לטייל מדרום לעננים:
יעדי טיול במחוז יונאן
מאת: ד"ר חיים קרופך


יפה לטייל ביונאן בסתיו, עת קציר האורז ואיסוף התירס. הנופים החקלאיים מרהיבים. יונאן תורמת כשליש מהתוצר החקלאי של סין. האקלים ממוזג, והדבר מתבטא בשם "יונאן" שפירושו "מדרום לעננים". ליונאן באים בכדי ליהנות מנוף מרהיב, ארכיטקטורה מסורתית, שטחים מעובדים, כפרים ציוריים, כפריים העוסקים במלאכת השדה ומופעי פולקלור של בני מיעוטים שונים, הניכרים כל אחד בלבושו הצבעוני המיוחד.


העיר דאלי, חבל יונאן
ארכיטקטורה מסורתית מרהיבה, פגודה בעיר דאלי (מקור: rabbit75_cav)

מפת סין וחבל יונאן
מפת סין וחבל יונאן בדרומה, בצבע אדום (מקור: ויקימדיה) 
 
מחוז יונאן (Yunnan) אשר בדרום סין הוא מהגדולים והמגוונים במחוזות סין. שטחו (394 אלף קמ"ר) גדול פי 20 משטח ישראל. מאפיינת אותו רב-וגוניות בתחומים שונים, הקשורים כולם בגיאוגרפיה שלו.

הוא גובל במספר מחוזות, מהיפים במדינה: במזרח גואנגש'י (Guangxi) וגוויג'ואוּ (Guizhou), ובצפון סצ'ואן (Sichuan), ובמדינות וייטנאם ולאוס בדרום, מיאנמר בדרום-מערב ומערב, והמחוז האוטונומי טיבט בצפון מערב.
 

יעדי טיול במחוז יונאן המוזכרים בכתבה


המזרח הרחוקקבוצות מיעוטים במחוז יונאן

בגלל ריחוקו מחוז יונאן הוא, לכאורה, פינה נידחת. אבל הריחוק נשא עימו מאז ומתמיד ברכה לתושבי המחוז. כ- 1,500 שנה הם שמרו על עצמאותם והקימו ממלכות נפרדות מהשלטון הקיסרי, שייסד צ'ין שי הואנג די במאה השלישית לפני הספירה. רק בשנת 1279 כבש קובלאי חאן המונגולי את יונאן וסיפח אותו לקיסרות שושלת יואן.
 
הריחוק מהמרכז, ולעומתו הקרבה למדינות שכנות, השפיעו על הרכב האוכלוסייה של יונאן עד עצם היום הזה. כמחצית מהתושבים, כ- 38% מ- 47 מיליון תושבי יונאן, הם בני 25 קבוצות מיעוטים שונות. הם מהווים יותר משליש מהמיעוטים של סין כולה. בין המיעוטים נמנים: טיבטים, מונגולים, וייטנאמים, באי (עם שבעבר הרחוק הצליח לקיים ביונאן ממלכה חזקה למשך 300 שנה); נאש'י (עם ממוצא טיבטי, שמקיים חברה מטריארכאלית); דאי (המשתייך לקבוצת העמים התאיים); ג'ואנג (מהעמים העתיקים ביותר בסין); חווי (מוסלמים החיים ביונאן יותר משש מאות שנה).
 
בנות המיעוט באי, יונאן
כמחצית מתושבי יונאן הם בני מיעוטים, בנות המיעוט האתני באי  (צילום: Brücke-Osteuropa)

בנות המיעוט נאשי, יונאן
ילדה מבני הנאשי, מקיימים חברה מטריאכלית (צילום: Rod Waddington)
 

נתיבי מסחר ותיירות במחוז יונאן

יונאן הוא מחוז מגוון גיאוגרפית. בחלקו הצפוני הרים שפסגותיהם מושלגות, ולאורכו מספר רכסים. ביניהם עמקים בהם מגדלים אורז, תירס וירקות. מרמת טיבט יורדים נהרות רבים. המפורסמים הם נהר יאנג-צה, נהר המקונג, הנהר האדום ונהר סאלווין (Salween).
 
