הזמנות לחופשה שלך

מידע כללי למטייל בסין: ריכוז כתבות
צילום: Rajitha Ranasingheבמדור זה רוכזו כתבות מ​ידע כללי למטיילים בסין - טיפים, אוכל סיני ועוד, וכן מספר כתבות רקע כלליות עם מידע על התרבות, הגיאוגרפיהההיסטוריה ומידע נוסף שראוי לכל מטייל  לסין לדעת.


סין היא מדינה ענקית, גם בגודלה וגם בכמות תושביה. עד לשנת 1988 שעריה היו סגורים לתיירים ישראליים, והסקרנות כלפיה היתה גדולה. גם לאחר פתיחת השערים, למטיילים בקבוצה ולמטיילים עצמאיים בהמשך (החל משנת 1992), רב הנסתר על הגלוי במדינה זו, והעניין שהיא מעוררת רק הולך וגובר. בנוסף לתרבות המפותחת ולעובדת היותה מקור להמצאות רבות: החל מתורות לחימה, דרך זרמים בפילוסופיה וכלה במצרכים חשובים כמו נייר, תה ודינמיט... סין היא גם חברה בתהליך של שינוי מרתק. החברה הסינית בעיצומו של מהפך שאפתני, ממדינת עולם שלישי למדינה המובילה בכל תחום - מדע, כלכלה, תעשייה ועוד.  


 ברירת מחדל

מאחר שהפער הבין-תרבותי גדול כל כך, מוטב למי שרוצה לצאת לטיול בסין, להכיר את הפרטים מראש, לסגור מקומות לינה ומסלול מתוכנן בקפידה, ועדיין - להתכונן להפתעות... רבים מגיעים לסין עם רף ציפיות גבוה ומוצאים את עצמם מאוכזבים מן הקשיים שמערימים המקומיים. שום דבר לא נעשה בכוונה או מתוך רוע לב חלילה, אך קשיי השפה, הבדלי התפיסה, היעדר כבישים מסודרים במקומות מסוימים ומעט שנאת זרים מסורתית, מציבים אתגרים בלתי מוכרים, במיוחד למי שמגיע לכאן לראשונה.
בתי מלון בסין 
 
טיול בסין
המטיילים בסין לפעמים נתפסים כתרנגולות המטילות ביצי זהב...  (צילום: הילה וייס טישלר)
 
 

התרבות הסינית ועקבות האדם הקדמון 

אי אפשר שלר להעריץ את שורשי התרבות הסינית והישגיה. מדובר באחת התרבויות החשובות ביותר בהיסטוריה, וכנראה שגם העתיקות שבהן - בסין נמצאו שרידי אדם מהקדומים ביותר בעולם (מחוץ לאפריקה), כאן ניבנו הסכרים העתיקים בעולם, כאן הוקמו מבנים מרשימים ובלתי נתפסים, כמו החומה הסינית - שנכנסה לרשימת שבעת פלאי תבל החדשים
 
מעמדה של האישה בסין הוא נושא מרתק, עליו נכתבו ספרים רבים. קשה לשפוט מהצד את חייהן ולהביע דעה ניטרלית מבלי להשתמש במשקפיים המערביות שלנו. בחברה הסינית המסורתית נקבעה זהותה של האישה בהתאם לגברים שבחייה - אביה, בעלה ומאוחר יותר - בנה. ככל שהאישה היתה חסרת אונים יותר, במיוחד בסממניה החיצוניים, כך היא נחשבה למעוררת ולנחשקת יותר. מסיבה זו נקשרו כפות רגליהן של ילדות סיניות רכות כך שלא יגדלו, עד למצב של עיוות העצמות וגרימת נכות. השינוי לטובה במעמדה של האישה חל, באופן מפתיע, דווקא בתחילת העידן הקומוניסטי, שהסתכל על כולם כשווים, גם על הנשים.
כתבה על נשים בחברה הסינית המסורתית  
 
נשות הנאש'י, סין, GoTravel
נשות הנאש'י החרוצות, עם אלומות שתילי אורז בדרך לשדות  (צילום: זאביק רילסקי)
 
 

פולקלור וקולינריה

תחת הקטגוריה של הבדלים בין התרבות הסינית למערבית, נכנסות גם העדפות מוזיקליות וטעמים שונים... אמנויות הבמה הקלאסיות, שמובאות במלוא תפארתן באופרה הסינית, עשויות להיות מבחן עצבים לצופה המערבי, שאזנו אינה מורגלת בסוג הסלסול העדין שהתפתח בסין.

האוכל הסיני כפי שאנו אוהבים ורגילים אליו בארץ, שונה בסין ולעיתים טעמיו קיצוניים מדי לחיך המערבי. מומלץ להיות מוכנים לכך מראש ולהגיע עם גישה חיובית, פתוחה ומקבלת, לשלל טעמים חדשים. בין מחוזות שונים בסין ישנם הבדלים רבים בהיצע הקולינרי ובמנות המאפיינות אותו, שהתפתחו באופן מסורתי במהלך השנים. כך נוצרה חלוקה של כמה מטבחי משנה: מטבח קנטונזי - העשיר בפירות ובטעמי חמוץ-מתוק, מטבח סהצ'וואני שחריף הוא טעם דומיננטי בו, מטבח שנגחאי המלוח, עשיר במאכלי ים והמטבח הבייג'יני התפל יחסית.
 
 

יעדי טיול בסין 

מטבעה של ארץ כה גדולה הוא שיש בה אינסוף נקודות עניין, מסלולי טיול, אתרים וערים מעניינות. הוסיפו לזה מפגש אנתרופולוגי מרתק עם קבוצות אתניות שונות והרי לכם טיול שכולו צבע, נופים ומגוון פעילויות. בין היעדים המוכרים יותר לקהל המטיילים, אותם לא כדאי להחמיץ (למרות שהם הפכו לתיירותיים מאוד עם השנים), ניתן למנות את העיר הגדולה בייג'ינג (BeiJing), בירת המדינה. הביקור כאן אינו מייצג כלל ועיקר את החיים בערי סין האחרות אלא משמש יותר כ"חלון ראווה". כאן נמצאים מונומנטים בסדר גודל עולמי כמו העיר האסורהמשכנם של הקיסרים, ארמון הקיץ המלכותי המוקף גנים, מקדש השמיים, ועוד רבים.

עיר נוספת ומעניינת היא בירתה העתיקה של סין, העיר
ש'יאן (XiAn). העיר היתה אחת הערים המפותחות בעולם ואחד ממרכזי התרבות והמסחר המרכזיים. אסור לפספס טיול לחומות העיר, למוזיאון האמנות ולרובע המוסלמי הציורי. אך מעבר לכל האטרקציות, החשובה והמעניינת מכולן היא קבר הקיסר צ'ין שי חואנג די ו- 6000 חיילי הטרה-קוטה השומרים עליו, העשויים חומר שרוף.
 
אתרי "חובה" נוספים הם אזור גווילין (GuiLin) היפהפה ולאוהבי הערים הסואנות - ביקור בשאנגחאי (Shanghai) - זהו הכרך הגדול ביותר של סין, "מנהטן של המזרח" לשעבר. 
בנוסף לאתרי התיירות המוכרים, מומלץלהגיע לפינותיה הרחוקות של סין, אל אתרים ידועים פחות אך מרשימים בה במידה: העיירה דטונג (DaTong) והמערות המעניינות שבסביבתה, המקדשים של טאיחואי (Taihuai), יער האבן ש'ילין (XiLinהסמוך לקונמינג בירת מחוז יונאן וטיול ברחבי מחוז יונאן עצמו, נהר היאנגטסה (YangTse) ומחוז סהצ'וואן (Sichuan).

 
החומה הגדולה
מטיילים רבים לא מפספסים ביקור בחומה הגדולה, שהפכה לסמלה של המדינה הענקית  (צילום: יובל נעמן)

 

כתבות על סין - מחולקות לפי אזורים

דרום סין
מערב סין
מזרח סין
צפון סין

טיבטמספר צפיות: 11801
41360
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!