הזמנות לחופשה שלך

העיר גווילין - היער הריחני או סדום החדשה
מאת: יובל נעמן 


אזור העיר גווילין ודרומה, מלא בנציבים, אצבעות של סלע, בעלות דמויות שונות ומשונות, כאילו יצר האל נציבי מלח רבים מספור, שמספרם מעיד על חטאת בני העיר הזאת הקרויה גווילין.


אזור זה של צפון מזרח מחוז גואנגש'י הוא אזור תיירות מוכר וידוע בדרום סין, במיוחד בשל הנופים הקארסטים המשתרעים ממנו ועד למפרץ טונקין בצפון וייטנאם.
 
נופי הקארסט של אזור גווילין (צילום: יובל נעמן)


 ברירת מחדל

בתקופת המקרא היו חמישהה יישובים שחטאתם "כבדה מאוד" ועל כן החליט האל להשמיד אותם ואת תושביהם. לא מסופר במקרא מה הייתה חטאתם, אבל ניתן להבין שהם התאפיינו בהוללות מינית, והתעללות בכל זר שהגיע לעירם. בספר יחזקאל מובא שחטאת סדום הייתה בחוסר מתן צדקה וחומרנות קיצונית. לפי הסיפור כאשר השמיד האל את סדום ועמורה, חנן האל את לוט ומשפחתו, ושלח אליהם שני מלאכים, אשר הזהירו אותם לפני ההשמדה והוציאו אותם החוצה מסדום. המלאכים זירזו את משפחתו של לוט, והורו להם שלא להביט אחור. בהמשך מסופר: "ותבט אשתו [של לוט] מאחריו ותהי נציב מלח" (בראשית יט, כו). 
 

העיר גווילין (A), יאנגשו (B) וטרסות האורז לונג-ג'י-טיטיאן (C)

אזור הקארסט של גווילין
קארסט הוא תצורת הנוף של סלע משקע קשה, שבמהלך ארוזיה פוסל לעמודי אבן שאינם מצייתים לכוחות המשיכה, כאילו מרחפים באוויר ומצביעים אל-על. פלגים ונחלים חותרים תחתם ובהם - יש המופיעים מעל האדמה, ויש המפעפעים כמעיין או נחבאים במנהרות תת-קרקעיות מלאות זקיפים ונטיפים.
מי הגשמים החוברים לפחמן דו-חמצני מהאוויר וכן מהקרקע, יוצרים חומצה, הממיסה את הקרקע הגירנית ויוצרת חללים תת-קרקעיים. במהלך הבלייה קורסים חלקים מהקרקע שאיבדה את משענה, והחללים שעדיין לא מוטטו את הגיר שמעליהם נותרים כמערות חרוזות נטיפי וזקיפי גיר.
 
אזור אגן נהר הפנינה הדרומי ליאנגדזה, ומוצאו לים באזור הונג-קונג, היה פעם ים קדמון, שלפני מאות מיליוני שנה, בתקופת הקרבון בעידן הפליאוזואיקון נלחץ מעלה והתרומם מעל הים, בהשאירו רמת סלע משקע ימי קשה. תהליכי הבלייה הממושכים, הותירו את התצורה הקארסטית, המדהימה ביופייה, בעוד שאקלים טרופי כיסה את עמודי הסלע בצמחיה ירוקה, הלוחמת על אחיזתה בסלע האנכי כמעט.
תופעת טבע מדהימה זו יוצרת נופים שסופרים, ציירים ומשוררים כתבו עליה, דבר שבתורו הביא לפרסום ותיירות וברבות השנים לתעשיית תיירות שהפכה את חשיפת המקום לנגיש ונוח. עם זאת הצליח גם להפוך את המארחים לחמדניים, ובהמשך לרמאים ונצלנים, כמו שקרה בעיר גווילין.
 
בכל ביקורי בסין ובמקומות רבים בעולם המתויר והבלתי מתויר, עדיין לא נתקלתי בעיר שבאופן גורף כל כך אני יכול להעיד שדומה היא לסדום הפרוצה של פעם. זו כמובן אינה המלצה לא להגיע לאזור העיר, אלא המלצה להימנע ככל הניתן מלשהות בה או להתרועע עם תושביה.
 
נופי הרים מנהר לי (צילום: יובל נעמן)
מאזור נידח ליעד תיירות
לאנשי סין המסורתית של עמקי הנהר הצהוב והיאנגדזה, לא היו שאיפות מהאזור שמאחורי ההרים הדרומיים (נאן-לינג), המפריד את אגן היאנגדזה מאגן נהר הפנינה, המבודד גיאוגרפית. זה היה ועדיין מקום מושבם של שבטים שונים שמעט עניין היה לממלכות הצפוניות בהם. כאן ישבו להם בבטחה אנשי דזואנג עד שהקיסר הצהוב צ'ין שה-חואנג די שאיחד את סין במאה השלישית לפני הספירה, כבש לראשונה. בהרים שבצפון המחוז השליטה המרכזית הייתה תמיד רופפת, עקב היות בני המקום משבטי מיאו (ה'מונג) ו-יאו (מיאן) שבטים לוחמים שאחזו באזורים הקשים למעבר בהרי נאן-לינג.
 
מייד לאחר כיבוש גואנגש'י על ידי צ'ין שי חואנג-די במאה ה-3 לפנה"ס, החלה כריית תעלת-לינג המקשרת את אגן הניקוז של נהר הפנינה עם היאנג-טסה. התעלה בת 66 הקילומטרים חיברה את נהר ש'יאנג (Xiang Jiang) הזורם ליאנגדזה, עם נהר לי (Li Jiang) הנשפך לנהר הפנינה. נתיב השיט והמסחר העלה את חשיבות האזור לאורך נהר לי, לצידו הוקמה גווילין במאה הראשונה לפני הספירה.
 
גווילין היא חורשה (=לין) של עץ הקאסיה הריחני (="גווי", בלטינית Osmanthus) העץ המפיץ את ריח הקינמון בחדשי החורף בפריחתו הצהובה. במהלך השנים גדלה להיות עיר נמל פנים-יבשתית חשובה על המסלול בין מרכז סין לנמלים הדרומיים שבים. מאז חיבורו לסין ועד השושלת המונגולית של קובלי-חאן במאה ה-13 לא החשיבו בני ההאן את האזור ליותר ממקום טרופי בו חיים שבטים אקזוטיים את חייהם הפשוטים חסרי התרבות. מימי עבר, אויבי ההאנים תמיד באו מהצפון, והדרום לא נחשב מעולם כמוקד סכנה שיש להתייחס אליו.
שם המחוז ניתן בתקופת שושלת סונג שקראה לאזור אנשי שבט דזואנג את השם גואנג-נאן-ש'י (דרום מערב גואנג) שקוצר לאחר מכן לגואנגש'י (מערב גואנג).
 
העיר גווילין התפתחה בתחילת שלטונה של שושלת מינג שצברה את ראשית כוחה ותחילת דרכה בדרום, ובמאה ה - 15 הייתה בירת האזור עד להעברת השלטון לנאן-נינג. בתקופה זו (מאות 14-17) הוקם בעיר מבצר וחיל משמר שלט בעיר וסביבתה, והתפתחה החקלאות האזורית.
סעיף של השושלת הקיסרית, ובראשו נכד של מייסד שושלת מינג, מצא מקומו בעיר גווילין ובנה בה עיר אסורה קטנה ועיר קברים מלכותיים. 
"מוטב להיות תושב  גווילין ממלאך בשמיים", אמר פקיד קומוניסטי, ואמרתו נחקקה על גבעה בעיר.

