פנים אל מול פנים עם גורילות ההרים:
כל מה שצריך לדעת לקראת המפגש
מאת: רונית הרשקוביץ


הטרק אל גורילות ההרים ברואנדה הוא אחד משיאי מפגשי חיות הבר הזכורים לי ביותר באפריקה, אם לא בעולם. מטיילים רבים מתארים את החוויה שלהם כרגשית, מרגשת ואפילו משנה חיים; לראות את היצורים המדהימים האלה בסביבתם הטבעית זו זכות אמיתית.


כתבה זו מציעה שפע של מידע ועצות שיעזרו להבין מה כרוך בספארי מעקב אחר הגורילות, ובמה כדאי להצטייד לקראת הנסיעה.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

במפגש עם הענקים העדינים הללו חשוב לשמור על סביבתכם ועל כללי ההתנהגות (צילום: Andries3)
מפגש מרגש של פעם בחיים (צילום: זיו קורן)
אזור המחייה של הגורילות טרופי וגשום. ודאו שהציוד שלכם חסין מים (צילום: Visit Rwanda)
הקפידו למזער את ההשפעה של נוכחותכם על הגורילות (צילום: Rwanda Ministry of Environment)
זה אולי יהיה קשה, אבל נסו להימנע מצילום מספר מוגזם של תמונות (צילום: Jeffrey Strain)
הקפידו להיצמד למדריכים ולהישמע להוראותיהם (צילום: זיו קורן)
אם גורילה בוהה בכם, הביטו הצידה או מטה (צילום: Visit Rwanda)
לגורילות תמיד יש מה לנשנש. המסע שלכם ארוך אז תוודאו שגם לכם יהיה... (צילום: Alex Proimos)

מפת צפון רואנדה - אזור שמורת וירונגה ופארק דה וולקנס


אפריקה ספאריהכינו עצמכם למפגש

"פנים אל מול פנים, אולי רק פעם בחיים", שר יהודה פוליקר. ואכן, המפגש הקרוב כל כך עם בעל חיים נדיר הדומה לנו כל כך, היא חוויה של פעם בחיים. אמנם מדובר בחוויה יקרה (עלות אישור הכניסה לשמורה ברואנדה עומד על $1500), אך היא שווה כל שקל.

גורילות ההרים חיות ביערות הגשם הסבוכים של הרי וירונגה (Virunga), רכס הרים געשי על גבול רואנדה, אוגנדה וקונגו. רק כ- 1,000 גורילות הרים נותרו כיום בטבע, וריכוז גדול שלהן ניתן למצוא בתחומי פארק דה וולקנס (Volcanoes National Park) – היעד שלנו בטיול זה.

בכתבה קודמת שלי על גורילות ההרים תוכלו לקרוא על הרשמים מהמפגש החד פעמי עם הענקים העדינים הללו ומביקור ביעדים נוספים ברואנדה ובאוגדנה. הכתבה שלפניכם נועדה לעזור לכם לארוז לקראת הנסיעה שלכם לספארי המעקב אחר הגורילות.

לא מדובר כאן על צו אופנתי, אלא ברשימת הציוד הדרוש כדי שחוויית ההליכה שלכם אל משפחת הגורילות תהיה נוחה ומתאימה לתנאי השטח. מוטב שתגיעו ערוכים ומוכנים עם הציוד מהבית, שכן חלקו בלתי נגיש באזורים בהם תהיו וחלקו קיים אך במחיר גבוה.
 
מפגש עם גורילות ההרים, רואנדה
מפגש עם גורילות ההרים. חוויה של פעם בחיים (צילום: CC Rwanda Ministry of Environment)

היטמעו במרחב ושימו לב לסביבתכם

בבואכם לבחור ביגוד וציוד למפגש, בחרו בצבעים מעולם הטבע כדי לאפשר לכם להשתלב בסביבה ולמזער את ההשפעה של נוכחותכם על חיות הבר. הצבעים המומלצים הם גווני חאקי, חום וירוק. הימנעו מפריטים בדוגמה צבאית שכן זהו הצבע המזוהה עם הצבא המקומי, ואינכם רוצים ליצור בלבול.

כאשר תגיעו אל משפחת הגורילות המיועדת לכם, המדריך יבקש מכם להשאיר את כל הציוד בצד, עם הפורטרים, למעט מצלמות ומשקפות. זוהי הוראה בטיחותית שנועדה להבטיח שלא תשאירו דבר אחריכם, ולא תחשפו את הגורילות לריחות של מזון. ודאו כי אין לכם מזון או חטיפים בכיסים כשאתם כל כך קרובים לגורילות.
כתבה על טיול ברואנדה בעקבות קופי האדם ובני האדם
 
טרק אל גורילות ההרים, רואנדה
בחרו בצבעים מעולם הטבע כדי לאפשר לכם להשתלב בסביבה (צילום: CC Rwanda Ministry of Environment)
 

רשימת פריטי חובה למסע

1. מכנסי טיולים ארוכים
הסביבה הטבעית של הגורילות שופעת צמחייה עבה, עשירה וגבוהה ולכן מכנסיים ארוכים הם פריט חיוני. הם יגנו עליכם מפני שריטות, שפשופים ותגובות אלרגיות לצמחים. בחרו במכנסיים שיהיה קל להכניס לתוך הגרביים, ובכלל שיאפשרו תנועה נוחה וקלה במעלה ומורד הגבעות. כיסים הם תמיד שימושיים. מכנסיים נוגדי מים הם רעיון חכם. מכנסיים "מתפרקים" מאפשרים ורסטיליות למקרה שהטיול שלכם ממשיך גם ליעדים הדורשים מכנסיים קצרים.
 
2. חולצות עם שרוול ארוך
בדומה למכנסיים, שרוולים ארוכים יגנו על הזרועות שלכם מפני שריטות. מכיוון שמזג האוויר עשוי להשתנות – קריר במעלה ההר או חמים ולח במורד – מומלץ להצטייד בחולצה עשויה צמר מרינו. הבד נעים וקליל, אינו צובר ריח גוף, מרחיק זיעה ומתייבש במהירות.
 
3. מעיל חסין מים
זהו ככל הנראה הפריט הכי חיוני במסע. סביבת המחייה הטבעית של הגורילות מאופיינת בגשמים שיכולים להגיע בכל ימות השנה, כולל בעונה היבשה. הדבר האחרון שאתם רוצים זה להיתפס בלתי ערוכים בגשם טרופי בלב הג'ונגל. בחרו במעיל או ז'קט עם קפוצ'ון, קל משקל אך עבה מספיק כדי שלא ייהרס מהענפים הרבים בסביבה. קראו המלצות באינטרנט וחפשו דגם חסין מים, כדי שאתם וציוד הצילום שלכם תישארו יבשים במקרה של גשם.
 
4. נעלי הליכה חסינות מים
הנעליים יהיו המפתח להנאה שלכם מהטרק, שיהיה חוויה שתזכרו לכל החיים. המדריכים המקומיים נועלים מגפי גומי השומרים על חום הגוף ויובש כפות הרגליים גם כשצריך לחצות נחלים, עם סוליה המאפשרת אחיזה בקרקע, גם כשהיא בוצית וחלקלקה. יחד עם זאת, מגפי גומי אינם הפריט הנוח ביותר לאריזה. לכן מומלץ להצטייד בנעלי הליכה בגזרה גבוהה (גובה קרסול) המכילות שכבת גורטקס (gore-tex) המסייעת לשמור על כפות רגליים יבשות מרטיבות חיצונית (גשם, מי נחלים) ופנימית (זיעה). בשום אופן אין להגיע אל הטרק בנעליים פתוחות. כפות הרגליים צריכות להיות מוגנות מפני שלל הצמחייה, הענפים והחרקים בסביבה. בחרו נעליים עשויות עור קשיח, שישמור על קצות האצבעות שלכם למקרה שתיתקלו בסלע. מומלץ לקחת מידה מספיק גדולה כדי שיהיה מקום לגרביים עבים.
 
טרק אל גורילות ההרים, רואנדה
מומלץ להצטייד בציוד חסין מים – כולל תרמיל, מעיל ונעליים (צילום: CC Derek Keats)


5. גרביים עבים וגבוהים
בין הפריטים החשובים ביותר שעליכם לארוז הם גרביים עבים וגבוהים שניתן לגרוב מעל המכנסיים, כדי להגן על הרגליים מפני חרקים.

6. תיק גב חסין מים
במהלך הטרק כל חפצי הערך שלכם יהיו בתיק גב, כולל ציוד צילום, וחשוב לשמור עליהם יבשים. לשימת לבכם, אפשר לשכור את שירותיו של פורטר שיישא עבורכם את המשא.
 
7. בנדנה, באף או כובע
בנדנה או באף (Buff) בסגנון "הישרדות" הינם קלים במיוחד לשימוש וניוד, והם יעזרו במיוחד לבעלי/ות שיער ארוך להגן על השיער מפני הטבע מסביב (ענפים, עצים וכו').
 
8. חומר דוחה יתושים
בכל טיול לאפריקה מומלץ לקחת דוחה יתושים להגנה מפני מלריה. המפתח הוא למצוא דוחה יתושים חזק ועמיד מספיק לסביבה הלחה והטרופית בה תהיו. היתושים והחרקים כאן גדולים ועמידים בפני המוצרים העדינים ולכן מומלץ להצטייד במוצרים שמכילים לפחות DEET 30%. לשימת לבכם, יש לשטוף ידיים ביסודיות לאחר מריחת החומר.
 
9. נשנושים ומים
טרק אל משפחת הגורילות המיועדת לכם יכול לארוך כשעתיים וחצי, והמפגש עצמו אורך שעה. לכן, יחד עם ההליכה חזרה, יום הטרק עשוי להימשך 6 שעות ומומלץ לארוז אקסטרה מים ונשנושים.
 
גורילות ההרים, רואנדה
יום הטרק כולו עשוי להימשך 6 שעות, אז כדאי שיהיה גם לכם משהו לנשנש... (צילום: CC Hjalmar Gislason)
כללי הטרק לגורילות ההרים

חשוב שכל משתתפי הטרק לגורילות יכירו את התקנות וכללי ההתנהגות הבאים:
• רק מספר מסוים של אישורי מעקב אחר גורילות זמינים בכל יום ולכן יש להזמין אותם זמן רב מראש.
• עליכם לקחת לבוש וציוד המתאימים למעקב אחר הגורילות.
• מעקב אחר גורילה אפשרי רק מגיל 15 ומעלה.
• רק מבקרים במצב בריאותי תקין יורשו להצטרף, וכמובן נדרשת בדיקת PCR תקינה ובתוקף של 72 שעות.
• ניתן לבטל מעקב אחר גורילות בהתראה קצרה בשל שיקולי אבטחה.
• מכיוון שמדובר במעקב אחר חיות בר, רכישת האישור אינה מבטיחה שתזכו לראות את הגורילות.
• שמרו על מרחק מינימלי של 10 מטרים בכל עת מהגורילות.
• אסור לצלם עם פלאש. מותר להקליט וידאו אישי. הימנעו מצילום מספר מוגזם של תמונות.
• עליכם לעקוב בכל עת אחר הוראות המדריך. הוא נמצא בקשר עם הגורילות מדי יום ומבין אותן היטב. הישארו תמיד בקבוצה שקטה וקומפקטית מאחורי המדריך, שינסה למקם אתכם באופן שהזכר הדומיננטי של הקבוצה יוכל לראותכם בכל עת.
 
בדרך אל גורילות ההרים, רואנדה
יש לעקוב בכל עת אחר הוראות המדריך (צילום: זיו קורן)
 

• אם זכר הגורילה הדומיננטי (בדרך כלל סילברבק) מתקרב מאוד קרוב, או אם הוא צועד לעברכם, חשוב מאוד לא לזוז אחורה. הישארו בדיוק היכן שאתם נמצאים, הביטו כלפי מטה, ואמצו יציבה כנועה וכפופה.
• לעולם אל תעשו מהלכים פתאומיים או רעשים חזקים.
• אם גורילה צעירה מתקרבת, לעולם אל תעשו שום צעד לגעת בה. במקרים מסוימים, המדריך עשוי לנקוט בצעדים כדי להרתיע צעיר מלנסות לגעת בך, מכיוון שזה עלול ליצור מצב מאיים עם הזכר הדומיננטי.
• אם גורילה בוהה בכם, הביטו הצידה או מטה.
• ניתן לבקר בכל משפחת גורילה רק פעם ביום, במהלך שעות הבוקר.
• כל ביקורי הגורילה מוגבלים למספר מקסימלי של שמונה אנשים למשפחת גורילות, למשך שעה לכל היותר. בשל מספרם המוגבל של אנשים המורשים לבקר בשטח הגורילות מדי יום, לא ניתן לבצע מעקב אחר גורילות באופן פרטי.
• עישון, אכילה ו/או שתייה אסורים בטווח של 200 מטרים ממשפחת גורילות. אנא הימנעו מעישון בכל עת.
• חל איסור להשמיד כל צמחייה שלא לצורך ולבער שריפות בפארקים ובשמורות לאומיות. החי והצומח של פארקים ושמורות לאומיים מוגנים בהחלט.
 

וכך נראה המפגש עם הגורילות בפארק דה וולקנס
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


רונית הרשקוביץ
 
אודות הכותבת
רונית הרשקוביץקונסולית הכבוד של זמביה בישראל ומייסדת 'ספארי קומפני', חברת תיירות המתמחה בטיולי ספארי פרטיים לאפריקה. "שושבינה" לחידוש היחסים בין טנזניה וישראל וכיהנה במשך 10 שנים כקונסולית הכבוד של טנזניה בישראל. לפני יותר משני עשורים החלה את פיתוח התיירות והמסחר במדינות אפריקה, וחלוצת הטיולים לטנזניה וזנזיבר מאז 1993. רונית מאמינה שהטבע הוא השחקן הראשי באפריקה, לכל פינה יש את הסיפור שלה, וצוות 'ספארי קומפני' מקדיש את עצמו ללמוד עוד ועוד על היבשת המסתורית הזאת. היכרותה ארוכת השנים עם היבשת ואהבתה לאפריקה, נופיה ואנשיה, צובעים את הדרך לאפריקה בגוונים רעננים ומעודכנים, וכך יוצרים את עומק החוויה.
התקשרו לצוות ספארי קומפני בטל. 072-2236646
אתר האינטרנט של ספארי קומפני
 

רונית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר