הזמנות לחופשה שלך

לטייל מדרום לעננים במחוז יונאן
מאת: ד"ר חיים קרופך


יפה לטייל ביונאן בסתיו, עת קציר האורז ואיסוף התירס. הנופים החקלאיים מרהיבים. יונאן תורמת כשליש מהתוצר החקלאי של סין. האקלים ממוזג, והדבר מתבטא בשם "יונאן" שפירושו "מדרום לעננים". ליונאן באים בכדי ליהנות מהנוף המרהיב, מהשטחים המעובדים, מהכפרים הציוריים, מהכפריים העוסקים במלאכת השדה וממופעי הפולקלור של בני המיעוטים השונים, הניכרים כל אחד בלבושו הצבעוני המיוחד.


מקדש קטן בסמוך לאגם אר-חאי בנפת דאלי
מקדש קטן בסמוך לאגם אר-חאי בנפת דאלי (צילום: יובל נעמן)
 
מחוז יונאן (Yunnan) הוא מהגדולים והמגוונים במחוזות סין. שטחו (394 אלף קמ"ר) גדול פי 20 משטח ישראל. מאפיינת אותו רב-וגוניות בתחומים שונים, הקשורים כולם בגיאוגרפיה שלו. כאחד ממחוזות "סין החיצונית", נמצא מחוז יונאן בדרום סין. הוא גובל במספר מחוזות, מהיפים במדינה: במזרח גואנגש'י (Guangxi) וגוויג'ואוּ (Guizhou), ובצפון סצ'ואן (Sichuan), ובמדינות וייטנאם ולאוס בדרום, מיאנמר בדרום-מערב ומערב, והמחוז האוטונומי טיבט בצפון מערב.
לינה במחוז יונאן
 

יעדי טיול במחוז יונאן המוזכרים בכתבה


 ברירת מחדל
 

קבוצות מיעוטים בפינה נידחת

בגלל ריחוקו מחוז יונאן הוא, לכאורה, פינה נידחת. אבל הריחוק נשא עימו מאז ומתמיד ברכה לתושבי המחוז. כ- 1,500 שנה הם שמרו על עצמאותם והקימו ממלכות נפרדות מהשלטון הקיסרי שייסד צ'ין שי-הואנג-די במאה השלישית לפני הספירה. רק בשנת 1279 כבש קובלאי-חאן המונגולי את יונאן וסיפח אותו לקיסרות שושלת יואן.
 
הריחוק מהמרכז, ולעומתו הקרבה למדינות שכנות, השפיעו על הרכב האוכלוסייה של יונאן עד עצם היום הזה. כמחצית מהתושבים, כמעט 20 מליון נפש, הם בני כ- 25 קבוצות מיעוטים שונות. הם מהווים יותר משליש מהמיעוטים של סין כולה. בין המיעוטים נמנים: טיבטים, מונגולים, וייטנאמים, באי - עם שבעבר הרחוק (מאות 7- 10 לספירה) הצליח לקיים ביונאן ממלכה חזקה למשך כ- 300 שנה. נאש'י, עם ממוצא טיבטי, שמקיים חברה מטריארכאלית. דאי, המשתייך לקבוצת העמים התאיים. ג'ואנג, מהעמים העתיקים ביותר בסין. חווי, מוסלמים החיים ביונאן יותר משש מאות שנה.
כתבה על נשות הנאשי
 
תרומתם התרבותית והכלכלית של המוסלמים ליונאן היתה גדולה. מוסלמי היה מושל המחוז בימי קובלאי-חאן. ג'נג-הא, סריס מוסלמי מקונמינג, פיקד על הצי הסיני איתו הגיע לחופי הודו ומזרח אפריקה.
כתבה על הקבוצות האתניות במחוז יונאן
 
סלעים ביער הסלעים שי-לין
סלעים ביער האבן שי-לין (צילום: יובל נעמן)
 

נתיבי מסחר ותיירות תבליט ותכסית

יונאן הוא מחוז מגוון גיאוגרפית. בחלקו הצפוני הרים שפסגותיהם מושלגות, ולאורכו מספר רכסים. ביניהם עמקים בהם מגדלים אורז, תירס וירקות.
מרמת טיבט יורדים נהרות רבים. המפורסמים הם ג'ינשה (Jinsha), חלקו העליון של היאנג-צה, לאנקנג (Lancang), הוא נהר המקונג העובר לאורך שש מדינות בדרום מזרח אסיה, יואן-ג'יאנג (Yuan Jiang) הוא הנהר האדום הזורם לוייטנאם ונו-ג'יאנג, הוא הסאלווין (Salween) הזורם לבורמה.
 
נהר ג'ינשה (Jinsha ) יוצר את ערוץ דילוג הנמר (Tiger Leaping Gorge) המושך מטיילים ליונאן. במרכז-מזרח, ליד הבירה קונמינג (Kunming), נמצא יער האבן שי-לין (Shi Lin), אזור קארסטי מרשים ומוקד לטיולים. בדרום, בש'ישואנגבאנה (Xishuangbanna), שורר אקלים טרופי חם ולח, גדלים יערות גשם וחיים צמחים וחיות אופייניים לדרום-מזרח אסיה הטרופית. הודות לגיוון הגיאוגרפי יונאן הוא המחוז העשיר ביותר בצומח ובחי, ובו כמחצית ממספר המינים בסין.
 
למיקום של יונאן יש חשיבות כלכלית. בתחומו של המחוז עברו דרכי המסחר להודו, לוייטנאם ולים סין הדרומי (מפרץ טונקין), ונתיב הירקן בה הועברו אבני הג'ייד היקרות מבורמה. הנהרות שימשו כאוטוסטרדות שעליהן זרמו הסחורות. אך גם היום, בעידן התחבורה המוטורית, עוברים ביונאן נתיבי מסחר חשובים, כמו הכביש מקונמינג הבירה להאנוי בירת וייטנאם ומסילת הברזל שנסללה בימים בהם שלטו הצרפתים בדרום מזרח אסיה, והגיעה לקונמינג בשנת 1910. לשליטה במחוז היתה תמיד גם משמעות מדינית. זאת הבינו המונגולים, ואחריהם קיסרי שושלת מינג וקיסרי צ'ינג שדיכאו במרחץ דמים את המרד המוסלמי הגדול ("מרד פנתאי") של המאה ה- 19.
 
הר דרקון הירקן
הר דרקון הירקן (צילום: יובל נעמן)
 
 

קונמינג בירת יונאן

הביקור ביונאן מתחיל בבירה קונמינג. זוהי עיר גדולה (במונחים מערביים, לא סיניים...), בת כ-6 מיליון תושבים, השוכנת ברום 1,890 מטר. האקלים בה נוח ולכן היא זכתה לכינוי הפיוטי "עיר האביב". כמו בכל סין גם כאן מביא פיתוח אורבני מואץ לחיסול הסמטאות הישנות והציוריות על בתי העץ שלהן. כדאי לשוטט באלו שנותרו, ואולי, כמו בבייג'ינג, ההתעניינות התיירותית תביא לשימור כמה מהן.
במרכז קונמינג שוק ציפורים ופרחים, ומספר מוזיאונים. חוצה אותה הנהר פאנלונג חה (Fanlong He) שלאורכו טיילת, שנעים ללכת בקטעים המוארים שלה בלילה. מוקדי הביקור הם מספר מקדשים כמו יואנטונגסי (Yuantong Si), המקדש הבודהיסטי הגדול ביותר בקונמינג, ומקדש הבמבוק (Qiongzhu Si), שבו מאות פסלי חימר, כל אחד עם אישיות והבעת פנים ייחודית לו. באזור אחר, "הגבעות המערביות" שמעבר לאגם דיאן (Dian Chi), משתלב נוף יפה עם אפשרות לטיול רגלי וביקור במקדשים בודהיסטיים ודאואיסטיים.
יער האבן, כ- 120 קילומטר דרום-מזרחית לקונמינג, יפה לביקור בשעת השקיעה או בליל ירח מלא.
לינה בקונמינג

כתבה על קונמינג – עיר האביב הנצחי
 
פינת שלווה בגן של העיר ההומה קונמינג
פינת שלווה בגן של העיר ההומה קונמינג (צילום: יובל נעמן)
 

דאלי העתיקה ואגם האוזן

תחנה שאין לפסוח עליה בעת הביקור ביונאן היא דאלי העתיקהDàlĭ) , לא לבלבל עם Xià guān הנקראת דאלי החדשה). דאלי שהיתה בירה חשובה, היא כיום עיירה קטנה היושבת ליד אגם ארחאי (Erhai Hu). נעים לטייל ברחובותיה, לשוטט בשוק ובעיקר לסייר במרכז העיר העתיקה, בו נשמרה האדריכלות האופיינית למיעוט באי, עליו נמנים רוב התושבים. אחד האתרים החשובים הוא מקדש שלוש הפגודות בן כ- 1,100 שנים, הנמצא מעט מחוץ לעיר. הסינים "שדרגו" אותו והוסיפו סביבו גן, אבל במינון שאינו פוגם בהנאת הביקור.
סביב דאלי מסלולי טיולים כמו שיט על האגם וטרק למקדש השלום והצדק (Zhonghe Si). עלייה ברכבל ארוך למרומי ההרים שמעל העיר מאפשרת מבט פנורמי על העיר והאגם וכן מסלולי הליכה בירידה חזרה לעיר. גם שייט בין איי האגם כמו גם דיווש אופניים בשוליו, הן פעילויות מומלצות ומהנות.
 
לאגם ארחאי שליד דאלי ניתן להגיע בטיול רגלי של עד שעה או באופניים (בדרך חזרה הרכיבה היא בעליה!), בעגלת סוסים או במיניבוס. במעגן בצאיצון (Caicun) ניתן לעלות לאחת המעבורות ולהפליג לצידו השני של האגם. ניתן להסתפק בהפלגה לאי Putuo Dao, להספיק לשוטט בו, לראות את השוק שעל גדת האגם, לבקר במקדש מקומי ולחזור באותו יום. ניתן לרכוש חבילות סיור בבתי הקפה של דאלי.
לינה בדאלי
 
נשות מיעוט באי בדרכן ליד דאלי
נשות מיעוט באי בדרכן ליד דאלי (צילום: יובל נעמן)
 
מדאלי יש אוטובוס לעיירה ש'יז'ואו (Xizhou)  18 קילומטר צפונה, ואפשר להגיע אליה גם באופניים שכורים, ולתכנן לינה במקום. בעיירה השתמרה היטב אדריכלות שבט באי. כך גם בעיירה ז'ואוצ'נג (Zhoucheng), שבעה קילומטר נוספים צפונה (שתיהן בדרך לליג'יאנג, אך לדעתי יהיה קשה עד בלתי אפשרי לתפוס בהן מקום פנוי באוטובוס לשם. ספק אם הוא בכלל יעצור). חמישה קילומטר נוספים צפונה, בשאפינג, מתקיים בימי שני שוק מקומי מעניין, אף כי לאחרונה הפך להיות ממוסחר למדי. דאלי התפרסמה בתעשיית השיש שלה, ובמהלך הביקור מומלץ לבקר במפעל שיש. לא כל כך בשל העבודות אלא יותר בכדי לראות את השיש עצמו.
 
שייט באגם אר-חאי הסמוך לדאלי  
שייט באגם אר-חאי הסמוך לדאלי (צילום: יובל נעמן)
 
 

"לעלות לרגל" לליג'יאנג

אחד המקומות המועדפים לשהייה, שהפך ל"מֶכָּה של התרמילאים" הוא ליג'יאנג (Lijiang), אתר-מורשת בחסות אונסק"ו. העיירה, מרכז המיעוט נאש'י שמוצאו מטיבט, נעימה, אפופת אוירה מיוחדת, ומהווה בסיס לטיולים בצפון-מערב יונאן. חלק גדול של העיר נהרס ברעידת אדמה בשנת 1966. למרבה המזל (או יתרונות הבנייה המסורתית) נותר בשלמותו רובע עתיק יפהפה. מעניין לטייל ברחובותיו ביום, ויפה שבעתיים בלילה. בכל עת ניתן לצפות בנשות הנאש'י, עם תלבושותיהן היפות, רוקדות בכיכר המרכזית או בשער הכניסה לעיר. מרתק!
האתר המרכזי בליג'יאנג הוא העיר העתיקה, על סמטאותיה. לא רחוק מהעיר נמצאת בריכת הדרקון השחור (Heilongtan Gongyuan), פארק יפה ובו אגם עם שביל המקיף אותו, גשרון יפהפה ונוף מרהיב מסביב.
 
לליג'יאנג ניתן להגיע בטיסה מקונמינג (ולאחר מכן לנסוע כ- 40 דקות לעיר), או באוטובוסים למיניהם מש'יאגואן ודאלי, כשש שעות נסיעה. מצ'נגדו (מחוז סצ'ואן) ניתן להגיע ברכבת עד גינג'יאנג (Jinjiang), ליד Panzhihua, בגבול יונאן-סצ'ואן, ומשם להמשיך לליג'יאנג באוטובוס.
לינה בעיירה ליג'יאנג
 
הכניסה לליג'יאנג העתיקה  
הכניסה לליג'יאנג העתיקה (צילום: יובל נעמן)
 

סביבות ליג'יאנג

אתר יפה בסמוך לליג'יאנג הוא הר דרקון הג'ייד (Yulong Xueshan). למעשה הר דרקון הג'ייד הוא גוש הרים, 35 קילומטר על 20 קילומטר, ובו 13 פסגות! הגבוהה מתנשאת לרום 5,596 מטר, ובה נמצא הקרחון הדרומי ביותר בחצי הכדור הצפוני.
ההר נמצא 15 קילומטר צפונה לליג'יאנג, ואוטובוס יוצא אליו בכל בוקר מהתחנה שממול לסניף הדואר. בדרך כלל עולים ברכבל ל"כר הדשא", שכן הפסגה הגבוהה מכוסה רוב הזמן בעננים ובשלג.
 
 ברכבל למרומי הר דרקון הירקן
ברכבל למרומי הר דרקון הירקן (צילום: יובל נעמן)
 

ערוץ דילוג הנמר

האתר החשוב ביותר מחוץ לליג'יאנג הוא ערוץ דילוג הנמר (Hutiao Xia, Tiger Leaping Gorge). תחילת המסלול נמצאת במרחק כחצי יום נסיעה מהעיר. זהו אחד הערוצים העמוקים בעולם, שחתר הנהר ג'ינשה (יאנג-צה העילי). אורך הערוץ הוא 16 קילומטר, בין דאג'ו לצ'יאוטואו.
 
הנסיעה באוטובוס לצ'יאוטואו (Qiaotou) אורכת כשלוש שעות. הבחירה היא בין השביל העליון שהוא ארוך וקשה - 30 קילומטר ארכו והוא נועד למיטיבי לכת, לבין השביל התחתון, שהפך לדרך נוחה ומהירה יחסית. ההולכים בעליון זקוקים ליומיים לפחות ובתחתון יום הליכה אחד. עונה המומלצת לביצוע הטרק היא אביב או סתיו, ולא אחרי גשם כבד, בגלל סכנת החלקה בבוץ ומפולות סלעים. אוטובוסים מליג'יאנג מביאים תיירים לתחילת שביל חדש, שההליכה בו אורכת כשעה, ובסופו מדרגות בטון בהן ניתן לרדת כמעט עד קו המים. למתקשים בהליכה יש אפשרות לעשות את כל הדרך על "ריקשה".
 
אין לצאת לדרך ללא קבלת עדכון על מצב השביל בין ציאוטואו לדאג'ו. רצוי להתעדכן גם ב-Backpacker Café שמעבר לגשר בצ'יאטואו. המקום גבה מחיר כבד באסונות בנפש בעבר. הוא מסוכן במיוחד בעונת הגשמים (יולי-אוגוסט) ולמעשה אחרי כל גשם כבד. כמו בכל טרק - רצוי לטייל בחברת מטיילים נוספים.
במשעול העליון בנקיק דילוג הטיגריס
המסלול העליון בערוץ דילוג הנמר (צילום: יובל נעמן)
 

לחבל יונאן בדלת האחורית

כניסה ליונאן ממחוז סצ'ואן בדרכי הרי טיבט, המכונות ה"בק-דור" (הדלת האחורית), ובסופה הגעה לערוץ דילוג הנמר, אפשרית במסע הרפתקני למדי של 4-5 ימים, שמתחיל בצ'נגדו בירת חבל סצ'ואן. משם יוצאים לנסיעה של 12 קילומטר לקאנדינג (Kangding), המביאה את המטייל למרגלות רמת טיבט (זו אותה קאנדינג המוכרת משיר אהבה פופולרי מאד בסין...). משם ממשיכים מערבה, 12 שעות נסיעה נוספות, לליטאנג (Litang), השוכנת ברמה הטיבטית, מעל ל- 4,000 מטר. עוד נסיעה של 10 שעות דרומה, מובילה לכפר ש'יאנגצ'נג (Xiangcheng), בקרבת גבול טיבט והמעבר ליונאן. ממנו, עוד 12 שעות נסיעה, לז'ונגדיאן (Zhongdian), שבשל שיקולים מסחריים הודבק לה הכינוי "שנגרי-לה" כדימוי של גן העדן הנעלם מהספר "אופק אבוד" (Lost Horizon), שנכתב בשנת 1937 ע"י ג'יימס הילטון. עיר זו נמצאת 198 קילומטר מליג'יאנג, ברום 3,200 מטר. מכאן, בנסיעה של שעתיים מגיעים לצ'יאוטואו, תחילת המסלול של ערוץ דילוג הנמר, או שממשיכים לליג'יאנג והלאה לתוככי חבל יונאן.
הרחבה על ז'ונגדיאן בכתבה שנגרי-לה זה כאן (וכאן, וכאן וכאן) 
 
בדרכי
בדרכי "הדלת האחורית" המובילות דרך רמת טיבט ליונאן (צילום: יובל נעמן)
 
בזאת לא סיימנו עם יונאן. בדרום יונאן, לאורך עמק הנהר האדום וברמות אשר צפונה וצפון-מזרחה לו, נמצאים כמה מנופיה היפים ביותר של יונאן. אך על אזור מיוחד זה - בפעם אחרת.
הרחבה על חלק מנופי הנהר האדום בכתבה יואניאנג – אומנות גידול האורז 

 

מידע נוסף

כתבות נוספות


חיים קרופך

 
אודות הכותב
חיים קרופך, דוקטור לזואולוגיה וביולוגיה ימית. מדריך ותיק במסלולים גיאוגרפים ואחרים. בעל השכלה מעמיקה במדעי הטבע ובמדעי הרוח. מתעניין בכל תחומי היצירה האנושית. עבד בחברה להגנת הטבע והדריך בה. מתמחה במסלולי אמריקה, מאלסקה עד ארץ האש ומאיי סן-בלאס עד גלפאגוס והוואי.מספר צפיות: 13661
50080
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!