נופי הקארסט של נהר לי העובר בגווילין (צילום: יובל נעמן)
 
 
הנזק של התיירות לעיר גווילין
הקומוניזם שהחל דרכו בשאנגחי, ונרדף כמעט מיידית לאחר מכן, מצא את מקומו באזורים חקלאיים נידחים. מכיוון ש"אויבו של אויבי הוא ידידי", קליקת גואנגש'י ששלטה גם בגואנגדונג (גואנג המזרחית) עזרה לקומוניסטים והובילה את ההתנגדות ללאומנים של צ'יאנג-קאישק (גואומינדאנג).
בתקופת השלטון הקומוניסטי במחוז הואץ הפיתוח. מהגרים רבים שנמלטו מאימת היפנים בצפון מצאו את מקומם במחוז והאוכלוסייה הכפילה עצמה במהירות במהלך המלחמה עם יפן.
 
מחוז גואנגש'י צורף לסין בדצמבר 1949 חודשיים אחרי "שחרור" סין, והיה חלק מסין עד שנת 1958, במהלכה, בהמלצתו של ג'ואו-אנלאי, ניתנה למחוז אוטונומיה של בני דזואנג המהווים פחות משליש מהתושבים. המחוז שמעולם לא היה לו מוצא לים, קיבל חתיכת חוף ממחוז גואנגדונג, חוף שהוחזר ולבסוף, התקבל בשנית ב- 1965 ומאז יש למחוז חוף ימי.
עד כינון הרפובליקה העממית היה האזור מבוסס כלכלית על חקלאות ועבודות יד, ובשנות החמישים הגיעה התעשייה התחבורה וההנדסה. למרות העלייה בכלכלה, מבחינה דמוגרפית חל פיחות מתמשך באוכלוסיה
 
כניסת התיירות לעיר ולאזור צפון מזרח המדינה ייצרה שינוי חד שאין דומה לו. כאשר רואים את הכפר פינג-אן (Ping'an‏) או את העירה יאנגשואו (Yangshuo) בשתי נקודות זמן סמוכות, רואים מהו הנזק העצום של התיירות. בעוד שהטבע המדהים נותר אחד ויחיד בעולם, הרי ההשפעה של הפתיחות הקפיטליסטית וגלי התיירים המציפים את האזור, יצרו שינוי בלתי הפיך ומחריד בעוצמתו. אנשי העיר גווילין הפכו לאנשים בלתי נסבלים בעליל, מהם אין כל סיכוי לקבל עזרה ולו בשאלה תמימה כגון מיקום של אוטובוס, ואין כל סיכוי לקבל מחיר הוגן ללא מקח אף למוצר סטנדרטי כמו בקבוק מים. במקרים רבים של תיירים נרשמו גם דרישות כספיות ניכרות בטוענות שווא, ברמה של פשיעה בשיתוף פעולה של שוטרים.
   

דייג עם קורמורנים האופיני לדרום סין, בנוף הגבעות הקארסטיות של גווילין (צילום: יובל נעמן)
 
מה בכל זאת מציעה גווילין?
העיר גווילין, בשאיפה להשאיר את התיירות במקום, הפכה מספר אתרים שרבים יש שכמותם לאורך הנהר, ליעדי תיירות, בהשקעת משאבים רבים ואפשרות נגישות קלה. כהמשך למדיניות זו נחפרו מחדש אגמים מלאכותיים ונבנו גשרים מגוחכים מתרבויות העולם. המערות הוכשרו לביקורים בהוספת תאורה מלאכותית פסיכדלית, שוודאי עונה לציפיות של התייר הסיני הממוצע...
 
יפה יותר ומרתק יותר הוא ביקור במעט האלמנטים האותנטיים שנותרו בעיר וסביבתה, ובמיוחד לתייר שאינו מבקר תכופות בדרומה של סין וצפונה של וייטנאם. אלו הם השווקים המקומיים בהם נמכרים הכל מכל בערבוביה של צבי מים, שורשים שונים ומשונים, ירקות, נחשים ושרצים שונים, ומתנהלת בהם פעילות כגון הגרלות רחוב, דוכני רפואה מסורתית של עיסוי וריפוי סיני, בהם אנשים תמימים הבאים לעיסוי משחרר מקבלים מכות רצח בתהליך "פירוק והרכבה" כפי שמכונה שיטת העיסוי הזאת.
 


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב. www.yuval-naaman.com

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 14557
43010
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!