למיקום של מחוז יונאן יש חשיבות כלכלית. בתחומו של המחוז עברו דרכי המסחר להודו, לווייטנאם ולים סין הדרומי (מפרץ טונקין), ונתיב הירקן בו הועברו אבני הג'ייד היקרות מבורמה. הנהרות שימשו כאוטוסטרדות שעליהן זרמו הסחורות. אך גם היום, בעידן התחבורה המוטורית, עוברים ביונאן נתיבי מסחר חשובים, כמו הכביש מקונמינג בירת המחוז להאנוי בירת וייטנאם, ומסילת הברזל שנסללה בימים בהם שלטו הצרפתים בדרום מזרח אסיה. 
 
ערוץ דילוג הנמר, יונאן, סין
נהר היאנגצה בערוץ דילוג הנמר, אחד מהנהרות האדירים הזורמים בחבל יונאן (צילום: 
Vichly44)
 

קונמינג בירת מחוז יונאן

הביקור ביונאן מתחיל פעמים רבות בבירה קונמינג (Kunming). זוהי עיר גדולה (במונחים מערביים, לא סיניים...), בת מעל 8 מיליון תושבים, השוכנת ברום 1,890 מטר. האקלים בה נוח ולכן היא זכתה לכינוי הפיוטי "עיר האביב". כמו בכל סין גם כאן מביא פיתוח אורבני מואץ לחיסול הסמטאות הישנות והציוריות על בתי העץ שלהן. כדאי לשוטט באלו שנותרו, ואולי, כמו בבייג'ינג, ההתעניינות התיירותית תביא לשימור כמה מהן.
 
במרכז קונמינג שוק ציפורים ופרחים, ומספר מוזיאונים. חוצה אותה הנהר פאנלונג חה (Fanlong He) שלאורכו טיילת, שנעים ללכת בקטעים המוארים שלה בלילה. מוקדי הביקור הם מספר מקדשים כמו יואנטונג סי (Yuantong Si), המקדש הבודהיסטי הגדול ביותר בקונמינג, ומקדש הבמבוק (Qiongzhu Si), שבו מאות פסלי חימר, כל אחד עם אישיות והבעת פנים ייחודית לו. באזור אחר, "הגבעות המערביות" שמעבר לאגם דיאן (Dian Chi), משתלב נוף יפה עם אפשרות לטיול רגלי וביקור במקדשים בודהיסטיים ודאואיסטיים. יער האבן (Shilin), כ- 120 קילומטר דרום-מזרחית לקונמינג, יפה לביקור בשעת השקיעה או בליל ירח מלא.
 
קונמינג, מחוז יונאן
יואנטונג סי, המקדש הבודהיסטי הגדול ביותר בקונמינג  (צילום: ImpaKPro)

יער האבן, קונמינג, מחוז יונאן
יער האבן ליד קונמינג, יפה במיוחד לקראת שקיעה או בליל ירח מלא  (צילום: hbieser)
 

מלון מומלץ בעיר קונמינג

מלון בוטיק מון אנד צ'אליס (Moon and Chalice Boutique Hotel) ממוקם במרכז קונמינג ומדורג ברמת 5 כוכבים. הוא מציע חדרים וסוויטות מרווחות ומפנקות, שבכולם יש פינת ישיבה ושולחן עבודה, מיני בר וקומקום חשמלי. צוות הקבלה דובר אנגלית ויכול לעזור במידע ובהשכרת אופניים במקום.

מלון מומלץ בעיר קונמינג, בירת חבל יונאן
מלון בוטיק מון אנד צ'אליס - מקום נעים לשהות בו במרכז קונמינג
 

העיר דאלי - אדריכלות מסורתית

תחנה שאין לפסוח עליה בעת הביקור ביונאן היא העיר דאלי (Dàlĭ). העיר העתיקה, שהייתה בירה חשובה, היא כיום עיירה קטנה היושבת ליד אגם ארחאי (Erhai Hu). נעים לטייל ברחובותיה, לשוטט בשוק ובעיקר לסייר במרכז העיר העתיקה, בו נשמרה האדריכלות האופיינית למיעוט באי, עליו נמנים רוב התושבים. אחד האתרים החשובים הוא מקדש שלוש הפגודות בן כ- 1,100 שנים, הנמצא מעט מחוץ לעיר. הסינים "שדרגו" אותו והוסיפו סביבו גן, אבל במינון שאינו פוגם בהנאת הביקור.
 
סביב דאלי מסלולי טיולים, כמו שיט על האגם וטרק למקדש השלום והצדק (Zhonghe Si). עלייה ברכבל ארוך למרומי ההרים שמעל העיר, מאפשרת מבט פנורמי על העיר והאגם וכן מסלולי הליכה בירידה חזרה לעיר. גם שייט בין איי האגם כמו גם דיווש אופניים בשוליו, הן פעילויות מומלצות ומהנות.
 
שלוש הפגודות ליד העיר דאלי, מחוז יונאן
מקדש שלוש הפגודות בן כ- 1,100 שנים, הנמצא מעט מחוץ לעיר דאלי  (צילום: liewluck)
 
לאגם ארחאי שליד דאלי ניתן להגיע בטיול רגלי של עד שעה או באופניים (בדרך חזרה הרכיבה היא בעליה!), בעגלת סוסים או במיניבוס. במעגן בצאיצון (Caicun) ניתן לעלות לאחת המעבורות ולהפליג לצידו השני של האגם. ניתן להסתפק בהפלגה לאי Putuo Dao, להספיק לשוטט בו, לראות את השוק שעל גדת האגם, לבקר במקדש מקומי ולחזור באותו יום. ניתן לרכוש חבילות סיור בבתי הקפה של דאלי.
 
מהעיר דאלי יש אוטובוס לעיירה ש'יז'ואו (Xizhou) – 18 קילומטר צפונה, ואפשר להגיע אליה גם באופניים שכורים, ולתכנן לינה במקום. בעיירה השתמרה היטב אדריכלות שבט באי. כך גם בעיירה ז'ואוצ'נג (Zhoucheng), שבעה קילומטר נוספים צפונה (שתיהן בדרך לליג'יאנג, אך לדעתי יהיה קשה עד בלתי אפשרי לתפוס בהן מקום פנוי באוטובוס לשם. ספק אם הוא בכלל יעצור). חמישה קילומטר נוספים צפונה, בשאפינג, מתקיים בימי שני שוק מקומי מעניין, אף כי לאחרונה הפך להיות ממוסחר למדי.

דאלי התפרסמה בתעשיית השיש שלה, ובמהלך הביקור מומלץ לבקר במפעל שיש. לא כל כך בשל העבודות, אלא יותר בכדי לראות את השיש עצמו.
לינה בעיר דאלי
 
העיר דאלי, מחוז יונאן
העיירה דאלי, אדריכלות האופיינית למיעוט באי  (צילום: silverjohn)

מלון מקסים בעיר דאלי

מלון דאלי יונאן מאונטיין ריטריט (Dali Yanyuan Mountain Retreat) הוא אי קסום של שקט ושלווה, בלב העיר העתיקה של דאלי, שבד"כ תמצאו אותה הומה ממבקרים (בעיקר תיירות פנים). החדרים, היכולים להתאים גם למשפחות, כולם ממוזגים, עם שפע אור, וכולם פונים לחצר הפנימית המלאה בירק. הצוות אדיב וקשוב, ונכון לסייע בעצה טובה ועזרה בארגון טיולים.

מלון מומלץ בעיר דאלי, יונאן
מלון דאלי יונאן מאונטיין ריטריט - אי קסום בלב העיר העתיקה של דאלי
"לעלות לרגל" לעיירה ליג'יאנג

אחד המקומות המועדפים לשהייה, שהפך ל"מֶכָּה של התרמילאים" הוא ליג'יאנג (Lijiang), אתר מורשת בחסות אונסק"ו. העיירה, מרכז המיעוט נאש'י שמוצאו מטיבט, נעימה, אפופת אוירה מיוחדת, ומהווה בסיס לטיולים בצפון-מערב יונאן. חלק גדול של העיר נהרס ברעידת אדמה בשנת 1966. למרבה המזל (או יתרונות הבנייה המסורתית) נותר בשלמותו רובע עתיק יפהפה. מעניין לטייל ברחובותיו ביום, ויפה שבעתיים בלילה. בכל עת ניתן לצפות בנשות הנאש'י, עם תלבושותיהן היפות, רוקדות בכיכר המרכזית או בשער הכניסה לעיר. מרתק!
 
האתר המרכזי בליג'יאנג הוא העיר העתיקה, על סמטאותיה. לא רחוק מהעיר נמצאת בריכת הדרקון השחור (Heilongtan Gongyuan), פארק יפה ובו אגם עם שביל המקיף אותו, גשרון יפהפה ונוף מרהיב מסביב.
 
ליג'יאנג, מחוז יונאן
העיירה ליג'יאנג למרגלות הר דרקון הג'ייד המושלג (צילום: rest)
 

הר דרקון הג'ייד

אתר יפה בסמוך לליג'יאנג הוא הר דרקון הג'ייד (Yulong Xueshan). למעשה הר דרקון הג'ייד הוא גוש הרים, 35 קילומטר על 20 קילומטר, ובו 13 פסגות! הגבוהה מתנשאת לרום 5,596 מטר, ובה נמצא הקרחון הדרומי ביותר בחצי הכדור הצפוני. 

ההר נמצא 15 קילומטר צפונה לליג'יאנג, ואוטובוס יוצא אליו בכל בוקר. בדרך כלל עולים ברכבל ל"כר הדשא", שכן הפסגה הגבוהה מכוסה רוב הזמן בעננים ובשלג.
 
הר דרקון הג'ייד (הירקן)
הר דרקון הג'ייד מעל גגות ליג'יאנג  (צילום: 
TersinaShieh)
 

ערוץ דילוג הנמר

האתר החשוב ביותר בקרבת ליג'יאנג הוא ערוץ דילוג הנמר (Tiger Leaping Gorge). תחילתו של המסלול נמצאת במרחק כחצי יום נסיעה מהעיר. זהו אחד הערוצים העמוקים בעולם, שחתר הנהר ג'ינשה (Jinsha River‏, חלקו העליון של נהר יאנג-צה). אורך הערוץ הוא 16 קילומטר, בין דאג'ו לצ'יאוטואו (Qiaotou).
 
• הבחירה היא בין השביל העליון שהוא ארוך וקשה - 30 קילומטר ארכו והוא נועד למיטיבי לכת, לבין השביל התחתון, שהפך לדרך נוחה ומהירה יחסית. ההולכים בשביל העליון זקוקים ליומיים לפחות, ובשביל התחתון במלואו ליום הליכה אחד.
• העונה המומלצת לביצוע הטרק היא אביב או סתיו, ולא אחרי גשם כבד, בגלל סכנת החלקה בבוץ ומפולות סלעים.
• אוטובוסים מליג'יאנג מביאים תיירים לתחילת שביל חדש, שההליכה בו אורכת כשעה, ובסופו מדרגות בטון בהן ניתן לרדת כמעט עד קו המים.
• למתקשים בהליכה יש אפשרות לעשות את כל הדרך בשביל החדש על "ריקשה".
• אין לצאת לדרך ללא קבלת עדכון על מצב השביל בין ציאוטואו לדאג'ו. המקום גבה מחיר כבד באסונות בנפש בעבר. הוא מסוכן במיוחד בעונת הגשמים (יולי-אוגוסט) ולמעשה אחרי כל גשם כבד.
• כמו בכל טרק - רצוי לטייל בחברת מטיילים נוספים.
ערוץ דילוג הנמר, יונאן, סין
הסלע המפורסם במרכזו של ערוץ דילוג הנמר - זהירות מסוכן!  (צילום: 
Inigo Arza Azcorra)
 
בזאת לא סיימנו עם יונאן. בדרום חבל יונאן, לאורך עמק הנהר האדום וברמות אשר צפונה וצפון-מזרחה לו, נמצאים כמה מנופיה היפים ביותר של יונאן.
הרחבה על חלק מנופי הנהר האדום בכתבה יואניאנג – אומנות גידול האורז 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


חיים קרופך

 
אודות הכותב
חיים קרופך, דוקטור לזואולוגיה וביולוגיה ימית. מדריך ותיק במסלולים גיאוגרפים ואחרים. בעל השכלה מעמיקה במדעי הטבע ובמדעי הרוח. מתעניין בכל תחומי היצירה האנושית. עבד בחברה להגנת הטבע והדריך בה. מתמחה במסלולי אמריקה, מאלסקה עד ארץ האש ומאיי סן-בלאס עד גלפאגוס והוואי.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר