מסלולים קצרים באלפים הבוואריים
מאת: מידן וישינסקי


במהלך השנתיים בהן התגוררתי במינכן "חרשתי" את האזור, כחובב מושבע של טיולים רגליים. הרי האלפים המתנשאים בדרום בוואריה מציעים מסלולי הליכה נפלאים, בהם משובצות בקתות הרים רבות ואינספור תצפיות מרהיבות. אין כמו להכיר ארץ דרך הרגליים.


בחרתי להציע כאן מספר טיולי יום רגליים במדינת בוואריה, היכולים להתאים גם למי שאינם מיטיבי לכת. כל המסלולים אותם אביא כאן מתאימים גם למשפחות עם ילדים. מדובר בטיולי יום, בני 2-7 שעות הליכה, הכוללים לעיתים גם טיפוסים מתונים. השבילים כולם ברורים ויש אליהם גישה נוחה ברכב או עם רכבת ממינכן.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

קניון פארטנאך העמוק והצר באזור העיירות גארמיש-פארטנקירכן (צילום: Patrick Geragersian)
העיירה גרמיש שלמרגלות ההר הגבוה בגרמניה – צוגשפיצה (צילום: manfredxy)
האלפים הבוואריים מציעים מסלולי הליכה נפלאים עם נופים מרהיבים (צילום: מידן וישינסקי)
אגם אייב – ניתן להקיף אותו במסלול נוח (צילום: Stas Mandryka)
העיירה טגרנזי לחופי האגם שעל שמו היא קרויה (צילום: DaLiu)
מנזר אנדקס, אליו ניתן להגיע במסלול מהעיירה הרשינג שלחופי אגם אמר (צילום: magann)
טירת נוישוונשטיין אשר היוותה השראה לטירה המפורסמת של וולט דיסני (צילום: jakergb)
האלפים הבוואריים – נופים ציוריים בכל פינה (צילום: DaLiu)
 

יעדים המוזכרים בכתבה על מפת דרום בוואריה

(להגדלת המפה לחצו למעלה משמאל)


טיולי אופנייםהאלפים הבוואריים

האלפים הבוואריים (Bayerische Alpen) נמתחים לאורך גבולה הדרומי של גרמניה, הנושק לאוסטריה מדרום. הם משתרעים מברכטסגאטן (Berchtesgaden), בפינה הדרום-מזרחית של גרמניה, עד אגם קונסטנץ (Constance), על גבול אוסטריה ושווייץ.
 
מדינת בוואריה (Bavaria) היא המדינה הגדולה והעשירה מבין 16 המדינות המרכיבות את גרמניה. בירתה היא העיר מינכן (München). דגל בוואריה הוא בצבעי כחול-לבן והמקומיים מאוד גאים בו. תושבי בוואריה ברובם דוברים בווארית (Bayerisch) – דיאלקט ייחודי של גרמנית, שלא תמיד מובן גם לגרמנים מצפון המדינה. ככל שמתקרבים להרים הולך הדיאלקט ומקצין, והוא אף מתפצל לדיאלקטים מקומיים. 

המטבח הבווארי הוא מאוד מקומי וייחודי. מומלץ ביותר לאכול בבקתות ההרים, המשמרות את המטבח הבווארי האותנטי – נקניקיות לבנות, מאכלי בצק (קנודל, שפצלה), מרקי בשר ונקניקים מכל הסוגים.
 
תצפית אל האלפים הבוואריים, גרמניה
תצפית אל האלפים הבוואריים (צילום: מידן וישינסקי)
 

מסלול רגלי למנזר אנדקס

מנזר אנדקס (Kloster Andechs) הוא מנזר בנדיקטיני יפה, ליד הכפר אנדקס (Andechs), דרומית-מערבית למינכן (כ-50 דקות ברכב או ברכבת). הוא שוכן על הגבעות שלמרגלות רכס האלפים, לא הרחק מאגם אמר (Amersee. משמעות see בגרמנית היא אגם). כנסיית המנזר, שהוקמה בשנת 1712, בולטת למרחוק בסגנון בארוק מצועצע. במנזר אפשר ליהנות מארוחה מסורתית טובה ומהבירה והשנאפס המיוצרים במקום. ניתן להצטרף לסיור מודרך (באנגלית, גרמנית, צרפתית או איטלקית) במבשלת הבירה של המנזר.
 
תחילת המסלול בכפר הרשינג (Herrsching), על הגדה המזרחית של אגם אמר. מתחנת הרכבת אפשר לגשת למרכז המידע לתיירים, או פשוט לעקוב אחר השילוט למנזר אנדקס. ההליכה במסלול נוחה ומישורית, לאורך חופי האגם ובתוך יער מקומי קסום, והיא אורכת כשעה וחצי לכל כיוון. ניתן לעשות טיול זה גם בעונות המעבר ואפילו בחורף (עם ביגוד מתאים לשלג).

זמן הליכה: 3-4 שעות.
אופי המסלול: מעגלי, מתאים לכל המשפחה.
הגעה: ברכב או ברכבת S-bahn מספר 8 לתחנת הרשינג (Herrsching).
אוכל: מסעדת המנזר מפורסמת במאכלים בוואריים טיפוסיים ובירה מצוינת. מומלץ בחום.
 
מנזר אנדקס, מסלול נוח לכל המשפחה, בוואריה
מנזר אנדקס, מסלול נוח לכל המשפחה (צילם: magann)
 

מסלולי טיול באזור העיירה גארמיש

גארמיש (Garmisch) היא עיירת סקי השוכנת 90 ק"מ דרומית למינכן. מיקומה למרגלות הפסגה הגבוהה ביותר בגרמניה  צוגשפיצה (Zugspitze), הופך אותה ליעד תיירות פופולרי. ההר המתנשא לגובה 2,962 מטר, מסמן את גבול גרמניה עם אוסטריה. גארמיש והעיירה הסמוכה אליה אוחדו לקראת אולימפיאדת החורף שנערכה במקום בשנת 1936, והן מכונות (בנשימה אחת...) גארמיש-פארטנקירכן (Garmisch-Partenkirchen). גארמיש, המערבית מבין השתיים, היא עיירה מודרנית למדי, בעוד שכנתה שומרת על צביון מסורתי יותר, עם בתים מצויירים ורחובות מרוצפי אבן. באתר הסקי הצמוד לעיירה נערכות גם כיום תחרויות סקי וקפיצות סקי.

מלון הדירות גאפארטמנטס (Gapartments), הממוקם במרכז העיירה גארמיש, יכול להתאים למי שמעוניין להתמקם כאן למספר ימים של טיולים באזור. מספר דירות בנות 1-3 חדרי שינה, מצוידות ומאובזרות בכל מה שצריך: מקרר, תנור, כיריים, מיקרוגל, מכונת קפה, מדיח כלים, מכונת כביסה ומייבש.
מלון דירות בעיירה גארמיש, בוואריה
מלון הדירות גאפארטמנטס במרכז העיירה גארמיש 

גארמיש, בוואריה
העיירה גארמיש למרגלות הפסגה הגבוהה ביותר בגרמניה – צוגשפיצה (צילום: Lammeyer)
 

מסלולים לכבוד הקיץ

בקיץ, כשהשלג נמס, אפשר לעשות מספר רב של טיולי יום יפים בסביבה. במרכז המידע למטיילים מחלקים מפות ונותנים הסברים מדויקים. ניתן לעלות ברכבל אל פסגת צוגשפיצה, בה יש מרכז מבקרים גדול, וללכת במסלולים המטפסים לבקתות ההרים השונות. 

מסלול מעגלי וקל, שאורכו 7.5 קילומטר, מקיף את אגם אייב (Eibsee) שממערב לגארמיש. מסלול הליכה נוסף עושה דרכו דרומה מגארמיש, לעבר קניון פארטנאך (Partnach Klamm), קניון עמוק וצר שנחצב על ידי מי נהר פרטנאך. אורכו של הקניון 700 מטר וקירות הסלע שלו מתנשאים לגובה של למעלה מ-80 מטר. אל תחילת המסלול (כ-3.5 ק"מ) ניתן להגיע ברגל או באוטובוס (מתחנת הרכבת כמעט עד לכניסה). המסלול מסודר ומשולט (כניסה 3 יורו לאדם), וההליכה בקניון הלוך-חזור לוקחת כשעה וחצי. למי שרוצה להמשיך ולטייל, ניתן להמשיך ולטפס מסוף המסלול אל עבר מספר בקתות על ההר מעל גארמיש (האזור מסודר ומשולט).
 
זמן הליכה: שעה וחצי.
אופי המסלול: מעגלי – מתחילים ומסיימים בעיירה גארמיש.
הגעה: כשעה וחצי ממינכן, ברכב או ברכבת ישירה.
אוכל: בעיירה מספר מסעדות ולאורך חלק מהמסלולים יש בקתות הרים בהן אפשר לאכול.
לינה: בתי הארחה ומלונות רבים בעיירה.
אגם אייב, בוואריה
את אגם אייב מקיף מסלול מעגלי וקל להליכה (צילם: welcomia)

קניון פארטנאך, בוואריה
קניון פארטנאך העמוק והצר, שקירות הסלע שלו מתנשאים לגובה של מעל 80 מ' (צילם: FooTToo)
 

מסלול מאגם שליר לאגם טגרן

העמקים המשתפלים מהרי האלפים, דרומית למינכן, מכונים האוברלאנד הבווארי (Bayerisches Oberland). ההגעה אליהם פשוטה ונוחה והם מציעים מאות מסלולי הליכה מסומנים. בקתות הרים רבות פתוחות כל הקיץ ומציעות ארוחות צהריים ונוף מרהיב. אציע כאן מסלול קל יחסית, המתאים למשפחות, העושה דרכו בין אגם שליר (Schliersee) לבין אגם טגרן (Tegernsee). אורכו של המסלול 4-5 שעות, וניתן לעצור בבקתות שבדרך. זהו אחד המסלולים היפים באזור זה והוא מומלץ מאוד.
 
תחילתו של המסלול בעיירה שלירזי (Schliersee), הקרויה על שם האגם שלחופו הצפוני היא שוכנת. המסלול משולט היטב, אך כדאי לקחת מפה במרכז המידע שבעיירה. המסלול יוצא לכיוון מערב, לעמק ברייטנבאך (Breitenbach), ונקרא גם "דרך הנסיכים" (Prinzenweg). בהמשך מטפס המסלול לעבר בקתת קרויצברגאלם (Kreuzbergalm), ומשם ממשיך בדרך יפה אל הבקתה הבאה, בקתת נוירויט (Neurueth Berggasthaus). לאורך המסלול נגלים הנופים היפים של הרי בוואריה והאגמים. מהבקתה השנייה יורד המסלול ישר לתוך העיירה טגרנזי (Tegernsee) השוכנת לחופו המזרחי של האגם שעל שמו היא קרויה.

המלצה: כדאי לסיים את הטיול עם הבירה של בית הבירה של טגרנזה (Tegernsee Hofbrauhaus), שהיא הבירה האהובה על כותב שורות אלו (ומתברר שגם על לא מעט גרמנים). בגדר חובה לחובבי בירה מצוינת, וגם האוכל במקום לא רע בכלל.

זמן הליכה: 4-5 שעות.
אופי המסלול: מסלול מעט ארוך בין שתי תחנות רכבת, הכולל טיפוס וירידה של כ-500 מטרים.
הגעה: ממינכן שעה נסיעה ברכב או ברכבת BOB (Bayerische Oberlandbahn), היוצאת מהתחנה המרכזית של מינכן ומגיעה לאזור. יש לקחת את הרכבת לאגם שליר (Schliersee). שימו לב: במהלך הנסיעה הרכבת מתפצלת לשלושה אזורים שונים, לכן יש להקפיד לבחור את הקרון הנכון. המסלול מסתיים בתחנת הרכבת של אגם טגרן (Tegernsee) ממנה אפשר לחזור למינכן.
אוכל: שתי בקתות מקסימות בדרך, בהן אפשר לאכול ארוחת צהריים.
מסלול מאגם שליר לאגם טגרן, בוואריה
כותב שורות אלה במסלול מאגם שליר לאגם טגרן (צילום: מידן וישינסקי)

אגם טגרן, בוואריה
אגם טגרן (טגרנזי) והעיירה הקרויה על שצמו (צילום: Frederick Thelen)
 מסלול לטירת נוישוונשטיין

האטרקציה התיירותית שהיא אולי המוכרת ביותר בבוואריה – טירת נוישוונשטיין (Neuschwanstein), נבנתה על ידי המלך לודוויג השני (המשוגע) והיוותה השראה לבניית טירת האגדות של וולט דיסני. פחות מוכרים הם שבילי הטיול בסביבתה, שחלקם תלולים מאוד ומטפסים לבקתות גבוהות באזור.
 
אמליץ כאן על מסלול קל, המתאים גם למשפחות. תחילתו ברכבל העולה אל בקתת טגלברג (Tegelberghaus), ממנה יורדים ברגל, בשביל המוביל עד הטירה. לאורך המסלול נשקפים הנופים המרהיבים של בוואריה, והירידה אינה קשה במיוחד.
 
זמן הליכה: 4-5 שעות.
אופי המסלול: טיפוס ברכבל, ירידה ברגל.
הגעה: ממינכן כשעתיים נסיעה ברכב או ברכבת לעיירה פוסן (Füssen), ומשם אוטובוס מקומי לרכבל טגלברג (Tegelberg Bahn). 
אוכל: בבקתת טגלברג ניתן לאכול ולישון.
 
מסלול רגלי אל טירת נוישוואנשטיין, בוואריה
  מסלול רגלי אל טירת נוישוונשטיין, מבט אחר על אתר תיירות פופולרי (צילום: מידן וישינסקי)

טירת נוישוואנשטיין, בוואריה
הטירה המפורסמת שהיוותה השראה לטירת האגדות של וולט דיסני (צילום: Vadmary) 
 

המלצות למטיילים בהרי בוואריה

מתי לטייל בבוואריה: העונה המומלצת לטיול באלפים הבוואריים היא מיוני עד אוקטובר. בחודש יוני יש עדיין מעט שלג בחלקים הגבוהים של השבילים, אבל באופן עקרוני כל השבילים עליהם נכתב בכתבה זו עבירים כבר ביוני. אם באים מחוץ לעונה, כדאי להתעדכן אם השביל פתוח, במרכזי המידע המקומיים או בבקתות. 
 
מזג אוויר בבוואריה: עונת הקיץ נוחה מאוד לטיול באלפים הבוואריים, אך יש סבירות גבוהה לגשם שוטף גם ביולי-אוגוסט. כדאי להתעדכן בתחזית מזג האוויר ולהצטייד בהתאם (ר' פירוט בהמשך).
 
מסלול מכוסה שלג בקיץ, האלפים הבוואריים
בתחילת העונה עדיין יש שלג בחלקים הגבוהים של המסלולים,
ומומלץ להתעדכן מראש על מצב השבילים
 (צילום: מידן וישינסקי)

 
תחבורה בבוואריה: רכבות ואוטובוסים יוצאים מספר פעמים ביום מהעיר מינכן, כמעט לכל כפר במחוז. הגרמנים מסודרים מאוד וניתן לברר את שעות היציאה באתר חברת הרכבות הגרמנית (Deutsche Bahn). אם נוסעים יותר משני אנשים, מומלץ לקנות בתחנות הרכבת את כרטיס בוואריה (Bayern Tikcet). הכרטיס עולה 25 אירו לנוסע יחיד, ו- 6 אירו לכל נוסע נוסף, עד 5 איש (אם נקנה באינטרנט או במכשיר אוטומטי. בדלפק יעלה 2 אירו יותר), ומאפשר נסיעה חינם בתחבורה הציבורית בכל בוואריה למשך כל היום. 
 
לינה בבוואריה: האזור פופולרי מאוד בקרב מטיילים גרמנים וכמעט בכל כפר יש בתי מלון ובתי הארחה. בהרים פזורות בקתות הרים רבות, המציעות לינה בחדרים משותפים וארוחות. רוב הבקתות בבעלות המועדון האלפיני הגרמני (Deutscher Alpenverein) וחלקן בבעלות פרטית. מומלץ להזמין מקום מראש, בעיקר בסופי שבוע. החוק הגרמני אוסר על לינה באוהל או בשטח.
ציוד: כל הטיולים המפורטים כאן הם טיולי יום. כדאי לקחת תרמיל יום נוח ובו מים וארוחת צהריים. בחלק מהמסלולים יש בקתות בהן אפשר לאכול. תמיד מומלץ לקחת ציוד לגשם – מעיל וכיסוי לתרמיל, שכן גשם יכול לרדת תוך רגעים וללא אזהרה.

ספרות ומפות: Walking in the Bavarian Alps הוא מדריך של הוצאת סיסרון באנגלית. מפות טופוגרפיות ניתן למצוא בכל חנות ספרים, ואפילו בתחנות הרכבת בכפרים. לעתים מוכרים מפות גם בבקתות.

סימון שבילים והתמצאות: רוב השבילים בגרמניה מסומנים באדום ומשולטים היטב בגרמנית. מפת סימון שבילים היא בגדר חובה, בגלל ריבוי הצמתים והשבילים השונים.
 
האלפים הבוואריים
אז קחו מקל, קחו תרמיל, ובחרו לכם שביל... (צילום: FelixMittermeier)


המלצת לינה לטיולי כוכב בדרום בוואריה

העיירה המקסימה אובראמרגאו (Oberammergau) מתאימה לשמש כבסיס לטיולי כוכב בדרום בוואריה, בזכות הנגישות הטובה ליעדים רבים. מומלץ לחפש מקום לינה בעיירה אובראמרגאו או בכפרים שסביבה, ואם מתניידים בתחבורה ציבורית לוודא שיש תחנת רכבת במרחק הליכה קצר.
 
נמליץ כאן על מלון ויטלסבאך אובראמרגאו (Hotel Wittelsbach Oberammergau) המקסים, מלון 3 כוכבים בסגנון בווארי מסורתי, הממוקם במרכז העיירה ולא רחוק מתחנת הרכבת (כ- 5 דקות הליכה). ניתן לסעוד את כל הארוחות במסעדת המלון או במסעדות ובבתי הקפה שבמרכז העיירה. המלון זוכה להמלצות רבות והמחירים בו נוחים.
 
מלון ויטלסבאך אובראמרגאו, בוואריה
מלון ויטלסבאך אובראמרגאו – עיצוב מסורתי ומיקום נוח לטיולים בדרום בוואריה


מידע נוסף

אפשרויות לינה נוספות בגרמניה

כתבות נוספות על טרקים וטיפוס הריםמידן וישינסקי

אודות הכותב

מידן וישינסקי, מדריך טיולים במסלולי הליכה ייחודים ברחבי העולם, בין היתר טרק לאלפים בן 12 יום. טיולים נוספים בהדרכת מידן ניתן לראות באתר האינטרנט לגלות את העולם אחרתסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר