דרך המשי – כל ההמלצות

דרך המשי – כל ההמלצות
צילום: Martha de Jong-Lantinkטיול לאורך דרכי המשי, שם אקזוטי ומסתורי משהו, הוא מסע אל הנופים והתרבויות היפים והמרתקים ביותר שיש ליבשת אסיה להציע.


מה הן דרכי המשי ומה הן מציעות למטיילים?

דרך המשי
סחורות על דרך המשי, השוק של קשגאר במערב סין (צילום: אהוד מלמד)
 
 

דרכי המשי בצל הדוב הרוסי והדרקון הסיני

דרכי המשי הן החוטים המקשרים, שחיברו במהלך ההיסטוריה בין ערש התרבות באגן הים התיכון לתרבויות העתיקות של מזרח ומרכז אסיה. הנתיבים העתיקים, החוצים את יבשת אסיה, קמו לתחייה מתרדמה עמוקה, אחרי שנים של בידוד בצל הדוב הרוסי והדרקון הסיני.
 
בגלל (או אולי בזכות...) הבידוד הקיצוני בו היו נתונים, מקומות ותרבויות אלו, הנמצאים בלב היבשת, השתמרו בצורה נפלאה. תוך כדי מסע על דרכי המשי, נחשפים המטיילים לאורחות חייהם המסורתיים של עמי הערבה הנוודים, תושבי הערים העתיקות, יושבי נאות המדבר ובעלי המלאכות המסורתיות. בחלק הסיני של דרכי המשי, זוכים המטיילים לפגוש את בני העם הטיבטי ותרבותו המרתקת.
כתבה על דרך המשי – סקירה היסטורית

דרך המשי  דרך המשי
דרך המשי  דרך המשי
פנים על דרך המשי, העיניים הופכות יותר ויותר מלוכסנות (צילום: אהוד מלמד)
 

המזרח הרחוק
 

העיניים הופכות מלוכסנות ולגמל צומחת עוד דבשת...

מסע לאורך דרכי המשי מפגיש אותנו עם נקודות החיבור היבשתיות המעניינות ביותר. תוך מספר שעות, במהלך חציית רכס הרים, משתנים תווי פנים והופכים לפתע מלוכסני עיניים. אנו מגלים היכן על ציר היבשת פגשו השיש-קבב והפיתה מאגן הים התיכון, את הדים-סאם, הירקות המוקפצים והנודלס הסיניים. היכן מפסיקים לשתות תה שחור עם קוביות סוכר, ועוברים לתה ירוק בצלוחית, היכן נפגשו האיסלאם והבודהיזם והיכן לפתע צמחה לגמל עוד דבשת.
 
הנופים במסע לאורך דרכי המשי מישתנים מדי יום, ולא מפסיקים להפתיע. הם חוצים שרשרות הרים אדירות, עמוסות שלגים וקרחוני עד, יערות אלפיניים ויערות גשם לחים, כרי דשא ירוקים, בהם רועים עדרי סוסים פראיים ויאקים. תפאורה אין סופית של אגמים, מנזרים טיבטיים, ערבות נוודים, מדבריות, דיונות ענק ונאות מדבר, בהן צמחו ערי שווקים עתיקות.
מערבה מסין: דרכי הסחר

דרך המשי
גמלים דו דבשתיים במדבר טקלאמקאן, דרכי המשי מקיפות אותו מצפון ומדרום (צילום: אשחר יופה)
 

דרך המשי או דרכי המשי?

את השם "דרך המשי" הגה בסוף המאה ה-19 חוקר גרמני בשם פרדיננד פון ריכטהופן. הוא התכוון לנתיב ההיסטורי היבשתי, המקשר בין סין העתיקה, מרכז אסיה, המזרח התיכון ואירופה, שהמשי היה הסחורה החדשנית ביותר שהגיעה דרכו. למעשה בשטח קיימים עשרות נתיבי שיירות ואלומות דרכים עתיקות, מתקופות שונות, החוצים את המרחב האירו-אסיאתי. לכן, מכאן והלאה נשתמש במושג "דרכי המשי".
 
עד לא מזמן, האזורים המרתקים בהם עוברים הנתיבים העתיקים של דרכי המשי, נשארו נחלתם הכמעט בלעדית של תרמילאים הרפתקנים. מקומות מרתקים כמו קירגיזסטן, מדינת הנוודים ההררית, העיר העתיקה קשגאר במערב סין ואזורים מעניינים בשולי הרמה הטיבטית, במחוז גאנסו (Gansu) וצפון מחוז סצ'ואן (Sichuan) שבסין, נותרו מחוץ למפת התיירות העולמית.
כתבות על קירגיזסטן  |  כתבות על סין

דרך המשי
דרכי המשי היבשתיות (אדום) והימיות (כחול), מפה סכמטית  (מקור: Wikimedia)

 

דרכי המשי נפתחות למטיילים מהמערב

דרכי המשי העתיקות "העלו אבק" שנים ארוכות, תוך שהן נעלמות מעברו השני של מסך ברזל כבד, בשטחן של אימפריות וממלכות סגורות ומסוגרות. מקומות רחוקים ומציתי דמיון, כמו הערים העתיקות קשגאר (Kashgar), אוש (Osh) ונאת המדבר טורפאן (Turpan), שהיו מרכזי תרבות ומסחר תוססים וחשובים, נסגרו במהלך מאות שנים מהעולם, במעין קפסולה של זמן. גם מעברי ההרים המסתוריים, כמו מעבר טורוגרט (Torugart) ומעבר קאראקוראם (Karakoram), המחברים בין אזורי ההשפעה של סין, הודו ורוסיה, היו מחוץ לתחום עבור נוסעים מהמערב.
 
בשנות השמונים החלה סין העממית להיפתח בהדרגה עבור מטיילים מערביים, לאחר שבמשך שנים הייתה נעולה ומסוגרת. בשנות התשעים התרחש הבלתי ייאמן, וברית המועצות נפלה. כך, לאט ובהדרגה נפתחו למטיילים מערביים גם המדינות הצעירות של מרכז אסיה.
 
דרך המשי
הנוודים הקירגיזיים משמרים אורח חיים פשוט, עולם שקפא בקפסולה של זמן (צילום: אהוד מלמד)
 
 

תשתיות תיירות על דרכי המשי

כיום דרכי המשי העתיקות פתוחות ומתאימות עבור כל סוגי המטיילים, המעוניינים לחוות את המסע הייחודי. מוזיאונים חדשים ומרתקים נחנכו, אתרים היסטוריים וארכיאולוגים, אשר היו מוזנחים ועזובים במשך זמן רב, זוכים להכרה ושימור. פן חשוב נוסף במסע, הם המפגשים המרתקים עם קהילות מקומיות מגוונות, השמחות ולעיתים משוועות להיפתח לעולם ולהתפרנס מתיירות. בתי מלון חדשים ומודרניים נפתחו בסמוך לכל האתרים החשובים, ודרכי התחבורה, שבעבר הלא רחוק היו מאתגרות וקשות, השתפרו פלאים בשנים האחרונות. לרשות המטיילים עומדים אוטובוסים ממוזגים ומודרניים וקרונות רכבת, עם תאי שינה נוחים להעביר שנת לילה נעימה ולגמוע מרחקים.
 
בנוסף השתפרה מאוד התעופה האזרחית, עם מגוון אפשרויות טיסה בין לאומיות לקירגיזסטן, נקודת ההתחלה המועדפת לטיול על דרכי המשי. גם בתחומי סין השתפר מאוד מערך טיסות הפנים, בין הערים הגדולות ואתרי התיירות החשובים, במערב הרחוק של המדינה הענקית.
 
דרך המשי
אוהל יורטה במרעה הקיץ בהרי קירגיזסטן (צילום: אהוד מלמד)
 
 

מדינות על דרכי המשי

דרכי המשי המגוונות עושות דרכן מאיטליה דרך טורקיה, עיראק, איראן, טורקמניסטן, אוזבקיסטן וקירגיזסטן עד לסין. חלק מהמדינות הללו סגורות עבורנו הישראלים, אבל האחרות קרובות ונגישות היום יותר מתמיד. עכשיו הזמן לצאת למסע למקומות הקסומים הללו על דרכי המשי, כי העולם משתנה מהר, בייחוד סין. 
 
דרך המשי
דיש בשיטות מסורתיות לאורך דרכי המשי, כדאי למהר כי העולם משתנה מהר (צילום: אהוד מלמד)


כתבות נוספות על דרכי המשי

המסע הגדול על דרכי המשי
יהודים על דרך המשי
אוזבקריסטן על דרך המשי

אשחר יופה
 
אודות הכותב
אשחר יופהמורה דרך בחברת איילה גיאוגרפית. טייל ותיק, בעל תואר ראשון בגיאוגרפיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית. מדריך טיולים ברגל, בג'יפים וטיולי עומק בטורקיה, גיאורגיה, איסלנד, קירגיסטאן וסין, ירדן ודרום אמריקה.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר