טיול לקירגיזסטן – ארץ הנוודים

טיול לקירגיזסטן – ארץ הנוודים ההררית
מאת: שמוליק פרידמן 


סוף מאי 2003, בתור למטוס באיסטנבול, אני מנסה לתהות על קנקנם של העולים לטיסה. רובם מלוכסני עיניים, בעלי גוף חסון ומוצק, דוברי שפה שנשמעת כמו בליל של טורקית ורוסית. המטוס עמד להמריא בטיסת לילה לבישקק בירת קירגיזסטן.


יותר מעשר שנים חלפו מאז. מדי שנה, כאשר אני שב לקירגיזסטן כמדריך טיולים, אוחזת בי התרגשות בכל נחיתה בשדה התעופה. אילו הרפתקאות נחווה הפעם בארץ הנוודים וההרים?
 
קירגיסטן
אוהל יורטה ועדרים על כרי הדשא, חיי הנוודים למרגלות הרי קירגיזסטן הגבוהים (צילום: אהוד מלמד)
 

ילדים, אתם מחפשים צרות...

למסע הראשון יצאתי עם חבר טוב מהקיבוץ. מעט מאוד ידענו על קירגיזסטן. כל יוצאי ברית המועצות אתם התייעצנו, הודיעו לנו שנפלנו על הראש: "ילדים, אתם מחפשים צרות". אבל אנחנו קיבוצניקים עקשנים, שמחפשים לגלות את העולם ו... צרות, הבטנו בבטחה באטלס הישן. שמות ובליטות טופוגרפיות חדות, כגון, הרי טיין שאן (Tian Shan) ורמת פאמיר (Pamir), רכסי ההימלאיה הגבוהים והצפוניים, אגם איסיק קול (Issyk Kull) והערים אוש (Osh) ובישקק (Bishkek), הציתו את דמיוננו ועודדו את האמונה בצדקת הדרך.
 
אחרי חמש שעות באוויר מטוס האירובוס הטורקי החל מנמיך. מהחלון ניבטה זריחה עצלה על ארץ ערבות דשא ירוקה, כאשר ברקע פסגות הרים נישאות עטורות קרחונים ושלג. הרגשנו שהגענו למקום הנכון.
 
קירגיסטן
אגם קרחוני בהרי טיין שאן, קירגיזסטן (צילום: אשחר יופה)


יעדים מרכזיים בטיול בקירגיזסטן: בישקק (A), קראקול ואגם איסיק קול (B), אגם סנוג קול (C), אוש (D)


המזרח הרחוקקירגיזסטן – מאז ועד היום

מאז אני ממשיך לשוב פעם אחר פעם למקומות המיוחדים לאורך דרכי המשי ההרריות, לנופים, לאנשים, לאוכל המיוחד, להיסטוריה ולתרבות המופלאה, שלא מפסיקים להפתיע ולהיחשף כל פעם מחדש. כיום קירגיזסטן היא כבר לא סודם הפרטי של תרמילאים הרפתקנים (כמוני, אז) ומטפסי הרים נועזים. קירגיזסטן נפתחת לעולם ומאפשרת לפוטנציאל התיירותי האדיר שבה לפרוח.
 
אין ספק שתשתיות הכבישים ובתי המלון השתנו מאז נחיתתי הראשונה, אך עדין קשה לומר שקירגיזסטן מוכנה בכל לתייר המערבי המפונק. במרכזי התיירות הבודדים אכן נפתחים מלונות טובים, בעיקר סביב אגם איסיק קול, האגם הגדול בקירגיזסטן, וליד אתר הסקי קרקול (Karakol). בדרכים הצדדיות ובהרים עדיין יש בעיה למצוא שירותים מסודרים ובתי מלון ברמה טובה. מסיבה זו מאד מקובל בקירגיזסטן ללון בבתי המקומיים, אשר מורגלים לארח תיירים דרך מרכזי סיוע מקומיים בשם CBT (Community Based Tourism), המפנים את התיירים לאירוח בבתי המקומיים.
 
חלק ניכר מהכבישים מתחלפים באמצע לדרכי עפר, עקב תחזוקה לקוייה. אך למרבה המזל הסינים משקיעים בשנים האחרונות וסוללים דרכים מרכזיות, על מנת לאפשר תנועת סחורות סיניות דרך קירגיזסטן לארצות הצפון.

קירגיסטן
יורטות מקופלות על גב גמלים, ארץ הנוודים (צילום: אשחר יופה)
 

טיול עומק לקירגיזסטן – פסיפס נופים, עמים ותרבויות

טיולים אלו מפגישים את המטיילים עם התרבויות והנופים המגוונים של קירגיזסטן. הליכות רגליות קלות, לאורך מגוון נופים, הן בעיניי הדרך המהנה ביותר לטייל ובאמת להרגיש את הארץ. מפגשים תרבותיים עם פסיפס העמים הצבעוני המייחד את קירגיזסטן, מאפיינים את היותה בלב אזור דרכי המשי.
 
בטיולי השטח יבלטו כמובן הקירגיזים המוסלמים – נוודים סוניים, שבקיץ נוטים את היורטות שלהם בהרים, עם עדריהם, והם מהווים מעל 50% מהאוכלוסייה בקירגיזסטן. במרכז בישקק ובמרכזי העסקים, בולט המיעוט ממוצא רוסי, השולט בחלק ניכר מהכלכלה. את המיעוט האוזבקי, שהוא מפותח יחסית וסובל מקנאת הרוב הקירגיזי, פוגשים בעיקר בגבול הדרום-מערבי, באזור העיר אוש. קצת פחות בולטות, אך מאוד ציוריות בלבושן, הן הנשים הטאג'יקיות הגרות בכפרים ליד הגבול עם טאג'יקיסטן. בני המיעוט הסיני, המכונים אויגורים, בדרך כלל ממוצא מוסלמי סוני, והם בולטים מאוד בהופעתם החריגה.
 
ניתן לבקר אמנים ובעלי מלאכה מקומיים, או להשתתף בסדנאות בישול בבתי התושבים, ולסיים בארוחת ערב של אוכל מקומי מעשה ידינו. הכנת אטריות סיניות באופן ידני, שלא לדבר על ניסיון להכין אותן בעצמנו, הן חוויות מרתקת במיוחד. בטיולים אלה נהנים מפולקלור עשיר ומיוחד, והם מתאימים לכל גיל. הלינה היא בבתי מלון מודרניים והתחבורה בעזרת אוטובוס תיירים נוח ורכבי שטח, הנהוגים על ידי מקומיים.
כתבה על שני טרקים בקירגיזסטן
 
קירגיסטן
בן המיעוט האויגורי בקירגיזסטן (צילום: אשחר יופה)
 

טיול ג'יפים בקירגיזסטן – לטייל בחצר האחורית

בעזרת רכבי שטח, אמינים ונוחים, אותם נוהגים המטיילים בעצמם, אנו חוצים את רכסי טיין-שאן האדירים, דרך מעברי הרים שבמהלך החורף הם סגורים עקב שלגים. החל מסוף יוני, עם הפשרת השלגים, אנו מטפסים בדרכים שידעו ימים טובים יותר, אל מעברים בגובה של כ- 4,000 מטר. בדרך פוגשים לא רק את הנופים המדהימים והתצפיות הנפלאות, אלא גם את הרועים הנוודים. אלו מגיעים לגבהים של מעל 3,000 מטר, שם קר יותר בקיץ והעשב גדל טוב יותר, ומקימים את מחנות היורטות בהם יתגוררו במשך הקיץ.
 
הטיול מתחיל בעיר הבירה בישקק (Bishkek) ומסתיים בעיר השווקים הדרומית אוש (Osh). הג'יפ המודרני הוא אמצעי הטיול הנוח והיעיל ביותר להגיע לפינות הנידחות והיפות של קירגיזסטן ההררית. אנו נוהגים להגדיר טיולים אלו "לטייל בחצר האחורית של המדינה". אבל אל חשש, לא כל היום יושבים בג'יפים. במהלך הטיול ניתן לשלב הליכות רגליות קלות, התנסות ברכיבת סוסים וביקור באזורי הנוודים הנידחים והיפים ביותר בלב ההרים.
 
גם בטיול ג'יפים ניתן ללון בבתי מלון מסודרים, אך לילה אחד אנחנו תמיד לנים במאהל יורטות, הנמצא לחוף אגם הנוודים סונג קול (Song Kol) סביב האגם מתקבצים בקיץ עשרות רועים עם עדריהם ונוטים את היורטות שלהם. הלינה במקום מתגמלת בנוף נהדר של האגם וההרים סביב, וכן בדרך המתפתלת ועולה לאגם. היורטות מותאמות למגורי תיירים, עם מיטות "אמיתיות" ושמיכות טובות. אך השירותים, כמובן, בחוץ. 
 
טיול ג'יפים מתאים למגוון רחב של מטיילים, לא רק עבור "ג'יפאים מקצועיים", כי הג'יפ כאן הוא רק האמצעי ולא המטרה (וגם לא חייבים לנהוג, כמובן).
קירגיסטן
טיול ג'יפים בקירגיזסטן, נופים מושלגים בדרך למעבר טוסור (צילום: אשחר יופה)
טיולים למיטיבי לכת – גן העדן של קירגיזסטן

קירגיזסטן נחשבת גן עדן עבור טרקרים ומטפסי הרים, וגם עבור מטיילים חובבי לכת, אבל קצת פחות "קרביים". אם בעבר הלא רחוק הייתה קירגיזסטן מגרש המשחקים הפרטי של חבורות אלפיניסטים מברית המועצות, כיום, בעיקר בחודשי הקיץ, היא מגנט למשלחות טיפוס וטרקרים אוהבי לכת מכל קצות תבל.
 
מגוון אזורי הטרקים בקירגיזסטן הוא אדיר, אך האזורים הפופולריים ביותר הם רכסי טיין שאן הגבוהים, הנמצאים מעל החוף הדרום-מזרחי של אגם איסיק קול. העיירה קרקול (Karakol), השוכנת לחופו המזרחי של האגם, מהווה בסיס נוח להתארגנות ויציאה לשטח. הטרקים בקירגיזסטן מתאימים עבור מטיילים אוהבי לכת, אשר נהנים בסוף יום הליכה הגון להתכרבל בשק שינה חם וללון באוהל.
כתבה על טרקים בקירגיזסטן
 
קירגיסטן
קרחון אינילצ'יק, טרק למיטיבי לכת (צילום: חנה פפיאר)
 
 

לראות את קירגיזסטן לפני שתתקלקל

בשנים האחרונות נוספו טיסות בין-לאומיות רבות לקירגיזסטן, גורם המגמיש ומייעל את אפשרויות הטיול. ריבוי הטיסות מאפשר, למשל, טיסה הלוך מעיר הבירה בישקק וחזרה נוחה ארצה מהעיר הדרומית אוש, עם אותה חברת התעופה. חברות התיירות המקומיות עושות מאמץ גדול להבין ולענות על דרישות המטיילים, לספק תנאי תחבורה נאותים, ולחשוף במקצועיות בפני המטייל את הצדדים האותנטיים והמיוחדים ביותר בתרבות ובנופי הארץ.
 
בשנים האחרונות נבנתה בקירגיזסטן תשתית בתי מלון חדשה, ברמות שונות, גם באזורי פריפריה. עובדה זו פותחת אפשרויות לטיול מהנה גם לקהל מטיילים המעדיף לינה בחדר עם שירותים צמודים, מיטה ומקלחת חמה בסוף יום של טיול שטח. אך אין להתבלבל  ענף התיירות בקירגיזסטן רק בראשית הדרך, ועדיין רמת השירותים והלינות נמוכה מהמקובל במערב.

כאן נשאלת השאלה  מה עדיף? לחכות מספר שנים עד השבחת השירותים או לנסוע כעת? התשובה כמובן תלויה באופי המטייל. המטייל ההרפתקן ותאב האקזוטיקה והאותנטיות לא יחכה, כי רק כך הוא יזכה לראות את המקומיים כפי שהם באמת, לפני שהתקלקלו על ידי המוני התיירים שיגיעו בעתיד (והם יגיעו, ראו את טורקיה וגאורגיה היום לעומת 10-20 שנים לאחור).
 
קירגיסטן
רכיבה על סוסים, דרך נפלאה להגיע לנופי ההרים (צילום: אשחר יופה)

 

מידע נוסף

כתבות נוספות על קירגיזסטן ודרך המשי 
אודות הכותב
שמוליק פרידמןמדריך בחברת איילה גיאוגרפית. מדריך טיולים לגיאורגיה, ארמניה, ירדן, טורקיה (טיול ג'יפים הראשון לקצ'קר רשום על שמו...), מרוקו, מקדוניה, אלבניה, אתיופיה, נמיביה אוזבקיסטן, קירגיסטאן, בורמה, קמבודיה, וייטנאם, סרי לנקה, דרום אמריקה.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר