מידע כללי למטיילים בליטא

מידע כללי למטיילים בליטא
מאת: כרמית וייס


ליטא הופכת ליעד תיירות פופולרי מאד, בקרב חובבי טבע, שוחרי תרבות, משפחות עם ילדים וכל מי שרוצה לברוח מהחום המציף את אירופה בקיץ. בכתבה נלמד להכיר את ליטא מבחינה גאוגרפית, טופוגרפית, תרבותית, אתנית ודתית, נכיר את השלטון, השפות הנהוגות ומזג האוויר.


 ליטא היא אחת משלוש המדינות הבלטיות, יחד עם לטביה ואסטוניה, השוכנות לחופיו המזרחיים של הים הבלטי. היא ממוקמת בצפון-מזרח אירופה, מצפון לקלינינגרד (רוסיה), פולין ובלרוס, ומדרום ללטביה.
 
היכן ממוקמת ליטא, על מפת אירופה
מיקומה של ליטא ושכנותיה המדינות הבלטיות  (מקור: 
omersukrugoksu)
 
♦ שטחה של ליטא 65,300 קמ"ר, גדול פי 3 משטח מדינת ישראל, והוא מישורי ברובו.
♦ 294 מטר הוא גובהה של הנקודה הגבוהה ביותר במדינה, הנמצאת באזור אאוקסטייטיה (Aukštaitija), בצפון-מזרח המדינה.
♦ לאורך 99 ק"מ במערב, נושקת ליטא לים הבלטי, אותו היא חולקת עם לטביה, אסטוניה, פינלנד, שוודיה, דנמרק, גרמניה, פולין ורוסיה.
♦ קרוב לשליש משטחה של ליטא מכוסה יערות, ועוד 4.5% מכוסים מים, עם 18 נהרות ו- 6,000 (!) אגמים.
 
מפת ליטא, באירופה
מפת ליטא  (להגדלה יש ללחוץ על התמונה)
 

בלטיות
 

מזג האוויר בליטא

הקיץ בליטא נעים, עם טמפרטורה ממוצעת של 17 מעלות צלזיוס, שיכולה לטפס גם מעל 30 מעלות ואפילו מעל 35 כבר לא כל כך נדיר.
החורף בליטא קר ומושלג, עם טמפרטורה ממוצעת של מינוס 5 מעלות צלזיוס, שיכולה לצנוח גם עד מינוס 32.
 
קובנה, העיר השנייה בגודלה בליטא
 רחובות העיר קובנה בערב קיץ, החשיכה יורדת מאוחר ומזג האוויר נעים  (צילום: כרמית וייס)
 

תושבי ליטא

אוכלוסיית ליטא מונה 2.8 מיליון תושבים, והמספר יורד מאז ההצטרפות לאיחוד האירופי, עקב הגירה של תושבים למדינות מערב אירופה.
העיר הגדולה ביותר היא עיר הבירה 
וילנה (Vilnius) בה מתגוררים כחצי מיליון תושבים. העיר השנייה בגודלה היא קובנה (Kaunas) עם 370 אלף תושבים, ושלישית היא עיר הנמל קלייפדה (Klaipėda) עם 200 אלף תושבים.
תושבי ליטא הם ברובם ממוצא ליטאי (84%), ויש בה מיעוטים של בני המדינות השכנות: פולנים (6%), רוסים (5%) ואחרים.
רוב הליטאים הם בני הדת הקתולית (74%), ובנוסף: אורתודוקסים רוסים (4%) ואחרים. הקהילה היהודית בליטא מונה כ- 1,000 איש, המתגוררים ברובם בווילנה.
השפה הרשמית בליטא היא ליטאית (Lithuanian), אך רבים דוברים גם את השפה הרוסית, זכר לימים בהם היתה ליטא שייכת לברית המועצות. לא נדיר לשמוע ברחבי ליטא גם פולנית וגרמנית, והשפה האנגלית הולכת ונעשית שגורה בפיהם של צעירים רבים.
תושבי ליטא
רוב הליטאים הם בני הדת הקתולית, חתונה בנופי הרצועה הקורונית  (צילום: כרמית וייס)
 

הממשל בליטא

ב- 11 למרץ 1990 הכריזה ליטא על עצמאותה, אך העצמאות זכתה להכרה מצד ברית המועצות רק ב-6 לספטמבר 1991, תאריך שנחוג מאז כיום העצמאות הליטאי.
ליטא היא דמוקרטיה פרלמנטרית, כפי שנקבע בחוקה משנת 1992. הפרלמנט הליטאי נקרא סיים (Seimas), והוא מורכב מ- 141 חברים. בראש המדינה עומד נשיא, הנבחר בבחירות דמוקרטיות ישירות לחמש שנים. בידיו סמכויות בנושאי פנים וחוץ והוא ממנה את ראש הממשלה וחברי ממשלתו, מינוי הדורש את אישור הפרלמנט.
 
מבחינה מנהלתית מחולקת ליטא לעשרה מחוזות (apskritys), ששמותיהם:
Alytaus, Kauno, Klaipedos, Marijampoles, Panevezio, Siauliu, Taurages, Telsiu, Utenos, Vilniaus
 
דגל ליטא: צהוב - מסמל את השפע, ירוק – מסמל תקווה, אדום – מסמל את החיים    סמלה הרשמי של ליטא: 'האביר' (Vytis), שהתנוסס על דגלה של הדוכסות הגדולה של ליטא
מימין, דגל ליטא: צהוב - מסמל את השפע, ירוק – מסמל תקווה, אדום – מסמל את החיים
משמאל, סמלה הרשמי של ליטא: 'האביר' (Vytis), שהתנוסס על דגלה של הדוכסות הגדולה של ליטא
   

חלוקה אתנוגרפית של ליטא

כתיירים יש סיכוי רב יותר שתיתקלו בחלוקה האתנוגרפית של ליטא, המגדירה טוב יותר את אופיו של כל אזור במדינה. עד היום קיים בין האזורים הללו שוני במבטא, אורח חיים, סגנון התנהגות, סגנון לבוש וסגנון בנייה.
חלוקה זו מבוססת על ההתפתחות ההיסטורית של האזורים השונים בליטא – שיצרה שוני לשוני, תרבותי ואתני - והיא מחלקת את ליטא לחמישה אזורים:

חלוקה אתנוגרפית של ליטא: תושבי ליטא
חלוקה אתנוגרפית של ליטא  (מקור: WikiTravel)
 
♦ אזור אאוקסטייטיה (Aukštaitija) – שפירושו 'הרמה', נמצא בצפון-מזרח ליטא. כאן נולדה במאה ה-11 הדוכסות הליטאית, וכיום זהו האזור האתנוגרפי הגדול ביותר בליטא. את סגנון הבנייה הייחודי לאזור, עדיין ניתן לראות ב-40 כפרים בפארק הלאומי אאוקסטייטיה ובאזור האגמים מולטאי.
♦ ​אזור Žemaitija – שפירושו 'השפלה', הוא האזור האתנוגרפי השני בגודלו, בצפון-מערב המדינה. חלק מתושביו דוברים ניב שונה של ליטאית. העיר הגדולה ביותר באזור זה היא שיאוּלִיאַי (Šiauliai), העיר הרביעית בגודלה בליטא ובירתו של הצפון.
♦ ​אזור Dzūkija – בדרום ליטא, הוא האזור שאדמותיו הן הפחות פוריות בליטא, ולכן הוא מיושב בדלילות ומיוער מאד. יערנות היא מקור הכנסה משמעותי לרבים מהתושבים, וכן סחר בפטריות וגרגרי יער, אותם ניתן למצוא ברבות ממדינות אירופה.
♦ ​אזור Suvalkija (Sūduva) – האזור האתנוגרפי הקטן ביותר, נמצא בדרום-מערב ליטא, מצפון לנהר Nemunas. אדמותיו הפוריות הפכו את תושביו לעשירים ולמשכילים בתושבי ליטא במאות הקודמות.
♦ ​אזור Lithuania Minor – האזור המערבי ביותר, לחופי הים הבלטי, הוא בעל נופים וארכיטקטורה ייחודית. באזור זה נמצאות הערים פלאנגה וקלייפדה והרצועה הקורונית (Curonian Spit), חצי אי צר וחולי באורך של 98 ק"מ, החוצץ בין הים הבלטי והלגונה הקורונית, אתר מורשת העולמית של אונסק"ו.
 
מולטאי
אזור האגמים מולטאי, האזור האתנוגרפי הגדול ביותר בצפון-מזרח ליטא  (צילום: כרמית וייס)

וילנה, העיר הגדולה ביותר בליטא
הקתדרלה של עיר הבירה וילנה, העיר הגדולה בליטא  (צילום: כרמית וייס)
 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על ליטא


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר