אפריקה לחובבי הטבע     

אפריקה לחובבי הטבע והטבע האנושי
מאת: רונן רז 


יבשת אפריקה היא גן העדן לגדולים ולקטנים, חובבי טבע וחובבי הטבע האנושי. רוב טיולי הספארי הם טיולים לקניה, טנזניה, אוגנדה ורואנדה, ארצות הספארי המובהקות.


ספארי באפריקה, מפגשים עם תושבי המקום
קניה, גן עדן לחובבי הטבע   (צילום: CC Mister Jack)
 

ספארי במזרח אפריקה

מזרח אפריקה מציעה שפע הזדמנויות לספארי מרתק בקבוצות, משפחות ויחידים. יש לכך מספר סיבות מצוינות:
*        ניתן לצפות בחיות הבר והמערכת האקולוגית בה הן חיות.
*        נופי טבע מרהיבים.
*        מערכת אקלימית ידידותית.
*        אנשי שבטים ותרבות מרתקת.
*        היסטוריה מעניינת.
 

 ברירת מחדל
 

טיול לאפריקה - מפגשים עם האדם והתרבות 

במהלך הספארי בקניה ובטנזניה פוגשים המטיילים בתושבים המקומיים. חלק מהשבטים יושבים היום בבתי קבע ועוסקים בחקלאות (לדוגמא, שבט הקיקויו הגדול בקניה). לצדם קיימים שבטים ששמרו על המסורות השבטיות, כרועי בקר ואף כציידים, כמו, מסאים, טורקנה, אל-מולו והדזבה.
 
המפגש עם אנשי השבטים מחדד אצל המטיילים, ובעיקר אצל הילדים והנוער, הרבה נושאים מתחומי החיים, ויש לו ערך מוסף, מעבר למידע בתחומי האנתרופולוגיה והסוציולוגיה. הילדים נחשפים לנושאים רבים שעולים במפגש עם אנשי השבטים המקומיים - שונות תרבותית, עוני, "פרימיטיביות מול מודרניזציה" ועוד. המפגש הבין תרבותי נותן לילדים פרספקטיבה השוואתית מרתקת, על החיים כילדים בישראל מול חיי הילדים באפריקה. הילדים נחשפים גם לתרבות האפריקאית: שירים, אמנות, טקסים ואמונות.
ניתוח המציאות של המטיילים הוא שונה – המבוגרים מסתכלים על הפן האנתרופולוגי ועל הדילמות שבין מסורת לקידמה, בעוד הילדים מנסים לפענח וללמוד את מושגי היסוד ופערי התרבות שבין החברה האפריקאית לתרבות המערבית.
 
ספארי באפריקה, מפגשים עם תושבי המקום   נער מסאי 
ספארי באפריקה, מפגשים עם תושבי המקום    (צילום: אייל ברטוב)
 

טיול לאפריקה - בעלי החיים והנדידה הגדולה

שטחי הספארי באפריקה, בעיקר בקניה ובטנזניה, הם מהאזורים בהם עושר ומגוון בעלי החיים הוא הגדול ביותר באפריקה ובעולם כולו.
בכל אחת מהארצות הללו מגוון בעלי החיים הוא רחב מאד: שלל טורפים, כגון, אריות, נמרים וברדלסים, לצד "הנטרפים", כגון, צבאים, ג'ירפות, בופאלו, גנו, זברות... והרשימה עוד ארוכה.
אפריקה, להזכירכם, היא גן עדן לציפורים, ולכן גם לצָפרים וסתם חובבי ציפורים. חלק מהציפורים עוברות דרך ישראל בדרכן מאירופה לאפריקה, והן עוברות כאן שוב בדרכן חזרה, וכך נפגוש באפריקה ציפורים מוכרות, למשל את החסידות. אגמי נקורו ובוגוריה מהווים בית גידול לאלפי פלמינגו הצובעים את האגמים בוורוד. גם אגם מגדי בקניה מהווה מקום קינון לפלמינגו.
 
נדידת בעלי החיים בין שמורת הסרנגטי בטנזניה, לחלקה הצפוני בתחומי קניה, הקרוי שמורת מסאי מרה, היא הנדידה הטבעית האחרונה רבת הממדים של עדרים על פני כדור הארץ. מיליון גנו וזברות נודדים בין שמורת המסאי מרה בקניה לבין שמורת הסרנגטי שבטנזניה. הנדידה ניתנת לצפייה בקניה - במסאי מרה, בין יולי לספטמבר, ובטנזניה - בשמורת הסרנגטי, מתחילת אוקטובר ועד סוף יוני.
החיות מרתקות ומהפנטות את כולם במידה שווה, מילדים ועד מבוגרים. למרות התפיסה הקוגניטיבית השונה בין הגילאים, בכל זאת התוצאה היא זהה - הנאה צרופה.
כתבה על שמורת סרנגטי |  כתבה על שמורת מסאי מרה
 
ספארי באפריקה, מפגשים עם תושבי המקום
החיות מרתקות ומהפנטות את כולם במידה שווה, מילדים ועד מבוגרים   (צילום: CC G.S. Matthews)
 
 

הטבע ומזג האוויר - האוצר של אפריקה

בניגוד למה שרובנו מדמיינים, התדמית של אפריקה המדברית אינה נכונה לגבי הארצות במזרח אפריקה (למעט באזור הקנייתי, הגובל בסומליה בצפון-מזרח). ההפך הוא הנכון - השילוב של קו המשווה עם גובה טופוגרפי, יוצר מערכת אקלימית, הכוללת:
*        יערות גשם הרריים - הר קניה, שמורת אברדר, הר מרו ורמות נגורונגורו.
*        אגמים - ברינגו, בוגוריה, נקורו, ניאוושה, מגדי, נטרון ומניירה.
*        נהרות - גורמטי בסרנגטי, אווסו ניירו בסמבורו והמרה במסאי מרה.
*        סוואנה גבוהה
 
מזג האוויר באפריקה הוא אידיאלי לגידול הקפה המפונק, והיכן שגדל קפה, גם לאדם נעים לחיות. ממוצע הטמפרטורות בטנזניה ובקניה הינו 26 מעלות לערך, עם סטייה של עד שתי מעלות במשך כל השנה. אין בטנזניה או בקניה קיץ וחורף כמו בישראל, אלא עונות יבשות ועונות רטובות. לכן אפשר לטייל בהן כל השנה. העונות הרטובות אינן מתאפיינות ביום גשם מלא, אלא במטחי גשם קצרים, שאחריהם יום קסום וניחוח מדהים באוויר.
המערכת האקלימית תורמת לארצות אלו גם בשטח החקלאות. יש בהן קרקע פורייה לגידולים חקלאיים, כמו, פירות טרופיים ומטעי תה וקפה, הדורשים אקלים נוח וטוב כמו זה שיש בקניה ובטנזניה.
מזג האוויר הנוח גם מאפשר תנאי לינה טובים ונוחים. הלודג'ים באפריקה בנויים בשילוב והתמזגות עם הסביבה ומעניקים אווירה ייחודית ומהנה.
מזג האוויר הנוח מזמין עמו גם אפשרויות קמפינג שונות, מאוהל פשוט ועד מאהל מפואר ברמת דלוקס, המכיל שירותים ומקלחת באווירת טבע מושלמת. בכל מקרה, מזג האוויר הקריר הוא אידיאלי לחובבי הקמפינג והטבע.
 
לספארי באפריקה יש עוצמות שאין לשום טיול אחר. טיול לאפריקה משאיר "חווית חיים" בעלת ערך מוסף גבוה ביותר. הטיול ליבשת השחורה משאיר חותם ארוך טווח, ונותן פרספקטיבה מצוינת לחיים בארץ ובעולם בכלל.
 

כתבות נוספות על טיול לקניה

אי חדש בזרם - שיט מול חופי קניה
האיים של מזרח אפריקה

טיול לקניה בעקבות ג'ורג' אדמסון והחיות
אגם נייבשה - האגם הגבוה מכולם

רונן רז, אקו טיולי שטח אודות הכותב
רונן רז, אגרונום במקצועו וטייל בנשמתו, נדד וחי במשך שבע שנים ברחבי אסיה, אפריקה, ואמריקה. גידל תנינים בוונצואלה, ונאבק למען הפילים בקניה. בונה מסלולים ומדריך במהלך 41 השנים האחרונות. ממייסדי טיולי השטח בארץ ומנהל את חברת אקו - טיולי שטחסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר