העיר ליג'יאנג – אטרקציות מרכזיות
מאת: יובל נעמן


בכתבה הקודמת עשינו היכרות ראשונה העיר ליג'יאנג. בכתבה זו אמליץ על מקומות מעניינים בהם כדאי לבקר בעיר ליג'יאנג.


מה עושים בעיר ליג'יאנג?

ראשית  להיות שם. להסתובב בסמטאות וללכת לאיבוד, לגלות לאט את פינות החמד, לשבת במסעדות עם הפנים לרחוב, לאכול ממטעמי דרום סיןלהעפיל למרומי הר האריה מוקדם בבוקר ולראות את הערפל, הנח על העיר ומתפזר לאיטו. לשוטט בסמטאות המרוצפות בבוקר גשום ולראות את בוהק אבני המדרכה, להיענות להפצרות נערות הנאש'י ולתת להן להדליק נר בסירת פרחים, המשוחררת במורד הפלג לעת לילה. לרקוד עם הזקנות את הריקוד המונוטוני שלהן בכיכרות. לשמוע מוסיקה המנוגנת בכליהם העתיקים של בני הנאש'י. לאכול, לטייל, ושוב לאכול ופשוט להירגע וליהנות, ולאכול כבר אמרתי?
 
ברכת הדרקון השחור, ליג'יאנג
בריכת הדרקון השחור וברקע הר דרקון הירקן המושלג המשתקף במימיה  (צילום: Kittichart La-iad)


יעדים לביקור בעיר העתיקה של ליג'יאנג (A-D), 
מלון זן גארדן (E)
 

המזרח הרחוקבתי הנאש'י ובראשם אחוזת משפחת מו

בסוף תקופת שושלת מינג (מאה 17) שלט באזור העיר ליג'יאנג מו וואנג (Mu Wang). הוא הצליח לייצב את המצב הפוליטי בין המשפחות השונות ולהביא שגשוג לעיר ולבני שבט הנאש'י באזור.

המבנים הבולטים שנבנו באותה תקופה הם אחוזת משפחת מו (Mu Mansion) בעיר ליג'יאנג, וארמון דבאוג'י (Dabaoji Palace) בכפר באישה (Baishazhen), מצפון לליג'יאנג. האחוזה הנוכחית, השוכנת למרגלות הר האריה, נבנתה בשנית לאחר רעידת האדמה בשנת 1996. גם האחוזה שנהרסה הייתה שיחזור, שנעשה לאחר שנהרס המבנה ב- 1870, אבל בסין כמו בסין, בונים מחדש בסגנון הקודם, והבניה נעשתה בדיוק בשיטות בהן נבנה המקום בתקופת מינג. על פי דברי ההלל של המשורר ש'ו-ש'יאקה (Xu-XiaKe): "יופיו של המבנה הזה, יכול להשתוות למגורי נסיך". 

הדרה המלכותי של האחוזה, מרהיב העין ושובה הלב, מוכיח את כוחו המיוחד של המנהיג מו וואנג ואת מעמדו, מבין כל מנהיגי דרום-מערב סין בחמש המאות ו- 22 הדורות של שושלות מינג וצ'ינג. היום משמשת האחוזה, שהייתה בית אצילים משך מאות בשנים, כמוזיאון.
כתבות על יעדי טיול בדרום סין
 
ליג'יאנג, אחוזת מו
אחת הפגודות באחוזת משפחת "מו", 
מרהיב עין ושובה הלב  (צילום: כרמית וייס)

ליג'יאנג, אחוזת מו
הבניה נעשתה בדיוק בשיטות בהן נבנה המקום בתקופת מינג  (צילום: כרמית וייס)
 

תזמורת הנאש'י

חוויה תרבותית ייחודית, שמקורה עממי, ולאט הופכת תיירותית מידי, ובכל זאת מראה פינה תרבותית של מוזיקה מעולם אחר. המוזיקה, מתקופות עתיקות בסין, סיימה את חייה ביתר המדינה, אך נשתמרה כאן, כשכלי הנגינה העתיקים הוחבאו ושרדו את מהפכת התרבות. כעשרים נגנים מנגנים, ואת נגינתם מלווה בהסבריו המלומדים מר שואן קה, בעל המוזיאון הפרטי.

בלהקה, שקובצה על ידו בשנת 1978, מנגנים מוזיקאים זקנים, בעלי זקן ארוך, ונשים צעירות יותר, בכלי נגינה עתיקים. הרפרטואר כולל שירים מתקופת שושלות טאנג וסונג (מאות 7 - 12), שירים טיבטיים, וכן מוזיקה של בני הנאש'י, כל זה בלבוש צבעוני מימים עברו.
כמה מכלי הנגינה הם כלים ייחודיים שאינם נמצאים כמעט בסין, בהם: סוג'ודו (Sugudu), שהוא כלי פריטה עם תיבת תהודה צרה, ממקור מצרי, שהגיע לליג'יאנג מהודו ולא המשיך דרכו ליתר סין; קתרוס פרסי עתיק ועוד אי-אלו כלי פריטה וכלי קשת שונים ומשונים.

לעיתים מתקיימים קונצרטים בכיכר השוק, אבל הקונצרט האמור מתקיים כל ערב בשעה 20:00 למשך כשעה וחצי. בשל הביקוש הרב להופעה, עדיף להזמין כרטיסים בבוקר המופע לכל הפחות, ורצוי אף מוקדם יותר. מתווכים מוכרים כרטיסים במחירים מופקעים בכל העיר.

תזמורת הנאש'י של שואן קא
 
 

גן ציבורי "מעיין הירקן" ו"בריכת הדרקון השחור"

מעיין הירקן (Yuquan Park) הוא מקור הנחלים הזורמים בעיר העתיקה, והוא נמצא למרגלות הר הפיל (Shiang Shan)
בריכת הדרקון השחור (Black Dragon Pool) נבנתה בשנת 1737 כדי לעצור את מי המעיין. זהו אגם קטן, הנמצא בלב גן מטופח, שבו גשרים ומספר מבנים.

התמונה הקלאסית מביקור בליג'יאנג היא של הר דרקון הירקן המושלג (Jade Dragon Snow Mountain), המשתקף בבריכת הדרקון השחור, ורצוי שיתווסף להם גשר חמש הקשתות
(Wukong Qiao)  ופביליון חמשת הפניקסים (Wufeng Lou). פביליון זה הוא מבנה תלת-קומתי, שנבנה בסוף תקופת שושלת מינג (1601) במקדש פוגואו, כשלושים קילומטרים מערבית למקומו הנוכחי. בשנת 1979 הוא הובא לפארק והוצב בקצהו הצפוני המרוחק. גג המבנה, שקצותיו מרקיעות אל-על, מסמל את מעוף עוף החול האגדי, מביא המזל, הפניקס.
 
בריכת הדרקון השחור, ליג'יאנג
פביליון חמשת הפניקסים, לצד גשר חמשת הקשתות ובריכת הדרקון השחור  (צילום: כרמית וייס)


בריכת הדרקון השחור, ליג'יאנג
אם תגיעו מוקדם בבוקר תזכו להשתקפויות נהדרות  (צילום: כרמית וייס)
 

מבנים מעניינים נוספים בפארק

פביליון חיבוק הירח (Deyue Pavilion) - בשנת 1950 התאבד בו פקיד ממשלתי עם פילגשו, כשהציתו את עצמם ואת המבנה, לאחר משתה פרידה ואולי גם חיבוק אחרון לאור הירח. המבנה הנוכחי נבנה ב- 1963, כהעתק למבנה המקורי מהמאה ה- 17, שנשרף באותו אירוע. 
 
פביליון אל הדרקון (LongShen) הוא המבנה המזרחי בפארק. הוא נבנה על ידי אנשי הנאש'י המקומיים, בעת הקמת האגם ב- 1737, ונקרא בידי הקיסר צ'יאנלונג על שם אל הדרקון של מעיין הירקן. הגן הציבורי "מעיין הירקן" נמצא במרחק 15 דקות הליכה מהעיר העתיקה. תיירים רבים מרגישים שרימו אותם במחיר הכניסה הגבוה, אבל הכניסה לפארק מאפשרת, ביום בהיר, מבט של השתקפות הר דרקון הירקן במים, התרגעות בגן, למי שחשקה נפשו בכך, ושלוות אגם עם דגים ושקט סביב.
 
הפארק הוא גם הכניסה לדרך העולה לטיול קצר למרומי הר הפיל, ממנו נשקף נוף מדהים של הר דרקון הירקן המושלג (Jade Dragon Snow Mountain). הדרך מעלה עשויה לקחת למעלה משעה, ועדיף לבחור במשעול השמאלי מבין הדרכים העושות דרכן מעלה. יש להצטייד במי שתייה לשעת ההליכה במעלה ההר. הנוף מלמעלה בהחלט מפצה על הקושי בעלייה.  
 
ליד האגם נמצא גם מוזיאון הדונגבה (Dongba Culture Museum‏), בו ניתן ללמוד על הכתב הפיקטוגרפי המרתק ומעט על תרבות אנשי הדת, המקשרים בין העם לרוחות הרבות שסביבנו, ולפגוש איש דונגבה הלבוש בלבוש מסורתי וכותב בכתב הציורים של הדונגבה.
 
כתב הציורים דונגבה, מיעוט הנאשי בסין
כתב הציורים דונגבה של בני הנאשי  (צילום: 
manx in the world)
שוק העיר האמיתי

מי שמעוניין לראות את ארץ הנאש'י הלא תיירותית, מבלי לצאת מתחומי ליג'יאנג, מומלץ לו שיקפוץ לשוק העירוני. בעיקר בשעות הבוקר, אפשר לראות את שפע הירקות והפירות, מיני הבשר השונים, נשות נאש'י לבושות במיטב בגדיהן וגברי נאש'י העומדים בפתח השוק, כשלחלקם בז צייד על זרועם מכוסת כפפת העור.
  
השוק בליג'יאנג
סל ירקות מובא לשוק על גבה של בת מיעוט הנאשי (צילום: כרמית וייס)


השוק בליג'יאנג
חגיגה צבעונית בשוק של ליג'יאנג  (צילום: כרמית וייס)


מלון מומלץ בליג'יאנג

מלון זן גארדן (Lijiang Zen Garden Hotel) ממוקם בסמטה שקטה בעיר העתיקה של ליג'יאנג, והוא פונה לקהל מערבי (אחרי שיטוט בין המוני התיירים הסינים, סביר להניח שזה מה שתרצו...). צוות אדיב במיוחד מקבל את פני האורחים, החדרים פונים לגן נאה, עם מרפסת עץ נהדרת, והם נקיים ונוחים. ארוחת בוקר מערבית, תה ופינוקים מוגשים לאורחים. מומלץ בחום!
 
מלון זן גארדן, ליג'יאנג, סין  מלון זן גארדן, ליג'יאנג, סין
מלון זן גארדן, ליג'יאנג, סין  מלון זן גארדן, ליג'יאנג, סין
מלון זן גארדן בעיר העתיקה של ליג'יאנג
 

מידע נוסף

בתי מלון בליג'יאנג
בתי מלון במחוז יונאן


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב.

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר