הזמנות לחופשה שלך

יעדי טיול בקרבת העיר קונמינג 
מאת: יובל נעמן


כתבה זו היא כתבת המשך לכתבה קונמינג - עיר האביב הנצחי, בה ביקרנו באתרי העיר קונמינג. הפעם נצא אל מחוץ לעיר ונבקר בכמה מהיעדים המעניינים סביבה.יער הסלעים שילין, שמונים קילומטר מקונמינג (צילום: יובל נעמן)
 


העיר קונמינג (A) ויעדי טיול בקרבתה המוזכרים בכתבה
 
 

פארק המקדש המוזהב

מצפון לקונמינג, כשמונה ק"מ מצפון למרכז העיר נמצא פארק המקדש המוזהב (Jin-Dian Gong-Yuan) בן 1,330 הדונם, על גבעות מינג-פאנג (Mingfeng) בו ישנם שני מקדשים דאואיסטים חשובים. מקדש תאי-הא (Taihe) הוא מקדש פעיל חשוב לנוהים אחר לאו-טסה, וכן המקדש המוזהב (Jia-Dian) שהוא מקדש דאואיסטי מימי שושלת מינג, 6.70 מטר גבהו ו- 7.80 מטר רחבו, העשוי כמעט כולו מיציקות ברונזה במשקל של כמעט 300 טון - הכבד והמשומר ביותר מבין ארבעת מקדשי הברונזה בסין (וגם פחות קל לשרפה כמו שנוטים מקדשי סין להיות). במקום היה מקדש עתיק, ובמקומו יצק עשיר מקומי מקדש ברונזה בשנת 1671.
 
המקדש נהרס בפרעות המוסלמיות של סולטאן דאלי באמצע המאה ה- 19, ומשרידיו נבנה המבנה הנכחי המחקה מבנה עץ. הפעמון הגדול הוא מקונמינג מתקופת מינג. ליד המקדש צומח עץ בן כ- 600 שנה. פארק המקדש המוזהב נמצא בצלע הר Phoenix Song אליו מגיעים אוטובוסים, ומוניות. אפשר להגיע לפארק ברכבל ממגרשי התערוכה הסמוכים למרגלות ההר.
 
למרגלות פארק המקדש המוזהב נמצאים גני התערוכה הבוטניים (Shiboyuan) שנבנו על שטח ענק של 2,180 דונם לכבוד התערוכה העולמית של שנת 1999. זהו פארק נעים ויפה בו נשתלו 4,000 סוגי צמחים בין אגמים קטנים, כתזכורת שיונאן היא יצרנית הפרחים הגדולה של סין וספקית הפרחים הכמעט בלעדית בחורף. מחיר הכניסה הגבוה מפחיד הרבה מבקרים (100 למבוגר, 50 לסטודנט), אבל מי שיגיע למסעדה התאית שבחלקו הצפוני של הפארק לא יידרש לתשלום כניסה, ויכול להיות שיוכל להיכנס בדרך זו לפארק. שם המסעדה Moonlight Corner Thai Cuisine והיא אחת המסעדות התאיות הטובות בסין, פתוחה גם אחרי סגירת הפארק בערב.
 

פסלים במקדש הבמבוק (צילום: יובל נעמן)
  

 ברירת מחדלמקדש הבמבוק

ממערב לקונמינג, על צלע ההר, נמצא אחד המקדשים השונים ביותר בסין  מקדש הבמבוק (Qiongzhu Si). מקדש בודהיסטי נעים ויפה. משני צידי הכניסה עומדים ארבעה ברושים בני 400 שנה. עיקר העניין במקדש היא הכניסה בה משני צדדיה על ארבעה מדפי תצוגה נמצאים 500 פסלי ה"לואו-האנים" (השם הסיני ל- 18 ה"ארהאטים"  עדי השמיעה של הבודהא, ו- 500 המשתתפים בכינוס הבודהיסטי של המלך ההודי קאנישקה במאה השנייה לפנה"ס, השומרים על העולם וזכו לדרגת קדושה).

הקדושים מוצגים על מדפים בשני אולמות הכניסה של קומפלקס המקדש בפיסול קריקטוריסטי, במגוון תנוחות ומקצועות, בגודל כמעט טבעי וצבעים חיים, עשויים חומר ועטויים אביזרים ובגדים ייחודיים. הפסלים נעשו במשך שבע שנים בשנות השמונים של המאה ה- 19 בידי הפסל הסיצ'ואני לי-גואנג-שיו ותלמידיו על פי דמויות של נזירים. בהמשך חצר מחולקת לארבע ובמבנה המרכזי פסל בודהא ענק על פרח הלוטוס. 

על פי האגדה, המקדש נבנה לראשונה במאה השביעית על ידי נסיכים שראו נזירים הנועצים בקרקע קני במבוק, ונבנה משיחי הבמבוק שגדלו במקום. כמו מקדשים רבים בסין המקדש נבנה פעמים אחדות לאחר מכן, אחרי שרפות שכילו את המקדשים המקוריים. באולם המרכזי ניצבים שלושה פסלי בודהא גדולים וצוו קיסרי מתקופת יואן בסינית ומונגולית הקורא על הדרישה להפצת הבודהיזם. זהו מקום להימלט מהעיר ומההמולה למספר שעות.
 
 

מוזיאון המיעוטים של יונאן

בדרום העיר נמצא אחד המוזיאונים המרשימים בסין  מוזיאון המיעוטים של יונאן (Yunnan Museum of Minority Nationalities). המוזיאון מקיף גן פנימי ובשתי קומותיו מוצגות תצוגות שונות המביאות לחיים את אנשי השבטים הססגוניים של יונאן. במפלס התחתון מוצגים בעיקר אביזרי לבוש ובגדים של השבטים השונים, כמו גם מצגות מאורח חייהם, בעוד שבמפלס העליון ישנם יותר מוצגי תרבות עתיקים וחנות ספרים בה ניתן למצוא ספרים רבים ובכללם אלבומים מחיי השבטים ואוצרות הטבע של יונאן.
 

(צילום: יובל נעמן) 


כ- 16 ק"מ מדרום מזרח לעיר ניצבים בגאון ההרים המערביים (Xi-Shan) שלמרגלותיהם ממזרח משתרע אגם דיאן  .(Dian-che)על ההרים מטפסת דרך העוברת בשער הדרקון (Long-man), ועוברת בדרכה פסלים חצובים בסלע ההר ומקדשים רבים.
 

יער הסלעים שילין (צילום: יובל נעמן) 


יער הסלעים שילין

האטרקציה התיירותית הגדולה ביותר של קונמינג, אינה נמצאת קרוב לעיר, אלא 86 ק"מ דרום מזרחית ממנה במקום הקרוי לו-נאן(Lu-Nan) , והיא יער הסלעים שילין (Shi-Lin). פארק תיירותי המציג את איתני הטבע ואת הדרך הסינית להציגם ולהפכם לפארק שעשועים. זהו אזור נרחב, שהיה לפני 280 מיליוני שנה מוצף במים. סלע המשקע הקשה שנחשף, נשחק ופוסל בידי הטבע, שהמיס בארוזיה כימית את האבן ביוצרו שטח בו ניצבים באופן אקראי עמודי סלע בצורות מגוונות, בגובה של עד 30 מטר. בין העמודים מספר בריכות מים מלאכותיות, הנותנות נקודת מבט של השתקפויות ומראות של צורות מרתקות, להן הוצמדו אגדות המתארות את המראה המרהיב.
 
אגדה אחת מספרת על בן המקום שהחליט לבנות סכר על ידי הבאת אבנים גדולות למקום. הוא גנב קמע מהאלים, בעזרתו יכול היה כמו החלילן מהמלין להוליך את הסלעים למקומם החדש. במהלך הלילה צעדו האבנים אט אט, אבל בבוא השחר פג כוחו של הקמע והסלעים נותרו בעמדם במקום אליו הגיעו, וכך נשארו עד היום.
 
אגדה אחרת מספרת על מבוך הסלעים בו הסתתרו נערה ומאהבה שברחו מאימת מכשף שחטף את הנערה לאישה. בעודם מתחבאים ביער האבנים שלח המכשף שיטפון שהטביע אותם, ומאז ישנו סלע הקרוי על שם הנערה "Figure of Ashima" , מו שרבים מהסלעים זכו בשמות משמות משונים כגון: "פסגת הלוטוס", "ברכת קצה החרב" וכדומה, על פי דמיונם הפרוע של המקומיים.
 
לצערם של חובבי הטבע נשתלו בפארק מדשאות, הוצבו פנסי תאורה, נסללו משעולי הליכה, והחלו לנסוע בו קרוניות תיירים. בפארק אפשר לראות קבוצות רבות של מקומיים, המלווים במדריכות לבושות בלבוש בני הסאני, קבוצה מבני שבט "איי", מהמיעוטים האתניים החיים הסביבה, דבר המוריד למטיילים רבים את העונג של היותם לבד מול איתני הטבע. אפשר לחפש משעולים המתרחקים מעט ממרכז הפארק, ולהתרחק מהמולת קבוצות המקומיים, ואז אפשר ליהנות מהטבע עצמו. ניתן ללכת כמעט לבד מספר קילומטרים, אם תחפשו את המרחק ותשריינו זמן מספיק (לפחות שלוש שעות) לביקור. כדאי לשקול אפילו לינה באחד המלונות שבאזור.

בכניסה לפארק ישנם מאות דוכני מזכרות ואוכל, להם אפשר בהחלט להקדיש זמן אם לא מתכוננים להגיע לביקורים בכפרי מיעוטים אחרים. צפונית ומזרחית לפארק נמצאים יערות אבנים נוספים שאינם מאורגנים כגן שעשועים. בכל שנה ב- 24 ביוני חוגגים המקומיים בני הסאני את פסטיבל הלפידים שלהם במקום ורוקדים את ריקוד "אסי תחת אור ירח".
 
את אזור הפארק ועמודי האבן ניתן לראות בנסיעה ברכבת מקונמינג לגווילין, כשעתיים אחרי היציאה מקונמינג. דרך הגעה: מיניבוסים שעומדים ליד תחנת האוטובוס שליד תחנת הרכבת וצועקים "שילין, שילין!" מקונמינג יוצאת רכבת תיירות במיוחד לשילין.
 
יער הסלעים שילין (צילום: יובל נעמן)
  

שבט סאני

אנשי שבט סאני (Sani) הם תושבי אזור יער האבנים. זהו סעיף של המיעוט האתני "אי" (Yi) על פי הגדרת המיעוטים של מאו משנת 1950. למיעוט האתני הזה ישנם לפחות 50 תתי-שבט שהסאני הוא אחד מהם. אנשי אי מוכרים היסטורית מאות שנים כשבמאות 11 עד ה-16 חיו חלקם בצפון מערב סין ונדדו דרומה. אנשי אי אחרים חיו בדרום סין והקימו את ממלכת דיאן באזור קונמינג לפני 3,000 שנה, וסעיף שלהם הקים בדאלי את ממלכת נאן-דזאו במאות 8-10.

ל"אי" שפה משלהם, וכתב הברתי מהקדומים ביותר בסין שנוצר במאה ה- 13 ועדיין בשימוש. אמונותיהם שמאניסטית ואנימיסטית המשולבת בפולחן אבות. הם מוזיקליים ואוהבי ריקוד ושירה, דבר המהווה מרכיב חשוב בתרבותם. לכל תת-קבוצה של אנשי האי תלבושת צבעונית משלה, ומזוהים לפחות 300 סוגי לבוש שונים המשתנים בין מקומות, מצב נישואין, חתונה, הלוויה, טקסים וחיי יום-יום
.
 
גברי הסאני מתהדרים בנוצות פסיון זכר מעל כובעיהם, כאות כבוד או גבורה. נוצה ארוכה מביעה כבוד רב, ונמדדה נוצה בודדת של פסיון באורך 173 ס"מ!
 
בגדי הסאני הססגוניים מבוססים לדבריהם על האגדה המספרת על נערה יפה שסירבה להינשא למנהיג מקומי רע לב, על פני צייד יפהפה בו התאהבה ושנהרג על ידי חזיר הבר. כאשר המנהיג המקומי עסק בשריפת גופת אהובה השליכה היא את עצמה ללהבות בהשאירה שתי פיסות ממלבושה בידי המנהיג שרצה לנשאה. שני ענני עשן שחורים יצאו מתוך הלהבה ויצרו ענני סערה שהורידו גשם וטיבעו את האיש הרע, ואז הופיעה לה קשת צבעונית בענן.
 
בתקופת היות השבט עבדים, היו הנישואים נכפים על ידי הפיאודלים השולטים שהעדיפו נישואין צולבים בין בני משפחה המשתייכים לאותו בעל בית, ודבר זה השתרש כנוהג גם כיום. מרבית הנישואין מסודרים מראש, והחתן צריך לשלם להורי הכלה סכום אירוסין שנקבע מראש, אבל באופן טקסי, על החתן ללכת לבית הכלה ביום הכלולות ולחטוף את הכלה בעוד היא משחקת את תפקיד הנאבקת ונלחמת כנגד החטיפה. במהלך החתונה מכוסה הכלה בבד על ראשה וכתפיה ואיש לא מורשה לראותה עד חשוף החתן אותה, דבר הקיים גם במחוזותינו.
 

בגדי הסאני הססגוניים (צילום: יובל נעמן)

 

מידע נוסף

כתבות נוספות


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב. www.yuval-naaman.com

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 6964
39730
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!