תכנון טיול בסין לפי אזורים ועונות

תכנון טיול בסין – לפי אזורים ועונות השנה
מאת: ליה אגרנוב


גודלה העצום, הגיוון התרבותי והטבע העשיר שמציעה סין למטיילים בה, הופכים אותה ליעד מסקרן ונפלא, אך בה בעת יוצרים אתגרים לא פשוטים, אשר עלולים לבלבל גם את המטייל המנוסה ביותר.


כמי שטיילה לאורכה ולרוחבה של סין, וכיום מדריכה מטיילים המבקשים לגלות אותה, נעניתי לאתגר לעשות קצת סדר, עבור מי שמבקש לתכנן טיול בסין ולא יודע מהיכן להתחיל.

מפת האזורים של סין
מפת אזורי הטיול בסין אליהם מתיחסת כתבה זו   (מקור www.d-maps.com)
לחצו על המפה להגדלה
 

טיול בענק הסיני – איך מתחילים לתכנן?

המדינה הרביעית בגודלה בעולם (לאחר רוסיה, קנדה וארצות הברית), נפרשת על פני שטח עצום, הכולל 9.6 מיליון (!) קמ"ר.  מהנקודה המזרחית ביותר ועד המערבית ביותר, מפרידים 4,800 ק״מ, המדלגים על פני חמישה אזורי זמן שונים (בפועל, השעה בסין כולה היא אחידה, לפי זמן בייג׳ינג).
 
אין סוף היעדים לביקור, המרחקים העצומים והשוני במאפיינים הגאוגרפיים, מציבים אתגר בפני כל מי שמבקש לבנות מסלול טיול, אשר בשטח כה גדול, תמיד יהיה כרוך בוויתורים. על מנת להקל עליכם, חילקתי את סין לפי אזורי טיול ומזג האוויר לאורך השנה, חלוקה שתסייע לכם להתמקד באזורים בהם תרצו לטייל.


המזרח הרחוקחלוקת סין לשבעה אזורי טיול

מבחינת החלוקה הפנימית של סין, ניתן להתייחס לשתיים מרכזיות – חלוקה מנהלית וחלוקה גאוגרפית, אשר אינן מקבילות.
 
ברמה המנהלית, מחולקת סין ל- 34 יחידות פוליטיות מרכזיות:
23 מחוזות (כולל טאיוואן, הנחשבת מבחינת סין למחוז פנימי).
4 ערים במעמד של מחוז (דוגמת, בייג׳ינג ושנגחאי).
2 אזורים במעמד מיוחד (הונג קונג ומקאו).
5 אזורים אוטונומיים (כמו טיבט ושינג׳יאנג) בהם ישנו ריכוז גבוה של בני מיעוט מסויים (אל תתנו למילה אוטונומי לבלבל אתכם, אלו נמצאים בשליטה ישירה של הממשל המרכזי).
החלוקה המנהלית אינה משפיעה רבות על המטייל, אך כדאי להבין שלכל מחוז מאפיינים משלו – שפה, מאכלים, אופיים של בני המקום ועוד.
 
החלוקה הגאוגרפית, שהיא מקיפה יותר מהחלוקה המנהלית, היא הגורם המרכזי בו צריך להתחשב כאשר באים לתכנן טיול בסין. לאחר שמחליטים על המסגרת, אפשר לצלול לעומקו של כל אזור ולסנן בהתאם להעדפותיכם האישיות.

בחרתי לחלק את סין ל- 7 רצועות מרכזיות, אשר בהתאם למאפינים הגאוגרפיים שלהן, יקל עלינו לקבוע את מועדי הביקור המתאימים.

סין, סצ'ואן  סין, הונג קונג
האזורים הטיבטיים והאותנטיים, לעומת המרכזים האורבניים של אזור החוף (צילום: יובל לוי, Eugene Lim)
 

צפון-מזרח סין (מנצ'וריה)

חבל ארץ היסטורי-גאוגרפי זה, אשר גובל ברוסיה ובמונגוליה וממוקם בחלקה הצפון-מזרחי של סין, מהווה את ליבה של התעשייה הכבדה במדינה. המיקום הגאוגרפי הופך אותו להכלאה של תרבות סינית ורוסית, הן מבחינת ארכיטקטורה והן מבחינת מנהגים.
 
החורפים כאן קשים והטמפרטורה צונחת עד למינוס 20 או 30 מעלות. למעשה, מזג האוויר נע מקיצון אחד למשנהו, כאשר אל מול החורף היבש, הקור הארקטי ורוחות עוצמתיות הנושבות ללא הרף, הקיץ הוא לח ובשיאו חום כמעט טרופי. ניתן לבקר באזור גם בחודשי הקיץ, אך חודשי החורף הם אלו שמספקים את ההצצה המרתקת ביותר.
 
למי שהקור אינו מרתיע אותו, מומלץ לבקר כאן דווקא בחודשי החורף, שכן הטמפרטורה הקרה יוצרת גם את אחת האטרקציות עוצרות הנשימה  פסטיבל הקרח, מהגדולים מסוגו בעולם, אשר במהלכו העיר חרבין (Harbin) נצבעת לבן ומכל עבר נגלים פסלי ענק מקרח, המוארים בשלל צבעים. הפסטיבל נפתח באופן רשמי סביב ה- 5 בינואר, ונמשך עד שנושבות רוחות האביב, והטמפרטורה העולה ממיסה ומעלימה כל זכר לפסלים.

סין, חארבין, פסטיבל הקרח של חארבין
פסטיבל הקרח של חרבין, למי שהקור לא מרתיע אותו 
(צילום: John Pannell)
 

צפון סין

המרכז של הצפון, בין החלקים המזרחיים והמערביים ביותר, מורכב ממונגוליה הפנימית, אזור בייג'ינג, טיינג'ין, חביי ושאנש'י. מתוך כל אלו, בייג'ינג היא אולי היעד המפורסם והמבוקר ביותר על ידי תיירים, שכן מדובר בעיר הבירה, מקום מושב הממשל, מעוז התרבות והמטרופולין החשוב ביותר בסין.
כתבה על יעדי טיול בעיר בייג'ינג
 
רוב היעדים בקבוצה, בהם העיר בייג׳ינג, מאופיינים במזג אוויר מתון, עקב הגובה הנמוך וגורמים נוספים. בשיא החורף, הטמפרטורות יורדות עד 10 מעלות מתחת לאפס, אך הימים לרוב שטופי שמש. הקיץ הוא לח, עם טמפרטורות שחוצות את קו ה- 30 מעלות, תחושה המזכירה אקלים טרופי וסבירות גבוהה לגשם. הסתיו והאביב הן העונות הנוחות ביותר לטיול, אך מי שנערך בהתאם, יוכל לטייל באזור בכל עונות השנה.
 
מונגוליה הפנימית נבדלת מעט משאר חבריה לקבוצה, שכן מדובר באזור גבוה יחסית ומרוחק מהים, עם מעט משקעים, המפוזרים לאורך השנה, ומזג אוויר הממוקם על שתי קצוות הסקאלה. החורף האין סופי נמשך מעל חצי שנה, ובשיאו הטמפרטורות יכולות לצנוח עד 30 מעלות מתחת לאפס. בקיץ הקצר הטמפרטורות עשויות להגיע ל- 40 מעלות, אך ישנם אזורים בהם ביקורה הקצר של השמש מחמם ללא יותר מ- 25 מעלות. סוף הקיץ ותחילת הסתיו, הן העונות המומלצות ביותר לביקור באזור זה.
כתבות על צפון סין
 
סין, בייג'ינג, העיר האסורה
העיר האסורה בבייג'ינג בירת סין, אפשר לטייל כל השנה  (צילום: Boris Kasimov)
 

צפון מערב סין

אזור זה כולל את המחוזות צ'ינגחאי, גאנסו, נינגש'יה, ש'אאנש׳י וש'ינג'יאנג, ובו עברה דרך המשי העתיקה. ככל שנעים מערבה, עולים לרמות גבוהות וריכוזי הרים, המתנשאים לגבהים של מעל 3,000 מ'. אזור ענק זה, אשר מהווה מעל 30% משטחה של סין, מאוכלס בדלילות, כאשר למעלה ממחצית תושביו הם בני האן (הקבוצה האתנית המרכזית בסין), והיתר נמנים עם קבוצות מיעוטים, כמו מונגולים, חווי, אוייגורים וקזחים.
כתבה על מחוז ש'ינג'יאנג
 
האזור מאופיין ברצועות הרים, מדבריות ונאות מדבר. מדבר טקלה מקאן מהווה חלק משמעותי מהאזור, ומדובר באחד המדבריות הצחיחים בעולם. תוכלו לבקר במסגדים בעלי היסטוריה של מאות שנים, לטעום אוכל בעל השפעות מרכז אסייתיות, לפגוש מיעוטים החיים כנוודים באוהלים מסורתיים, ונופים עוצרי נשימה, אשר נוצרו כתוצאה של מדבר שנכלא בין הרים.
 
גם באזור זה, בדומה לצפון מזרח סין, מזג האוויר נע בין שני קצוות קיצוניים. עקב כמות משקעים נמוכה, האזור מאופיין באוויר יבש. הקיץ הוא שמשי, יבש ולוהט, ועלול להגיע למעל 40 מעלות בשיאו, ומנגד, בחורף צונחות הטמפרטורות עד 10 מעלות מתחת לאפס ואפילו פחות. זמני הטיול הנוחים ביותר נפרשים על תקופה לא קצרה, מחודש מאי עד אוקטובר. שיא העונה הוא בחודשים יולי עד ספטמבר, אך גם אמצע-סוף האביב ותחילת הסתיו הן עונות נפלאות, וכל אחת מספקת מחזה מעט שונה.
כתבות על מערב סין

סין, אגם השמיים (Tian Chi)
אגם השמיים, באזור העיר אורומצ'י שבמחוז
 שינג'יאנג בצפון-מערב סין (צילום:Babak Fakhamzadeh)
 

מחוז סצ'ואן

המחוז המרתק שוכן בסמוך לגבול המחוז האוטונומי של טיבט. החלקים הצפוניים, המערביים והדרום-מערביים שלו, נחשבים לחלק מהרמה הטיבטית ומאופיינים בתוואי קרקע הררי, טבע מרהיב ופרוע, כפרים טיבטיים נחבאים, נוודים ומרעי יאקים אינסופיים. בחודשי החורף ההרים מתכסים במרבד שלג לבן, המקשה על הטיול.

הזמן המומלץ לטיול באזורים אלו של סצ'ואן, הינו מהחצי השני של אפריל ועד סוף אוקטובר, כאשר בהתחלה ולקראת הסוף האקלים כבר די צונן. בחודשי הקיץ, שהם החודשים הנעימים ביותר, עלולים לרדת לא מעט גשמים, ולכן מומלץ להצטייד במטריה ומעיל גשם.

בחלקו המזרחי של המחוז, בעיקר באזור צ'נגדו (Chengdu), הטמפרטורות בחורף נוחות וישארו לרוב מעל האפס, אך הקיצים חמים, לחים ולעיתים ישנה תחושה מעט ערפילית. העונה הגשומה היא לרוב בשיא הקיץ, סביב יולי-אוגוסט, ועל כן חודשי האביב והסתיו הם הנוחים ביותר לטיול.
כתבה על סצ'ואן והרמה הטיבטית

סין, סצ'ואן
מחוז סצ'ואן, תושבים טיבטיים באזור המהווה את השער לטיבט 
 (צילום: יובל לוי)
רמת טיבט וצ'ינגחאי

הרמה הטיבטית היא האזור הגבוה ביותר של סין, כאשר הגובה הממוצע נע בין 4,000-5,000 מ'. חלקה המזרחי של הרמה, הוא המקור של כמה מהנהרות האדירים בעולם. בדרום הרמה, שוכנים כמה מן ההרים הגבוהים בעולם, בהם הגבוה ביותר, הר האוורסט. האזור מאופיין במדבריות סלעיים וחוליים, האקלים הוא יבש, כאשר רוב כמות המשקעים יורדת במהלך חודשי הקיץ.
 
באזורים הנמוכים יותר של הרמה, הטמפרטורות נוחות יחסית, ללא פערים קיצוניים בין העונות. בבירת טיבט להסה (Lāsà), הממוצע ינוע סביב 30 מעלות בחודשי הקיץ, ו- 15 מעלות מתחת לאפס בחורף. האזור מאופיין ברוחות חזקות, אשר עלולות לגרום לחורפים להרגיש קרים יותר. ככל שעולים בגובה ומעמיקים לתוך חלקיו המערביים וההרריים של האזור, הטמפרטורות מתקררות ועלולות להיות קיצוניות יותר.
 
החודשים המומלצים לביקור הם סוף אפריל עד יוני, וספטמבר-אוקטובר. ניתן לבקר גם ביולי-אוגוסט, אך הסבירות לגשם היא מעט יותר גבוהה וצפויה עננות סביב ההרים, המאתגרת את הראות.
כתבות על טיבט

סין, טיבט
נזירים טיבטיים, המחוז האוטונומי של טיבט
 (צילום: Mondo79)
 

הרמה של מחוז יונאן ומחוז גוויג'ואו

רמה זו ממוקמת בדרום מערב סין, דרומית-מזרחית לרמה הטיבטית, וגובלת במדינות מיאנמר, וייטנאם ולאוס. אזור הררי, עם הרים גבוהים ורמות, לצד עמקים וקניונים רבים. תהליכים קארסטיים הם אלו אשר עיצבו את התוואי הגאוגרפי של האזור, ונופים של סלעי משקע נפוצים לאורכה ולרוחבה של הרמה.
 
הגובה ומיקומו של האזור, הופכים אותו ליעד נוח לטיול במהלך רוב חודשי השנה. באביב ובסתיו תהיה הטמפרטורה 10-25 מעלות, ובחורף היא לא תרד מתחת לאפס. חודשי הקיץ, בעיקר יולי-אוגוסט, הם העונה הגשומה, והטמפרטורות עלולות לרדת לכיוון 15-18 מעלות, אך בימים שמשיים נעים ונוח להפליא. חודשי הקיץ גם נוטים להיות לחים מאוד (אזור גוויג'ואו לח מרבית חודשי השנה), אך בחורף ובעונות היבשות האוויר יבש יותר, בעיקר בחבל יונאן וככל שעולים בגובה.
כתבה על נהרות חבל יונאן

סין, סיונאן
נופים שמיימיים במחוז יונאן, נוח לטיול רוב חודשי השנה 
(צילום: כרמית וייס)
 

מרכז סין ורצועת החוף

אלו הם השטחים המיושבים ביותר, בעלי האדמות הפוריות ביותר והאוכלוסייה המבוססת ביותר בסין. כאן נמצא את מטרופוליני הענק של סין, כמו שנגחאי והונג קונג, ערים מפותחות אשר המודרנה שולטת בהן ביד רמה. לצד הנוף העירוני והמישורי, עדיין ניתן למצוא כפרי דייגים נעימים, חופים ומזג אוויר חם ושמשי.
 
האזור נמצא ברובו מדרום לנהר היאנגצה ומאופיין בקיץ חם ולח. הקרבה לאוקיינוס וזרמי הרוחות החמים המגיעים מכיוונו, יוצרים חורפים נעימים יחסית, בעלי טמפרטורות מתונות. כיאה לאקלים סוב-טרופי, האזור מאופיין בכמות משקעים גבוהה כל חודשי השנה, שלצד האקלים הנוח הופך אותו לכר הפורה של סין. החורף באזורים אלו הוא קצר יחסית, והטמפרטורות בו ישארו מעל האפס, כאשר הקיץ הוא העונה הארוכה יותר והטמפרטורות בו נעות סביב 25-35 מעלות. שיא הגשמים יהיה בחודשי הקיץ, בעיקר בהשפעת המונסונים. הטיול באזורים אלו הוא נוח לאורך כל חודשי השנה, ולמי שחום גבוה וגשם עלולים להפריע, חודשי האביב והסתיו הם המומלצים ביותר.
 
סין, הונג קונג
מטרופוליני הענק של סין, מופע הלייזר בנמל הונג קונג 
(צילום: Kevin Jaako)
 

את גודלה של סין והגיוון הרב שלה נקל להשוות לשכנתנו אירופה, הגדולה ממנה אך במעט, וברור לנו שלא נטייל בכולה בפעם אחת. השוני במאפייני הנוף, לצד מזג האוויר והעונות המתאימות, יכולים לבלבל בתחילה, אך לאחר הבלבול הראשוני, תיווכחו שהפאזל מתחיל להתחבר. כל אזור בו תבחרו וכל עונה, יבטיחו טיול אחר, שתמיד יהיה מיוחד ונפלא.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


ליה אגרנוב Lia agranov אודות הכותבת
ליה אגרנוב, חוקרת את העולם במשרה מלאה. בוגרת תואר במזרח אסיה, חצתה את סין באופנוע והתגוררה 4 שנים ברחבי סין. דוברת חמש שפות, מובילה קבוצות לסין ולקמצ׳טקה ומחפשת תמיד אחרי היעד הבא לטיולים מרתקים. 
ליצירת קשר עם ליה Liaanun@gmail.comסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר