רואנדה – כתבות, המלצות ומסלולי טיול ברואנדה

רואנדה – כתבות, המלצות ומסלולי טיול ברואנדה
צילום: Discover Corpsבירה קיגאלי (Kigali)
משטר רפובליקה נשיאותית
אוכלוסיה 13.3 מיליון תושבים (84% הוטו, 15% טוטסי, 1% טווא)
שטח 26,338 קמ"ר (מעט גדול  משטחה של מדינת ישראל)
אקלים אקלים משווני 
שפה צרפתית, אנגלית וקינירואנדה
דתות
94% נוצרים (57% קתולים, 26% פרוטסטנטים), 5% מוסלמים, 1% אחר
קהילה יהודית אין
מטבע פרנק רואנדי (RWF)
הפרשי שעות
UTC+2 (זהה לישראל, ללא שעון קיץ)
קוד גישה טלפוני 250
סיומת אינטרנט rw
 

כאן תמצאו מידע על יעדי טיול ברואנדה, כתבות הרחבה על כמה מהיעדים שחשוב להכיר כאשר מתכננים טיול לרואנדה ועל אירוע טרגי מעברה.


גורילת הרים מזרחית בפארק לאומי דה-וולקנס, טיול לרואנדה
משפחה של גורילת ההרים ביער הגשם של רואנדה 
(צילום: Nina R)
כתבה על מסע אל גורילות ההרים של רואנדה ואוגנדה 

 ברירת מחדלטיול לרואנדה – רקע כללי

מאז סיום מלחמת האזרחים ברואנדה, בשנת 2003, מתפתחת המדינה והיא הופכת יותר ויותר לאטרקציה תיירותית. אי-היציבות השלטונית בשנות התשעים יצרה פחד ומורא בקרב זרים, שמיעטו להיכנס לרואנדה באותן שנים. עם התייצבות השלטון, החלו לאט לאט להגיע תיירים לרואנדה.

רואנדה – "ארץ אלף הגבעות והאביב התמידי", נקראת כך על שום נופיה הקסומים – יערות גשם, גבעות ואגמים מרהיבים. בניתוח גיאוגרפי-תיירותי, רואנדה מתאפיינת בהרבה יערות גשם ואגמים. במדינה אזור נופש אחד מפורסם – אגם קיבו (Lake Kivu), שהפך מקום נופש לעשירי בלגיה (מדוע בלגיה? בהמשך).

בתי מלון בעיירה ג'סני ולחופי אגם קיבו
 

יעדי טיול מרכזיים ברואנדה:
בירת רואנדה קיגאלי (A),
שמורת אקגרה (B), שמורת ניונגווה (C), פארק דה וולקנס (D), אגם קיבו (E)

אגם קיבו, רואנדה
מלון סרנה לחופי אגם קיבו, אחד המומלצים בין המלונות והריזורטים סביב האגם

(צילום: Lake Kivu Serena Hotel)
 

מדוע בלגיה ומדוע צרפתית ברואנדה?

ההיסטוריה של רואנדה קשורה עם התפתחות התיירות והנגישות למדינה. לפיכך אתן סקירה קצרה על ההיסטוריה והנתונים הדמוגרפים של הארץ. שטחה של רואנדה הוא 26,300 קמ"ר, מעט גדולה יותר ממדינת ישראל. היא שוכנת בחלק המערבי של מזרח אפריקה. שכנותיה הן אוגנדה בצפון, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו במערב, טנזניה במזרח ובורונדי בדרום. זוהי ארץ הררית, ללא מוצא לים, המרוחקת כמעט 2,000 קילומטרים מנמלי מומבסה (קניה) ודאר א-סלאם (טנזניה). זוהי אחת המדינות העניות בעולם, שאין בה מחצבים כלל. מרבית תושביה (90%) מתגוררים בכפרים ובעיירות קטנות ומתקיימים מחקלאות. בננות ובטטות הן בין הגידולים העיקריים לצריכה עצמית, וקפה ותה הם הגידולים העיקריים לייצוא.

