www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

בירה קמפלה Kampala. 
ערים מרכזיות ג'ינג'ה Jinja, גולו Gulu, מבייל Mbale, מבארארה Mbarara. 
משטר רפובליקה דמוקרטית רב מפלגתית.
אוכלוסיה 26.4 מיליון איש.
שטח 236,040 קמ"ר (פי 10.7 לערך משטח מדינת ישראל). 
אקלים באוגנדה מיקומה הגבוה של אוגנדה וקרבתה לקו המשווה יוצרים אקלים נעים רוב ימות השנה.
שפה אנגלית, סווהילית , ניבים אפריקאיים שונים. 
דתות

נוצרים 66% , מוסלמים 16%, דתות אחרות 18%. 

קהילה יהודית אין קהילה יהודית קבועה.
מטבע שילינג אוגנדי.
הפרשי שעות אין הפרשי שעות. 
קוד גישה טלפוני  256+

טיול לאוגנדה, "הפנינה של אפריקה", השוכנת בין חגורות הרים - בהם הרי הירח, הוא טול לאזור פראי שעדיין לא נחשף לעיניים הסקרניות של העולם המערבי. זוהי ארץ של נופים עוצרי נשימה: הרים רמים מכוסים צמחיה, מרחבי סוואנות, יערות גשם טרופיים ושפע נופי מים, בהם אגמים, מפלים וביצות.


שמורות הטבע באוגנדה הן מהמרהיבות בעולם, ביניהן: שמורת המלכה אליזבת', מפלי מרצ'יסון, תעלת קזינגה המשופעת במינים רבים של עופות מים ובעלי חיים אחרים, יער קיבלה - גן עדן של ממש בו מיני קופים רבים כולל שימפנזים, מאות מיני ציפורים, פרפרים צבעוניים מרתקים ועוד... וכמובן נקודת השיא שמורת גורילות ההרים, בינות הרי געש.
 
עץ הבאובאב, אוגנדה
עץ באובאב באוגנדה, גדול יותר מפיל (צילום: שלמה כרמל)
 

אפריקה ספארי
 
מה יש בה באוגנדה?
אוגנדה שוכנת בין שני זרועותיו של עמק השבר הסורי האפריקאי, היא גובלת עם קניה ממזרח, טנזניה ורואנדה בדרום, הרפובליקה של קונגו במערב וסודן בצפון.
שטחה של אוגנדה הוא כ- 235,796 קמ"ר, רוב שטחה הוא רמות ויערות גשם, וכן מקורות מים, המהווים כ 20% משטחה. מקורות המים כוללים אגמים ונהרות רבים, בהם ימת ויקטוריה, הימה הגדולה ביותר באפריקה, ונהר ג'ינג'ה, המהווה את מקורו של אחד משני הנהרות הארוכים ביותר בעולם- הנילוס.
 
האקלים באוגנדה הוא אקלים משווני. הקרבה לקו המשווה, בשילוב מיקומה הגבוה, יוצר מזג אוויר נפלא כל ימות השנה, הטמפרטורה נעה בין 20-27 מעלות ביום ו- 12-18מעלות בלילה.
העונות הגשומות בשנה, הן בחודשים: ספטמבר-נובמבר ומרץ עד מאי. פרט לאזור הצפוני הצחיח והיבש, ממוצע המשקעים נע בין 1,000-2,000 מ"מ בשנה. כמות המשקעים הגדולה, יוצרת מקורות מים רבים, אדמה פורייה, צמחיה עשירה ומגוונת ואינספור בעלי-חיים: אריות נמרים, ברדלסים, קרקאלים, אנטילופות, קובים אוגנדים, אימפלות, פילים, היפופוטמים, תנינים, ג'ירפות, מינים רבים של ציפורים ועופות מים. כמו כן ישנם גם קופים וקופי-אדם (פרמיטים), כגון: שימפנזים, בבונים, קולובוסים וגורילות ההרים הנדירות.

גולת הכותרת של טיול באוגנדה, ביקור מרגש ובלתי נשכח אצל גורילות ההרים
גולת הכותרת של טיול באוגנדה, ביקור מרגש ובלתי נשכח אצל גורילות ההרים (צילום: ענבל בריקנר בראון) כ
 
חלקת האלוהים של אוגנדה
וינסטון צ'רציל כינה את אוגנדה בשם "הפנינה של אפריקה", ואין שם מתאים יותר המשקף נכונה את נפלאותיה של ארץ זו: השילוב המדהים בין יערות גשם, וסוואנות, עופות מים לצד תנינים וטורפים אחרים וכמובן מקורת המים הבלתי נדלים, יוצרים פסיפס של טבע מרהיב ביופיו, בראשיתי ופראי, חלקת אלוהים טהורה שיד האדם עדיין לא השחיתה.
 
שמורות הטבע הן רבות ומגוונות, להלן על קצה המזלג מעט מידע על השמורות:
שמורת המלכה אליזבת' - בשמורת יער גשם זו הרים מכוסי שלג ומגוון רחב של חי וצומח, ניתן להבחין בה באריות, תאו, פילים ועוד.
 
תעלת קזינגה- תעלה טבעית באורך של 34 ק"מ המחברת את ימת ג'ורג לימת אדוארד, ביתם של אלפי היפופוטמים תנינים וכמות עצומה של עופות.
 
יער קיבלה - יער גשם הררי, המהווה בית גידול למינים רבים של עצים, פרחים, ויונקים, בהם גם שימפנזים וקופים אחרים.
 
שמורת מר'ציסון- הפארק הלאומי הגדול באוגנדה, בו הנילוס הלבן פוגש במכשול הגדול ביותר בדרכו צפונה לים התיכון. מפלים מרשימים אלו, הנמצאים בלב השמורה, נופלים בעצמה אדירה מגובה של 40 מטר. בשייט לאורך הגדה הצפונית של הנילוס, ניתן להבחין בכמות מרשימה של תנינים היפופוטמים ובעלי-חיים נוספים.
 
שמורת גורילות ההרים בווינדי (Bwindi) , היא יער גשם הררי וסבוך במרומי שרשרת הרי געש, ובו, בשלושת חלקיו ברואנדה, קונגו ואוגנדה, מרוכזות כ 300 גורילות, המהוות כ- 50% מכלל גורילות ההרים בעולם. הגורילות נמצאות בסכנת הכחדה מתמדת כתוצאה מכריתת יערות וציד למטרות מכירה או כישוף. הביקור בשמורה מצידה האוגנדי, מוגבל ל-6 מבקרים מידי יום, על מנת לא לפגוע ביצורים הנדירים.
ביקור באוגנדה הוא חוויתי ומאתגר ומיועד לאותם אלה המחפשים את יופי הבריאה וטבע בראשיתי.
 
מספר צפיות: 17361
4102