טרקים בהרי השמיים בקירגיזסטן

שני טרקים בהרי השמיים בקירגיזסטן
מאת: אשחר יופה 


קירגיזסטן נחשבת למדינה ההררית בעולם. 60 אחוז משטחה מתנשא מעל גובה 2,000 מטר, עובדה ההופכת אותה לגן עדן לחובבי טיולים רגליים. בין הפסגות עמוסות הקרחונים והשלג הניצחי, משתרע מרחב אדיר של טבע פראי, קניונים עמוקים, יערות עצי מחט אלפיניים ואין סוף אגמים, נהרות שוצפים וכרי דשא עצומים, אליהם עולים הנוודים הקירגיזיים עם בהמותיהם בחודשי הקיץ.


בקירגיזסטן מגוון גדול של טרקים, מתוכם אמליץ כאן על השניים שבעיניי הם היפים ביותר. שני הטרקים בהרי טיין שאן, המכונים "הרי השמיים", מתאימים למטיילים מיטיבי לכת, גם כאלו שכבר מזמן עברו את גיל התרמילאות.
 
טרקים בקירגיסטן, אגם אלא קול
אגם אלא-קול, אגם טורקיז בגובה 3,500 מטר אליו ניתן להגיע רק ברגל (צילום: חנה פפיאר)
 

פסגות ההימלאיה הצפוניות

הרי טיין שאן (Tian Shan), אלאי (Alay) ופאמיר (Pamir), הם הרכסים הצפוניים של שרשרת ההימלאיה. פסגותיהם מתנשאות לגבהים של 4,500 – 7,400 מטר, לאורכה של כל קירגיזסטן, והן מכוסות בפסגותיהן מעטה לבן כל השנה.
 
בנוסף לממגוון הנופים האדיר, קירגיזסטן עם אופייה הנוודי המיוחד היא ארץ פתוחה מאוד ומכניסת אורחים, בעלת מסורת טרקים ומסעות טיפוס הרים ארוכה ומפוארת. פסגות הרי טיין שאן היו במשך שנים, ועדיין נשארו, מגרש המשחקים האלפיניסטי של מטפסי ההרים הרוסים. אלו חקרו, מיפו וכבשו את פסגות ההרים, בקצה האימפריה הסובייטית ואזורי ההשפעה הרוסים.
 
לאחר קבלת העצמאות, בשנת 1991, נפתחה קירגיזסטן למשלחות טיפוס וקבוצות טרקרים מהמערב. כיום, במהלך חודשי הקיץ נוחתות בבישקק עשרות טיסות מיעדים שונים באירופה, ומביאות תיירים אשר מגיעים במיוחד "לטרק" בהרי קירגיזסטן. ישנן אין סוף אפשרויות לטרקים בקירגיזסטן. מספיק רק מבט חטוף על מפה טופוגרפית 1:200,000 רוסית, המתארת קטע אקראי בהרי טיין שאן, בכדי להזיל ריר מכל טרקר מצוי.
כתבות נוספות על קירגיזסטן
 


אגם איסיק קול (A), העיירה קראקול (B), ממנה יוצאים לטרקים, ונקודות בשני הטרקים המוזכרים בכתבה
 

טיולי אופניים
הטרק לקרחון אינילצ'יק

הטרק הראשון עליו בחרתי להמליץ, הוא טרק קשה אשר חלקו המרכזי הוא  שמונה ימי הליכה רצופים, הנחשב לאחד הטרקים הטובים בעולם. החזרה ממנו מתבצעת בטיסת מסוק מרהיבה, בין פסגות מושלגות וקרחונים. טרק אינלצ'ק  (Engilchek)  מתמקד באזור הפסגות הגבוהות ביותר של הרי טיין שאן, וההליכה היא בעיקר על ולאורך קרחון, הנחשב לאחד הקרחונים הארוכים והמאסיביים ביותר בהרי ההימלאיה ובעולם כולו (מחוץ לקטבים).

אורכו של קרחון אינלצ'ק 62 קילומטר, וטיפוס לאורכו מוביל למחנות הבסיס של שתיים מהפסגות הגבוהות ביותר במרכז אסיה: פסגת פובדי (
Pik Pobedy), שגובהה 7,439 מ', הייתה הפסגה הגבוהה ביותר בברית המועצות וכיום הגבוהה בקירגיזסטן. שמה, שפירושו "פסגת הניצחון", מנציח את הניצחון על הנאצים במלחמת העולם השנייה. מנגד לה נמצאת פסגת חאן טנגרי (Khan Tengri) החדה והדרמטית, שגובהה 6,995 מ', שהיא השנייה בגובהה בקירגיזסטן. היא קרויה על שם אל השמיים טנגרי, האל הכל-יכול של עמי הערבה.
 
נקודת ההתחלה נמצאת במרחק יום נסיעה מהעיירה קרקול (Karakol) שעל החוף המזרחי של אגם איסיק קול (Issyk Kul), ושלושה ימי הליכה מקרחון אינילצ'יק. הרכבים פורקים את הציוד בכרי דשא יפים ונידחים, בשם אצ'יק-טאש (Achik Tash), בגובה 3,000 מ'. משם מתחילים ללכת בנתיב המטפס בהדרגה לעבר מעבר טוז (Tuz), מעבר המלח שגובהו 4000 מ'. המעבר נמצא במרומי רכס גבוה, מעל עמק הקרחון האדיר, עם נוף עוצר נשימה לפסגות הגבוהות של הרי טיין שאן.

טרקים בקירגיסטן, מעבר טוז
מעבר טוז, נוף עוצר נשימה לפסגות הגבוהות של הרי טיין שאן (צילום: חנה פפיאר)

טרקים בקירגיסטן, מעבר טוז
מעבר טוז, מבט לעבר עמק אינילצ'יק, בדרך לקרחון הגדול (צילום: חנה פפיאר)
 

נתיב הטרק מטפס באופן מדורג מגובה 3,000 מטר, בנקודת ההתחלה, לגובה 4,500 מטר בנקודת הסיום. בהשוואה לטרקים גבוהים אחרים בהרי ההימלאיה או באנדים, נחשב לטיפוס מדורג באופן יחסי, כאשר כל יום עולים בממוצע 200 מטר בגובה. הטרק מסתיים במחנה הבסיס הממוקם למרגלות הפסגות האדירות.

בדרך מבקרים באגם מרצבאחר (
Merzbacher), שהוא למעשה קטע שבור בלב הקרחון האדיר, בו צפים ונשברים גושי קרח עצומים. כל שנה בחודש אוגוסט מתרוקן האגם לפתע, ללא הסבר גיאולוגי ברור. גולת הכותרת של הטרק היא ההליכה הארוכה על הקרחון, ונוף הפסגות האדיר שנשקף מכל כיוון משך 5 ימים.
 
טרקים בקירגיסטן, קרחון אינילצ'ק
הליכה על קרחון אינילצ'יק, מהקרחונים הגדולים ביותר על הרי ההימלאיה ובעולם כולו (צילום: חנה פפיאר)
 

התארגנות לטרק לקרחון אינילצ'יק

אזור נידח ומבודד זה נגיש למטיילים ומשלחות רק חודשיים בשנה, בין יולי לסוף אוגוסט, זמן בו ניתן להסתמך על מחנות האלפיניסטים. גם במהלך חודשים אלה מזג האוויר באזור נתון לשינויים. האזור נמצא בפינה המזרחית הנידחת ביותר של קירגיזסטן, במשולש הגבולות עם סין העממית וקזחסטן.
 
מבחינה לוגיסטית מומלץ מאוד לצאת לטרק זה עם חברת טיולים מאורגנת, הדואגת להתארגנות המורכבת: אישורי גבול, אישורי כניסה לאזור הקרחון, מאהלי לינה מסודרים (מחנות קבע למשך הקיץ), סחיבת הציוד בעזרת סוסים וסבלים, כלכלה מלאה, הדרכה מקצועית וטיסת מסוק מרהיבה חזרה לציביליזציה בסיום הטרק.
כתבה נוספת על שני טרקים בקירגיזסטן
 
טרקים בקירגיסטן, קרחון אינילצ'ק
מסוק מביא ציוד ומחזיר מטיילים בסיום הטרק לקרחון אינילצ'יק (צילום: חנה פפיאר)
טרק על רכס טרסקי אלא-טו

טרק טרסקי אלא-טו (Terskey Ala-Too) הוא טרק נפלא של שבוע הליכה בהרים, ברמת קושי בינונית עד גבוהה, המפגיש את המטיילים עם כל היופי הנופי והתרבותי של קירגיזסטן. נתיב הטרק עובר ברכסי ההרים האדירים, בשוליו הדרום-מזרחיים של אגם איסיק קול, ומחבר שלושה עמקים אלפיניים, דרך סדרת מעברי הרים יפים, גבוהים ומאתגרים. הטרק חוצה נופי פרא של יערות עד מחטניים, נהרות שוצפים, אגמי טורקיז ושדות שלג אדירים, לרגלי פסגות עטורות קרחונים.
 
במהלך הצעידה בנופים המרהיבים, נחשפים המטיילים מקרוב לאורח חיי הנוודים הקירגיזיים, ולמסורת אירוח חמה, במאהלי היורטה הפזורים בעמקים. תוך כדי ההליכה בכרי הדשא הגבוהים, בינות מאהלי היורטה, פוגשים עדרים גדולים של סוסים, ואפשר לנצל את ההזדמנות לרכיבה על גב סוסים קירגיזיים גזעיים.
 
לטעמי, גולת הכותרת בטרק היא טיפוס לאגם הטורקיז הגבוה אלא קול (Alla Kul), שגובהו 3,500 מ', הנמצא עמוק בהרים מעל העיירה קרקול, ונחשב ליפה באגמי קירגיזסטן (תמונת האגם פותחת כתבה זו).

טרקים בקירגיסטן
מפגש עם חיי הנוודים הקירגיזיים בהרים   (צילום: חנה פפיאר)
 

העלייה לאגם תלולה ומאתגרת, ואפשרית רק בהליכה רגלית, אך היא שזורה במפלים יפים. כאשר מגיעים מתנשפים לשפת האגם, אי אפשר שלא להתפעל מגודלו, מתכול מימיו ומנוף הפסגות המשונן המקיף אותו. לאורך חופו הצפוני יוצא שביל צר ותלול, העולה לאוכף מעבר הרים שגובהו 3,800 מ'. מכאן נפרש נוף האגם, על רקע הקרחונים האדירים של פסגות רכס טרסקי אלא-טו, המגיעות לגובה 5,000 מ', ונוף עמקים וקניוניים מיוערים.
 
הירידה מהאוכף תלולה וחלקה, והיא מתבצעת בחלקה על שלוגיות ארוכות ומשופעות, אך בסופה היא מתגמלת במעיינות חמים נפלאים, בעמק אלטין אראשן (Altyn Arashan). המעיינות נובעים בטמפרטורה של 45 מעלות צלזיוס, וממלאים בריכות מלאכותיות בתוך בקתות עץ קטנות, בעמק ירוק ופסטורלי. איזו דרך נהדרת לסיים יום הליכה.
 
לפני שיוצאים לטרק, חייבים להצטייד בציוד מתאים, נגד גשם ושלג, שיורד באזורים הגבוהים של הטרק במהלך כל השנה. גם הצטיידות באוהל היא חובה. קניות והקפצות מנקודת ההתחלה והסיום, ניתן לארגן בעיירה הנחמדה קרקול.
כתבה על טיול ג'יפים לקירגיזסטן

טרקים בקירגיסטן
עדרים על כרי הדשא למרגלות הפסגות המושלגות (צילום: אהוד מלמד)
 

תוספת לטרק על רכס טרסקי אלא-טו

לטרק עליו כתבתי למעלה, ניתן להוסיף עוד יומיים נפלאים של הליכה משולבת ברכיבת סוסים, ברמת האגמים הגבוהה והיפה שמדרום לאגם איסיק קול.
 
בין רכסי טיין שאן הגבוהים שמדרום לאגם איסיק קול, ובין הרכסים הגבוהים המציינים את גבול קירגיזסטן-סין, נמצאת רמת כרי דשא ואגמים גבוהה, הנקראת רמת אראבל (Arabell). בקצה הרמה נמצא מכרה קומטור (Kumtor), אחד ממכרות הזהב הגדולים והחשובים בעולם, המתופעל על ידי חברת כרייה קנדית. אנו מטפסים לרמה, שגובהה 4,000 מטר, על כביש מרשים שפרצו הכורים הקנדיים, המתפתל ומטפס דרומה מחוף אגם איסיק קול.
 
תחילת הטרק בגובה 3,800 מטר, בין מרבדי אגמים יפים. במשך יומיים חוצים נופי פסגות וקרחונים, אגמים רבים, בהם מקייצים ומקננים עופות מים, ומרחבי טבע פראי. ניתן לשלב הליכה רגלית ורכיבה על סוסים, אשר מלווים אותנו במהלך הצעידה ומסייעים בסחיבת הציוד ובחציית נהרות ומכשולי מים.
 
טרקים בקירגיסטן  טרקים בקירגיסטן
פריחה בכרי הדשא הגבוהים (צילום: חנה פפיאר)
 

מפגש עם הנוודים הקירגיזיים

האופי הלוגיסטי של הטרקים בקירגיזסטן שונה מיעדים מוכרים אחרים, כגון נפאל, הרי האלפים, הפירנאים ורכסי הרים אחרים, בהם תוואי מסלול הטרק עובר מכפר לכפר או מבקתה לריפיוחיו כזה או אחר. כאן חלק מהאתגר הוא העצמאות המלאה בשטח, הנמשכת לעיתים כמה ימים. לכך יש להיערך בהתאם, להתארגן עם הציוד הנכון, כמות מזון מספקת, הכנת מסלול מדוקדקת ורמת התמצאות גבוהה בשטח.
 
בחודשי הקיץ, מסוף יוני עד סוף ספטמבר, נמצאות אלפי משפחות הנוודים הקרגיזיות בג'יילו (Jailu), מרעה הקיץ המסורתי, בכרי הדשא הגבוהים שבעומק השטח ההררי. הדבר מקנה לנו הטרקרים יתרונות אדירים. בג'יילו נמצא שפע סוסים זמינים לסחיבת הציוד ורכיבה, וחשיפה נהדרת לאורח חיים מסורתי ותרבות עתיקת ימים, המאפיינת את עמי הערבה של מרכז אסיה. תרבות זו, אשר כמעט ונכחדה מהעולם, נראית בקירגיזסטן חזקה מתמיד.
 
טרקים בקירגיסטן
מפגש מקרוב עם חיי הנוודים הקירגיזיים בהרים (צילום: אהוד מלמד)

 

כתבות על קירגיזסטן ודרך המשי

שני טרקים בקירגיזסטן
טיול לקירגיזסטן - ארץ הנוודים ההררית
טיולי ג'יפים בקירגיזסטן 
המסע הגדול על דרכי המשי

כתבות נוספות על טרקים

טרק אנאפורנה בייס קמפ (נפאל)
הר קאילאש (סין) – מסע מצולם בעקבות צליינים
טרק בהרי פינדוס (יוון)
מסלול בשמורת אגוואסטורטס (ספרד)
10 יעדי טרקים מומלצים

מידע נוסף

כתבה על תיירות אחראית (איזה מתנות מומלץ להביא, אם בכלל)
כתבה על תקשורת לוויינית למטיילים

אשחר יופה
 
אודות הכותב
אשחר יופהמורה דרך בחברת איילה גיאוגרפית. טייל ותיק, בעל תואר ראשון בגיאוגרפיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית. מדריך טיולים ברגל, בג'יפים וטיולי עומק בטורקיה, גיאורגיה, איסלנד, קירגיסטאן וסין, ירדן ודרום אמריקה.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר