אוסטריה:
פני הארץ, התושבים והחלוקה לחבלים
מאת: כרמית וייס


נלמד להכיר את אוסטריה – הגאוגרפיה והטופוגרפיה שלה, התושבים והחלוקה לחבלים. מומלץ לקרוא לפני נסיעה.


שטחה של אוסטריה 83,858 קמ"ר. כשני שלישים משטח זה מכוסים על ידי רכס הרי האלפים, בעיקר בחלקה המערבי, במחוזות פורארלברג, טירול וזלצבורג. חלקה המזרחי של אוסטריה הרבה יותר מישורי. באוסטריה 924 (!) פסגות שגובהן מעל 3,000 מ', מספר מרשים ביותר. הפסגה הגבוהה ביותר באוסטריה היא פסגת גרוסגלוקנר (Grossglockner), אשר מתנשאת לגובה של 3,797 מטרים במערב אוסטריה.
קרחון פסטראצה, גרוסגלוקנר, אוסטריה
קרחון פסטראצה במעבר גרוסגלוקנר, למרגלות הפסגה הגבוהה באוסטריה (צילום: CC  Cristian Bortes)
 

נהרות ואגמים באוסטריה

הנהר המרכזי החוצה את אוסטריה הוא הדנובה, שזורמת בשטח אוסטריה לאורך 350 ק"מ. נהר גדול נוסף הוא נהר אין (Inn), על שמו קרויה אינסברוק (Innsbruck) בירת נפת טירול.
 
באוסטריה למעלה מ- 1,000 אגמים, המושכים תיירים מכל העולם בזכות הנוף הנפלא שלהם ושל העיירות והכפרים הפזורים סביבם. האגמים במחוז הדרומי של נפת קרינתיה הם החמים ביותר באוסטריה. באזור האגמים שליד זלצבורג, הנקרא זלצקאמרגוט, יש ריכוז גדול של אגמים, שהופך אותו ליעד תיירותי מבוקש. אגם בודן (Bodensee), הידוע גם בשם אגם קונסטנץ, משותף לאוסטריה, גרמניה ושוויץ, הוא עוד יעד תיירותי מבוקש. 

שייט על הדנובה
העיירה דירנשטיין במבט מנהר הדנובה, הפנינה של עמק ואכאו (צילום: CC Yellow.Cat) 
 

טיולי אופנייםתושבי אוסטריה

98% מתושבי אוסטריה הם דוברי גרמנית. בנוסף לכך זוכות מספר קבוצות אתניות נוספות בהכרה רשמית, בהן: קרואטים בורגנלנדים, סלובקים, סלובנים, צ'כים והונגרים. כל הקבוצות הללו מרוכזות במזרחה ובדרומה של המדינה. כ-78% מהאוסטרים הם קתולים, 5% הם פרוטסטנטים ו-4.5% בני דתות אחרות.
 
מיירהופן, אוסטריה
נולדו על מגלשיים... תושביה היותר צעירים של אוסטריה באתר הסקי מאיירהופן (צילום: snowadvice)
 אוסטריה – חלוקה לחבלים

אוסטריה מחולקת לתשע מדינות (Länder). לכל אחת מהן יש מושל ופרלמנט משלה, אך סמכויותיהם אינן נרחבות, ולמעשה רוב הכוח נתון בידי השלטון המרכזי של אוסטריה (התרגום של Länder  לעברית הוא מדינה, אך   בכתבה זו, כדי להימנע מבלבול בשל מגבלות העברית והקונוטציות שיש למילה "מדינה", בחרתי לקרוא להם חבלים). כל אחד מהחבלים מחולק למספר מחוזות.
 
מפת מחוזות אוסטריה
חלוקת אוסטריה לשני אזורים: וינה ומזרח אוסטריה | מערב אוסטריה והטירול
 

מחוזות מזרח אוסטריה

וינה (Vienna)

וינה היא בירתה של אוסטריה וגם חבל בפני עצמו. בעבר שימשה וינה מקום מושבו של כס שושלת הבסבורגבעיר תמצאו תערובת מרתקת של ארכיטקטורה מודרנית עם סגנונות בניה מפוארים, שהשתמרו שנים רבות. היא מציעה היצע פעילויות רחב כיאה לעיר גדולה ובין-לאומית. יערות וינה הסובבים את העיר משמשים כאזור קיט שכל עיר בירה אירופית הייתה מתגאה בו.
 

אוסטריה תחתית (Niedrosterreich)

חבל אוסטריה תחתית, אשר נמצא בצפון מזרחה של המדינה, הוא החבל הגדול ביותר באוסטריה. החבל עוטף את חבל וינה והעיר וינה מכל הכיוונים. נופיו מגוונים  במזרח מדרונות, גבעות וכרמים, ואילו בצפון גבעות מיוערות. אזור ואכאו (Wachau) הוא קטע קסום של עמק הדנובה, המשתרע בין המנזרים Melk ו- Göttweig, ומושך אליו תיירים רבים.
שייט נהרות בעמק ואכאו | רכיבת אופניים לאורך הדנובה בעמק ואכאו
 

אוסטריה עילית (Oberösterreich)

אוסטריה עילית הוא החבל האוסטרי הרביעי בגודלו. אזור זלצקמרגוט (Salzkammergut), שחלק ממנו נמצא בשטחה של אוסטריה עילית, ידוע הודות ליופיו ובזכות מרכזי המרפא שהוקמו בו. הקיסר פרנץ יוזף ורעייתו אליזבת (הנסיכה סיסי) נהנו ממי המעיינות של באד אישל בתקופת הקיץ. צפונית יותר נמצא אזור ה Mühlviertel ובו גבעות מיוערות המשתרעות עד לגבול הצ'כי.
כתבה על הנסיכה סיסי
 

בורגנלנד (Burgenland)

החבל המזרחי ביותר בדרומה של אוסטריה, הוא המישורי ביותר מבין תשעת החבלים של אוסטריה. האזור מתאפיין בשפלה פורה סביב חופיו של אגם Neusiedler, אגם הערבה היחיד מסוגו במרכז אירופה. בקרבת מקום גם שמורת טבע, המשמשת כאזור מוגן עבור זני ציפורים רבים ונדירים.

סטיריה (Styria)

סטיריה היא החבל השני בגודלו באוסטריה, אשר משתרע במרכזה ודרומה של המדינה. הוא נודע כ"פרובינציה הירוקה", בזכות היערות הרבים אשר גדלים בו, בין פסגת הקרח של דכשטיין בגבולה הצפוני, (המתנשאת לגובה של 2,995 מטרים), לבין הגבעות המעוטרות כרמים דרומית לבירת החבל, העיר גרץ. בנוסף לנופיו המרהיבים הוא מציע לא מעט אוצרות תרבות. אזור קסום במיוחד הוא הזלצקמרגוט (Salzkammergut), אשר בו אגמים והרים לרוב, המרוכזים סביב Bad Aussee.
 
ארמון הופבורג, וינה
חצר ארמון הופבורג במרכז וינה, גם עיר וגם מחוז (צילום: CC Alex DROP)

מחוזות מערב אוסטריה

טירול (Tirol)

החבל השולט ללא עוררין במפת התיירות האוסטרית, הן בקיץ והן בחורף, בזכות אתרי סקי רבים. נהר אין (Inn) רחב הידיים, על שמו קרויה בירת החבל אינסברוק (Innsbruck), חוצה אותו לכל אורכו. מעמק נהר אין מתפצלים אין ספור עמקים צדדים, כמו צילרטל (Zillertal), שטובאיטל (Stubaital ) ואוצטל (Ötztal). רכבלי הסקי עובדים כאן שעות נוספות גם בקיץ, ומאפשרים עליה לתצפיות מרשימות ולשפע מסלולי הליכה ואטרקציות לכל גיל.
 

זלצבורג (Salzburg)

בתחומי חבל זלצבורג, המכונה גם זלצבורג-לאנד (SalzburgLand), נמצא הפארק הלאומי הואה-טאורן (Hohe Tauern), המשותף גם לחבל קירינתיה ומושך אליו חובבי טבע רבים. העיר זלצבורג רכשה מוניטין של מרכז מוזיקלי חשוב, לא מעט בזכות מוצארט שנולד בה, אך גם הודות לפסטיבל המוסיקה שנערך בה מדי קיץ. ולא נשכח את הסרט האלמותי צלילי המוסיקה, שצולם סמוך לעיר. חבל זלצבורג מחולק לחמישה מחוזות: Flachgau, Tennengau,Pongau, Pinzgau ו-Lungau .

זלצבורג, אוסטריה
נהר זלצאך, העיר העתיקה ומעליה המצודה של זלצבורג (צילום: CC Alex DROP)
 

קרינתיה (Carinthia)

קרינתיה הוא החבל הדרומי ביותר באוסטריה. הוא יפה במיוחד בזכות הפסגות הנישאות והאגמים שבשטחו, בהם האגמים Wörther, Ossiacher ו- Millstätter. הפסגה הגבוהה ביותר באוסטריה – גרוסגלוקנר  נמצאת אף היא בתחומי חבל זה.
 

פורארלברג  (Vorarlberg) 

החבל המערבי ביותר של אוסטריה, הוא חבל קטן, הגובל בשוויץ ובליכטנשטיין. למרות גודלו הוא מציע נופים מרשימים, כמו פיסגת סילברטה (Silvretta), עמק נהר הריין ואגם קונסטנץ, אשר מספק תפאורה מרשימה לאופרות של פסטיבל הקיץ, הנערך בעיר ברגנץ שלחופי האגם. 


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר