נפאל - מלכת ההרים      

נפאל – מלכת ההרים
מאת: גולן לובנוב


טיול בנפאל הוא משיאיו של כל טיול במזרח הרחוק - בעיקר שיא של גובה. רבים מתחילים אותו בעיר קטמנדו, בירת נפאל, ויוצאים ממנה לטרקים על רכס אנאפורנה או רכס האוורסט, שפסגתו היא הגבוהה בעולם.


הרים בנפאל, טרק אוורסט בייס קמפ
בנפאל נמצאות 8 מתוך 14 הפסגות הגבוהות בעולם -
טרק אוורסט בייס קמפ, בדרך להר הגבוה בעולם
  (צילום: DanielPrudek)

נפאל - 8 מההרים הגבוהים בעולם

נפאל היא מדינה קטנה ביחס לשכנותיה באסיה - 147,000 קמ"ר, בהם חיים כ- 30 מיליון תושבים. היא כלואה ללא מוצא לים, בין הודו בדרום, לבין חבל טיבט של סין בצפון.
נפאל היא מדינה צרה וארוכה - אורכה ממזרח למערב הוא כ- 880 ק"מ ורוחבה מצפון לדרום הוא כ- 140 ק"מ.
לאורך גבולה הצפוני נפרש הרכס הראשי של פסגות ההימאליה, ובו אחדות מן הפסגות הגבוהות בעולם: 8 מתוך 14 הפסגות הגבוהות בעולם, שגובהן מעל 8,000 מטר, נמצאות בשטח נפאל, ובכללן הגבוהה שבפסגות תבל – האוורסט 8,848 מטר.


כצפוי ממקום מושבה של נפאל, בין הודו לסין, בין הדת הבודהיסטית השלטת 
בטיבט ובסין, לדת ההינדו המגיעה מהודו. כך היא הדת הנפאלית, רשמית נפאל היא מדינה הינדית (81%), אך למעשה הדת הנפאלית הינה תערובת נפלאה של אמונות הינדיות ובודהיסטיות כאחד.

בנפאל יש שתי ערים משמעותיות לתיירים: קטמנדו (Kathmandu) ופוקהרה (Pokhara) – עיירה יפהפייה היושבת על שפת אגם ומשמשת כבסיס יציאה לטרקים על רכס אנאפורנה (Annapurna).
כתבה על טרק אנאפורנה בייס קמפ  |  כתבה על טרק סובב אנאפורנה

נפאל, מקדש הקופים (Swayambhunath Temple) – מקדש בודהיסטי שממנו נשקפת תצפית יפה על העיר
מקדש סוויאמבהונאת – מקדש בודהיסטי שממנו נשקפת תצפית יפה על העיר קטמנדו  (צילום: kla3950)


המזרח הרחוקהמסע אל קטמנדו

כאשר יצאנו באוטובוס מקומי מהעיר וארנאסי שבהודו, אל נפאל ואל קטמנדו בירתה, לא ידענו כמה יפה ומה קשה תהיה הדרך, במהלכה החלפנו מנוע לאוטובוס ואף עלינו לגג האוטובוס בשל צפיפות עודפת. הדרך הייתה שווה הכול  אחרי לינה באזור הגבול שבין הודו לנפאל, ממשיכים ועולים אל עבר עמק קטמנדו. הדרך מלאה בצמחיה צפופה, כפרים ומקדשים רבים. 
 
קטמנדו, בירתה של נפאל, היא גם בסיס היציאה אל טרקים באזור קהומבו (Khumbu), אזור הר האוורסט בצפון-מזרח נפאל. מומלץ להישאר כאן מספר ימים, לטייל באתרי העיר ולהתארגן לטרק. כבר עם תחילת הטיול בעיר קטמנדו הרגשנו את העונג המשכר שבמקום: האקלים בעונת התיירות ממוזג ונוח, ולעיתים אף אלפיני וקר. תושבי העיר הם מהנעימים במזרח ואתרי העיר רבים ומעניינים. 
 
מקדש בודהנאת (Boudhanath), הסטופה הבודהיסטית הענקית, המפורסמת בסמלה – העיניים של בודהה
מקדש בודהנאת, הסטופה הבודהיסטית המפורסמת בסמל העיניים של בודהה (צילום: Ani Nero)


יעדי טיול בעמק קטמנדו
 

פאר הארכיטקטורה בעמק קטמנדו

כדאי להתחיל את הביקור במקדש סוויאמבהונאת (Swayambhunath Temple), המכונה "מקדש הקופים"  מקדש בודהיסטי שממנו נשקפת תצפית יפה על העיר. במקדש נתוודע אל דגלי התפילה וגלגלי התפילה הטיבטים (Mani Wheels). מחצית תושבי המדינה אינם יודעי קרוא וכתוב והם מתפללים בכך שהם מסובבים את הגלגל הנושא את תפילתם, או שהדגל עליו רשומים פסוקי תפילה נע ברוח הנושאת אותה עבורם.

בקטמנדו כדאי לבקר גם ב:
♦ מקדש בודהנאת (Boudhanath), הסטופה הבודהיסטית הענקית, המפורסמת בסמל העיניים של בודהה.
♦ המקדש ההינדואיסטי הגדול פשופטינאת (Pashupatinath), שנבנה על גדות נהר בגמטי, וגם לצידו, כמו בגדות נהרות הודו הקדושים, שורפים את גופות הנפטרים, בדרכה של נשמתן לגלגול טוב יותר.
♦ ארמון דורבר (Hanuman Dhoka Durbar), ששימש ארמון המלך, ומקדש האלה החיה (Kumari Ghar) שלידו.

עוד כדאי לבקר בעמק קטמנדו:

♦ בעיר העתיקה פָּטָן (Patanהמכונה גם לַליטְפּוּר (Lalitpur) – עיר היופי, בה מומלץ לבקר באזור כיכר דורבר (Durbar square), שם מרוכזים רוב מקדשי העיר.
♦ בעיר בהקטפור (Bhaktapurמומלץ לטייל בעיר העתיקה ובמקדשיה העתיקים.
♦ מקדש דקשינקאלי ((Dakshinkali בו נערך טקס הקרבת קורבנות.
♦ הכפר נגרקוט 
(Nagarkot), כ- 30 ק"מ מקטמנדו, בו מומלץ לישון ולקום לזריחה נהדרת מעל הרי ההימאליה.
 
העיר העתיקה פָּטָן (Patan) המכונה גם לַליטְפּוּר (Lalitpur), נפאל
העיר העתיקה פָּטָן המכונה גם לַליטְפּוּר, מומלץ לבקר באזור כיכר דורבר  (צילום: Andrey Khrobostov)

בעיר העתיקה בהקטפור (Bhaktapur) מומלץ לטייל בעיר העתיקה ובמקדשיה העתיקים, נפאל
בעיר בהקטפור מומלץ לטייל בעיר העתיקה ובמקדשים העתיקים  (צילום: Ugurhan Betin)
 

טרק לאוורסט

אין ספק שאחת החוויות המעניינות ביותר בנפאל היא טרק ברכס הרי ההימאליה. ישנם טרקים קשים וקלים, ארוכים וקצרים  לכולם צריך מעט כושר גופני. מרבית המטיילים באים לנפאל כדי לערוך טרק. עוד לפני שיצאנו מהארץ ידענו שנעשה את הטרק באזור הר אוורסט. אותו הר  הגבוה בעולם, משך את ליבנו לאורך זמן ארוך.

רק ב-
1856 קיבל ההר את שמו אֶוֶרֶסְט 
 עיוות שמו של סר ג'ורג' אִיוְרֶסְט (Colonel Sir George Everest), שעמד בראש מחלקת המדידות של הודו בטרם ביצוע מדידת הגובה על ידי יורשו בתפקיד  רד'נאת סידקאר, שמדד נכונה את גובהו ונתן את השם והכבוד לקודמו בתפקיד.
עשרות משלחות ניסו לטפס על ההר, מאז המשלחת הראשונה בשנת 1921. עשרות מטפסים גם מתו באותם ניסיונות. ב- 29 במאי 1953 נכבש ההר לראשונה ע"י מטפסי ההרים סר אדמונד הילארי הניו-זילנדי וטנזינג נורגיי משבט שרפה הנפאלי.
טרק בשמורת הר האוורסט
אין פירושו טיפוס על הפסגה, אלא מסע מרתק אל מרגלות ההר.


נקודות מרכזיות על טרק האוורסט בייס קמפ
 
השכם בבוקר יצאנו בנסיעה אל ג'ירי (Jiri) – עיירה קטנה, ממנה יצאנו למסע של 25 יום, מסע של טבע, של התנתקות מהכל. בשבילים בהם הלכנו לא נוסעות מכוניות, אפילו לא עגלות רתומות לבעלי חיים  אלו הם שבילים צרים, המטפסים על רכסים ועוברים על גשרים תלויים על גיאות. מרבית המטיילים שולחים את רוב מטענם המגיע להרים על ידי סבלים מקומיים  בעלי צוואר (ורגליים) חזקים מעין כמותם, או על גב יאקים  אותן בהמות מקומיות, בעלות קרניים ושער סמיך וארוך, שהן הנכס החשוב ביותר ליושבי ההרים.
* ניתן לדלג על קטע זה של הטרק בטיסה לעיירה לוקלה (
Lukla).
לינה בכפר ג'ירי  | לינה בעיירה לוקלה
 
גשר תלוי בטרק בין ג'ירי ללוקלה, הרים בנפאל
גשר תלוי בטרק בין ג'ירי ללוקלה - מסע של טבע והתנתקות מהכל  (צילום: Christopher Heil)
אוויר הרים צלול בדרך לאוורסט בייס קמפ 

הטיול בהרים הוא חוויה יוצאת דופן  זהו מסע ביינות הרים והחיים בהם, טיול בתוך יערות-עד ויערות מלאי ציפורים ושופעי צלילים. המון מים, המון מפלים  כמעט כל מספר מטרים שוצפים מפלים ונהרות  תוצאה של הפשרת השלגים ברכסים הגבוהים. הנהר העיקרי שליווה אותנו הוא דודקוסי קולה  "נהר החלב", ששמו ניתן לו על פי צבעו.
בשמורת האוורסט חיים בני שבט שרפה, שבט הנודע בעיקר הודות ל
סבלים המצטרפים למשלחות ההרים.

אופי הימים בטרק כולל:
♦ קימה בבוקר ואכילת ארוחת בוקר ענקית. קר והגוף צורך הרבה קלוריות.
♦ מתחילים ללכת במשעולי ההרים, בינות כפרי השרפה המקומיים, יערות, מקדשים, סטופות בודהיסטיות, גשרי עץ ציוריים  הכול ברגל. התנתקות, התנתקות אמיתית של טבע ונוף מדהימים.
♦ לאורך הדרך חולפים על פני סבלי השרפה, נשים וגברים כאחד, מברכים אחד את השני בברכת נמסטה  שלום נפאלי, מחייכים המון. בדרך פזורים המוני דגלי וגלגלי תפילה.
♦ לקראת ערב מגיעים לאחד הכפרים שבדרך – ברובם ישנם חדרי אירוח, אכסניות ציוריות הבנויות עץ, בדרך כלל תלויות על גדת פלג נחל. בקומה התחתונה מטבח וחדר אוכל, ובקומה השנייה חדרי אירוח.
 
לא אשכח את הלילה בעיירה נמצ'ה בזאר (Namche Bazaar), התחנה הגדולה האחרונה לפני אוורסט בייס קמפ (Everest Base Camp) - מחנה הבסיס של מטפסי האוורסט הנועזים. הבטתי דרך החלון וצפיתי בירח מלא וברקע הרים מושלגים, וריחו המשכר של אויר צלול בגובה 3,364 מטר  שיכרון אמיתי!
לינה בכפר נמצ'ה בזאר

נמצ'ה בזאר, טרק אוורסט
העיירה לוקלה - אפשר להגיע ברגל או בטיסה  (צילום: Christopher Heil)

איפה ישנם עוד אנשים...

לסיום רק אזכיר ביקור אצל אדון דורג'ה פסאן – בדרך לכפר לובוצ'ה (Lobuche), בתוך עמק רחב ידיים עצרנו באכסניה של דורג'ה לארוחת צהריים. כך התוודענו לאיש המיוחד הזה. בתיו של בניו היו פזורים בעמק והם גידלו יחדיו תפוחים. הרבה אוכל כאן היה על בסיס תפוחים  עוגות תפוחים, מאפה תפוחים, ליקר תפוחים, יין תפוחים ועוד.
בלילה, על משכבנו, נזכרנו בשיר של שלמה ארצי:
"איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש הזה".
ובאמת איפה יש עוד התנתקות, טבע ונופים
מדהימים שכאלו.
 
אוורסט בייס קמפ, טרקים בנפאל
הדרך לאוורסט בייס קמפ, קטע המסלול האחרון לפני הטיפוס המקצועני לפסגה  (צילום: hadynyah)
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


גולן לובנוב אודות הכותב
גולן לובנוב, בוגר לימודי מזרח אסיה והתמחות בהודו וסין (כולל לימודי שפה בסין). מרצה ומדריך לארצות המזרח הרחוק, מרכז אסיה, אירופה ומרכז אמריקה. מנכ"ל חברת יעדים Destinations טיולים גיאוגרפים מאורגנים ולנוסע העצמאי. אתר האינטרנט של חברת יעדיםסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר