הזמנות לחופשה שלך

מסלולים קצרים באלפים הבוואריים
מאת: מידן וישינסקי


במהלך השנתיים בהן התגוררתי במינכן "חרשתי" את האזור, כחובב מושבע של טיולים רגליים. הרי האלפים המתנשאים בדרום בוואריה, מציעים מסלולי הליכה נפלאים, בהם משובצות בקתות הרים רבות ואינספור תצפיות מרהיבות. אין כמו להכיר ארץ דרך הרגליים.


בחרתי להציע כאן מספר טיולי יום רגליים במדינת בוואריה, היכולים להתאים גם למי שאינם מטיבי לכת. כל המסלולים אותם אביא כאן מתאימים גם למשפחות עם ילדים. מדובר בטיולי-יום, בני 2-7 שעות הליכה, הכוללים לעיתים גם טיפוסים מתונים. השבילים כולם ברורים ויש אליהם גישה נוחה ברכב או עם רכבת ממינכן.
 
מסלול רגלי אל טירת נוישוואנשטיין, בוואריה
  מסלול רגלי אל טירת נוישוואנשטיין, מבט אחר על אתר תיירות פופולרי (צילום: מידן וישינסקי) 
 

יעדים המוזכרים בכתבה על מפת דרום בוואריה  להגדלת המפה לחצו למעלה משמאל


טיולי אופנייםהאלפים הבוואריים

האלפים הבוואריים (Bayerische Alpen) נמתחים לאורך גבולה הדרומי של גרמניה, הנושק לאוסטריה מדרום. הם משתרעים מברכטסגאטן (Berchtesgaden), בפינה הדרום-מזרחית של גרמניה, עד אגם קונסטנץ (Constance), על גבול אוסטריה ושוויץ.
 
מדינת בוואריה (Bavaria) היא המדינה הגדולה והעשירה מבין 16 המדינות המרכיבות את גרמניה. בירתה היא העיר מינכן (muenchen). דגל בוואריה הוא בצבעי כחול-לבן והמקומיים מאוד גאים בו. תושבי בוואריה ברובם דוברים בווארית (Bayerisch) – דיאלקט ייחודי של גרמנית, שלא תמיד מובן גם לגרמנים מצפון המדינה. ככל שמתקרבים להרים הולך הדיאלקט ומקצין, והוא מתפצל לדיאלקטים מקומיים. 

המטבח הבווארי הוא מאוד מקומי וייחודי. מומלץ ביותר לאכול בבקתות ההרים, המשמרות את המטבח הבווארי האותנטי – נקניקיות לבנות, מאכלי בצק (קנודל, שפצלה), מרקי בשר ונקניקים מכל הסוגים.
כתבה על מינכן  כתבה על המטבח הגרמני

 
תצפית אל האלפים הבוואריים, גרמניה
תצפית אל האלפים הבוואריים (צילום: מידן וישינסקי)
 

מסלול רגלי למנזר אנדקס

מנזר אנדקס (Kloster Andechs) הוא מנזר בנדיקטי יפה, ליד הכפר אנדקס (Andechs), דרומית-מערבית למינכן (כ-50 דקות ברכב או ברכבת). הוא שוכן על הגבעות שלמרגלות רכס האלפים, לא הרחק מאגם אמר (Amersee). כנסיית המנזר, שהוקמה בשנת 1712, בולטת למרחוק בסגנון בארוק מצועצע. במנזר אפשר ליהנות מארוחה מסורתית טובה ומהבירה והשנאפס המיוצרים במקום. ניתן להצטרף לסיור מודרך (גרמנית, צרפתית, איטלקית ואנגלית) במבשלת הבירה של המנזר.
 
תחילת המסלול בכפר הרשינג (Hersching), על הגדה המזרחית של אגם אמר. מתחנת הרכבת אפשר לגשת למרכז המידע לתיירים, או פשוט לעקוב אחר השילוט למנזר אנדקס. ההליכה במסלול נוחה ומישורית, לאורך חופי האגם ובתוך יער מקומי קסום, והיא אורכת כשעה וחצי לכל כיוון. ניתן לעשות טיול זה גם בעונות המעבר ואפילו בחורף (עם ביגוד מתאים לשלג).
זמן הליכה: 3-4 שעות.
אופי המסלול: מעגלי, מתאים לכל המשפחה.
הגעה: ברכב או ברכבת S-bahn מספר 8 לתחנת הרשינג (Hersching).
אוכל: מסעדת המנזר מפורסמת במאכלים בוואריים טיפוסיים ובירה מצוינת. מומלץ בחום.
 
מנזר אנדקס, מסלול נוח לכל המשפחה, בוואריה
מנזר אנדקס, מסלול נוח לכל המשפחה (צילם: Mattana)
 

מסלולי טיול באזור גארמיש

גארמיש (Garmisch) היא עיירת סקי, השוכנת 90 ק"מ דרומית למינכן. מיקומה למרגלות הפסגה הגבוהה ביותר בגרמניה  צוגשפיצה (Zugspitze), הופך אותה ליעד תיירות פופולרי. ההר המתנשא לגובה 2,962 מטר, מסמן את גבול גרמניה עם אוסטריה. גארמיש והעיירה הסמוכה אליה אוחדו לקראת אולימפיאדת החורף שנערכה במקום בשנת 1936, והן מכונות (בנשימה אחת...) גארמיש-פארטנקירכן (Garmisch-Partenkirchen). גארמיש, המערבית מבין השתיים, היא עיירה מודרנית למדי, בעוד שכנתה שומרת על צביון מסורתי יותר, עם בתים מצויירים ורחובות מרוצפי אבן. באתר הסקי הצמוד לעיירה נערכות גם כיום תחרויות סקי וקפיצות סקי.
לינה באזור 
גארמיש-פארטנקירכן
 

מסלולים לכבוד הקיץ

בקיץ, כשהשלג נמס, אפשר לעשות מספר רב של טיולי יום יפים בסביבה. במרכז המידע למטיילים מחלקים מפות ונותנים הסברים מדויקים. ניתן לעלות ברכבל אל פסגת צוגשפיצה, בה יש מרכז מבקרים גדול, וללכת במסלולים המטפסים לבקתות ההרים השונות. 

מסלול מעגלי וקל, שאורכו 7.5 קילומטר, מקיף את אגם אייבזי (Eibsee) שממערב לגארמיש. מסלול הליכה נוסף עושה דרכו דרומה מגארמיש, לעבר קניון פארטנאך (Partnach Klamm), קניון עמוק וצר שנחצב על ידי מי נהר פרטנאך. אורכו של הקניון 700 מטר וקירות הסלע שלו מתנשאים לגובה של למעלה מ-80 מטר. אל תחילת המסלול (כ-3.5 ק"מ) ניתן להגיע ברגל או באוטובוס (מתחנת הרכבת כמעט עד לכניסה). המסלול מסודר ומשולט (כניסה 3 יורו לאדם). ההליכה בקניון הלוך וחזור לוקחת כשעה וחצי. למי שרוצה להמשיך ולטייל, ניתן להמשיך ולטפס מסוף המסלול אל עבר מספר בקתות על ההר מעל גארמיש (האזור מסודר ומשולט).
 
זמן הליכה: שעה וחצי.
אופי המסלול: מעגלי – מתחילים ומסיימים בעיירה גארמיש.
הגעה: כשעה וחצי ממינכן, ברכב או ברכבת ישירה.
אוכל: בעיירה מספר מסעדות ולאורך חלק מהמסלולים יש בקתות הרים בהן אפשר לאכול.
לינה: בתי הארחה ומלונות רבים בעיירה.
האלפים הבוואריים באזור העיירה גארמיש, גרמניה
האלפים הבוואריים באזור העיירה גארמיש (צילום: מידן וישינסקי)
 

מסלול מאגם שליר לאגם טגרן

העמקים המשתפלים מהרי האלפים, דרומית למינכן, מכונים האוברלאנד הבווארי (Bayerischer Oberland). ההגעה אליהם פשוטה ונוחה והם מציעים מאות מסלולי הליכה מסומנים. בקתות הרים רבות פתוחות כל הקיץ ומציעות ארוחות צהריים ונוף מרהיב.

אציע כאן מסלול קל יחסית, המתאים למשפחות, העושה דרכו בין אגם שלירזי (Schliersee) לבין אגם טגרנזה (Tegernsee). אורכו של המסלול 4-5 שעות, וניתן לעצור בבקתות שבדרך. זהו אחד המסלולים היפים באזור זה והוא מומלץ מאוד.
 
