רקע כללי למטיילים בפינלנד

רקע כללי למטיילים בפינלנד
מאת: מוטי סבאג


פינלנד היא אחת מחמש המדינות הנורדיות, בצפונה של אירופה, יחד עם איסלנד ושכנותיה הסקנדינביות: שוודיה, נורווגיה ודנמרק. רבים נוהגים לכלול את פינלד בין מדינות סקנדינביה, אליהן היא אכן דומה מבחינה תרבותית, אך גיאוגרפית היא רק שכנה לחצי האי של סקנדינביה. 


כלבי האסקי סיבירי בפינלנד
צמד כלבי האסקי סיבירי, גם בפינלנד ולפלנד – לא רק בסיביר (צילום: Visit Finland)
 

עם שטח של 338 אלף קמ"ר, 
פינלנד היא המדינה השביעית בגודלה באירופה. היא משתרעת כולה צפונה לקו הרוחב 60 מעלות צפון, וכמעט רבע משטחה נמצא מצפון לחוג הארקטי. עם 5.4 מיליון תושבים, שטחה הוא מהמיושבים בצפיפות אוכלוסין מהנמוכות בעולם, כאשר רוב תושביה מרוכזים במישורים שלאורך החופים הדרומיים.
 
בשל צורתה המאורכת, לפינלנד גבולות ארוכים עם שכנותיה: רוסיה במזרח (1,313 ק"מ), נורווגיה בצפון (727 ק"מ) ושוודיה במערב (614 ק"מ). לפינלנד קו חוף ארוך (1,250 ק"מ), בחלקה הדרומי והדרום-מערבי, לחופי המפרץ הבוטני (Gulf of Bothnia) והים הבלטי (Baltic Sea). 179,584 איים השייכים לפינלנד פזורים בים.

כתבה על קרוז על הים הבלטי
 
פינלנד, הלסינקי
הקתדרלה המרשימה של 
הלסינקי, בירת פינלנד והעיר הגדולה במדינה (צילום: כרמית וייס)
 

בלטיותהערים הגדולות בפינלנד

הלסינקי (Helsinki), עיר הבירה – 602 אלף תושבים
אספו (
Espoo) – 255 אלף תושבים
טמפרה (
Tampere
 186,000 תושבים
ואנטה (
Vantaa) – 205 אלף תושבים
טורקו (
Turku
 164,000 תושבים
אואולו (
Oulu) – 145 אלף תושבים.
בעיר רובניימי (Rovaniemi), בירת לפלנד, מתגוררים 60 אלף תושבים.
כתבה על חגיגת קיץ בהלסינקי בירת פינלנד  |  בתי מלון בהלסינקי בירת פינלנד
 

אגמים בפינלנד

פינלנד מכונה "ארץ אלף האגמים", בזכות לא פחות מ- 187,888 אגמים הפזורים בשטחה. האגמים הם תוצאה של תקופת הקרחונים האחרונה (פלייסטוקן), אשר הסתיימה באזור זה לפני 11,000 שנה. האגם הגדול ביותר, אגם סאימה (Saimaa), הוא האגם הרביעי בגודלו באירופה.
 
רוב האגמים מרוכזים בחלקה המרכזי של פינלנד, אולם אלפי אגמים נמצאים גם בצפונה של המדינה. אגמים רבים קופאים בימי החורף הארוך, ובקיץ מהווים מוקד דגירה של יתושים.
 

יעדים לביקור בפינלנד המוזכרים בכתבה: עיר הבירה הלסינקי (A), העיר 
אספו (B), העיר ואנטה (C),
העיר טורקו (D), העיר טמפרה (E), אגם סאימה (F), העיר אואולו  (G), בירת לפלנד העיר רובניימי (H 
 

מזג האוויר בפינלנד

בפינלנד ארבע עונות ברורות, אשר משתנות מעט בהתאם לקווי הרוחב:

החורף הוא העונה הארוכה ביותר, והוא נמשך מאוקטובר עד מרץ, בצפון, ומעט פחות בדרום. מצפון לחוג הארקטי לא זורחת השמש לאורך שבועות רבים, משני צידיו של היום הקצר ביותר (21 בדצמבר). הטמפרטורה הנמוכה ביותר שנמדדה בחורף של של פינלנד, היא מינוס 51 מעלות צלזיוס (חורף 1999), בצפון הרחוק, ומינוס 5 באזור הלסינקי. הצפון מכוסה שלג 7 חודשים בשנה, ואילו הדרום מושלג 3-4 חודשים. המפרץ הבוטני וחלקים מהים הבלטי, קופאים במהלך החורף הארוך.

האביב מתחיל באפריל ונמשך עד לחודש מאי או תחילת יוני. בתקופה זו השלג מתחיל להינמס והטבע מתעורר לחיים מחודשים.

למגינת ליבם של תושבי פינלנד, הקיץ קצר יחסית, בין יוני לספטמבר, ובמהלכו לא שוקעת השמש מצפון לחוג הארקטי. בשאר האזורים השמש שוקעת מאוחר וזורחת מוקדם, הימים ארוכים ומזג האוויר נעים.

הסתיו בפינלנד קצר, והוא מתחיל בחודש ספטמבר עד אוקטובר, כשהימים הולכים ומתקצרים לקראת החורף.

אטרקציות בטיול חורף ללפלנד
 
פינלנד, זוהר הצפון
זוהר הצפון בשמי צפון פינלנד, אור בשמי החורף החשוכים  (צילום: Visit Finland)
 

כלכלת פינלנד

המהפכה הכלכלית והתעשייתית הגיעה לפינלנד מאוחר יחסית – רק בסוף שנות ה- 70 ותחילת שנות ה- 80 של המאה העשרים. התפרקות ברית-המועצות הביאה לפתיחות נוספת בכלכלת המדינה. כיום פינלנד היא מדינה מתועשת ועשירה, בעלת כלכלת שוק חופשי, לצד מערכת רווחה מפותחת, המעמידה אותה בשורה הראשונה של מדינות הרווחה בעולם.
 
פינלנד היא היצואנית השנייה בגודלה בעולם של מוצרי נייר. היערנות ותעשיית העץ מפותחות, ובשנים האחרונות התפתחו מאד גם תעשיות היי-טק וטלקומוניקציה, שבראשן מפעל נוקיה לטלפונים סלולריים, שהוא השני בגודלו בעולם.  אחוז האבטלה בפינלנד הוא מהנמוכים במערב אירופה, והתמ"ג (תוצר מקומי גולמי) לנפש מעל 37,000 דולר, מעמיד אותה במקום ה- 31 בעולם.   
 
עיצוב המוצר בפינלנד הנו שם דבר בעולם כולו. לאורך מאות בשנים פיתחו הפינים טכניקות ייחודיות והקפדה יתרה בעיצוב מוצרים, בעיקר אלו המיועדים לצריכה ביתית ופרטית: ריהוט, כלי בית, מוצרי חשמל, טקסטיל, זכוכית ועוד.
 
פינלנד, יערות ואגמים
עם כל כך הרבה יערות לא פלא שתעשיות העץ והנייר הן מהמפותחות בעולם  (צילום: Visit Finland)
 

תושבי פינלנד

ככל הידוע, העם הפיני של היום הוא שילוב של שני שבטים גדולים, אשר הגיעו אל האזור משני כיוונים שונים: האחד הוא שבט ממוצא הונגרי, אשר נדד צפונה, על פני מישוריה המזרחיים של אירופה, ואילו השבט השני הגיע מאזור מונגוליה. בשפה הפינית קיימים עד היום ביטויים וניבים רבים ממוצא הונגרי, והיא שונה לחלוטין מהשפות הסקנדינביות של שכנותיה. יותר ממחצית תושבי פינלנד חיים באזורים הדרום מערביים והדרומיים של המדינה. קצב ריבוי האוכלוסין נמוך ועומד על 0.4% לשנה בלבד. בשוודיה השכנה חיים קרוב ל- 300 אלף תושבים ממוצא פיני.
 
77% מתושבי פינלנד משתייכים לכנסיה הלותרנית,  1.1% הם נוצרים אורתודוקסים, 1.5% בני דתות אחרות, ו- 20% חסרי שיוך דתי. בצפון פינלנד חיים כ- 10,000 איש השייכים לבני שבט הסאמי (לאפים), אשר לא קיבלו על עצמם את הנצרות. השפות הרשמיות בפינלנד הן פינית ושוודית, וכן מוכרות בה שפת הסאמי וניבים של פינית. בשפה הפינית נקראת פינלנד סואומי (Suomi).
 
פינלנד, בני הסאמי
בני הסאמי בלפלנד הפינית ואייל הצפון עם קרניו המרשימות (צילום: Visit Finland)
ממשל וחלוקה לאזורים

שיטת הממשל בפינלנד היא דמוקרטיה פרלמנטרית, שבראשה עומד ראש ממשלה. הנשיא הוא בעל תפקיד ייצוגי-טקסי, וכמעט אין לו סמכויות ביצועיות. הרשות המחוקקת היא הפרלמנט, בית הנבחרים היחיד, אליו נבחרים 200 נציגים, לתקופה של ארבע שנים. חברי הפרלמנט קובעים את הרכב הממשלה (קבינט), שהוא הרשות המבצעת, שבראשה עומד ראש הממשלה.
 
פינלנד מחולקת ל- 19 אזורים מנהלתיים (maakunta), המנוהלים על ידי מועצות אזוריות, ואחראים לשירותי חינוך, בריאות, ביטחון פנים, תעסוקה ועוד. האזור הגדול ביותר הוא לפלנד (Lapland), בצפונה של המדינה, שבירתו היא רובניימי ותושביו מכונים לאפים.
כתבות על לפלנד
 

בני הסאמי בפינלנד

בני הסאמי הם קבוצה אתנית נפרדת, תושביה המקוריים של צפון אירופה, החיים בחלקן הצפוני של ארבע מדינות: פינלנד, שוודיה, נורווגיה ורוסיה. הסאמים קרובים במנהגיהם, מבנה גופם והרגלי החיים שלהם, לאסקימואים החיים בצפון אמריקה. לאורך מאות בשנים, עיקר פרנסתם של הסאמים היתה על עדרי אייל הצפון, אשר סיפקו את עיקר צרכיהם בבשר, חלב, עורות ובהמת משא. בעשרות השנים האחרונות, בעיקר מסיבות אקולוגיות שגרמו להתמעטות ניכרת של אוכלוסיית האיילים, עוברים הסאמים לעיסוקים אחרים, כגון: תיירות, דייג, מסחר ומקצועות חופשיים.
 
העם הסאמי חי במחוזות הצפוניים של המדינות הנורדיות - שוודיה, נורווגיה ופינלנד, וכן בחצי-האי קולה (Kola), השייך לרוסיה. מספרם של הסאמים במדינות אלו מוערך בכ- 70,000. מתוכם חיים בפינלנד קרוב ל- 8,000 איש, רובם במחוז הצפוני לפלנד.
 
פינלנד, בני הסאמי
בני הסאמי במחוז הצפוני לפלנד, דימיון לאסקימואים של צפון אמריקה  (צילום: Visit Finland)
 

חי וצומח  בפינלנד

כמחצית משטחה של פינלנד מכוסה יערות, הנמצאים בשיא הליבלוב והפריחה בחודשים מאי – ספטמבר. מרבית היערות באזורים הצפוניים יותר מורכבים ממחטניים, יערות הדרום מעורבים יותר, ובצפון הרחוק גדלים בעיקר יערות ליבנה. מבין היונקים הגדולים ניתן למצוא בפינלנד פרטים בודדים של דוב חום (Ursus arctos), שהוא החיה הלאומית של פינלנד, אייל קורא (Moose), אייל צפוני, שועלים, זאבים, לינקס, ויונקים קטנים, כגון: בונה, נמייה, כלב נהר ועוד. מעל 300 סוגים שונים של ציפורים נצפו בפינלנד, ובמקווי המים שלה כ-70 מיני דגים. 
 

תיירות בפינלנד

פינלנד עלתה על מפת התיירות הבינלאומית, רק בתחילת שנות ה– 70 של המאה העשרים. עד אז הייתה פינלנד מהמדינות היקרות בעולם ותיירות החורף עדיין הייתה בחיתוליה. תרומה נכבדת לתיירות הקיצית בפינלנד, תרמה הקמת קו המעבורות הסדיר בין סטוקהולם (שוודיה), להלסינקי ולעיר הנמל טורקו. תנופה עצומה חלה בשנים האחרונות בכל הקשור בתיירות חורף, לחלקה הצפוני של פינלנד. משטחי השלג והקרח והתבליט השטוח בצפון פינלנד, מהווים יעד אידיאלי בכל הקשור לרכיבת אופנועי שלג, מזחלות שלג, סקי מישור ועוד.
טיול חורף ללפלנד: חלום בלבן
 
פינלנד, מזחלות שלג
מזחלת שלג רתומה לאייל הצפון, תנופה לתיירות החורף בפינלנד  (צילום: Visit Finland)

בתי מלון מומלצים בלפלנד

מלון סנטה קלאוס הולידיי וילאג' (Santa Claus Holiday Village) ומלון נובה סקיילנד (Nova Skyland Hotel) ממוקמים לצדי הכפר של סנטה קלאוס, 5 דקות נסיעה משדה התעופה (יש הסעות) ומהעיר רובניימי (שאין ממש מה לעשות בה). שניהם מציעים בקתות עם סוויטות ודירות לזוגות ומשפחות, עם גישה לחניה פרטית, מטבחון מאובזר ופינת אוכל (בערב לא תמיד מתחשק לצאת וזה פתרון שגם מוזיל מאד), מסעדה, בר, בית קפה וארוחת בוקר (בראשון יש גם סאונה בכל בקתה). בכפר עצמו יש הרבה פעילויות וניתן לרכוש את כל סוגי הסיורים (ספארי איילים, כלבי האסקי ואופנועי שלג ועוד). והכי חשוב - מיקום מצוין לצפייה בזוהר הצפוני!
המלצה על מלון מומלץ בלפלנד שמתאים לצפיה בזוהר הצפוני   המלצה על מלון מומלץ בלפלנד שמתאים לצפיה בזוהר הצפוני
למעלה – מלון סנטה קלאוס הולידיי וילאג', למטה  מלון נובה סקיילנד
לצפות בזוהר הצפוני מחלונות הבקתה

מלון מומלץ בהלסינקי

בתי המלון בהלסינקי אינם זולים, אבל מומלץ בחום לא להתפשר ולחפש מלון במרכז העיר – מרחק הליכה מכיכר השוק.

מלון הבוטיק 6F (Hotel F6) ממוקם 100 מ' מפארק אספלאנדי, 200 מ' מכיכר השוק ו- 900 מ' מתחנת הרכבת (קל ונוח להתנייד גם עם מזוודות). המלון החדיש בנוי סביב חצר פנימית נעימה, ולרשות האורחים עומדים אופניים להתניידות בעיר. הווילונות הכהים והכבדים, שהצליחו להחשיך את החדר גם כשהשמש זרחה בשעה 3 לפנות בוקר, הם נושא שחשוב להקפיד עליו בקיץ של פינלנד.
 
מלון מומלץ במרכז הלסינקי
מלון הבוטיק F6
 ממוקם במרכז הלסינקי, במרחק הליכה נוח מכל האתרים החשובים

מידע נוסף

השכרת רכב בפינלנד
בתי מלון בלפלנד הפינית
בתי מלון במרכז הלסינקי

כתבות נוספות 

כתבה על חופשת שלג בלפלנד
מידע וטיפים לטיול בפינלנד ולפלנד
לפלנד - הצפון הרחוק של אירופה
טיול חורף ללפלנד: חלום בלבן
קרוז על הים הבלטי

מוטי סבאג, החברה הגיאוגרפית
 
אודות הכותב
מוטי סבאג, חרש את כל יבשות העולם 10 שנים רצופות. מדריך טיולים, יועץ ומתכנן מסלולים לנוסע העצמאי, ומרצה בפורומים שונים על יעדים ומסעות לא שיגרתים ואקזוטיים. מתמחה ביעדים שונים באמריקה, חוג הקוטב הצפוני ואזורים ארקטיים, צפון ודרום מזרח אסיה, תת היבשת ההודית, דרום אפריקה, מרוקו, ספרד ועוד. 

מוטי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר