בייג'ינג – טיול בבירה הצפונית

בייג'ינג – יעדי טיול בבירה הצפונית
מאת: זאביק רילסקי


במעבר בין מסורת לקדמה, בין היסטוריה לחדשנות, מציגה בייג'ינג תמונה דינמית ומשתנה של עיר בירה סינית ענקית - מן הקטרים הכלכליים של הציוויליזציה, שהפכה למעצמה. עיר שמצליחה להפעים את כל מי שנכנס בשעריה ויחד עם מגוון רחב של פעילויות ואטרקציות – להתאים לכל הגילים.


טיול בבייג'ינג הוא סיור בסין בזעיר אנפין. 700 שנה היתה לבירה של שתי השושלות הקיסריות האחרונות, שושלת מינג (Ming dynasty) ושושלת צ'ינג (Qing dynasty) והיום היא מהבירות החשובות בעולם. אתרים היסטוריים, שכונות עתיקות שבסמטאותיהן נשמר ניחוח העבר, גנים בהם מבקרים אלפי סינים למפגשי בוקר, התעמלות וטאי צ'י, ואתרים נוספים במעטפת החיצונית  בהם החומה הגדולה. נוסיף על אלו מרכזי קניות מודרניים ועממיים, פאבים, שווקים ומסעדות, והרי לנו כרך מרתק ומגוון.  
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

 מקדש השמיים, מהמבנים היפים ביותר בסין  (צילום: HaizhanZheng)
סטופה בפארק העירוני בייחאיי (צילום: Aliaksei Skreidzeleu)
העיר האסורה שהכניסה אליה נאסרה לפשוטי העם  (צילום: HaizhanZheng)
המאוזוליאום של מאו בכיכר טיאנאנמן  (צילום: HaizhanZheng)
האצטדיון האולימפי "קן הציפור"  (צילום: alarico images)
החומה הגדולה של סין ליד הכפר מוטיאניו  (צילום: worldwidephotoweb)
הנופים המיוערים של האזור והטופוגרפיה הקשה בה נבנתה החומה  (צילום: SBWorldphotography)


יעדים מומלצים בבייג'ינג (A-H), חומת סין (I) ושני בתי מלון מומלצים:
מלון דיזיין יולאן (J) ומלון אמפרק פריים (K)
(להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)
 

"כיכר שער השלום השמיימי" 

זהו פירוש שמה של הכיכר הגדולה ביותר בסין ובעולם כולו  כיכר טיאנאנמן (Tiananmen), המשמשת גם כמתחם לאירועים עממיים, מצעדים והפגנות.

סמוך לכיכר מסתתר אחד המבנים היפים ביותר בעיר 
 המרכז הלאומי לאומנויות הבמה (National Centre for the Performing Arts), שמשתקף בבריכת המים סביבו ומשמש אתר עליה לרגל לצלמים ונקודת התחלה למסע בציר ההיסטורי-מסורתי של העיר, מהכיכר ועד לגבעת הפחם (Coal Hill). כשחוצים את הכיכר המרשימה פוגשים במקצת מסמלי העיר לאורך הדורות. בליבה מתנשא המאוזוליאום של מאו (Mausoleum of Mao Zedong שהלך לעולמו בשנת הדרקון (1976) אך צילו עדיין שורה מעל המדינה, אנדרטאות גיבורי העם, היכל קונגרס העם (Congress Hall), המוזיאון הלאומי (National Museum of Chaina) והטריבונות שמארחות את מצעדי ה- 1 באוקטובר מדי שנה.

עמודי התאורה המסוגננים שבכיכר היו עדים אילמים לאירועי ההתקוממות של שנות ה- 80, ששיאם בהפגנה בשנת 1989, במהלכה נהרגו לפחות 2,600 אזרחים בידי הצבא 
 שנשלח לדכא את האירוע באמצעות אש חיה. מעל השערים מתנוססת עדיין תמונתו של מאו, שזכרונו הולך ומתפוגג, וכשעוברים בהם דרך שער המרידיאן, וו מאן (Wu Man), נכנסים דרך הכניסה הראשית אל העיר האסורה דְזְגִ'ין צֶ'נְג (Zijin Cheng). בעיר, שהכניסה אליה נאסרה לפשוטי העם – ומכאן שמה, שכן בעבר ארמונו של קיסר סין ופמלייתו, והמקום הווה נקודת מפגש לבני מעמד האצולה, לקונסולים ולמקורבים. העיר שמרה על יוקרתה זו במשך כ- 500 שנה, החל מאמצע תקופת שלטונו של הקיסר השלישי משושלת מינג ועד לשנת 1912.
כתבה על מחאות בכיכר טיאנאנמן
 
כיכר טיאנאנמן, בייג'ין
כיכר טיאנאנמן, מבט משער השלום השמיימי  (צילום: scrisman)

העיר האסורה, בייג'ין
העיר האסורה, תצפית מגבעת הפחם (צילום: SeanPavonePhoto)


המזרח הרחוקמהעיר האסורה אל גבעת הפחם  

השערים המוקשתים, ההיכלות הססגוניים, חצרות הענק, המשכן לגדודי השומרים והסריסים, מרפסות השיש, המרזבים המעוטרים והגגונים הצבעוניים כבר ראו הכתרות וטקסים, מינוי נציבים ופקידים, חגיגות מהודרות במועדי לוח השנה הסיני ואפילו טעמו קצת מאבק הכוכבים כאשר שימשו רקע ותפאורה לסרטו האדיר של ברנרדו ברטולוצ'י (Bernardo Bertolucci "הקיסר האחרון" (שנת 1987). כיום המקום משמש כמוזיאון פתוח (אליו גם פשוטי העם מוזמנים...) בעל מספר מבנים מרכזיים. מומלץ לבקר ב"אוצר"  בו עבודות אומנות מעטות שנותרו לאחר שהפעילים הלאומניים העבירו את רוב האוצרות לעיר טאיפיי (Taipei) שבטאיוואן.

את היום מומלץ לסיים באחד מרובעי ההוטונג (
Hutong) ששרדו, שם פוגשים בסין של המאה ה- 19. סמטאות מקסימות, בתים עתיקים עם שערי עץ ודלתות אדומות וכבדות, לידן פסלי תוף או אריות, ומאחוריהם עולם שלם של פאבים, בתי קפה, מסעדות וחדרי אירוח. ניתן לסייר בסמטאות על ריקשות ולחזור אחורה בזמן, אל אווירת העיר הסינית שלפני עידן הקדמה, זו שנעלמה תחת השכונות והכבישים המודרניים השוקקים ליד.

כשתצאו מן השער הצפוני של העיר האסורה תוכלו לטפס לתצפית מגבעת הפחם על העיר והארמון. מעבר לגבעה מתנשאת סטופה (מבנה בודהיסטי קדוש) לבנה שנבנתה בלב הפארק העירוני בייחאיי (
Beihai Park), ששימש בעבר כאחד מגני העיר האסורה. הפארק מהווה מקור עליה לרגל למקומיים בסופי שבוע ובחורף  למחליקים על הקרח באגם הקפוא שבשטחו.
לינה באזור העיר האסורה
 
פארקים בבייג'ין
פארק בייחאיי – האגם והסטופה הקדושה  (צילום:  Aliaksei Skreidzeleu)
 

טאי צ'י ומפגש חברתי במקדש השמיים

בייג'ינג היא עיר ענקית, המסודרת כאריג שתי וערב, בסגנון אורבני שהתפתח בבירה העתיקה  שיאן (Xi'an). בשעות הבוקר, מתנקזים התושבים מרחובות האריג הבייג'יני הזה אל אחד האתרים הנפלאים ביותר בעיר – מקדש השמיים (Temple of Heaven) והגנים היפהפיים שסביבו. מאות מקומיים מגיעים לכאן למפגשים חברתיים, תרגול טאי צ'י מסוגים שונים  קלאסי בעזרת חרבות או מניפות אדומות וריקודים לצלילי מוסיקה מערבית או סינית. התנועות קצובות והרמוניות וניתן להצטרף אליהן ולפתוח את הבוקר בחיוך רחב.

תמצאו כאן קבוצות מפגש של פנסיונרים המתכנסים למשחקי קלפים, מפגש מוסיקלי של מקהלה צרחנית ששרה את שירי המהפכה הנושנים, נגנים המנגנים בכלים עתיקים, משחקי כדור שונים 
 לשמירה על הגוף והעלאת האנרגיה בשעות הבוקר המוקדמות ופנסיונרים שמגיעים עם נכדיהם כדי ללמדם קליגרפיה סינית  במכחול ומים על המדרכה.

עלו במדרגות לשדרה המרכזית ותמצאו את עצמכם מול מקדש השמיים עצמו  מהמבנים היפים ביותר בסין. סגנון הבניה המונומנטלי של המקדש שאוב מימי שושלת מינג, מהמאה ה- 15. המקדש הטאואיסטי ("טאואיזם" היא אחת משלושת האמונות הרווחות בסין) הוא אחד מארבעה מקדשים שנפרסו בארבע רוחות השמיים. לכאן היה עולה הקיסר להתפלל להצלחתו של האסיף ולשמירת ההרמוניה עם הטבע.
כתבה על העיר שיאן וחיילי הטרקוטה  |  לינה באזור מקדש השמיים
 
מקדש השמיים, בייג'ינג
מקדש השמיים  אחד האתרים היפים ביותר בבייג'ינג (צילום: CC Nikolaj Potanin)
 

מקדש הלאמה ומקדש קונפוציוס

המקדש המפואר ביותר בעיר הוא ללא ספק מקדש הלאמה (Lama Temple בו ציורי קיר, גגות וגגונים, קשתות ופסלים, שטיחי קיר ואריות מסוגננים. זהו המקדש הטיבטי המפורסם ביותר מחוץ לגבולות טיבט וסביב לו סמטאות בהן אינספור חנויות לממכר פריטי קודש, תמונות, פסלים ונרות לעולי הרגל. מול המקדש שרדה שכונת הוטונג עתיקה בשם גוז'יאן (Gouzijian) ובה סמטאות ציוריות וחצרות פנימיות שאט אט משנה את אופייה.

במעלה הרחוב התחום בעצי דולב, חבוי מאחורי שער גדול, אתר מוכר מעט פחות 
 מקדש קונפוציוס (Confucius Temple), שרבים כמותו היו פזורים בעבר בסין, אך הלכו עד שכמעט נעלמו בעידן הקומוניסטי. בחצר המקדש יש "יער" של 190 מצבות אבן, עליהן חקוקים הכתבים הקלאסיים של תורת קונפוציוס. במקדשי קונפוציוס נרשמו גם שמותיהם של הפקידים הממשלתיים שעמדו בבחינות הממשלתיות שנערכו בעיר האסורה  משאת נפשה של כל אם סינית.

מקדש קונפוציוס, בייג'ין
מקדש קונפוציוס  מגדולי הפילוסופים של סין בכל הזמנים  (צילום: miralex)
 

גלריות ופסלי רחוב

בשולי העיר, בואכה נמל התעופה, מצוי האתר החביב שהפך לימים למרכז האומנויות של העיר: רובע האומנות 798 (798 Art Zone). בעברו היה האזור מרכז לתעשייה הצבאית, אך עם השנים שינה פניו והפך למרכז של סדנאות אומנות, פסלי רחוב, ציורי קיר, בתי אופנה ובתי קפה מודרניים. בסופי שבוע מתקיימים מייצגים ואירועי מוסיקה בהאנגרים או בכיכר המרכזית. מציגים, נציגויות ואומנים מחו"ל תפסו מקום של כבוד במרחב הרובע, בהם גם לשכת המסחר הישראלית  מוסד חשוב שהתמקם במרכז השכונה.

מומלץ לטייל בין הפסלים הצבעוניים הפזורים ברחובות, להיכנס לגלריות ולסדנאות ולשוטט בין חנויות האומנים והמזכרות. כאן תפגשו בדור הצעיר של בייג'ינג, שסין ה"קומוניסטית" מוכרת להם רק מן ההיסטוריה הכתובה. זהו האתר שמסמל יותר מכל את השינוי והמהפך הגדול שעובר על החברה הסינית בשלושת העשורים האחרונים.

בתי מלון ברובע האומנות 798
 
אמנות בבייג'ינג
רבות מעבודות האומנות מטובלות בהומור ובביקורת חברתית (צילום: 
CC David Berkowitz)
 
 

אולימפיאדת בייג'ינג 2008

בשנת 2008 אירחה בייג'ינג את המשחקים האולימפיים והדהימה את העולם עם טקסי פתיחה וסיום מרשימים, פרי עבודתו של הבמאי המפורסם ג'אנג יי-מו (Zhang Yimou), בהם השתתפו אלפי ילדים בהרמוניה צבעונית של תנועה וצליל. האזור האולימפי נמצא מחוץ לעיר אך שווה להשקיע ולבקר בו.

האצטדיון האולימפי "קן הציפור" יכול לאכלס כ- 91,000 צופים ומסמל את ראשית החיים, ה"בוקעים" ממנו 
 כסמל לעתיד האנושות. מולו מתנשאת ה"קוביה" בעלת צורה מרובעת של בועת סבון, כאן נמצא מרכז ספורט המים והבריכה האולימפית. לפי הקוסמולוגיה הסינית צורת האדמה מרובעת וצורת השמים עגולה כמו המבנים המשלימים של האצטדיון והבריכה. האולימפיאדה של בייג'ינג היוותה נקודת ציון משמעותית בפיתוחה של העיר ובתנופה הארכיטקטונית המודרנית בה. מבני ציבור, בנייה ממשלתית, תחנות רכבת חדישות – כל אלה נבנו ושופצו לקראת המשחקים, והציבו את העיר במעמד בינלאומי.

האצטדיון האולימפי, בייגין
קן הציפור  האצטדיון האולימפי שנבנה לאולימפיאדה של שנת 2008 (צילום: CC Ronald Woan)
 

"חומת עשרת אלפים הלי"

אחד האתרים המפורסמים ביותר בסין הוא החומה הגדולה של סין (Great Wall of China מסמלי הממלכה לאורך ההיסטוריה רבת השנים, שאורכה עשרת אלפים לי (יחידת מידה סינית). החומה שייצגה את סגירותה של סין מן העולם במשך דורות רבים, סמלה גם את פתיחת גבולותיה, מאז ימי מדיניות ה"דלת הפתוחה" (The open door policy), בשלהי ימי מאו.

חומת סין לא נבנתה ביום אחד, כי אם בשלבים שונים כאשר תחילת הפרויקט לפני כאלפיים שנה. הקיסר צ'ין שיחואה די החל בבניה כאשר מטרתו המקורית הייתה להוות קו הגנה מפני שבטים נודדים שפלשו אל הממלכה מצפון. החומה עברה שינויים רבים ומתיחות פנים, וכיום היא מהווה מוקד משיכה לאלפי מטיילים מדי יום, במסלולים ברמות קושי שונות באתר עצמו ובסביבתו.

מבין המסלולים הרבים, מומלץ להגיע אל הכפר מוטיאניו (
Mutianyu) המרוחק כ- 70 ק"מ ממרכז בייג'ינג ולטייל בקטע החומה הסמוך אליו, שעובר דרך מטעי תפוחים ומרחב כפרי של מחוז ביג'ינג עד האתר המחודש במיוטוניו. בכפר עולים על הרכבל למגדל מספר 14, מטיילים עד מגדל מספר 6 וחוזרים ברכבל הנוסף או במגלשות. המסלול מציג את מיטב הנופים המיוערים של האזור ואת הטופוגרפיה הקשה בה נבנתה החומה. למיטיבי הלכת שבינכם מומלץ לצאת ל"מיני-טרקים" של כ- 5 שעות במסלולי טיול ייחודיים: מג'יאנקו (Jiankou) למוטיאניו – מסלול שמתאים לתקופת האביב, ומסלול הליכה בנפת מיון (Miyun), לאורך נהר קפוא  טיול שמתאים לחורף.
כתבה על החומה הסינית הגדולה  | לינה בכפר מוטיאניו
 
חומת סין ליד בייג'ינג
טיול על החומה הסינית – מ"אתרי החובה" כשבאים לבקר באזור  (צילום: superjoseph)
נפלאות הצ'ופסטיקס

ה"אוכל הסיני" הפופולרי במסעדות הסיניות בארץ הוא אוכל אסייתי עם נגיעות יפניות, אך המטבח הסיני המסורתי אינו נופל ממנו בטעמו. בבייג'ינג ניתן ליהנות ממטבח סיני איכותי של מחוזות הצפון, הדרום ומערב סין.

מנת הדגל של בייג'ינג היא ברווז בייג'ינג 
 מעט בשר והרבה עור שמנוני, כרוך ומגולגל בבלינצ'ס דק בתוספת סויה ובצל. ז'אוזי  בצקיות ממולאות בשר, ג'ינג'ר וכרישה, תפוחי אדמה מוקפצים עם בקר בצלחת לוהטת, בקר בבצל, ירקות ושיפודים למיניהם, דמפלינגס ו"הוט פוט" מונגולי שמוגש בדיוק כמו לפני 1000 שנה, הן חלק מהמנות שמפארות את השולחן בבייג'ינג. ברחבי העיר תמצאו מסעדות בהן יוגשו מנות חריפות מאזור סצ'ואן ומנות דרומיות בהן סוגי אטריות וירקות מוקפצים.

לא מספיק ליהנות מהאוכל הסיני האיכותי ברחבי מסעדות ביג'ינג וכדאי להצטרף לשיעור בישול סיני, שמתקיים במספר מקומות ברחבי העיר ומונחה על ידי שפים מנוסים שיגלו לכם מקצת מסודות המטבח הסיני שכה קל להתאהב בו. הכיתות נחלקות לשני סוגים עיקריים: "עולם המאפים", בהם דים-סאם ונודלס, ו"עולם הווק" בו מנות מוקפצות מרחבי סין.
כתבה על המטבח הסיני
 
אוכל רחוב סיני
"אוכל רחוב" סיני  שונה מהאוכל הסיני המוגש במסעדות בארץ (צילום: CC LWYang)בתי מלון מומלצים במרכז בייג'ין

מלון אמפרק פריים (Empark Prime Hotel Beijing) הוא מלון 5 כוכבים, הממוקם על מדרחוב וואנגפוג'ינג (Wangfujing), במיקום מרכזי ונוח, מרחק הליכה לשוק האוכל (1 ק"מ) ואתרים נוספים בעיר (בכפוף ליכולות הצעידה שלכם), ובקרבת תחנת המטרו לקווים 5+6. החדרים גדולים וממוזגים, עם שולחן, פינת ישיבה, פינת קפה ומקרר. במלון יש בריכה, ספא, חדר כושר, מסעדות, בית קפה ובר משקאות. צוות הקבלה אדיב, שירותי, דובר אנגלית (מצרך נדיר בסין) ויכול לסייע בארגון סיורים והסעות, כולל מ/אל שדה התעופה.
 
מלון מומלץ במרכז בייג'ין
מלון אמפרק פריים בייג'ינג  צוות דובר אנגלית שמסייע באדיבות

מלון דיזיין יולאן (Dasein Youlan Hotel) הוא מלון בוטיק קטן ומקסים, ברמת 4 כוכבים, הממוקם במרחק 700 מ' ממדרחוב וואנגפוג'ינג, ובמרחק 2 ק"מ מהעיר האסורה וכיכר טיינאנמן. כל חדרי המלון הקטן והמקסים הזה פונים לגן סיני מתוק, והם ממוזגים וכוללים קומקום חשמלי. 

מלונות מומלצים בבייג'ינג, צפון סין
מלון הבוטיק דיזיין יולאן - מלון קטן עם גן סיני מקסיםבייג'ינג של המאה ה- 21 היא עיר גדולה ותוססת שמחבקת את המבקרים בה ומציעה להם חוויה חדשה ומרעננת. הטיול בה נכלל כמעט בכל טיול בסין, והוא מתאים לכל המשפחה, לזוגות ולמטיילים בגפם  כל אחד ימצא בה משהו שמתאים לו.


זאב (זאביק) רילסקי אודות הכותב
זאב (זאביק) רילסקיארכיאולוג ואנתרופולוג. מרצה, חוקר, מדריך ומומחה לתרבויות אסיה ודרך המשי. מרצה באוניברסיטה הפתוחה, בסינמטק, במכון אבשלום, בפקולטה לחקלאות ובמכללות ברחבי הארץ בנושאי אתנוגרפיה וגיאופוליטיקה של תרבויות.

זאביק עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר