הזמנות לחופשה שלך

טיבט – כל ההמלצות
צילום: shinox Chenכאן תמצאו כתבות על המחוז האוטונומי טיבט, שהוא כיום חלק מהרפובליקה העממית של סין.


בק-דור טיבט, מחוזות סין הטיבטית
מחוז טיבט (בצבע אדום) ומחוזות סין הטיבטית (גווני ירוק)
(מקור www.d-maps.com) להגדלה לחץ על המפה
 

 ברירת מחדלטיבט – המחוז האוטונומי

העולם המערבי משתמש במושג טיבט ומתייחס למחוז האוטונומי של טיבט בסין. המחוז שבירתו להסה (Lhasa) נכבש על ידי הסינים בכיבוש זוחל מאז שנת 1950, והפך לסמל למאבק בלתי אלים במגמת ההטמעה הסינית. מחוז טיבט משתרע על פני שטח של 1,228,400 קמ"ר  שני בשטחו רק למחוז שינג'יאנג השכן. אך הוא מיושב בדלילות ומספר תושביו 3.5 מיליון, הופך אותו לאחד משני המחוזות בעלי מספר התושבים הקטן ביותר בסין.

מידת האוטונומיה של האזור האוטונומי הטיבטי נתונה במחלוקת. על פי ממשלת סין לאזור האוטונומי הטיבטי מידה רבה של אוטונומיה, לעומת זאת התומכים בעצמאות טיבט טוענים כי לאזור האוטונומי הטיבטי אין בפועל כמעט כל אוטונומיה. מזה למעלה מעשור מצהיר הדלאי לאמה ה-14, כי הוא מבקש לדון ב"ממשל-עצמי אמיתי" לטיבט תחת הרפובליקה העממית של סין, עמדה המבטאת את השקפתו כי במצב הנוכחי אין באזור האוטונומי הטיבטי כדי להביא לטיבטים ממשל עצמי כלשהו.

הדלאי לאמה הוא 
איש הדת הבכיר ביותר בבודהיזם הטיבטי ומנהיג של מיליוני בודהיסטים ברחבי העולם. מאז שנת 1950 הוא משמש כמנהיג הרוחני של העם הטיבטי, מנהיג המאבק למען שחרור חבל טיבט וראש ממשלת טיבט הגולה. 
 

אזורים טיבטים במדינות ובמחוזות השכנים

טיבט ממוקמת ברמת טיבט, באחד האזורים הגבוהים בעולם. חלק משמעותי של רכס ההימלאיה נמצא בטיבט, והפסגה הגבוהה ביותר שלו  האוורסט  נמצאת בגבול בין טיבט לנפאל. הממשלה הטיבטית הגולה מגדירה את טיבט, או את "טיבט ההיסטורית", כאזור הכולל לא רק את האזור האוטומי הטיבטי, אלא גם אזורים נוספים בסין. 
 
"מרחב התרבות הטיבטית" מכסה אזור נרחב בהרבה מאשר המחוז האוטונומי של טיבט. הוא כולל אזורים של צפון הודו, נפאל, סיקים, בהוטאן ומחוזות שכנים בסין – צ'ינגהאי (Qīnghăi), גאנסו (Gānsù), צפון סצ'ואן (Sìchuān) וצפון יוננאן (Yúnnán). ארבעת המחוזות הללו, או חלקים מתוכם, מכונים הבק-דור של טיבט, כלומר, הדלת האחורית לטיבט. מטיילים רבים מגיעים אליהם כדי להתרשם מהתרבות הטיבטית.

 

דרום סין
מערב סין
מזרח סין
צפון סין
מידע כללי על סין


מספר צפיות: 12622
72660
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!