לא רק ספארי – טיולי הרפתקה בטנזניה
מאת: רונית הרשקוביץ


כשאומרים ספארי חושבים על ג'יפים. אך ספארי ג'יפים בסוואנות האדירות של יבשת אפריקה, בין חיות הבר והטורפים הגדולים, היא רק דרך אחת מבין אין-ספור דרכים לצאת למסע ספארי בטנזניה. לחובבי ההרפתקה וטיולי האתגר, מגוון אפשרויות ודרכים לצאת למסע ספארי. 


בין אינספור הדרכים לגלות את אפריקה, יש דרך שאינה מיועדת לכל אחד. נציע לכם כאן מספר דרכים לצאת לטיולי הרפתקה בטנזניה, כאלו שיספקו את יצר ההרפתקנות של האמיצים שבחבורה, שלא מפחדים להיות תלויים בין שמיים וארץ, וגם לאלו שמעדיפים להישאר ורגליהם על הקרקע.
 
ספארי שבטים, טנזניה
שהות של יומיים עם בני שבט המסאי ב
טנזניה – חוויה מיוחדת ומלמדת (צילום: אורנית ברק)
  

 ברירת מחדלספארי – מסע בטבע

שורשי המילה ספארי נטועים בשפה הסווהילית, ופירושה הוא 'מסע'. בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, נהגו הקולוניאליסטים האירופאים, ששלטו בחלקים נרחבים של אפריקה, לצאת למסעות חוויה וצייד בנופיה הפראיים של אפריקה, כשהם מלווים במדריך מקומי. אותם מסעות זכו לכינוי "טיול ספארי".
 
אכן, אין מילה מתאימה מ"ספארי" לתאר את התחושה של חופשה באפריקה. זהו מסע של מראות, טעמים וריחות, תחושה שאין דומה לה. בספארי באפריקה הטבע הוא השחקן הראשי, עם כל הפראות והעדינות שבו. במסע הזה למדתי להקשיב לשקט של הטבע, לעצור לרגע ולראות קרנף שחור לועס את ענפי עץ האקקיה, או לעקוב אחרי פרפר במעופו. להתנתק ולהתחבר מחדש ליופי הראשוני הזה.

כתבה על עונות מתאימות לטיול וספארי בטנזניה

 
ספארי, טנזניה
זברות בסוואנה, להתחבר ליופי הראשוני (צילום: 
Pawel Wieladek)
 

טנזניה מעל ומתחת פני הים

ההרפתקנים יכולים לחוות את טנזניה מגובה 5,895 מטר, בטרק לפסגת קילימנג'רו (Kilimanjaro), ההר הגבוה באפריקה, המשקיף לעבר הפסגות המושלגות סביבו, ועד מתחת לפני הים, בצלילה למעמקי האוקיינוס ההודי, בספארי צלילות באיי זנזיבר.
 
גם עבור מי שחשקה נפשו בהרפתקה מתונה יותר ומאתגרת קצת פחות, מציעה אפריקה שלל אפשרויות, החל מספארי בכדור פורח מעל שמי הסרנגטי ועד ספארי הליכה בשמורות הטבע הפראיות, הדרך הקדומה והראשונית ביותר לצאת למסע באפריקה.

 

יעדים המוזכרים בכתבה:

הר קילימנג'רו (A), אגם מניארה (B), אגם אייסי (C), מכתש נגורנגורו (D), שמורת סרנגטי (E)
 
 

ספארי בבלון פורח – לרחף בשמי הסרנגטי

גם מי שאינו יכול לטפס לפסגת הקילימנג'רו יכול לראות את אפריקה מלמעלה, תוך שהוא מרחף בסלסילת פיקניק ענקית, מחוברת לבלון מלא באוויר חם, מאות מטרים מעל פני האדמה. מלמעלה נראים שמי אפריקה כחולים-כחולים, ולרגלינו נפרסת הסוואנה האדירה של שמורת סרנגטי (Serengeti), השמורה השנייה בגודלה בטנזניה, ששטחה למעלה מ-14 אלף קמ"ר. ריחוף בכדור פורח מאפשר לצפות ממעוף הציפור בעדרים החוצים את המרחבים האין סופיים, נאספים ומתפזרים, עוצרים לרגע ללחך את העשב הנמוך, ומייד ממשיכים בדהירה.
 
טיסות בכדור פורח יוצאות מוקדם בבוקר, בסביבות השעה 05.00, לפני עלות החמה, על מנת להספיק לראות את הזריחה מהאוויר. חלק מהטיסה מתבצעת בגובה נמוך, ממש מעל צמרות העצים, על מנת לאפשר מבט מקרוב על חיות הבר ולזכות בזוויות צילום מרשימות, כמו שרואים רק במגזינים. בחלקים אחרים ירחף הבלון עד לגובה 1,000 רגל מעל הקרקע, על מנת לאפשר מבט פנורמי על השמורה ולהתפעם מגודלה ועוצמתה של הסוואנה.
 
לפי החוק בטנזניה, טיסה בבלון פורח, נחשבת כמו כל טיסה מסחרית אחרת, ולהפעלתה נדרשים רישיונות טיס. לפני שמזמינים טיסה, חשוב להתייעץ עם גורם מנוסה ולבחון שהחברה המפעילה היא חברה וותיקה, בעלת רישיונות מתאימים. המחירים נעים סביב 500 דולר לאדם, חוויה יקרה אומנם 
 אך מדהימה.
 
טיסה בכדור פורח, טנזניה
בלונים פורחים בסרנגטי, לראות את השמורות מלמעלה (צילום: 
nicolamargaret)
 ספארי הליכה בטבע – להרגיש כמו ד"ר ליווינגסטון

מאז ומעולם היוותה אפריקה מוקד משיכה להרפתקנים. ד"ר דיוויד ליווינגסטון (David Livingstone), רופא, הרפתקן ומגלה ארצות, הקדיש את חייו לחקר אפריקה והיה מראשוני האירופאים שזכו לדרוך במקומות כמו שמורת הסרנגטי שבטנזניה, מפלי מורצ'יסון באוגנדה ומפלי ויקטוריה המופלאים שבזמביה. סיפוריו של ליווינגסטון, ששילבו את יופיים של איתני הטבע, חיות אקזוטיות, הרפתקאות עם שבטים פראיים, הציתו את דמיונם של רבים , ההולכים שבי אחר הריגוש והסיפורים.
 
החוויה שהיא אולי הכי דומה למה שחוו ראשוני האירופאים שהגיעו לחקור את היבשת, היא ספארי הליכה בין פילים, אנטילופות ואריות, לגלות את טנזניה דרך הרגליים. לשמוע את העשב היבש מתבקע מתחת לרגליים, לחפש את עקבות החיות באדמה, להיות ערניים למפגשים בלתי צפויים. דרך נהדרת לחוות את הטבע באופן האינטימי והמסעיר ביותר.
 
ההליכה בטבע מאפשרת לתפוס כל פרט, להתעמק ולגלות עניין אפילו ביצורים הקטנים ביותר, שלא מרגישים בהם במהלך נסיעה ברכבי ספארי. החיבור לקולות של הטבע, הצלילים של חיות הבר הגדולות, הצועדות מסביב, ציוצי הציפורים שמרחפות מעל, תחושה של הרפתקה שאין שני לה.
 
בעוד שספארי הליכה היא פעילות מאוד פופולארית בזמביה השכנה, בטנזניה ההליכה בטבע מותרת במספר מועט יחסית של שמורות ואזורי שימור. שני אזורים בהם ניתן לצאת לסיורי הליכה בטבע, הם אגם מניארה (Lake Manyara) ומכתש נגורנגורו (Ngorongoro). יש לעשות זאת בתיאום ובליווי חברת טיולים מוסמכת, כי כשמדובר בספארי, הבטיחות היא מעל הכול. חובה לצאת בליווי מדריך מקומי מנוסה, חמוש במידת הצורך, האחראי לביטחון המטיילים ומתווה את הדרך. לצורך העברת הציוד אפשר לשכור רכב מלווה או פורטרים (סבלים).

 
ספארי הליכה, טנזניה
ספארי הליכה, להתקרב לחיות ולשמוע את הקולות (צילום: Singita)
 

ספארי אופניים – מחוץ לשבילים המוכרים

אם בורכתם בתשוקה להרפתקאות וכושר גופני טוב, שילוב של יום טיול באופניים יכול להיות תוספת נהדרת למסע בטנזניה. מסלולי האופניים נמצאים מחוץ לכבישים ולדרכים המוכרות, ועוברים דרך מדבריות ויערות, בין ערים ושווקים, ואף אל תוך השמורות, לצד עדרי הגנו, האנטילופות והזברות.
 
בטנזניה מספר מסלולי אופניים מהם ניתן לבחור, לפי דרגות כושר ועניין. גם כאן, חשוב להתלוות למדריך בקיא בדרכים וברזי הספארי. לרוכבים שאינם מנוסים, אפשרי ומומלץ לבחור בטיול קצר בדרגות קושי נמוכות. מידע על מסלולי אופניים בטנזניה, ניתן לקבל דרך חברות ספארי מקומיות וחברות טיולים ישראליות. כמובן, ממולץ לעשות שיעורי בית לפני כן: מי החברה, מוניטין והמלצות, איכות האופניים והמדריכים.
 
ספארי אופניים, טנזניה
מסלולי אופניים בטנזניה, בשמורות הטבע ומחוץ לדרכים המוכרות (צילום: Singita)
 

ספארי תרבויות – לגעת באפריקה

קסמה של אפריקה הוא הרבה מעבר לנופים, לבעלי החיים ולשמורות הטבע, ונשזר באנשים, בתרבות ובפולקלור המקומי. למרבה הצער, רוב המפגשים של התיירים עם בני המקום, הם מפגשים חטופים, ולרוב סתמיים וממוסחרים עד זרא. ספארי תרבויות, מסע של יום או יומיים בכפרי השבטים המקומיים, מאפשר להתוודע מקרוב לאורחות החיים ולתרבות באופן האותנטי והאישי ביותר.
 
עד היום חיים בטנזניה שבטים בעלי מסורת רבת שנים, ממנה אולי ניתן ללמוד כיצד חיו אבות אבותינו הקדומים. אחד מהם הוא שבט הדזבה (Hadzabe), שבט נוודים, אותו ניתן לפגוש באזור אגם אייסי (Lake Eyasi) ובשמורת סרנגטי, בצפון טנזניה. את המסאים, בני שבט המסאי (Maasai), שבט לוחמים שהוא ככל הנראה אחד מהשבטים הקדומים במזרח אפריקה, המשמר אורח חיים שלא השתנה מזה אלפי שנים, ניתן לפגוש בעיקר בצפון טנזניה ובקניה. במסע כזה מתלווים לחיי היום יום של השבט. למסעות הציד, לטקסים, לארוחות, ואם מוכנים להיות מקומיים עד הסוף, גם לינה בבקתות מסורתיות בכפר.
 
בכפר המסאי קיבלו את פנינו הגברים של השבט בשירה וקפיצות לגבהים מפתיעים. 'ריקוד הקפיצות', כפי שמכנים אותו המערביים, הוא חלק מטקס ההתבגרות המסורתי שעוברים בני המסאי בצעירותם. הגברים מזנקים לאוויר מעמידה ישרה, כדי להפגין את חוזקם וזריזותם. בילוי של יום שלם בקרב חברי השבט, איפשר לנו לשאול שאלות, לגעת, להתאמן בנשיאת כדים על הראש, להדליק אש בחיכוך ענפי שיטה על צואת בקר, לבדוק חניתות ומגינים, וללבוש גלימות, שמיכות ותכשיטים. לעת ערב התכנסנו, האורחים והמארחים, לארוחה מסאית טיפוסית עם שיפודים מעולים, אל מול המדורה ועם שירים לתוך הלילה.
 
ספארי שבטים מומלץ במיוחד למשפחות עם ילדים ונוער, עבורם המפגש עם המציאות האפריקאית, הקהילה והאנשים, הוא מסע התבגרות אמיתי. גם עבור המבוגרים, זהו מסע יוצא דופן, שלא משאיר אף אחד אדיש.

ספארי שבטים, טנזניה
נער ישראלי ואישה מסאית, מפגש שלא משאיר אף אחד אדיש (צילום: 
אורנית ברק)
 

כתבות נוספות על טנזניה


רונית הרשקוביץ
 
אודות הכותבת
רונית הרשקוביץקונסולית הכבוד של זמביה בישראל ומייסדת 'ספארי קומפני', חברת תיירות המתמחה בטיולי ספארי פרטיים לאפריקה. "שושבינה" לחידוש היחסים בין טנזניה וישראל וכיהנה במשך 10 שנים כקונסולית הכבוד של טנזניה בישראל. לפני יותר משני עשורים החלה את פיתוח התיירות והמסחר במדינות אפריקה, וחלוצת הטיולים לטנזניה וזנזיבר מאז 1993. רונית מאמינה שהטבע הוא השחקן הראשי באפריקה, לכל פינה יש את הסיפור שלה, וצוות 'ספארי קומפני' מקדיש את עצמו ללמוד עוד ועוד על היבשת המסתורית הזאת. היכרותה ארוכת השנים עם היבשת ואהבתה לאפריקה, נופיה ואנשיה, צובעים את הדרך לאפריקה בגוונים רעננים ומעודכנים, וכך יוצרים את עומק החוויה.
התקשרו לצוות ספארי קומפני בטל. 072-2236646
אתר האינטרנט של ספארי קומפני
 

רונית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר