מסע מבייג'ינג לשיאן
מאת: דני אורבך


סין היא מקום ענק. ענק בכל קנה מידה. מהמם בגודל, מהמם במרחבים, מהמם מבחינת עוצמתו המספרית של העם, מהמם בנופים, מהמם בתרבות וגם מהמם בקצב השינוי שהוא עובר. הידיעה שאתה מטייל במעצמה שנמצאת בתהליך שינוי מהיר, כאשר כל יום משתנים דברים, הופך את הטיול בסין לחוויה מרתקת במיוחד.


קצב הפרויקטים הוא מדהים, בעיקר לישראלים, שרגילים לכך שלרשויות לוקח חמש שנים (לפחות!) לבנות רכבת קלה. ובכל זאת, כדאי לזכור שסין, בניגוד לנו, היא דיקטטורה, והשלטון יכול לגרש אנשים מבתיהם במחי יד תמורת דיור חלופי די עלוב – וזאת בלי להזכיר צדדים בלתי סימפטיים אחרים של החיים בסין. כך שלקצב הפיתוח המהיר של סין יש גם צד שני, אפל יותר, וגם אותו חשוב להזכיר.
 
פגודת מגדל הפעמון, שיאן
שיאן היא עיר מקסימה ומעניינת, מגדל הפעמון במרכז העיר העתיקה  (צילום: dndavis)


המזרח הרחוקתחבורה במדינת הענק סין

התנועה שלנו בסין הייתה בעיקר ברכבות לילה. רכבת לילה היא חוויה בלתי נפרדת מהווי הנסיעה בסין. הנוסעים בוחרים בין "תא שינה רך" (Soft sleeper) ל"תא שינה קשה" (Hard sleeper). ההבדל הוא בעיקר, שבתא שינה רך יש ארבע מיטות ודלת שאפשר לסגור, ואילו בתא קשה יש שש מיטות ואין דלת. 
 
לא פשוט להזמין כרטיסי רכבת בסין! תחנות אחדות, בעיקר בערים גדולות, מנוהלות כהלכה, אך אחרות הן כאוס בלתי נשלט ובלתי נסבל. התורים ארוכים, אנשים נדחפים, ולמי שלא יודע סינית (אני דובר מנדרינית בסיסית, אבל בכל זאת היו לי קשיי תקשורת)  קשה מאוד לתקשר עם מוכרי הכרטיסים. לפיכך, מומלץ להזמין את כרטיסי הרכבת דרך המלון. משלמים עמלה, אבל זה בהחלט שווה. בעיה נוספת היא שכרטיסים לרכבות לילה, בעיקר ליעדים פופולריים או ערים גדולות, נוטים להיגמר במהירות, וכמעט בלתי אפשרי להזמין באותו יום. לפיכך, עדיף להזמין את הכרטיסים לפחות שלושה ימים מראש. הבעיה היא, שהחוקים בסין מאפשרים להזמין כרטיס רק בעיר היעד (למשל, אם אתה רוצה כרטיס מבייג’ינג ליעד אחר, חובה להזמין את הכרטיס בבייג’ינג ולא בשום עיר אחרת). הבעיות הללו עשויות להקשות על תכנון הטיול.
 
הרכבת עצמה היא חוויה מעניינת. כבר בתחנה, הנהלים מזכירים רכבות אירופיות ישנות מסרטים בשחור לבן. הנוסעים צריכים לחכות באולם ההמתנה המתאים למספר הרכבת, עד שמגיעה הרכבת לרציף - ואז עובדי התחנה מלווים אותם לקרונות. אסור להסתובב באופן חופשי ברציפים. ברכבות עצמן יש מיטות סבירות, קרון מסעדה (עם אוכל סביר, בדרך כלל) ועגלה שעוברת עם כל מיני מאכלים פשוטים ומשקאות. תבדקו טוב מה אתם מזמינים! רכבת הלילה היא הזדמנות מצוינת להכיר את הסינים, לראות כיצד הם נוסעים ולדבר איתם. אנשים ברכבת הם במקרים רבים ידידותיים וסקרנים כלפי זרים, ותמיד רעשניים, משוחחים בקולנות (בסינית בלבד, בדרך כלל) ומפצחים גרעינים. סינים רבים גם מעשנים ברכבות, למרות שלפעמים אסור.
 

הערים בייג'ינג ושיאן, בה נמצא אתר חיילי הטרקוטה המפורסם
 

העיר בייג'ינג

כבר תיארתי באריכות את בייג’ינג (Beijing) ואתריה בכתבתי בייג'ינג העיר הקסומה, ולכן לא ארחיב כאן בדברים. כיום הופכת בייג'ינג למודרנית, או יותר נכון – סופר מודרנית. העיר הופכת להיות נקייה יותר, זוהרת יותר, נוצצת יותר – ואפילו אזורים עתיקים נשמרים יותר מפעם. בבייג’ינג קל לחוש שאתה מסתובב בבירה של מעצמה גדולה, במיוחד במרכז העיר בלילה, כאשר השערים המרשימים שליד העיר האסורה מוארים באור יקרות, וההמון רוחש בכיכר טיינאנמן ליד חומות הקירייה הקיסרית. אפילו אנשים כבר יורקים פחות ברחוב (לפחות פחות מאשר בחלקים אחרים של סין), אם כי המנהג המגונה הזה עדיין ממשיך. 

מלון מומלץ במרכז בייג'ין

מלון דיזיין יולאן (Dasein Youlan Hotel) הוא מלון בוטיק קטן ומקסים, ברמת 4 כוכבים, הממוקם במרחק 700 מ' ממדרחוב וואנגפוג'ינג, ובמרחק 2 ק"מ מהעיר האסורה וכיכר טיינאנמן. כל חדרי המלון הקטן והמקסים הזה פונים לגן סיני מתוק, והם ממוזגים וכוללים קומקום חשמלי. 

מלונות מומלצים בבייג'ינג, צפון סין
מלון הבוטיק דיזיין יולאן - מלון קטן עם גן סיני מקסים
 

העיר שיאָן

מבייג'ינג מומלץ לקחת טיסה (שעתיים) או רכבת לילה לעיר שיאן (Xi'an) – עיר מקסימה עם היסטוריה עשירה, בירת מחוז שאנשי (Shǎnxī) שבצפון מרכז סין. שיאן, היא עיר הבירה האגדית של השושלות המוקדמות – צ'ין, האן וטאנג. שושלת טאנג ובירתה, סימלו את תור הזהב של סין, מחוז געגועים בעיני רבים עד ימינו אלו.
 
שיאן של היום היא עיר מרתקת, מגוונת, פסיפס של קבוצות אתניות, תרבויות שונות, דתות מגוונות, ובעיקר אלפיים שנות היסטוריה שניתן לחוש אותן בכל פינה. הבאים לעיר מתחנת הרכבת נתקלים ראשית כל בחומות העיר העתיקה. בעבר, בימי שושלת טאנג, נפתחו השערים בחומת העיר (וגם בחומה הפנימית שהקיפה כל רובע) עם הזריחה ונסגרו עם רדת החשיכה. כרוזים הכריזו על השעות באמצעות שני מגדלים גבוהים במרכז העיר העתיקה, מגדל התופים ומגדל הפעמון  ואוי לנוסע שאיחר לשמוע את התוף ולא הספיק להגיע לשער לפני שירדה החשיכה.
לינה בעיר בייג'ינג  |  לינה בעיר שיאן
 
פגודת מגדל הפעמון, שיאן
מגדל הפעמון במרכז שיאן, מכאן הודיעו על סגירת שערי העיר  (צילום: canghai76)
 
 
כיום, מגדל התוף ומגדל הפעמון נמצאים בליבה של העיר העתיקה. זו עיר מוזרה, לא שגרתית. לצד בניינים עתיקים המתנשאים אל על, כמו מגדל התוף ומגדל הפעמון, יש בה גם רחובות רחבים ומודרניים, קניונים נוצצים וסניפים של מקדונלדס וקנטקי פרייד צ’יקן. רק כמה דקות הליכה מאותם קניונים, מחכות לתייר סמטאותיו המפותלות והציוריות של הרובע המוסלמי. עוד בתקופת טאנג (מאות 7-9) הגיעו מוסלמים רבים לשיאן, ורבים נוספים הגיעו בתקופת שלטון הכיבוש המונגולי של שושלת יואן, שעודד דתות לא סיניות. כיום, מרבית המוסלמים הסינים ובכללם המוסלמים של שיאן, נחשבים כקבוצה אתנית אחרת, ונקראים הוּאֵי. ניתן לזהותם באמצעות הכובעים הלבנים האופייניים.

ברובע המוסלמי חנויות רבות של תשמישי קדושה, כובעים מוסלמיים, תמונות של מכה, וגם שוק אוכל מגוון, ריחני וססגנוני: שיפודי כבש מפולפלים, לאפות מלאות בירקות מוקפצים, מרקים שונים, חריפים ומהבילים, וגם מיץ רימונים מרענן ומשיב נפש. במרכז הרובע המוסלמי נמצא המסגד העתיק- קומפלקס של גנים ירוקים, עצי פרי, אולמות תפילה ופביליונים, שנראה כמקדש סיני הרבה יותר מאשר כמסגד טורקי או ערבי. רק הערבסקות על הפגודות הסיניות והשטיחים בפנים מלמדים שמדובר במסגד. המוסלמים בשיאן מאוד ידידותיים ומכניסי אורחים, אך לזרים שאינם מוסלמים אסור להיכנס לאולם התפילה עצמו.
 
השוק המוסלמי בעיר העתיקה בש'יאן
השוק המוסלמי בעיר העתיקה של שיאן, שיפודי בשר כבש לצד נודלס סיני  (צילום: gionnixxx)
 
 
מלבד הרובע המוסלמי והמסגד, ישנו בעיר העתיקה מקדש קונפוציאני שליו ויפה, "יער כתובות האבן", שמהווה אוצר לכל חוקרי ההיסטוריה הסינית. במקדש, בין פביליונים מוזהבים וגנים, ישנו מוזיאון ענק של יצירות סיניות עתיקות חקוקות באבן: מסמכים היסטוריים, סוטרות בודהיסטיות ואפילו יצירה נוצרית עתיקה ששייכת לכת הנסטוריאנית (הכת הנוצרית/אשורית הראשונה שהגיעה לסין במאה השביעית לספירה). בנוסף, כדאי לבקר במקדש גם בגלל תצוגת הפסלים היפים והמפות העתיקות שבו.
 
הסמל של העיר שיאן נמצא דווקא מצפון לעיר העתיקה: פגודה גבוהה ומרשימה במיוחד שנקראת פגודת אווז הבר הגדולה. הפגודה מוקפת במתחם בודהיסטי ענק מלא בפסלים מוזהבים, מקדשים יפים, בריכות קטנות וגנים. כדאי מאוד לבקר במקום אם אתם נמצאים בשיאן.
 
פגודת אווזי הבר, שיאן
פגודת אווז הבר הגדולה - מוקפת במתחם בודהיסטי ענק מלא בפסלים מוזהבים,
מקדשים יפים, בריכות קטנות וגנים
  (צילום:  gyn9038)
 

שיאן וחיילי הטרקוטה

שיאן מזכירה בתודעתו של המטייל בעיקר שתי מילים: חיילי הטרקוטה.
יצירת המופת הזאת, מדהימה, מטרידה ובמידה מסוימת גם מזעזעת, נבנתה על ידי אחד הרוצחים חולי הנפש והמופרעים ביותר בהיסטוריה האנושית 
 הקיסר הריבוני הראשון של סין  צ'ין שי הואנג די, במאה השלישית לפני הספירה. הקיסר צ'ין, שאיחד את סין בפעם הראשונה למדינה ריכוזית בדם, אש ותמרות עשן, ביצע (לפי ראייתנו ההומנית מהמאה ה- 21) פשעים מחרידים רבים: בעזרת אידיאולוגיה טוטליטרית (שנקראה לגליזם, או "אסכולת החוק") ניסה לשלוט לחלוטין במחשבת נתיניו, קבר מלומדים, היסטוריונים, סופרים והוגים קונפוציאניים בחיים, רצח רבבות בעבודות כפייה עד מוות, בין היתר בבניית החומה הסינית הגדולה המפורסמת, וגם שרף ספרים בהיקף נרחב וביצע שואה תרבותית. בין היתר, הוא גם שלח צי ענק כדי למצוא את איי האלמוות המיתולוגיים בים המזרחי. משלא מצאו מלחי הצי את האיים הללו, פחדו לחזור לסין שמא יבולע להם, והתיישבו באיי אוקינאווה שמדרום ליפן.
כתבה על החומה הסינית הגדולה

משמר חיילי הטרקוטה, שיאן, סין
שורות שורות של חיילים חמושים, משמר חיילי הטרקוטה  (צילום: Jinli Guo)
 
בכל מקרה, הקיסר הראשון היה אחוז בפחד מהמוות. הוא ניסה להשיג שיקוי אלמוות, אבל האמין שגם אם ימות - ימשיך לשלוט גם בעולם המתים. לפיכך, בנו אנשיו קבר מגלומני ומפואר, שלפי הכתבים הסיניים היה ארמון מהודר עם נהרות מכספית. כדי לשמור על הקבר ולהבטיח את שלטונו של הקיסר, נבנה ליד הקבר צבא ענק של חיילי טרקוטה - טוראים, קצינים זוטרים וגנרלים, רגלים, קשתים ופרשים על סוסיהם. הפסלים ריאליסטיים להפליא, ואין חייל אחד דומה למשנהו. הם נמצאים באזור הררי יפה, כשעת נסיעה משיאן, וניתן לראות אותם מרחוק בתוך בורות תצוגה. כמה מהפסלים, כמו פסל מרשים במיוחד של גנרל, הוצאו מהבורות וניתן לבחון אותם מקרוב. חיילי הטרקוטה הם ללא ספק אחד משיאי הביקור בשיאן, ואולי בצפון סין כולה.
 
 מסדר חיילי הטרקוטה השומר על קברו של צ'ין, שיאן
  משמר חיילי הטרקוטה השומר על קברו של צ'ין שי חואנג-די  (צילום: richiewato)

 מסדר חיילי הטרקוטה השומר על קברו של צ'ין, שיאן
צבא ענק של חיילי טרקוטה - טוראים, קצינים זוטרים וגנרלים, רגלים, קשתים ופרשים על סוסיהם  (צילום: swisshippo)

 מסדר חיילי הטרקוטה, שיאן
 הפסלים ריאליסטיים להפליא, ואין חייל אחד דומה למשנהו  (צילום: swisshippo)

מלון מומלץ במרכז שיאן

מלון דרים דיזיינר (Dream Designer Hotel - Huimin Street) ממוקם ממש במרכז העיר העתיקה של שיאן. הוא אמנם מדורג ברמת 3 כוכבים, אבל מרגיש הרבה יותר, בזכות העיצוב החדשני והניקיון המופתי. החדרים גדולים, מעוצבים בצבעים מרגיעים, עם חלון גדול ומיזוג אוויר, ובכולם פינת ישיבה, שולחן עבודה וקומקום חשמלי. יש גם מספר חדרי משפחה.

מלון מומלץ בעיר שיאן, צפון סין
מלון דרים דיזיינר - עיצוב מודרני ונעים לען במרכז שיאן
 

מידע נוסףדני אורבך
 
אודות הכותב
ד"ר דני אורבך, בעל תואר דוקטור להיסטוריה מאוניברסיטת הרווארד וחוקר הפיכות, התנקשויות פוליטיות, התנגדות צבאית ביפן, סין, גרמניה ושאר העולם. מחבר הספר ואלקירי - ההתנגדות הגרמנית להיטלר פוסט-דוקטורנט בתוכנית ללימודי יפן-ארה"ב באוניברסיטת הרווארד. בעל הבלוג "הינשוף".סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר