קונמינג – עיר האביב הנצחי

קונמינג – עיר האביב הנצחי
מאת: יובל נעמן 


פגודות, שווקים, פארקים ומקדשים. העיר קונמינג, הנמצאת במחוז יונאן שבדרום סין, מציעה למטיילים כל זאת ועוד מגוון פעילויות, חיי לילה עשירים, מסלולי טיול, מסעדות ייחודיות וחנויות אטרקטיביות.


הטיול בעיר קונמינג (Kunming) מהווה חוויה שלמה שמתאימה לכל הגילאים. בכתבה זו קיבצנו כמה אתרים מיוחדים שנמצאים בראש הרשימה של אתרי החובה בעיר.
 
מקדש יואנטונג (Yuantong si) שהוא המקדש הבודהיסטי הגדול בעיר קונמינג
מקדש יואנטונג, המקדש הבודהיסטי הגדול והמרשים בעיר קונמינג  (צילום: Eduardo Cabanas)
 


יעדי טיול בעיר קונמינג (A-G), מלון בוטיק מון אנד צ'אליס (H)


המזרח הרחוקבין הפגודות לטיילת של קונמינג

בדרום העיר קונמינג נמצאות שתי פגודות עתיקות, התוחמות את שני קצוות רחוב השוק: 
הפגודה המערבית (West Pagoda, Xisi Ta) שנמצאת ברחוב דונגסי-ג'י (Dongsi Jie), נבנתה במקדש הויגואנג (Huiguang Temple) שנהרס ואינו קיים עוד. המקדש והפגודה נבנו בתקופת טאנג, בין 824-859 לספירה. גובהה 36 מטרים והיא מהווה מגדל רבוע וחלול בן 13 קומות, בו המבנה החיצוני עשוי לבנים והמבנה הפנימי מעץ. בתוך הפגודה יש רצפות ומדרגות מעץ. על לבני החומר מוטבעות כתובות בודהיסטיות בסימניות סיניות וסנסקריט, כמו גם סמל היצרן.

הפגודה המזרחית (East Pagoda, Dongsi Ta) נמצאת במרחק קצר ממזרח לאחותה, ברחוב שולין-ג'י (Shulin Jie). גם היא נבנתה בתקופת טאנג, בסוף המאה התשיעית, כחלק ממקדש צ'אנג-לה (Changle Temple) שגם הוא, כמו אחיו נהרס. ברעידת האדמה בשנת 1833 נהרסה גם הפגודה המזרחית, ונבנתה מחדש בשנת 1882 במקום שונה, מזרחית מהמקום המקורי ובנקודה מעט גבוהה יותר. זהו מבנה לבנים רבוע, בן 13 קומות. יש לציין שלמרות שנבנתה מחדש בתקופת צ'ינג, היא שוחזרה בסגנון שושלת טאנג מתוך כבוד לעבר.

צפונית לפגודות נמצאת כיכר ג'ינמה ביג'י (Jinma Biji) בה מתנוסס שער מפואר. מעבר לכביש הראשי - ג'ינבי (Jinbi), מתחילה הטיילת המתמשכת צפונה, ועוברת בין רחובות ומרכזי קניות, עד שמגיעה לרובע המוסלמי ולמסגד הגדול. הטיילת פעילה במיוחד בשעות הערב ומזרקה מוסיקלית פועלת לעיתים בשעות אלו. בהמשך צפונה, יוצאות מהרחוב סמטאות שוק עם מוכרי שיפודים מוסלמיים.
כתבה על ההיסטוריה של קונמינג  |  כתבה על יעדי טיול בקרבת קונמינג 
 
קונמינג, הפגודה המזרחית
הפגודה המזרחית, מבנה לבנים רבוע בן 13 קומות  (צילום: flocu)
 

מה קונים בשוק הפרחים והציפורים?

ממערב לטיילת נמצא שוק הפרחים והציפורים  (Jingxing Flower and Bird Market) שהוא שוק נחמד וצבעוני. בניגוד לשמו, כמות הציפורים אפסית כאן, ופרחים כמעט אין בו, אבל אפשר לקנות בו חיות שונות ומשונות, כחיות מחמד או למאכל, ובכללן צבים, תולעי מאכל, עקרבים, ארנבות, כלבים וחתולים, ואף אפרוחים צבועים בצבעי מאכל פסיכדליים, כמו גם תרופות סיניות עשויות מסוסי-ים כתושים ומזכרות למיניהן. פרט לחיות שקל לראות האם הן אותנטיות, המזכרות, העתיקות ואבני החן בוודאות מזויפות. השוק ברובו הוא רחוב בודד, אבל גולש לשני הרחובות בקצהו, וכן לסמטאות קצרות המסתעפות ממנו.
השוק נמצא ברחוב 
Jingxing Jie 
 
קונמינג, שוק הפרחים והציפורים
אפרוחים בכל מיני צבעים, הצעקה האחרונה בקונמינג  (צילום: יובל נעמן)
 

פארק האגם הירוק

בהמשך הדרך צפונה ומערבה מגיעים לפארק הגדול של העיר קונמינג הבנוי על אגם גדול, עליו בנויים איים וגשרים רבים. זהו פארק האגם הירוק (Green Lake Park), מסביבו נערכת הצגה ספונטאנית של טאי-צ'י במהלך הבקרים. טיול בפארק מציע מפגשים זרים ומוזרים עם אנשים המתאמנים בכל סוגי האימון הגופני, שירה, נגינה, ריקודים סלוניים, שינון, דרמה, או סתם מטיילים בטבע המופלא שבתוך העיר, בין פאוויליונים ועצים מוריקים, גשרים נטויים וסירות פדאלים, כאילו העיר עצרה מלכת.

מסביב לפארק ישנם בתי מלון, מסעדות ובתי קפה ותה, ובמיוחד מצפון מערב בכיוון האוניברסיטאות הסמוכות לפארק. ממזרח לפארק בצפון העיר נמצא גן החיות של קונמינג (Kunming Zoo), שכמו גני חיות סינים רבים מכיל יותר בטון וסורגים מאשר חיות. הסינים אוהבים להצטלם עם החיות, ובמיוחד עם "החתולים הגדולים" (תמורת תשלום כמובן), ואמצעי הבטיחות לא ממש יעילים.
 
קונמינג, פארק האגם הירוק
פארק האגם הירוק בעיר קומינג, מקום להירגע בו  (צילום: Yang Wang)
מקדש בודהיסטי מתקופת טאנג

לא הרחק מגן החיות, מזרחית לו, ברחוב יואנטונג (Yuantong Jie), נמצא מקדש יואנטונג (Yuantong si) שהוא המקדש הבודהיסטי הגדול בעיר. זהו מקדש פעיל בן כ- 1200 שנים מתקופת טאנג, שנהרס ונבנה מספר פעמים. 

המקדש בנוי בסגנון סיני בודהיסטי קלאסי, עם גנים, בריכה גדולה וירוקה מלאת דגי זהב וצבי מים רבים, פסלים והיכלי תפילה. מומלץ לבקר, בעיקר בגלל הגנים, הרוגע והיופי הסיני המצועצע, ובמיוחד במהלך הטכסים שנערכים בימי מולד ירח וירח מלא. חשיבות המקדש נובעת מאירוח זמני של אחת משיני הבודהא בשנת 1956.
 
מקדש יואנטונג (Yuantong si) שהוא המקדש הבודהיסטי הגדול בקונמינג
מקדש יואנטונג - סגנון סיני בודהיסטי קלאסי, עם גנים, בריכה גדולה, פסלים והיכלי תפילה   (צילום: ImpaKPro)

מקדש יואנטונג (Yuantong si) שהוא המקדש הבודהיסטי הגדול בקונמינג
כאן התארחה אחת משיני הבודהה בשנת 1956מקדש יואנטונג  (צילום: Vichly44)
 

לאכול בקונמינג

המאכל הכי מזוהה עם קונמינג נקרא אטריות מעבר לגשר (Guoqiao mixian). האגדה מספרת על משורר שהתבודד לצורכי כתיבה על אי בלב אגם, ושלח את אישתו להביא את מזונו מהבית שביבשת. למורת רוחו, בכל פעם הגיע האוכל קר, מאחר שלקח לו זמן להגיע למקום עבודתו מהיבשת.
 
יום אחד בישלה האישה תרנגולת שמנה במיוחד. המרק שנוצר לא העלה אדים ונשאר רותח גם כשעברה את הגשר הארוך המוביל לאי שבלב האגם, ולא רק זאת, אלא שבמרק החם יכולה הייתה האישה לבשל את ייתרת מרכיבי הארוחה, וזאת בשל שכבת השמן שצפה על פני המרק וששימרה את חומו. המרק הרותח שבושל עם עוף, חזיר או ברווז, המכוסה שכבת שומן, ולצידו מרכיבים שונים כגון אורז, פרוסות בשר, אטריות וירקות, המתבשלים על ידי הסועדים בטבילה במרק, הוא מאכל ייחודי למחוז יונאן. ניתן למצוא אותו כמאכל רחוב זול בדוכני הרחוב של יונאן או כמאכל יוקרה, כתלות בכמות ובמרכיבים המסופקים. הלקוח מקבל מרק עוף רותח ובוחר את המרכיבים שברצונו להוסיף לתבשיל. המחיר לא בהכרח מעיד על האיכות. מחיר גבוה כולל לעיתים מרכיבים שאינם נתפסים על ידי האוכל המערבי כראויים למאכל, כגון רגלי עוף וחלקים שונים ומשונים אחרים. מומלץ לטעום לפחות פעם אחת, אבל מערביים מעטים מתמכרים לתענוג האתני הזה.
כתבה על מחוז יונאן
 
אוכל של בני ה"דאי"  דומה לאוכל התאי, בו יש הרבה תבלינים חריפים, חמוצים ומתוקים. זהו אוכל נפלא וטעים, ומומלץ לנסות למצוא את אחת המסעדות המגישות אוכל זה. שתי מסעדות נמצאות ליד השער הצפוני של אוניברסיטת יונאן בצפון העיר.

בשוק הפרחים והציפורים מוכרים חיות רבות למאכל, המשמשות במטבח המקומי בבתי התושבים, בהם גם תולעים, אוגרים, ארנבות וכל דבר שיש לו ארבע רגליים ואינו שולחן...

איטריות לחצות את הגשר, קונמינג
אטריות מעבר לגשר, מומלץ לטעום לפחות פעם אחת  (צילום: goodapp)
 

תחבורה בקונמינג

נמל התעופה הבין-לאומי של קונמינג (Kunming Changshui International Airport) הוא אחד מחמשת נמלי התעופה הבין-לאומיים של סיןהוא מקשר את העיר למרבית נמלי התעופה של דרום מזרח אסיה ועשרות יעדים ביונאן וברחבי סין. שדה התעופה נמצא בדרום מזרח העיר קונמינג כשמונה ק"מ מהמרכז. הגעה אליו במונית ממרכז העיר לוקחת כחצי שעה, כשאין פקקים.

בקונמינג שתי תחנות רכבת. התחנה הדרומית נאניאו (Nanyao) היא העיקרית, ממנה יוצאות הרכבות לשילין ולגווילין. התחנה נמצאת כארבעה ק"מ מדרום למרכז בקצה רחוב בייג'ינג-סי-לו (Beijing Xi Lu). תחנת הרכבת הצפונית נמצאת כ- 3 ק"מ צפונית למרכז, וממנה יוצאת הרכבת לדאלי ולווייטנאם.
 
בקונמינג תחנות אוטובוסים רבות, מהן יוצאים אוטובוסי שינה למקומות מרוחקים ואף לבייג'ינג ולשאנגחאי התחנה המסודרת ביותר נקראת התחנה הדרומית ונמצאת בסמוך לתחנת הרכבת.
 
מוניות היא דרך נוחה ויחסית זולה להתנייד. ישנו כרטיס נהג עם תמונה במונית, ורצוי לזכור אותו באם נשכח משהו במונית. בקבלה יש את מספר המונית ולכן מומלץ לבקש קבלה.
 
אוטובוסים ציבוריים זולים מאד. שימו לב – כשנכנסים בקדמת האוטובוס יש לשלם מחיר מדויק, ולשבת בקרבת הדלת האחורית, ממנה יורדים, מכיוון שהעצירות קצרות והאוטובוסים עשויים להיות מלאים. מפות עם קווי האוטובוס בסינית ניתן לקנות בכל העיר.
 
העיר קונמינג שטוחה, ולכן ניתן ואפילו מומלץ להסתובב בה באופניים שכורות. רוב המלונות בעיר מחזיקים אופניים להשכרה.
יעדי טיול בקרבת קונמינג 
 
שדה התעופה של קונמינג
הכניסה לשדה התעופה של קונמינג  טרמינל גדול וחדש  (צילום: כרמית וייס)

מלון מומלץ בעיר קונמינג

מלון בוטיק מון אנד צ'אליס (Moon and Chalice Boutique Hotel) ממוקם במרכז קונמינג ומדורג ברמת 5 כוכבים. הוא מציע חדרים וסוויטות מרווחות ומפנקות, שבכולם יש פינת ישיבה ושולחן עבודה, מיני בר וקומקום חשמלי. צוות הקבלה דובר אנגלית ויכול לעזור במידע ובהשכרת אופניים במקום.

מלון מומלץ בעיר קונמינג, בירת חבל יונאן
מלון בוטיק מון אנד צ'אליס - מקום נעים לשהות בו במרכז קונמינג

מידע נוסף

כתבות נוספות


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב.

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר