אגם נאקורו - חזיון הציפורים

אגם נאקורו - חזיון הציפורים הגדול
מאת: רונן רז


השבר הסורי אפריקני (Great Rift Valley) נפער בין יבשות אסיה ואפריקה, לאורך ששת אלפים קילומטרים, ומגיע דרומה עד לנהר הזמבזי בזימבבואה שבדרום היבשת השחורה. לכל אורכו הוא כולא עשרות אגמים מתוקים ומלוחים בין קירות סלע גבוהים הסוגרים על הבקע הנמוך.


 
אנחנו מדרימים אלפי קילומטרים לתוך יבשת אפריקה, חולפים על פני קו המשווה בקניה, ויורדים במדרונות הגבוהים וירוקי הצמחייה של רכס אברדר. שם, אנו מוצאים את עצמנו על מתלול גבוה, היושב מעל אותו שבר עמוק ומוכר. גבעות שחורות סוגרות על אגם קטן שלאורך חופיו נמתח פס עבה, צבוע ורוד - אגם נאקורו.
 
אגם נאקורו
אגם נאקורו, אגם קטן שלאורך חופיו נמתח פס עבה - צבוע ורוד (צילום: יובל נעמן)
  

 ברירת מחדל
 

אגם נאקורו למרגלות הרי הגעש

אגם נאקורו (Lake Nakuru) יושב בלב אזור בעל פעילות געשית ענפה. הר הקילימנג'ארו והר קניה ממזרח לשבר, והר אלגון (Mount Elgon) ממערב לו, הם מהרי הגעש הכבויים הגבוהים ביותר בעולם. ההתפרצויות האדירות שלהם, בעבר הרחוק, הגביהו את הרמות הפוריות של מרכז ומערב קניה. 
מעל האגם, בלב השבר, מתנשא לועו של הר הגעש מננגאי (Menengai). הלבה שזרמה ממנו בימיו הפעילים, פקקה את הבקע בסלעי בזלת ואפר געשי. זהו המצע עליו שוכן אגם נאקורו, בעומק השבר, בגובה 1,800 מטרים מעל לפני הים.

אגם נאקורו (A) והר הגעש מננגאי (B)
 
על מורדות ההר בנויים בתי העיר נאקורו. קרבתו של האגם לאזור עירוני-תעשייתי, לשטחים חקלאים מעובדים ולעדרי צאן ובקר משוטטים, יצרה את הכורח לגדר את אזור המים ושטח נוסף, על מנת להפריד בין האנשים וחיות המשק, לבין חיות הבר. נאקורו הפכה לשמורת טבע סגורה, בניגוד לשאר שמורות קניה הפתוחות, בהן חיות הבר באות ויוצאות כרצונן. ה"כליאה" בשמורה, מונעת את פיזור בעלי החיים בהתאם למקורות המזון ולצפיפות.
 
כאשר אזור המחיה מגיע למיצוי היכולת לפרנס את האוכלוסייה המתרבה, נאלצות החיות לצאת למאבק על מחייתן. על מנת למנוע הכחדה של מינים, עוקבים מדענים אחר השינויים במגוון וכמות בעלי החיים, ולעיתים נאלצים להתערב בכדי לשמור על האזור העדין. כך למשל, איימו שלושת אלפי אנטילופות מים גדולות ושעירות (Water Buck) וחמשת אלפי אימפלות (Impala) עדינות ויפות, לחסל את עשביית אגם נאקורו. על מנת למתן את קצב ריבוי האוכלוסייה הביאו לכאן מדעני השמורה נמרים, אריות וצבועים. אלה שומרים על שיווי המשקל במארג המזון, ומקצצים בעודף מלחכי העשב.
לינה בעיר נאקורו
 
אנטילופות מים גדולות ושעירות
אנטילופות מים גדולות ושעירות
(צילום: יובל נעמן)
  
 

פס הפלמינגו הוורוד של אגם נאקורו

מראש מצוק הבבונים, הצופה מקרוב אל האגם, נראה הפס הורוד לאורך החוף רוחש חיים ותנועה. מתוך המים עולה מעיין געייה, המזכירה עדרי בקר וצאן הרועים באחו. ככול שמתקרבים מתגבר הרעש, והפס נפרד לרבבות נקודות בודדות של פלמינגו ורודי נוצות, בעלי רגליים אדומות ודקות, צוואר ארוך ומעוגל ומקור כהה. למעלה ממיליון עופות פלמינגו מתגוררים כמעט דרך קבע במי האגם הקטן, וכולם עסוקים במשך רוב שעות היום, בפעולה האינסופית של סינון המזון מהמים.
 
אגם נאקורו, הפס נפרד לרבבות נקודות בודדות של פלמינגו ורודי נוצות
אגם נאקורו, הפס נפרד לרבבות נקודות בודדות של פלמינגו ורודי נוצות (צילום: יובל נעמן)
 

עופות על אגם נאקורו

חבורות גדולות של שקנאים נחים על החוף או שוחים בגוש צפוף, טובלים ראש במים וזוללים דגים במלוא מקור. קורמורנים שחורים לבני צוואר צוללים אל תוך האגם, צדים דגים, עולים ופורשים כנפיים לייבוש באוויר. הקורמורנים חיים במושבות צפופות על ענפי עצי שיטת הקדחת הצהובה הענקיים. קשה לזהות את האחרונים שהלבינו מרוב לשלשת קורמורנים שהצטברה עליהם במשך שנים רבות. עיטם קולני, דורס גדול בצבעי שחור ולבן, יושב בודד על צמרת עץ ירוק , משקיף אל האגם, ומכריז מפעם לפעם על שטח המחיה שלו בקריאה רמה וצלולה.
 
אימפלות וחזירי יבלות חיים בסימביוזה בתחום שמורת נאקורו
אימפלות וחזירי יבלות חיים בסימביוזה בתחום שמורת נאקורו (צילום: יובל נעמן) 
 

חזיון הציפורים הגדול של אגם נאקורו

האורניתולוג רוג'ר טורי פטרסון (Ornithologist Roger Tory Peterson) תאר את האגם כ"חיזיון הציפורים הגדול ביותר עלי אדמות". האגם עצמו קטן להפליא, ובמבט ראשון מפתיעה העובדה שהוא מצליח לקיים סביבו ובתוכו שפע כה מגוון של ציפורים ובעלי חיים, ובעיקר את המון עופות הפלמינגו. התשובה- אגם נאקורו אינו אגם רגיל, זהו אגם של סודה (אגם אלקאלי, בו ריכוז המינרלים גבוה ביותר).
 
שלושה נחלים מתנקזים לאגם מהרי הגעש שמסביב. מינרלים של סודה ונתרן פחמתי המצויים במים בריכוז גבוה, נאספים במימי האגם חסר המוצא. מצע המלחים המרוכז מונע התפתחות צמחיית מים בחוף האגם. אולם, מינרלי הסודה, אור השמש החודר למים שעומקם אינו עולה על שלושה וחצי מטרים, טמפרטורות חמימות, ולשלשת מיליוני הציפורים, יוצרים חממת גידול מצוינת להתפתחותן של אצות. שטחו של האגם משתנה בהתאם לעונות הגשמים, היובש, וכמות המשקעים השנתית. בשנות בצורת הוא עלול להידלדל לשלולית בוץ חסרת חיים. אך בעונות גשומות, עתירות משקעים, יוצרות אצות ספירולינה, שצבען כחול-ירוק, שרשרות תאים מיקרוסקופיות, הצפות במים והופכות אותם ל"מרק" ירוק ומזין. לא ייפלא אפוא, שסביבתו רוחשת פעילות ענפה של ציפורי מים ובעלי חיים אחרים.
 
אגם נאקורו, סביבתו רוחשת פעילות ענפה של ציפורי מים
אגם נאקורו, סביבתו רוחשת פעילות ענפה של ציפורי מים
(צילום: יובל נעמן)

 

פס הפלמינגו מתרומם לשמים

הספירולינה מכילה כמות רבה של חלבונים ומשמשת בתעשיית המזון לייצור תערובת עשירה להזנת חיות משק. הפלמינגו משוטטים במים , לאורך החופים, במקומות בהם הם יכולים לעמוד על רגליהם הדקות, לטבול את המקור, שהוא מסננת זיפים משוכללת, ולאכול. עופות אלה משקיעים את מקורם במהופך בתוך המים, שואבים מים בהכנסת הלשון פנימה במקור פתוח, ומסננים מתוכם את הספירולינה על ידי הזרמת המים החוצה דרך מקור סגור. החוקרת המנוחה לסלי בראון, מומחית לנושא הפלמינגו, טענה שמיליון עופות אלה מכלים ביום אחד 183 טון אצות (כלומר למעלה מ 65,000 טון בשנה). על מנת לספק את תאבונם של מיליון עופות הפלמינגו, תושבי האגם, מתחדשות האצות במהירות עצומה. ואכן, המצע העשיר של האגם מאפשר את האיזון האקולוגי העדין של שרשרת המזון, המונעת מהפלמינגו לעזוב את האגם נאקורו הקטן על מנת לחפש מקור מזון אחר.
 
הפס הורוד של הפלמינגו מתרומם ועוזב מדי פעם את האגם. בעונת הקינון עפים הזוגות אל אגמי סודה אחרים כדי לקנן במושבות צפופות, ולחזור כעבור חודשים ספורים עם הצאצאים האפורים. הם מופיעים בשמיים, בשורות ישרות, מותחים את צווארם הרחק קדימה ואת רגליהם לאחור, בחשפם את הפס השחור והרחב המעטר את תחתית כנפיהם. הם מנמיכים אל האגם, מושיטים רגליים ורצים על פני המים עד שהכנפיים נאספות והם חוזרים לעמוד, כמו תמיד, במים שבשולי האגם, ולצבוע אותם בורוד.
 
פלמינגו
פלמינגו במעופם - הם מופיעים בשמיים, בשורות ישרות, מותחים את צווארם הרחק קדימה ואת רגליהם לאחור,
בחושפם את הפס השחור והרחב המעטר את תחתית כנפיהם
(צילום: יובל נעמן)
 
אגם נאקורו - חשוב לדעת
בשנים האחרונות הידלדל מאוד מספרם של הפלמינגו באגם נאקורו, והמבקר בשמורה לא יזכה לחיזיון המרהיב של לפני 10-15 שנים. האשמה העיקרית בפגיעה בעופות מרהיבים אלה היא העיר הסמוכה נאקורו, ההולכת ומתפתחת והופכת למרכז תעשייתי.
לאחרונה נחנך בעיר מפעל לייצור סוללות ומצברי עופרת, המספק את תצרוכת המדינה כולה. 
המפעל, השוכן בסמוך לאגם, מזרים אליו שפכים רעילים המכילים עופרת ומתכות כבדות, באין מפריע. כאמור, לאגם נאקורו אין מוצא, ומה שנכנס - מצטבר במימיו. המומחים טוענים כי תוך 20 שנים יורעלו מי האגם והפלמינגו ייעלמו ממנו לנצח.
(באדיבות אייל ברטוב -  זואולוג, אקולוג ומדריך טיולים באקו - טיולי שטח)
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על קניה


רונן רז, אקו טיולי שטח אודות הכותב
רונן רז, אגרונום במקצועו וטייל בנשמתו, נדד וחי במשך שבע שנים ברחבי אסיה, אפריקה, ואמריקה. גידל תנינים בוונצואלה, ונאבק למען הפילים בקניה. בונה מסלולים ומדריך במהלך 41 השנים האחרונות. ממייסדי טיולי השטח בארץ ומנהל את חברת אקו - טיולי שטח

סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר