פינלנד – כתבות, המלצות ומסלולי טיול בפינלנד

פינלנד – כתבות, המלצות ומסלולי טיול בפינלנד
צילום: johnlslבירה הלסינקי Helsinki
ערים גדולות אספו Espoo, טמפרה Tampare, ואנטה Vantaa,  טורקו Turku
משטר רפובליקה דמוקרטית
אוכלוסיה 5.5 מיליון תושבים 
שטח 338,424 קמ"ר
אקלים בדרום פינלנד אקלים צפוני ממוזג. בצפון פינלנד אקלים תת-ארקטי.
שפה פינית 90%, שוודית 5%, שפת הסאמי (מיעוט בלפלנד), ניבים של פינית.
דתות נוצרים לותרנים 77%, אורתודקסים 1%, אתאיסטים 20%
קהילה יהודית כ- 1,500 יהודים
מטבע אירו
הפרשי שעות (ללא שעון קיץ) UTC+2 (כמו בישראל)
קוד גישה טלפוני 358
סיומת אינטרנט fi
 

כאן ריכזנו עבורכם את כל המידע למטיילים אל פינלנד ולפלנד – כתבות על יעדי טיול, מידע כללי ומידע מעשי למטיילים.אז איך מתחילים לתכנן טיול במדינה גדולה כמו פינלנד?
לפני שתקראו את הכתבות על המדינה הכל כך יפה הזו, צפו בסרטון על 10 יעדים מומלצים בפינלנד.
מידע על המקומות המוזכרים בסרטון תוכלו למצוא בכתבות שלנו.לינה בפינלנד, לפלנד
הזוהר הצפוני מאיר את שמי החורף, אחת מתופעות הטבע המרהיבות בצפון פינלנד (צילום: Rafa Perez)


יעדים מרכזיים בפינלנד המוזכרים בכתבה: העיר הלסינקי (A), העיר טורקו (B), העיר נאנטאלי ופארק המומינים (C),
ארץ האגמים ואגם סאימה (D-E), העיר רובניימי (F), הר 
קורוואטונטורי בלפלנד (G)

טיול לפינלנד – טיול ללפלנד

פינלנד הולכת ותופסת מקום של כבוד על מפת התיירות הישראלית, ובפרט לפלנד – ארץ הכפור, המושכת אליה יותר ויותר תיירים מדי שנה, ודווקא בימי החורף הקפואים.
למה פינלנד, למה לפלנד, ומדוע דווקא בחורף? עם סיום קריאת השורות הבאות, בוודאי תבינו.
 
פינלנד היא אחת מחמש המדינות הנורדיות, יחד עם דנמרק ואיסלנד, ושתי שכנותיה הסקנדינביות 
 שוודיה ונורווגיה. עם שטח של 338 אלף קמ"ר, פי 15 משטחה של ישראל, פינלד היא המדינה השביעית בגודלה באירופה. שטח זה ברובו מיושב בדלילות רבה, וחלקים ניכרים ממנו מכוסים יערות וטבע בתולי, עם לא פחות מ- 37 פארקים לאומיים, ולבירינט מרשים של אגמים ולשונות ים החודרות ליבשה.

הקתדרלה של הלסינקי, בירת פינלנד
הקתדרלה של 
הלסינקי בירת פינלנד, נפלאה לטיול קיץ (צילום: כרמית וייס)


בלטיותארץ האגמים של פינלנד

קרוב ל- 200 אלף אגמים יש בפינלנד (אם מודדים רק את הגדולים מ- 500 מ"ר), ורובם מרוכזים בדרום-מזרח ומרכז המדינה, באזור המכונה ארץ האגמים (Järvi-Suomi). האגמים, המכסים כרבע משטחה של ארץ האגמים, נוצרו עם נסיגת הקרחונים שכיסו את האזור בשכבת קרח עבה, בעידן הקרח האחרון, לפני עשרת אלפים שנה. האגם הגדול ביותר הוא אגם סאימה (Saimaa), שששטחו 4,400 קמ"ר, מעמיד אותו כאגם הרביעי בגודלו באירופה כולה, ובית גידול למין מיוחד של כלב-ים הקרוי על שמו.
 
בפינלנד 490 אלף בקתות קיץ, כמעט בקתה לכל עשרה תושבים. חלק ניכר מהן פזורות באזור האגמים, שבימי הקיץ הוא אזור קייט ונופש פופולרי, בעיקר למקומיים. בחורף קופאים האגמים והופכים למשטחי החלקה על הקרח, ושאר פעילויות חורף, שאולי לא יקרצו לתייר שבא מארצות החום.


סרט וידאו קצר על נפלאות ארץ האגמים של פינלנד


טיול בפינלנד, ארץ האגמים
בחורף כל האגמים קפואים והמראה מרהיב (צילום:Tero Laakso)

טיול לפינלנד, ארץ האגמים
ארץ האגמים, לבירינת של אגמים ויערות (צילום: Henna K)
 

לפלנד – ארצם של בני הסאמי ואייל הצפון

לפלנד היא חבל ארץ, המשתרע בטריטוריות הצפוניות של ארבע מדינות – פינלנד, שוודיה נורווגיה ורוסיה. בשלוש הראשונות הוא זוכה לאוטונומיה תרבותית, המשמרת את תרבותם של בני הסאמי, תושביו המקוריים של חבל ארץ זה.

מעריכים שכ- 203 אלף פרטים של אייל הצפון יש בלפלנד הפינית, יותר מ- 183 אלף תושביה, ולא פלא שבעל החיים היפהפה הפך לסמלה של לפלנד. בני הסאמי השתמשו בו כמעט לכל צרכיהם – בשר, חלב, הכנת עורות ונשיאת משאות ומזחלות. כיום בני הסאמי הם רק מיעוט קטן (כ- 70 אלף) מתושבי לפלנד כולה, ובלפלנד הפינית חיים רק כ- 8,000 מהם.
 
לפלנד, אייל הצפון
ילד מבני הסאמי ואייל הצפון, הסמל של לפלנד (צילום: Visit Finland)

 
במשך כמאתיים לילות בשנה, בעיקר בחורף וגם באביב ובסתיו, ניתן לחזות בלפלנד בתופעה המרהיבה של הזוהר הצפוני, המהלך קסם על התיירים. זוהי אחת הסיבות שתיירות החורף ללפלנד הופכת יותר ויותר פופולרית, וגם מישראל יוצאות בחורף ותחילת האביב מספר טיסות שכר ישירות לרובניימי (Rovaniemi), בירת לפלנד הפינית. בחורף אמנם קר יותר, אך הנופים צבועים לבן אינסופי בוהק, והנסיעה במזחלות שלג, רתומות לכלבים או איילים, היא חוויה שאין שני לה.
בתי מלון בעיר רובניימי  |  כתבות על לפלנד

המלצה על מלון מומלץ בלפלנד שמתאים לצפיה בזוהר הצפוני
הזוהר הצפוני, אחת מתופעות הטבע המרהיבות בלפלנד  בתמונה מעל מלון נובה סקיילנד ליד רובניימי

פינלנד ואגדות הילדים

תיירים המגיעים לרובניימי (Rovaniemi), בירת לפלנד הפינית, לא מחמיצים ביקור בכפרו של סנטה קלאוס, הסבא החביב המחלק מתנות לילדים בחג המולד. אך מקום מושבו האמיתי של סנטה קלאוס (עד כמה שהוא אמיתי...), הוא בכלל 400 ק"מ צפון-מזרחה משם, על הר לא גבוה בשם קורוואטונטורי (Korvatunturi), על גבול רוסיה.

כל העניין התחיל בתוכנית רדיו לילדים, בה סופר שמראש ההר יכול 'אבא קריסטמס' לשמוע את כל הילדים, והוא המחליט האם התנהגותם תזכה אותם במתנות חג המולד. עד היום שולחים ילדים מכל העולם מכתבים לכתובתו שעל ההר - 99999 Korvatunturi, ואלו מגיעים ישירות אל הכפר של סנטה קלאוס ליד רובניימי. כמובן שכל ילד זוכה לתשובה.
 
דמות לא פחות מפורסמת, שנולדה אף היא בפינלנד, היא דמותם של המומינים  - טרול-היפופוטם חביב, פרי דימיונה של הסופרת הפינית טובה יאנסן (Tove Jansson). הדמויות שובות הלב הפכו גם לסדרת טלוויזיה מצליחה, ובשנת 1993 נפתח פארק עולם המומינים (Muumimaailma), ליד העיירה נאנטאלי (Naantali), בו יכולים הילדים לפגוש בהם באמת.
 
עם כל הכבוד למומינים, גיבורי ילדותם של ילדיי, גיבורת ילדותי שלי היתה אלה קארי (
Elle Kari) הילדה מלפלנד. הילדה בהירת השיער ותכולת העיניים, הציתה את דימיוני לארצות רחוקות, שנראו לי באותם ימים ממש מעבר להררי החושך. היום רק כמה שעות טיסה מפרידות ביננו, וסביר להניח שכמוני, גם לה יש מחשב, טלפון סלולרי חכם וחלומות על ארצות רחוקות.

אלה קארי הילדה מלפלנד
אלה קארי הילדה מלפלנד, גיבורת ילדותי בספר ילדים מצהיב (צילום: מתוך הספר)
 

איך ומתי לטייל בפינלנד

העונה הנעימה ביותר לטיול קיצי בפינלנד היא בין יוני לאוגוסט, אז הימים ארוכים ומזג האוויר נעים וחמים (יחסית). כדי ליהנות מהנופים המושלגים של פינלנד, התקופה הטובה ביותר היא בין דצמבר למרץ (בצפון גם אפריל), אז מתכסים משטחים עצומים בשלג לבן ונקי, והעצים עמוסי שלג, כיאה למולדתו של סנטה קלאוס.
 
לצפייה בתופעת הזוהר הצפוני (Aurora Borealis), הצובעת את השמיים החשוכים בגווני פלורוסנט ירקרקים, הזמן הטוב ביותר הם חודשי החורף החשוכים. בצפון הכי רחוק כמעט חודשיים, סביב היום הקצר בשנה (21 בדצמבר), וזמן זה מתקצר ככל שמדרימים. גם בחודשים ספטמבר-אוקטובר ופברואר-מרץ, סיכוי טוב לחזות בזוהר הצפוני, בלילות חשוכים ובהירים.

כתבה על טיול חורף ללפלנד
 
מסיבה זו מופעלות טיסות שכר מישראל לרובניימי, בירת הצפון, בתקופת סוף החורף ותחילת האביב. לטיול של קיץ, ניתן להגיע בטיסה להלסינקי (Helsinki), שהיא עיר יפהפייה ונקודת מוצא טובה לטיול בארץ האגמים של דרום ומרכז פינלנד. ניתן להגיע לפינלנד גם ברכבות ממדינות אירופה, ובהפלגות מ
אסטוניה, שוודיה וצפון גרמניה.
כתבה על חגיגת קיץ בהלסינקי בירת פינלנד
 
טיול חורף בלפלנד הפינית
נופים מושלגים ומטיילים בביגוד המאפשר להתמודד עם הקור של טיול חורף בלפלנד (צילום: חיים לוינהר)

לינה בעיר הלסינקי

בתי המלון בהלסינקי אינם זולים, אבל מומלץ בחום לא להתפשר ולחפש מלון במרכז העיר – מרחק הליכה מכיכר השוק.

מלון הבוטיק 6F (Hotel F6) ממוקם 100 מ' מפארק אספלאנדי, 200 מ' מכיכר השוק ו- 900 מ' מתחנת הרכבת (קל ונוח להתנייד גם עם מזוודות). המלון החדיש בנוי סביב חצר פנימית נעימה, ולרשות האורחים עומדים אופניים להתניידות בעיר. הווילונות הכהים והכבדים, שהצליחו להחשיך את החדר גם כשהשמש זרחה בשעה 3 לפנות בוקר, עשו עבורי את העבודה.
 
מלון מומלץ במרכז הלסינקי
מלון הבוטיק 6F
 ממוקם במרכז הלסינקי, במרחק הליכה נוח מכל האתרים החשובים
 

מידע נוסף

השכרת רכב בפינלנד
בתי מלון במרכז הלסינקי
בתי מלון בלפלנד הפינית

כתבות נוספות

חגיגת קיץ בהלסינקי בירת פינלנד
מידע וטיפים למטייל בפינלנד
אטרקציות בטיול חורף ללפלנד
לפלנד תחת שמי הזוהר הצפוני

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר