נפאל מלכת ההרים        

נפאל – מלכת ההרים
מאת: גולן לובנוב


נפאל היא מדינה קטנה כ- 147,000 קמ"ר, בה חיים כ- 30 מיליון תושבים. היא כלואה ללא מוצא לים, בין הודו בדרום, לבין חבל טיבט בסין בצפון. נפאל היא מדינה צרה וארוכה. אורכה ממזרח למערב הוא כ- 880 ק"מ ורוחבה מצפון לדרום הוא כ- 140 ק"מ. לאורך גבולה הצפוני נמשך הרכס הראשי של פסגות ההימאליה ובו אחדות מן הפסגות הגבוהות בעולם: 8 מתוך 14 הפסגות הגבוהות בעולם, שגובהן מעל 8,000 מטר, נמצאות בשטח נפאל, ובכללן הגבוהה שבפסגות תבל – האוורסט 8,848 מטר.


פסגות ההימליה של נפאל, 8 מתוך 14 הפסגות הגבוהות בעולם
פסגות ההימליה של נפאל, 8 מתוך 14 הפסגות הגבוהות בעולם (צילום: אביב וייס)


 ברירת מחדלטיול בעמק קטמנדו

כאשר יצאנו באוטובוס מקומי מהעיר וארנאסי שבהודו, אל נפאל ואל קטמנדו בירתה, לא ידענו כמה יפה ומה קשה תהיה הדרך, במהלכה החלפנו מנוע לאוטובוס, עלינו לגג האוטובוס בשל צפיפות עודפת ועוד. הדרך שווה הייתה הכול  אחרי ליל שינה באזור הגבול, בין הודו לנפאל, ממשיכים ועולים אל עבר עמק קטמנדו. הדרך מלאה בצמחיה צפופה, כפרים ומקדשים רבים.
 
קטמנדו, בירתה של נפאל, היא גם מקום היציאה אל הטרקים בקומבו-הימאל, באזור פסגת האוורסט. בקטמנדו נשארנו מספר ימים, טיילנו באתרי העיר והתארגנו לטרק האוורסט. בנפאל יש סה"כ שתי ערים משמעותיות לתיירים: קטמנדו ופוקהארה – עיירה יפיפייה היושבת על שפת אגם, המשמשת כבסיס יציאה לטרקים ברכס אנאפורנה.

כבר עם תחילת טיולינו בעיר הרגשנו את הכיף המשכר שבמקום: האקלים בעונת התיירות ממוזג ונוח, ולעיתים אף אלפיני וקר. תושבי העיר הם מהנעימים במזרח ואתרי העיר רבים ומעניינים. כדאי להתחיל את הביקור במקדש הקופים (Swayambhunath Temple מקדש בודהיסטי ובו תצפית יפה על העיר. במקדש נתוודע אל דגלי התפילה וגלגלי התפילה הטיבטנים (Mani Wheels). מחצית תושבי המדינה אינם יודעי קרוא וכתוב והם מתפללים בכך שהם מסובבים את הגלגל הנושא תפילתם, או שהדגל עליו רשומים פסוקי תפילה, נע ברוח הנושאת את התפילה עבורם.
כתבה על טרק באנאפורנה
 
סטופת מקדש הקופים סוויאמבונאת
סטופת מקדש הקופים סוויאמבונאת (צילום: יובל נעמן)
 

פאר ארכיטקטורה בעמק קטמנדו

כצפוי ממקום מושבה של נפאל, בין הודו לסין, בין הדת הבודהיסטית הגדולה השולטת בטיבט ובסין, לדת ההינדואיסטית המגיעה מהודו. כך היא הדת הנפאלית, רשמית נפאל היא מדינה הינדית (81%), אך למעשה הדת הנפאלית הנה תערובת נפלאה של אמונות הינדיות ובודהיסטיות כאחד.

בקטמנדו כדאי לבקר גם בבודהנאת (Boudhanath), הסטופה הבודהיסטית הענקית המפורסמת בסמלה 
 העיניים של בודהה. במקדש ההינדואיסטי הגדול פשופטינאת (Pashupatinath המקדש היושב על גדות נהר בגמטי, גם לצידו כמו בגדות נהרות הודו הקדושים, שורפים את גופות הנפטרים, בדרכן של נשמתן לגלגול טוב יותר.
 
בקטמנדו כדאי לבקר גם בארמון המלך העתיק (Hanuman Dhoka Durbar) ובמקדש האלה החיה (Kumari Ghar) שלידו. עוד כדאי לבקר בעמק קטמנדו, בשתי הערים העתיקות: פטאן (Patan) ובקטפור (Bhaktapur). בפטאן המכונה גם לאליטפור  עיר היופי, נבקר באזור כיכר דורבר (Durbar square), שם מרוכזים רוב מקדשי העיר. בבקטאפור הנקראת גם בדגאון, נטייל בעיר העתיקה ובמקדשיה העתיקים. ישנם אתרים וטיולים נוספים שאפשר לעשות סביב קטמנדו, כמו מקדש דקשינקאלי ((Dakshinkali – מקדש בו נערך טקס הקרבת קורבנות, או בנגרקוט, כפר הנמצא כ- 30 ק"מ מקטמנדו, בו מומלץ לישון ולקום לזריחה נהדרת מעל הרי ההימאליה.
כתבה על עמק קטמנדו
 
פגודה וצלם גארודה בכיכר המלך של קטמנדו
פגודה וצלם גארודה בכיכר המלך של קטמנדו (צילום: יובל נעמן)
 

טרק לאזור האוורסט

אין ספק שאחת החוויות המעניינות ביותר בנפאל היא הטרק/טיול/מסע ברכס הרי ההימאליה. ישנם טרקים קשים וקלים, ארוכים וקצרים  לכולם צריך מעט כושר גופני .מרבית המטיילים באים לנפאל כדי לערוך טרק. עוד לפני שיצאנו מהארץ ידענו שנעשה את הטרק באזור הר אוורסט. אותו הר  הגבוה בעולם משך את ליבנו לאורך זמן ארוך. רק ב- 1856 קיבל ההר את שמו אֶוֶרֶסְט  עיוות שמו של סר ג'ורג' אִיוְרֶסְט (Colonel Sir George Everest), שעמד בראש מחלקת המדידות של הודו בטרם ביצוע מדידת הגובה על ידי יורשו בתפקיד  רד'נאת סידקאר, שמדד נכונה את גובהו ונתן את השם והכבוד לקודמו בתפקיד.

עשרות משלחות ניסו לטפס על ההר, מאז המשלחת הראשונה בשנת 1921. עשרות גם מתו באותם ניסיונות. ב- 29 במאי 1953 נכבש ההר לראשונה ע"י מטפסי ההרים סר אדמונד הילארי הניו-זילנדי וטנזינג נורגיי משבט שרפה הנפאלי. טרק בשמורת הר האוורסט אין פירושו טיפוס על הפסגה אלא מסע מרתק אל מרגלות ההר.

השכם בבוקר יצאנו בנסיעה אל ג'ירי 
 עיירה קטנה שממנה יצאנו למסע של 25 ימים, מסע של טבע, של התנתקות מהכל. בשבילים שהלכנו לא מגיעות מכוניות, אפילו לא עגלות רתומות לבעלי חיים  אלו הם שבילים צרים המטפסים על רכסים, עוברים על גשרים מתנדנדים. מרבית המטיילים שולחים את רוב מטענם המגיע להרים על ידי סבלים מקומיים  בעלי צוואר (ורגליים) חזקים מעין כמותם, או על-גבות יאקים  אותן בהמות מקומיות, בעלות קרניים ושער סמיך וארוך, שהן הנכס החשוב ביותר ליושבי ההרים.
 
נופי הרים בהימאליה
נופי הרים בהימאליה (צילום: יובל נעמן)
איפה ישנם עוד אנשים...

הטיול בהרים הוא חוויה יוצאת דופן  זהו מסע ביינות הרים והחיים בהם, טיול בתוך יערות-עד ויערות ציפורים שופעי צלילים. המון מים, המון מפלים  כמעט כל מספר מטרים שוצפים מפלים ונהרות  תוצאה של הפשרת השלגים ברכסים הגבוהים. הנהר העיקרי שליווה אותנו הוא דודקוסי קולה  "נהר החלב", על פי צבעו. בשמורת האוורסט חי שבט השרפה. זהו שבט הנודע בעיקר הודות לכך שמתוכו מגייסים סבלים למשלחות ההרים.

אופי הימים בטרק הוא: קימה בבוקר - אכילת ארוחת בוקר ענקית. קר, והגוף צורך הרבה קלוריות. מתחילים ללכת במשעולי הליכה, בינות כפרי השרפה המקומיים, יערות, מקדשים, סטופות בודהיסטיות, גשרי עץ ציוריים  הכול ברגל. התנתקות, התנתקות אמיתית של טבע ונוף מדהימים. לאורך הדרך חולפים על פני סבלי השרפה, נשים וגברים כאחד, מברכים אחד את השני בנמסטה  שלום נפאלי, מחייכים המון. בדרך פזורים המוני דגלי וגלגלי תפילה. בערב מגיעים לאחד הכפרים שבדרך – ברובם ישנם חדרי אירוח, אכסניות ציוריות הבנויות עץ, בדרך כלל תלויות על גדת פלג נחל. בקומה התחתונה מטבח וחדר אוכל, ובקומה השנייה חדרי אירוח.
 
לא אשכח את הלילה בעיירה נמצ'ה-בזאר (Namche-Bazaar). הבטתי דרך החלון וצפיתי בירח מלא ברקע הרים מושלגים, וריחו המשכר של אויר צלול בגובה 3,364 מטר  שיכרון אמיתי!
 
לסיום רק אזכיר ביקור אצל אדון דורג'ה פסאן 
– בדרך לכפר לובוצ'ה, בתוך עמק עצום עצרנו באכסניה של דורג'ה לארוחת צוהריים. כך התוודענו לאיש המיוחד הזה. בתיו של בניו היו פזורים בעמק והם גידלו יחדיו תפוחים. הרבה במשפחה היה על בסיס התפוח  עוגות תפוחים, מאפה תפוחים, ליקר, יין מתפוחים ועוד. בלילה כשהלכנו לישון נזכרנו בשיר של שלמה ארצי: "איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש הזה", ובאמת איפה יש עוד התנתקות, טבע ונופים מדהימים שכאלו.
 
נפאל, ההרים המושלגים של גג העולם
נפאל, ההרים המושלגים של גג העולם (צילום: יובל נעמן)


 

מידע נוסף

כתבות נוספות


גולן לובנוב אודות הכותב
גולן לובנוב, בוגר לימודי מזרח אסיה והתמחות בהודו וסין (כולל לימודי שפה בסין). מרצה ומדריך לארצות המזרח הרחוק, מרכז אסיה, אירופה ומרכז אמריקה. מנכ"ל חברת יעדים Destinations טיולים גיאוגרפים מאורגנים ולנוסע העצמאי. אתר האינטרנט של חברת יעדים
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר