הזמנות לחופשה שלך
הקפות בנוסח טיבט       

הקפות בנוסח טיבט
מאת: דינה היימן


ההקפה, השתטחות, פעם אחת, שלוש פעמים או 108 פעמים, טובה לריפוי הנשמה מהאגו.


טיבטית חרושת-קמטים וצרובת-שמש בבגדי יום-יום
טיבטית חרושת-קמטים וצרובת-שמש בבגדי יום-יום  (צילום: יובל נעמן)
 
אישה טיבטית חרושת-קמטים וצרובת-שמש השתטחה על הקרקע, שלחה את ידיה קדימה, הצמידה אותן, ושבה ועמדה. את כפות-ידיה עטו כיסויים מרופדים המחוברים לקרש, שאיפשרו לה להשתטח שוב ושוב על דרך העפר המקיפה את המקדש. היא לבשה סינר ארוך מרופד, שהגן עליה מפני הקור והאבק שעל הקרקע, וחזרה על הפעולות: פסעה מספר צעדים כאורך גופה, הצמידה את כפות-ידיה, נגעה במצחה, בצווארה ובאזור הלב, ירדה על ברכיה, ונשכבה שוב מלוא גופה על הקרקע. כעת, כשידיה שלוחות קדימה, היא העבירה חרוז בשרשרת כדי לספור את השתטחויותיה. במחרוזת 108 חרוזים, והיא נדרה להשלים את מניינם עד סוף השבוע. הצליל שליווה את הדרך שעשתה היה של המנטרה הנשמעת בכל רחבי הרמה הטיבטית: "אום מני פדמה הום", המנטרה של אל-הרחמים אבלוקיטשווארה, המנטרה שנועדה להניע את החמלה בעולם, ערך ומידה שמודגשים בטיבט.
טיבט - גלגל תפילה
טיבט - גלגל תפילה בעת סיבובו (צילום: יובל נעמן)
 

 ברירת מחדל

דרכי התפילה הטיבטיות
קורה (Kora) הוא שמה של דרך, המקיפה כל מקדש, מנזר, כל הר וכל אגם קדוש. את הדרך עושים בכיוון השעון, כך שצד ימין של הגוף, שנחשב לטהור, מופנה לעבר המקום הקדוש, באופן שבו יד ימין היא זו שמניעה את גלגלי-התפילה המקובעים לקירות המקדש או לקירות המקיפים את מסלול הקורה. יש שמקיפים את הקורה פעם אחת, ויש שמקיפים בכפולות של שלוש, או מאה ושמונה פעמים. ההקפה וההשתטחות מביאים להתרוקנות האגו משיגיונות-שווא ומגאווה יתרה, ומאפשרים קרבה אל ערכים של הקשבה, של התבוננות פנימית ושל ראייה רחבה.
 
שלבי השתחוות (צילום: יובל נעמן)
 
דרכי תפילה חשובות
קורה מפורסמת במיוחד היא זו של מנזר סרה (Sèlā Sì) שמחוץ לעיר להאסה (Lhasa), בירת טיבט.

הקורה החשובה מכולן היא זו שמקיפה את הר קאילאש (
Kailash), שנחשב להר קדוש במיוחד, מקום מושב האלים, ציר העולם והמקום שממנו מתחילים לזרום כל נהרות אסיה.
 
קורה שקרובה ללבי במיוחד היא זו שמקיפה את מנזר לאברנג (Lābǔlèng Si), שבעיר ש'יאחה (Xiàhé) . בשל מיקומה בצפון טיבט ההיסטורית, במחוז הסיני גאנסו (Gānsù), היא מרוחקת מן ההשפעה של הנוכחות הסינית שניכרת כל-כך במרכז טיבט, ולכן אותנטית. הלכתי עם עולי-הרגל, ומלמלתי את המנטרה, משכתי את גלגלי-התפילה, ועל אף אדיקותם ודבקותם של הטיבטים בהקפת הקורה, לא אחת הרגשתי איך נוכחותי הסיחה את דעתם כאשר הם רצו למשש את בגדיי, את שערי, ואת ציוד-הצילום שלי.
*עוד על מנזר לאברנג בכתבה על סין הטיבטית
 

להאסה (A), הר קאילאש (B), ש'יאחה (C)
 
טיבט - במסלול הקורה של מנזר לאברנג, 3 ק"מ ו-1174 גלגלי תפילה (צילום: יובל נעמן)
 

יש מי שאוחז בידו גלגל-תפילה המזכיר רעשן של פורים, שאותו הוא מגלגל תוך כדי ההליכה, ויש מי שמסתפק במלמול המנטרה ובצעדה. יש שהולכים לאיטם, ויש שהולכים בנחישות כדבקים במטרה.
התבוננתי מהופנטת במצעד עולי-הרגל שחלפו על פני. היה משהו שלא מן העולם הזה בהתנהלות הנינוחה והחייכנית של אנשים ששלווה עילאית נסוכה על פניהם. שלווה השמורה לאלה שחיים גבוה, סמוך לשמים.
 
טיבטי המסובב גלגל תפילה אישי (צילום: יובל נעמן)

מידע נוסף

דינה היימן
 
אודות הכותבת
דינה היימןבעלת תואר ראשון בגיאוגרפיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, ותואר שני בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, בדגש על לימודי נשים. מדריכת טיולים ומרצה על סין ועל מדינות מזרח אסיה, בנושאים הקשורים בנשים ואודות חברות מטריליניות. על סיפור טיולה עם אחיה אלי ז"ל כתבה בספרה צברים על דרך המשי.   לאתר של דינה
 


מספר צפיות: 8451
33290
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!