צפיפות האוכלוסין ברואנדה, 525 איש לקמ"ר, היא מהגדולות באפריקה ונכון ל- 2021 חיים בה מעל 13 מיליון תושבים. קצב גידול האוכלוסייה גדל מאד בשנים האחרונות והוא נאמד ב- 2.5% בשנה ואף תוחלת החיים השתפרה. לרואנדה, כמו לכל מדינות אפריקה, יש רקע קולוניאלי. בין השנים 1916-1962, לאחר שנות השפעה גרמנית, החלה בלגיה לשלוט על רואנדה. בעקבות כך הצרפתית הפכה לשפה הרשמית של רואנדה – שפת מוסדות השלטון ושפת ההוראה בבתי הספר התיכוניים ובאוניברסיטה. המעבר לשפה הצרפתית הנציח את הפערים החברתיים, בין שבטי טוטסי, דוברי הצרפתית וחביבי השלטון, לבין שבט הוטו, המהווה רוב מוחלט במדינה. כיום החלוקה השבטית ברואנדה היא: 84% הוטו, 15% טוטסי ו- 1% טווא (פיגמים).
כתבה על רואנדה בעקבות קופי האדם ובני האדם
 
תושבי רואנדה
רוב תושבי רואנדה חיים בכפרים ומתפרנסים מחקלאות (צילום: Diego Tirira)
 

שמורות טבע ברואנדה

ברואנדה 3 שמורות טבע עיקריות, אחת בכל פינה שלה, שכדאי לכלול לפחות אחת או שתיים מהן בתכנון טיול לרואנדה:
מזרח רואנדה – שמורת אקגרה (Akagera National Park– שמורה שגודלה 900 קמ"ר, השוכנת על הרמות הנמוכות של רואנדה, וכוללת ביצות וסוואנה. בשמורה מתקיים תמהיל של בעלי חיים, המאפיינים את הסוואנה האפריקאית של מזרח אפריקה.

דרום רואנדה – שמורת ניונגווה(Nyungwe National Park)  – אחת השמורות המרתקות ביותר, שהיא מוצא אחד ממקורות הנילוס הלבן. בשמורה 1,000 קמ"ר של יערות גשם וחורש טבעי מרתק, 200 סוגי עצים, 13 סוגים שונים של קופים ו- 300 סוגי ציפורים.

צפון רואנדה – פארק דה וולקנס(Parc National des Volcans)  – שמורת הגורילות המפורסמת של רואנדה, בה ניתן לצאת לטרקים לצפייה מקרוב בגורילות.
שמורת אקגרה, טיול ברואנדה
שמורת אקגרה במזרח רואנדה, בעלי חיים המאפיינים את הסוואנה האפריקנית (צילום: Abhishek Singh)
רצח העם ברואנדה (1994)

באפריל-מאי של שנת 1994 אירע ברואנדה אחד ממקרי רצח העם האכזריים שידע העולם מאז מלחמת העולם השנייה. תוך שבועות ספורים נרצחו בין 800 אלף למיליון איש. רובם הגדול של הנרצחים היו מבני שבט טוטסי (Tutsi). ההערכה היא כי מתוך 930 אלף בני טוטסי, שחיו אז ברואנדה, נטבחו 800 אלף, וכן מיעוט מבני שבטי הוטו (Hutu) וטווא (Twa) לא נפרט כאן את הסיבות לטבח, רק נציין שלאורך השנים בני טוטסי, שנחשבו לבני המעמד הגבוה במדינה, היו רועי בקר ואחר כך החזיקו בשלטון, בתפקידי הפקידות ובדרגות הגבוהות והלוחמות בצבא. באותו זמן היו בני הוטו חקלאים עניים, הנשלטים והסבלים. חוקי המדינה היו חוקים מפלים לטובתם של בני טוטסי.

לאחר קבלת העצמאות ב-1962, הפכו רוב בני הוטו להיות השליטים, כשבני טוטסי עוברים בחלקם לבורונדי השכנה ולמדינות האזור, מהן המשיכו להילחם על השבת זכויותיהם. למחרת הטבח הגדול של ההוטו בבני המיעוט הטוטסי, ברחו כ-2 מיליון בני הוטו, מבצעי הרצח, אל מדינות האזור ובעיקר לקונגו, שם התרכזו במחנות פליטים ענקיים עד להרגעת הרוחות שאפשרה את שובם לרואנדה.
כתבה על מלחמת האזרחים ורצח העם ברואנדה
 

יש לכם דקה?
הפעילו את הווידאו וצאו לסיור וירטואלי קצר בנופיה הירוקים של רואנדה,
למפגש עם האנשים ובעלי החיים שהופכים אותה מיוחדת ומזמינה כל כך.יש לכם 3 דקות?
הפעילו את הווידאו וצאו לסיור וירטואלי בחמישה מהאתרים החשובים ביותר ברואנדה:
שמורת אקאגרה, ארמון ניאנזה, יער ניונגווה, אגם קיבו ושמורת דה וולקנס 
 ביתן של גורילות ההרים.
 

מידע נוסף לתכנון טיול ברואנדה

כתבות נוספות על רואנדה
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר