האיים הקסומים של מזרח אפריקה -
לחופי קניה וטנזניה
מאת: לילי אנג'ל


לאורך רצועת החוף של מזרח אפריקה נמצאים איים רבים. חלקם גדולים ומיושבים, כמו מומבסה או זנזיבר, ואחרים קטנטנים, מופיעים ונעלמים עם הגאות והשפל. המשותף לכולם הוא ריף נפלא ואווירה קסומה, מעל ומתחת למים.   


לפני כעשר שנים ביקרתי באי ווסיני (Wasini Island) שבאפריקה וגיליתי עולם ומלואו - 2000  ק"מ של חופים מרהיבים, ולאורכם חבויים איים. על חלקם כבר היו בנויות ערים גדולות, אחרים היו עשויים רק חול ועצי מנגרוב. התאהבתי באיים ונשארתי לגור ולהכיר אותם מקרוב. בכתבה אחלוק את הסודות המקומיים של האיים השוכנים לחופי קניה וטנזניה.  
 
1 / 5
2 / 5
3 / 5
4 / 5
5 / 5

סירות הדאו המסורתיות מעטרות את קו האופק האפריקני (צילום: אמיר גור)
באיי מזרח אפריקה חוות בהן מאכילים מהיד את הצבים (צילום: אמיר גור)
מתחת למים באי מאפיה - בע"ח ונופים מרהיבים (צילום: אמיר גור)
לשכב על הגב באי מבודד... (צילום: אמיר גור)
לטעום ישר מהעץ - זנזיבר, אי התבלינים (צילום: אמיר גור)


מפת חוף מזרח אפריקה ועליה האיים המתואים בכתבה

(להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)
 


 ברירת מחדל
 

לאורך החוף הצפוני – ארכיפלג לאמו

אל מול חופה הצפוני של קניה נמצא ארכיפלג לאמו (Lamu Archipelago), הכולל בו את האיים הגדולים פטה (Pate Island), מנדה (Manda Island) והאי לאמו (Lamu Island). לאמו הוא אי מיושב ומרתק, בעל סגנון בנייה עתיק, סמטאות צרות ובתים העשויים אלמוגים, הסוחב על כתפיו שנים של מסורת סווהילית ומוסלמית. כשמסתובבים באי ממעטים לפגוש בכלי רכב ממונעים, זאת מפני שאין באי כבישים והדרכים מתאימות יותר לרכיבה על חמורים או להליכה ברגל. מאחר שהחמורים מהווים כלי תחבורה חשוב כל כך, נבנה עבורם מקלט מיוחד בו מצילים חמורים פצועים ומחוסרי בית. הביקור במקלט הוא חוויה מעניינת לילדים.

כלי רכב חשוב לא פחות הן סירות דאו (
Dhow) – מפרשיות ערביות מסורתיות בעלות מפרש משולש אחד או יותר – הנבנות על האי עצמו ומשמשות את התושבים ואת המבקרים למעבר בין האיים, לדייג ולשייט חווייתי. הסירות של המקומיים פשוטות ואילו אלה שהותאמו לתיירות מפנקות במיוחד. אפשר לבלות עליהן יום שלם וליהנות משנירקול וצלילה באתרים מרהיבים סביב האי, כשבין לבין נחים וסועדים. כשמסתובבים על האי אפשר להבחין בתושבים בונים את הסירות באמצעים דלים אך יעילים, כמו מברגה העשויה מוט עץ אותו גוללים לאורך מיתר מתוח על קשת.

האי מנדה, שנמצא מול לאמו, אינו מיושב, אך קיימים עליו אתרי נופש ולודג' מפואר (
Manda Bay Lodge) והכי חשוב – שדה תעופה שממנו מגיעים לאי לאמו, לאחר שממריאים מהעיר הקנייתית מלינדי (Malindi).  
כתבה על איי לאמו ושיט מול חופי קניה | לינה באי לאמו 
 

סירת דאו, מזרח אפריקה
סירת דאו מסורתית משמשת את התושבים כבר אלפי שנים  (צילום: אמיר גור)
 
 

שמורת הטבע הימית והאי קיוויו

מצפון לאי מנדה נמצאת השמורה הימית והאי קיוויו (Kiwayu Island). המבקרים מגיעים לאי עצמו בעיקר בזכות הדגה העשירה – כדי לדוג את הדגים או כדי להתבונן בהם בשנירקול וצלילה, באתרים המרהיבים שנמצאים בחלק המזרחי של האי (באוקיינוס ההודי).

מרבית המטיילים ממשיכים לביקור בשמורה הימית הסמוכה לאי (
Kiunga Marine National Reserve). השמורה, 270 קמ"ר גודלה, מהווה בית לשוניות אלמוגים יפיפיות, צבי ים, דגי שונית צבעוניים, לובסטרים, עשבי ים ויערות מנגרובים רחבי ידיים. ב- 50 האיים והאיונים שבשמורה ניתן לצלול, לשנרקל לגלוש רוח ולעשות סקי מים.
 
השמורה הימית קיונגה, קניה
בשמורה הימית מרבדי אלמוגים ודגים, להנאת המשנרקלים והצוללים  (צילום: לילי אנג'ל)
 
 

האי מומבסה – אי ללא הפסקה

שערים ענקיים בצורת חתי פילים מקדמים את פניהם של המבקרים בעיר מומבסה (Mombasa), העיר השנייה בגודלה בקניה, אחרי הבירה ניירובי (Nairobi). כאן נמצא מרכז כלכלי, תרבותי ומסחרי חשוב, עם נמל רחב ידיים ממנו מתקיימים קשרי מסחר עם סודאן (Sudan), אוגדנה (Uganda) ואתיופיה (Ethiopia). הלילות במומבסה סוערים ושוקקי חיים, ומספקים מענה למי שזקוקים לקורטוב של חיי לילה בטיול שלהם.

העיר מומבסה הוקמה למעשה על אי הנושא את אותו שם, ופרט אליה יש על האי חופים צפוניים ודרומיים, עליהם הוקמו אתרי נופש מפנקים. על החופים אפשר לנוח אחרי שמתעייפים מהמולת העיר הגדולה. בערבים נעים לשכור סירה, להקיף את האי ולטייל בחלק העתיק של העיר.

כמו כל עיר גדולה ומלאת פעילות, גם במומבסה התפתח עולם קולינרי מגוון, הבא לידי ביטוי במאות המסעדות שבאי. כאן, אל הפן הקולינרי הצטרף מקדם אווירה משמעותי – הפלגה רגועה על סירת דאו, ואם אפשר אז גם שקיעה על הרקע משדרגת את החוויה. הסירה טמרין דאו, המקיפה את האי בערב ועליה מסעדה, הגדילה לעשות והיא מקיימת על סיפונה אירועים.

ההגעה למומבסה מטנזניה היא במעבורת, המהווה חוויית הפלגה בפני עצמה. למגיעים מקניה מומלץ לקחת טיסת פנים מניירובי. ישנה אפשרות לנסיעה ברכב, אך היא אינה מומלצת, שכן הכבישים עמוסים והיא עשויה לארוך 8 שעות.
לינה באי מומבסה

האי מומבבסה, קניה
העיר העתיקה של מומבסה טובלת בירוק ובכחול  (צילום: CC Jennifer wu)
 

 

האי הדרומי פונזי

הביקור באי פונזי (Funzi Island), הגדול מבין האיים הדרומיים, מזמן מפגשים אנתרופולוגיים מרתקים בכפר קטן, עם בני המקום המעטים המיישבים אותו ומקיימים בו את סגנון החיים והתרבות הסווהילית העתיקה. 1500 התושבים, בני שבט שיראזי (Shirazi Tribe), מוסלמים ברובם ומתפרנסים מדיג וחקלאות ימית.

מוקד משיכה נוסף על האי הוא החופים הזהובים, עליהם מטילות צבות הים את ביציהן בטקס רב רושם. את היום על האי ראוי לסיים בשחייה ושנירקול מהחוף הסמוך לכפר, ולקינוח – ארוחה מסורתית מבושלת על ידי שפית מקומית.

ניתן להגיע אל הנמל ממנו יוצאות סירות יומיות לאי באמצעות מטאטו (
matatu) – כינוי קנייתי למיניבוס או לטנדר שמהווים מונית. מומלץ לעצור סמוך לאי, על גדות נהר רמיסי (Ramisi River) ולהצטרף לסיור חיפוש וצפייה בקרוקודילים החיים בנהר. חוויה נוספת באי היא שייט קייקים בין עצי המנגרוב העבותים. 

האי פונזי, קניה
אוכלוסייה קטנה בפונזי, בה רוב התושבים הם בני שבט שיראזי  (צילם: אמיר גור)
 
 

האי ווסיני והשמורה הימית קיסיטה

אל מול הקצה הדרומי של חוף קניה, ממש על גבול טנזניה, נמצא האי הקטן והמקסים, וואסיני. חבוי וצנוע, הצליח האי לשמור על אותנטיות, כמו גם על תנאי חיים מסורתיים - על הקסם שבהם ועל חסרונותיהם. כך, למשל, אין באי מים זורמים וחשמל, והתושבים מגיעים לכל מקום ברגל או באופניים. למזלם של 1500 התושבים, המרחקים אינם גדולים שכן כל רוחבו של האי הוא 2 ק"מ ואורכו – 7 ק"מ. אחד מנפלאות המקום הוא גן אלמוגים עתיק, שנשות האי בנו עליו טיילת מעץ בלתי מעובד. בשעות הגאות הגן מתמלא במים ובשעות השפל הוא מכוסה בשטח ירוק של אצות, שהנשים מכינות מהן מטעמים. במסעדות הקטנות שעל החוף אפשר לטעום מהמאכלים המסורתיים, הנשענים ברובם על מטעמי הים – פירות ים, לובסטרים ודגים טריים.

האטרקציה המרכזית של האי נמצאת למעשה מתחת למים, לידו. השמורה הימית קיסיטה – מפונגוטי (
Kisite-Mpunguti Marine Park), בה נכללים שלושה איים קטנים, טומנת בחובה אוצרות של ממש. כ- 250 מיני דגים, אלמוגי ענק, שלושה מיני דולפינים וצבי ים ירוקים שחולפים מדי פעם, להנאת הצוללים והמשנרקלים.
כתבה על האי ווסיני והשמורה הימית | לינה בסביבת השמורה הימית קיסיטה - מפונגוטי

עצי מנגרוב בשמורה הימית שבדרום קניה
גן האלמוגים היפהפה שבאי ווסיני  (צילום: לילי אנג'ל)
 
 

צמד חמד – פמבה וזנזיבר

מול רצועת החוף של צפון טנזניה נמצאים שני איים, כמו שתי בננות של יבשה וחופים קסומים. המוכר בהם הוא האי זנזיבר (Zanzibar), הידוע בכינויו "אי התבלינים".  כפי שהכינוי מעיד עליו, בזנזיבר אדמה פורייה עליה גודלו מטעי תבלינים מגוונים -  עשב לימון, קינמון, פלפל, וניל, אגוז מוסקט, הל, ותבלין הדגל – ציפורן. אחת האטרקציות האהובה על המבקרים באי היא ביקור במטע תבלינים, הכולל סיור, טעמים וריחות, סיפורים מעניינים והזדמנות לרכוש תבלינים טריים בייצור מקומי במחירים מצחיקים. חלקה העתיק של העיר המרכזית באי, ששמה גם הוא זנזיבר, נקרא סטון טאון (Stone Town) ובנה המפורסם ביותר הוא סולן להקת קווין, פרדי מרקיורי (Freddie Mercury). הבית שבו נולד ניצב עדיין בעיר עם שלט זיכרון על הקיר.

בצפון האי נמצא כפר הדייגים נונגווי (
Nungwi) בו ניתן לגור ממש על קו הים ובסמיכות למגורי המקומיים. בטיול אגבי על החוף נתקלים בתושבים בונים א סירות הדאו שלהם, הממלאות את קו האופק ובוערות באש שקיעה. מכאן גם מומלץ לצאת לצלילות באזור, ואם אפשר – שיהיה זה על גבי מפרשית, שהיא אמנם איטית יותר, אך לחווית ההפלגה בה לאתרי הצלילה יש ערך מוסף.

האי פמבה (Pemba) מוכר ומתוייר פחות מזנזיבר, נחשב ליעד צלילה מקסים, עם קיר אלמוגים מפואר ודגה מגוונת.
 באופן כללי האי פמבה רגוע ושקט יותר ומהווה מקום מפלט למי שחשקה נפשו בחופים לבנים, מי טורקיז ועצי מנגרוב, ממש כמו בגלויה שעל המקרר...
כתבות על האי זנזיבר | לינה באי זנזיבר

טיול בזנזיבר
תמונה טיפוסית מהדרכים של זנזיבר  (צילום: אמיר גור)
בתי מלון מומלצים בזנזיבר

מלון The Z-Hotel הוא גן עדן של ממש, הממוקם לחופו המערבי של צפון האי, על רצועת חוף יפהפייה, בתולית ופרטית לאורחי המלון. החדרים הגדולים והצבעוניים נוחים מאוד, ומאובזרים במטבחון עם מיני בר ומקרר, מסך טלוויזיה וסרטים לפי דרישה, חלוקי רחצה ופינוקים נוספים, ברמת 5 כוכבים. בבית המלון ישנו מרכז בריאות וספא, בריכות מקסימות, מסעדה מצוינת, בית קפה קליל יותר לשעות שבין הארוחות ואזורי רביצה והתרגעות. צמוד למלון מוצעים שירותי צלילה וטיולים ברחבי האי. עיצוב המקום יצירתי, אמנותי ומעניין, והאווירה נעימה מאוד. המלון מתאים לזוגות צעירים, לירח דבש ולמשפחות עם ילדים קטנים וגדולים. 

חופשה בזנזיבר  חופשה בזנזיבר חופשה בזנזיבר 
מתקני וחדרי מלון The Z-hotel  - בית מלון מפנק לזוגות ולמשפחות

המלון המקסים לאנגי לאנגי (Langi Langi Beach Bungalows) שוכן בצפון האי, במיקום מצוין בכפר ננגווי, סמוך למועדון צלילה, מסעדות ובמרחק סביר מהסופר המקומי ("מכולת" במושגים מערביים...). בית המלון כולל כ- 32 חדרים עם מיזוג אוויר ומאוורר תקרה, חדר מקלחת ומקרר, ומתאים לזוגות ולמשפחות עם ילדים. רוב החדרים פונים לים ומציעים מרפסת מקסימה, בה אפשר לשבת ולהתרגע בסוף היום. אמנם החוף הפרטי והים הם במרחק של ירידה מהחדר ללובי, אך בנוסף ישנה בריכה חביבה, למי שרוצה לגוון את מאגרי המים שבהם הוא משתכשך. במלון ישנה מסעדה נחמדה, בר וחדר כושר. החדרים עצמם מעוצבים בקווים מסורתיים ופשוטים, וכל מיטה "עטופה" בכילה, כפי שנהוג לשים ברוב מקומות הלינה בזנזיבר, למרות שכאן - אין בה צורך.
 
מלון בזנזיבר מלון בזנזיבר מלון בזנזיבר
מסעדה חביבה, חדרים מרווחים ובריכה מקסימה - בית המלון לאנגי לאנגי בזנזיבר 

צוללים  אל האי מאפיה


מול חופה הדרומי של טנזניה נמצא אי נוסף, עוד פחות תיירותי מהאי פמבה ושמו מאפיה (Mafia). שלושה בתי מלון פועלים בו על בסיס קבוע והם מותאמים ומיועדים בעיקר למי שעניינו צלילה. סמוך לאי פערה האדמה את פיה ויצרה תעלה בעומק של כ- 200 מ', שקירותיה מכוסים במרבדים של אלמוגים. לצוללים צפויים כאן מפגשים עם להקות דגים ענקיות, צבי ים, מורנות, כרישים ודולפינים, עושר תת מימי שכמותו קיים רק במקומות ספורים בעולם. בחודשים אוקטובר-נובמבר ניתן לצפות כאן גם בלווייתנים חולפים.

גם מעל למים האי מאפיה מפתיע לטובה. באי צ'ולה (
Chole) השייך למאפיה מתרכזים בלילות מאות עטלפי פירות, מחזה מרהיב. באי נוסף, ג'ואני (Juani), נמצאת עיר סווהילית עתיקה ומרתקת בשם קואה (Koa). באי יערות פרא ובהם בעלי חיים גדולים כמו היפופוטמים המשתכשכים במי לגונה מזדמנת, אנטילופות, קופים ועופות מים רבים.
כתבות על ספארי צלילה בעולם

צלילה בזנזיבר
צלילה בתעלה שעומקה 200 מ', האי מאפיה  (צילום: אמיר גור)
 

מידע נוסף 

לינה באי זנזיבר
אפשרויות לינה נוספות בקניה
אפשרויות לינה נוספות בטנזניה

כתבות נוספות 

אל שמורות קניה הדרומיות
זנזיבר דרך האוכל
טיול לאגם נקורו - חזיון הציפורים הגדול

לילי אנגל, קוראל ספיריט
 
אודות הכותבת
לילי אנג'ל, בעלת חברת קוראל ספיריט בקניה, המארגנת טיולי צלילה במזרח אפריקה. מתמחה בתיירות ימית במזרח אפריקה ובתיירות באפריקה בכלל. טיילה בין היתר באתיופיה, קניה, אוגנדה, טנזניה, זמביה, נמביה, מרוקו  ועוד. בעלת היכרות מעמיקה עם מזרח אפריקה, בונה מסלולים בים וביבשה. מנהלת תחום אפריקה באשת טורס.
www.coralspirit.com
לילי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר