כתבות והמלצות לטיול בקניה Kenya

כתבות והמלצות לטיול בקניה Kenya
צילום: Bibhash (Polygon.Cafe) Banerjeeבירה
ניירובי Nairobi
ערים מרכזיות
מומבסה Mombassa, נאקורו Nukuoro, קיסומו Kisumu.
משטר
רפובליקה דמוקרטית
אוכלוסיה
34.7 מיליון נפש.  הרכב אתני המורכב מ-42 שבטים
שטח
580,000 קמ"ר (פי 26 ממדינת ישראל).
אקלים
האקלים בקניה משתנה במידה רבה מאזור אחד למשנהו. בעמק השבר שורר האקלים הנוח ביותר, ואילו באזורים המדבריים למחצה ובשטחים הצחיחים, יכולה הטמפרטורה לצנוח מ-40 מעלות ביום עד 20 מעלות בלילה. במערב קניה ובשוליה המזרחיים, לאורך החוף, חם ולח בכל עונות השנה.
שפה
סוואהילי, אנגלית וניבים שבטיים. 
דתות
נוצרים פרוטסטנטים 45%, נוצרים קתולים 33%, מוסלמים 10%, אחרים 12% 

במדור זה רוכזו כתבות, המלצות ורעיונות לטיול בקניה.


אגם נקורו, קניה
אגם נאקורורבבות פלמינגו ורודי נוצות (צילום: יובל נעמן)


 ברירת מחדל

טיול לקניה הוא טיול לאחת המדינות המתויירות ביותר באפריקה,
 גן עדן לטיולי ספארי, מפגשים עם עשרות שבטים שונים ומגוון בעלי חיים רחב. טיול בקניה הוא טיול בתנאים מערביים ונוחים, יחסית לשאר מדינות אפריקה. 
בקניה מתמזגות תרבות החוף הסווהילית, תרבויות השבטים (בעיקר הקוקויו והמסא), תרבות הודו (מהגרים רבים שולטים בכלכלה הקנייתית) והשפעה אנגלית חזקה. ההשפעה המערבית בקניה נמשכה גם לאחר יציאת האנגלים מהמדינה, בעקבות מרד המאו-מאו, תודות לאחד המנהיגים החכמים באפריקה, ג'ומו-קניאטה, שהשכיל לאפשר ללבנים להישאר במדינה ולהשפיע.
 
כמו מיזוג התרבויות, כך גם הנוף בקניה מתחלף, כאשר עוברים מאזור לאזור. המדבר - בצפון, השבר הסורי-אפריקאי - במרכז, וההרים הוולקניים - הר קילימנג'רו (שנמצא בשטח טנזניה), הר קניה ורכס האברדר.
ממערב נושקת קניה לגדול שבאגמי אפריקה - אגם ויקטוריה, ובמזרח, חופו המרהיב של האוקיינוס ההודי.
כתבה על אפריקה לחובבי הטבע
 
גורי אריות, קניה
צמד גורי אריות, לכמותם התוודענו בסרט 'לחופש נולדה' על בני הזוג אדמסון והלביאה אלזה (צילום: יובל נעמן)
 
 

אזור החוף של קניה

חופה המשווני של קניה הוא חוף חם של האוקיינוס ההודי, שהשפעתו ממתנת את מזג האוויר, ופרט לצונאמי של שנת 2004, אינו גלי במיוחד. אזור החוף נקרא בשפה המקומית "הסאהל", ועל שמו נקראת השפה השלטת בכל מזרח אפריקה - סוואהילי. תרבות הסאהל כוללת לבוש, שפה, גילופי עץ מרשימים, שיט בספינות דאו משולשות מפרש, וסוחרים ערבים ששילבו את תרבותם בתרבות המקומית. ההיסטוריה של החוף כללה מלחמות והשתלטויות רבות, אבל כיום זהו אזור נופש, ומלונות רבים צצים לאורך החוף.

בחוף הדרומי של קניה נמצאת השמורה הימית קיסיטה (Kisite Mpunguti Marine park), שהיא אחת הגדולות מסוגה בעולם. בשמורה ריף מרשים, צבי ים, דולפינים ובעונה לוויתן הגבנון עובר באזור. 
 

מרכז ומזרח קניה

זוהי ארץ שבט הקיקויו, רכסי ההרים והמדבר הגדול. לצד עמק השבר, נוצרו שורות של הרי געש גבוהים. בראשם ניצבים הר הקילימנג'רו על גבול טנזניה, והר קניה - שניהם מתנשאים לגובה של מעל 5,000 מטר, וכן רכס אברדר (Aberdare) ורמת ניירובי, הנמצאת בגובה רב.

זהו המרכז השלטוני של קניה, ואזור מרד המאו-מאו
לשחרור קניה מהשלטון הבריטי. זהו אזור פורה, מקור הקפה, ארץ התה, התירס והירקות. צפונה ומזרחה מכאן מתחיל אזור הסאהל המדברי.
אפשרויות לינה בקניה

 קובוס מים, קניה
קובוס מים (
ווטרבאק), סוג של אנטילופה החיה באזורי ביצות ונהרות  (צילום: יובל נעמן)
 

עמק השבר

השבר הסורי אפריקאי (Rift Valley) שמתחיל בחרמון  וממשיך עד חולות בוצוואנהיוצר שורה של נקודות רגישות להתפרצויות וולקניות, פעילות גיאותרמית ורעידות אדמה. לאורך השבר נוצרים בהדרגה אגמים, שהם מקור לאטרקציות טבע מרתקות.

בקניה עמק השבר כולל אגמים רבים, מאגם טורקאנה בצפון, דרך אגם בוגוריה, אגם ברינגו, אגם נאקורו, אגם מאגדי ואגם נייבשהלאורך השבר שוכנות שתיים מהערים הגדולות בקניה - אלדורט ונאקורוזהו אחד ממקורות הקפה ובית גידול לתה ותירס, וחשוב לא פחות לכלכלת קניה - התיירות.
 
ספארי באפריקה, מפגשים עם תושבי המקום
החיות מרתקות ומהפנטות את כולם במידה שווה, מילדים ועד מבוגרים   (צילום: CC G.S. Matthews)
 

ניאנזה ומערב קניה  

מחוז ניאנזה (Nyanza, "האגם"), שבירתו היא העיר קיסומו, נשלט על ידי אגם ויקטוריה - מקור הנילוס הלבן, ומוקד החיים של מרכז אפריקה המזרחית. דג נסיכת הנילוס, שהובא לאגם, הרס את שאר הדגה, שלפני כן הצליחה לדכא את המלריה, זבוב הטסה-טסה, הבילהרציה, ושאר מרעין-בישין, המאיימים על אחת האוכלוסיות הצפופות בעולם החיה בסביבת האגם.

האזור מתאפיין בתעשיית גילוף פסלונים מאבן רכה, המכונה "Soap-Stone" ("אבן סבון"), המופצים בכל רחבי אפריקה, ומקורם באזור קיסי. בצפון עדיין אפשר למצוא שרידי יער גשם (ג'ונגל) אמיתי בקאגאמגה. בדרום ובמזרח משתרעת הסוואנה חסרת הגבולות, ועמק השבר הסורי-אפריקאי.
 
 מלך החיות צופה על מרחבי קניה העצומים
מלך החיות צופה על מרחבי קניה העצומים  (צילום: איל ברטוב)
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב.

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר