נפאל - כתבות, המלצות ומסלולים לטיול בנפאל

נפאל - כתבות, המלצות ומסלולים לטיול בנפאל
צילום: Sebastian Pena Lambarriבירה
קטמנדו Kathmandu
ערים מרכזיות
בירטנאגר Biratnagar, פאטן Patan, פוקרה Pokhara, בירגנג' Birganj
משטר
רפובליקה דמוקרטית, פדרלית, רב מפלגתית, לא יציבה
אוכלוסיה
31 מיליון תושבים 
שטח
147,181 קמ"ר 
אקלים
מונסוני דו עונתי. העונה היבשה מאוקטובר עד מאי, העונה הרטובה (המונסון) מיוני עד ספטמבר
שפה
נפאלית ו- 12 שפות אחרות
דתות
הינדים 80.6%, בודהיסטים 10.7%, מוסלמים 4.2%, אחרות 4.2%
קהילה יהודית
אין קהילה יהודית מאורגנת
מטבע
רופי נפאלי צמוד לרופי ההודי ביחס 5:8 1 רופי = 100 פאיסה Paisa.
הפרשי  שעות
GMT +5:45 (שעון ישראל, ללא שעון קיץ 3:45+)
קוד גישה טלפוני
977+
סיומת אינטרנט
np


בתפר בין הלוחות הטקטונים של הודו ואירואסיה, ובתפר בין המעצמות המאוכלסות בעולם, על גג העולם, היו הרבה ממלכות. לאחר שנעלמו ממלכות ונסיכויות זאנסקר, לדאק, טיבט, סיקים ומוסטאנג נשארו רק מדינות בהוטאן ונפאל.


נפאל, ערש הדת הבודהיסטית, המדינה בגבולה יש יותר פסגות מעל גובה המוות מכל מדינה אחרת, בהן הפסגה הגבוהה בעולם  האוורסט. נפאל היא ארץ מגוונת מבחינות אתניות וגאוגרפיות, המציעה שמורות סובטרופיות, מישורי סחף, נהרות שוצפים והרים מושלגים, חיות בר נדירות, ותרבות מרתקת בעמק קטמנדו. רבים מגיעים לנפאל כדי לערוך טיולים בהרים, ומחמיצים את התרבות המגוונת וחיי הטבע העשירים באחת מהמדינות הנינוחות בעולם. נפאל פתוחה יבשתית בכביש הידידות ללהסה (טיבט), ובשלושה מעברים להודו, ומקושרת אווירית לשכנותיה, לאמירויות, לבנגקוק וליאנגון.
 
מבט פנורמי של גג העולם, נפאל
נפאל, מבט פנורמי של גג העולם (צילום: יובל נעמן)
 

 ברירת מחדל
יעדי טיול בנפאל

במזרח נפאל נערכים טיולים באזור פסגת הקנצ'נג'ונגה  השלישית בגבהה בעולם, נערכים לרוב מהצד ההודי מסיקים ומדרג'ילינג. בודדים בלבד בוחרים בטיול מהצד הנפאלי.
 
בצפון מזרח נפוצים הטיולים באזור האוורסט, שחלקם מתחילים מג'ירי בשמונה ימי הליכה מפרכים עד למרכז הטרקים בעיירה נאמצ'ה-בזאר, ממנה יוצאים מסלולים אחדים לאוורסט בייס-קמפ, לאמה-דובלאם ביס-קמפ, לגוקיו, לתאמה, או כל שילוב בין המסלולים. רבים מעדיפים לטוס למנחת בלוקלה  מרחק של יום וחצי הליכה מנאמצ'ה, כדי לקצר את המסלול. הדרך הפופולרית היא מנאמצ'ה לאוורסט בייס-קמפ (EBC), תצפית מקאלה-פאטאר, מעבר הפאס לכיוון גוקיו וחזרה לנאמצ'ה.
 
במרכז נפאל הטיולים הקצרים יותר, ובדרגת קושי בינונית, ברכס הלאנגטאנג ובגאנש-הימאל. הטרק המפורסם הוא לאגמים הקפואים.

במערב התיכון ניצב גוש הפסגות הקרויות אנאפורנה. המרכז ממנו יוצאים היא העיר פוקהארה המאורגנת היטב לקבלת מטיילים רבים ומציעה שירותי בילוי וטרקים לרוב.

המסלול המקיף את גוש ההרים נקרא סובב אנאפורנה או בקיצור אראונד. חלקו הסופי מהכפר ג'ומסום ניתן להליכה במספר ימים קצר ומהווה תחליף קל ומהיר יותר לסובב האנפורנה כולו. הכפר ג'ומסום נגיש בטיסה ולאחרונה אף ברכב, והוא נמצא בפתחו של טרק לא שיגרתי למוסטאנג.

מסלולים נוספים באזור זה הולכים בכיוון ההפוך לאראונד, בכיוון ג'ומסום, לנקודת תצפית מהפון-היל. מסלול זה המשכו לג'ומסום או ניתן לקשרו למסלול לא קל העולה ללב הגוש ההררי, לאנפורנה בייס-קמפ (
ABC).

* על טיולים במסלולים באזור אנפורנה ניתן לקרוא בכתבות:

טרק משפחתי לאנאפורנה בייס קמפ
הכנות לטרק סובב אנאפורנה
טרק סובב אנאפורנה
טרק פון היל

 
רכס אנאפורנה, נפאל
רכס אנאפורנה בנפאל, יעד לטרקים רבים  
(צילום: כרמית וייס)
 
במערב נפאל נמצאת העיר נאפלגאנג', ממנה יוצאים מסלולים שעיקרם טיולים אתניים ופחות טיולים נופיים. זהו אזור לא מתויר המקביל לצידו השני של הגבול במדינות הימצ'ל-פראדש ואוטרנאצ'ל, הפופולריים ביותר בקרב מטיילי הודו.
 
דרום נפאל משוסעת בנהרות לרוב, ומציעה שייט בנהרות שוצפים, וביקור במספר שמורות טבע בהם מסתובבים קרנפים, טיגריסים, גאור, דובים, אנטילופות, עופות מים וטבע עשיר. באזור זה, בעיר לומביני נולד הבודהה, ואתר לידתו הוא מקום עליה לרגל לכל מאמין בודהיסטי כמו גם נכס שימור עולמי בחסות אונסק"ו.

* על טיול באזור שפלת הטראי ניתן לקרוא בכתבה:
שפלת הטראי ושמורת צ'יטוואן
 
קרנפים אסייתיים בשמורת צ'יטוואן, נפאל
קרנפים אסייתיים בשמורת צ'יטוואן (צילום: יובל נעמן)

 
עמק קטמנדו עצמו, גם הוא מוגן בשורה של אתרים מוכרזים לשימור בחסות אונסק"ו, יש בו שלוש ערי ממלכה מדהימות המשמרות ארכיטקטורה נאווארית, מבני דת בודהיסטים והינדואיסטים, ונקודות תצפית על הרי ההימלאיה.

* על אתרי עמק קטמנדו ניתן לקרוא בכתבות:

גילופי העץ של נפאל
עמק קטמנדו - המרכז העירוני
עמק קטמנדו - ברחבי העמק
עמק קטמנדו - טיול עם ילדים

 
 הסטופה הבודהיסטית בודהנת בקטמנדו, נפאל
הסטופה הבודהיסטית בודהנת בקטמנדו (צילום: יובל נעמן)
מורה נבוכים לכניסה לנפאל ואישורי טרקים

אשרת כניסה לשישים יום מתקבלת בנמל התעופה ובגבול בהצגת דרכון בר תוקף ושתי תמונות פספורט, במחיר 30US$ לכניסה אחת, 80US$ לכניסה מרובה, ללא תשלום מתחת גיל 10 וחינם לעד שלושה ימים. את האשרה ניתן להאריך במשרדי ההגירה בקטמנדו ופוקהרה לעוד 120 יום בתנאי שלא תעלה השהייה על 150 יום. קנס על שהיית יתר יהיה 2$ ל-30 יום ראשונים, 3$ לשישים הבאים ו-5$ לכל יום מעבר ל-90 יום חריגה (לתשלום ברופי נפאלי).
 
טרקינג פרמיט לא נדרש יותר לאזורי אנאפורנה, אוורסט ולנטנג.
·        לטרקים ל- Dolpa ו- Kanchanjunga - עלות הפרמיט 10$ לאדם לשבוע עבור ארבעת השבועות הראשונים ו- 20$ בשבועות שלאחר מכן.
·        Manaslu - 75$ לאדם לשבוע, למעט ספטמבר עד נובמבר, אז המחיר עולה ל-90$.
·        Simikot 90$ לאדם לשבוע.
·        מוסטנג ודולפה העליון - 700$ לאדם עבור 10 הימים הראשונים ו-70$ לאדם ליום לאחר מכן.
הערה: טרקים אל Dolpa, Kanchanjunga, Manaslu, Simikot ומוסטנג יכולים להתבצע באמצעות סוכנויות טרקים רשומות בלבד.
 
לשהייה בפארק האנאפורנה ישנו כיום אישור נוסף שהוטל על המטיילים באזור, הנקרא Tims Card (Trekkers' Information Management System) והוא עולה כ-10$ מטרתו היא מעקב יעיל על המטיילים ואיתור קל יותר במקרה של מצוקה או אסון. על מנת לנפקו יש להביא דרכון, צילום דרכון ושתי תמונות פספורט.

אישורי מעבר נוספים יש צורך להוציא כמה פעמים לאורך הטרק בנקודות משטרה מקומיות בהרים. אישורים אילו באים להבטיח בעיקר את בטיחות המטיילים ומיועדים לספירה ותיעוד המטיילים.

 

מידע נוסף

כתבות נוספות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר