www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

בירה קיגאלי (Kigali)
משטר רפובליקה נשיאותית
אוכלוסיה 10 מיליון תושבים (84% הוטו, 15% טוטסי, 1%טאווה)
שטח  26,338 קמ"ר (מעט גדול  משטחה של מדינת ישראל)
אקלים אקלים משווני 
שפה צרפתית, אנגלית וקינירואנדה
דתות
57% קתולים, 37% פרוטסטנטים,  5% מוסלמים, 1% אחר.
קהילה יהודית אין
מטבע פרנק רואנדי  (RWF)
הפרשי שעות
זהה לישראל
קוד גישה טלפוני 250
סיומת אינטרנט rw

גורילת הרים מזרחית בפארק לאומי דה-וולקנס, רואנדה
גורילת הרים מזרחית בפארק לאומי דה-וולקנס בצפון מערב רואנדה  (צילום: שמואל קרן)


אפריקה ספארי

טיול לרואנדה - רקע כללי
לאחר סיום מלחמת האזרחים ברואנדה, ב-2003, מתפתחת המדינה והיא הופכת אט אט לאטרקציה תיירותית. אי היציבות השלטונית בשנות התשעים, יצרה פחד ומורא בקרב זרים, שמיעטו להיכנס לרואנדה באותן שנים. עם התייצבות השלטון, החלו לאט לאט להגיע תיירים לרואנדה.

רואנדה - 'ארץ אלף הגבעות והאביב התמידי', נקראת כך על שום נופיה הקסומים - יערות גשם, גבעות ואגמים מדהימים. 

בניתוח גיאוגרפי-תיירותי, רואנדה מתאפיינת בהרבה יערות גשם ואגמים. במדינה אזור נופש אחד מפורסם והוא אגם קיבו, שבשנות האלפיים הפך למקום נופש לעשירים בלגים.

 

ההיסטוריה של רואנדה קשורה עם התפתחות התיירות והנגישות למדינה. לפיכך אתן סקירה קצרה על ההיסטוריה והנתונים הדמוגרפים של הארץ.

שטחה של רואנדה הוא 26,300 קמ"ר, מעט גדולה יותר ממדינת ישראל. היא שוכנת בחלק המערבי של מזרח אפריקה. שכנותיה הן אוגנדה בצפון, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו במערב, טנזניה במזרח ובורונדי בדרום. זוהי ארץ הררית, ללא מוצא לים, המרוחקת כמעט 2,000 קילומטרים מנמלי מומבסה (קניה) ודאר-א-סלאם (טנזניה). זוהי אחת המדינות העניות בעולם, שאין בה מחצבים כלל. מרבית תושביה (90% ) מתגוררים בכפרים ובעיירות קטנות ומתקיימים מחקלאות. בננות ובטטות הן בין הגידולים העיקריים לצריכה עצמית, וקפה ותה הם הגידולים העיקריים לייצוא.

 

צפיפות האוכלוסין ברואנדה, 345 איש לקמ"ר, היא מהגדולות באפריקה ונכון ל- 2008 חיים בה כ-10 מיליון תושבים (מעט יותר מהצפיפות בישראל).

קצב גידול האוכלוסייה גדל מאד בשנים האחרונות והוא נאמד ב- 2.7% בשנה ואף תוחלת החיים השתפרה.

 

לרואנדה, כמו לכל מדינות אפריקה, יש רקע קולוניאלי. בין השנים 1916- 1962, לאחר שנות השפעה גרמנית, החלה בלגיה לשלוט על רואנדה. בעקבות כך הצרפתית הפכה לשפה הרשמית של רואנדה - שפת מוסדות השלטון ושפת ההוראה בבתי הספר התיכוניים ובאוניברסיטה. המעבר לשפה הצרפתית הנציח את הפערים החברתיים, בין שבטי טוטסי, דוברי הצרפתית וחביבי השלטון, לבין שבט הוטו, המהווה רוב מוחלט במדינה. כיום החלוקה השבטית ברואנדה היא: 84% הוטו, 15% טוטסי ו- 1%טאווה (פיגמים).

 

גורילת הרים מזרחית בפארק לאומי דה-וולקנס, רואנדה
גורילת הרים מזרחית בפארק לאומי דה-וולקנס, רואנדה  (צילום: שמואל קרן)

 

הטבח ברואנדה 1994

באפריל-מאי של שנת 1994 אירע ברואנדה אחד ממקרי רצח העם האכזריים שידע העולם מאז מלחמת העולם השנייה.

תוך שבועות ספורים נרצחו בין 800 אלף ל- 900 אלף איש. רובם הגדול של הנרצחים היו מבני שבט טוטסי. ההערכה היא כי מתוך 930 אלף בני טוטסי, שחיו אז ברואנדה, נטבחו 800 אלף, וכן מיעוט מבני שבטי הוטו וטאווה

לא נפרט כאן את הסיבות לטבח, רק נציין שלאורך השנים בני טוטסי, שנחשבו לבני המעמד הגבוה במדינה, היו רועי בקר ואחר כך החזיקו בשלטון, בתפקידי הפקידות ובדרגות הגבוהות והלוחמות בצבא. באותו זמן היו בני הוטו חקלאים עניים, הנשלטים והסבלים. חוקי המדינה היו חוקים מפלים לטובתם של בני טוטסי.
 

לאחר קבלת העצמאות ב-1962, הפכו רוב בני הוטו להיות השליטים, כשבני טוטסי עוברים בחלקם לבורונדי השכנה ולמדינות האזור, מהן המשיכו להילחם על השבת זכויותיהם.

למחרת הטבח הגדול של ההוטי בבני המיעוט הטוטסי, ברחו כ-2 מיליון בני הוטו, מבצעי הרצח, אל מדינות האזור ובעיקר לקונגו, שם התרכזו במחנות פליטים ענקיים עד להרגעת הרוחות שאפשרה את שובם לרואנדה.

הכתבה על הטבח ברואנדה בראי האומנות

 


סרט וידאו על זוועות הטבח ברואנדה, כולל תמונות לא קלות לצפייה
 

שמורות טבע ברואנדה

ברואנדה 3 שמורות טבע עיקריות, אחת בכל פינה שלה.

מזרח רואנדה - שמורת אקגרה (Akagera National Park) - שמורה שגודלה 900 קמ"ר, השוכנת על הרמות הנמוכות של רואנדה, וכוללת ביצות וסוואנה. בשמורה מתקיים תמהיל של בעלי חיים, המאפיינים את הסוואנה האפריקאית של מזרח אפריקה.

 

דרום רואנדה - שמורת ניונגווה (Nyungwe National Park)  - אחת השמורות המרתקות ביותר, שהיא מוצא אחד ממקורות הנילוס הלבן. בשמורה 1,000 קמ"ר של יערות גשם וחורש טבעי מרתק, 200 סוגי עצים שונים, 13 סוגים שונים של קופים ו- 300 סוגי ציפורים.

 

צפון רואנדה - פארק דה-וולקנס (Parc National des Volcans) , שמורת הגורילות המפורסמת של רואנדה.
כתבה על פארק דה-וולקנס


בירת רואנדה קיגאלי (A),   שמורת אקגרה (B), שמורת ניונגווה (C), פארק דה-וולקנס (D)
View Larger Map


סרט וידאו על הגורילות בפארק דה-וולקנס, צפון רואנדה

 דורון גור אודות הכותב
דורון גורבוגר תואר ראשון במדע המדינה סוציולוגיה ואנתרופולוגיה ותואר שני במנהל עסקים. תומך אדוק של איכות הסביבה ושמירה על חיים ירוקים. אוהב ויוצר נלהב של טיולים רגליים ואקולוגיים. סמנכ"ל אופרציה ומוצר ומנהל את מחלקת הטרקים, לצד הטיולים גיאוגרפיים בחברת אקו טיולי שטח.

דורון עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של דורון
מספר צפיות: 14155
5207