תחילתו של המסלול בעיירה שלירזי (Schliersee), הקרויה על שם האגם שלחופו הצפוני היא שוכנת. המסלול משולט היטב, אך כדאי לקחת מפה במרכז המידע שבעיירה. המסלול יוצא לכיוון מערב, לעמק בריטנבאך (Breitenbach), ונקרא גם "דרך הנסיכים" (Prinzenweg). בהמשך מטפס המסלול לעבר בקתת קרויצברגאלם (Kreuzbergalm), ומשם ממשיך בדרך יפה אל הבקתה הבאה, בקתת נוירויט (Neurueth Berggasthaus). לאורך המסלול נגלים הנופים היפים של הרי בוואריה והאגמים. מהבקתה השנייה יורד המסלול ישר לתוך העיירה טגרנזה (Tegernsee), שלחופו המזרחי של אגם באותו שם.

המלצה: כדאי לסיים את הטיול עם הבירה של בית הבירה של טגרנזה (Tegernsee Hofbrauhaus), שהיא הבירה האהובה על כותב שורות אלו (ומסתבר שגם על לא מעט גרמנים). בגדר חובה לחובבי בירה מצוינת, וגם האוכל במקום לא רע בכלל.

זמן הליכה: 4-5 שעות.
אופי המסלול: מסלול מעט ארוך בין שתי תחנות רכבת, הכולל טיפוס וירידה של כ-500 מטרים.
הגעה: ממינכן שעה נסיעה ברכב או ברכבת BOB (Bayerische Oberlandbahn), היוצאת מהתחנה המרכזית של מינכן ומגיעה לאזור. יש לקחת את הרכבת לאגם שלירזי (Scliersee). שימו לב: במהלך הנסיעה הרכבת מתפצלת לשלושה אזורים שונים, לכן יש להקפיד לבחור את הקרון הנכון. המסלול מסתיים בתחנת הרכבת של אגם טגרנזה (Tegernsee) ממנה אפשר לחזור למינכן.
אוכל: שתי בקתות מקסימות בדרך, בהן אפשר לאכול ארוחת צהריים.
מסלול מאגם שליר לאגם טגרן, בוואריה
כותב שורות אלו במסלול מאגם שליר לאגם טגרן (צילום: מידן וישינסקי)
 מסלול לטירת נוישוואנשטיין

האטרקציה התיירותית שהיא אולי המוכרת ביותר בבוואריה – טירת נוישוואנשטיין (Neuschwanstein), נבנתה על ידי המלך לודוויג השני (המשוגע) והיוותה השראה לבניית טירת האגדות של וולט דיסני. פחות מוכרים הם שבילי הטיול בסביבתה, שחלקם תלולים מאוד ומטפסים לבקתות גבוהות באזור.
 
אמליץ כאן על מסלול קל, המתאים גם למשפחות. תחילתו ברכבל העולה אל בקתת טגלברג (Tegelberghaus), ממנה יורדים ברגל, בשביל המוביל עד הטירה. לאורך המסלול נשקפים הנופים המרהיבים של בוואריה, והירידה אינה קשה במיוחד.
 
זמן הליכה: 4-5 שעות
אופי המסלול: טיפוס ברכבל, ירידה ברגל.
הגעה: ממינכן כשעתיים נסיעה ברכב או ברכבת לעיירה פוסן (Fuessen), ומשם אוטובוס מקומי לרכבל טגלברג (Tegelberg Bahn). 
אוכל: בבקתת טגלברג ניתן לאכול ולישון.
 
 
טירת נוישוואנשטיין, בוואריה, גרמניה
טירת נוישוואנשטיין, להאריך את קסם הביקור במסלול רגלי בירידה (צילום: מידן וישינסקי)
 

המלצות למטיילים בהרי בוואריה

מתי לטייל בבוואריה: העונה המומלצת לטיול באלפים הבוואריים היא מיוני עד אוקטובר. בחודש יוני יש עדיין מעט שלג בחלקים הגבוהים של השבילים, אבל באופן עקרוני כל השבילים עליהם נכתב בכתבה זו עבירים כבר ביוני. אם באים מחוץ לעונה, כדאי להתעדכן אם השביל פתוח, במרכזי המידע המקומיים או בבקתות. 
 
מזג אוויר בבוואריה: עונת הקיץ נוחה מאוד לטיול באלפים הבוואריים, אך יש סבירות גבוהה לגשם שוטף גם ביולי-אוגוסט. כדאי להתעדכן בתחזית מזג האוויר ולהצטייד בהתאם (ראה ציוד מומלץ).
 
מסלול מכוסה שלג בקיץ, האלפים הבוואריים
מסלול מכוסה שלג בתחילת הקיץ, כדאי להתעדכן על מצב השבילים  (צילום: מידן וישינסקי)
 
תחבורה בבוואריה: רכבות ואוטובוסים יוצאים מספר פעמים ביום מהעיר מינכן, כמעט לכל כפר במחוז. הגרמנים מאוד מסודרים וניתן לברר את שעות היציאה באתר חברת הרכבות הגרמנית (Deutsche Bahn). אם נוסעים יותר משני אנשים, מומלץ לקנות בתחנות הרכבת את כרטיס בוואריה (Bayern Tikcet). הכרטיס עולה 25 אירו לנוסע יחיד, ו- 6 אירו לכל נוסע נוסף, עד 5 איש (אם נקנה באינטרנט או במכשיר אוטומטי, בדלפק יעלה 2 אירו יותר), ומאפשר נסיעה חינם בתחבורה הציבורית בכל בוואריה למשך כל היום. 
 
לינה בבוואריה: האזור מאוד פופולרי בקרב מטיילים גרמנים וכמעט בכל כפר יש בתי מלון ובתי הארחה. בהרים פזורות בקתות הרים רבות, המציעות לינה בחדרים משותפים וארוחות. רוב הבקתות בבעלות המועדון האלפיני הגרמני (Deutscher Alpenverein) וחלקן בבעלות פרטית. מומלץ להזמין מקום מראש, בעיקר בסופי שבוע. החוק הגרמני אוסר על לינה באוהל או בשטח.
ציוד: כל הטיולים המפורטים כאן הם טיולי יום. כדאי לקחת תרמיל יום נוח ובו מים וארוחת צהריים. בחלק מהמסלולים יש בקתות בהן אפשר לאכול. תמיד מומלץ לקחת ציוד לגשם – מעיל וכיסוי לתרמיל, שכן גשם יכול לרדת תוך רגעים וללא אזהרה.
ספרות ומפות: walking in the Bavarian Alps הוא מדריך של הוצאת סיסרון באנגלית. מפות טופוגרפיות ניתן למצוא בכל חנות ספרים, ואפילו בתחנות הרכבת בכפרים. לעתים מוכרים מפות גם בבקתות.
סימון שבילים והתמצאות: רוב השבילים בגרמניה מסומנים באדום ומשולטים היטב בגרמנית. מפת סימון שבילים היא בגדר חובה, בגלל ריבוי הצמתים והשבילים השונים.
  
מסלולי האלפים הבוואריים בחורף, גרמניה
מזחלות שלג על מסלולי האלפים הבוואריים בחורף (צילום: מידן וישינסקי)


המלצה על לינה לטיולי כוכב בדרום בוואריה

העיירה המקסימה אובראמרגאו מתאימה לשמש כבסיס לטיולי כוכב בדרום בוואריה, בזכות הנגישות הטובה ליעדים רבים. מומלץ לחפש לינה בעיירה אובראמרגאו או בכפרים שסביבה, ואם מתניידים בתחבורה ציבורית לוודא שיש תחנת רכבת במרחק הליכה קצר.
 
נמליץ כאן על מלון ויטלסבאך אובראמרגאו (Hotel Wittelsbach Oberammergau) המקסים, מלון 3 כוכבים בסגנון בווארי מסורתי, הממוקם במרכז העיירה ולא רחוק (כ- 5 דקות הליכה) מתחנת הרכבת. ניתן לסעוד את כל הארוחות במסעדת המלון או במסעדות ובבתי הקפה שבמרכז העיירה. המלון זוכה להמלצות רבות מהמתארחים בו ומחירו נוח.
מלון מומלץ בדרום בוואריה  מלון מומלץ בדרום בוואריה
מלון מומלץ בדרום בוואריה  מלון מומלץ בדרום בוואריה

מלון ויטלסבאך אובראמרגאו, עיצוב מסורתי ומיקום נוח לטיולים בדרום בוואריה

מידע נוסף

 

כתבות נוספות על טרקים וטיפוס הריםמידן וישינסקי אודות הכותב
מידן וישינסקי, מדריך טיולים במסלולי הליכה ייחודים ברחבי העולם, בין היתר טרק לאלפים בן 12 יום. טיולים נוספים בהדרכת מידן ניתן לראות באתר האינטרנט לגלות את העולם אחרתמספר צפיות: 56879
160970
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!