מכתש נגורונגורו ואזור השימור - הפלא השמיני
מאת: דורון גור


בשל מבנהו המיוחד והתנאים בו, מהווה מכתש נגורונגורו חממת גידול ל- 20-25 אלף יונקים בינוניים וגדולים כאחד, ומגוון רחב מאד של ציפורים. לילדים רבים, המבקרים בפעם הראשונה במכתש, חוזרת חווית הסרט פארק היורה, רק שבמקום מתהלכים יונקים מציאותיים - אריות, נמרים, ברדלסים, צבועים, ותנים, מלחכים כגון גנו, זברות ואנטילופות שונות, פילים, היפופוטמים ועוד בעלי חיים רבים, היוצרים מארג אמיתי של טבע קדום ושרשרת מזון מלאה במיקרו-מקום.


כתבה זו עוסקת בשמורת נגורונגורו, אך תחילה הקדמה קצרה על שמורות הטבע של טנזניה.
 
זברה מצויה וגנו רועים בשלווה במישור הפורה והמוגן של נגורונגורו
זברה מצויה וגנו רועים בשלווה במישור הפורה והמוגן של נגורונגורו (צילום: דורון גור)
 

 ברירת מחדלספארי בטנזניה

ספארי בטנזניה מתחלק כמעט כמו בצה"ל, לשלושה אזורים:
מערב טנזניה: אזור אגם טנגניקה - שמורת קטאבי (Katavi Game reserve ), שמורת מהלה (Mahale Mountains) ושמורת גומבה Gombe Stream) אזור מחקר השימפנזים של ג'יין גודול).
דרום טנזניה: שמורת רואהה (Ruaha National Park ), שמורת סלו (Selous Game Reserve) ושמורת מיקומי (Mikumi National Parkl).
צפון טנזניה: שמורת ארושה ((Arusha National Park, הר קילימנג'רו (Kilimanjaro national Park), טרנגירה (Tarangire national park),  אגם מניירה (Lake Manyara National Park ), נגורונגורו ( (Ngorongoro Conservation area ושמורת הסרנגטי (Serengeti national park).
מתי לצאת לטיול וספארי בטנזניה?
 
רוב הטיולים בטנזניה מתרכזים בחלקה הצפוני של המדינה, בה נמצאות השמורות הידועות סרנגטי ומכתש הנגורנגורו, עם אפשרות הגעה נוחה דרך שדה התעופה הבינלאומי קילימנג'רו.
מכתש נגורונגורו הוא שמורה ייחודית באופייה. האזור מוגדר כאזור שימור (Conservation area)הממשלה הטנזנית הקימה גוף מיוחד לטיפול בשמורה, ה- Ngorongoro Conservation Area Authority) NCAA), המטפל במספר אספקטים חשובים:
  • שמירה על בעלי החיים ומעקב אחרי הריבוי הטבעי שלהם בשמורה, תוך בחינה של איזון בין כל הגורמים האקולוגיים.
  • טיפול בשבטים הגרים במקום -  המסאים שגורשו משטח שמורת הסרנגטי, מצאו מקלט באזור הרמות של נגורונגורו וקבעו שם את כפריהם. יחסי גומלין עדינים יש בין האירגון לבין המסאים, שחלקם החלו לעבוד באירגון וחלקם מועסקים בלודג'ים המקומיים.
  • שמירה על הטבע - ברמות ישנה אחת מחגורות יער הגשם ההררי, המרשימות ביותר באפריקה. בעת טיול לטנזניה חובה לעבור דרכן ומומלץ ברגל... כמו כן אחראי הגוף על ניתוב ושמירה על המים הרבים, שזורמים משיפולי הרמות.
  • שמירה על אתרים - בתוך אזור השימור יש את האתר האלודבאי גורג', אתר ארכיאולוגי פרה היסטורי של האדם הקדמון,  בו חפר ריצ'רד ליקי.
  • חינוך ומדע - ניתוב ובקרת כל המחקרים האקדמיים וסיורים לימודיים של בתי ספר מקומיים.
 העננים נופלים מבעד לחומות האבן של מכתש נגורונגורו
העננים נופלים מבעד לחומות האבן של מכתש נגורונגורו (צילום: איל ברטוב)
 

כיצד נוצר מכתש נגורונגורו

תהליך היווצרותו של המכתש הוא בקריסתו של הר געש, אשר גובהו המשוער היה 4,500-5,500 מטר, והיה אחיו הקטן של הקילמנג’רו. האירוע הגיאולוגי של היווצרות המכתש אירע לפני כשני מיליון שנה. סדקים בקרקע והרי געש, הם שעיצבו את נוף הנגורוגורו. עם הזמן הסדקים שברו את קרום הקרקע, גרמו לקריסתו של ההר ויצרו את קירות המכתש.
 
המונח המקצועי הנכון למכתש במקרה זה הוא קלדרה (Caldarium)קלדרה היא תופעה וולקנית הנוצרת כאשר המגמה, שבתוך הר הגעש, הייתה דלילה דיה ונסוגה מהמאגר, או במקרה שהייתה צמיגה והכילה חומרים נפיצים וגזים ונעלמה בהתפרצות געשית מתחת לקרקע הרדודה של מאגר המגמה התת-קרקעי. העלמות כמות גדולה של מגמה יוצרת חלל, במקום שקודם היה מלא בחומר, וגורמת לקריסת הקרקע, שאיננה נתמכת עוד על ידי משהו מתחתיה. כתוצאה מקריסת פני הקרקע נוצר שקע גדול ועמוק. הר הגעש מפסיק להיות פעיל. במקומות רבים נוצר אגם בשקע המעגלי הגדול, כי השקע סגור ואיננו מנוקז. במקרה זה בתוך הקלדרה של הנגורונגורו נמצא אגם מגדי (Magadi).
 
עומק הקלדרה שנוצר בנגורונגורו הוא בעומק של כ- 600 מטר, רוחבו כ- 16 ק”מ ואורכו כ- 19 ק”מ, סה”כ כ- 300 קמ”ר.
מכתש נגורונגורו כלול ברשימת אתרי המורשת העולמית של ארגון אונסק”ו משנת 1979.
 
קלדרת נגורונגורו ואגם מגדי בתוכו
קלדרת נגורונגורו ואגם מגדי בתוכו
(צילום: דורון גור)
  
 

ספארי בשמורת נגורונגורו

בשל מבנהו המיוחד והתנאים בו, מהווה מכתש נגורונגורו חממת גידול ל- 20-25 אלף יונקים בינוניים וגדולים כאחד, ומגוון רחב מאד של ציפורים. לילדים רבים, המבקרים בפעם הראשונה במכתש, חוזרת חווית הסרט פארק היורה, רק שבמקום מתהלכים יונקים מציאותיים - אריות, נמרים, ברדלסים, צבועים, ותנים בראש שרשרת המזון, מלחכים כגון גנו, זברות ואנטילופות שונות, פילים, היפופוטמים ועוד בעלי חיים רבים, בקצה השני של שרשרת המזון, היוצרים מארג אמיתי של טבע קדום ושרשרת מזון מלאה במיקרו-מקום. חובבי הציפורים יוכלו לראות בשמורה סוגי העופות רבים, התלויים בעונת השנה. בדרך כלל תוכלו לראות יאורית, איביס קדוש, תמירון, סייפן, פנינית הקסדה (כחולת הלחי) וציפורים רבות אחרות.
בחורף נוספות אליהן האנפות והברווזים המוכרים לנו מהארץ. רוחות הגשם מביאות אל המכתש חסידות באלפיהן. הן עוצרות במכתש במהלך נדידתן מאתיופיה לדרום היבשת ובחזרה. הסיבה העיקרית להתקבצותן ההמונית במקום היא שפע נחילי החרקים המופיעים עם הגשמים.
בנוסף אפשר למצוא את הדורסים האופייניים לטנזניה, בהם גם נשרים רבים המתקבצים בהתאם להיצע...
 
רוב החיות אינן מוגבלות בתנועה, ויכולות לצאת מהמכתש במעברים העולים במדרונות התלולים, מלבד פילות בוגרות, שבשל היותן בהריון ובשל משקלן, לא יכולות לעלות את העלייה התלולה. כמו כן אין במכתש ג'ירפות, כי גם הן לא יכולות להיכנס לתוך המכתש בגלל מגבלה פיסית.
במכתש יש את כל אמצעי הקיום, לרבות מקורות מים ומשטחי מרעה נרחבים, כדי לקיים בתוכו מערכת חיים עצמאית, שאינה קשורה בנדידה, בניגוד לשמורת הסרנגטי.
 
בדרך כלל היה נהוג לטייל בתוך מכתש נגורונגורו במשך היום כולו. משנת 2008 פוצל הביקור לשני מחזורים: ביקור בוקר (08:00 בבוקר עד 12:30), ביקור ערב (13:00 עד 17:30). אין גוף אכיפה לנושא הזה, אבל זו הדרישה. לא ניתן לצאת מהרכבים בכל השמורה (לבעלי בעיות בשלפוחית/פרוסטטה, ראו הוזהרתם...) למעט מקום ספציפי שיועד למטרות אוכל, שירותים ומנוחה.
הכניסה לשמורה מחויבת להיעשות ברכב מסודר, עם האישורים המתאימים לכך, והעלות אינה מבוטלת: 50$ דמי כניסה לאזור השימור, ועוד 200$ לירידה למכתש.
 
יער גשם הררי באזור השימור של רמת נגורונגורו
יער גשם הררי
באזור השימור של רמת נגורונגורו (צילום: דורון גור)
 

אזור השימור של נגורונגורו

הרמות הגבוהות של המכתש נמצאות בגובה של 2,235 מטר. האזור ידוע במזג האוויר הקריר והגשום שבו, בהתאמה לעונות השנה היבשות והרטובות.
אזור הרמה של הנגורונגורו מאופיין ביער חורש טבעי יפהפה, בו ניתן לערוך הליכה במסלולי הליכה, בליווי שומר חמוש בלבד. המונח המקצועי לחורש זה, הוא יער גשם הררי והוא מאפיין את היערות באזורים הטרופים של מזרח אפריקה, בקניה (במורדות הר קניה) ובטנזניה (בקילימנג'רו, הר מרו ובאזור המכתש של נגורונגורו).
ההיסטוריה הגעשית שיצרה את רמות נגורונגורו (Ngorongoro Highlands) ניכרת בכל תווי הקרקע. הרמות הפוריות זרועות מכתשים והרי געש כבויים, בעוד ששיפולי ההרים מכוסים יערות צפופים.
בהרי אולדיאני (Oldeani), לולמלסין (Loolmalasin), מקרוט (Makarot) ולמגרוט (Lemagrut), המכוסים חורשי ויערות, עוברים מסלולי הליכה שמותר לטייל בהם בליווי חמוש. המסלולים מובילים אל פסגות גבוהות, המשקיפות על הנופים של ימת מניארה (Manyara), ימת איאסי (Eyasi) ומישורי הסרנגטי.
בראש הרי הגעש אולמוטי (Olmoti) ואמפאקאי (Empakaai) יש מכתשים, שאליהם אפשר לטפס בדרך החוצה יערות מוריקים ועשירים בבעלי חיים.
שמורת היער הצפוני כוללת כ-900  קילומטר רבוע של יער גשם הררי צפוף, ובו אוכלוסיות גדולות של קופים, פילים ותאואים.
 
שמורות בטנזניה, שמורת נגורו נגורו
אל תפריעו ללביאה בארוחת הבוקר (צילום: יובל נעמן)
 

לינה והגעה לשמורת נגורונגורו

על שפת מכתש נגורונגורו יש מספר לודג'ים קבועים.
לודג' אחד -Ngorongoro Crater Lodge - הוא ברמת דלקוס-דלקוס, ועלות לילה בו יכולה להגיע ל- 1000$ לחדר ללילה.
בשאר הלודג'ים עלות חדר היא בין 150$ ל- 300$.
בנוסף יש לודג'ים של אוהלים, ברמה גבוהה ומאד יקרים, וחניון קמפינג.
לינה בסביבת שמורת נגורונגורו 

למכתש נגורונגורו אפשר להגיע בשתי דרכים בלבד:
1- מדרום מהעיר ארושה (Arusha), כ- 3 שעות נסיעה על כביש סלול עד השער של השמורה.
2- משמורת סרנגטי במערב.


צפון טנזניה - ארושה (A), שמורת מכתש נגורונגורו (B), שמורת סרנגטי (C)לפרטים נוספים על ספארי פרטי בטנזניה לחצו כאן>>

מידע נוסף

 


כתבות נוספות על טנזניה

מתי לצאת לטיול וספארי בטנזניה?
מידע וטיפים למטייל בטנזניה
טיולי הרפתקה בטנזניה
זנזיבר: קסם ומציאות א'דורון גור אודות הכותב
דורון גורבוגר תואר ראשון במדע המדינה סוציולוגיה ואנתרופולוגיה ותואר שני במנהל עסקים. תומך אדוק של איכות הסביבה ושמירה על חיים ירוקים. אוהב ויוצר נלהב של טיולים רגליים ואקולוגיים. סמנכ"ל אופרציה ומוצר ומנהל את מחלקת הטרקים, לצד הטיולים גיאוגרפיים בחברת אקו טיולי שטח.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר