלג עמוק דורש גלישה במהירות גבוהה, ולכן המגלש חייב להיות מטופל היטב על ידי וקס, על מנת שאפשר יהיה להגיע למהירות הנכונה. כמו כן תמיד חשוב לשים לב שהמגלשיים יהיו ללא שריטות או חריצים. כל חריץ או סדק במגלש יוצר חיכוך ומקשה על הגלישה.
 
גולשים מקצוענים משתמשים בציוד שונה לגלישה בשלג בתולי ולגלישה רגילה, אך חובבנים אינם זקוקים לכך. החברות המובילות מייצרות כיום מגלשיים ונעליים המתאימים גם לפודרה וגם למסלולים.

גלישה בשלג פודרה בתולי
החברות המובילות מייצרות מגלשיים ונעליים המתאימים גם לפודרה וגם למסלולים   (צילום: mkallstrom)
 

כתבות נוספות

אודות הכותב:

סתיו אוסטרוברוד, מאמן ומתחרה לשעבר בנבחרת אוקראינה, איש אתגרים ללא גבולות בתחומי ספורט שונים. מדריך סקי, גלישה מתקדמת וגלישה תחרותית במדרונות הסקימולטור – הבית של הסקי בישראל. מדרונות תרגול ואימון לגלישת סקי וסנובורד, חנויות ציוד וחופשות סקי.
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר