לראות עולם דרך הרגליים –
10 יעדי טרקים מומלצים
מאת: דורון גור


כשניתנת לי הבחירה איך לטייל, זה תמיד יהיה ברגל, כי כך אני אוהב לראות עולם. אם אפשר במסלול ארוך – טרק, למספר ימים של ניתוק מהציוויליזציה וטרדות היום יום.


לכן כשהתבקשתי לבחור את יעדי הטרקים המוצלחים ביותר - היתה זו משימה לא פשוטה, כי "כולם היו בני", אך בעזרת מדריכי טרקים מנוסים העובדים עמי בחברת אקו טיולי שטח הצלחתי לקבץ כאן את עשרת המופלאים.

1 / 10
2 / 10
3 / 10
4 / 10
5 / 10
6 / 10
7 / 10
8 / 10
9 / 10
10 / 10

טרק בהרי פמיר, טג'יקיסטן  (צילום: מידן וישינסקי)
טרק בהרי הטטרה, סלובקיה  (צילום: רוני מתיתיהו)
טרק לפסגת הקילימנג'רו, טנזניה   (צילום:  עמית רייכמן)
טרק להרי טיין שאן, קירגיזסטן   (צילום: יובל גורן)
טרק לאי קרפאתוס, יוון   (צילום: גלעד בן צבי)
טרק להרי סימיאן, אתיופיה   (צילום: יהודית פלד)
טרק בהרי הטטרה, סלובקיה  (צילום: רוני מתיתיהו)
טרק בהרי פמיר, טג'יקיסטן  (צילום: מידן וישינסקי)
טרק באלפים הדינריים, אלבניה  (צילום: יואל אורן)
הטרקים היפים בעולם
 
 
הטרקים שלי – הטרק שלכם
אף סוג של טיול לא משתווה עבורי לחוויה שמעניק הטרק. אפשרות בלתי מוגבלת (כמעט) לגעת בכל נקודה במסלול, לחוש מקרוב כל מה שטיול יכול להעניק – טבע, נופים, תרבות, אוכלוסייה מקומית ועוד. רק מי שחווה זאת יכול להבין את התחושה המשכרת, כשלפתע נפרש מולך נוף עוצר נשימה, אחרי שהזעת בעלייה, או כשאתה מגיע לפינת מסתור קסומה שאין שום דרך אחרת להגיע אליה. ותמיד השיא, כאשר מגיעים לפסגה, אז יודעים שזכיתם במשהו שלא רבים זכו בו.
 
משנה לשנה נוספים עוד ועוד מסלולי טרקים, נבדלים באופי המסלול, הנופים, התרבות, האוכלוסייה ורמת הקושי. ניסיתי להביא כאן מגוון מייצג מכל העושר הזה. כל אחד יוכל למצוא את אופי המסלול ורמת הקושי המתאימה להעדפותיו ולכושר הגופני שלו. להתאים את היעד לעונה בה הוא מעוניין לטייל, בהתאם לתנאי מזג האוויר, או להיפך. בכל מקרה, תמיד מומלץ להיוועץ באנשי מקצוע, המכירים את המסלול באופן אישי ויודעים להתאים אותו למטיילים.
 

יעדי הטרקים המופיעים בכתבה על מפת העולם  להגדלה לחצו למעלה-משמאל
 

טיולי אופניים
 

טרק להרי פמיר, טג'יקיסטן

קשה לבחור את הטרק היפה ביותר, אך לדעת רבים הטרק להרי פמיר (Pamir) נחשב לטרק היפה בעולם. פירוש השם פמיר בשפת שבטי ההרים הוא "גג העולם", ואכן יש כאן פסגות אדירות, המתנשאות עד לגובה 7,649 מ'. התושבים היחידים בגבהים הללו הם רועים טג'יקים ובעלי החיים שהסתגלו לגובה הרב.
 
הטרק בהרי פמיר כולל מסלול הליכה בן 8 ימים ברכס הרי פאן (Fann), שלוחה של הרי הפמיר, בגובה מירבי של 4,700 מ'. למרגלות הפסגות המושלגות חיים הרועים הטג'יקים עם עדרי הכבשים שלהם, אגמי טורקיז יפהפיים מנקדים את העמקים וקרחונים רבים נראים מעל.

טרק בהרי פמיר, טג'יקיסטן
הטרק בהרי פמיר שבטג'יקיסטן נחשב ליפה בעולם (צילום: מידן וישינסקי)
 

טרק בהרי טיין שאן, קירגיזסטן

קירגיזסטן היא אחד ממעוזי הנוודים האחרונים על פני כדור הארץ. הנוודים הקירגיזים, שמוצאם מונגולי-סיבירי, יוצאים מדי שנה עם עדריהם אל ערבות הדשא האין סופיות, שם הם מקימים את האוהלים המסורתיים - אוהלי היורטה. רכס טיין שאן (Tian Shan), שפירושו "הרי שמיים", הוא המשכו המערבי של רכס ההימלאיה. הוא עשיר בקרחונים ובפסגות אדירות, בהן כמה מהפסגות הגבוהות ביותר בברית המועצות לשעבר, והגבוהה מכולן מגיעה לגובה של 7,439 מ'. 
 
במהלך הטרק זוכים ההולכים בו לנופים מרשימים של קרחוני ענק, עמקים אלפיניים, נהרות שוצפים, יערות ירוקים, אגמי טורקיז חבויים, ערבות דשא נרחבות ועוד. המטיילים זוכים להכיר גם את הפן האתנוגרפי של המדינה, במפגשים עם הנוודים, בצפייה בחיי היום יום שלהם ובלינה בלתי נשכחת ביורטות תחת כיפת השמיים.
כתבה על טרקים בקירגיזסטן

טרק בהרי טיין שן, קירגיזסטן
טרק בהרי טיין שאן, פסגות מושלגות שנוגעות בשמיים  (צילום: יובל גורן)
 

טרק לפסגת הקילימנג'רו, טנזניה

ההר הגבוה באפריקה – קילימנג'רו (Kilimanjaro), הוא הר געש כבוי המתנשא לגובה 5,895 מטר. פסגתו מכוסה במעטה שלג תמידי, בניגוד חד לסוואנה האפריקנית המישורית ולאקלים החם והצחיח. בשל קרבתו היחסית לקו-המשווה, הקרחונים המכסים אותו נמסים במהירות מדאיגה וסבורים שבתוך שנים אחדות הם יעלמו. המסע הרגלי במעלה הקילימנג'רו נעשה במספר מסלולים, שהפופולרי בהם נקרא מצ'אמה (Machame) ולדעתי הוא היפה ביותר. הטרק עובר דרך אזורי צמחייה ייחודיים, יערות גשם, צמחי לובליה ענקית, מישורים אינסופיים, טרשים וקרחונים.
 
מאז שנכבשה פסגתו בשנת 1889 הפך הקילימנג'רו לאחד ההרים הפופולריים ביותר בעולם, אבן שואבת להרפתקנים ומטיבי לכת. הזמן המומלץ לטיפוס הוא בחודשים ינואר-פברואר ויולי-אוגוסט, העונות היבשות והקרות. לאחר הטרק ניתן לצאת לספארי במספר שמורות בצפון טנזניה, כמו הפארק הלאומי ארושה (Arusha National Park) ושמורת מכתש נגורונגורו (Ngorongoro).
כתבה על טיפוס לקילימנג'רו

טרק לפסגת הקילימנג'רו, טנזניה
טרק לפסגת הקילימנג'רו, ההר הגבוה ביותר באפריקה   (צילום: עמית רייכמן)
 

טרק להרי סימיאן, אתיופיה

הפארק הלאומי הרי סימיאן (Semien), במחוז אמהרה (Amhara) בצפון אתיופיה, הוא אחת מגולות הכותרת של כל טיול באתיופיה. זהו הרכס הגבוה ביותר באתיופיה, שפסגתו הגבוהה ביותר מגיעה לגובה 4,533 מ'. הצועדים בין שביליו זוכים לחזות בנופים מגוונים, כפרים נידחים, צמחים נדירים ומגוון רחב של חיות בר המיוחדות לאתיופיה, בהן קופי בבון מסוג ג'ילאדה, שועלי סימיאן, יעלים וציפורים דורסות. הכפרים המסורתיים הפזורים בשטח הם חלון מרהיב למאפייני התרבות האפריקאית המסורתית הקלאסית, שלא הושפעה מהכיבוש הקולוניאליסטי, שבחלקם חיו יהודי אתיופיה שעלו ארצה.
 
הטרק בהרי סימיאן מפגיש את המטיילים עם צמחיה אפרו-אלפנית קלאסית, כמו שיחי לובליה ענקית, ומזמן מפגשים מרתקים עם האוכלוסיה המקומית. במהלך הטיול מתאפשרת נגיעה מרגשת בנקודה היהודית, וכן ביקור במפלי הנילוס הכחול ובערים גונדר, אקסום ולליבלה, על שלל הארמונות והכנסיות הצבעוניות שלהן.
הטרק מיועד למטיבי לכת או לבעלי כושר גופני טוב, והעונות המומלצות הן אוקטובר-נובמבר (אחרי התקופה הרטובה) ויולי-אוגוסט-ספטמבר.
כתבה על הרי סימיאן

טרק להרי סימיאן, אתיופיה
לצעוד בין צמחי לובליה ענקית, טרק בהרי סימיאן שבצפון אתיופיה  (צילום: דורון באומר)

 

טרק בהרי האנדים, פרו

הרי האנדים הם רכס ההרים הארוך בעולם, החוצה את יבשת אמריקה הדרומית לכל אורכה, בשטחן של רוב מדינות דרום אמריקה. במהלך ההיסטוריה התפתחו במרומי האנדים אימפריות מפוארות, אשר שגשגו והצליחו בזכות השפע הגיאולוגי והביולוגי באזור. הטרק לרכס האנדים של פרו, כולל למעשה שני טרקים מרהיבים.
 
הטרק על רכס סלקנטאי (Salcantay), סובב סביב עיר העתיקה מא'צו פיצו' (Machu Picchu), ומזכה את הצועדים בו בנופי לגונות מרהיבות וביקור באתר האינקה המפורסם. הטרק על רכס וואי וואש (Huayhuash) מגיע אל פסגות רכס קורדיירה בלאנקה (Cordillera Blanca) – "הרכס הלבן", למפגש עם רועי לאמות ואלפקות, בנוף בראשית קסום, בין פסגות מושלגות, עמקים ירוקים ולגונות תכולות. מדריך הטיולים "לונלי פלנט" מגדיר את הטרק אל רכס וואי וואש כטרק הטוב ביותר בדרום אמריקה ולאחד היפים בעולם כולו. הטרק אפשרי למטיבי לכת ולבעלי כושר גופני גבוה, והעונה המומלצות היא בחודשים יוני עד אוקטובר.
כתבה על טרקים ברכס קורדיירה בלאנקה

טרקים בהרי האנדים, פרו, טרקים במאצ'ו פיצ'ו
טרק לאתר האינקה המפורסם מאצ'ו פיצ'ו, אחד משני הטרקים היפים בהרי האנדים של פרו (צילום: גילי חסקין)
 

טרק במדינת סיקים, הודו

מדינת סיקים (Sikkim), בצפון-מזרח הודו, היתה בעבר ממלכה בודהיסטית סגורה לתיירים. רק בשנים האחרונות היא החלה להיפתח לתיירים ומטיילים, אשר מגלים את צפונותיה. מיקומה על רכס הרי ההימלאיה, בין נפאל, טיבט ובהוטן, הקנה לה חשיבות אסטרטגית. צבאות שונים ניסו לכבוש אותה, אך התנאים הגיאוגרפיים הקשים הפכו זאת למשימה קשה עד מאוד.
 
במערב מדינת סיקים, סמוך לקו הגבול עם נפאל, שוכן ברוב הוד והדר הר קנצ'נג'נגה (Kangchenjunga). גובהו, 8,586 מ' מקנה לו את תואר ההר הגבוה ביותר בהודו והשלישי בגובהו בעולם. שמורת הטבע סביב להר נחשבת גן עדן עבור יודעי דבר בתחום הטרקים וטיפוס ההרים. הטרק מגיע אל נופי טבע בתולי, עמקים מוריקים, מקדשים בודהיסטים, צמחיה אלפינית אנדמית ובעלי חיים האופייניים לאזור גבוה זה. מעל הנוף הפסטורלי מתנוססים הרי ענק לבנים, כתפאורת רקע קבועה.
הטרק מתאים למטיבי לכת ובעלי כושר גופני גבוה, והעונות המומלצות הן בחודשי האביב והסתיו (מרץ-אפריל, ספטמבר-אוקטובר). 

טרק בצפון, הודו
טרק במדינת סיקים שבצפון הודו, למרגלות ההר השלישי בגובהו בעולם  (צילום: תומר ארז)
 

טרק בהרי ההימלאיה, נפאל

הרי ההימלאיה נראים כאילו נלקחו מהסיפור אגדה. עמקים ירוקים, פלגי מים שוצפים ומעליהם גשרים תלויים, יערות עצי רודודנדרון, עם פרחי ענק בגווני אדום היוצרים מראה מרהיב באביב, כפרי אבן ציוריים על מדרונות ההרים, שיירות פרדות מקושטת בשטיחים צבעוניים, נושאת שקי אספקה בשבילי ההרים. כל היופי הזה מוקף הרים לבנים מכל עבר, עם גובה שגורם ללב להחסיר פעימה.
 
נפאל נחשבת לבירת הטרקים העולמית ומציעה עשרות מסלולים נפלאים על רכס אנאפורנה (Annapurna), באזור לאנטאנג (Langtang) ואגמי גוזאייקונד (Gosaikunda), אוורסט בייס-קמפ (EBC), מאנאסלו (Manaslu), מוסטנאנג (Mustang), קנצ'נג'נגה (Kangchenjunga) ועוד רבים וטובים.
בטרק רגלי בהרי ההימלאיה של נפאל, יוצאים אל מרחבי הטבע למשך ימים ארוכים, במקום בו העולם נמצא במצב הכי בתולי שאפשר. כפרים שלווים, החיים בקצב השבילים ההרריים ושיירות הפרדות.

העונת המומלצות לטרקים בנפאל הן בחודשי האביב והסתיו (מרץ-אפריל, ספטמבר-אוקטובר). 

טרק בהרי ההימלאיה, נפאל
נפאל היא ממלכת הטרקים ומציעה עשרות מסלולי הליכה על רכס ההימלאיה  (צילום: יעקב וייס)
 

טרק באלפים הדינריים, אלבניה

אלבניה שרק לאחרונה החלה להיפתח לתיירות, מציעה נופים הרריים מרתקים, אוכלוסייה מגוונת וכפרים המתנהלים עדיין באורח חיים מסורתי. האלפים הדינאריים (Dinaric Alps) שוכנים בקצהו הדרומי של רכס הרי האלפים, ומאופיינים גם הם בתבניות הנוף האלפיניות.
 
מסלול הטרק עובר בחלקו האלבני של הרכס, באזורים נידחים על הגבול עם מונטנגרו. הוא מאפשר לספוג בנחת את אווירת המקום הייחודית, ללמוד על ההיסטוריה המרתקת של אלבניה, תוך ביקור באתרים מרתקים בלב הטבע ההררי והבתולי. המטיילים זוכים להתארח באכסניות קטנות, המנוהלות בידי משפחות מקומיות, ולטעום מאכלים בלקנים שהוכנו ביד אוהבת על ידי בנות המשפחה.

הזמן המומלץ לטרקים באלבניה הוא מסוף יוני עד אמצע יולי (תקופת הפריחה) ולאורך כל הקיץ והסתיו, עד אמצע אוקטובר (תקופת השלכת).
כתבה על טיולי טבע באלבניה
 
טרק באלפים הדינריים, אלבניה
אגם העין הכחולה, פנינת חן באלפים הדינאריים של אלבניה  (צילום: ג'אן שי דניז)
 

טרק חוצה האי קרפאתוס, יוון

האי קרפאתוס (Karpathos) שוכן בלב הים האגאי והוא רק מתחיל להיפתח לתיירות בכלל, ותיירות טרקים בפרט. בשל מיקומו המבודד והמרוחק נשתמרו בו מנהגים אותנטיים, עם אוכל בלקני משובח, לבוש מסורתי וניב מעט שונה של יוונית, המזכיר קצת את זה של כרתים. הלינה במהלך הטרק היא בבתי הארחה פשוטים, לצד טברנות מקומיות המציעות אירוח ביתי פשוט אבל מהנה.
 
בטרק צועדים לאורכו של האי הכל כך מיוחד, ומטפסים לתצפית מהנקודה הגבוהה ביותר, פסגת קאלי לימני (Kali Limni, 1,213 מ'). זהו מסע רגלי במנהרת הזמן לחוויה ונוף ים תיכוני מיוחד במינו, בין כפרים מבודדים, כנסיות עתיקות ותחנות רוח ישנות. המטיילים בטרק זוכים לסעוד בטברנות מקומיות, לפגוש את האוכלוסייה המקומית במפגשים בלתי אמצעיים, לבקר בכפרים ציוריים על שפת הים ובחופים קסומים ופסטורליים. בסיומו של הטרק מגיעים אל האי סאריה (Saria), הנמצא צפונית לקרפאתוס, ובו ישוב שננטש בשנות ה- 80 של המאה הקודמת.
הטרק מיועד למטיבי לכת והעונות המומלצות לצעוד בו הן האביב (סוף אפריל עד תחילת יוני) והסתיו (ספטמבר עד אמצע אוקטובר)
כתבה על דרכי הנוף של האי קרפאתוס

טרק באי קרפאתוס, יוון
תחנות רוח ישנות ויוון האותנטית, טרק לאורכו של האי היווני קרפאתוס  (צילום: גלעד בן צבי)
 

טרק בהרי הטטרה הגבוהים, סלובקיה

רכס הרי הטטרה, הוא החלק הגבוה ביותר בשרשרת הרי הקרפטים, והוא מהווה גבול טבעי בין פולין וסלובקיה, פסגות רבות ברכס מתנשאות לגבהים של מעל 2,200 מ', והן בעלות נוף אלפיני, עם פסגות מחודדות ואגמים לרוב. הפסגה הגבוהה ביותר ברכס, פסגת גרלאחובסקי (Gerlachovský), מתנשאת לגובה 2,655 מ'.
 
הטרק מתרכז בחלקו של הרכס הנקרא הרי הטטרה הגבוהים (Vysoké Tatry), ועובר באזורי נוף קסומים, החל מיער עבות וכלה במרבדי אחו אלפיניים ואגמים קרחוניים. פסגות ההרים, המאופיינות בצוקים זקופים ואפורים, נודעות ביופיין עוצר הנשימה. בכל יום צועדים מספר שעות בנופים הקסומים הללו, תוך עצירה לפיקניק בחיק הטבע, ולימוד על הגאוגרפיה, הגאולוגיה, החי והצומח. הלינה היא בבקתות הרים קסומות ובבתי מלון לחופי האגמים הפזורים למרגלות הרי הטטרה.
הטרק מיועד למטיב לכת ובעלי כושר גופני טוב, והעונה המומלצת היא מאמצע יוני עד סוף ספטמבר.
כתבה על הרי הטטרה הגבוהים
 
טרק בהרי הטטרה הגבוהים, סלובקיה
לינה בבקתות הרים קסומות, טרק בהרי הטטרה הגבוהים של סלובקיה  (צילום: רוני מתיתיהו)

 
כתבות נוספות על טרקים
טרק בהרי פינדוס, יוון
טרק אנאפורנה בייס קמפ, נפאל
טרק טונגרירו, ניו זילנד

דורון גור אודות הכותב
דורון גורבוגר תואר ראשון במדע המדינה סוציולוגיה ואנתרופולוגיה ותואר שני במנהל עסקים. תומך אדוק של איכות הסביבה ושמירה על חיים ירוקים. אוהב ויוצר נלהב של טיולים רגליים ואקולוגיים. סמנכ"ל אופרציה ומוצר ומנהל את מחלקת הטרקים, לצד הטיולים גיאוגרפיים בחברת אקו טיולי שטח.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר