קירגיזסטן – כתבות והמלצות לטיול בקירגיזסטן

קירגיזסטן – כתבות והמלצות לטיול בקירגיזסטן
צילום: Sathish Jבירה בישקק (Bishkek)
ערים מרכזיות
אוש (Osh), ג'לל-אבאד (Jalal-Abad), קרקול (Karakol)
משטר רפובליקה דמוקרטית
אוכלוסיה 6.7 מיליון תושבים
שטח 199,951 קמ"ר
אקלים יבשתי קיצוני – חם מאוד בקיץ וקר מאוד בחורף.
שפה קירגיזית (ניב טורקי) ורוסית, כתב קירילי
דתות
ק75% מוסלמים סוניים, 20% רוסים אורתודוקסים 5% דתות אחרות
קהילה יהודית קהילה מצומצמת בעיר הבירה בישקק. מוצא היהודים מבוכרה או מאשכנז.
מטבע סום קירגיזי KGS
הפרשי שעות  UTC+6 מקדים את ישראל ב- 4 שעות (ללא שעון קיץ)
קוד גישה טלפוני 996+

במדור זה רוכזו כתבות על קירגיזסטן, המלצות, טיפים ומסלולי הליכה, מפי מומחים ומדריכים.


קירגיסטן
ילד קירגיזי בכובע לבד אופייני (צילום: אהוד מלמד)

 
במשך שנים הייתה קירגיזסטן סודם הפרטי של תרמילאים הרפתקנים ומטפסי הרים נועזים. כיום, לאחר יותר מעשרים שנים של שחרור מעול שלטון ברית המועצות וביסוס החופש והדמוקרטיה, קירגיזסטן נפתחת לעולם ומאפשרת לפוטנציאל התיירותי האדיר שבה לפרוח. אין ספק שמדינה זו תהיה בשנים הקרובות יעד מבוקש מאוד אצל קהל המטיילים הישראלי, המחפש שילוב של נופים, אותנטיות ואקזוטיקה – ובמחיר זול יחסית.
כתבה על טיול לקירגיזסטן
 

המזרח הרחוקקירגיזסטן – המדינה ההררית בעולם

קירגיזסטן נחשבת למדינה ההררית ביותר בעולם 60% משטחה מצוי בגובה של מעל 2,000 מטר. המדינה ההררית היפה והמיוחדת הזאת, ממוקמת בקצה הצפוני של שרשרת הרי ההימלאיהקירגיזסטן שוכנת בין רכסים אדירים הנקראים הרי טיין-שאן (Tian Shan), "ההרים השמימיים", והמשכם הרי פאמיר (Pamir). בהרי טיין-שאן נופים דרמטיים של יערות, פסגות עטורות שלג עד וקרחונים, נהרות שוצפים ומאות אגמים. פסגות טיין-שאן מגיעות לגבהים של 4,500 - 7,400 מ'.
אפשרויות לינה בקירגיזסטן  |  כתבה על טרקים בקירגיזסטן
 
מפת קירגיסטן
מפה טופוגרפית של קירגיזסטן, 60 אחוז משטח המדינה מכוסה הרים מעל גובה 2,000 מ' (מקור: Wikimedia)
 

טיול בנופים עוצרי נשימה

בעולם ההררי הקסום הזה חיים בני העם הקירגיזי, עם הנוודים הכמעט האחרון שנותר במרכז אסיה. עד שנת 1991 הייתה קירגיזסטן חלק מברית המועצות, ומאז התפרקותה היא מדינה עצמאית. יחסית לרפובליקות החדשות סביבה (אוזבקיסטן, קזחסטן, וטאג'יקיסטאן), קירגיזסטן היא ארץ חופשית ודמוקרטית.
 
מעבר לנופים עוצרי נשימה, טבע פראי אינסופי ואפשרויות רבות למסלולי טיול נפלאים שקירגיזסטן מספקת, חווית המפגש עם עם הנוודים הקירגיזי היא חוויה בלתי נשכחת. בזכות האופי הטופוגרפי ההררי, המבותר והנידח של הארץ, שבטי הנוודים הקירגיזיים הושפעו אך מעט מעוולות השלטון הסובייטי, וכך אורחות חייהם המסורתיים ותרבותם העשירה שרדו שנים של דיכוי.
 
קירגיסטן
טיול טרקים בקירגיזסטן, אגם אלא קול (צילום: חנה פפיאר)
 

לטעום את מסורת חיי הנוודים

כיום, אחרי יותר מעשרים שנות עצמאות, תרבות חיי הנוודות בקירגיזסטן חזקה מתמיד. משפחות רבות בוחרות לחזור למסורת העתיקה של עמי הערבה, ולהעביר את ימי הקיץ בהרים, במרעה הקיץ הגדול המכונה ג'אילו, ביחד עם עדרי סוסים, יאקים, צאן ובקר. הקירגיזים חיים את המנהגים הישנים של עמי הערבה, שותים קומיס  חלב סוסות מותסס, עורכים משחקים בתחרויות רכיבה שונות ומשונות, יוצאים לציד בעזרת העיט הזהוב ולנים ביורטות עשויות בד לבד מסורתי.
 
הקירגיזים הנוודים נחשבים לעם לבבי ומכניס אורחים. אנו המטיילים, נחשבים אורחים רצויים במאהלי היורטה ותמיד מתקבלים בשמחה. ביקור במרעה הקיץ הקירגיזי, הוא הזדמנות נפלאה להתנסות ברכיבת סוסים ולטעום טעימה חווייתית מחיי הנוודים, בנופי פרא הררים. ברבים ממחנות היורטות הללו ניתן ללון לילה, כולל ארוחות במחיר זול, וכך להתוודע לאורח החיים במקום. 
 
קירגיסטן
מאהל יורטות בהרים, טיול ג'יפים בקירגיזסטן (צילום: אשחר יופה)
טיול בקירגיזסטן – מגוון אפשרויות

מרבית הפעילות התיירותית בקירגיזסטן ההררית מתרחשת בחודשי הקיץ, ונפרסת על פני תקופה המתחילה מאמצע חודש מאי עד תחילת חודש אוקטובר. בתקופה זו של השנה, כאשר בני העם הקירגיזי נמצאים בהרים, פוקדים מטיילים מכל העולם את אתרי הנוף והטבע של קירגיזסטן, במגוון דרכים ופעילויות.
 
מגוון הפעילויות כולל טיולים גאוגרפיים, בעקבות הנופים ותרבות חיי הנוודים, טרקים במגוון מסלולים ורמות קושי, משלחות טיפוס הרים מקצועיות וטיולי ג'יפים בנהיגה עצמית או עם נהגים מקומיים. כמו כן, קירגיזסטן פתוחה ומכניסת אורחים עבור המטייל העצמאי.
 
בשנים האחרונות עלה בצורה ניכרת מספר המטיילים הישראלים הבוחרים את קירגיזסטן כיעד, הן במסגרת טיולים מאורגנים והן כתרמילאים. טיול בקירגיזסטן יכול להיות משולב עם טיול ארוך יותר, לאורך ארצות דרכי המשי, כגון מחוז שינג'יאנג במערב סין, וחציית הגבול לאוזבקיסטן, קזחסטן וטג'יקיסטן השכנות. חציית גבולות אלה דורשת אשרות כניסה מוכנות מראש, ולעיתים גם אישורי מעבר מיוחדים לאזורי הגבול השונים. את אישורים אלו יש להכין טרם היציאה לטיול ולא תמיד ניתן לקבלם במדינה שכנה. אשרת כניסה ניתן לקנות בשדה התעופה הבין לאומי בבישקק או בשגרירויות קירגיזסטן בעולם.
 
קירגיסטן
אוהל יורטה מקופל וכל הבית על גב הגמל, טיול לארץ הנוודים ההררית (צילום: אשחר יופה)
 

תכנון טיול בקירגיזסטן

בקירגיזסטן המבותרת וההררית קיימים מעט כבישים, שחלקם הגדול איננו סלול באספלט. למרות זאת, המדינה איננה מאוד גדולה וכמעט מכל פינה בה ניתן להגיע בנסיעת יום ארוכה לעיר הבירה בישקק. אם אתם מטיילים בזמן קצוב ומוגבל, רצוי לתכנן את המסלול מראש. בכל הנוגע לדרכי תחבורה ומסלולי טיול, היצע האפשרויות גדול, אזורי הארץ מגוונים מאוד ומומלץ להיות ממוקדים.
 
בישראל מספר חברות טיולים המתמחות בטיולי שטח לקירגיזסטן. מומלץ לבחון בקפידה את תוכניות הטיול שהן מציעות, את מגוון האתרים לאורך המסלול ואופי הלינות.
 
למטייל העצמאי מומלץ לקחת בחשבון, שהתחבורה הציבורית אינה ממוסדת ומתאפיינת בעיקר במוניות שירות, היוצאות כאשר הן מתמלאות. אך עיקר האתגר במסע העצמאי בקירגיזסטן, הוא המוכנות להתמודד עם שטח הררי מאתגר ומזג אויר בלתי צפוי. סופות גשם וברד, רוחות עזות ואף סופות שלג,  עלולות להשתולל בגבהים גם באמצע חודשי הקיץ.
 
אך למרות, ובגלל האתגרים, קירגיזסטן היא יעד טיולים מושלם לחוויה בלתי נשכחת.

קירגיסטן
עמק אלטין אראשן, הגעה בעזרת רכב שטח רוסי מיוחד (צילום: חנה פפיאר)

 

מידע נוסף

אפשרויות לינה בקירגיזסטן

כתבות על קירגיזסטן ודרך המשי

טיול ג'יפים בקירגיזסטן
שני טרקים בקירגיזסטן
טיול טרקים בקירגיזסטן
המסע הגדול על דרכי המשי

אשחר יופה
 
אודות הכותב
אשחר יופהמורה דרך בחברת איילה גיאוגרפית. טייל ותיק, בעל תואר ראשון בגיאוגרפיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית. מדריך טיולים ברגל, בג'יפים וטיולי עומק בטורקיה, גיאורגיה, איסלנד, קירגיסטאן וסין, ירדן ודרום אמריקה.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר